<wm ewmhri mrm Een.pot Kloosterh&lsem in huis is een groot gemak Z ATERD AG 27' SEPTEMBER, 1-924. TWEEDE BLAD. i>e litkijk Nadruk verboden. Hoe ook ton slotte de beraadslagingen in de derde" oommissie van den Volkenbond, die Wet ■vraagstuk van ontwapening en arbitrage onder handen heeft,-- moge afioopen, dit schijnt wel ze ker,'dat deze vijfde Volkenbondsvergadjering voor het vraagstuk van den blij venden vrede een bui tengewone beteektenis zal- krijgen. Tolt nu toe is het altijd éetL beetje gebleven bijl Wet er omheen praten. 'Nu worden eindelijk definitieve en vaste regelen overwogen en een procedure vastgesteld,- die in de plaats van het geweld van den oorlog de geschillen zal beslechten,' wplke ieder oogenblik tusschen de staten reizen kunnen. Pleze geschillen kunnen van* verschillenden aard zijn. En wanneer men het ergens nog niet over eens is geweest, dan isi het Wel in jüe eerste plaats,, of niet alleen juridische, maar ook poli tieke geschillen voor beslechting door arbitrage in aanmerking zullen komen. Ovlaar dit geschil lijkt' thans finaal uit den weg geruimd, doordat men alle geschillen aan arbi trage wil onderwerpen. Die vraag blijft alleen op welke wijze de procedure gevoerd zal worden en- .voor weln lichaam. En een tweede, nog belang rijker vraag misschien is, of altijd arbitrage noo dig zal zijn. Het is toch mogelijk, dait de eene staat de andere aanvalt zonder dat er feitelijk een geschil bestaat. In dit geval zou du® de Volkenbondtraad feitelijk niets anders hebben te doen dan de aangesloten -staten, die zich tot hulp verplicht hebben, op te roepen, ten einde de vast gestelde sancties toe te "passen en kan dus feite lijk van arbitrage geen spr ,ke zijn. Maar cr zijn er die meenen, dat ook dan nadat de aanval gestuit is, nog de zaak zelf aan arbi trage zal moeten worden onderworpen. Het verschil is duidelijk, maar zal toch in de praktijk wei tot geringe proper ies worden terug gebracht. Wie een ander wil aanvallen, doet dat gewoonlijk onder een of ander voorwendsel en fantaseert pf schept dus zelf een geschil. We hebben dat' gezien, toen inde tijd Engeland, de Zuid-Afrikaansche republieken begeerde. De aan vallende staat zal zich dus altijd wel op een ge schil beroepen, dat voor 'arbitrage vatbaar is. AEn zal dan het bevoegde college dezen eisch van arbitrage zonder meer kunnen afwijzen? Men voelt oogenblikkelijjk hoe gemakkelijk het zich door zijn sympathieën of antipathieën zal laten leiden. En hier teekent zich dus al dadielijk de beteekenisa f, die het voor den toekomstigen wereldvrede en voor de positie van allen volken hebben moeten, hoe dat arbitraal college is sa- De bedoeling is, dat de Yolkenbondsraad het eerste woord krijgt, dat wil zeggen, dat de ge schillen in eerste aanleg van dezen Raad zullen gebracht worden en dat ook deze raad zal heslis sen wie aanvaller is.' Maar er openbaart zich in de derde commissie ook een sterk streven om -dien Raad niet het laat ste woord tè laten en voor wat1 de "beslissing in zake het geschil betreft, beroep op het Hof van Internationale Justitie in Dien Haag of op een voor de gelegenheid opzettelijk samengesteld col- lege van arbteers, op te laten. En de wenschelijk- heid springt- onmiddellijk in het oog. De samen- Stelling van den Volkenhondsraad maakt het- tot een politiek college. En het is- al erg genoeg, dat. een dergelijk oollege een zekere beslissing in nerste instantie kan geven door vast te stellen, wie aanvaller is. Maar de duidelijke bepaling, dat de staat, die arbitrage weigert aanvaller is, ontneemt dit ge vaar zijn scherpen kant.