NIEU WE Dinsdag 16 September 1924. !!88e Jaargang Gemeenteraad Nd.-Schar woud e ff O 108. I L4MED1JKM COlIRAiïï. ■De raad dezer gemeente vergaderde gister avond half acht in voltallige zitting. Na opening door den voorzitter, Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester, worden door den secre taris, den heer Ki. G. Reinders, de notulen van de beide vorige vergaderingen gelezen en ondier dank aan den samensteller goedgekeurd. ;Mededeelingen en ingekomen stukken. Een schrijven van de Gezondheidscomm. te Scha-: gen betreffende de malariabestrijding. Hierin ver zoekt zij voor de bestrijding een bedrag op de be grooting te plaatsen, en voor de bestrijding van ge meentewege kosteloos lysol beschikbaar te stellen. Waar in de politieverordening een bepaling voor komt dat ingezetenen hun stallen enz. van muggen moeten zuiveren en een bedrag op de begrooting yoorkomt vóöpbeschikbaai s.telbng, van lysol, wordt op voorstel van B. en W. dit schrijven voor kennis-, geving aangenomen. Het Jaarverslag van de vereeniging voor Gezins verpleging, classis Alkmaar, wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven is ingekomen van de Ned. Afd. van den Intern. Bond tegen Vallende Ziekte, waar in wordt verzocht een subsidie te mogen ontvan gen voor het stichten van een neurologisch insti tuut. waar de lijders kunnen worden verpleegd. De subsidie bedraagt voor gemeenten van iooo -5000 zielen f20. Hoewel het groote nut erkennende van dergelij ke instellingen, stellen B. en W. voor bet verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Er zijn vele ver- eemgmgen waarmede men sympathiseert, maar zij meenenniet al te ruim met subsidieverleening tie moeten omspringen. Overeenkomstig het voorstel 'wordt besloten, j. Een schrijven van het; Bestuur van de Openbare Leeszaal te Alkmaar met verzoek over 1925 een subsidie te mogen ontvangen. HH;et meent dit ver zoek met vrijmoedigheid te kunnen doen, waar in de gemeente een correspondentschap is gevestigd en aan het ledental van 15 175 banden ter lezing zijn uitgereikt. B. en W. stellen voor over '25 geen subsidie te verleenen. Zij zijn van oordeel dat door hier geves tigde inrichtingen goede lectuur wordt verstrekt, en de leden van de Leeszaal in staat mogen wor den geacht een hoogere bijdrage te kunnen ver- leenen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Ingekomen is een adres van de afd. van de R.K. Middens t an ds v ere enig in g „De Hanze" waarin wordt, verzocht: ie bij politieverordening te bepalen dat de win kels des Zondags gesloten moeten zijn, uitge zonderd de twee Zondagen voor Sint Nicolaas en Kermis-Zondag; ze. het 1 straatventen te verbieden; 3e. te verbieden den verkoop van chocolade, gebak en banket in café's; 4e. te verbieden den verkoop van sigaren en sigaretten in café's voor zoover deze niet voor de bezoekers benoodigd zijn. De voorz. zegt begrepen te hebben, dat bedoeld wordt de straatventerij op Zondag te verbieden. Verder zegt Z A dat B. en W. nog, geen prae- advies hebben, maar eerst de meening van den raad wenscben te hooren. (Wat het laatste punt van het verzoek betreft, dit wordt reeds bij de Drankwet geregeld. De heer Zut vraagt of de café's geen sigaren, en sigaretten mogen verkoopen op Zondag. De voorz. antwoordt dat dit wel mag, maar niet in dien vorm, dat door personen daar inslag kan. TOrden gedaan. Waar echter verschillende onder werpen worden aangeroerd, wenscht Z.A. eerst het eerste punt te behandelen. De heer Die Geus kan er zich in verplaatsen dat de winkelier den Zondag voor zich wenscht té hou den. Maar hij is van idéé dat zoo een bepaling om te sluiten wordt gemaakt, de Zondag zeer doods zal zijn Het wordt zoover uitgestrekt dat de Zon-, dag geheel lamgeslagen wordt. Waar blijft dan de grens. Spr. is van oordeel dat de winkels er zijn voor het publiek en omgekeerd. Aan ieder bedrijf kleeft iets wat minder aangenaam is. maar het zal niet altijd gaan om het minder aangename weg te nemen. Spr. gevoelt niet veel voor het verzoek. Die heer Duijves is van oordeel dat wanneer deze gemeente er wel op ingaat en de buitengemeen tien niet, dat bet weinig zal baten. Dan worden de De beer Kooij gevoelt niet voor het adres. Op de wnikebers hier de dupe van de zaak, laatste winkeliersvergadering is dit eveneens be handeld en verworpen. Een dergelijk verbod zal aanleiding geven tot achterdeurtjes. 