Hieuw Lange®» com; (Tweede Blad) EONDiEIUMG 23 OCTOBER 1924. De raad kwam Diasdagavond in voltallige zit ting bijeen onder voorzitterschap van den heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester. Secretaris de heer K. G. Reindters* Na opening worden de notulen gelezen en onder dank aan den samensteller goedgekeurd. Naar aanleiding van de bestellingen voor levens middelen, zooak melk en eieren, door het B. A.:. zegt de heer De Geus zich te kunnen vereenigen met den wensch dat de eieren door ingezetenen worden geleverd Voor melk is dat iets andiers. Wanneer er melk 'wordt gegeven, wordt deze gele verd door den leverancier ,die daar altijd de melk levert Dit acht het B A. het meest gewenscht. En dan wordt er niet gekeken of de Leverancier in Zuidscharwoude of Oudkarspel woont. De voorz. zegt dat het na deze toelichting heel wat duidelijker is geworden en is dezie zeker van pas De kwestie komt nu in een geheel ander licht. De raad gaat hierop dan ook niet verder in, •Bij de gehouden kasverificatie bleken de ont vangsten te hebben bedragen f56320.89172 die uit gaven, f 54823.25, zoodat in kas was een bedrag van f 1497.641/2. Een adres is ingekomen van de afd. Noordholland van den Ned. Bond van Gem .-ambtenaren om niet tot verlaging van het gemeente-ontvangers-salaris over te gaan. Schrijven van den heer Mallekote dat hij zijn be noeming tot hoofd en onderwijzer bij het vervolg onderwijs aanneemt. Een eensluidend schrijven van Mej. Wouda. Deze drie stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Door den Comm. der Koningin zijn tot Zetters benoemd de heeren A. d|e Geus en P. Zut. Bericht van Ged. Staten d.d. 13 Oct. houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting dienst 24 Voor kennisgeving aangenomen. Verzoeken om subsidie zijn ingekomen van de volgende vereenigingen van het Harmonie-gezelschap „Excelsior." van de afd. Langedijk van het Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies. van de burgerwacht,.; van de geitenfokvereeniging „St. Biernardus." Deze verzoeken zullen bij de begrooting voor '25 worden behandeld. Een verzoek van de R.K. Land- en Tuinbouw- bond om subsidie voor het houden van een cursus in bemestingsleer voor ouderen. Mocht geen sub sidie worden verleend, zoo wordt verzocht om een verwarmd en verlicht lokaal. B. en W. stellen voor een lokaal beschikbaar tei stéllen van de o.l. school, en dat van gemeente wege te doen verwarmen en verlichten. De heer Duijves vraagt of dat niet duurder is dan het verleenen van subsidie, De voorz. antwoordt dat het niet van groot fi nancieel belang is, omdat de cursus in 16 avonden .wordt gegeven. i De heer Ootjers zegt dat het ds bedoeling is een cursus in bemestingsleer te houden voor personen boven 21 jaar. Dit is van zoo groot belang, dat B. en W. gemeend hebben daarvoor minstens een lo kaal te moeten beschikbaar stellen. Dit is een cursus waaraan velen kunneii deelnemen en waar aan ook behoefte is. De gemeente doet er een goed werk aan. Het voorstel B .en W. wordt aangenomen. Een adres is ingekomen van den gemeente-veld wachter Leuring. Deze zegt dat zijn salaris f1350 met f150 kleediriggeld en vrij wonen is, met af trek van 4 pCt. pensioenbijdrage. Adressant ver zoekt, daar ook in andere gemeenten een hooger salaris wordt gegeven, zijn salaris met f250 te willen verhoogen. B. en W .adviseeren afwijzend te beschikken, op grond dat zij het salaris niet te laag achten. Nog niet zoo lang geleden is' het salaris herzien, en vinden zij thans geen