-. Wianneer echter de Raad 'een definitieve beslissing kan geven in de gerezen geschillen, dan is er alle kans-, dat de gerechtig- iieid daarbij wel eens in het gedrang kan komen. W|e'hebben tot nu toe van die "Volkenbo-ndsr'echt- spraak niet veel fraais beleefd. Mac Donald zlelf heeft daaraan nog herinnerd door op de beslis sing in zake Oipper-Silezië te wijzen, waar toen de volksstemming, .die beslissen zou, ten voor deel© van. Duitschland uitviel, de vroegere uit spraak werd te niet gedaan en een nieuwe proce dure, aangespannen om Polen; althans nog een deel van li)et betwiste, gebied te kunnen toestoppen.- 'GGJsn de kwestie tusschen Litauen en Polen, dat v de Lithausche hoofdstad eenvoudig, inrekende,-heb 'ben de rechters van deVolkenbond .zich al even- min roemrijk gedragen. ,Eu dat kar. pok niet anders', omdat de Vol- - kenbond zelf, maar vooral zijn raad, veel te voel Eet lichaam was, dat, zooals de Amerikaansc-ne senator Johnson liet uitdrukte,' den buit van den- overwinnaar had te verzekeren. Maar dat maakt dan ook den Volkenhondsraad- ongeschikt om als rechterlijk college te fungeeren. Reeds buitendien is zijn invloed veel te groot. Wanneer het Volkenbondsverdrag thans gewijzigd- wordt oven-u komstig de voorstellen, die in de. der.de commissie aanhangig zijn, dan wordt wel de- internationale vredestoestand veiliger verzekerd- maar feitelijk ten koste van de onafhankelijkheid, en souvereiniteit der kleine staten. De Volken- Donets-raad wordt een -soort van politiemacht bo- ven de staten, -tie allerlei maatregelen'kan beve len bij „meerderheid van stemmen, althans in.-eer-- ste instantie -verschillende arbi ra!e beslissing©!, •nemooy,internationale commissie-s benoemen en. aan. 'de staten hun gedrag, voorschrijven. Maar in den Voikonhon dsn ad hebben de groote mogend-, heden de beslissing en een vasten zetel, terwijl er uit de kleinere een paar vertegenwoordigers worden hijgekozen. Wlanneer men dat bedenkt, dan wordt het ook duidelijk, waarom China een zetel in dien raad optisch t en waarom Diuitech- -landi' ialleéii -tot/den bond wil toetreden, zoo hjet -evenéens toegang krijgt tot 'den raad. fDie eeiiige billijke en' juiste regeling zou natuur lijk zijn, dat de Volkenhondsraad telkens opnieuw üpor de Volken bondsvergadering werd gekozien, zonder dat bij de samenstelling met groote en kleine mogendheden rekening werd gehoudten. Maar dan zouden de groote mogendheden zich natuurlijk .heslist en unaniem verzetten. Hjet spant, er nu al om, of ze zich, zoodra het haar eigen aangelegenheden raakt, aan de beslissingen -van den Raad willen onderwerpen. Het geschil 'tusschen Griekenland en Italië' indertijd heeft dat wel. allerduidelijkst getoond en voor het richtig werkën van de regeling, die men thans uitdenkt, niet al te veel hoop gegevten. IM isschien va Lt het nog mee. - 'E.r dreigt nu weer -een- geschil, waarin Italië betrokken is. En we zullen dus wellicht kunnen ■vergelijken. Ma,ar heel zuiver is die vergelijking niet. Achter-Egypte, van wie Italië een haai aan de Noord-Afrikaansehe kust -eisoht, -staat Enge land, achter Griekenland stond eertijds niemand. (Diat maakt wel eenig verschil. Maar voor den ra,ad wordt het geval niet gemakkelijker. Dian kan ze allicht meer pleizier beleven van de Marokkaansche affaire. Heti heet, dat de Span jaarden vrede willen sluiten met de Rif-bewoners die hen zoo in bet nauw brengen en die dan hun land grootend eels terug zouden krijgen. Maar de Spaansche officieren schijnen zich daardoor in hun krijgsmanseer aangetast 'te voelen. En er is daar om wei kans, dat ze het vredebegeeren-d directo rium wegjagen. In dat geval zou de Raad wel licht, wanneer het tusschen Marokko en Spanje niet noodig is, tusschen het Spaansche directorium en de Spaansche officieren kunnen arbitreeren: Diat hij zich met binnenland'sehe aangelegenheden niet zou bemoeien, weerspreken toch, zeggen de Russen, de zijdelings-ohe bemoeiingen van den Volkenbond met den opstand in Georgië. Vergaderingen Gemeenteraad Zd.