PIANO's te huur J Fa. F. Th. YPKA nmanl Dinsdag 14 October 1024. 88e da rga g k van del J20 i»tk«o. twi «wm as WE UIGE1UK1I (0N1AIIT. UIT ONS PARLEMENT Oorlogsmaatregelen. Een nieuw crediet voor de Handelskamer. Wijziging der Arbeidswet en het drieploegenstel- sel. De opheffing van het Hoog Mi- litair Gerechtshof. De invloed, die de wereldoorlog ook op het eve nvan ons volk uitoefende, heeft indertijd Jlerlei maatregelen en bemoeienissen van de re- jeering met het bedrijfs- en oeconomisch leven nogelijk gemaakt, die nog vaak nawerken. Daar- mder zijh er, wier uitwerking men als een gun- tige zou kunnen beschouwen en die men dus venschte te bestendigen, andere, die men maar iever zoo gauw mogelijk kwijt raakte. Maar mder die laatste waren er ook, die men maar jet zoo dadelij feweer kwijt kon raken, omdat se den Staat in posities had gebracht en verplioh- ingen had opgelegd, waaruit1 zijl zich niet gemak kelijk kon losmaken. Tot die laatste bleken Kamer en Regeering jeide de oprichting van de Handelskamer te re kenen. Zij was daaraan herinnerde minister "Jolijtn in het debat, dat over een nieuw crediet jevoerd werd, herhaaldelijk indertijd vooral >p aandringen der Kamer gesticht om als bestrijld- ter van de duurte en als distribuante o.p te reden. Daarvoor was zijl voor den handeldirij1- renden middenstand van den aanvang af met geen oog aangezien. En wanneer men zag, hoe e heer Staalman zich thans beijverde haar in en slecht daglicht te stellen en de toekenning, an het nieuwe crediet te verhinderen, dan He- geep men onmiddellijk, dat de verhouding er indsdien weinig beter op geworden was. Hij aakte haar beheer, ontzegde haar alle zakenken nis en achtte de oprichting een groote fout, die nen na de groote verliezen, die de Handielskamièr eed, door nieuwe credieten slechts zou verlergeren. )ie laatste meening bleek echter niet algemeen redeeld te worden. Liquidatie op dit oogenblik ou den Staat f872.000 kosten, terwijl men ver- >etering van den toestand in de toekomst wel 'aarschijlnlijk achtte. Daarom leek het ten slotte .e meerderheid de wijlste partij' nog maar wat geld er aan te wagen in de hoop, dat men r later beter uit zou springen. Tot de andere soort maatregelen, die, welke ïen wenschte te bestendigen en zelfs een vastereii form wilde geven, behoorde het drieploegenstel - el, dat destijds als oorlogsbehoefte was in.ge- 'oerd en dat de minister van Arbeid thans door wijziging van de Arbeidswet wettelijk wenschte rast te leggen, waar het tot nu toe nog van mi- listerieele vergunning afhankelijk was. Daartoe «paalde art. 1, dat in drie achtereenvolgend^ reken niet meer dan 56 uur in nachtarbeid en iet meer dan 62 uur per week of 168 uur in xie achtereenvolgende weken aan dagarbeid aocht gewerkt worden. Maar de instemming daar- aee bleek niet algemeen. Sommigen vreesdien daar ran Zondagsontheiliging, waar thans toch bij.uit weiding van den Zondagsarbeid de uitgever aan ïen 48-urigen werkweek gebonden heeft. En de leer Van der Waerden zag er verslechtering van le positie van den arbeider in en gevaar voor de :8-urige werkweek en stelde daarom een amende aent voor, waarbij de vergunning van den minim ier werd gehandhaafd en als voorwaarde gesteld le noodzakelijkheid wegens buitenlandische eon- -urrentie ingeval van afwijking van de 48-urige werkweek en verder de 56 uur bijl nachtarbeid in 1 achtereenvolgende weken werd veranderd in 6 uur, de 62 door 56 