Dlnsdnf 23 September 1924. 83e J: »ar?a g PIANOSTOEL of MUZIEKSTANDAARD Fa. P. Th. YPMA, I I JfO. 111. If NIEU WE MIGIDUKII OOIIBAM. I Uit ons Parlement Dé nieutve Troonrede en haar opti misme. Nieuwe ontwerpen. Eep adres van antwoord. Gebrek aan een stemmigheid en de behandeling der Ta- riefwet. Iéder jaar opnieuw trekt op den derdien Dins- a,gi van September eenzelfde kleurige stoet van et Noordeinde na,ar het Binnenhof, waar in de idaerzaal de heeren van Eerste en Tweede Ka- in vereenigde vergadering bijeen, samen- Itten in afwachting van de komst der Koningin, met de Troonrede den heeren het program aoriegt, dat de regeering in het aanstaande zit- ngsjaar hoopt af te werken en na een terug- lik op het afgeloopen jaar en een overzicht over et heden, een blik vraagt in de toekomst. Die lik kan dit jaar een sinds lang niet gehoord opti- lisme a.an het woord' brengen. „Schoon alle zor- en nog niet zijn weggenomen, mag gehoopt wor- 3n, dat de oeconomische crisis, althans haar d'iep- ,te punt heeft bereikt", zoo begon de Troonrede. pleving op allerlei gebied! valt blijkbaar waar te smen en dé verbetering in den toestand van lands financiën is van dien aard, dat 'voor 1925 ju evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven erwacht mag worden. Niettemin zullen nieuwé elastingwetten worden ingediend en wel een tot effing eener belasting op weeldeverteringen en m Tariefwet. Maar daarnaast' zullen sommige te rukke directe belastingen zoo mogelijk verlaagd orden.: Verder staat een nieuwe vlootwet op program, een ontwerp tot nadere regeling van e verplichte ziekte- en ongevallen-verzekering an arbeiders en andere ontwerpen betreffende e herziening van de .sociale verzekering, enz. Over deze Troonrede bleek de Eerste Kamer, ie het oude gebruik van eén adres van antwoord ehandhaafd heeft, wel zeer tevreden-. Bedoeld dres vloeide althans zoo zeer over van vreugde a dankbaarheid, dat de heer De Geer het nood- akelijk vond er op opmerkzaam te maken, dat ij voor -de noodzakelijkheid van bezuiniging loeiiijk dankbaar kon zijn en zich dan ook ver licht voelde tegen de betrekkelijke passage te temmen. De Tweede Kamer toonde al eveneens en in og sterker mate haai* gebrek aan eensgezindheid, 'oen na de keuze' van den heer Kooien, als eerste a de heer De Monte Verloren als tweede op' e nominatie voor het voorzitterschap, een derde ekozen moest worden, bleek de rechterzijde al- een niet gediend van den candidaat der sociaal- émocratische partij, die als sterkste partij' der inkerzijde op de derde plaats aanspraak meende e kunnen maken, maar evenmin van den candi dal,, die de Vrijheidsbond blijkbaar zelf steldé, .en heer Dresselhuys, zoodat de heer V,an Gijn en slotte, feitelijk als cand'idaajt der rechter- ij'de, de meerderheid behaalde. Maar nog sterker openbaarde zich dit gebrek an eenstemmigheid, toen de voorzitter voor telde op 14 October mét de hehandfeling der 'ariefwet te beginnen. De partijen van links, fa wier woordvoerders de heeren Dresselhuys hid en Schaper optraden, meenden, dat heft niet anging deze wet, die een geheele wijziging onzer, andelspolitiek en invoering van het protectio- listisch stelsel bedoelde, na zoo korte voorberei- ing in behandeling te nemen, vooral niet, waar e gunstiger toestand onzer finantiën het moge- ijk maakten, dat de haten uit deze Tariefwfat iet noodig waren en de kiezers zich nooit voor en dergelijke Wijziging hadden uitgesproken. De teer Dresselhuys stelde daarom voor deze wet« ia, de Staatsbegrooting te behandelen. En dje ieer Schaper wilde die behandéling zelfs uit bellen tot na de verkiezingen van 1925. M&ar die .amer bleek van het een noch van het ander te 'illen weten en hield zich aan het voorstel van voorzitter. Van alles en nog wat. ■Dat sy-n niet sulck-e, da-er ik eerst van heb geseyd, IViens Godsdienst op de tong en op de lippen 1 leyt, 1 faer in een vroom gemoed ,waer uit die deugh- den groeyen, the Hollands welvaert eer soö heerllijck deed'en bloeyen. Ju spijt des dwingëlands." Deze woorden, we meenen, dat ze van Joost Jan den Vondel zijn, doen ook in onze dagen nog jppgeld. 