-Scharwoude. Vergadering van den Raai dezer gemeente Don derdagavond half acht, in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den burgemeester. Secretaris de Heer Kunnen. Na opening worden -de notulen -.onveranderd goed gekeurd De volgende medede-elingen worden g-adaan dat een schrijven is ingekomen van den heer R-e- naud, waarin deze zijn benoeming tot lid van de comm tot wering van schoolverz. aanneemt. Een verslag over 1923 van de Gezinsverpleging classis Alkmaar Een overzicht over de gevoerde malariabestrij ding in Noordholland Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Een adres van de afd. Nöordholla-nd van den Ned. Bond van gem.'-ambtenaren, om het salaris van. de gemeente-ontv. ni-et te verlagen. .Wordt Voo rkennisgeving aangenomen. Een adres van de afd. Langendijk van liet Gentr. Gen., voor Kinder Herstellings-"en Vacantiekolon. om -een subsidie van fóo te mogen ontvangen, zal bij de begrooting worden behandeld. Bericht van Ged. Staten dat d-e begrooting 1924 is goedgekeurd. E-en schrijv-en van de Gezondheids-Comm. met v-erzoek om voor de malariabestrijding een bedrag op de begroeting te plaatsen en deze bestrijding te doen geschieden van gemeentew|gge. Waar in de politieverordening een bepaling is. opgenomen dat de ingezeten-en verplicht zijn gele genheden waar zich muggen bevinden te zuive ren, wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen De instrumenten zijn ter secretarie aanwezig. In behandeling komt thans het bekende ver zoek van de afd. Langendijk van de mid-denstands- ver-eeniging. „De Hanze" om in de politieverorde ning t-e bepalen: a. dat de winkels des Zondags moeten worden gesloten; b. d-e straatventerij wordt verboden.; c. de verkoop van chocolade, gebak -en banket in café's wórdt verbóden; d. dat café's niet meer sigaren -en sigaretten in voorraad mogen heb ben, -dan noodig is voor het gebruik in die Inrich ting. B. e-n W. hebben geen prae-advies, daar zij -eerst de m-eening van den raad wenschen te hooren. ■Wat het laatste betreft, zegt voorz., dat dit bij de Drankwet geregeld wordt. De h-eer Zeeman brengt in herinnering de Verga dering, waarin door hem de Zondagslu,iting in be spreking werd gebracht. De. meening trad op den voorgrond dat de strengere doorvoering van de Zondagswet bij mij in verband zou staan met de Zondagsluiting. Dit is échter niet het geval. Reeds- voordat de Zondagswet in deze mate werd door gevoerd was ik voor winkelsluiting. Spr. ver- waccht dat hierdoor het'-misverstand zal zijn weg genomen. Ook zal hij zich als voorstander van li-et-adres uitspreken, omdat hij meent, dat -een ie der rust toe komt. Het adres ademt een geest van Zon-dagsheiligiing, maar wat -betreft' de .Zondag-, sluiting kanhij er volkomen in meegaan. Ook is. er gezegd dat de persoonlijke vrijheid aan banden werd gelegd, en m-en d-e menschen moest vrij la ten. 'Dit is echter niet juist.. De praktijk is zóó, dat d-e -een gebonden is dóór "den ander. Als de een sluit kan ook d-e ander sluiten, maar anders niet. Waai- reeds een jarenlange strijd is gevoerd, en men ni-et heeft bereikt wat men wilde, daarom is hetj adres hem ook ten zeerste sympathiek. Spr. m-eent. zich te moeten verklaren als voorstander. De heer' Berkhout releveert wat er reeds ge daan is om de Zón-dagsluiting te verkrijgen. 1,9} jaar terug is er reeds mee begonnen. Eerst kreeg men de Zondagnamiddagsluiting. Daarna had men een tijd dat de Zon'dagsluiti-ng vrij algemeen werd doorgevoerd. Echter jammer genoeg om heel erg' té' verloopen, hoewel weliswaar nog enkelen slui ten. Daarna is in *948 nogmaals -een poging ge daan, maar werd door een kleine minderheid een groote meerderheid gedwongen o-p-en te blijven. Zij die weten wat het zeggen wil op Zondag open té zijn, zullen zich verklaren voor Zondagsluiting. Door de Hanze is de winkeliersveréeniging aan gezocht het adres te steunen. Op -d-e vergadering •hiervoor bèlegd waren 19 -personen aanwezig, waarvan er 10 tegen en 9 voor het adres waren