en de 168 door 144. Maar le Kamer bleek op deze wijziging niet gesteld en iet ontwerp werd onveranderd goedgekeurd. Ook het ontwerp tot opheffing van het Hoog 'lilitair Gerechtshof kreeg de instemming der £amer. De indiening eener motie door 'den heer fan Sasse van Ysselt, schorsing der beraadsla ging vragend totdat een ontwerp tot afschaffing ■"an de militaire rechtspraak in vredestijd scheen lie instemming een oogenblik in gevaar té bren gen. Maar om het voordeel, dat het ontwerp reeds wacht, niet verloren te doen gaan, kapte de heer fan Sasse van Ysselt op veler aandringen dat l'eel der motie, dat schorsing der beraadslaging Toeg, daarvan af. I te nemen, daar de installatie niet vóór Februari in orde kan worden gemaakt. i i iWaar de bestaande kachels nog goed zijn, kan het volgend jaar een beslissing worden genomen. Da raad gaat met dit voorstel accoord;. Er behoeven thans 5 lokalen te warden verwarmd en waar er een kachel niet meer goed is, kunnen; de 5 overige nog worden gebruikt. j Op verzoek van Ged. Staten wordt een admi nistratieve wijziging in de gemeenterekening aan gebracht. Ingekomen is het verslag van het Prov. Water leidingbedrijf dat zal circuleeren. j Een verzoek is ingekomen van C. Molenaar om in de zaak van v.h. Duis wederom verlof te ont vangen tot het schenken van alcoholhoudende an dere dan sterke dranken^ B. en W. hebben dit verzoek niet toegestaan, op grond van het raadsbesluit, dat dergelijke Locali- teiten aan een zekere grootte moetien voldoen. Hiervan kan, zoo zegt voorz., de raad echter ont- heffing verleenen. I Hog leest voorz. een verzoek voor van Duis, i waarin deze verzoekt, wederom verlof in deze lo- caliteit te willen verleenen. f De heer Bakker is van oordeel, dat waar de lo- caliteit niet voldoet aan de afmetingen in de ver ordening genoemd, men hierop moeilijk kan ingaan .1 De voorz. zegt dat ontheffing kan worden ver leend. j j De heer Bakker zegt dat men zich dan op glad ijs gaat begeven. Dan moet men het een ander ook verleenen. Het is een café achteraf. Het hieeft mijn sympathie niet. De heer Paarlberg wil door dit toe te staan, geen precedent scheppen. Voor ontheffing moeten toch bijzondere motieven bestaan. En die zijn hier niet aanwezig. Wanneer men het toestaat laat men uitsluitend het gevoel spreken. per snees wordt verkocht of door de telers tijdelijkj wordt opgeslagen. De stemming was in het laatst der week iets trager dan in het begin en voor mooi klein goed kon toen maar moeilijk tot hoogstens f5.— per 100 k.g. gemaakt worden; ook middel soort zakte iets in prijs; alleen groote kool bleef op het oude peil van f2.50 h f3.—. Hetzelfde ver loop had de markt van gele kool, waarvan enkele zeer mooie partijtjes tot- f5.20 k f5.30 kwamen,* maar vooral de kool van ongeveer 2 k.g. belang rijk minder opbracht n.l. f3.— f3.50 en groote van f3.20 tot f3.— per 100 k.g. Behalve per spoor werden belangrijke quantums kool ook overzee geëxporteerd, vooral roode en glee kool. De aanvoer van bloemkool was niet grooter, doch ook niet kleiner dan vorige week. Voor een groot deel bestond de aanvoer uit afwijkende quali- teit, vooral de nateelt reuzen zijn nog niet van best gehalte. Vandaar ook zeer uiteenloopende prij zen, varieerende van f7.tot boven de f25. (soms zelfs f 30.per 100 stuks. Bewijs dus dat de goede qualiteit bloemkool zeer gewild was. q Slaboonen wordt een sporadisch voorkomend artikel. Bijna niet meer