Eerste Langedijker Aitehs Bihrieiin (gele hs) F*.K.°wiiL"Jr<"' Heeien mokers! Bril er's Niervet Opniiiiog. 'T MODEHUIS Een flinke iongen Dr. STEER, Zoo ge den Lengeaidijk of Hikmaat® wenscht ie Éezoeken? maakt dan steeds gebruik van de Benzine Bootmotor, HALT! JAN BRAUNECK REGENMANTELS ËSrÊiimaiwoEPEH EXTRA LAGE PRIJZEN f 2,75 fAABDlDlKKIÏ, Violin Guimontaar Muziek Gratis Geld Fa. VAN DER HORST - Langestr. 21 FOTO- en LIJSTENHANDEL. Vraagt 60 cent. W. BROMMER, Nieuwstijdingen Ontploffing in een auto. Vijf mensehen verbrand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is eeni autobus komende van Eaalte nabij Heino, na een ontploffing, geheel uitgebrand. Van de 17 inzit tenden verbrandden er vijf, twee wérden er ern stig gewond naar Zwolle overgebracht, waarvan er reeds 1 is overleden. Zeven personen werden lichtig! ewond. Onderwijzeres en assistente. Aan de openbare lagere school te Firdgum (Fr, met 40 leerlingen heeft de onderwijzeres, wegens benoeming naar elders, haar ontslag aangevraagd. Het hoofd, zal dus naj dat bntelagj (de) eenige leer kracht aan die school blijven. V ordt weer in de vacature voorzien, dan zal het salaris van de opvolgster na 1 Januari 1925 geheel voor rekening van de gemieente komen. B. en W;. gevoelden beidé bezwaren en dachten een regeling uit, die aan beide hinderpalen tege moet kan komen. Bij 'het ontslag der onderwijzeres moet aan de school te Firdgum toch een onderwijzeres in de nuttige handwerken benoemd worden. B. en W. willen daarvoor nu aanstellen een ge- 'heel bevoegde onderwijzeres, in het bezit van acte K. en deze daarvoor beloonen met 300 gld. salaris. Zij willen deze leerkracht dan meteen als assistente in de school te Firdgum toelaten, waar voor de gemeente haar jaarlijks 350 gld. betaalt Men zou dus op die manier in de vacature op vol ledige wijze kunnen voorzien tegen een jaarlijk- sche belooning van 650 gulden. Wat een hesparing zal geven van meer dan 50 pCt. Bovendien kregen B. en W|. toezegging van particuliere belangstellenden in het genoemde dorp, dat zij hij aanstelling van een volledig bevoegde leerkracht bereid zijn financieel in hare belooning hij te dragen. D© kosten zullen dus voor dé gemeentekas nog minder worden, tenzij de steun van particu lieren voor de nieuw benoemde functionaresse als een extraatje wordt beschouwd. Met algemeene stemmen besloot de gemeente raad op 'deze voorstellen van het college van B. en W. in te gaan. De school te Firdgum houdt dus twee leer krachten, het hoofd en een onderwijzeres-assisten te, een nieuwe coalitie, die de novelle 1920 der Onderwijswet mogelijk maakt. Inbraken. Dézer dagen zijn te Valkenswaard en Leende wederom verschillende inbraken gepleegd. Ver moedelijk heeft men hier met dezelfde personen te doen, die kortgeleden te Valkienswaard en Veldhoven de omgeving onveilig maakten. Meest al kiezen zij café's en winkels tot hun operatie terrein, maar êr zijn ook inbraken gepleegd in gemeentehuizen. Overal wordt op dezelfde wijze tewerk giegaan zegt de „Tel/' De dieven verschaf fen zich toegang tot woningen door middel vaar opschuiving van ramen met behulp1 Van een schop1. Bij een inbraak te Yalkenswaard werd deze schop achtergelaten. Deze is nu door de politie iu beslag genomen, benevens twee stukken hout, welke als stut voor het/ zakken van heit raam heb ben gediend. De dieven schijnen hlootvoets te loo- pen, te oordéelen na;ar de sporen, die hier en daar zijn waargenomen. Van Yalkenswaard hebben zij de richting Leende gekozen, wat