1 De heer Jes zegt dat er winkeliers"'zijn die het wel willen ,maar er zijn vele kleine neringdoenden die het van den Zondag moeten hebben. De voorz. is het er mee eens dat een dergelijk' verbod geen waarde heeft, wanneer het ook niet in andere gemeenten wordt gedaan. Persoonlijk is hij er tegen deze bepaling in de politieverordening op te nemen. ZA. is tegen aantasting van dé persoon-, lijke vrijheid Wel is hij er voor zooveel mogelijk! het personeel in winkels werkzaam, te beschermen. Wanneer men de politieverordening eens naziet, vraagt men zich onwillekeurig af: wat, mag ik nu wèl als vrij mensch. In Amsterdam en Den Haag heeft men een sluitingsverbod voor den! Zondag en des avonds. M'aar reeds gaat men aan, het uitzonderingen maken. Sigarenwinkels mogen geopend blijven en nu zijn er weer voorstellen om ook vischwinkels daaronder te doen vallen. En aan stonds is er weer een andere categorie van zaken. Spr. is er niet voor om van overheidswege? de men- schen tot sluiting te dwingen. De heer Ootjers gevoelt er persoonlijk ook niet veel voor. Gezien de pogingen door de winkeliers- vereeniging gevoelt men wel dat de winkeliers dgs Zondags vrij willen hebben, en zou men daar-, in kunnen meewerken, maar zij zijn het onderling ook nog niet eens. Ook ziet spr. in een dergelijke bepaling een strop, voor de kLeine neringdoenden. Dat is dan ook de reden dat hij er niet in kan meegaan. Spr. is voor persoonlijke vrijheid. De heer Barten is er óm" principieele redenlsn vobr. Maai ook wanneer hij zich op neutraal stand-; ->unt plaatst, acht hij sluiting zeer goed uitvoer baar. In Broek, op Langendijk sluit men ook uit principieele overwegingen, xnaar spr. gelooft ook dat er niet veel schade door wordt geleden.. Als iedereen het deed zouden de winkeliers lermiee zijn gebaat Daarom juicht spr. het verzoek van de Hanze toe. Die heer D|e Geus antwoordt den heer Barten, dat toch niémand wordt belet om te sluiten. Die heer Barten zegt, dat het gedeelte, dat wil sluiten, dit.niet kan doorvoeren, omdat er anderen zijn die het beslist niet doen. j De heer Ootjers zegt ook dat een ieder vrij is. Maar velen zijn noodgedwongen open te blijven, qmdat hun klanten anders naar anderen gaan. jWat de straatventerij op Zondag betreft, zegt voorz. dat dit niet zoo erg is, dat het concurrentie; veroorzaakt. Wanneer Z.A. alles eens nagaat kan hij niet verder komen dan een ijscowagen. Als -zijn persoonlijke meening geeft spr. te kennen, niet aan te raden dit vast te leggen. Die heer Gstjers is van meening dat dit punt wel degelijk vastzit aan het eerste. Die heer Zut vreest ook dat, wanneer men de winkelsluiting in de hand gaat werken, de verkoop op straat erger zal worden. De' heèr Ootjers meent dat wanneer men ©en bepaling maakt dat de winkels des Zondags moe-, ten worden gesloten, ook dit moét worden opge nomen. 