termen aanwezig om het salaris te verhoogen. De heer De Geus. Ik zie Leuring vaak op de fiets Hij reist en trekt er overal mee heen. Zou nu een vergoeding voor de fiets niet goed zijn in den vorm van een toeslag? De voorzitter antwoordt dat bij de salarisvoor- waai den geen tegemoetkoming voor het gebruik van de fiets is opgenomen. Indien het voorstel on dersteund wordt kan het behandeld worden. De heer Die Geus stelt voor een vergoeding van f25 te geven. De heer Duijves. Ik zie het nut er niet van in, dat hij een fiets noodig heeft. Hij heeft geen rij wiel noodig voor deze gemeente. De voorz. Niet noodig in gewone omstandigheden Bij buitengewone omstandigheden wordt het ech ter geheel iets anders. De heer Kooij acht het wel nuttig dat Leuring een fiets heeft en gebruikt in dienst van de ge meente. Had hij geen fiets dan zoudien we zeggen dat hij er een hebben moest. En nu gebruikt hij zijn fiets ook voor de gemeente. De heer De Geus. Het is fo.50 pier week en daar van kan hij het rijwiel niet onderhouden.. De voorz. Wanneer men het noodig acht, laat men dan ook dat geven, wat een vergoeding hee- ten kan. Dan bereikt men met f25 weinig. 1 De heer Jes. Ik vind f1300.niet hoog. De voorz. Het salaris is f1350 plus f150 voor kleeding en op f 200 kan het vrij wonen gevoege lijk worden bepaald, zoodat het tezamen f 1700 is. De heer Jes. Nu de levensstandaard weer zoo om hoog, vliegt is een salaris van f 1350 niet overdreven en is een toeslag van f 25 ook niet veel. Dan wil ik liever f 100 geven. Wat is nu f25. i Dte heer Kooij, acht f 25 ook te gering. Laat men dan flink gaan vergoeden en f 50 geven. De heer De Geus. Dan laat ik f 25 vallen, hst-, geen ik ook gering vind, en ondersteun het voor- stel-Kooij, Het voorstel-Jes wordt niet ondersteund> zoo dat dit vervalt. De beide wethouders verklaren dat hieraan op de vergadering van B. en W. niet is gedacht, Zij verklaren zich tegen salarisverhooging maar voor een vergoeding voor het rijwiel. Met alleen ie heer Duijves tegen wordt besloten. f,50 vergoeding te verleenen^ Een adres is ingekomen van de afd. St.- Pancras van het N.O..G. waarin wordt gewezen op de ver goeding voor het vervolgonderwijs te Oudkarspel, groot f 2,-50 en f 2,te Zuidscharwoude f 1.50 en f 1.75. Verzocht wordt de vergoeding te Npord- scharwoude groot f 1.25 en fi.50 daarmede in overeenstemming te brengen. Eveneens een adres van de afd. Heerhügowaard en Omstreken van den B. v. N. O., met een ge lijk verzoek. Ben W .stellen voor deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen op grond dat de belooning in de vorige vergadering pas verhoogd is gewor den. Overeenkomstig wordt besloten. Ingekomen is van Ged. Staten een circulaire, houdende voorschriften tot het verkrijgen van 'n Provinciale bijdrage voor de t.b.c.-bestrijding. Dit stuk zal bij de begrooting dienst 1925 wor den behandeld. Verplichte Winkelsluiting op Zondag Thans komt in behandeling het reeds zoovelel besproken verzoek van de Hanze om Zondag- winkelsluiting en een verbod op de straatventerij. De voorz. In de vorige vergadering zijn hier over de verschillende maeningen reeds tot uiting gekomen en komen B. en W. thans met het prae- advies Zij adviseeren niet in te gaan op het verzoek van de Hanze, omdat het hun wil voorkomen, dat voor het nemen van dergelijke maatregelen, eerst blijken moet of de betrokkenen het wenschen. Dè goede gewoonte bestaat ook hier, dat bepalin gen worden aangebracht, wanneer B. en W. en den Raad ervan overtuigd zijn, dat zij