Donderdag 28 October 1924. 88e Ja* rgaig Officieel I PO* 124 lÜTEHiBc Ifi-KLIENMMM M NIEÜ WE Eit nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLATX GEMEENTEBEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van Zuid Schar- 'woude brengen ter openbare kennis, dat de be- •grooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1925, van heden tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage is nederge- legd en tegen betaling, der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Zuid-Scharwoude 21 October 1924. De Burgemeester, VAN SPENGLER. De Secretaris, J. KUNNEN. DE UITKIJK. [(Nadruk verboden.^' iWanneer het heel erg lijkt, dan valt het toch altijd nog wat mee. Toen de eerste ministers van, de groote Entente-staten te Londen vergaderden om de wijze van uitvoering van het Dawes-plan vast te stellen en daarmee Duitschland weer op de been te helpen, wisten de groote financiers niet, wat ze allemaal wel voor waarborgen zoeken moes ten, om het slagen van de internationale leening de grondslag van het Dawesplan, zoo goed'mogelijk te verzeekren. Duitschlands crediet heette zoo gering, dat aan de bereidwilligheid van het publiek, om op de lee ning in te schrijven, getwijfeld moest worden, wanneer aan Duitschlands toekomstige crediteuren niet voldoende zekerheid gegeven werd. En men voelde wel, dat zelfs met 'die waarborgen de leening er. nog niet in zou gaan. Maar ze is er ingegaan. Inplaats van de 4 mil; lioen pond, die gevraagd werden, heeft het publiek er meer dan 200 aangeboden. Het weerspreekt de bezorgdheid der financiers, maar kan tevens op gevat als een bewijs van de doeltreffendheid van hun tusschenkomst. Want dit staat wel vast, dat alleen aan een Duitschland, dat gevrijwaard was: tegeri nieuwe geweldsnaarsmaatregelen die zijn eco-, nomisch leven zouden verstoren, het internationale; publiek geld wilde leenen. Nu die vrijwaring be stond, bleek bet vertrouwen in Duitschlands cre- dietwaardigheid wel zoo groot, dat men het land inplaats van 4 meer dan 200 millioen wilde borgen Het kan Duitschland een hart onder de riem stkeen en zal reeds daardoor het herstel van dit land en van Europa bespoedigen. Maar de leening verschaft tevens de noodzake lijke basis voor het herstel. We mogen daarom, vertrouwen dat we werkelijk door het ergste heen zijn en de stijging weer begint. Het kan ongetwii-; fel d. lang duren voor de vroegere top weer bereikt1 is. Maar ook dat kan meevallen. De stemming in Europa en de wereld is een andere geworden. Men is opnieuw tot samenwer king bereid. En met gezamenlijke krachtien moet de wagen toch nog vlug uit het moeras te trekken zijn. Die veranderde stemming openbaart zich overal Wie had vroeger kunnen getooven, dat het Engel- sche wereldrijk in een ernstig conflict met het zooveel zwakkere Turkije de hulp van een Volken-, 'bond zou inroepen, teneinde aan zijn recht te ko men En nu heeft het op de arbitrage' van den Vol kenbond een. beroep gedaan terwijl Tnrksche troe pen Engelsch gebied binnenvallen. Het gaat om de uitlegging van het tractaat. van Sanrome. Maar het gaat ook om de petroleumterreinen van Mosoel en om het herstel van het Turksche gezag in de Arabische gebieden van Azië. Zal Engeland zich, wanneer de beslissing ten zijnen nadee.le uitvalt, niettemin zich aan dit vonnis onderwerpen? Het zou een succes voor het arbitragebeginsel zijn en voor den Volkenbond.. Maar men bedenke ook, dat Engeland een twist in Azië en vooral in 1 dat deel van Azië al erg ongelegen komt. De Wa- habieten die pas Mekka veroverden en den door Engeland in den Hedsjas aangestelden koning ■Hverrein wegjoegen, hebben het al roerig genoeg gemaakt. Bovendien heeft het Efigelsche volk dui delijk genoeg getoond dat het genoeg heeft van oorlogvoeren. Dat moet iedere Èngelsche regee- ring een beetje voorzichtig maken, of het er een uit de arbeiderspartij, een liberalie of conservatieve is. Op het oogenblik hebben alle drie de partijen een gelijke hoop, zeggen