inmiddels be vestigd werd door het feit, daït ook daar op niet minder dan vijf plaatsen bleek te zijn ingebroken Dusver is nog niet vastgesteld' waft er ontvreemd is'. Groote bedragen heeft men nog niet gemisit. Te Leende is ook ingebroken' in het raadhuis', doch 'daar zijn de dieven blijkbaar in hun werk ge stoord. De rijkspolitie te Valkenswaard sltelt een uitgebreid onderzoek in. Bij de inbraken te Val kenswaard en te Veldhoven is' o.a. een rijwiel ge stolen, hetwelk thans door de rijkspolitie te Yal kenswaard hij zekeren W. in beslag is genomen. W[. blijkt het gekocht te hebben van zekeren S. •Deze S. is reeds gearresteerd. Men vermoedt dat men op deze manier de bende op het spoor kan Bjoodelijke aanrijding. Op het Spui te Den Haag voor perceel 165 hèeft een aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. Een onbekend gebleven vrouw van onge veer 60 jaar wildé plotseling de straat overste ken. Zij werd toen door een" passeerende taxi 'gegrepen. Toen een dokter van den geneeskundi gen Dienst ter plaatse kwam, kon hij slechtts den dood constateeren. Be rijwielplaatjes. Naar „De Standaard" verneemt, overtreft het aantal rijwielen het oorspronkelijk geschatte aan tal van één millioen aanmerkelijk en heeft de Rijksmunt opdracht gekregen voor de aanmaak van een tweede millioen rijwielplaatjfes. Salarissen van voor 1921. B. en jW'. van Purmerend hebben bij den raad een voorstel ingediend om de salarissen van hét gemeentepersoneel te verlagen tolt het peil van voor 1921.. Hel spoorwegongeluk bij' Beilen. Omtrent het hij Beilen plaajts gehad hebbend© ongeval kan nog het volgende worden gemeld: De 50-jarige landbouwer Jaeobus Koerts van Zwiggeite, gem. Wésterhork zou van de week markt mei paard en wagen huiswaarts keeren. Bij hem was op den wagen gezeten de 58-jarige landbouwer Hendrik Koning, eveneens van Zwig geit e. Men reed stapvoets. Die beide mannen wa ren in een druk gesprek gewikkeld en er niet het gainst op bedacht welk gevaar hun dreigde. De weg was vrij, Zwiggeite ligt niet aan een spoor lijn en zeer waarschijnlijk hebben de mannen niet „aan een trein gedacht. Kalm sjokte het paard den overweg op en het onheil' tegemoet. De vrouw van Huisjes aldaar wonende, zag het gevaar aanko men. Zij holde luid schreeuwend het huis uit., 't Wias echter te laat/Het, 'ijzeren pionster had! zijn prooi reeds bereikt. Een hevige botsing volgdé; jDle machinist die naar! men zeglt nog wel Hj'dig signalen had gegeven remde dadelijk uit alle' macht, wat echter niét verhinderde, dat het nog ..ai eenigen tijd duurde alvorens1 de trein stilstond* Koerts werd betrekkelijk dicht bij de plek, waar de botsing plaats had, vreeselijk verminkt en met verbrijzelden s'chedel gevonden. Hij was dadfelijk dood. Koning en het paard werden ongeveer 600 M. op de buffers der machine meegesleurd. In welken toestand het lijk van' Koning en het cada ver 'van het paard werden) aangetroffen is moeilijk) te beschrijven. D© wagen werd totaal verbrijzeld 'ten hier er daar vond men langjs' den spoorweg fragmenten ervan verspreid' liggen. D|a beide dok toren uit Beilen waren onmiddellijk ter plaatse, doch konden slechts den dood constateeren. D'e (burgemeester, eveneens direct aanwezig, stelde een uitgebr eid onderzoek in, liet dte lijken naar hetö lijkenhnis'je vervoeren en de familie met het 'ge beurde in kennis stellen. Men1 vraplgt zioh af hoe 'fc mogelijk is', dat de mannen den naderenden trein -niet hebben gehoord. Het terrein is' zuidwaarts gjeheel open en op verren afstand zijn de treinen reeds zichtbaar.' Dat men. hier zeer onder den in druk is van het gebeurde behoeft geen betoog* Koerts laat een weduwe met 6 jeugdige kinderen na, waarvan de oudste 14 jaar is. Koning was weduwnaar en heeft twee volwassen zoons. Het ongeval vond plaats bij den overweg naar Klatering aan het einde van den zoogenaamde!