Afgahnde echter op mijn 19-jaar-lange ervaring, ben ik van meening'dat de winkelsluiting niet- zal worden bereikt of er moet een verordening kómen.. Er is nog een stille hóóp geweest, dat dit door het rijk zou worden .geregeld, daar zij dit op haar program had staan. Weer later hoopten wij dat zoo Langendijk één werd, het beter zou gaan. Maar ook die beiden zijn helaas uitgebleven. Mijn overtuiging is dat 'we het verzoek moeten inwil- hgen, om bij aanneming stappen te doen in andere' gemeenten. De heer Kramer kan zich als bestuurslid van de Hanze volkomen aansluiten bij de vorige spr.'s Hij acht het overbodig hier nog iets aan toe te voegen. Spr. is voor verplichte Zondagsluiting. D-e heer Groen onderschrijft ook wat er reeds gezegd is; Spr. bejammert het-dat d-e Zondagswet nog ni-et is ingevoerd. De Zondag moet 'gewijd aan den dienst van God, niet alleen door arbeid-ers en bouwers, maar ook door d-e middenstanders. Spr. acht het onmogelijk de Zondagsluiting in te voe ren zonder wettelijke verplichting. De heer Du Buick kan niet met h-et adres in stemmen noch met het reeds gesprokene. Bij mij, zoo z-egt spr.. geldt als hoofdbeginsel, dat de wet geving de wettelijke dwang haar oorzaak moet vinden in de noodzakelijkheid. En juist deze nood zakelijkheid acht spr. hier niet aanwezig. D-e menschen moeten sluiten wanneer zij wil len. En wat de persoonlijke vrijheid betreft, die- nu gepasseerd wordt, maar waar men wel -eens anders over gesproken heeft, ook hier, die persoonlijke vrijhei 1 acht ik hoog en moet men een dergelijken maatregel bij wet regelen.. Was het terwille van de Zondagsheiliging, ik zou er voor zijn; maar de nood zakelijkheid daarvan is mij ook niet gebleken. - Spr. meent dan ook dat er ni-et voldaan kan worden aan den weusch van het adres. Het is niet een bepaalde groote groep menschen die iets vraagt. Wanneer men zoo z'n oor eens te luisteren legt, -en verschillenden heb ik gesproken, dan heb ik weinig'gehoord, die voor sluiting zijn. De belang hebbenden zeggen, geef het ons niet. D* nood zakelijkheid voor een wettelijk ingrijpen is der halve niet gebleken. Wanneer we weten dat 't in Oudkarspel ver werpen is, en we lezen wat in Noordscharwoude hierover is gezegd, dan is de kans van slagen rüc-c gr-oot daar. Als dan in Oudkarspel en Noordschar woude de winkels open blijven, en hier worden ze gesloten, zal het voor de eigenaars nadeel ople veren. We zitten hier- om de belangen van de ge meentenaren te behartigen., maar ik meen het niet goed te doen, wanneer het op deze wijze gedaan wordt. D emeeste winkeliers hier zijn broodvéch- t-ertjiès", -en wanneer men weet dat zij bij Zondag sluiting schade zullen hebben, dan.is het ook te begrijpen, dat ze zeggen: geef het ons niet. Laten wij voor hen den levensstrijd niet zwaarder maken. Laten \rij gehoor geven, aan hen die het niet willen en het is het meer-endeel dat 't niet wil. Op dez-e gronden kan spr. niet medewerken om aan het verzoek te voldoen. D-e heer Berkhout zegt dat du B. niet g-eLooft dat -een groote meerderheid voor d-e sluiting is. en juist het tegenovergestelde zegt. Graag zou hij de juiste gegevens eens hooren. Spr. me»nt dat de Zon-dagsluiting niet anders kan worden verkregen dan bij wettelijke verplichting. Niemand zal er eenige schade door lijden, uit gezonderd dan misschien -een banketbakker en 'n sigarenhandelaar. Wannéér -men. echter 'weet ,da't de sigarenwinkels des' Zondags gesloten zijn, zal mén- w-el zorgen deze des Zaterdags te koppen. D-e h-eer Zeeman zegt dat zijn fractie eensge zind is haar meenkig omtrent Zondagsluiting. Wanneer -er gezegd wordt dat d-e meerderheid van de winkeliers er niet voor is, dan zeg ik dat d-e m-eerderheid er wel voor is. D-e coöperatie, die toch -een instelling van belang is, heeft het voor beeld gegeven niet alleen voor de Zondagsluiting, maar -ook voor de sluiting des