«o 94. mmmurwM Donderdag 14 Augustus 1824 88e J argrar g Officieel WE MICMUkd CtlltAIT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Zuid-Schar- woude brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een verzoek me!t bijlagen van C. Jansen, wasehhaas aldaar, om Vergunning tot het plaatsen van een sltoomketel in zijn wasseherij, kadastraal bekend in sectie C. i no. 2183, plaatselijk bekend; wijk A no. 17. Op Wioensdag 27 Augustus a.s. des voormid- dag? 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid be- 'staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit j verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij1, die bezwaren heb- 'ben, kunnen gedurende drie dagen voor het boven- gemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente ken nis nemen van del ter zake ingekomen schrifturen. ■Zuid-Scharwoude, 13 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 VAN, SPENGLER, Burgemeester J. KUNiNEN, Secretaris1. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurispru dentie niet tot beroep gereohftigdi zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den boven bepaalden dag voor het gemeentebe stuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. De Uitkijk Nadruk verboden. i Het gaat in de wereld niet altijd zooals men het graag wil. Dat hebben we allemaal onder vonden. En niettemin verzetten we ons telkens opnieuw, wanneer de werkelijkheid onze wensehenl dwarsboomt. De les van de vruchteloosheid van dergelijk verzet schijnt moeilijk te leeren. De Pranschen toonden het nu ook. Sinds de vrede van Versailles gesloten werd, is het nooit heelemaal gegaan zooals1 zij wilden. De rest van de wereld scheen een andere opvatting te hebben van de verhouding tusschen de belangen van Frankrijk en de algemeene belangen. Maar vooral de feiten toonden een andere opvatting. Het be lang der wereld bleek met de Eransehe belangen onmogelijk in overeenstemming te brengén. En van Versailles af is er daarom een hardnekkige strijd geweest. Het einde was te voorzien. Wgnt dit algemeen belang bleek ten slotte het belang van Frankrijk ook. En de strijd werd er een tus schen de dwingende eischen der realiteit en de Fransehe begeerte. Wanneer hij langer geduurd heeft, dan noodzakelijk scheen, dan was het wel imdat absolute negatie van da Eransehe wen- schen hot algemeen belang maar meer nog het belang van Erankrijk's' bondgenooten zou hebben geschaad, maar vooral toch omdat niemand den waren aard van den strijd begreep. Het gaf den Eransohen een kans. Maar die kans werd steeds! kleiner naarmate dat begrip duidelijker door drong. Die instelling van de commissies der des-1 kundigen, die dat begrip tot grondslag had',' bracht die kans een Vrijwel duidelijken stoot toe.1 Maar niettemin gaven de Eranschen niet op: En te Londen vechten' ze thans in de laatslte loop graven. i I 1 Wlant de strijd is nog niet uit. Alleen is het duidelijk, dat hij ten' einde loopt. Dë overwinning der bankiers, die de oommissie van herstel haar! gevaarlijke macht ontnam, de uitnoodiging van en beraadslaging met de Duitschers waren vrijwel beslissende nederlagen. Maar ondanks deze beslis sing, handhaven zich de Eranschen met taaie hardnekkigheid op hun laatste! schans in het Roer gebied. Herriot heeft het doellooze van dit verzet al begrepen. En het einde van den strijd schijnt tusschen de Eranschen zeker beslist te zullen worden. Teneinde zich tegen een overrompeling te verzekeren als eertijds Briand, te Cannes ver toevende, uit het zadel wierp, heeft Herrioft het Engelsche week-end gebruikt om zich persoonlijk ra Darijs te doen gelden. Zal het geholpen heb ben? Zoo niet, dan schijnt de Londensche confe rentie tot mislukking gedoemd. [Wlant de Duit schers, zich sterk wetend in algemeene instem ming, blijken niet bereid, kamp te geven. De mili taire bezetting van het Roergebied moet dienst •boen om de Duitsche schadevergoedingsbetaling fte verzekeren en heette een gevolg van het Duit sche in gebreke blijven. Nu de tenuitvoerlegging van de deskundige-rapporten een nieuwe beta lingswijze vaststelt en dit in gebreke blijven op- beft, heeft zij reeds daarom geen zin meer. Maar bovendien deze bezetting was alleen het middel om de goede exploitatie van het gebied te ver zekeren. Het eindigen dier exploitatie moet dus de bezetting vanzelf opheffen. Op welke wijze men dus de zaak ook aanpakt, men kan er geen handvat voor de militaire