vermeldenswaard als de prijs niet zoo hoog was. Met prijzen van een kwartje tot 35 ct. per k.g. is het echter gauw de moeite waard een klein partijtje te veilen. Vanwege het zeer lage prijsje was in het midden der week de aanvoer van losse peen zeer gering. Het gevolg was dat de prijs opliep en enkele ge lukkigen zelfs tot f2.per 100 k.g. konden ma ken. Dit „lokkertje" deed onmiddellijk den aan voer toenemen welke Zaterdag zelfs" vrij beduidend was. Toch bleek de kooplust grooter dan te vo ren en werd in doorsnee f 1.50 besteed. Ook voor de uienproducten was de markt wil liger, al is hierbij de vrij geringe aanvoer ook wel een factor. Mooie uien liep de laatste dagen tot in verschillende prijsklassen VRAAGT ONZE GUNSTIGE CONDITIES AAN. Per dag week maand V jaar ALKMAAR. Gemeenteraad Oudkarspel Vergadering van den raad dezer gemeente op, baandag (gister) 13 October 1924 des avonds 7, j ur. Ij Alle leden zijn aanwezig. I Dei voorz., de Edelachtb. Heer A- C. Kroon,; 'Urgemeester opent de vergadering met welkom De notulen van de vorige vergadering, die aan e raadsle ien ieder afzonderlijk zijn toegezonden, zoodat deze niet meer behoeven te worden gele en, een prettige en goede verbetering!) worden oedgekeurd. De voorz doet mededeeling, dat van Mr. Zij- emaker, in rechten optredende voor de gemeenten angesloten bij de Lichtbedrijven, bericht heeft ge- laan. dat de Fa Messelaar op eerste aanzegging Le volle schade, aan het electrisch net toegebracht loor aanvaring met een schuit, volledig, heeft be- aald (Applaus.) 1 B en W. stellen voor om in verband met de gas-| 'erwarming der school, nog niet dit jaar den proef De heer Groen zegt dat het om een broodje gaat en de verzoeker op andere wijze moeilijk aan de kost kan komen l Ook wethouder wil het liever niet toestaan. In stemming gebracht wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Voor de heer Groen. Tegen de heer en P Kroon Jbz., Paarlberg, Bakker, Koste-! lijk, wethouder Kroon en wethouder Bregman 1 Dankbetuiging is ontvangen van den gemeente-' veldwachter van der Meulen voor de hem verleen de salarisverhooging t >B', en W. stellen den raad thans voor in erfpacht te nemen een stuk grond, groot 2 snees, tegen een pacht van f 10 per snees. Dit voorstel wordt aangenomen en wordt tevens besloten de erfpacht aan te gaan voor den tijd van 50 jaren. B. en W. worden hierna gemachtigd bestek en- teekening te laten maken voor het bouwen van eien 'doorgangshuis (politiewoning), te bouwen op dit stuk grond. l De raad machtigt B. en W. tot het doen uitvoe ren van de benoodigde werken. 'Rondvraag. Dq heer Kostelijk vraagt of er geen paaltjes- moe ten worden geplaatst op het gemeenteland, De voorz. antwoordt hiermede tot het volgend jaar te willen wachten. 1 De rondvraag levert verder niets qp, waarna sluiting der vergadering volgt. f Plaatselijk Nieuws LANGENDIJK. OVERZICHT VEILINGEN. De drukte en bedrijvigheid aan veilingen en laadplaatsen was in de afgeloopen week weer zeer groot. De aanvoer is dan ook voor dezen tijd" van het jaar zeer belangrijk, wat hoofdzakelijk te dan ken is aan de enorme hoeveelheden witte kool, die worden aangeboden. In deze week bedroeg dit aanbod niet minder dan 250 wagons k 10.000 k.g. aan beide veilingen samen. De handel weet dit quantum steeds te plaatsen al is het dan voor lage prijzen; deze bleven vrijwel op hetzelfde peil als vorige week nl. f 100 k f 130 per wagon. Ook van roode kool kwam meer dan vorige week. De vroege soort is vrijwel geruimd, maar reeds werd heel wat aangevoerd wat gewoonlijk drag, dat weer voor nuttige doeleinden kan wor-j den-aangewend. 