althans dat ze hoop heb ben." Maar de omstandigheid, dat conservatieve candidaten zich voor liberale en liberale zich voor conservatieve terugtrekken, moet de arbeiders partij toch te denken geven. Tal van arbeiderscan-' didaten zijn gekozen, hoewel ze tegenover de con servatieven en liberalen gezamenlijk in de minder heid waren, omdat ze meer stemmen hadden dan ieder der beide candidaten. Wannieer in een derge lijk district de conservatieve of de liberale candi daat wegzakt en de stemmen van conservatieven en liberalen gezamenlijk op een enkele candidaat worden uitgebracht, dan zou de arbeiderspartij; wel eens e rustige verliezen kunnen lijden. Maar het is lang niet zeker, dat alle liberale kiezers in zoo'n geval aan den conservatieven .candidaat boven die der arbeiderspartij de voorkeur zullen geven. Van de conservatieven staat het daarentegen wel vast, dat ze bij gebreke van een conservatieven candi- daat op den candidaat der liberalen zullen stem men. Ze kuiinen dat ook gemakkelijker doen, om dat de liberalen toch geen meerderheid kunnfen halen. Daarentegen kunnen de conservatieven met liberale hurp wellicht de meerderheid terugkrij gen, die ze in het'Voor-vorig parlement bezaten;. In dat geval zou dus een conservatieve negeering> optreden. In Duitschland is het nog zoover niet, maar het j gaat er wel in die richting. Wfanneer het oentrum 1 toegeeft, zullen Gentrum, Volkspartij en Duitsch- Nat'ionalen een regeeringsmeerderbeid vormen. En daarmee, zou de Duitsche regeiering alweer een eindi verder naar rechts opschuiven. Oogenblik-^ kelijk schijnt de bereidwilligheid van het Gentrum1 nog niet vast te staan. Ontbreekt die tenslotte, dan is Rijksdagontbinding de eenige uitkomst. Maar, daarvoor schijnen vooral de rechtsche partijen een beetje terug te deinzen. Juist het. Dawesplan, het slagen; van de internationale leening 'en de hoop op spoedig herstel, die er door gewiekt zijn, maken de Duitschers minder geneigd het nog eens met een vijandige houding tegenover het buitenland tie probeeren. Ook in Duitschland wenscht men niets vuriger, dan den vrede én de mógelijkheid van eco nomische herleving. Men is het stadium van dén wanhoop door. En alleen een wanhopig volk lokt zijn eigen ondergang uit of maakt revolutie. 1 Behalve dan in China. Daar is de toestand van oorlog en revolutie zoo stationair ,-dat men verwon dert kijkt als het er rustig is. Misschien komt dat ook wel, omdat het Chineesche volk altijd min of meer in de' misere zit. De burgeroorlog, die er op. het oogenblik woedt, is echter ook voor China' wat bijzonders. En de kans bestaat bovendien, dat de gevolgen; niet tot China beperkt zullen blijven, maar zich door de inmenging van Japan internationaal zullen doen voelen. Juist de voordeden, die de Pekingschie regeering den laatsten tijd tegenover de opstandige generaals behaald heeft, maken die kans aanmer kelijk grooter. En daarmee wordt de vredestoe stand in den Grooten Oceaan ernsteig bedreigd. Maar wellicht valt ook dit mee. Een volk, ook het Japansche, zal zich wel twee- maai bedenken, voor het zich opnieuw aan de ver schrikkingen van den oorlog blootstelt en heel de wereld tegen zich verbittert., Rechtzaken. Prettig schoolbezoek. Een oploopend koolbouwertje te Warmenhui zen, vreeselijk o pstang gejaagd door de ont stellende mare, dat zijn dochtertje Trien op school door den hoofdonderwijzer zou zijn voortgesleurd en op het hoofd geslagen, kwam op 26 Aug. met opgestoken zeil het schoollokaal binnen, -begon daar geweldig tegen meester op te scheppten, dreigde met zijn uitgestoken vuisten en voldeed nie taan de uitnoodigingen van de paed'agooig, die natuurlijk niet bijster met zijn bezoeker was ingenomen om het schoollokaal te verlaten. Thans stond de booze vader terecht wegens huisvrede breuk, maar was nog volstrekt niet overtuigd) van zijn ongelijk. Het bleek echter op de zitting uit de verklaring van het Hoofd der School, •dat de geheele mishandeling, waarover de vader zich zoo had opgeblazen, bestond uit het simpele feit, dat de onderwijzer het bewuste meisje hij dén arm had weggehaald uit een vechtpartij die tusschen de kinderen was ontstaan. r,l~ tige koolbouwer wérd daarop veroordeeld tot boete of 20 dagen hechtenis. Een, zachtzinnig, echtgenoot. 