't Uiterlijke en 't innerlijke ,ze gelijken Ë'aak zoo weinig op elkaar, of om het meer ver- Jtaanbaar t ezeggen de lippen zijn contra het fiart. We zien het te Zwijndrecht. Daar viert de Jraafheid hoogtij en daar zal ieder weldenkend Snensch verheugd over zijn ,maarde brave dor pelingen zit het blijkbaar alleen aan den buiten kant en dat maakt dat men de braafheid er niet te hoog moet verstaan.' Voor de Diortsche rechtbank' is dit zonneklaar gebleken. Daar stonden deze week twee raadsleden terecht, van huis uit braaf maar wat dwars aangelegd. Dat kwam zóó: de burgemeester, die de vergadering met gebed ge opend had, legde een der interuppeenende broeders het zwijgen op. Jawel, zwijg n umaar eens als je door bet vuur der welsprekendheid verhit, juist van plan bent, spijkers met koppen te slaan. De sluizen der woordenstroom bleven geopend. Dan er uit, sommeerd ed «burgemeester, 't Gelukte niet. De politie kwam, 't werd een trekken en duwen, stompen en rukken zonder eind, om kort te zijn, een echte pan, een verheffend schouwspel. De president der rechtbank werd boos toen hij vernam, dat een der beklaagden, tijdens de wor steling het Wilhelmus had gezongen en de bur gemeester er bij vertelde, dat beklaagde daarbij zelfs danste. De president had geen woorden ge noeg, om zijn 'misnoegen er over uit te spreken. Als zooiets in een danshuis in een der lugubere wijken eener stad gebeurt, dan weet men welke sfeer er is, en daarom zeggen we met H-eije 'Braaf is braaf en slecht is slecht, Of het vriend of vijand doet. In de gemeente Barneveld, nl. te Garderen, is iemand gearresteerd, die zich schuldig maakte aan het z. g. „hennenmaken." Tal van gemeentenaren kochte nvan den man jonge hennen, die later bleken banen te zijn. Bij onderzoek werd geconsta teerd, dat den beesten de kammen en die lellen waren afgesneden .waarna de wonden vermoedelijk met een gloeiend ijzer waren dichtgebrand, ten- eind ede dieren op hennetjes te daen gelijken. Als wij onzé bescheiden meening er aan toe mo gen voegen dan zouden we zoo zeggen, dat ze daar in het kippenland nog niet veel kijk op de kippetjes hebben, want door het metamorphosee- ren van het kopje verandert hét boutje niet. En: dat verschil is niet weg te cijferen. De 6i-jarige Italiaan, die deze1 week te Rotterdam tegen de lamp liep, deed het handiger. Hij maakte goede statistieklijsten en kwam daarmede aan boord van Qceaanvaarders. Den gezagvoerder vroeg hij dan z.g. ter wille der statistiek allerlei inlichtingen voor het statistisch bureau en nadat de 'lijst was ingevuld Verzocht hij den kapitein' te teekenen. Zoodrd het vaartuig' de haven verlaten had, knipte hij het bovenst edeel van het papier af, daarboven kwam een stempel „William Jansen" en daaronder kwam «ene omschrijving van verrichte werkzaam heden als schoonmaken van ketels, enz.. Daar de briefjes dei officieele handteekëning. va nde ge zagvoerders droegen, maakten de cargadoors veelal geen bezwaar om te betalen en werden dis vorde ringen grif voldaan. Een tweetal cargadoors zijn op deze wijze voor f-2000,opgelicht. De cen trale recherche heeft echter den oplichter ge knipt; hij is overgebracht naar het Huis van Be waring. Doodjammer ,dat men de menschen voor 't be drijf niet in stille afzondering kap zetten ,de Am- sterdamsche kasteleins en hun bezoekers hadden een rustigen nacht gehad. Hij de kastelein nl., had het Zaterdag druk. Bacchus werd naar behoo- ren geofferd, en de glazen gingen geregeld rond. I Enfin, alles verlep in de best eoFrde en 't zou ook sjopsioiqaS aup rara ia laauueM 'uftz uaAajqail ooz eeweest waren, die den knuppel in het hoenderhok hadden geworpen. Ze begonnen