* Molenstraat. f Die trein, die uit' de richting Meppel kwam, heeft door dit treurig incident 20 minuten vertra ging gehad. Een verdwaalde kogel. Een bewoner van een huisi in de 1ste Jan Steen straat te Amsterdam had herhaaldelijk last van een kat, die in zijn tuin kwam' en op de duiven loerde. Hij was gerechtigd een revolver te bezit ten en wilde dezer dagen van dat wapen gébruik .maken om op de kat te schieten, wat, volgens de bepalingen van dé Veewet, geoorloofd is. v Hij raakte echter de kat niet, maar wel een «hard voorwerp, waarschijnlijk een spijker. De kogel stuitte daarop af, veranderde van richting en trof een vrouw, die in de keuken van de der de verdieping stond. Zij kwam er met een licht schampschot aan den hals af. Het gevaarlijke vuurwapen,. „Het Volk" doet het volgende verhaal, hoe'een militante anti-mili'tairist door zijn eigjen vuurwa pen omkwam. De heer K. Blauw uit Haarlem, vroeger onder wijzer, maar om anti-militairistische propaganda en dienstweigering niet meer in betrekking, zou te Vijntjeterp op een anti-militairisftische mee ding het woord voeren. Zaterdagmiddag kwam hij in Terwispel hi] kennissen aan om daar te over nachten. Zijn rugzak uitpakkend liet Blauw aan Schuurmaus, den anderen anti-militairistischen spreeker op die meeting, een met één patroon ge laden browning-revolver zien, die hij steeds bij zich droeg, omdat hij meermalen gevolgd werd /door tegenstanders, die meer dan eens dreigde^ hem te zullen dooden. Hij zeide „Kijk, dat dia- getje moet mij verdedigen." Vermoedelijk doordiat het wapen hem uit de hand viel en hij dit onder het vallen nog wilde grijpen (volgens' anderen zou men hem tegen den arm geslagen hebben, zeggend „ga weg met dat ding"), is het wapen afgegaan, met het noodlottig gevolg, dat de kogel Blauw in dg. benedenzij' trof. Twee doktoren waren spoedig teb plaatse, maar hulp mocht, niet meer haten. Na ongeveer ander- 'half uur is Blauw, onder, hevige pijn, tengevolge van zware verbloeding, overleden. Aanvankelijk werd aan zelfmoord gedacht, maar dit moet absoluut buitengesloten zijn. Mislukte redldingproeven. Te Hoek van Holland zijn reddingproeven ge- houden met het wippertoestel, dat langs een ka bel van staaldraad bewogen kan' worden. Toen de reddingvlet op een bepaalde plaats was gemeerd, begaven zich, zoo vertelt „Dé Njed." vier personen in de kooi om naar het andere einde van den ka- bel te gaan. De kooi' werd als gewoonlijk door een dunne staaldraad voortbewogen. Op de helft brak de draad echter en de kooi bleef tusschen lucht en 'water zweven. Met de grootste moeite heeft men Je menschen, die in de kooi zaten, er uit kunnen halen. Tenslotte heeft men de kooi na véle ver- geefscbe pogingen weer binnen gebaald. f Een inspecteur aangevallen. Een onaangenaam uitstapje maakte Zondagmid dag de Zwolsche inspecteur van politie, de heer, Smit. Met een vriend fietste de inspecteur naar Epe. Omstreeks 5 uur overviel hen te Eemst, on-1 der die gemeente een hevige regenbui, waarvoor zij schuilden in een cafétje, dat pas onlangs ge opend is. Toen de bui over was, wilden beiden weer vertrekken. S. had echter nauwelijks na een vrien delijk goeden dag, zijn