i "Ki M**TKS«Sft 88e J. argftsg Hedenavond O.T.S.I - Opoe Pang I NIEUWE LAMEDIJKER Gemeenteraad Koedijk Vrijdag, 'namiddags 4 uur, kwam' de Raad al- I alhier in openbare vergadering bijeen. Méde wa- I ren aanwezig de leden van het Burgerlijk Arm- I bestuur. Voorz. Burgemeester Kooiman, heet allen har- telijk welkom, en hoopt dat de aanwezigheid van J deze beiden, Raad en Armbestuur, in de toekomst I moge 'blijken een verbetering te mogen zijn in het I algemeen. De voorz. stelt voor in afwijking van de agen da, eerst het rapport Burg. Armbestuur te be- I handelen. I De heer Hart verklaart, als lid der Commissie I van rapporteurs, dat alles in orde is bevonden, 1 dat de uitgaven hebben bedragen f 11.750.66, de I 5ontvangsten f9.959.07, alzoo een nadeelig saldo I groot f 1.793.59. Het groote tekort is grooten- deels ontstaan door het groot aantal patiënten, dat het afgeloopen jaar in de ziekenhuizen is verpleegd'. De heer Hart stelt eveneens namens de Com missie Voor het aantal armvoogden van 3 op 4 te I brengen en no. 4 uit het zuidelijk gedeelte der I gemeente te doen benoemen. Wiethouder Die Geus meent, dat' helt groote te kort niet alleen is ontstaan door de post zieven- huizen; spr. is van oordeel, dat het Armbestuur I veel te royaal is, en als men zoo doorgaat, dat! 1 'men reeds met 33 pet. der geheele gemeentelijke inkomstenbelasting gaat strijken, of f 6000 en mu komt men nog om een extra subsidie groot' I f2500 om het tekort aan te zuiveren over het afgeloopen jaar. Dan vraagt spr. zich af waar- heen? en Schrikt voor de toekomst. S De heer Hart: Ik héb gezegd, dat de post zie kenhuizen dit jaar, aan het tekort heeft medé- gewerkt. Spr. laakt de uitlating van Wjeth. De Geus, en meent dat het Armbestuur beliöedigd is door deze, en dringt er op aan, ,dat dé- 'heer D|é Geus de posten noemen moet, waarop bezuinigd kan worden. Verder dringt spr. er op aan, dat de post ziekenhuizen niet bij' de Armvoogden thuis zal behooren om een sluitende begrooting té krij-» gen, maar bij dé gemeente, onder de post Armen- 1 zorg. iWéth. de Geus: Ik weet makkelijk", hoe en waarop bezuinigd kan worden, maar verklaar dit niet in het openbaar, dan zou ik namen moe ten noemen, dat is onnoodig. De heer E. Groot (Burg. Armbestuur). Moeten wij bezuinigen op ouden van dagen, die f 6 met z'n tweeën per week krijgen Daarop bezuinigen, dat gaat niet, dan ga ik liever heen. De heer de Geus. Eir is thans ouderdomspensi oen, en daar moet rekening mede worden ge- rijksontvaniger aan den gem. ontvanger is uitbë- 'B. en Wi. vragen den raad een blanco crediet v. d. "WToude. Dlat zo ueen uitkomst wezen voor het Armbestuur, maar het blijkt anders. Mulder. De Geus, u kunt u er geen denkbeeld van vormen van voorheen en thans. De voorz. tot den heer Mulder. Spreekt u in deze als raadslid of als lid van 'tBurjgerl. Arm bestuur De heer Mulder. Als' lid van 't Armbestuur, De heer de Geus. Men kan geen gemeente in den omtrek noemen, die met deze uitgave in deze evenaart. Spr. dringt aan op bezuiniging en een sluitende begrooting. De heer Mulder. Dat u Armbestuurslid was, had u toen een sluitende begrooting De heer D e Geus, Neen, maar zoo erg als het het nu is toch niet, en toen was er toch ook de post ziekenhuizen. Nadat nog eenigen tijd het' debait over en wteer wordt voortgezet, meent de voorz. er een eind aan te moeten maken, met de opmerking: Wje zijn nog niet aan de begrooting. Hierna wordt de rekening goedgekeurd. Voorstel uitbreiding leden B. Armbestuur van I 3 op 4 leden.' Voorz. meent, dat een' groot' getal van 4 niet de goedkeuring van Ged. Staten zal verwerven. 