Abdijsiroop Stop dien hoest... NIEUWE ÜNfiEDIJKER COURANT Sport en Wedstrijden. Plaatselijk Nieuws ZATERDAG 20' SEPTEMBER) 1924. TWEEDE BLAD. Belgische Brieven. De Vlaamsche beweging. (Vervolg). BRUSSEL, 9 Sept. 1924. Wat te voorzien was is gebeurd, de oorlog heeft de taalstrijd aanmerkelijk verscherpt, feitelijk ge heel van karakter doen „veranderen. Voor 1914 ging het kibbelen zoo gemoedelijk mogelijk en de verhouding tusschen beide „soort Belgen" werd toen vaak als voorbeeld gesteld voor de inwoners van Boheme, waar tusschen Tsjechen en Duit- schers een intense rassenhaat heerschte. Dat de Vlamingen hun landgenooten in 't Oosten en Zui den uitscholden voor „Walenkop", dat zij in hun geestdrift wei eens meer dan strikt noodig is, het rijmpje aanhaalden: „Wat AValsch is Valsch is", en dat omgekeera het Elamins wel eens met min achtend accent werd uitgesproken, wat men vrij wel öp dezelfde wijze beschouWen moet als dat de zeer verlichte Amsterdammer nog wel eens over het „donkere Zuiden" praat (bedoeld als een vriendelijkheid tegenover de Noord-Brabanders), dat de Friezen voor stijfkoppen worden uitge scholden, nog sterker aan de wijze waarop bij' sommige kleinsteedsche Amsterdammers nog ge sproken wordt over Haarlemsche muggen, ten vijl het nog niet lang geleden is (misschien is htót hcclemaal nog niet „geledien") dat in Roltterdam een groote animositeit tegen Amsterdam bestond om van den Hege met z'n houten hammen én flesschen bietenwater maar niét té gpreken. Dit dus wat bettreft de verhouding tusschen AValen en Vlamingen, voor '14. In enkele Vlaam- sche steden en speciaal in Gent had dé taalstrijd! een economische ondergrond. Gent is, zooals ge weet de stad van de katoenbarons en de arbeids voorwaarden ware^v daar veel ongunstiger dan in Henegouwen. Die katoenbarons gebruikten on der elkaar uitsluitend de Eransche taal. Vlak tegenover hen stond de fabrieksarbeider, die uit sluitend Vlaamsch sprak, heel heerlijk Gentech- Vlaamseh, maar toch Vlaamsch. Was de pro vincie Oost-V laanderen, waarvan Gent zooals u weet de hoofdstad is, over 'tgeheel overwegend Katholiek, in Gent en de voorstad Ledeberg kreeg onder de arbeidersklasse, die daar een zeer groot percentage der bevolking vormt het socia lisme al spoedig vasten voet. (Ik behoef hierbij 'maar den naam Van der Velde te zetten). Naast die soci.aal-democraten werd ook een katholiek- democratische partij gesticht die naar hun leider en oprichter, abt Daens uit Aalst, al spoedig ae Daensisten werden genoemd. Beide democratische groepen waren volbloed Vlaamsch, stonden lijnrecht tegenover de Fransch sprekende katoen-baronspartij. Daarbij sloot zich aan de linkervleugel der liberale partij', die door Het Laatste Nieuws en de Vlaamsche Gazet, beiden onder directie en hoofdredactie van den heer Julius Horst Sr. ook in Gent veel invloed uitoefenden. Doch er was nog een derde groep die in Gent niet onderschat mocht worden: de z.g. kleurlooze middenstand. Gent is altijd een stad geweest waar de namaak-deftigheid welig tier de. Tenminste onder de middelklasse, die zich 'dan ook absoluut niet encanaillearen wilde mest de wel een weinig erg ruwe „arbeiders" en daar om zich grootendeels van het Eransch bediendb. Daarin