Abdijsiroop Mas iaisilü' OBigpiBl aiMli Blag) HMMHmijM teas aene« maun Uw verkoudheid Plaatselijk Nieuws ZA!T!E3RiD!A,G 25 OCTOBER) 1924. De raad kwam "gistermiddag drie uur in voltal lige 'zitting bijeen onder voorzitterschap van den Ed- Achtb. Heer J. Kroonenburg, burgemeester. Na opening der vergadering met welicom, worden da notulen gelezen en onveranderd goedgeKéurd en geteekend. Ingekomen is een verslag van den Directeur der M'Oedlpolitieschool te Hilversum, over de Opleiding tot politie-agent. Het verslag van het prov. Waterleidingbedrijf. Het verslag over den toestand van den landbouw in, Nederland over '23. i Het verslag van de commissie, benoemd uit hét comité van burgemeesters en secretarissen, bestaan de uit de heeren Haringhuizen, burgemeester van Wieringejwaaxd, Breébaart, burgem. van Barsinger- hom en Coster, burgemeester van Caliantsoog, over: een bezoek, gebracht aan de kolonie GiSel (Bel gië j waar krankzinnigen in gezinnen verpleegd wor den. Deze studiereis is gemaakt in opdracht van genoemd comité. Waar het rapport niet van belang is ontbloot, zal'dit bij de raadsleden cireuLeeren, ter wijl .de overige verslagen voor kennisgeving wor den aangenomen.; Voor het uitrooien der boomen bij het raadhuis zijn twee opgaven ingekomen. Ingeschreven werd. door J. Groen voor 63gld., en door P. en J. Kooij voor 65 gld. Het werk werd gegund aan den heer J. Groen.. 1 Het vervolgonderwijs wordt gevolgd door 13 jon gens en 5 meisjes, totaal 18 leerlingen. Hiervan ko men 4 jongens en 2 meisjes uit de gem. Koedijk. Goedkeuring van Ged. Staten op de gemeenterie- keinng 1923. Door den Commissaris der Koningin zijn tot Zetters benoemd de heerenP. Groen Cz. en Ji van Kampen. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tót ontbinding van de overeenkomst met de -gemeente Koedijk, inzake de brandweer 3d Sept. zijn kas en boeken van de Lichtbedrijven door den accountant nagezien en in orde bevonden In kas was f1024 03.' Die fa. Messelaar heeft op eerste aanmaning; de schade toegebracht aan het 'électrisch niet te Oudkafspel betaald. De armvoogdij heeft aan- Ged. Staten het ver- zode gedaan het land dat met Kerstmis uit den huur komt, onderhandsch te mogen 'verhuren. In verband met een betere verlichting van den Twuijverweg, hebben B. en W. een onderzoek in gesteld! en zijn tot de overtuiging gekomen dat verbetering aangebracht kan worden. Bij de Mi- rakelénbrug zal dan een lantaarn bijgeplaatst wor den terwijl een andere lantaarn wordt overgeplaatst Verder zal voor de aanwezige lantaarns m glas, verzocht worden verlichting aan te brengen aan palen. Een verzoek -is ingekomen van J. Schut om voor .dit jaar ontheffing van de hondenbelasting, zulks op grond van werkloosheid waardoor hij niet m de mogelijkheid verkeert te betalen. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te. be schikken waar hèt kohier reeds is vastgesteld, en de aanslag van f 2 per hond, juist is geschied. Overeenkomstig wordt besloten. Een adres is. ingekomen onderteekend door G. Bobeldijk en Jb. Kloosterboer ,me,t verzoek om dö gemeentelaan, leidende naar hun woning te ver beteren daar deze in onbeg.aanbaren toestand ver keert. De voorz. zegt, dat de laan, die langs het post kantoor naar de woningen van adressanten loopt in tamelijk gunstigen toestand verkeert. Den heer J. Kooij was door Z.A. opdracht gegeven daar eens een kijkje te nemen en is door dieze daar een gootje gestoken en heeft hij eenige zoden gelegd. Vooiloopig