Plaatselijk Nieuws werk, terwijl tevens de- onteigeningsprocedure zal worden begonnen. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan ter bestrijding van de kosten voor de verbreeding' en vernieuwing der straat, groot f 1700 af te lossen in 10 jaar tegen eèn rente van ten hoogste 6 pCt. tD.e. heer Berkhout is van oordeel dat dit bedrag- te laag is, nu de verbreeding van de brug erbij komt. De leening wordt verhoogd met f 1000 en door den raad goedgekeurd. Hierna wordt 15 minuten pauze gehouden. Thans wordt rapport uitgebracht over de diverse rekeningen, nagezien door de heeren Zieeman, Du Burck en Groen. De heer Du Burck zegt dat de gemeente-reke ning is nagezien en alles in volmaakte orde werd bevonden. Echter kwamen daarop enkele uitgaven voor waarvan de gelden niet door den raad waren gevoteerd, zooals de uitgave van de Commissie voor de Jubileumfeesten van de Koningin. Wij meen den dat deze bedragen niet door de gemeente mochten worden betaald. Dat is een bedrag van f96.05 en op 17 Oct. f53.50 voor vertering van de commissie op een feestvergadering. 1 De heer Groen kan zich niet vereenigen met de woorden van den heer Du Burck, dat deze bedra gen niet door den raaa zijn gevoteerd. Wel waren mij ook deze bedragen te hoog. De voorz. zegt den heer du Burck dat deze gelden door den raad 2ijn gevoteerd, toen hij nog geen lid van den raad was. De bedragen zijn echter hoog en zijn B. en W. ook niet meegavllen. De heer Du Burck. Ik deed de mededeeling, omdat de heer Zeeman gezegd had, dat de bedra gen niet gevoteerd waren. De heer Zeeman zegt nog op de gedachte tie staan, dat de gelden niet gevoteerd zijn. Er is 250 gulden toegestaan voor schoolfeest, illuminatie van het raadhuis en aankoop van de portretten van de Koninklijke Familie, maar niet voor de feestcomm. Ook Groen kon er zich niets van herinneren. De heer Groen bevestigd dat de bedragen, waar om het gaat, niet waren gevoteerd. De voorzitter is van meening dat de h.h. het miet begrijpen. Er zijn eredieten toegestaan voor verschillende onderwerpen. Wanneer leden ©ener officieele commissie vergaderen, isbef duidelijk dat zij ook iets gebruiken, De jongedames, die hebben medegewerkt zijn ook onthaald. Op de begrooting staat toch ook een post voor vertering bij vergaderingen. Wanneer een collecte voor het Roode Kruis is gehouden, wordt de jongedames ibij de afrekeniing toch ook iets aangeboden. Spr. het echter ook jammer dat de bedragen zoo hoog zijn.. De heer Du Burck dacht dat wanneer drie ze vende van de raadsleden tegen het vote'eren van de bedragen was, soberheid zou worden betracht. 17 Oct. is er een feestvergadering van de comm. ge- houedn, hetgeen absoluut geen noodzakelijke ver gadering was. Het is toch wel wat bar. Spr. wil er echter geen capcie op maken, maar vestigde er alleen de aandacht eens op. De voorz. Bij het uitvoeren van raadsbesluiten, wordt er geen rekening mee gehouden, hoeveel er voor en hoeveel er tegen waren. De heer Zeeman meent dat bij de collecte voor het Roode Kruis de kosten van vertering zijn afge trokken van het opgehaalde bedrag. De voorz. bevestigd dit, maar zegt dit aange-i haald hebben, omdat beide gevallen aan elkander gei-'c 7.Yn, •De heer Berkhout vraagt hoe het komt dat er voor aanplakken een bedrag van f 100.57I/2 op de rekening voorkomt. Deze post stond het vorig jaar niet vermeld. De voorz. antwoordt dat hieronder f 100 begrepen is voor