werden zij gestijfd door de vreemdelingen, door de Hollanders, die hun moedertaal hier mee- rendeels verloochenden, zich niet de moeite wilden geven het Gentsche paitois te begrijpen en nog minder hun stamgenooten op te wekken de ge meenschappelijke taal zoo zuiver! mogelijk te spre ken. En door de Duitschers. Als de middenklasse /in Gent verfranscht werd is hat wel in de eerste fdaats aan de Duitschers te wijten, Wij' wisten in de industrie verschillende goede betrekkingen, 't zij op kantoor, maar nog meer in de machine kamer te bemachtigen en de zién dachten er natuur lijk niet aan Vlaamsch te leeren. Maar nog me(er merkte men hun invloed door het café-wezien. De groote café-restaurants en hotels waren voor een niet gering deel in handen van Duitschers, die Duitsch personeel namen en ook Duitschfe! kellners. W|anneex men als Hollander, zoovéél eerbied had voor zijn moedertaal' vóór '14 in( „Cambrinus" het welbekende en uitmuntende res taurant in de Vlaanderensitraat, iets in Neder- landsch-Vlaamsch te bestellen, was/er geen sprake van dat de kellner u verstond. Wlaarhij dan ook nog kwam dat die verfranschte Duitsche kellner fcok een soort deftigheid geworden was, de def tigheid van den valet de chambre en dies oor deelde dat in een établissement waar hij serveer de dat ordinaire knechten- en meidlentaaltje van het land niet thuis behoorde. 1 Thans is de toestand geheel anders: Cambri nus staat nog op dezelfde plaats en al zitten de werkelijke eigenaars nog achter dén Rijn, de pa troon en de gar gons, die we in de Van Artev^ldfe- stad te zien krijgen, zijn Belgen, ZoodaJt ze den Vlaamsch sprekenden cliënt natuurlijk behoorlijk te woord staan. Want b ijslot van rekening kent ieder Gentenaar „Gentsch", wat toch ook Vlaamsch is, terwijl de ©enigszins algemeen ont wikkelde, waartoe we zeker een kellner in eep grootr estaurant mogen rekenen, wel degelijk weet hoe het volgens dé regelen moet worden ge sproken. Ik moet hier noodzakelijk even een kleine af wijking maken. Het is verschillende Hollanders opgevallen, terwijl zij voor den oorlog in Brussel in de groote café's uitsluitend Fransch moesten spreken, wijl de kellner hen anders niet verstond of veinsde hen niet' te verstaan, zij thans inlet het het grootste gemak overal met beschaafd Nteder- landsch terecht kunnen. Zij leiden hieruit af, dat Brussel in de laatste jaren veel Vlaamacher is' 'geworden dan vroeger. Dat is echter ©en dwaling. In het stukje Brussel, dat door de meeste vreem delingen hoofdzakelijk wordt gefreuenteerdde Rogierplaats voor het Noorderstation, de boule vards met inbegrip van de de Brouchère-p laats «tot aan het Zuidersta/fcion, wemelde het van Diuitsche kellners. Het indertijd zoo mooie (nu dat het door Heineken geëxploiteerd wordt zoo vervallen) café des Augustine was vroeger eigen dom van de brouwerij in München. De Duitsche kellners zijn weg; dit alleen is de reden, dat men in de grootste Brusselsche café's tegenwoordig overal met Vlaamsch terecht kan. Verslag, van tien Proef- en Schooltuin ^Kcnne- merland" te Alkmaar over het jaar 1923. WSj nemen daaruit het volgende over: I Algemeene Opmerkingen. Het jaar 1923 was, wat de !weersgeslteldh|eid betreft, voor den tuinbouw buitengewoon