kon er verder ooit mets aan gedaan worden. Door Kooij is tevens nog geadviseerd het looppad te verhoogen. B. en W. zullen, zoo zegt voorz., deze laan niet uit het oog verliezen en verbeteringen aanbren gen die aan te brengen is. De heer Slijker zegt deze laan ook gezien te hebben, maar viel hem erg mee. Misschien is het er in den winter modderig, maar waar niet. De heer Gutter wijst er op dat de laan den af- geloopen winter bijzonder slecht was. Spr. vraagt of het niet mogelijit is een paardenpad te Leggen. De heer Kloosterboer noemt als,goede maatre gel het opbrengen van sintels in het midden van den weg. j De heer Duif. Zooals de laan thans is valt het erg mee. Men kan er niet beter van verwachten. iWanneer men er nu aan begint te werken, zal de laan zeker verslechten. De grond was nu bij zonder vast. 1 De voorz. is van oordeel dat sintels wel goed zijn, maar die moeten bereden worden. Maar sin tels moeten bij nat weer opgebracht worden. De heer Dun. Wanneer er niet op gereden wordt blijft het hobbelig en wordt de laan eer slechter dan beter, De heer Van Kampen bevestigd dat de laan het vorig jaar bijzonder slecht was, maar het water, van den Bovenweg kwam daar allemaal heen. Spr. hoopt dat dit euvel verholpe nis door de vaten die in den grond zijn aangebracht. Wanneer de laan echter weer zoo slecht wordt ,moet er be slist iets aan gedaan worden., Het adres wordt aangehouden, en zal, zoo dit in den a.s. winter mocht blijken, tot verbetering worden overgegaan. Een adres is ingekomen van Dj. Koning Jr., waarin deze verzoekt, in verband met het feit dat zijn 10-jarig dochtertje de o.l. school -niet meer mag bezoeken, het kind voor gemcentereke- ning: te plaatsen op een school voor achterlijke' kinderen. De voorz. zegt dat in deze zaak al veel is mee gemaakt. Het advies van de plaatselijke genees heer is dat het kind ongeschikt is het klassikaal onderwijs te volgen. Toen is geprobeerd met het geven van een half jaar extra lessen door die on derwijzeres, het kind zoo mogelijk bij te werken en ook' zonder succes. B. en W. hebben naar verschillende gestichten geschreven voor "achterlijke kinderen, waarvan hiet goedkoopste f.700 was. Het bedrag viel toen erg tegen, maar zou zeker geën bezwaar zijn geweest, zoo men de zekerheid had dat succes kon wor den verkregen. Toen hebben B. en W. zich weer gewend tot den plaatselijken geneesheer met de vrahg of het misschien nut zóu kunnen afwerpen, zoo het kind in een dergelijke inrichting werd geplaatst. En dit is door den dokter pertinent ontkent. Op grond van dit advies,-dat door den dokter scrhiftelijk is ingezonden, stellen B. en W. voor om afwijzend op het verzoek te beschikken. Da heer Kloosterboer vraagt of er' voor" het kind geen, plaats is daar waar de burgemeesters zijn heen geweest. Een langdurige discussie wordt nog over dit onderwerp gevoerd, waarbij verschillende moge lijkheden worden genoemd, om het kind te helpen. Men gevoelde algemeen dat men zoo niet kon voortgaann. Met tegenzin werd het adres dan ook voor kennisgeving aangenomen. Het rapport over Geel zal door de raadsleden grondig worden bestudeerd, om zoo mogelijk in die richting iets te zoeken. Een schrijven is ingekomen van den heer C, Gutter, waarin deze mededeelt, dat hij met 1 Nov. wegens vertrek naar Apeldoorn, ontslag nerriet als Lid. van den Raad. Schrijver voegt hier bij de beste wenschen voor Raad en Gemeente. 