1 Wat betreft den verkoop van chocolade, gebak en banket in 'café's, zegt voorz., hieromtrent nog nooit klachten te hebben ontvangen. Men kan hier veel aan doen door hetzelfde in toepassing te bren gen als wat de Drankwet voorschrijft voor den verkoop van sigaren en sigaretten. Over het verzoek wordt niet verder gesproken,' en zullen B' en W. in de volgend© vergadering- met ©en prae-advies komen. Thans volgt benoeming van het personeel bij het vervolg-onderwijs. Op grond van de verbeterde economische om standigheden, stellen B. en W. voor de vergoeding, voor het hoofd te brengen van f 1.25 op fi.50 en die voor de andere leerkracht van fj.op fi.25. Verder stellen B. en W. voor den cursus te doen aanvangen 15 October en te doen eindigen begin Maart. f Het voorstel van Bj. en W. wordt zonder discussie, aangenomen Als hoofd en onderwijzeres bij het vervolgonder wijs worden met algemeen© stemmen gekozen dis heer Mallekote en mej, Wouda. Door den heer Diuijves wordt namens de Comm. belast met het nazien ,der gemeènterekening 1923 geadviseerd deze goed te keuren, waar de comm. alles in volmaakte orde heeft bevonden. De rekening wordt goedgekeurd in ontvangst op f11048.51, in uitgaaf op f 4556.16I/2, het batig sal do op f6492.34172. Ook adviseert' de commissie tot goedkeuring van de rekening voor de Lichtbedrijven, maar maakt daarbij de opmerking, dat het wenschelijk is, we der een reservefonds te vormen, daar de bestaande, reserve groot f14000 geheel voor afschrijving is gébruikt. Die voorz. antwoordt dat deze reserve slechts op papier bestond. Thans is echter besloten in da gas- commissie een reservefonds te vormen bestaande in tastbare munt. Het was thans een overbodige onduidelijkheid in de administratie. De rekening van het gasbedrijf wordt hierna goedgekeurd met een batig saldo van f 665.631/2 en die van het electriciteitsbedrijf op f 1255 27. Ook stelt de commissie voor de rekening van; het Burgerlijk Armbestuur goed te keuren Zij doet hierbij de opmerking liever te zien dat de burgers uit eigen gemeente worden begunstigd, en niet die uit buitengemeenten Dit betreft den aankoop van versterkende middelen in OudkarspeL en Zuid. scharwoude. Er is daar aan eieren en melki, gekochti 1 voor een bedrag van f 100.— Die voorz. zegt dat aan het Burgerl. Armbest. zal worden bericht dat dergelijke inkoopen in ei-, gen gemeente behooren te worden gedaan. De rekening wordt goedgekeurd in ontvangst op f2580.18 in uitgaaf op f2277.5.3, batig sïado op f302.65. i .Rondvraag. De beer Jes wijst op den gevaarlijken hoek bij, den Oosterstraat en zou daar gaarne een waar-, schuwingsbord willen zien geplaatst. De voorz. is het hier volkomen mee eens en zal aan den A-N.W.B. worden geschreven, die der.gelij-, ke borden beschikbaar stelt. i D:e heer Kooij vraagt of het niet mogelijk! is dat de stratenmakers van korter bij de benoodigde steenen halen, dan nu het geval is. Spr. meent dat de burgers hierin hunne medewerking niet zullen weigeren. Die voorz. antwoordt dat B'. en W. niet zoo op-i timist zijn. Zij betreuren het ten zeerste dat de medewerking zoo slecht is. Dat beteekent niets. iWe istaan voor het treurige feit dat de samenwerk king ver te zoeken is. Men stuit op! een botte weigering. j. Ook de heer Kooij noemt het treurig dat men zoo weinig medewérking verkrijgt. De rondvraag levert verder niets op, waarna de vergadering wordt gesloten en de raad overgaat in comité generaal ter behandeling van eenige reclames. Gemeenteraad H.-tl usro waard (Tot ons leedwezen hebben wij dit verslag .te laat ontvangen). Vrijdag 12 dezer 'snam. 3 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Met kennisgeving afwezig weth. Wijnker en de leden Kostelijk en Poland. ;Na opening der vergadering door den voorz1., lezing der notulen, welke worden goedgekeurd'. Ingekomen is afschrift v,an een adres van de Kamer v,an Koophandel voor West-Eriesland te Hoorn aan Ged. Staten, waarin wordt aange drongen om de geheele provincie NoordhollanfJ te betrekken hij de kosten voor het Hoogheem raadschap. Dit adres werd gesteund door andere Kamers van ..Koophandel en verschillende orga nisaties. De Raad betuigde volle instemming met de strekking van dit adres. Dóór bewoners van Heerhugowaard' Koord werd een dankbetuiging ingezonden voor het raads besluit tot straatverlichting op