het plaatsen van het officieel nieuws in de „N. Langed. Crt." De rekening wordt hierna door den raad vastge steld in ontvangst op f66158.011/2 in uitgaaf op f60841.23, voordeelig saldo op f 5316.781/2- 1 Bij de rekening van het B. A- zegt de heer Du 'Burck dat deze in volkomen orde is bevonden, en brengt dank voor het gehouden beheer. De heer Zeeman verkrijgt op zijn vraag van den voorz. de toezegging, dat bij het nazien dezer re kening, in 't vervolg een der armvoogden aanwe zig zal zijn voor het geven van toelichtingen. Ook de heer Kramer wordt over een door hem gestelde vraag ingelicht. De rekening wordt hierna vastgesteld in ontvang op f 3749-161/2 in uitgaaf op f2949-i2i/2 voordeelig saldo op f800.04. Bij het rapport over de rekening van de Licht- bedrijven zegt de heer Du Burck dat er van nazien geen .scprake was, daar men alleen de totaalcijfers uit het verslag had, zonder de kwitanties erbij. De directeur deed echter mededaeling dat de rekening werd onderzocht door het bestuur. De voorzitter antwoordt dat 't nergens gewoonte is dat een rekening van de Lichtbedrijven door een raadscommissie wordt nagezien. Dat geschiedt door een accountant en het bestuur. De heer Zeeman. In de commissie is niet gezegd dat deze opmerking namens de commissie ge maakt moest worden. Door mij is ook nog gewezen op het accountantsonderzoek. Het is een persoon lijke opmerking van den heer Du Burck. Oook deze rekening erlangt hierna de goedkeu ring. De heer Zeeman zegt dat de draden naar de straatlantaarns gespannen over de sloot, dikwijls een belemmering vormen voor het verkeer te wa ter. Spr. vraagt of dit misschien veranderd kan worden, daar licht schade veroorzaakt wordt aan het bedrijf. De voorzitter doet toezegging, dat dit onder de oogen zal worden gezien. De voorz. brengt hierna een woord van dank aan de commissie voor bét nazien der rekening en aan den heer Du Burck voor het uitbrengen van zijn rapport. Tevens wordt een woord van dank gebracht aan den oud-secretaris, den heer Parma om tegenwoordig te willen zijn bij het onderzoek der rekeningen voor het geven van toelichtingen. Rondvraag. De heer Berkhout vraagt of het in verband met de verbreeding van den weg niet noodzakelijk is de bouwverordening te herzien. De voorz. zegt toe dit te zullen onderzoeken. Door den heer Zeeman wordt bepleit een ver betering van den toegangsweg naar de Kerkeweide. 1 De brug moet noodig verbeterd worden. Eenige jaren terug is er een nieuw dek opgekomen voor rekening van de bewoners van de Kerke wei die. De voorzitter antwoordt dat het pad in goeden staat is. Het ligt ook niet in de bedoeling van BI en W. om er een rijbrug van te maken. Wanneer 1i verbetering wenscht, verdient het aanbeveling dat u een voorstel onderteekend door 2 raadsleden, i instuurt. De heer Groen zegt dat er door de autobussen, sooms veel te hard gereden wordt, hetgeen veel ge vaar oplevert, vooral bij bochten. Spr. vraagt of hierin geen verandering kan worden gebracht. De voorzitter zegt volkomen deze klacht te on derschrijven. Een snelheid van 20 K.M. bij bruggen en bochten is te groot. Reeds is door Z.E.A. aan de gemeente- en rijkspolitie opdracht verstrekt, een wakend oog te houden. De Kèer Berkhout zegt dat het misschien dien stig'kan zijn, vanuit den Raad een brief aan ge- nooemde Directie te, zenden. Hieraan zal gevolg worden gegeven. Tot slot van deze zitting ontspint zich tusschen