'Weth. Visser. Laten wij" het dan op 5 brengen. De heer Mulder en dan 2 uit het zuidelijk ge taald een be'drag van' f 2.480.74. 2. Van den genees heer-directeur „Duin en Bosch", dat M. Broersen verpleegde uit deze geméente, is overleden; 3. Van Gedep. Staten, dat de gemeehtebegrooting uiterlijk 1 September '24 ter goedkeuring moet zijn ingezonden; dat de gemeenterekening sluit met een ontvangst groot f 149.901.803/2 en ©en Ouitgaaf van f 146.668.44, alzo oeen batig saldo groot f 3.332.361/2- Alles voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten, dat de leening groot f 19 000 ten behoeve van de woningbouw is go dgekéurd. De voorz. Wij schrokken, want voor eenige dagen kwam bericht van Ged. Staten, dat het onderzoek in 'deze nog niet was' afgeloopen; ik heb toen onmiddellijk op spoed aangedrongen, met 't resultaat dat gister de goedkeuring in- -kwam. Voorz. dankt daarvoor het college van Ged. Staten voor dezen spoed. Ingekomen verslag Gezondheidscommissie, ge vestigd te Beverwijk. Na voorlezing van eenige der belangrijkste punten voor onze gemeente, wordt dit verslag voor kennisgeving aangenomen. Verslag Ged. Staten, omtrent financieele toe stand der Provincie. Als-voren. Van Ged. Staten is ingekomen een ontwerp regeling betreffende salaris-regeling Gem. Ont vanger. Daar deze gemeente in de 2e klasse is ingedeeid, zal het salaris voor den gem.-ontvan- ger als volgt worden geregeld': Bij minder dan 2 dienstjaren f490, idem 4 jaren f560, idem 6' jaren f 630, idem 8 jaren f 700'. Indien deze langer in dienst is zal een verlaging van 30 pet. worden toegepast, toe te passen over 5 jaren. r Voorz. deelt mede, dat in verband hiermede, een adres is ingekomen van Nederhorst den (Berg, om adhaesie-betuiging, de 30 pet. niet' over 5 jaren toe te passen maar in eens.: Voorz. stelt voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen; laten wij', zoo zegt voorz., zelve die zaak beoordeelen, en ons" in staat achten dit zelvte te doen; het regent maar adressen van adhaesie- betuigin. De voorz. stelt voor namens B. en W. tegen het ontwerp Ged. Sltaten te zijn, en ons standpunt te handhaven, zooals mejt 5 tegen 2 stemmen in de vergadering van 9 Juli '23 is aan genomen om het salaris vast te stellen op f 500 'sjaars. De heer Hart denkt er anders over dan die voorz. Als men ad'haesie betuigt aan het adres, 'gaat er toch meer kracht' van uijt, zooals die 30 pot. ineens. De voorz. Ons voorstel gaat nog verder; wij zijn tegen het geheele ontwerp 'Ged. Sitaten, maar willen nog lager en het salaris op f500 sjaars brengen. Hierna wordt 't voorstel B. en WL aangenomen. Van B. en WL van Alkmaar de mededeeling, dat het schoolgeld voor leerlingen van buitenge meenten thans als volgt is vastgesteld: Lagere Handelsschool f 61.09, en Hoogere Handelsschool op f 102.09 per leerling. In verband hiermede is bericht ingekomen van de vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen Hoorn, Purmerend en omstreken enz. dat zij het thans voor de buitengemeenten een bil lijke regeling achten, en