gewenscht zijn. Zij hebben echter de overtuiging dat iets der gelijks door de winkeliers niet wordt gewenscht, daarbij nog in het midden gelaten of het publiek het wenscht. Hieruit mag niet worden afgeleid dat altijd zoo zal worden geredeneerd en gevraagd zal worden hoe anderen erover denken. Maar dit is geheel iets anders. Dit omvat een gróote groep van menscben. B .en W. zijn dan ook van oor deel, dat wanneer niet alle 4 gemeenten het doen, het instellen van de zondagsluiting geen aanbe veling verdient. Zij hebben daarbij tevens overwo gen. den grooten strijd dien de kleine winkelier heeft te voeren. Daarhij denkende aan Alkmaar, dat reeds zoo'n groote concurrent is. Wanneer we hier Zondags „moeten" sluiten zullen vielen nog meer naar Alkmaar trekken om daar hun inkoopen te doen. Ook hebben B. en W. stilge staan bij dergelijke verordeningen in groote plaat sen, maar daar werden ook alreeds uitzonderin gen gemaakt voor banketbakkerswinkels en si garenwinkels. Op grond van dit alles stellen B. en W. dan ook voor afwijzend te beschikken. De heer Duijves. De vorige keer heb ik gezegd, dat zoo niet de geheele Langsndijk sloot, ik er tegen was. Nu echter een naburige gemeente be sloten heeft tot zondagsluiting, ben ik er voor. De heer Barten. Ik behoef niet te zeggen dat het een advies is van de meerderheid van B. en W,, Ik sta ook nog op het standpunt van de vorige vergadering. Voor velen is het een goed ding, bui ten godsdienstige overwegingen om.. Het is van veel nut, opdat ook de winkeliers van de rust kunnen genieten Verre zou ik de voorkeur geven aan een vrijwillige sluiting. Maar nu men dat niet kan bereiken, ben ik er voor om het van gemeen tewege op te leggen. De heer Kooij En ik blijf bij mijn idéé, en ben tegen verplichte zondagsluiting, gezien de weini ge sympathie die hiervoor van de zijde van be langhebbenden wordt getoond Ook zal een derge lijke sluiting aanleiding geven tot het plegen van fraude Dan mag Leuring wel bij iedere achter deur staan. Ik blijf dan ook bij mijn besluit. De heer Ootjers. Weinig heb ik toe te voegen aan het uitgebrachte, advies van B. en.W. Per soonlijk ben ik ook niet tegen sluiting. Maar in da eerste plaats wil ik zien of belanghebbenden er voor zijn, en moet het uit hun boezem voortko men. Wanneer een groot gedeelte zou verzoeken een dergelijke verordening te maken, omdat zij het zelf niet klaar kunnen krijgen, dan zouden we als gemeentebestuur onze medewerking kun nen verleenen. Dan was de geest voor sluiting. Ook ik heb graag, mijn Zondag vrij. Op het oogenblik is hier echter geen sprake van. Integendeel. Ik heb nog geen voorstanders, maar wel tegenstan ders gesproken. Dat is ook in een, andere gemeen te getoond door een adresbeweging. Is de burgerij er voor.? Ook dqt heb ik niet ontdekt. Misschien eenigen van de ingezetenen uit beginsel. Maar we kunnen niet zeggen, dat we met invoering han delen in den geest van de burgerij en neringdoen den. Ik ben niet voor een verordening, ik ben over het algemeen niet voor verordeningen die moeilijk zal zijn na te leven, en waarvan men weet dat er langs de achterdeur misbruik van zal wor den gemaakt. Wij moeten ook eenigszins reke ning houden met de menschen die achter ons staan. Dat gaat .wel niet altijd want soms moet men de menschen tegen zich zelf beschermen. Maar de drang hiervoor moet van belanghebben den uitgaan, en dan kan men altijd nog helpen. Waar echter het tegendeel blijkt kunnen wij niet overgaan tot het maken van een dergelijke ver ordening. De