ongun stig. Het grootste deel van den zomer kenmerkte zich door hijzonder koud' weer, wat dé mislukking Van verschillende culturen tot gevolg had. Eu toen het eindelijk, in de eerste helft van Juli, warm begon te worden, Was de hitte al spoedig zóó ondragelijk, dat deze als ze lang gedluurd had nog meer schade zou hebben gedaan dan de voorafgaande kou. Zooals vanzelf spreekt, heeft de proeftuin de nadeelige gevolgen van een en ander ruimschoots ondervonden, vooral wat het koude weer betreft, aangezien de grond, die tot heden bij ons in ge bruik was, door zijn lage ligging en groote voch tigheid vin nature slecht bestand is tegen koude weersgesteldheid. Verschillende proeven zijn hier door dan ook geheel of gedeeltelijk mislukt. D'it oetreft vooral de gewassen, die veel warmte noo dig hebben, zooals b.v.stam- en stokboonen. Deze zijn zóó slecht gegroeid', dat hét groote moeilijk heden heeft opgeleverd, om de in vorige jarep aangekweekte selecties te behouden. Het was n.l. haast niet mogelijk rijpe zaden te winnen en het staat nog te bezien, of het van deze artikelen gewonnen zaaizaad wel voldoende kiemkracht héb bemzal. Een ander artikel, dat bijzonder zwaar getrof fen is door het koude weer, is de aardbei. Zoo als overal elders, was' de bladontwikkeling prach tig en de bloei rijk, doch voor de vorming van vruchten was de temperatuur blijkbaar te laag, aangezien de vruchtopbrengst niét veel grooter was dan 1/10 deel' va-ij normale jaren. Ook de vruchtboomen hebben, hoewel dé appe len matig bloeiden, zoo goed als niets opgeleverd, daar de vruchtzetting vermoedelijk ook door het koude weer achterwege bleef. Verder heeft de proeftuin schade ondervonden van de opheffing der Rijkstuinbouwwinterschool Deze opheffing was n.l. voor de gemeénte Alk maar aanleiding, om aan het terrein een andére bestemming te geven, zoodaJt wijf dit tegen 1 Januari 1924 moesten verlaten. Dit is van groe ten invloed geweest op hét aankweeken van jon ge groentenplanten, die wij gewoon zijn in Sep tember te zaaien en in bakken té overwinteren. Verdeeling van het terrein. Dezelfde verdeeling van- den tuin In 14 ver schillende vakken, zooals wij in de vorige jaren hebben gehad, bleef ook in 1923 bestaan. De vroege aardappelen, afkomstig uit geselec teerde partijen, werden weder voortgekWeekt on der toezicht van het Bestuur, bij kweekers te Koedijk en te Oterleek. De daar beiteelde opper vlakte, bestemd voor de tteelt van roege aardap pelen voor de leden, bedroeg ongeveer 2 H.A. De totale geldelijke opbrengst bedroeg: Van vak 1 f 64.29 2 - 209-74 3 - 306126 4 - 251.-35 5 (de bakken) - 1208162 6 - 32.23 7 - 163.14 8 - 22.49 9 - 39.19 10 - 39.10 11 (bloemen) 0.— 12 - 230.67' 13 - 248132 14 - 66.87 15 (schutting) - 76167 Totaal f 2959:24 keuring waren aangegeven, te' Koedijk geen goed keuring konden verwerven, terwijl die te Oter leek, welke ten deole van dezelfde herkomst wa ren, in de hoogste klasse werden goedgekeurd. Van deze laatste werden de poters voor de leden verkrijgbaar gesteld en ook het pootgoed voor eigen gebruik gewonnen. Door de leden werd 9600 K.G. aangeschaft, terwijl1 heft eigen poot goed 1000 K.G. bedroeg. Verder werd een hoeveelheid van 10.000 K.G. verkocht aan de vereeniging „Westland" ten be hoeve harer leden, terwijl de rest grootendeels 'door den verbouwer voor diens eigen culturen behouden werd. Dat de leden van de proeftuin geen grootere nnhoeveelheden hebben aangeschaft, meenen wij te moeten wijten aan de omstandigheid, dat dfe vroege aardappelteelt, in de laatste jaren niet voordeelig geweest is en hierdoor "de animo is verminderd om kosten te bestedén aan de aan schaffing van nieuw pootgoed. Het Jaarverslag over 1923' van dé Vereeniging luidt als volgt: In dit verslag waren wij bij onze vereeniging ingeschreven als lid: 98 personen, 13 vereenigin- gen, 2 'donateurs en gaven 12 gemeenten een sub sidie. Evenals in de verslagen over de vorige jaren werd vermeld, zou eene meerdere belangstelling verwacht mogen worden in onze vereeniging, die zich toch ten doel stelt om het tuinbouwbedrijf te bevorderen. De vereeniging geeft aan hare leden een minder direct voordéel, zooals b.v. vei- lingsvereenigingen, maar draagt toch zeker bij door het nemen van proeven en de verbetering van cultuurgewassen de welstand der tuinbou wers te verhoogén. Daarom mag wel dank ge bracht worden aan de leden, die de vereeniging trouw bleven en door hun lidmaatschap blijk gaven dat zij vertrouwen hebben, dat door we tenschappelijk werk de bloei van de tuinbouw wordt bevorderd. Moge al onze lederuin zien dat door bekendmaking van het doel van den Proef tuin zoowel in hunne plaatselijke vereeniging als hij hunne kennissen, zij zelf werkzaam kunnen zijn tot bevordering van hun eigen belang zoo wel als dat der buitenstaanders. Dit jaar werden als geselecteerde aardappels alleen geteeld de Séhotsche muis, waarvan 9600 K.G. door de leden werd afgenomen, en de ver eeniging zelf 1000 Kilo' hield om in het volgende jaar uit te zetten. Gedurende het jaar werden 2; algemeene ver gaderingen en 8 bestuursvergaderingen gehouden. Door de herkiezing van de aftredendie bestuurs leden de heeren M. Sikkes en Jb. Zwetsman on derging het bestuur geene verandering. In het vorig jaarverslag werd reeds gewezen op de geringe belangstelling, die de Rijkstuin bouwwinterschool in deze streek ondervond en werd reeds de vrees uitgesproken dat de kans zou bestaan dat deze school werd opgehevén. Deze vrees werd bewaarheid en de regeering ging over tot opheffing. Déze opheffing zal wel voort gesproten zijn uit de heerschendie richting tot bezuiniging, die niet naliet ook veel op land- en tuinbouwgebied te besnoeien, maar was zeker voorkomen indien deze streek door toezending van meerdere leerlingen blijk had gegeven groo tere belangstelling in tuinbouwonderwijs te stel len. Aan dit geval mogen de tuinbouwers een voorbeeld nemen, en zich inspannen dat ook door meerdere belangstelling in den Proeftuin deze tenminste in stand blijft. Geselecteerde vroege' aardappelen. Evenals in de beide vorige jaren, werden ook weder in 1923 geselecteerde vroege aardappelen geteeld, teneinde de leden' van ziektevrij pootgoed j te voorzien. Waar echter gebleken was, dait voor de Engelsche meerendeels witvleezige, benevéns 1 voor de oude Hollandsche soorten geen belang- j stelling bestond, bleef in 1953 de teelt beperkt tot de bekende Scholtsche muis. Daarom wer- j den de nakomelingen van enkele vroeger