den voorz. en den heer Du Burck een discussie over de toepassing van de schoolgeldregeli.ng, of al dan niet reductie op schoolgeld moet worden verleénd zöo meer dan 1 kind uit één gezin de school bezoekt, waar dé reductiebepaling bij de wijziging der onderwijswet in 1923, uit de wet is gelicht. De heer Du Burck meent dat doorgegaan moet worden met het reductiesysteem, terwijl de voor zitter verklaart zich te zullen houden aan de uit spraak van den minister, dat dit niet meer mag, Het schoolgeld wordt geheven naar het bedrag waarvoor men in de Rijksinkomstenbelasting is aangeslagen. Waar daar ook reeds een aftrek voor ieder kind wordt toegepast, kan de reductie niet verder worden doorgevoerd, daar men dan dubbel van een vermindering zou genieten. Hierna sluiting der vergadering. RIJWIELBELASTING. HEDEN IS BEGONNEN MET HET BEKEU REN VAN FIETSRIJDERS, WIER FIETS NIET! VOORZIEN IS VAN EEN BELAS TINGPLAATJE. OUDKARSPEL. DEPARTEMENT DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Vergadering van het Departement Oudkarspel der Maatschappij tot Ivut van 't Algemeen, gister avond te acht ure, ten lokale van den heer C. Vis. Aanwezig 4 bestuursleden en 2 gewone leden, tie- vens vertegenwoordigers van de Pers zijnde. Van den voorz. de E. A. Heer A. C. Kroon, burgemeester, is bericht van verhindering inge komen. De vice-voorz., de heef C. J. de Wijn. opent de vergadering met welkom aan de aanwezigen, zijn leedwezen erover uitsprekende dat zoo weinigen op de vergadering aanwezig zijn. Spr. hoopt echter op aangename besprekingen die tot bloei van het Departement mogen leiden. Hierna worden door den heer G. Prijs, secretaris; de notulen van de vorige vergadering gelezen, en onder dank goedgekeurd en geteekend. Dankbetuiging is ingekomen van het bestuur van de V.V V.V.V. voor de ontvangen medaille. Rekening over het afgeloopen jaar. Deze wordt nagezien door de heeren Paarlberg en Keizer, die de rekening in volkomen orde be vinden. De rekening vangt aan met een voordeelig saldo van ruim f175.—, waarmede in totaal de ontvangsten hebben bedragen f638.49. De uitgaven daarentegen f 688.58, zoodat de rekening sluit met een nadeelig slot van f 50.09, een achteruitgang dus van ruim f 225, De rekening wordt hierna goedgekeurd onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Zeer breedvoerig wordt hierna gesproken, hoe en waarop mén kan bezuinigen om een einde te maken aan het achteruitgaan der financiën. In de allereerste plaats wordt om meer inkom sten te hebben, het leesgeld voor de boeken uit de bibliotheek met 1 cent per boek verhoogd en gebracht op 3 cent, waardoor een meerdere in komst zal worden verkregen van f15. Ten tweede wordt een voorstel aangenomen om voor het komende jaar geen nieuwe boeken aan te schaffen; en een commissie te benoemien die in overleg met den bibliothecaris zal uitmaken welke boeken uit de bibliotheek voor herlezing in aan-, merkingi komen. Ook werd nog een regeling getroffen met den hotelhouder, waarbij de zaalhuur voor de buiten- j gewone vergaderingen ieder jaar met f 5 zal wor den verminderd. Verslag van den toestand der bibliotheek en Jaarverslag. Uit het Jaarverslag blijkt dat op 1 Juli 1923 het Departement 55 leden telde. 