1 ZUIDSCH AR WOUDEv In plaats van den heer S. Zeeman, die na 44 jaai het secretariaat van „Nut en Genoegen" te hebben gevoerd, deze functie neerlei, is gekozen de heer K. Dijkhuizen. De heer Zeeman werd tot eere-lid benoemd. Hem werd meegedeeld, dat hem een stoffelijk bewijs van dank zal worden ge geven vanwffge de Vereeniging. Rechtzaken. VOOR D,EN POLITIERECHTER. Zitting, van 13 October. hoogstens f7 en nep waarvan het aanbod steeds mindert tot hoogstens f7.50. Een bij zonderheid is dat de drielingen het hoogste noteer den en soms boven de f8.per 100 k.g. liepen. De aardappelaanvoer bepaalde zich tot een hoogst enkele partij schotsche muizen, waarvoor graag' f8.50 of f9.werd besteed en overigens tot geringe quantums Duken en Schoolmeesters, qdie ook nogal in trek waren en f5.k f5.50 per 100 k.g. konden opbrengen. I Over het algemeen heerschte er een vrij vlugge stemming, wanneer althans rekening gehouden wordt met een totaalaanvoer van meer dan 400 wagons (ongerekend de bloemkool), wat voor de zen tijd van het jaar een groote bijzonderheid is., NOORDSCHARWOUDE, Door stemgerechtigde Ingelanden van de Ban- 11e Noordscharwoude, is tot Hoofd-Ingeland van het Ambacht van West-Friesland (gen. Geestmer- Ambacht), gekozen de Heer T. Kostelijk Tz. te Noordscharwoude met 19 stemmen, tegen 7 stem men op den Heer J. Ootjers. OUDKARSPEL. Blijkens een mededeeling in den raad gedaan, heeft de Fa. Messelaar, op eerste aanzegging van Mr. Zijlemaker, de advocaat, die in rechten op treedt voor de gemeenten aangesloten bij die Licht bedrijven, de volledige schade, door een harer schippers aan het electrisch net in' deze gemeente toegebracht, betaald. Zooals men zich zal herinneren, was besloten tot het aangaan van een procedure, OUDKARSPEL. Bestonden er plannen om een proef te nemen met het verwarmen der schoollokalen door gas kachels, 'deze proef zal niet dit jaar worden geno men, maar het volgend jaar, omdat de installatie, niet voor Februari gereed kon zijn. OUDKARSPEL. Na verschillende vergeefsche pogingen is het de gemeente mogen gelukken, een stuk grond ter grootte! van ongeveer 2 snees, in erfpacht te beko men, welke grond is bestemd om daarop te bou wen een doorgangshuis. Het ligt in de bedoeling, de woning beschikbaar te stellen voor hen, die door omstandigheden tij delijk zonder huisvesting komen. ZUIDSCHARWOUDE. v, De. Roode Kruis-collecte alhier heeft ongeveer f78 opgebracht. Dat is ongetwijfeld een ipooi be- Die kan schuiven of brommen. Het edele jongmensch, dat den Alkmaarsclten doofstommen schilder W. F. K. een lik op z'n oog gaf, werd heden voor dit heldenstuk veroor deeld tot f30 boete of 30 dagen hechtenis. Niet zalig, maar toch van dfen vloer. Een 54-jarige doove zwerver maakte er in Augustus z'n brood-winning van om hier en daar rijwielen te huren en dan het karretje ten eigen bate te verkoopen. Diat lapte, de man 'm te Het Zand ,te Wieringerwaard en te .Calantsoog. Ook op het eiland Texel zwierf hij rond overnachtte xdaa rin boerenschuren, alwaar hijl nog kans zag xtwee schapenvachten te verdonkeremanen. Ten slotte stak de politie een stokje voor deze roove- ïijlen en de snuiter werd ingerekend. Vandlaag stond hij terecht en werd door den politierechter veroordeeld tot 4 