geselee- j deerde stammen uitgeplant bij de heeren M. Cou- i wenhovc-n te Oterleek en KL Stam Mz. te Koe- dijk en wel bij den eerste ongeveer 11/4 en bij den laatste ruim 1/2 H.A. Van de witvleezige Engelsche soorten werden i slechts eenige in 1922 uitgekozen stammen aan- 1 geplant, teneinde daarvan in hét vervolg kleinere ziektevrije partijtjes beschikbaar te houden. i AV at de ontwikkeling van hét gewas betreft, wérd die niet alleen door het korte voorjaar vertraagd doch tevens schadelijk beinvloed door de vele nachtvorsten, die nog heel laat in het seizoen invielen. Wlaar het loof in zeer geringe mate door de vorst werdi getroffen, kreeg het in sommige gevallen een1 eigenaardig geel gevlekt, uiterlijk, dat wel eenigszins aan top bont deed denken. Daaraan meenen wij on. ook te moeten toeschrijven, dat de aardappelen, die voor de veld1- voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de kleine oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker'» Doordat de school werd opgeheven en het om liggend terrein door de gemeente Alkmaar be stemd werd voor bouwterrein, moeslt de vereeni ging uitzien naar een ander terrein, geschikt voor tuingrond. Na onderzoek van eenige gronden werd beslo ten het door de gemeente Alkmaar aangéwezen terrein aan den Heldersohen weg als proeftuin te huren. Om tot 'dit besluit te komen had uw bestuur eenige keeren een onderhoud met het college vin Burgemeester en Wethouders, waarin dit college steeds habe bereidwilligheid! toonde om onze vereeniging te steunen. De vereeniging gaat door deze verandering van terrein een nieuwe periode tegemoet, laat ons hopen dat dit een gunstige moge zijn en lei den zal tot vooruitgang van haarzelf en hierdoor tot bloei van de tuinbouw. i VC ETB ALPRAATJE N. H. V. B. In aanvulling op mijn voorspellingen van Don derdag j.l. nog eenige regels. In de eerste plaats heeft de Secretaris van den N.H.V.B. het noodig geoordeeld enkele wijzigingen in het Programma voor a.s. Zondag aan te brengen. 10. Zoo vervalt hier Schagen—H. R. C. 2', zoodat het Schager publiek het zonder compe- tietie-wecl strijd zal moeten stellen. 4C. In deze afdeeling is de wedstrijd D.T.S. 2 tegen Groot Schermer 1 vervallen. De voethal- liefhebbers in Oudkarspel zullen alleen de ad- spiranten tegen Alcmaria in actie kunnen zien, welke wedstrijd echter het aanschouwen wel waard zal zijn. Jammer dat de wedstrijd reedfe om 1 uur (n.t.) plaats vindfb. Dan zit men te „middagen". In deze afdeeling is CJ3.V. 2 te ruggetrokken, zoodat de spelers een reisje naar Casmcum wordt bespaard. Rood-Wüt 2 bezet hier voor de opengevallen plaats. In 5B is alsnog ingedeeld V.A.F.C. 4, zoodat deze afdeeling momenteel 8 elftallen telt, elk met 14 wedstrijden voor den boeg. In 60 gaar alleen dé wedstrijd D.T.S.