Ziekenfeis „sierot uier". Die Keer 'de Boer. Ik dacht dat !de waterleiding het moest doen. i Voorz. Toen de waterleiding gereed was heeft 'die 'banhe het overgenomen. In zekeren zin uit armoe. Die stratenmakers kwamen niet direct, toen is onze opzichter er bij geweest en is over eengekomen dat de betrokkene aan de banné f1200 zou betalen voor het verdere onderhoud. Allen zijn het er over eens dat de wegen slecht zijn. Voorz. Ik zo uzeggen als de banne het overge nomen heeft dan- moeten ze het ook doen. Nu laten zo het maar liggen. Ik weet wel het onder houd is thans duur. Men besluit om gezamenlijk eens een kijkje te nemen én dan verder te zien. De heer de Boer. Ook de laan achter de kerk is in zeer slechten toestand. Vootz. Dieze is in onderhoud bij het kerkbe stuur. Eigendom van de gemeente, doch inder tijd is verzocht of men ér 'booinen mocht planten en dat is toegestaan op voorwaarde dat men die laan dan onderhield. 1 Die beer Schardam geeft de wensch te kennen deze overeenkomst te willen zien, waarop de voor zitter antwoordt hem dat per brief te zullen doen. r De heer de Boer. Het is geen toestand om die weg zoo te laten liggen. Voorz. Ze moeten hem in behoorlijken staat onderhouden. De heer Schardam. U moest zoo'n oplossing voor de onderweg ook hebben burgemeester In gesprek komt nog de weg naar St. Pancras Waarbij de wensch geuit wordt dat het wensche- lijk was dat deze bij' de provincie behoorde. De heer de Boer dacht zoo maar dat hier al bespre kingen over waren gevoerd. Die heer de Boer bepleit nog de wensch^elijk- èeid dat in het geval van de brand van Berk- boet brandslangen aanwezig hadden moeten zijn. 'Hij vraagt of dit nog niet kan. Algemeen wordt de wenschelijkbeid hiervan ingezien. Doch de voorz. zou dan graag kien dat de heer de Boer zich met het bergen der slangen wou belasten. Deze zegde dit toe. (Weth. Zuurbier. Hoe staat het er voor met het 'schoeien. Is daar al van in de begrooting;j?p ge maakt. Voorz. Dat staat al in de nieuwe begrooting. Weth, Zuurbier. D;an vraag ik dus eigenlijk iets wat ik -pist. Hierna met woord van dank voor de verleende ■medewerking sluiting der openbare vergadering. Van alles en nog wat Nadruk verboden. 'Zekere mevrouw, in zeker ©stad kon goed met haar dienstboden overweg, d.w.z. ze versleet er meer in de 365 dagen dan er maanden in 't jaar zijn. Q'f ze dan zoo slecht voor de boóen was? Och, dat was het nu juist niet, maar mevrouw duldde geen „vrijers", noch in de keuken, noch om het huis. Dat was 'n penibel geval, want:' Een meisje zonder vrijer, Wie uwer 'took weerspreekt, Is een horlogekastje, j Waar 'tuurwerk'in ontbreekt. Maar ze nam d eproef op de som als 'tnieuwe meisje in betrekking was, een proef die nimmer faalde maar ook zonneklaar bewees, dat een dienst bode zonder Kloris in onzen tijd niet meer be staat. Als Antje of Mietje, de slaap des onschulds sliepen, nam mevrouuw een zachte borstel, hield deze de schoone slaapster onder de neus en... .alle meisjes bewogen de lippen tot een... kus. hen volgenden dag trok de brave weer naar het'.land barer vaderen. Zoo'n nachtelijk avontuur, thans met een rage bol,, waaro pde dienstmaagd t zij ter harer eer egezegd niet zoenend reagjeerde, viel dezer dagen te Twello voor. Is overal de brave klepper-; man nagenoeg verdwenen, 't landelijke dorpje ge noemd, bezit zoo'n rariteit nog. En wat 'n beate Als de dorpelingen uitrusten van de vermoeienis sen des daags, speurt zijn zorgend oog in de duis