'Een kaalhoofdige bediende in den zakkenhan- diel zijns vaders stond bedien terecht ter zake ergerlijke mishandeling van zijn 38-jarige ge- brekkelijke vrouw in den nacht van 17 op 18 Augustus te Enkhuizen, alwaar dit gelukkige echtpaar woonachtig is. De echtelieden hadden zich reeds te bed begeven en kreg(en toen een hooggaand verschil van meening. De man wilde het huisje, dat zijn vrouw toebehoord, verkoopen én met het geld 'n eigen zaak beginnen en de vrouw was daar niet voor te vinden. Om zijn meening te doen gelden, sloeg de man op het ongelukkige vrouwtje los eu vulde, wat hij door slaan te kort schoot aan met knijpen. Het spec- takel was duidelijk op straat en hij' de huren hoorbaar. Thans zijn de echtelieden van elkaar gegaan en is door de vrouw een eisch ingediend! tot echtscheiding, De man, die nu niet bepaald 'n blauwbaardachtigen indruk maakte en vrij on benullig stond' te leuteren, werd veroordeeld tot slechts f 30 'boete of 30 dagen, hoofdzakèlijk zoo weinig, op grond dat ze thans niet meer samen leven en hij z'ijh vrouw dus geen kwaad meer kon doen. Zijn bakkerbakkes leelijk vaorbij gepraat. Een bankier uit Venhuizen was als beklaagde voor den politierechter gecommandeerd als ge volg van het feit dat hij den adjunct-keurmeester P. Leyen van den keuringsdienst uit Alkmaar een schoft en een schurk had genoemd. De keurmeester had in beklaagdes bakkerij eenige brooden in beslag willen nemen omdat deze naar zijn meening niet het vereischte ge wicht hadden. De hakker had dat op ruwe Wijze belet en den keurmeester allerlei liefelijks naar het hoofd ge slingerd. 'Ook thans ging hij nog weer aardig te keer en liet onder meer ook uit zijn mond vallen, dat zijn zaak reusachtig vooruit ging. Dit was natuurlijk voor den politierechter een welkome handleiding om dezen fortuinmakenden hakker eens gevollig in zijn portemonnaie te straffen door hem op te leggen eén geldboete van 50 guldén of 50 dagen hechtenis. Grober unfug. Een ondernemer van de autobusdienst Heems kerk BeverwijkAlkmaar, uit zijn huiheur ge raakt dat een chauffeur van een ooncurreerende bus.- door op een anderen dan den vastgestelden tijd te rijden, hem eenige passagiers had ontfut seld, kon zich, op de algemeene stopplaats aan deiL Nieuwlaudersingel te Alkmaar aangekomen, hij het gezicht van zijn concurrent niet bedwin gen en diende dezen motorbusbestuurdler eeni ge opstoppers toe.' Gevolg een gezwollen kaak bij denkeen en de verschijning van den ander hedJen asl 'beklaagde voor den politierechter. Deze ver oordeelde tot 10 gulden boete of 10 dagen, doch maakte tevens aan het adres van den mishandelde de opmerking, dat de autobusondernemers zich niet moeten verleiden om elkaar een unfaire con currentie aan te doen. Een oud' «schuinsmarcheerder. 'Een bijna 80-jarige oude heer uit Enkhuizen verscheen op zijn laten levensavond nog als be- klaagdfe voor den politierechter, omdat hij in een sigarenwinkel alwaar hij een kleinigheid', kocht, acht a tien sigaren had weggenomen. Deze oude man, een gepensioneerde, maakte nog steeds drif- menig ander opdicht niet het voorbeeld van een eerbiedwaardigen ouderdom. Ook voor den poli- i tierechter maakte de oude man geen sympathie- kan indruk eu het was alleen ter wille van zijn hooffcn ouderdom, dat de politierechter hem veel misbruik van sterken drank en is ook in slechts tot f 15 boete of 15 dagen veroordeelde. Een best merk. Een scharrelaar, ook in Alkmaar welbekend om zijn oplichtersstreken en meermalen voor dief stal, oplichting enz. veroordeeld, was den laatsten tijd geëngageerd te Schagèn als bediende in een voddenhandel. De patroon, die bepaald niet wist welk lekker vleesch hij' in de kuip