1 De voorz. D eh.h. weten wel hoe ik denk over een verandering in het raadscollege. Er is er een in gekomen die zoo langzamerhand op de hoog te begint te geraken met de gemeentezaken en -belangen. Wanneer hij gaat vertrekken en er Komt een ander in zijn plaats, zal deze zich weer geheel moeten inwerken. Daarom betreur ik een tusschentijdsche vacature. Ook het vertrek van den heer Gutter betreur ik, vooral óm de wijze, waar op wij, gedurende de 1 jaar en 2 maanden dat hij zitting had, zoo aangenaam met hem hebben samengewerkt. Ik hoo pyan harte dat we met zijn opvolger even aangenaam mogen samenwerken. De heer Gutter ujt de beste wenschen voor raad en gemeente bij zijn vertrek. Ik uit als voorz. van den raad, en. geloof namens het geheels college te spre ken, dé beste wenschen voor Gutter en zijn gezin bij zijn vertrek naar Apeldoorn. Ik hoop dat de berichten, die wij nog wel eens van hem zullen ontvangen, en die hij zal krijgen uit Sint Pancras, van aangenamen" aard mogen zijn. Gutter, ik óanV ui voor hetgeen door u in het belang der gemeente isl gedaan, en wensch u en uw gezin het beste toe. i De heer Gutter brengt dank voor de zoo wel willende woorden, tot hem gesproken, en hoopt dat de verhoudingen met zijn opvolger even aan genaam mogen zijn, als die met hem zijn geweest. Die agenda levert verder niets op, waarna sluiting der vergadering volgt. Vrijdagmiddag vergaderde de raad in voltallige zitting onder presidium van den edelachtb. heer Burgemeester Kooiman, yoorz.-secr. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Overgegaan wordt tot het uitbrengen van rap port over de begrooting van het Burg. Armbest., Gem. Electricit. Bedrijf en de Gemeenteblegroo- ting. j Die heer Hart als rapporteur voor het Burg. Armbest. zegt, dat dit jaar veel is aangevraagd en stelt, voor, voo'rhet volgende jaar f6700 bè-, schikbaar te stellen, waarbij hij de verwachting heeft dat het dit jaar wel zijn hoogjtêpunt zal hebben bereikt, en adviseert verder die rekening in uitgaven en ontvangsten groot f 10463.35 góed te keuren. Aldus wordt besloten. D: cheer Oud als rapporteur voor bet.Gem. Elek triciteitsbedrijf zegt geen aanleiding tot opmer kingen van "beteekenis te hebben en adviseert de rekening in ontvangsten en uitgaven groot f13200, dienst '25, goed te keuren. Aldus besloten. De voorz. brengt hierna een woord van dank tot de heeren die belast waren met den aankoop van kachels, die tot aller tevredenheid zijn, en tevens voor de aankoop van het benoodigde thee servies met èlectrische waterkoker. Voortaan, zoo zegt spr., zijn we in het genot van een kop thee, op de raadszittingen te krijgen en 'k hoop dat dit medewerkt tot een gezellig en doelmatig afhan delen van de zaken van aelgemeen belang. Wat de kachels betreft, hoop ik dat zij goed zullen voldoen. De heer v. d. Woude als rapporteur voor de Gem. Begrooting deelt mede dat de commissie zich kon vereenigen met-de begrooting zooals hij thans was aangeboden, doch zou gaarne zien wanneer het het volgende jaar beter gaat, dat de opcenten van 100 op 50 gebracht worden. Advi seert de begrooting gewone dienst groot f75399.15 ne kapitaaldienst groot f20379.28 goed te keu ren. Aldus besloten. De Voorz. Dit schijnbare eenvoudige werk is thans weer afgehandeld en 'k ben overtuigd dat juist door de homogeniteit die er thans is inzake de begrooting aan den dag treedt, dat thans dié begrooting op grondige wijze is onderzocht en rechtvaardigen dat de cijfers op' de begrooting aangegeven, werkelijk in het financieel belang worden geëischt. Verder -een woord van dank aan de eheren voor de door hen verrichtten arbeid. Van het hoofd der school de mededeeling dat aan het verVolg-onderwijs zullen deelnemen -13 jongens en 13 meisjes. Door den rijksontvanger is op 2 October aan den gemeente-ontvanger afgedragen f278.97. Opname is gedaan van boeken en kas van den gemeente-ontvanger en bleek een batig saldo aan wezig groot f926.331/2- Medegedeeld wordt dat op 8 October is aan besteed het bouwen van een bergplaats voor brandblusmiddelen. Er waren 4 inschrijvers, laag ste inschrijver was de heer Wester, aan wie het werk is gegund voor f335.— Van Ged. Staten ingekomen de goedkeuring betrefefnde de eerste suppl. begrooting, benevens voo rhet besluit inzake het gebruik van brand blusmiddelen te St. Pancras. De heer Oud vraagt wanneer met het bouwen van het brandispuitbuisje wordt begonnen, waar op de voorz. antwoordt zoo spoedig mogelijk. Het wagentje staat thans bij een buurman op die dars en het zal er geen goed aan doen, gaai spr. verder, wanneer er kool in zou komen. Voor dien tijd moet het weg. De voorz. Een maand na gunning moet het klaar zijn-, en if zal alzióo op 8 Nov. klaar moeten zijn. Evenwel zal ik op den meesten spoed aan dringen. De heer Oud zegt nog, een wakend oog op. een en ander te zullen houden. Ingekomen is de rekening en verantwoording van de gezondheidscommissie over 1923. Voor kennisgeving aangenomen. Van het Prov. Waterl. Bedrijf Noord-Holland een verslag over het boekjaar 1923. Goedgevonden wordt dat dit ter lezing wordt gelegd. Dë .heer Kramer vraagt welke rechten het Prov Bedrijf heeft. Een buurman was bij hem gekomen en had geklaagd dat met het uitspuiten der bui zen zeer veel water op zijn erf kwam. Aanvan kelijk had hij er in toegestaan dat dit op zijn erf gebeurde, doch niet gedacht dat het zoo lang zou duren. Als hij alles vooruit geweten had, had hij het niet toegestaan. Door het vele water is er een heele kuil in den weg gespoeld en dit is voor het verkeer gevaarlijk, verder was het wel wat nalatig van hét bedrijf om dit niet te her stellen en zij kónden gezorgd hebben dat er iemand bij stond. 1 Weth. Visser. Ja, bij meer menspchen stond op het èrf veel water. De heer Hart. 'Men kon gemakkelijk een grep pel maken op' verschillende plaatsen. Ik vind ook, met den heer Kramer, 't onverantwoordelijk, en nu mag dat bedrijf dat doen, maar ik vind het niet op zijn plaats, en wij: vallen er over. De heer v. d. Woude. Als je toevallig een tuin tje met gewassen hebt, is het zeker weg. Dé heer Hart. Z.ou er een klacht uit het ge meentebestuur kunnen gedaan worden? De hoo- gere autoriteiten zullen dit zeker niet goedkfeuren. Weth .Visser. Het is een ding dat gepasseerd is en 't zal niet veel meer geven. Weth. de Geus1. Ik ben er wel voor dat er ge klaagd wordt. Als er straks weer geperst moet worden, kan men er rekening mee houden. 'Weth. Visser. We kunnen er de opzichter mee in kennis stellen. Overeenkomstig dit laatste wordt besloten. Van de Ned. afd. van den internationalen bond 'tegen vallende ziekten ingekomen een schrijven met het verzoek o'f de gemeente als lid wil toe treden. Zij stelt 'hierbij haar werk 'naar yoren met vermelding van eventueefe kosten. B. en W. stellen met-het- oog op de financiën in de eerste plaats, voor, - er niet c$p in te -gaan. Na eenige discussie conform besloten. Van het bestuur tot oprichting en instandhou ding der leeszaal te Alkmaar het schrijven 'inge komen dat te Koedijk thans een correspondent