2 leden bedankten, en 5 nieuwe leden werden ingeschreven," zoodat 1 Juli 1924 het aantal leden 58 was en 1 eerelid. j De geldmiddelen worden als niet-rooskleurig ge- schilderd. Er werden 10 bestuurs-, 2 algemeene j en 2 buitengewone vergaderingen gehouden. I Wat de Nuts-Spaarbaak betreft werd medege- i deeld dat aan Spaargelden werd ingelegd een be drag van f26766.08, terugbetaald f24926.49, terwijl aan rente werd bijgeschreven een bedrag van f2819.63. Aan hypotheken werd geplaatst in totaal f647.45 De reserve bedraagt f4820.48. Uit het overzicht over den toestand der volksbi bliotheek bleek dat uitgeleend waren 1457 banden; waaronder tijdschriften. De bibliotheek telt on-, geveer 975 boeken.. De portefeuille is gereorgani seerd en mag thans geacht worden tot aller te vredenheid te werken. Aangekocht werden nog 30 romans. Het uitgebreide verslag besluit met het vriende lijk verzoek, dat tijdschriften en boeken toch voor al netjes en zindelijk worden gehouden. Dank wordt gebracht aan allen die mede gehol pen hebben de belangen van het Departement te behartigen. De secretaris verwerft een hartelijk woord van waardeering en dank voor zijn keurig gestileerde verslag, en voor zijn vele bemoeiingen in het be lang van het Departement. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren J. Schrieken en Jb. Eecen. De uitslag van de stemming is dat de heeren Schrieken met 5 en Jb. Eecen met 6 stemmen worden herkozen, terwijl 1 stem op den heer Kei zer werd uitgebracht. De heer Schrieken verklaart zijn benoeming we der te aanvaarden, Den heer Eecen zal bericht vair zijn herbenoeming worden gedaan. De rondvraag levert weinig van belang op, waar na onder dank sluiting der vergadering volgt. voor een gedeelte grond af te staan. Dientenge volge zal door den raad tot onteigening van den bemoedigden grond worden overgegaan. NOORDSCHARWOUDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer Cor Tromp leeraar M. O. Teekenen, werd benoemd tot Leer- aar aan acht onderwijsinrichtingen te 's-Graven- hage. ZUIDSCHARiWOUDE. Naar we vernemen' heeft de heer P. Bierkhouwer bedankt als Brandmeester en is in zijn plaats be noemd de heer S. de Boer Kz. ZUIDSCHARWOUDE. Onder Directie van den heer P. Pranger, gaf „Gemengd Koor" in de zaal van den heer P. Kra-i roer een concert, dat door een talrijk en belang stellend publiek werd bijgewoond. De verschillende nummers van het programma werden op verdien stelijke wijze uitgevoerd en gaven blijk van ernsti ge en nauwgezette studie. Met onverdeelde aan dacht werd de uitvoering van het programma ge volgd, wat een duidelijk bewijs was, dat de opge- komenen onder de bekoring kwamen van dit mooie concert. Uit den O ml rek. 0UJjiKA1DSPEL. Wiederom zijn de v algjende berichten v,an bal- lonnetjes binnengekomen. 7 1 uit Holthüsen bei jWjeener (Diuitsehjand). 1 uit Eesveen bij Steenwijk. i 1 uit. Aalden, gem. Zweeloo (Drente). 1 uit Paasloo, gem. Oldemarkt. 1 uit Verlaat gem. Oude Niedorp. 1 uit Stadskanaal, gem. JVlildervank (Gr.). OU®!KAR|HPEL. Onze plaatsgenoot de heer P', Wi. Kooij, slaagdd heden met gunstig gevolg te 'sGravenhage voor diploma A., machinist bij de Groote Vaart. j, ZUIDSCHARWOUDE. Die raad besloot in zijn jongste zitting over te gaan tot verbreeding van de Kromme Brug, on danks het feit dat de fa. Böfttger weigerde daar- WARMENHUIZEN. Herijk. 1 1 De ijk en herijk voor deze gemeetnte zal plaats hebben op 9 iSeptember a.te. van 10—12 uur en van 1 tot 4 uur in de kolfbaan van den heer Slikker. (Zomertijd). W ARMENHUIZEN. Loting. De loting voor de dienstplichtigen van de lich ting 1925 uit deze gemeente zal op 9 Sept. a.s: plaats hebben te Alkmaar, in de voorzaal van het Stadhuis" des- n.m. ten Üi/tf uur. W ARMENHUIZEN. Ned. Herv. Gemeente. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gém. is toezegging van beroep gedaan aan Ds. Honstra, thans gevestigd te Bellingwolde. 1 <- WARMENHUIZEN. Gemeentertkening. De rekening dezer gemeente dienst 1923 zooals die den Raad ter voorloopige vaststelling is aan geboden, vermeldt de navolgende totaalcijfers:. Gewonei nkomsten f 115.913.36, gewone uitgaven f 100.839.64, batig slot f 15.073.72. Buitengewone inkomsten f8.724.30, buitenge wone uitgaven f 2.724.30, batig slot f 6000.—. WARMENHUIZEN. Gem eentegas fabric k Uit het verslag van den toesftand en de exploi tatie der gemeentegasfabriek blijkt ons hét vol gende. Geproduceerd werd 446.934 M3. gas of wel 39817 M3. meer als het voorgaande jaar. Het gebruik over den gewonen meter bedroeg voor Warmenhuizen 110J209 M3., voor Schoorl- dam 21.473, Krabbendam 99993 Haren-karspel' 88.565, de Street 14.563 én het Rijpje 8.075 M3. gas. Over den muntgasmeter bedroeg dit respec tievelijk 52,697, 11.673, 10.348, 57.833, 13.701 en 1047 M3. gas'. Door motoren werd verbruikt 5404 M3. De grootste etmaal aflevering had' plaats op 31. Dec. met 1691 MjÏÉ de kleinste op! 20 Mei met 854 M3., In dé gemeente Wlarmlenhui- zen brandde gedurende het winterhalfjaar 71 lantaarns, in Dirkshorn 29. Dje gasprijs bedroeg voor gas over den gewonen meter 15 ct., over dien muntmeter 16 ct. en voor industtriegas 12 ct. Hat totaal aantal geplaajtste meters bedraagt 925 at. Gedistilleerd werd 1.285.728 K.G. steenkolen, de gemiddelde prijs per ton franco loods is geweest f20.80. De gemiddelde calorische waarde van het gas was ruim 5000 caloriëu. Geproduceerd werd 19.524 H.L. ookes en 762 H.L, teer en 2292 H.L. ammoniakwater. i Einantieel gedeelte. Aan rente v'an: helt kapitaal werd betaald 9.755.88, aan rente opgenomen kas geld f934.77, de aflossingen bedroegen f9935. terwijl een bedrag van f 10574,95 werd afgeschre ven. De netto winst bedroeg f3564.81. ST. MAARTEN. 7 Donderdag geraakte de kruidenier IJf van Dirkshorn, met ket en kruidenierswagen bij de Groenvelderdijk te water. Liep dit gevalletje, zonder persoonlijke ongelukken af, financieel is 'het minder best daar al de kruidenierswaren, onder werden gedompeld. HEERHUGOWAARDi. Voor de vacante betrekking van Hoofd' der School no. 4, als gevolg van het aanstaand ver trek van den heer Sinjewel naar Sint Pancras, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld, waar van één zich ook heeft aangeboden voor de tijde lijke waarneming terstond na 15 Sept'. HEERHUG O W AARDi. Wanneer aan de waterleiding met dezielfde voortvarendheid wordt doorgewerkt als1 waarmee men dezer dagen begonnen is, dan zullen d'e I buizen spoedig gelegd zijn. Terwijl' aan het noord- j einde een groep bezig is met het graven van de geul, worden door anderen terstond de pijpen, j geiegd, wat dan weer gevolgd wordt, door directe dichtmaking van de geul. Op deze wijze onder vindt het zeef drukke verkeer langs den Middel weg zeer weinig hinder van de werkzaamheden* Op andere plaatsen is men bezig met het graven voor de vertakking van de leiding naar andere deeien der gemeente. tiet Leven in de Hoofdstad Koninginnedag en wat men zingt. j Onlangs wees ik er op dat het lijstje van straatliedjes gepubliceerd door de Vrijheid niet meer was1 dan een zeer