voorz. In het Weekblad voor Gemeentebe langen las ik eenige niet onbelangrijke dingen, over. besluiten, genomen in andére gemeenten, maar die werden vernietigd op grond dat de rijks-, wetgever, het plan had, deze zaken te regelen.. In Utrecht is het besluit tot het bouwen van een centrale door den Mm. vernietigd, daar dit door het rijk zou worden geregeld.. Een besluit van de gemeente Rotterdam, tot aankoop van een stuk grond voor den bouw van een crematorium werd vernietigd, omdat vooruit geloopen werd op een daad, die van overheids wege zou worden geregeld, Den 1 Mei 1920 is het ontwerp-Zondagswe bij de Tweede Kamer ingediend, en is geheel gereéa voor mondelinge behandeling. Men kan dus ieder oogenblik verwachten dat het ontwerp voor el kaar zal komen Verschenen is het voorontwerp tot sluiting van de winkels op Zondag en in de week. Deze ma terie zal dus door de Regeering worden geregeld. Verder schrijft genoemd blad, dat het invoeren van een verordening op de winkelsluiting ten ee- nenmale- niet gewenscht is, zoo deze in een' na burige gemeente niet bestaat of niet zal worden ingevoerd. Zouden wij nu vervolgt voorz. vooruitlop- pen op datgene wat door den rijkswetgever zal worden geregeld? afgezien nog van het feit, of het. van belang is voor belanghebbenden. De heer Duijves. Ootjers zegt geen voorstanders te hebben gehoord, en het liever van de belangheb-i benden wil zien uitgaan. Maar zquden er geen win keliers zijn die graag willen sjujtjen, m4&r; ogen moeten blijven om hen die sluiten? De heer Ootjers. Ik ben ervan overtuigd dat en kelen willen sluiten en dit niet doen daar anderen open blijven Maar onder hen heerscht geen een dracht, geen eensgezindheid. Anders was een ver zoek van de winkeliers wel inkomen. In het voor stel van B1 en W. hebben we, toch eerst den raad gekend, maar ook meenen wij hierin het oordeel van de gemeente uit te spriekenEr is geen adres of verzoek ingekomen om het adres 'van de Han ze te steunen. Het meieren deel is er tegen. Dé burgerij in het algemeen voelt er niet voor Een verordening is in de praktijk goed uitvoerbaar, wanneer men de medewerking van de burgerij heeft. Maar wanneer de stok steieds achter de deur moet staan is dit een bewijs dat ze niet behoorlijk wordt nageleefd. Een verordening die zegt dat men „moet" sluiten, daar ben ik niet voor. Ik wil dien dwang niet toepassen. De heer Jes. In principe ben ik ook voor de winkelsluiting. Zes dagen zult ge arbeiden en den zevenden rusten. Groote zaken kunnen echter ge sloten; zijn. Zij kunnen den'Zondag wel missen. Maar er zijn vele kleine winkeliers die het van den Zondag moeten hebben om nog iets te kun nen verdienen. Daarom ben ik tegen de zondag- winkelsluiting. De heer Zut Ik heb van geen winkelier gehoord dat hij tegen de sluiting is. Het adres is lang ge noeg onderweg dat z ijhet kunnen weten. Wanneer de sluiting er een half jaar is geweest, zal men er niets meer over hooren. Met het oog op de Zon dagsrust ben ik er voor de zondagsluiting in te voeren. De heer Barten Wij moeten ons niet bang laten maken door bezwaren. Bij iedere Verordening heeft men de kans dat ze overtreden wordt, en zoo zal het ook met deze zijn. Het zal echter best zijn te constateer.en. En is men eenmaal beboet, dan zal men het voor de tweede maal wiel laten. Is de algemeene gang- dat men gesloten is, dan is het afgeloopen. Bij de barbiers gaat het ook. De voorz. Daar gaat het vrijwillig. En waarom gaat het dan bij de winkeliers niet vrijwillig? Et wordt echter teveel