avonds na 8 uur. En met de andere winkeliers die er voor 'zijn, zeg-ik!dat de meerderheid er voor is, De gqsst van de gemeente spreekt in deze ook mise. En d:è geest van .de gemeente is, dat men in meerderheid meegaat met de verordening. Vöor mij bestaat de noodzakelijkheid wel. Er wordt gezegd dat wanneer hier wordt geslo ten en in Noordscharwoude niet, men daar zal gaan koopen Maar dan vraag ik: is het fair dat h-et voorbeeld van Broek niet gevolgd is? Hadden de wink-eliêrs hier dan niet allang moéten sluiten? H-et is absoluut geen onmogelijkheid, dat het volgend jaar Noordscharwoude en Oudkarspel zul len volgen. .Spr. is voor een verordening, en hoopt teven% dat zij-n idéé ingang mag vinden en in de week des avonds om 8 'uur wordt gesLoten. Spr. vraagt of hierop tevens prae-advies' kan worden gegeven. De voorz geeft als zijn persoonlijke méening te kennen het eens t-e zijn met dei sprs. die zéggen dat 4-e Zondagsluiting niet kan worden doorge voerd, wanneer andere gemeenten het look nier doen. Dit zal in de praktijk voor deze gemeente veel kwaad doen. Wanneer ik -de. politie-v-erord-ening -e-ens naga dan leest men steeds: het is verboden........ het is verbodenen dan vraagt men „wat mag nu wel:"-.Spr. is er geen voorstander van de persoon lijke vrijheid aan banden te léggen. Dit onder werp is veel ingrijpender dan de verplichte aan sluiting -bij het waterleidingbedrijf. De óoopérati- sluit vrijwillig en ook de winkeliersv-er-eeniging i: hiertoe indertijd vrijwillig overgegaan, maar; daarbij moet m-en hen die het niet willen ni-et vergeten Spr. wil d-e politieverordening ni-et- uitbreiden met een verbod, waarmede -d-e belangen van de ge meente niet, zijn gediend. Voorz. zegt tevens dat er hedenavond een adre- is binnengekomen van verschillende winkeliers di tegen de verplichte sluiting zijn. Dit zal echter behandeld worden bij het prae-advies. Verder .verzoekt spr. den raadsleden eens te: onderzoeken of -ook Alkmaar verplichte, sluiting De heer Kramer zegt van niet verplicht, maa- vrijwel algemeen. De heer Berkhout ondersteund hierna het- voo-- stelZeeman om des avonds de winkels na ir te sluiten, met dezelfde bepaling als in he hes' vervat. De heer Kroon zegt hét vreemd te vinden 'da* er uit de winkeliers - ge-en adres is gekomen, die voor Zondags lui ting zijn, zooals g-ez-egd wordt. E is echter een minderheid voor, dat weer bleek or! de vergadering van de wink-eli-ersvereeniging, waa* h-et weef is verworpen.. De heer Berkhout vraagt het woord. De voorz. zegt dat éen ieder gelegenheid gege ven wordt zijn meening haar voren' te brengen, maar men moet niet steeds wat de een zegt gaan bestrijden. Men moet er geen debatingclub van maken. D-e heer Berkhout wijst er den heer Kroon op, dat het thans voor het eerst in de winkeliersver-t ga dering is gekitst. D-e heer Kroon. Goed, dan nu. Hierna worden de discussies hieröver gesloten en zal in de volgende vergadering prae-advies uit gebracht worden. Benoeming personeel vervolgonderwijs. Voorz. zegt dat B. en W. met het voorstel ko men h-et vervogonderwijs te bestendigen. En ver der in verband met de economische omstandig-» heden het salaris voor het hoofd te brengen van fi.25 op fi.75 en voor de andere leerkrachten, van fi.op fi.50. Het doet den heer Dn Burck genoegen dat B. en W. het onderwijs wensch-en te bestendigen, isn het doet hen; tevens genoegen dat voorgesteld wordt het salaris te verhoog-en. Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akkers Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akker's Kloosterbalseir is door zijn bijzondere eigenschappen onover troffen bij ontvellingen, schrammen, brandbla ren, puisten, wonden, zweren, insectenbeten, wintervoeten. Ook bij spierverrekkingen, spit, spierpijnen, rheumatiek. wMgbnw L. I. Akker: Rottiiïlsm -Spr vindt het echter jammer dat er zoo weinig .gebruik van .het onderwijs wordt gemaakt. Spr. dacht dat het geeu kwaad kon eens goed te doen uitkomen, dat Het toch in 't belang der kinderen, is als zij het .vervolgonderwijs - meemaken. Ook zou het van groot belang zijn, wanneer de oudere kinderen, de schoolvrije jeugd, ervan gebruik maakte. iSpr. vraagt aan B. en W. 