maanden gev. Zijln verdediger 'had te voren clementie verzocht voor den man, 'die niet meer kan werken en zich gedurendje een aantal jaren van misdrijlven had onthouden. Een, gevaarlijke koudwaterkuur. Een melkvrouwtje uit Noordscharwoude moest 'zich al® beklaagd epresenteeren omdat zijl in de door haar afgeleverde melk 'n hoeveelheid water .had gemengd, onze bekwame Dr. Moll had dit kwantum kikkerbier zorgvuldig weten af te schei den. Het was 10 deelen water op 100 deelen mfelk. Gevorderd werd 14 dagen gevangenisstraf. Maar de politierechter wil zijln vonnis nog eens terdege wikken en wegen en heeft de uit spraak bepaald op 14 December. Onze geachte dokter Moll, bezorgt 'n melk- vervalscber niet veel lol. Ook 'n koeienexploitant op Texel moest het zondaarsbankje stoffeeren, omdat hijl 5 'deelen wa ter op 100 deelen melk had bijlgemengd. Tegen hem luidde de eisch 3 'weken, doch ook hier zal de politierechter zich tot 14 Dec. beraden. Met den brigadier gekibbeld1. Een landbouwer uit Wieringerwaard kreeg het aan den stok met den te Zijpe gestationneerden brigadier der R.V. Het boertje stoorde den poli tieman'maar in z'n middagtukje en weigerde op •de eerste vordering zijln erf te verlaten. Hij kreeg 10 gulden boete of 10 dagen aan zijln pantalon e.n betaalde direct, zoodat hiji meteen van alle drukte af was. Meppen uitgedeeld. Een te Harenkarspel woonachtige landbouwer kreeg het in een café te Heerhugowaard aan den stok met een tegenspeler in het schoone biljart spel. Weldra maakte hij een prachtig ezevenstoot op het hoofd van zijln tegenpartij1, die al heel gauw op de herbergvloer lag te spartelen. Dit ruwe optreden moest de Harencarspeler heden (bezuren met 15 pop boete of 15 dagen hechtenis'. Dat word't nader uitgekamd. Twee jongelieden uit Harencarspel, die zich zouden bemoeid hebben met een door de politie gedane uitsmijierij van een persoon, die in staat van dronkenschap de orde in een café verstoorde, moesten thans terecht staan ter zake wederspan- ingheid. Slechts een der beklaagden was ver schenen, maar die zwoer bij kris en kras, dat hij '.zich absoluut niet met het standje had bemoeid 'en dat men een naamgenoot moest hebben, dat zoowel officier als poiltierechter twijfelden en besloten werd deze zaak in handen te steleln van xden rechtercommissaris tot nader onderzoek. Eigen rechter gespeeld, 1 Een jongmensch uit Bovencarspel, kwaad ge worden op een dorpsgenoot, die kwaad van hem zou hebben gesproken, gaf den verdachten kwaad spreker van dik hout zaagt men planken. Hij (werd echter heden veroordeeld tot 10 gulden boete of 10 dagen om hem duidelijk te maken, dat het niet aangaat eigen rech/ter te zijln. Pjuiine, Pjuime. Een Israëlitische pruimen negotiant uit Am- 'sterdam had op de Alkmaarsche kermis ver schillende pruimenliefhebbers te bedriegen met het gewicht. Dit kwam de politie ter oore en (een rechercheur werd op den pruimenkoopman losgelaten, met gevolg dat deze weldra betrapt werd op de knoeierij met het gewicht, waarvan hij werd verdacht. Procesverbaal werd opgemaakt en vandaag vorderde de officier 14 dagen ge vangenisstraf. De politierechter wilde echter nog geen beslissing nemen en heeft de uitspraak be- (paald op 3 November. Ongepaste toespraak. Een ingezetene van Wieringen heeft in (ten .nacht van 2 Augustus 'n mede schiereilander, 'n boekhouder nogal, gruwelijk beleedigd door hem

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1