adviseeren thans om de voorgestelde regeling te aanvaarden. Alzoo be sloten. f Goedgevonden wordt op voorstel van den voorz. een 4-tal reclames tegen den aanslag in dé hon denbelasting in comité te behandelen. Van het Burg. Armbestuur een nieuwe suppl. begrooting met verzoek om een extra subsidié groot f 2500. De voorz. gaat in dezen met Wleth. de Geus mede; men moet werken naar een'Sluitende be grooting, op zulk een post is ook met de gemeenije- finantieën geen rekening gehouden. De heeren Hart en Mulder achten dit wel mo gelijk, als de post. ziekenhuizen bij de gemeente bij Armenzorg woédt ondergebracht. Wieth. Visser stelt voor dit te doen, wat na eenige gedachten wisseling, zonder hoofdelijke stemming, wordt goedgekeurd: voor aanleg der gemeentelijke gebouwen en wo ningen aan de waterleiding.' Breedvoerig wordt hierover gediscussieerd; de heef v. d. Wfcmcle is er wel voor, als het door de bewoners maar weer wordt terugbetaald; het wa tergebruik moet ook van de gemeentelijke eigen dommen. door haar vooruit worden betaald. De voorz. Wet de woningen van de ambtenaren betreft, dit wordt als zij de huur in deze te laag: achten, nader geregeld, en tot verhooging overge- -gaan; wat de bewoners van het Armenhuis be treft, is een lastig geval. De heer Hart. Dat kost zoo veel niet; Spr. wil deze kosten voor rekening der gemeente nemen. Alloo besloten. Eveneens wordt- besloten de kosten van water gebruik op de bewoners van gemeente-eigendom men te verhalen. groote Voetbalwedstrijd tusschen van ALKMAAR, om den zilveren Waagtoren. Aanvang 7 nur blijk van waardeering werd door 'Spr. méde na mens Dr. Spierings den jubilaris een keurig gou den horloge met inscriptie overhandigd en daar bij de beste wenschen uitgesproken. Door dén heer J. Boekestein, een broer van den jubilaris, werd deze toegesproken namens familie en buren en hem daarbij aangeboden een gouden ketting benevens een zilveren couvert. Inmiddels hadden zich salon en zijkamer geheel gevuld met be langstellenden. Een hunner dankte Dokter voor de gelegenheid den jubilaris te kunnen gelukwen- $chen. Spr. hield zich overtuigd namens de aan- wezigen; namens de burgerijl ook te spreken, wan neer ook hij den jubilaris nog zeer veel goed toe- wenscht. Door mej. Van der Pol werden in een gedicht allerlei momenten uit heft leven van „Janus" geschilderd, terwijl mej. A. Boekestein verschillende feiten werden bezongen. Vele schrif- telijke geiukwenschen ontving de jubilaris; in -.Dokters tuin werd van de aanwezigen een foto genomen. 17 Aug. 1924 was voor „Janus van. Dokter" inderdaad een mooie levensdag. De heer Mulder wil het aanleggen aanbeste den; de heer Hart daarentegen, wil het opdragen ...o aan dengene, die dit jaar het gemeentewerk heeft. werd na eene kleine bespreking en zonder hoof-. T trvf- o f A1 n CT Kpclnf^n A/IWta KOEDIJK. Vrijdagavond werd door het „Onderling Onder steuningsfonds bij Ziekte" een buitengewone leden vergadering gehouden in het lokaal van den heer'- M. de Weerd, onder leiding van den heer C. Beets. Na opening werd verslag uitgebracht door den Voorz. van de vergadering van den Prov. Bond van Ziekenfondsen, welk verslag geen aangename indruk maakte, daar de vergadering van den Bond zeer rumoerig was en de agenda niet behoorlijk kon worden afgewerkt. Hierna kwam in behandeling een voorstel