bezet ting meer aan vinden. De Frans'chen weten dat en zoeken er niet eens meer naar, maar schuiven nu de veiligheidseisch naar voren. Wanneer al .aanvankelijk de bezetting geschiedde terwille van de schadevergoeding zoo redeneert generaal Nol- iet, thans minister van oorlog, langzamerhand is zij een middel ter verzekering van Erankrijk's veiligheid geworden. Die redeneering schijnt de opvatting van velen te steunen, dat de bezetfting van den aanvang af met de schadevergoedings betaling weinig had uit te staan. En de conclu sies, die generaal Noliet' er uit trekt, plaatst haar buiten alle verband met de schadevergoeding; Wlant tegenover Herriot, die de ontruiming voor staat, heeft de generaal het voorstel ontwikkeld die ontruiming afhankelijk te stellen van een' ontwapening van Duitschland meer volstrekt dan zelfs het vredesverdrag die aangaf en ondier stren ige controle der Entente-staten. Het is niet waarschijnlijk, dat de Duitschers eraan willen. [W'aar zij' naast de algemeene instem ming en de logica ook de deskundigen te hulp kunnen roepen, voelen zij' zich sterk in hun eiseh. Wlant Mac Donald heeft' in het Ljagterhuisl naast' de natuurlijke redenen, die voor de ontruiming plei ten ook nog eens nadrukkelijk deze meening der deskundigen naar voren gebracht. „De deskun digen", zoo zeide hij, „hadden gezegd zich niet over het vraagstuk der militaire bezetting te kunnen uitspreken, omdat dit niet tot hun taak behoorde. Maar zij wensóhten er wel de regee ringen op te wijzen, dat, als1 zij het rapport in werking wilden doen treden en de oeconomische fle fiscale eenheid van Duitschland bewaard wenschten te' zien, zij met deze militaire' bezdtting pok rekening moesten houden". De wensch was duidelijk genoeg en Mac Donald blijkt haar be grepen te hebben. De Franschen hebben baar evengoed begrepen. En daarom! heeft generaal Noliet verstandig gedaan da' kwestie naar een an der terrein Over te brengen. Hiet js het terrein, waar zij thuis hoort. Want het gaajt werkelijk om de Eransehe veiligheid, dat wil zeggen de vei ligstelling van de huidige Eransehe machtsposi tie. Maar juist deze gedachte is wel geschikt om de Duitschers onbuigzaam tei maken. Naar de overeenkomst, tusschen de geallieerden beklonken, hebben ze zich' onder eenig voorbehoud geschikt. Ze begrijpen ongetwijfeld, dat daaraan toch niet veel meer te veranderen viel en dat 'deze instemming hen inzake de Roer sterker zou doen staan. De medewerkingf van Engeland schijnt hun dan ook vrijwel verzekerd. Maar Mac Dlo- naid heeft tot nu toe weinig luisft getoond alles op haren en snaren te zetten. Veeleer toon't hij' zich de man van het compromis. En dat niet alleen op de Londensche conferentie, die over het herstel van Europa beslissen moet. Wjant er is te Londen nog. een andere conferentie gehou den. Wie waren haar door de "aandacht, die de groote Londensche conferentie tot zich trekt, al bijna vergeten. Toch is ze niet van geringe bqtee- kenis, Vooral nu zé tenslotte nog to|t een resultaat heeft geleid. Het was niet alleen dë tegemoetkomendheid van Mac Donald, die dit resultaat verzekerd' heeft, ook de Russen .toonden zich, toen het gr op aankwam, heel wat minder onbuigzaam dan ze aanvankelijk schenen. En toen dan ook de conferentie al mislukt heette, hebblén ze zich nog bedacht en met de Engelsche voorwaarden genoe gen genomen. Ze krijgen nu Wel een' leening onder waarborg der Engelsche regeering, mits ze eerst de Engelsche houders van de Russische fondsen hebben tevreden gesteld en de schadeloosstelling inzake de door de Russische regeering in beslag genomen eigendommen van Engelsohen is gere geld. De overige kwesties zijn vrijwel alle ter beslissing naar een later tijdstip verwezen. In het Lagerhuis hebben vooral de conservatieven maar ook veel liberalen, zich over dit resultaat vroolijk gemaakt. Maar Mac Dionald begrijpt ongetwijfeld, dat het in de wereld gewoonlijk eenmaal niet gaat, zooals men het zou| willen en men daarom verstan dig doet zijn wenschen een beetje met de werke lijkheid in overeenstemming te brengen. Rechtzaken VOOR BEN POLITIERECHTER- Middagzitting van Dinsdag 12 Aug. Niet een die mee wil werkten. Een jeugdig schippersknecht, wien kort gele den een 'voorw. straf was opgelegd wegens dief stal, moest thans al wederom' terecht staan ter zake een dergelijk vermogensdelict. Hij had ip den nacht van 19 op 20 Juni een persoon tfit (Harenkarspel, met