een gesprek m et de andere cafébezoekers ,het gesprek wis'rd een twistgesprek en daar d egebroeders het 't liefst niet bij woorden wilden laten veranderde het in een vechtpartij. Voorbij was de rust der cafébe zoekers, voorbij was -de vreugd van den Waard. De broers die eensgezind en moedig waren, sloe gen met vuisten stoelen en andere harde voor werpen om zich heen, om ieder, die onder hun hun bereik kwam van de waarheid hunner woorden te overtuigen. Een vensterruit vloog aan scherven, een caféklant kreeg een klap, een electrische lamp bezweek onder het geweld van het razende, tie rende drietal; zeven vensterruiten vlogen vierder nog aa nscherven, een deutruit mocht ookniét heel blijven, twee gaashorren werden krom en scheef gebogen zoodat ze nooit meer dienst konden doen, het daverde en dreunde in het anders zoo rustige kroegje. De gasten_ zochten elders hun s heil, het café met d enijdige broers werd een plaats door ieder gemeden. Totdat tenslotte po- i Litiemannen kwamen opdagen. De broeders, ver- I moeid en bijna uitgevochten, moesten hun wild bedrij fstaken en werden door de agenten maege- I nomen. De overgebleven gaste nwensbhten elkaar j geluk met het behoud van hun leven de waard veegde met onthutst gelaat de scherven saam- Onder in den zak vindt men de rekening, zegt een spreekwoord en de slecht eechtgienoot in Groot Mokum moet het tot schade en schande ondervinden, want slecht was hij, grootmoedig zij. Buiten gemeenschap van goederen was hij ge huwd. Zijn vrouw, die ouder was dan hij, had o.a. een aanzienlijk deposito op de Twentsche Bank, hetwelk op haar eigen naam was ingeschreven. Herhaaldelijk haalde de man geld van de Bank en onderteekend emet zijn vrouws naam, waar voor zij hem, naar hij beweerde toestemming had gegeven. Nadat de man op deze wijze reeds een deel van het vermogen had weggesleept, kwam "t bedrog uit. Het gëld van zijn echtgenoote bleek de man besteed te hebben om zich met andere vrouwen af te geven. Ofschoon haar alles van de gedragingen va nhaar man werd verteld, verzocht j de bedrogen vrouw de Justitie hem niet te ver volgen ën toen zij eenigen tijd daarna stierf, bleek zij zoo grootmoedig te zijn geweest, dat zij hem' tot haar eenigen erfgenaam had gemaakt. De jus titie is niettemin tot vervolging overgegaan en dezer dagen is tegen den man zes maanden ge vangenisstraf geëischt. LLieve lezeres, beste lezer, wij' vragen u in ge- moede, had aan het gra fdezer vrouw niet een paar gevoelvolle woorden gesproken moeten worden? Ge voeliger althans?, dan bij mevrouw Bubbekens. ?val; den vorige nDinsdag werd zij begraven. De achtergebleven weduwnaar stond bij de groeve en het was moeilijk na te gaan wat hij' voelde en dacht. De dominee had zijn rede uitgesproken. Nu zou iemand uit de aanwezigen nog iets zeg gen, maat niemand meldde zich. Ja toch. Een bekend kl'aplooper, door een gunstigen wind daar heen gevoerd, trad naar voren en sprak, in de hoop er een goed maal mee te verdienen: „Treurt niet om hem, lieve vrienden nu heeft hij' eindelijk rust en vrede." Zes man tegelijk stompten hem in den rug: „Man, hou je mond toch! De overle dene'was immërs een vrouw!" „Ik zeg: nu heeft hip Irust en vrede Een mensch weet niet alles vooruit, tenzij met den helm geboren. Landbouwer Hol de Mill is in in het bezit van een haan, die, zooals men dat noemt, met den helm schijnt geboren. Dit dier geeft steeds aan.zijn meester kennis, wanneer deze gasten zal krijgen. Hij komt dan driemaal op de stoep vóór het huis kraaien. Nimmer heeft hij zich nog vergist. Het is wel' voorgekomen, dat na zijn gewone aankondiging géén, gast kwam op dagen tot op. den laten avond en de huisgenootén reeds onder elkander zeiden, dat de haan het nu toch wel mis zou hebben ,doch ziet, vóór men ter riiste ging, was de niet meer verwachte gast toch nog verschenen en werd de onfeilbaarheid van den haan bewezen. Van late gasten gesproken. Een Drentsch pre dikant doet daar een boekje open over en wel. naar aanleiding van het slecht ecatechisatiebezoek. Om allerlei pietluttighedenverzuimt men, vooral de mannejijke catechisanten die in de avonduren komen. Bét ligt aan de z.g.' 