naar voren gebracht alsof ie dere winkel open is. Dit is toch in hoofdzaak al leen het geval met sigaren- én banketbakkers winkels. De heer Barten. D evele winkeliers maken dat het vrijwillig moeilijk valt door te voeren. De heer Ootejrs. Wanneer er een meerderheid in de gemeente is, die bet willen, zal niemand on zer er tegen zijn Bij mij is echter geen voorstan der geweest. Wel heb ik er veel in de gemeenté over hooren spreken, maar altijd was het tegen de1 sluiting. De heer Barten. We hebben hier nogal een kal me gemeente. Men adresseert hier niet gauw. Maar men ziet er wel die Zondags of 's middags gesloten zijn. De anderen laten het echter om een enke ling. De voorz. De strijd om het'bestaan is voor de kleine winkeliers ook zeer zwaar. De heer De Geus. Wanneer men overtuigd is, dat de gelegenheid tot het plegen van fraude groot zal zijn is dit toch zeker een bewijs dat de meesten graag willen yerkoopen. Maar laat men dan ook niet tot verplichte sluiting overgaan. Ik kan niet beóordeelen of er nog voor- of tegenstanders zijn. De voorz. Bij het instellen van deze verordening zal men niet kunnen volstaan met een salaris verhooging voor den gemeente-veldwachter ;maar zal men een nieuwe titularis moeten aanstellen. Wanneer de verordening niet gewenscht wordt, zal zij in de praktijk een wassen neus blijken te zijn. En wordt daarmede schade gedaan aan het pres tige van den raad. Dat is mijn oordeel als hoofd vanj de politie In stemming gebracht wordt met 4 tegen 3 stemmen, de heeren Duijves, Zut en Barten, be sloten, niet tot invoering van een verordening op de winkelsluiting over te gaan. Aangeboden worden de begrootingen voor de ge meente, lichtbedrijven en Burgerlijk Armbestuur, dienst 1925. Déze worden voor onderzoek gesteld in handen van de heeren Kooij en Duijves, Rondvraag. De heer Kooij vestigt de aandacht op het melk venten langs de straat in ongedekte emmers Spr. acht het zeer wenschelijk dat deze bedekt wor den, met het oog op het stof. Dei voorzitter is het hiermede volkomen eens. en zegt toe de aandacht van de gemeentepolitie erop te_ zullen vestigen. Spr. meent echter ook dat hierin door de Warenwet reeds wordt voorzien en het is een van de minst aangename dingen daarmede in aanraking te komen. De rondvraag levert verder niets op, waarna' slui ting der vergadering volgt. (Reeds aan de abonné's ter plaats toegezonden..) Van alles en nog wat Want, is er aan den hoert,/ een al te feilen brandt, De pot, des niet te min, t die brengt hem in den bant, Want, of al oock de vlam quam tot de schouw geresen, Noch toomt de pot hem in, t. gelyck hy dient te wesenl Noyt een soo heftigh vyer, 1 noyt een soo helle vlam, Die in den doofpot niet t weer tot bedaeren quam! Ja, die vader Cats wist het wel! 't Was in zijn- dagen al niet anders als in de onze:, vaack feilen brandt, tot de schouw geresen, en de beste reme die was ook toen,, gelijk nu, den doofpot in. Heb, eens verschil van meening met j|e betere ik, wat doet de storm luwen? De doofpot, d.w.z. als ver standig echtgenoot, die toch weet dat hij de vlag moet strijken, zwijgt hij als het graf kis de woor denvloed huizenhoog begint te golven. Of men dan altijd maar moet zwijgen, bij verschil van meening, dat gelooven we ook niet. Kalm, waar dig onze evenmenschen op hun tekortkomingen wijzen en slaet de vlam oock uyt, de pot dus de stem der rede bréngt hiem in den bant. Vriend, zei dominéé tegen den melkboer, ik wou je eens sprekén over de melk. We gebruiken ze in de huishouding, zie je Jawel dominéé, antwoordde de melkboer.,. Dat begrijp ik. i O .