van het Bestuur om af te scheiden van den Prov. Bond. Daar op eene vorige vergade ring al meermalen over afscheiding gesproken was, Besloten wordt aan dien persoon 4e vragen, en in "dezen blijkt, dat' dït niet te hoog, is, het hem te gunnen en anders hef aan te he- steden. Aan de heeren Hart en Mulder, wordt op hun Schriftelijk verzoek toegestaan in helt openbaar in den raad te mogen uitsprekenover aanleg waterleiding, en werkloosheid. D'e heer Hart. Door mij' is' hij B. en .Wl tot 3 maal toe er op aangedrongen, dat bij1 het aan leggen der waterleiding, werkeloozen, indien deze ér waren, zouden worden te werk .gesteld. Dit zou gebeuren, werd ons' toegezegd; ihans verklaart de uitvoerder, dat hij in geen geval zich verplicht acht menschen uit deze gemeenite te werk te stellen. Hoe zit dat? Die voorz. Alles is door ons in het werk ge steld, en van het bedrijf is de toezegging ge- 'daan, maar het werk is door den aannemer op nieuw aan een anderen uitvoerder aanbesteed, maar ook thans zitten wij nieft stil. Even voor deze Vergadering heb ik me nog tot den uitvoer der en opzichter gewend, en deze heeft mij toe gezegd, de volgende week eenige .werkeloozen van hier te werk te zullen stellen. De voorz. Ik zou het een Schrijnend onrecht ivinden als werkelooze arbeiders'van hier, die even goed dat werk konden doein, werden gepassleerd ;- indien dit gebeurt, zal ik toónen, dalt ik als Bur gemeester in deze gemleente nog wat heb in 4e brengen, en zal het hen niet gemakkelijk maken. De heeren Hart en Mulder nemen genoegen met de verklaring van den voorz. namens B. en. Wl- gedaan. Op voorstel van de heeren Hart en Kramer wordt besloten de Provincie hierop toch eens op merkzaam ,op te maken, en .er dan verder op aan te dringen om ongelukken te voorkomen, dat hetgeen wordt opengemaakt, 's' avonds weer wordt dicht gemaakt. Hierna volgt te ruim 7 uur sluiting der open bare vergadering en gaat de raad in comité. Uit den Omtrek HEERHUGOWAARjBi. Ongetwijfeld zal de 17 Aug. 'van 1924 den heer A. Boekestein (Janus van Dokter) lang in hoogst cuijjxjlu. wuxviu i aangename herinnering blijven. W|oei van velé i DT^bkdle^ooTTöOo"wordt eveneens zonder woningen in de buurt de driekleur ter eere van deelte, dat ruim een 3e déél van onze gemeente sfemming toegestaan. f» jubilaris, zeer druk uitmaakt. f B. en Wl- bieden aan de gemeentebegrootmg ten huize van Dr Spieringis Weth. Be Geus wü «oh Be- SStX Sf S an der Woude ds met zijn plichtgetrouw, goedhartige Janus. Voordracht vacature Burg. Armbestuur aftr- Was dezen reeds een week vacantie toegezegd, E Groot 1 E. Groot, 2 Jb. Verver. Aldus met om deze genoegelijk te kunnen doorbrengen, werd algem. stemmen vastgesteld. hem een enveloppe met inhoud overhandigd^ Nog Voordracht college Zetters plaatselijke belas- zeer lang hoopte Dokter hem m dienst :te mogjen ting- Voor vacature Jb. Visser. 1 Jb. Visser, 2 Wl de Geus, Voor vacature C. Spaans, 1. G- Spaans, 2. Jb. Kramer. Aldus als voorgesteld vastgesteld. 'houden, wellicht kan dan het Armbestuur er zelve nog eens over nadenken, en dan met een voorstel zich tot den Raad wenden.' Goedgevonden. Hierna brengt de voorz. een woord van dank aan „de leden van het Armbestuur, voor hunne aanwezigheid, en de verrichte werkzaamheden, "waarna deze de vergadering verlaten. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. i 'Mededeelingen. 1. Djat 2 Aug. '24 door den 1 ■houden. Voor het overhandigen van een meer blij vend aandenken werd het woord gegeven aan Dr. Post, door wien de jubilaris eveneens op harte lijke, wa&rdeerende wijze werd toegesproken. Als delijk estemming tot afscheiding besloten. Mede, werd het Bestuur gemachtigd om met de vereeni-, gingen uit den omtrek samen te werken tot het overnemen va nelkanders Leden bij vherbuizing. Over deze zaak was reeds eene voorloopige verga ring -te Alkmaar gehouden*. Bij de n uvolgerude rondvraag bracht de heer M. Mulder in bespreking om te komen tot eene ver eeniging ,ten doel hebbende de ligkosten in een ziekenhuis gezamenlijk te betalen ,dit nl. in hoofd zaak voor kleine burgers, die zich zelf bij ziekte willen redden en niet bij de openbare instellingen van liefdadigheid wenschen aan te kloppen. Daar dit een belangrijk punt was werd aan het bestuur opgedragen dit in studie te nemen en zoo spoedig mogelijk met voorstellen te kom|en> - Na eenige bespreking van huishoudelijken aard, volgt sluiting der vergadering. Door de Bouwvereeniging „Goed Wonen" is' van HH. Ged. Staten de goedkeuring ontvangen; tot het bouwen van vier woningen met koolberg-, plaats waarvan onlangs de aanbesteding heeft plaats gehad. Er- zal nn met spoed worden voort-, gewerkt. OUDE NIEDORP. Volksfeesten. De volksfeesten alhier werden Zondagmiddig ge- opend met gymnastiekdemonstraties, waaraan deel-, ynamen de vereenigingen Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Aartswoud, KoLhorn, Winkel. Na te zijn i ontvangen in de kolfbaan van Mej. de Wed. T. de I Jong, waarbij de 'heer F. Woutman Sr. een feestrede uitsprak, trokken de deelenemende vereenigingen/ voorafgegaan doo rhet muziekcorps „Crescendo" van hier, onder marschmuziek door de kom van het dorp, naar het feestterrein, dat feestelijk met I vlaggen en wimpels was versierd. Op het terrein stond een goede muzieklent en een degelijke, ruimie j consumptietent van den heer Krouwel. Ondanks het minder gunstige weer was een vrij talrijk publiek aanwezig. De verschillende gym- i nastiekclubs 'gaven „elc wat wils", o. a. vrije- en ordeoefeningen, knots- en stokoefeningen, alsmede j ver- en hoogspringen. Des avoFnds had in de I kolfbaan de prijsuitdeeling plaats waarbij de vol- i gen de prijzen werden toegekend: "Marsch wedstrijd: l ie prijs: „Turnlust", Oude Niedorp met 62 p. I 2e pr.: „Hercules", „Hébé", te Nieuwe NNie- dorp met 57 p. I 3e pr.: Sparta" te Winkel met 56 p. Hoogspringen dames ie. pr.: Chr. Keetman van „Hébé" te Nieuwe Niedorp m.et 135 M. 2-e. pr.: A. de Vries idem idem met 120. M. 3e. pr.: N. Seepets ,idem idem met 120 M. 4e. pr.: A. de Graaf van U. D. I. te Kolhorn met 120 M. Verspringen heeren ie. pr.: J. Smit van „O: K. IC." te Aartswoud!» 2e. Pr.: P. Dirkmaat idem. 3e. pr.: G. Deutekom, idem. Een gezellig bal, onder leiding en passende mu ziek sloot dezen genoegelijken en nuttigen tuin dag. DOOD GEBLEVEN'. De heer A. uit Hoorn, die een bezoek had ge- per auto naar Egmond aan Zee, is op den terug tocht tengevolge van een beroerte dood gebleven., Zijn dochter had de tegenwoordigheid van geest te remmen, waardoo rgrooter onheil is voorkomen,. Het geval verwekte natuurllijk groote conster-i natie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1