'de ouders* óp te wék ken dat oók kinderen tot 18 jaar hét onderwijs, zullen velgen. En het vervolgonderwijs dan te h-er-doopen in vervolgonderwijs -vóór de schoolvrije jeugd. Tot z'n spijt moet'spr. constateeren dat B. en W weer verschil maken tusschen de lagere en ho-o- gére onderwijskrachten. In h-et" vervolgonderwijs mo-et men geen .verschil gaan maken. Dit is aan de gewone school een ander geval, daar hij daar meer werk heeft. Zooals het nu is- zou daaruit de meening kunnen worden-gedistilleerd, dan hér hoofd beter is dan de andere, leerkrachten. Er be staat voor hem geenreden h-et hoofd -een hooger salaris te geven. Spr. stelt derhalve voor aan iedere leefkracht, een vergoeding tie geven van f 1.75 per uur De voorz. zegt dat hem dit principe van den h-eer du B. niet vreemd is. De raad behoeft geen uitspraak te loen of een hoofd voor het vervolg-, onderwijs al dan niet noodig is. Hierover kan men ieder jaar in 'de gehouden onderwij.svergaderingen - lezen Maar wanneer men eenmaal gaat solhci- leeien naar een plaats voor hoofd, dan vervallen alle consequenties. Z.A. meent te kunnen volstaan mer te zeggen dat een hoofd aan den cursus wel noodig is. Gaarne wil spr. voldoen aan het verzoek om 't onedrwijs te bevorderen Jammer vindt hij het,' dat zoovele ouders er onverschillig tegenover staan, D-e heer Groen kan zich wel met de belooning zooals die voorgesteld wordt, vereemgen Óok zou het gewenscht achten het vervolgonderwijs van Noord- en Zuidscharwoud-e te' cqm-bineer-en, om daardoor zoo, mogelijk een, kostenbesparing .te krij-: gen. Spr. vradgt dit .te onderzoeken voor het volgend jaar. Verder als. minimum voor het doorgaan van het onderwijs'te bepalen dat, 10 kinderen moeten decl- nemen Bij een geringer aantal acht hij het offer voor de gem-eente te groot. Hij acht het-niet gewenscht personen' tot 18 aar aan het onderwijs te laten deelnemen. -Waar de. klassen gemengd zijn, uit jongens en-meisjes •«staat, zou,dit aanleiding:, kuhn-en geven totmon- 7-ewenschte toestanden. Spr. zou ni-et verder .dan - 5 jaar willen :gaam Voorz. z-egt dat B. -en W. zich zullen houden :an de wet. Laat die het toe, dan'kunnen B. -en W: niet zeggen „h-et mag niet." De heer"-Berkhout gaat mee - m-et 'den he»r 'du B. om personen tot 18 jaar toeté'laten. i;Bij d-e 'oude ren bestaat ervm-eer ambitie voor 'het onderwijs. Ook wat de vergoeding betreft, kan hij zich met den heer du, B. vereënigen. Voorz Evenals bij. de gewone school s-taat -aan het hoofd van den .cursus ..een „hoofd...Er moet ie- nand zijn die daarvoor aansprakelijk is. D-e h-eer 'Zeeman zegt niet op het standpunt van de heeren du Burck en Berkhout te staan. Nu d-e Bond van N-ederl. Onderwijzers ook' hoof den van scholen in den bórid 'toelaat, hoopt spr., dat da:ar 'eens een andere 'méening naar voren jal komen. Vóór -de meérdere bemoeiingen komt iet hoofd -een hooger salaris tóe.; Het is wel-eens eb leken dat -er een verantwoordelijk moet zijn, v oi de sleutels waren afgegeven enz. Spr. stelt oor het hoofd -een gratificatie te- geven van.f25. De voorz. Dit ligt reeds in het voorstel van B. •n W. -daar een "kwartje -per uur meer) .gegeven wordt. S D-e heer Zeeman. Ik dacht wel dat u dit zeg gen zoud't Ik wil echter iederén leerkracht 'een vergoeding-geven van f r.75 per uur met da'arbo- '«1 f25 voor het hoofd. D-e voorz. Stelt u dan voor f 1.75 en f2. Overeenkomstig doet de ;.h©er Z. het voorstel dat echter niet wordt ondersteund-. Het voorstel van 'B-, en W. wordt hierna aarige-

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3