kosten der ge meente. Dit antwoord' lokte aan meerdere raads leden de opmerking, dat men toch wel wist, dat (daartoe niet Was besloten, doch dat het be- -sluit was gevallen, dat betrokkenen bij de straat verlichting zouden moeten bijdragen in de kosten. Het schrijven wordt op voorstel van den voorz. voor kennisgeving aangenomen. Voorts is inge- -komen de mededeeling dat door de ^gemeente f 257.91 te veel is bijgedragen op den dienst 1922 van den keuringsdienst te Alkmaar. Voor kennis geving aangenomen. Voorz. deelt nog mee met B. en Wl een onder zoek te hebben ingesteld naar de inrichting in de gem. 'Beilen (Drente) voor verpleging van krankzinnigen, welke stichting het college bij zonder goed voldeed, zoodat het voor eventueel gebruik voor patiënten der gemeente alle aanbe veling verdient. Vervolgens komt aan d'e orde de benoeming van hoofd der school no. 4. Hiervoor hadden zichj 16 sollicitanten aangemeld. In overleg met dén Inspecteur was de voordracht, bestaande nit de neereii nep eau te Warmtenhuizeri, Liefhebber te Twist en Van Hoet te Helder, opgemaakt. Op dfe vraag van den voqrz. of iemand inzage verlangt van de stukken, of wel zitting in comité ter be spreking van de personen der voordracht, .geeft \veth. Krom te kennen, dat bespreking in comité hem wel gewensoht voorkomt. Aldus geschiedt. Na heropening der openbare zitting wordt .ter stond tot stemming overgegaan met het resultaat, dat met 8, dus met algemeen© stemmen de heer J. Liefhebber wordt benoemd. Voorz. deelt nu mee, dat deze 1 Oct. in functie zal kunnen treden. Die voorwaarde wordt gestéld, dat Öie benoemde in de gemeente moet komen wonen. Hierna komen ter tafel' de begrootingena. die dor gemeente, b. die voor hét Burgerlijk Arm bestuur, c'. die voor het Gem. Electr. Bedrijf. Do Commissie van Onderzoek dezer begrootin gen brengt hij monde van den heer Pool hierover -rapport uit. Na verkregen toelichting omtrent enkele posten, verklaart de comm. te adviseeren tot goedkeuring. Ten aanzien der gemieentebe- grootrng merkt de heer Krom op, da(t de post vanaf -f250 voor woninghuur van den xijksveld- 50waehter een tamelijk hoog bedrag is. Voorz. licht toe, dat stationneering van een rijksveld- -waehter in onze gemeente destijds is toegestaan onder voorwaarde, dat de gemeente zorg zou dra- -gen voor een behoorlijke' woningdie voorwaarde is destijds aanvaard. Nu woont de rijksveldwach ter in een woning dér bouwvereéniging en dé huur daarvan zijn we verplicht te regelen naar het inkomen vian dén bewoner de huur is thans f 234. Wlaa.r de rijksveldwachter kijh. taak zeer naar ons genoegen verricht, zal er wel algemeen prijs op gesteld worden hem hier te houden, on billijk zo uhet zijn hem in de huur te laten bij- Dit is ook niet dé bedoeling v!an Krom, doch! sp. vindt de uitgaaf voo de gemeente toch hoog, waarom ide vraag rijst, of er niet op andere wijze in te voorzien zou zijn» waaro pldioor den heet Mienes wordt opgemerkt, dat' b ijhuur van een particulier men minder gebonden zou zijn, en Wel licht een woning vanaf f 2.50 of f 3.per week te vinden zou zijn. 1 De heer Blom gelooft niet, dat er voor dien prijs veel geschikts zou te vinden zijn. Boor den heer Kromr wordt nog opgemerkt, dat er door de gemeente wellicht eens een pand te koopen zou zijn. Be heer Mienes zou het ook zleer onbillijk (achten de huur voor een deel op dén betrokkene te verhalen. Na dit debat wordt de Gem.