wien hij in het Viotoriapark op een bankje had' gezeten met bedoelingen waar over wij niet verder zullen uitwijden, een porte- moimaie, die slechts 5 cent bleek te bevatten, ontstolen. Te dier zake was hij onmiddellijk in voorarrest gesteld. Het rapport van den heer Muhring, reclasseeringsambtenaar luidt zeer on gunstig. Beklaagde is blijkbaar niet voor "verbete ring vatbaar. Hij werd dan ook veroordeeld tot ,4 maanden, terwijl hij nu ook de voorw. straf zal hebben te ondergaan. De verdediger mr. Kus- ters was ook niet bijzonder, enthousiast, maar /wees toch op één lichtpuntje in het karakfter van van'beklaagde. Zijn patroons, bij wie hij kort of lang heeft gewerkt, waren steeds over hem tevre den. Pleiter verzocht de rechtbank, bij de ble- oordeeling der zaak, hiermede rekening te willen houden. Op stap naar Nibbixwoud. Twee boerenzoons uit W;ervershoof waren op Zordag 15 Juni naar Nibbixwoud getrokken om daar de bloemetjes eens lekker buiten te zetten. Ze hadden zich elk gestoken in een geleend ma- trozenpakje en het doel van hun bezoek betrof I de twee aanwezige herbergen. Natuurlijk zaten j ze daar niet op een droogje, zooals weldra aan hun optreden was te merken. Een hunner sloeg in het vuur van zijn jandoedelliefde een ruit kapot in de herberg van Hooy. Ook werd be- hoorlijk „keet" gemaakt in' het cafétje van Licht hart. De hoofden van twee gelegen'hleidskelners werden bewerkt met bierfleschjies en al zulke gqjntjes meer. Thans stonden deze studentikozle agrariërs terecht voor den politierechter die hen veroordeelde tot een gepeperde geldboete resp. f 50 en f40 of 50 en 40 dagen. 'Heel erg verrukt waren ze niet over' dit vonnis maar namen er tooh nolens volens maar genoegen mede. 'n Onaangename carambole, 'n Ingezetene van Alkmaar, die in den laten avond van 9 Juni met vrouw en familieleden rustig op deLaat wandelde, werd eensklaps aan gevallen door een beschonken persoon, die zoo op hem los sloeg en trapte, dat het slachtoffer zijn bewustzijn verloor. De dader werd herkend als een los werkman, thans te Bergen woonachtig', iemand die vroeger meermalen wegens mishan deling werd veroordeeld. De officier was lang niet te spreken over dit gevaarlijk exemplaar en vorderde 3 maanden gev. De politierechter heeft de uitspraak echter 14 dagen aangehouden. Een vermanend vader en een driftig buurman'. Een arbeider uit ,W|estwoud, meenende uit het' kindergeschrei op te maken dat zijn buurman Ton diens zoontje mishandelde, kwam driftig het 'huis binnenstormen en gaf den' straffenden va der een opstopper, die er lang niet naast was. Thans moest hij terecht staan-'ter zake mishan deling, en werd met inachtneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld totj f 5 boiette of 5 dagen hechtenis. Onprettige conversatie. Een hulpkeurmeester van geslacht vee, die te (Spanbroek een geslachte koe kwami stempelen, kreeg daarover onaangenaamheden mei)' den slager met gevolg dat deze hem met een z.g. kromhout /n slagersvakinstrument, 'n slag op den arm gaf, waardoor de hulp keurmeesters elleboog pijnlijk werd getroffen. Het optreden' van den slager was voorts zoo dreigend, dat de hulpkeurmeester het maar raadzaam achtte, het veld' te ruimen. Die door den slager gepleegde mishandeling! kwam hem' echter heden op f 4Q boete of 40 dagfen tel staan. Nog 'n held. De straatmaker N. te Hoorn kwam aldaar in een café aan het Gerritsland in conflict met een: arbeider, die bekend staat als een opsohiepper en zijn reputatie handhaafde door den stxaatmaker af te knokken. De man, 'n le klas graantjespik! ker, werd heden veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen ter zake boven omschreven mishandeling.' Zomcrlniisjcsgcnocgcns. Een inwoner van Amsterdam had te Schoorl van een timmerman een nog niet afgewterkt zo merhuisje gehuurd. Hij beleefde echter! weinig plezier van het buitenleven, want voortdurend lag hij met den nalatigen timmerman en huisbaas overhoop, tot hij eindelijk den strijd opgaf en ze nuwziek naar Amsterdam terugkeerde. Bij al de tegenslagen, die hij had ondervonden met zijn zomerhuisje, moest hij nu ook terecht staan om dat hij den timmerman een ploert had genoemd.! de man gevoelde zich echter nog te veel van streek om in persoon te verschijnen. Het bleek echter, dat ook de timmerman niet altijd binnen tie perken der wellevendheid was gebleven en dit en nog meer in aanmerking genomen, veroordeelde ;de politierechter