had, droeg hem op een partij' vodden en beenen af te leve ren hij een voddenopkooper te Helder. De Ver tegenwoordiger kweet zich nauwkeurig van zija taak, incasseerde meteen maar de f 13.30 en om 'tden patroon zoo gemakkelijk mogelijk te ma ken, ging hij er meteen maar met de spijkers vandoor. f 1 De officier vorderde 5 maanden gev. en de •politierechter, overtuigd, dat alle clementie voor dit onverbeterlijk exemplaar met z'n droge keel 'en lange vingers, boter aan (de galg zou zijn, ver oordeelde hem direct tot de gevorderde straf. Ecu beleefd1 dorpsgenoot. Een ingezetene van 3t .Maarten, door den veld wachter een onmensch genoemd als hij dronken is, schold dezen ordebewaarder Piet Heneweer, oud agent van politie te Alkmaar en "n kerel als 'n boom, kleineerend uit voor „snotneus" en voegtje daar nog meer vriendelijkheidies bij, zoodat de veldwachter meende deze beleedigingen niet zon der protest te moeten slikken en 'n klacht in diende wegen® beleediging. De taxateur van den 'Xgemeenteveldwachter werd heden op voorstel ■xvan den officier veroordeeld tot f 15 boete of xl5 dagen. Biat kost 'n lappie van 25 piek. Het kleine bijziende boertje uit Egmond Bin nen, dat zijn knecht order gaf het hondje van Zwaan dood te knuppelen, werd heden ter zake het uitlokken van strafbaar feit, veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. De ouwe heer zal nugge- res prakkezeere ofie 't niet hoogeróp zal gooien. Een, gewiekste meidi. Te Enkhuizen werd een dienstbode zonder me tier, die op 3 September op 'n fiets reed zonder belastingmerk, het eerste slachtoffer van de be lastingambtenaren. Haar rijwiel werd in beslag 'genomen én gedeponeerd ten kantore van dfen gemeente-ontvanger. Maar de looze meid wist fop een of andere manier, misschien Vel geassis teerd door haar vrijer, haar karretje weer te be machtigen en dat te verbergen bij een jongmenseh, te Andijk, dat echter van den prins geen kwaad' wist. Na lang snorren kwam de politie eindelijk weer op 't spoor van de verdwenen fiets nit het belasti ngkantoor. Teg-en de ondernemende jonge dame die thans in Alkmaar schijnt te vertoeven, wat 'n heele eer voor ons is, vorderde het openbare ministerie •7 dagen gevangenisstraf. De politierechter zal den heer reelasseeringsambtenaar eens uitzenden ter nader onderzoek en a.s. week de zaak ver der behandelen. Een sjovele betaler aangemaand; ,Een kleermaker uit Wervershoof, die in 192'2 'aan een tuinder te "Westerblokker voor f97.50 een trouwpak had geleverd kon tot dusver niet meer dan 00 pop van zijn klant loswurmen. Het restant zat zoo vast als Haarlem. 'Om zijn cliënt wat te animeeren, zond hij 'm ©en paar minder vriendelijke briefkaarten, doch nu bewerkte hij 'niet anders, dan als beklaagde wegens beleedi ging terecht te moeten staan. Gelukkig had de rampzalige snijder vandaag zoowel de officier als de politierechter op zijn hand. De spijker- harde klant kreeg vandaag al heel wat te slik ken, over zijn lamlendige handelwijs, 'n braaf huisvader met een groot gezin, niet behoorlijk te voldoen, ook werd dé briefkaart in kwestie niet beleedigend geacht en vroeg de officier vrij spraak, die door den politierechter graag werdi 'vefeend. Als het gepermitteerd was gewleest, hadden we hier graag geapplaudiseerd. Het w,as een echt Salomo's oordeel! Een lastig ventje. Een landbouwer uit Venhuizen met 15 koeien is een klein, mager, maar afgeweerganisch lastig kereltje. Dat ondervond op 5 September dé ge meenteveldwachter van Blokker. Deze sommeler- >de de kleine Piet om van zijn motor te stappen, omdat hij 'teen en ander in verband met de 'motor- en rijwielwet had te onderzoeken. Dat weigerde ons boertje, toen hij daarop met ge- wel dwerd gedwongen, schold hij Lub uit voor 'n leigenaar. Lub wilde hem toen meenemen naar den burgemeester, maar daar had klein Pietje ,ook al niet van terug. Maar de gevolgen bleven natuurlijk niet uit. M-'n moedér zei altijd

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1