-dan is het goed, sprak dominéé. Af en toe heb ik gedacht dat je meendie dat ik ze voor het doopvont gebruikte. Onwillekeurig denken we aan het verhaal van Justus van Maurik, als hij in zijn tijd de aanvoer der melk, beschrijft in de hoofdstad. In die dagen geen keuring op de levensmiddelen en de boeren Konden hun "product wasschen zooveel ze wilden, want- men verkocht de melk voor' 4, 5 en meer -.ent per liter, naar gelang der kwaliteit. Ook snoepte een dorstige straatjongen wiel eens van het heerlijke vocht zonder gebruik te maken van een drinknapje of deed een straathond iets zeer onbe hoorlijks, wat wel de kwantiteit maar niet de kwa liteit verhoogde. Sindsdien is het veel verbeterd op dit t ei rein, maar nu is de prijs weer oorzaak dat de melkaffaiie te Amsterdam niet is wat ze zijn moet. De piijs is exhorbitant hoog en B. en W. denken er hard over er een gemeentebedrijf van ce maken. De inkoop van de melk zal centraal en zooveel mogelijk m samenwerking met de organi saties der boeren geschieden. In een pp deze grondi slagen ingericht gemeentelijk bedrijf zien B. en W voor de bevolking een belangrijk voordeel, een gezamenlijke bezuiniging die zij bij een verbruik van 300.000 L. per dag becijferen op f 6.200.00a per jaar. Dat kan prettig worden, meent: het Hbld. Het gemeentebestuur bekneld tusschen producenten die zich van hun macht zéér goed bewust zullen zijn en consumenten-kiezers aan den anderen! kant een mooi vooruitzicht. Nu is het bekend, de oeste stuurlui staan altijd aan wal en het hanteeren van hamer en breekijzer is gemakkelij Ker dan dat van troffel en kalkbak, doch ah ei gehandeld moet worden, snel en on derpaard, dhn als een Salomo rechtspraak te doen zóó dac beide partijen het petje afnemen, zie dat is een unicum Mogen we „Het Volk" gelooven, Jan woont er in net landelijke Gooi te Bussum, zoo'n bevoorrecht mensch. Een eierenboertje uit s-Gravenzande kwam in de Heerenstraat in bot sing met een anderen fietser. Zijn eieren werden tot struif, en aangezien het ongeluk altijd is te wijten aan de minst benadeelde partij, eischte hij scha devergoeding. Onder groot misbaar zocht men den xadi op om het. geschil te beslechten. Die vrede rechter was een dikke brigadier, die een middel wist om de schade te verminderen. Een banket- oakker werd opgezocht en die betaalde voor het zaakje f 2.Toen was het de beurt van den eierboer om zich grootmoedig te toonen. Hij stelde zich tevreden met 2 cent onder den markt prijs en met betaling van.70 eieren, terwijl er 76 .raren geweest. De waarde van 6 eieren mocht zijn oielagei houden als vergoeding van de schade aan zijn eigen fiets. Dat is de weg: arbitrage! de twistenden door ar gumenten tot elkaar te brengen, opvoeden alzoo en ontvankelijk maken voor vrede. Volgens die Po litiegids gaan ze d.w.z. de dieven en inbrekers den goeden weg op. De heeren krijgen manieren worden netter, kortom ze passen zich meer en meer aan bij den modernen tijd. Vroeger vond men bij liet ontdekken van de inbraak de meubels beschadigd, de gordijnen van de ramen gerukt, de karpetten en het beddiegoed bevuild, en tegen woordig, nu er wetenschappelijk ingebroken wordt merkt men van een vernieling of verwoesting niets, niemendal. Vroeger zwaaiden de inbrekers met kaarsen, revolvers en ploerten dooders, tegenwoordig zitten zij aan uw tafel clean-shaven en in rok; gekleed en ge hebt moeite genoeg ex voor te zorgen, dat uw oudste dochter niet gaat dweepen