ternis rond en waakt over de schare aan zijn hoede toevertrouwd. Een dezer nachten bemerkte hij dat de schuurdeur bij een der notabelen open was. Twee fietsen stonden voor 't meenemen. Zoo de situatie,te laten, ging niét. aanbellen evenmin, daarom iets anders verzonnen. In de schuur stond een ragebol en daarmee zou hij de plichtvergetfene wekken. Als een griezelig reptiel werkt hij die ragebol voor de slaapkamér. Eién wordt er wak ker en noghalf in slaap ziét ze in het flauwe licht der sterren „een harige kop" zich langs ae ramen bewegen. Stijf van schrik roept ze de andere. Maar deze nog half in slaap zegt: „Dat is zeker een vleermuis". Maar ze ziet wel heter. Als een akelig beeld in een benauwden droom ziet ze de haren van den ragebol voor een boos wezen aan, totdat de helderheid van geest terug keert en ze tot het besef komit, dat het de nacht waker is, die haar er op deze wijze op attent wi lmaken, dat ze de deur vergeten heeft te sluiten. En een poosje daarna, moet ze eerst nog eens op een stoel met een glaasje water van den schrik bekomen, zich vast voornemende, dat wat er ook moge gebeuren, ze nooit méér vergeten zal des avonds de deur te sluiten. Zoo kan men in 't leven voor onverwachte ge beurtenissen komen te staan. Een Zwollenaar kan er over meepraten. Tot dusver was hem 'tlot niet gunstig, zijn zaken giggen al slechter en slechter tot o p'n goeden of beter kwaden d'ag z'n faillissement werd uitgesproken. Z'n hebben en houden, z'n baten en lasten, ze waren alle geregistreerd en bij was aan handen en voeten gebonden. Gelukkig zou deze voogdijschap niet lang meer duren, de Bchuld.eisch.ers zouden binnen enkele' dagen het aecoord teeltenen' én 'dan... een streep door 't verleden eh met nieuwen moed 't leven weer in. Helaas, wat hem anders in bete ren doe ngebraeht zou hebben werd nu zijn nood lot. Hij had met zeven andere elubgenooten een lot in de 'Tijdgeest en daaro pliet vrouwe Eor- tuna f6000 vallen. Dat is binnen 'juichten de zeven Zwollenaren en de achtste onze held was er ook wel blij om, maar liet de duiten waar ze waren. Ook al om zeer begrijpelijke redenen, want als 't maar eens wéér schoon schip was, ian kon hij er wel eens naar toe gaan. Zoover is het niet gekomen. Ben mensch heeft van epn schuuldieischer niet veel consideratie te verwach ten. Die heeren roken lont, waarschuwden den curator en deze sneed, met behulp van de accurate politie alle wegen en passen af langs waar de schoone guldens mogelijk konden verdwijnen, en wis tde verborgen schat te voorschijn te roepee. Zoodat het niet alledaagsche geluk, dat de man in kwestie overkwam, hem slechts' tot bitterheid en knarsing der tanden werd. "Wel zonderling kunnen de grillen zijn van vrouwe Eortuna, de gcdin van alle kansspel en alle geluk. Met meer succes hebben de gebr. Dé Jong te Amsterdam gewerkt: We zeggen „hebben", want voorloopig krijgen de heeren rust na den ar beid. Vele jarën oefenden ze het bedrijf van flesschentrekkers uit. Eenige maanden geleden kwam de vader van het tweetal te overlijden. Ook dieze was tijdens zijn leven in „de zaak" der beide zoons een actief lid. Zij meenden nu blijk-, baa raan zijn nagedjachtenis verplicht te zijn, hen: een eerste klasse begrafenis t ebezorgen, waar voor... geen cent zou worden betaald. De dood kist \d elijkkoets en de, rouwrijltuigen, tot zelfs een aantal prachtige kransen werden bij eerste klasse begrafenis-ondernemers en bloemisten be steld. Maa ;rtoen D© Jong Sr.' op het kerkhof ter ruste was gelegd en de familie zich het eveneens bestelde begrafenismaal goed had laten smaken, warén de lieve zoontjes van het door hen bewoon de adres plotseling verdwenen en alle lev'eranciers kondén naar hun duiten fluiten. Inderdaad, dat is voor waarde zoons, die de nagedachtenis van hun waarden vader willen eeren, dé geraffinejerd- heid ten top. 