den beklaagde tot een minimum boete f 0.50 of 1 dag. 1 Riemen snijden van andermans leer. Een arbeider te Helder, door werkeloosheid in armoede geraakt, vergreep zich aap het geld, dat hij als penningmeester van een postduivenvier- eeniging in bewaring had. Met deze duivenmel- kerskas steunde hij zijn huishouden, doch was nu toen de dag van afrekening kwam, niet in staat het geld f 36, te verantwoorden. Men gaf hem tijd de schuld af te doen, doch meer dan f 7 scheen de onbetrouwbare penningmeester niet bijeen te kunnen scharrelen. Toen werd de zaak in handen ^gegeven van de justitie. Vandaag stond de man terecht en werd veroordeeld tot 2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren en de verplichting om! in wekelijksche termijnen van/1 (gulden zijn schuld! aan de vereeniging af te doen. Blijft hij zonder deugdelijke redenen in gebreke, dan zal de straf op hem worden ten uitvoer gelegd. Een fantastische aangifte. Een mager huismoedertje uit Alkmaar stond terecht wegens het doen van een valsche aangifte. Ze had op het bureau van politie medegedeeld, dat een buurman zich aan een zedevergrijp had schuldig gemaakt, wat zij met eigen oogen had 'gezien. Na een scherp verhoor erkende zij ech ter 'dat zij niets had gezien, doch door een buur vrouw was opgestookt. Thans echter beweerde zij dat haar aanklacht waarheid bevatte. Daar zij evenwel een vrouw bleek! van geringe geestvermo gens, nam de politierechter geen opzet aan, sprak beklaagde vrij. Daarna sluiting. AREONDISSEMEiNTjSREOHTBANK. Zitting van Dinsdag 1.2' Augustus. Onbetrouwbare snijder. O ip!7 Juni stond terecht de-kleermaker Aj. v. O. uit den Haag, die zich alhier op ;27 Oct. '23! had schuldig gemaakt aan diefstal van een blauw) costuum van zijn kostbaas, de werkman B., welk' eostuum door hem werd beleend, voorts wegens! verduistering van een rijwiel toebehoorende aan den rijwielhandelaar E. in de Lindelaan, Dit rijwiel was door hem verkocht te Haarlem voor f25. Destijds werd tegen v. O., 'n bij de justitie welbekend recidivist 6 maanden gev. gevorderd'. De uTitspraak werd echter aangehouden teneinde een door de reclasseering ingesteld onderzoek af te wachten. Thans werd deze zaak, omdat de rechtbank anders was samengesteld, opnieuw be handeld. De rapporteur van de reclasseerings- vereeniging, aan wien de rechtbank het ondier- zoek had opgedragen, adviseerde gunstig met be trekking van een voorw. veroordeeling, doch de 'officier, mr. v. Loockeren Campagne betoogde in een pittig requisitoir, dat die rapporteur de zaak niet voldoende heeft onderzocht. De offi cier heeft eveneens een onderzoek ingesteld en is tot een geheel andere conclusie gekomen. Deze conclusie is samen te vatten in de vordering van den officier om beklaagde tot 6 maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf te veroor deelen: Die verdediger mr. N, P. M. Kraakman dweepte blijkbaar ook niet met zijn cliënt, maar hoopte dat de rechtbank he mnog een goede kans zou 'geven om zijn leven te verbeteren. Do uitspraak werd daaro: pbepaald op Dinsdag 26 Augustus. Uit den Omtrek. ST. RANCRAS. I Een 'der dingen dié het minst io peen kermis ge mist kunnen worden, is wel de muziek, meestal afkomstig van draaimolen, luehtschommel of eeü ander amusement. En mist men dit, dan mist mené natuurlijk ook het vermaak welke de gelegenheid biedt, wat vooral voor de jeugd teleurstelling geeft. En te meer in déze gemeente, waar de kermis toch al niet overladen is met dergelijke dingen, ja de laatste jaren een zweefmolen het eenigste vermaak was. Tor elfder ure ontving den heer Gerritsen be richt dat „de zweef" niet komen kon. En de kermis dit jaar overigen^ goed bezet, is zonder dit vermaak, ook vooral voor de jeugd, zonder beko ring geweest. Die eerste kermisdag bracht nog wat variatie door een veteranenwedstrijd, wfelke door de onzen gewonnen werd en waarvoor den heer Gerritsen mooie prijzen beschikbaar had' ge steld, doch over 't algemeen is het eigenlijk geen „kermis" geweest. Ondanks dit alles is er evenwel nogal publiek geweest, 'twelk op aardige' wijze heeft gekermist, en hoopt van 't volgend jaar beter. KOEDIJK. Die werkzaamheden aan dë waterleiding hebben ook in onze gemeente een aanvang gemaakt, daar er heden in onze gemeente al eens werkeloosheid' voorkomt is ljet te hopen dajt de werkelooze een plaatsje aan het werk kunnen bekomen. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1