met uw vreemden gast. Vroeger slopen dieven en inbrekers uw huis binnen als ratten langs een trap, tegenwoordig houdt er een chique auto voor uw deur stil. Vroeger doorzochten de inbrekers uw neele huis, waar dan'toch de waarden staker., die ij hebben wilden, tegenwoordig ontvangt gij geen. uibreker meer of hij weet precies, waar gij uwï aarden, bergt en wat de gewoonten len gedragingen, an u en al uw huisgenooten zijn. I Spreekt van zelf .dat zoo'n „gehaaide" er nog ■'el eens invliegt want het moet ter hunner eere gezegd worden de politie kiert er door, wordt eveneens kwieker. Diezen zomer vertoefde te ocheveningen een heerschap, dat zich voordeed als een rijk badgast, doch wiens rijkdom alleen oeslonci m het uitdenken van verschillende trucs om vrouwen en meisjes op. te lichten. Na een ken nismaking met een ongehuwde dapie ging hij al spoedig tot een formeel huwelijksaanzoek over. Hij wist dan al gauw van zijn aanstaande op slink- sche wijze allerlei kostbaarheden jen geld los te krijgen. Hierna verdween hij spoorloos om weer een nieuw slachtoffer te kiezen. Nu ten slotte heeft de Haagsche recherche den oplichter, een 42-ja rig) artist te pakken gekregen. Oorspronkelijk is hij van goede familie, doch hij is geheel aan lagen wal geraakt. Zoo'n zwakkeling in figuurlijken zin - de hand te reiken, is braaf, want het Kaïn's antwoord „ben. ik mijns broeder hoeder?" ma niet meier gegeven worden. „Zoek uw plaats en bouwt mede op", heeft eens de groote Newton gezegd en dit geldt ook voor elk onzer We moeten den zwakke tot steun en schutse zijn. Gelukkig werken reeds tal van mannen en vrouwen in deze richting welke men reclasseering noemt. Maar, zóóver de hulp uitstrek ken als een Arnhemsche vrouw, dit deed, komt ons minder gewenscht voor. Deze juffrouw, die gehuwd was en een drietal kinderen had, hield zich ook met dit werk van barmhartigheid bezig en ze strekte haar zorgen uit over een man, die zich telkenmale aan sterken drank te buiten ging- Wanneer zij hem in een kroeg zag zitten, wist zij hem te bewegen, dat hij zijn borrel liet staan, en heenging Onvermoeid bleef zij ervoor waken, dat de man goed oppaste Totdat hij zonder werk zijnde op een goeden dag naar jsen an dere plaats zou reizen waar hij, werk hoopte tie vinden Zij bracht hem naar den trein. Bij: het af scheid verklaarde de man) dat hij niet alleen zou gaan, hij trok zijn beschermvrouw ondanks haar tegenstribbelen in den coupé en beiden 'deden sa men den reis. Zij keerde ni'et terug, maar schreef aan echtgenoot en kinderen e|en brief waarin zij, meedeelde, dat zij voortaan blijven zou bij den man, dien zij 'gereclasseerd had. Een liefhebbende moeder is het grootste bezit op aarde. Op de vraag, den grooten Napoleon efens gesteld waaraan het groote Frankrijk het meest behoefte had, antwoordde de. groote man „aan moeders." In den trein HaagDelft stapte dezer dagen een accrobaatyen toen hij wat qp adem gekomen was begon hij ,,'t is hard werken in zoo'n spul maar het moet' wel. Mijn vader hoeft me vóór 10 jaar de deur uitgetrapt, maar 't is vandaag een mooie dag geweest, want ik heb vandaag na 10 jaar voor het eerst mijn moeder terug gezien. M'n vader is dood, en dat is. maar goed ook, maar m'n moeder woont sinds een paar maanden in Den Haag en ik dacht, ik moest er toch eens op gaan. zoeken. Ik zei tegen de anderen, ik blijf een paar. uurtjes in Den, Haag. Ik moet m'n moeder nog, oeps zien. En, de tranen sprongen den man in dq

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3