-Alc- maria door, de andere wedstrijden Zijn allen uit gesteld'. In 't geheel bestaat de adspirantenaf- deeling uit 7 elftallen. Schoorl en Rood-Wi.t zijn teruggetrokken terwijl Bergen is toegelaten. De spanning zal hier geweldig zijn. De kleine Bér- genaren etjaan als uitstekende spelertjes bekend. Indien Pluvius ons nu zijn milden zegen wil sparen, zal èr geducht van leer getrokken wor den. Een ieaer werke mee aan een regelmatig en ordelijk verloop. De fluitsignalen klinken. Er op los jongens. Het spel gaat beginnen. VETERAAN. N. H. V. B. Programma 28 September: IC. Geel-Wit 1iSehagen 1 Hartland. Bergen 1Q.S.C. 3 Stemman Schagen 2H. R. C. 3 Verhagen iHollandia 5Vrone 1 12 uur, Sijm ,D'. T. S. 1—Alkmaar 2 Harthoorn Holland 1V.A.F.C. 2, Dé Koning Zeevogels 1Heiloo 1 Prins Uitgeest 2Alcmaria 4 v. d. Hoven 'Alkmaar 3Zeevogels 2, 12 u v. Son V.A.F.C. 3—D.T.S. 2, 12 uur, C Mol Gr. Schermer 1—S.O.V.V. 1 Nierop Groot Schoorl 1—Rood W[it 2 A. A. MoJ Heiloo 2—D.T.V. 1 Govers Vrone 2—Schoorl 2 Jb. Hartland S.O.V.V. 2Bergen 2 G. Molenaar Alcmaria a.V.A.F.C. a. 12 u. Kroese Hollandia aD.T.S.-a. 12 uur Bakker Indien geen tijd vermeld, aanvang 2 uur. D,e eerstgenoemde clubs zijn ontvangende partij. Bijgenoemde namen, aangestelde scheidsrechterG. 2B. 20. 2D'. 4C 5B. 6C. Uit den Mntrek ZIJDEWIND. r Ter gelegenheid van de kermis alhic#, die het weer in aanmerking genomen, nog al een druk bezoek bad, vooral Woensdags, werden alle 3 dagen volksfeesten gehouden, met den volgenden uitslag: Maandag. Driebeenloop voor jongens. Ie prijs A. Groen Gz., en A. Dekker; 2e prijs B. Ruiter en S. Bakker; 3e pr. C. Stadegaard en J. de Boer. Volgde fietsen met hindernissen voor jongens. Ie prijs M. Hoek, 2e prijs G. Jansen, 3e prijs A. Koomen en de 4e prijs O. Hof. Hiervoor waren 26 deelnemers. 's Middags ringsteken voor gehuwde paren op ten lorrie 18 paren namen hier aan deel. De le prijs werd gewonnen door Mevr. G. Bruin-Kuij- per en den heer L. Valk. De 2e prijs door den heer J. Witte en echtgenoote. Die 3e prijs door M. de Graaf en echtgenoote en de 4e prijs door Mevr. Hoedjes en den heer P. Jasper. D insdagvoormiddags. Tonkruien voor mannen. 22 deelnemers. Ie prijs A. Bruin, 2e prijs Jb. Berkhout en de 3e prijs G. Bruin. Namiddags ringsteken voor paren. 25 pareff) kampten mede om de prijzen te behalenle prijs ■Mej. T. .Wüt Pd. en den heet' Mi van Raar; 2 e prijs Mej. G. Schilder en C. Wit; 3e prijs Mej. Ml Beers en J. Bijwaard. Rij loting vielen nog prijzen te verdeelen aan de heeren A. Korver, G. Veld man en P. Tesselaar. Woensdagvoormiddags vlaggetjesloop voor meis jes tot 15 jaar. Hiervoor waren 30 liefhebsters. De gelukkigen werden hierbij' Aagje Droog, Door van Lier, Marie Sinnige, Aagje Droog Pd., Ma rie Groen, Betje Zijdewind, Neelltje Sinnige, Aafje Tesselaar en Marie Broersen. Namiddags stoelendans voor dames 28 dame.? dansten mede. De beste danseressen bleken te zijn: Rika Wijnker, Aafje Raatgers, Gree Jong, en Anne Zijdewind. Tot slot tonkruien voor gehuwde dames. De le prijs werd behaald door Mevr. J. Veldlman- Bloothoofd. De 2e door Mevr. J. Wdt-Ligthart. De 3e door Mevr. P. Hoebe-Meijn,é en de ,4® prijs door Mevr. J. Groot-Zwart. De prijzen bestonden meest in kunsltvoorwjerpen. OUDKARSPEL. Naar we vernemen zijn alhier twéé rijwielplaat jes gestolen. De politie doét ondérzoek en denkt de dader op liet oog te hebben.' Er wordt streng op toegezien. OUDKARaREL. Gevonden voorwerpen. Gevonden een gouden broche. Inlichtingen ter Secretarie. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen. Een tahaksdoor; een zakmes; een schaar; twlee vulpennen en een zakdoek.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3