onvolledigte lijst van door J omstandigheden populair geworden liedjes uit de laatste halve eeuw en nog langer. Vele er van i zijn bij het jonger geslacht geheel onbek'end, terwijl vele zeer populaire liederen der laatste 10 jaar geheel zijn vergeten. Op Koninginnedag is van de eerste feestelijke viering af, een der voornaamste mementen ge weest waarop een liedje plotseling populair werd. Vroeger was dit het geval geweest op de Rot- terdamsche kermis eu het kermislied werd dan in September in de hoofdstad wanneer wij ker mis vierden eens goed algemeen bekend gemaakt. Van daar af vond 'tzijn weg door 'theele land. Na het verdwijnen der Amst. kermis kad dit op 31 Augustus plaats. Het verdwijnen der kermis in de hoofdstad is .ook van invloed geweest op de nieuwe liedjes i die hier dien dag werden gezongen, Toch is, 'daar 'door hét sléchte weer in dié maand in vroeger al vaak met de Septemberstukken iij schouwburgen werd aangevangen, ook nog Vj scheidene jaren koninginnedag een nieuw°p0pu: lair kermislied rijk geweest. De laatste jaje hebben ze 't echter met deunen als Houdt er moed maar in, moeten doen. Oók voor dit b/ verwacht ik dat 'tde schijn zal hebben of hi/ vele „Böse Menschen" zullen zijn, die „kei/ Lieder haben", of dat men onder den invloel van Gijsbrecht. v. Amstel het: 'cis nu geen tijd van zingen De vijand is nabij Om 't klooster 'te bespringen in toepassing. Wiat er nog 't meest gezongen zal worden dat zal vermoedelijk het weinig vroolijk eii 1 minder geestdriftige„Als ik je zie, dan iw ik huilen" zijn. Ik heb 'teerst een straatlied zien geboren bor den, zien groeien en populair worden door ye eerste opvoering van de eerste revue van Rij ding: Naar den Eiffel toren. Ik kwam al heel jong in den schouwburg, want deze revue minstens 33 jaar geleden opgevoerd. Henri P00], man speelde een oompère in het karakter va/ Lindeman en zong daarbij: r Lindeman, Lindeman, "Wat gaan jou de meisjes an Jq hebt het weer op jouw geweten, j Je wordt er nu weer uitgesmeten, Lindeman enz. De revue zelf was een Schlager én een groot? verrassing voor de Amsterdammers, die dit geme\ nog niet kenden. Oorspronkelijk was het liedje niet, 'twas zoo uit het Duitsch' overgenomen, maar Reyding had het handig te pas weten in brengen en de beschaaf d-komische Poolman bracht het voortreffelijk. Ik zie hem nog voor mij, als Lindeman met de aardige schuifpassen en toen modernen dikken wandelstok. Nog grooter was de populariteit' die eenige liedjes uit Reijdings 3e revue: De Doofpot, be haalden. Het „Diender,' diender, als ik 't je gebied" (op de melodie van het Napolitaansche Jambe) heeft misschien wel het record van popu lariteit geslagen. Alles werkte natuurlijk mee, niet het minst de geesit der Amsterdamsche bur gerij, die 't (na 't taptoe-schandaal) zoo vol- 1 maakt eens was met deze persiflage op dé po- Jitie. In 't algemeen kan men zeggen, dat bijna alle in de door Reyding bewerkte revue of kluchtspelen voorkomende liedjes populair wer den. Toch waren ze niet oorspronkelijk. In buitenland hadden -ze altijd succes gehad. Dat hier insloegen was vooral te danken aan de wij.. waa.ro p deze handig in een kader werden gezet, de liedjes waren er niet' mét de haren -1-- maar ^vormden een deel van de handeling. Ik wil hierbij nog herinneren aan het liedje Pietje Puk, „\V"de heeft het grootsite duivenplat van heel do Leidsche buurt?" waarmee Jan Grootveld zich ij