fiets bij het stuur genomen of een van de zeven bezoekers van het cafétje, meest landbouwersknechts, kwam op hem toe, en gaf hem een flinken opstopper. Voordat S. te we ten kon komen, waaraan hij die onvriendelijke be jegening te danken had, kreeg hij van een tweeden bezoeker ook een ferme mep. De inspecteur ver- zocht daarop zijn metgezel naar den veLdwachter te gaan. Zelf maakte hij zich bekend ih zijn kwaliteit j van onbezoldigd rijksveldwachter, waarna hij zijn j aanvallers uitnoodigde hem naar de plaatselijke po- litie te vergezellen. Beiden gaven aa ndeze uitnoo- diging gehoor en zoo begaf men zich, gevolgd door alle bezoekers van het cafétje op weg. Halverwege bedachten de aanvallers zich echter en zij stelden zich opnieuw in gevechtspositie. S. paste nu zijn bokskunst toe, zegt de „Zw. Crt." weerde de op hem gerichte slagen af en sloeg zijn tegenpartij een bloedneus. Daar de vriend nog niet teruggekeerd was en de „menigte" meer en meer daadwerkelijk partij ging trekken voor de twee op roerige elementen, retireerde S. naar bet cafétje,,. Een der belhamels probeerde nog met een més te steken, wat hem niet gelukte. De kastelein slaag de er tenslotte in de gemoederen tot bedaren te brengen. Een aanklacht is ingediend. gevraagd, niet beneden de 16 jaar, bij P. DE WIT, Broek op Langendijk. R. ij k s tui n b on ver winter school te HOORN. Aanmelding van nieuwe LEERLINGEN vóór I OCTOBER bij den Directeur, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt. Aanvang nieuwen cursus 15 October, Tandarts, Bergerweg 16, Alkmaar tegenover de Ambachtschool. Telefoon 351ij. Spreekuur 10—12, 24 en volgens afspraak. Voor on- en minvermogenden Maan dags van 26 uur, verlaagd tarief eventueel kostelooze behandeling. Onze speciale HERFSTETALAGE is gereed. Wij brengen dit seizoen een prachtcolleotie MODERNE FLUWEELEN MUTSEN met lange zijden kwast f2.75. VILTHOEDEN f3.75 f2.50, f 1.90 De sorteering is groot. De prijzen zqn laag. Iedereen weet 111 dat wij goedkoop zijn. Alkmaarsali Mèmagazijn Suze Kuijper Co., Langestraat 4. TE KOOP een nieuwe 3 tot 5 P,K. bij öebr. WITTE, Zuidscharwoude. Bevelen zich tevens aan voor het leveren van j ijzeren Vaartuigen. j Ridderstraat 4, is het BESTE ADRES voor hen die zelf hun Scheenen maken. j Groote voorraad RubberzoSen en Hakken. Prima Engelsche Militaire Laarzen, zoo goed als nieuw, goed voor alle doeleinden. Prima Militaire Werkschoenen. JAN BRAUNECK RIDDERSTRAAT 4, AI.KMAAR. 97 ftLKMUAR TEL, **97 GROOTE SORTEERING mm—1 "E1TEN ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ALLE MATEN. 4. SLAGT. TOORNBURG 5, ALKMAAR. Zadelmaker, Rijtuigbekleeder. GEDURENDE BE KERMIS door de heeren SIERAAD en SCHMIDT. gjggr- TEVENS BERGPLAATS VOOR RIJWIELEN. Ook genegen zich te belasten met het koopen van entréekaarten, voor ver schillende vermakelijkheden. Beleefd aanbevelend, W. BUS, WAAGPLEIN 36 Bij de Kermis. TELEF. 408. verdient U bij aankoop van Uw rijwiel of onderdeelen uit onzen Rijwiel- en Onderdeelen Uitver koop. Zie onze étalages aan het Luttik-Oudorp 68. A. Hildering, Alkmaar. ALKMAAR. Camera's uitsluitend onder garantie Bezoekt tijdens de kermis Het Sigarenmagazijn Heerenstr. 7, Alkmaar Beleefd aanbevelend, P„ Sasburg. Telef. 50, Alkmaar. De laatste restanten worden tegen onmogelijke prijzen verkocht 11 Ziet onze speciale etalage Dameshoeden vanaf 41 cent Brede soorten vanaf 90 cent Alles moet weg, Alkraaarsch Modemagazijn Suze Kuijper Co Langestraat 4.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4