'vrije hüussiés." Dit instituut eischt eeniga nadere verklaring. Het is ëen algemeen Drentsch gebruik, dat een huis, waar vader en moeder 'savends uit zijn, „vrij" heet. als haar dochters in huis zijn, boven de 13 en 14 jaar dan hebben daar dien avond de jongens vrijen gang. Geen meisje is er, dat het zou wagen, de deuren dicht te* houden, zij liep gevaar, dat de jongens door list of geweld toch binnen kwamen. Meestal zijn er eenige vriendinnen bij te „oppassen. Er wordt koffie gezet, gebreid döor de meisjes, spelletjes gedaan, kortom een gezellige avond er van gemaakt. Komen de ouders thuis, dan verdwijnt de visite met spoed. Dezen zijn er vaak allerminst op gesteld, maar het gebruik is niet te keeren. Vroeger kwam het nogal veel voor' dat er dooor de jonges rank gehaald werd ,wat wel eens tot zeer bedenkelijke tooneelen aanleiding gaf. Doch dat misbruik is in de laatste jaren sterk vermin derd. Nu komen in de Drentsche en Overijsselsche dorpen van Januari tot half Februari de „nyjoars- yvisites los", d.w.z.,de buren komen om beprten in dien tijd op bezoek bij elkander, zöodat dan het bijna altijd op vier, vij fplaatsen iederen avond „vrij" is. En zijn de jongens onderweg naar' de „leere" en bemerken zij, dat het bij een kameraad of vriend „vrij" is, dan is de verleiding groot om daar bij de warm ekachel in vroolijk gezelschap te, blijven hangen, inplaats van de dikwijls lange wandeling door regen, sneeuw en modder naar de „leere" te ondernemen. Tot besluit een oefening voor stotteraars: Loe-joeng-sjang, toetsjoen van Chekiang klopt met Tsji-sji-joean, toetsjoen van Kiansoe, Loe-joeng- sjang, meester van Sjanghai, krijgt steun van Tsjang-tso-lin, maarschalk van Mantsjoerije, maar Tsji-sji-joean wordt weer gesteund door Woe-pei- foe. Vermoedelijk gaat Soen-jat-sen, die het aan den stok heeft gekregen met Chen-lim-pak, hoofd edr kooplieden van Kanton, meevechten. De strijd loopt dan tusschen eenerzijds toetsjoen Loe-joeng- sjang, Tsang-tso-lin, en Toetsjoen Tsji-sji-joean, Woe-pei-foe en S;un-yat-sen anderzijds. En de j groote mogendheden trekken aan de touwtjes. WIJ LEVEREN EENE BIJPASSENDE gratis INDIEN AAN ONZE FIRMA DE LEVERING VAN UW PI A NO of ORGEL opdraagt NEEMT HIERBIJ ONZE OPVALLEND LA6E PRIJSN0TEERIN8 - VOOR GERENOMMEERDE MERKEN IN AANMERKING. - ALKMAAR - Opgericht 1842. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Ten lokale van den heer J. de Bakker vergaderdis de afdeeling H'eerhugowaard en omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers.. Nadat de vergade ring geopend was en de notulen vastgesteld, werd meegedeeld, dat ten spoedigste de oudercommissiies zullen worden aangeschreven, ten einde in onderwijs zaken contact met elkaar te houden en te verkrij gen. De propaganda zal binnenkort worden ter hand genomen. Als gevolg van het besluit van den Bond van Nëd. Schoolhoofden, om zich en bloc bij den Bond van Ned. Onderwijzers aan te sluiten wordt _de heer Renaud lid van deze afdeeling, waar van hij het eerste hoofd-bondslid is. Eenige mede- deelingen werden gedaan aangaande de demonstra tieve vergaderingen van A.C.O.P. en C.N.O.P. In gestemd werd met het protest, dat in de vergaderin gen van het Comité van Zes zal weerklinken tegen de salarisverlaging, de verlenging van den arbeids tijd en de verslechtering in de Pensioenwetten. Een congres tegen al die verslechteringen zal op 25 October te Den Haag worden gehouden, Breed voerig werd van gedachten gewisseld over het her- halings- of vervolgonderwijs. In NoordscharwOude is de zaak reeds beklonken, doordien de raad be sloot het weer te houden èn 'een