schap -is gevestigd en een 20 ingezetenen van hare bibliotheek gebruik maakt, waarin zij aanlediing vindt dit onder de aandacht te brengen, met het verzoek over 1925 een subsidie toe te kennen. Voorz. Het nut erkennende van deze vereeni- ging! moet ik op grond van de motieven van 't voorgaande jaar toch adviseer en 'op het verzoek afwijzend te beschikken. Ik heb mij op het stand punt geplaatstals ingezetenen van deze inrich ting i gebruik willen maken, 'zij zelf de kosten moeten, betalen. JJe gemeente kan hiervoor geen bedrag votèëren. De heer Mulder. We hebben dit al eens meer behandeld. Ook ik sympathiseer wel met deze instelling, doch- we hébben hier het Nut die goed in de aanvraag kan voorzien. Besloten wordt geen subsidie te verleenen. Van het onderwijzend'personeel bij het vervolg onderwijs, mede namens den heer Wassenaar, het verzoek het besluit van September '23 te her zien en de vergoeding van fl.per lesuur .te ver hoogen. Voorz. We staan hier voor 'een moeilijke zaak om in deze zaak van advies te dienen, waar wij kort geleden hebben aangeboden de begrooting, en om te adviseeren hetzij herziening, hetzij niét. De heeren in deze de eer. De heer v. d. Woude. Het is eigenaardig dat- zij niet voor de begrooting zijn gekomen. De heer Mulder. Het was toen onder den druk van het slechte jaar wat wij gehad hebben, en dit was de reden waarom wij toen lager gingen. Gelukkig is de economische toestand verbetert. En als wij naar andere ^gemeenten kijken, dan is hun verzoek billijk, en is het zeker te laag. En te meer waar thans zooveel kindieren er van profiteeren. Daarom ben ik er voor dat het ver zoek wordt ingewilligd. Die heer v. d. Woude. Ik ben er voor,, maar niet op het motief dat het was omdat lief toen zoo slécht ging. Maar op 'i oogenblik staat heit zoo dlat de hoogere onderwijzers nog wel eèn best tractementhebben, doch 'tvan 3e lagere sterk is gedaald. Dit in aanmerking genomen, ben ik d'an ook voor herziening. De heer Mulder. Zou v. Woude dan 'denken d?at het niet van invloed'was 'dat het hier slecht' ging? 1 I De heer v. d'. Woude. Diat zal 'twel, doch was niet mijn argument. Dé heer Mulder. Het argument is goed wat je aanvoert en tenslotte maakt helt niet veel uit, als zij thans1 maar meer krijgen. Die heer Hart. Ook ik ben er voor. Het zou zijn alsof hun werk niet zoo goed was als in andere gemeenten, en 'k sympathiseer zeer met hun werk. En 't zal ten goedekomen aan het onderwijs dat gegeven wordt. Weth .de Geus. We hooren nu wat de raad er over denkt. De argumenten mogen verschil lend zijn, ën werkelijk; de argumenten waren van invloed, ook dat van den voorz., die op de finan ciën wees. Voorz. Wat is wenschelijk, om 'top fl.50 te brengen? Verschillende gemeenten, hebben dat. De heer Kramer. Ja, ik vind van den midden weg bewandelen. Voorz. Dan zullen we de gevraagde herziening toestaan en in verband daarmee het besluit wij zigen. En op welken datum zal het ingaan? De heer Hart. Van het begin der cursus af. Na een opmerking bedoelt spr. van dit seizoen. Algemeen wordt dit goedgevonden. Op het verzoek van den heer P. Schëkkerman om afschrijving op zijn aanslag in de hondenbe lasting, wordt een half jaar toegekend. - Voorz. Thans komt ter tafel een concept besluit van het in de vorige vergadering genomen besluit inzake wijziging van 'het reglement van het Burg!. Armbest. Vergeten was de regeling van aftreding. Tot 'voorziening in deze wordt besloten. Verder wordt aangeboden een conceptbesluit