Luilekkerland onsterfelijk heeft gemaakt en Hei- schen, heischen, heischen, dat door Mevr. de li Mar-Klev zoo voortreffelijk in de Operette-Ko ningin werd gebracht. Onze eerste en laten we maar zeggen e0. oorspronkelijke componist vlan lichte en toch niet banale muziek, die groote populariteit verwierf, is Chris van Dinteren. Hij' was de eerste, die zelf muziek componeerde voor oorspronkelijke revues en blijspelen met zang. (De Nieuwe Haring, ft Beursbengel, De Ware Jacob, Electrisch Amster dam enz. enz.) en hij had niet alleen de voldoe ning dat zijn: Dte smaak van de Nieuwe Die moet je bewaren ÏW&nt krijg je een oudé Kan je bet onderscheid ervaren, een triomftocht deed door den lande, maar dat ook vele zijner melodieën dfoor het buitenland wer-den overgenomen (wij waren toen nog nilet aangesloten bij de Berner Conventie) en wereld successen werden. Chrétienni, die veel vroeger ook Eransehe lied jes had geimporteerd (oja. het beroemde naar de Maliebaan), bracht bij Erits van Haarlem in Carré ook nog wel eens een nieuw liedje. En ook Speenhoff, die op rustige wijze (wel in tegen stelling met de bombarie van tegenwoordig) mat een guitaar, die hij maar gebrekkig bespeelde, liedjes zong, had gedurende eenige jaren groot feucees. Zijn liedje op de schutters vooral sloeg enorm in; ook zijn parodieën op de vrije vrouwen en de vegetariërs, zijn „brieven" en het beste dat hij ooit gaf: Het meisje dat men nooit vergeet. Louis Davids heeft zijn populariteit weten t« bewaren. Dat lag hem zeker in de eerste plaats daaraan, dat hij nooit getracht heeft deftig te worden of zich litteraire allures te geven, maai natuurlijk bleef in gedachtegang en in wijze van zeggen. Al wat Davids schrijft is mensche- lijk en dus mooi. Hij zegt 't zoo als 't ieder na tuurlijk sprekend mensch in den mond ligt. 'tKe- frein moet het hem doen, dat componeerde hij dus 'teerst, veelal in samenhang met Margie Morris'. Altijd maar eenvoud, is) zijn leus. (Hij heeft het land aan stadhuiswoorden, aan stadhuisge dachten. Maar toch voelde hij, dat zijn liedjes niet alleen moesten staan. En daarom plaatste hij ze in een góed verband in verschillende stukken, waarvan verschillende in den Plantage-schouw burg werden opgevoerd. Van 1913 af was dit theater de volksschouwburg bij uitnemendheid geworden en de liedjes in de verschillende revués genoten een algemeene populariteit. Vergoten mag hiferbij niet worden de muziek van den kort geleden op zoo jeugdigen leeftijd overleden Jok1 Strelitsky, die het succes der liedjes uit: „1® •mag ik wel", niet weinig verhoogde. Maar ook Maurite Samethini, componist van ,,'t zal niet gaan", een revue, die een half jaar lang onaf gebroken werd opgevoerd, mag niet vergieten worden. Als we in deze dagen een variété-theater he-, izoeken of zooals de menschen het tegenwoordig meestal onjuist betitelen een cabaret, dan geeft het Jlollandsche nummer", vroeger de attrac tie, thans meestal een pijnlijke situatie. W|ant 't doet altijd pijnlijk aan, als men ziet, da|t iemand zijn best doet voor zijn brood, en 't ondanks alle pogingen niet lukt. Ik bedoel dit: de humorist zooals de huidige voordrager met 'n beetje stem zich noemt, heeft zijn „entree" en zijn twleede couplet afgedraaid. Nu komt de „Schlager", het liedje, 9dat vooral door het' refrein in moet slaan, jDxoet worden meegezongen en dus populair gor--

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4