-bfegxoo- ting goedgekeurd. Ze loopt over f 131067.601/2 ié ontvangst en uitgaaf, met een post van f 5246.10 voor onvoorzien. Eveneens wordt goedgekeurd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, loopend over f 8947.25 in ontvangst en uitgaaf, met éen post van f 120.251/2 voor onvoorzien: dé bijdrage der gemeente is f 5600. Voorz. merkt op, dat heft B Armbestuur zijn taak uitstekend opvat, enf hij beveelt mét vol ver trouwen het beheer wederom bij dit bestuur aan. Nog volgt zonder eenige discussie de goedkeuring der begrooting voor het Ëlectr. Bedrijf, loopend over f 34884.50 in ontvangst en uitgaaf, waarbij een post van "f 1307.10 voor onvoorzien. Hoewel de uitkomst van dit bedrijf nooit te voren met zekerheid kan worden vastgesteld, mag toch aan deze cijfers, gelet ópi" de -ervaring van vorige jaren, wel eenige waarde worden toegekend. Be com missie van onderzoek ontvangt een woord van dank voor hare bemoeiingen in dezen. Bioor den Voorz. wordt nu ter sprake gebrachlt het verzoek van den heer Schouten voor billij ker tarief voor krachtstroom. B. en Wl hebben hierover geconfereerd met de z.g. „Lichtcommis- sie"ook deze gevoelde er veel voor de gebruikers van vee! stroom ter wille te zijn. N aar aanleiding dezer bespreking wordt nu voor-gesteld het tarief voor de eerste 2000 KW.U. 11 cent per K.Wi.U., voor dé volgende L000, K W U 10 ct. voor de dan volgende 1000 K W U. 9 ct., voor de volgende 6000 K.W.U. 8 et. en ho ven de 10.000 K.W.U:. 7 et. per K.W.U Geldende was tot nog toe boven de 2000 K.W|.U. 10 et. Boor den heer Mienes wordt gevraagd of hét bedrijf dit lijden kan, wat door voorz. bevesti gend wordt geantwoord. Te groote uitbreiding geen gevaar ook voor een te kort aan lichtstroom, vraagt de heer Mienes nog. Ook dat niét, zégt voorz. en mocht er gevaar dreigen, dan kan nog altijd herziening plaats hebben. Naar heft oordeel van den voorz. zal' de maximale belasting niet zoo spoedig worden overschreden. Het voorstel wordlt met algem. stemmen aangenomen. Hierop komt opnieuw ter sprake de straatver lichting. Boor B. en W|. is de zaak nog eens ern stig onder de oogen gezien. Het voorstel Kostelijk ter vorige zitting gedaan achten B. en W|. aan zeer groote bezwaren onderhevig; toch acht het college zich min of meer gebonden door het toen ^uitgesproken idee, de belanghebbenden mee te laten dragen in de kosten. Biilfc gafaanleiding tot een voorstel in het college van B. en W. de aanwonenden b.v. een paar centen per K.Wl.U, meer te laten betalen dan andéren. Ook dit ech ter bracht eigenaardige moeilijkhedlen mét zich,, zoadat nog weer een ander voorstel werd bespro,- ken n.l. 50 pet. der kosten van straatverlichting te doen dragen door dé gemetente en 50 pet. door het Electr. Bedrijf. Bieze voorstellen werden in Bde vergadering gebracht, niet om daaromtrent in deze onvoltallige vergadering een besluit over te nemen, doch er eens over van gedachten te wisselen, opdat in de volgende raadszitting een beslissing genomen zal kunnen worden, zegt dé( voorzitter. Bjoor den héér Van Langen wordt te kennen gegeven, dat het laaltste voorstel hen het beste lijkt evenwel zou Spr.' dan gaarne ook verlichting zien aangebracht ;op enkele punten van dén Bion- kerenweg en te Veenhuizen. Voorz. zegt hierop, -dat belanghebbenden dan maar een verzoek moe ten indienen, wat dé heer Van Langten niet noodig oordeelt, wanneer in onze vergadering reeds de wenschelijkheid wordt uitgesproken. Natuurlijk, zegt vioorz. kunnen dé raadsleden in dézfen wenken geven, doch spr. acht het niet gewenscht in déze. vergadering reeds eenig besluit te nemen. ;Ook de heer Krom gevoelt wél voor hét laatste voorstel. Wordt, op steeds gxooter uitbreiding' aangedrongen, dan kan de raad/ zich' nog altijd beslissing voorbehouden. Be voorz. beveelt aan overweging van dit voorstel hij' de raadsleden. Bij! onderzoek in andere gemeenten is hem gebleken, dat de. straatverlichting door de gemeenten wordt 'bekostigd, doch de winst van het Electr. Bedrijf, dan ook in de gemeentekas vloeit, of gereser- wordf. De Raad kan er zich op voorbereiden, dat ter volgende zitting ten aanzien der straat verlichting een beslissing genomen zal worden. Dioor Bv en Wl wordt voorgesteld' dezen win-

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1