inzake de woningbouwvereeniging, die de ge vraagde besomming niet geheel noodig heeft ge had en ook een wijziging aangebracht móet wor den wie de crediteur is. Aldus besloten. Wegens periodieke aftreding worden tot leden der commissie van het plaatse!.' toezicht op het Lager onderwijs gekozen de heer Wassenaar, her benoemd en in de vacature van Mej. Mesman Mej. T. M. Visser. Aangeboden wordt de suppl. begrooting voor de gemeente, welke ter visie zal worden gelegd, - en in de volgende'vergadering vastgesteld. Voorz. stelt voor over te gaan toffe vaststelling van de in de vórige vergadering aangeboden 2e suppl. begrooting in ontvangsten en uitgaven op f30160.35. Aldus besloten. Tot slot een voorstel evenals voorgaande jaren een gratificatie te verleenen voor verleende hulp bij de kermis door de politie, hetwelk wordt goedgevonden.1 Met een woord van dank voor de in aangena men toon gevoerde besprekingen volgt sluiting der openbar «vergadering. moogt U niet laten voortwoekeren tot eene aandoening van borst of keel. Bestrijdt dat gevaar! Ontsmet verzacht en versterkt de pijnlijk ontstoken slijmvliezen met desliim- opiouende, genezende AKKER's Welk ander middel werkt zoo krachtig voor verouderden hoest, heeschheid, bronchiet, influenza, kinkhoest,griep,asthma en andere aandoeningen van borst en keel. Alom verkrijgba j /I50.± 550grar Ui 1 UïVl I itHfV KOEDIJK (Zuidfeind©). Het café, nabij de halte St. Pancras, in exploi tatie bij d.en heef Kroonenburg, zal eerstdaags in pacht worden overgedaan aan onzen plaatsge noot den heer H. Beers. f KOEDIJK- De werkzaamheden aan de waterleiding be ginnen dermate hun voltooiing te naderen, dat binnen enkele dagen .reeds enkellen hiervan ge bruik kunnen maken. En eenmaal in bezit, zal het spoedig een onmisbaar iets blijken te zijn, wat men reeds eerder had moeten hebben. ST. PANCRAS. 'Burg. en Weth. hebben bij- het raadh;uis een- 20-tal boomen uit laten rooien, Een aanmerke lijke veroetering zal dit zijn voor de laagste klas se der openbare school, die door dez eboomen van zeer veel licht werden 'benomen. SIT. PANCRAS. In de gister gehouden vergadering dér afd. S.D.A.P. heeft de beer Jb. de Vries1 als voorz. van voornoemde afd. bedankt. In de vacature van secretaris, ontstaan door het a.s. vertrek van den heer C. Gutker, is benoemd de heer K. Lek. Omtrent de bezetting der raadsvacature, even eens ontstaan door het vertrek van den heèr Gutker, is nog geën beslissing genomen. De heer Westerhof van Alkmaar was op deze vergadering1 tegenwoordig. De vergadering was1 bezocht door 7 leden. OUDE N1EDORP. De lotelingen N. Koomen, P. C. - Tesselaar, S. Klaver ,P. J. Bakker en J. Winkel van de lichting 192.5, 'resp. lotingsnummers 2, 3, 4, 6 en 7 zijn bestemd voor gewoon dienstplichtigen. OUDKARSPEL, UITSLAG AANBESTEDING. De uitslag van de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een doorgangshuis voor rekening der gemeente, is als volgt; 1 Timmerwerk. P. Doorn, St. Maartensbrug f1525- K- Bruin, Oudkarspel f1626. Metselwerk. P. Doorn, St. Maartensbrug f 1374- J. Tromp, Oudkarspel f 1380.— H. Metselaar Zuidscharwoude f 1547-- Kuilman Oudkarspel f 1348-80 Schilderwerk. Nap Oudkarspel f 174- P. Kamp Heerhugowaard f f84- Johannes Bes Harenkarspel' f 205: In massa- Doorn, St. Maartensbrug f2899:— K Bruin, Oudkarspel f2714.— Het werk .is in massa gegund aan K. Bruin-te Oudkarspel en aan D|. Nap voor het schilderwerk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3