belooning van f 1.50 voor het hoofd en f 1.2$ voor de andere Leer- krachten te betalen. Betrelurd werd, dat, dit onder scheid weer is gemaakt, daar bet hoofd geen ex- tia-werkzaamheden moet verrichten. Bovendien wordt de onderwijzeres alleen hét onderwijs ^in 'nut tige handwerken opgedragen, waarvan toch 'onge-- twijfeld mag, worden verondersteld, dat zij van dat vak wel evenveel zal weten -alshét hoofd. Helaas moest de vergadering weer voor de zobveelstie maal c onstateeren, dat er nog zeer oüderwetsche denkbeelden bestaan' bij autoriteiten ten aanzien van de beteekenis van het hoofd der sclioöl in vergelijking van de andere onderwijskrachten. Als gevolg van die denkbeelden, meende die vergade ring, was het, dat van de 12 wekelijksche Lesuren er 10 moesten worden gegeven door het hoofd, 2 uur (handwerken) door de onderwijzeres, terwijl de derde leerkracht, die, gezien zijn salaris toch ook wel in aanmerking kwam om er iets bij te kunnen verdienen, niets kreegOfficieus werd meege deeld, dat in Oudkarspel allen, die in aanmerking wenschten te komen, voor een benoeming worden voorgedragen. In HeerhugOwaard wordt ht vervolg onderwijs beurtelings aan een der scholen- gegeven en korneA alle leerkrachten ervoor in aanmerking. Voor Zuidscharwoüde wordt gehoopt op een be hoorlijke belooning voor, alle daarvoor in aanmer- knig komende leerkrcahtèn. Besloten werd een nieuwe contributieregeling te ontwerpen, ook rekening, houdend met het thans aangenomen voorstel, dat ieder lid in Ondersteu ningskas en Weerstandskas per jaar voor f 1.bij draagt. Bij de behandeling van liet punt voorstellen voor de algemeene vergadering werd erop gewezen, hote noodzakelijk het is een andere richting in te slaan bij het geschiedenis-onderwijs en daarbij aan te kweek-én een geest van internationalisme naast |en boy-en een verstandige vaderlandsliefde. De misnsch beid heeft naar het wo-oir-d van Editï/Cavell niet ge noeg aan vaderlandsliefde, maar heeft behoefte aan een liefde, zich uitstrekkend over de grenzen van het vaderland. De school nu kan veel in die rich ting doen -en in Engeland worden reeds boekjes o-p; school gebruikt, die kunnen dienen om diegeest aan te kweeken „Children of other lands" door M-ary Entwistle en The Fight for Pae.ee, Stories of the League of Nations, waarin aan de kinderen een denkbeeld wordt gegeven van het wierken eit streven van den Volkenbond. Door den voorzitter worden -deze ideeën nader toegelicht om ten slotte een voorstel in te dienen voor de alg. vergadering, waarin deze het hoofdbestuur opdracht geeft, een leesboek samen te stellen, en desgiewenscht, voor rekening van den Bond uit te geven, waarin dezelf de ideeën worden belichaamd als in de genoemde Engelsch-e leesboekjes. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de bespreking over het rapport over het u.l.o. en de onderwijzers bij1 dat onderwijs gaf de vergade ring als haar meenirig te kennen, dat de salarieerinp: der u.l.o.-onderwijzers dezelfde behoort te zijn, als die bij het G. L. O. m«t diep verstande, dat ook de bijacten, die onderwijzers bij het g. 1. o. bezitten, worden betaald, als er geen les in wordt gegeven. Men oordeelde dat het onverschillig is, of men, bij hetzelfde aantal lesuren les geeft in het FranscH of Nederlandsch. Besloten werd een afgevaardigde te zendien naar Je anti-oorlogsmeeting. Als zoodanig werd aange wezen m-ej. A. J. Wouda te Noordscharwoude. Van het H.B. van den Bond was een schrijven ingekomen, waarbij werd medegedeeld, dat oen. schoolgeldregeling moet worden toegepast, zooals ze bestaat en dat gezinsreducti-e voor meerdere kinderen moet worden gegeven, als de gemeente raad dien kinderaftrek nog niet uit de verordening heeft geschrapt. Inlichtingen zullen worden inge wonnen, of dit in de verschillende gemeenten van 't ressort geschiedt. Daarna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1