'f „,Wee u, indien alle menschen van u kwaad spreken", en een „goede naa mis beter dan olie" zegt de spreukedichter. D|e burgervader van Ur- sem lapt beide gezegden aan zijn laars,want Z.Ed.Achtbare kent z'n pappenheimers, hij weet uit welken hoek de wind waait. Sedert maanden liep het gerucht, dat de burgemeester in zijn functie van penningmeester van het burgerlijk armbestuur een tekort in zijn kas !had van f4500. Het gevolg was, dat aan een accountant te Alk- maa rwerd opgedragen de boeken na te zien. De accountant kwam tot de conclusie, dait allies vol komen in orde was, ook al konden van enkele kleinere bedragen geen bescheiden worden over gelegd, tengevolge van een abuis door de Boe renleenbank begaan. In de raadsvergadering wer den uitvoerige besprekingen gewijd aan het, ac countantsrapport. Een aantal leden was vair oor deel dat het met de zaken toch niet gehqel in ■orde was. Mlet 4 tegen 3 stemmen werd ten slotte eerherstel aan den burgemeester geweigerd. „Dan laten we de zaak maar zco,als zé 'is en hebben ze nog pleizier ook",, oordeelde de burgervader. Wie als autoriteit optreedt, moefti tucht en tact weten te oefenen. Een leeraar 'had geen orde in de klas en de directeur vermoedde, (ja wist), Eindelijk werd de toestand onhoudbaar en de di recteur besprak de kwestie met de hoogste klas se, waarna men hem beloofde, dat het „uit zou ■zijn. Eu ze meenden het. (Dit onderhoud1 was dien leeraar bekend). De les begon wepr, het was Maandagmorgen en toen. de leeraar, in de klasse kwam, zaten alle leerlingen ordelijk. „Zie zoo," zegt hij, „zoo wil ik het hebben, eindelijk begrij pjullie me, de eerste, die nu „kile" zegt, gaat er uit". „Kile" koorde de klasse zeggen in de. achterste banken en het spektakel begon w'eer. Een flinke, maar zenuwachtige jongen had zich „vergist", moest er uit en liep den directeur m jj'e armen. De straf bleef niet uit, maar de leer- ir? v i."i Mogen we dé redacteur van het christelijk schoolblad gelooven dan komen in de kringen van hoofden ook wel foutieve dingen voor. D'aar- in lezen we: „Die man kwam me de leverantie va nschriften enz. voor mijn groote school, ver zoeken en bood me aan, onmiddellijk na de vol doening der nota door den penningmeester, per postwissel 5 pet. van het bruto bedrag aan mijn persoonlijk adres te zenden. Ik heb hem aange raden, z'n practijken elders te beproeven, of lie ver er mee uit te scheiden omdat ik anders "tot publicatie zou overgaan. Ik blief niet te gc-ioo- ven, dat hoofden van Christelijke scholen, niet integre (onomkoopbare) menschen zouden zijm ■Dat ze niet zouden begrijpen hoe hier op rn z'n zachtst gezegd ontoelaatbare pracitijken wor den toegepast".... Laten we zorgen de vrijheid, die we hebben, waard te blijven, en laat in geen enkel- geval en in geen enkelen vorm iets bij ons worden toegelaten, dat moreel en sociaal niet geheel door den beugel kan". Tracht eigen schuld nooit goed te maken Met 't kwaad, dat gij van and'ren weet. De modder op dés naasten mantel Kan nimmer zeep zijn voor uw kleed. 'Wé geven bovenstaande dichtregelen de ver stokte vrij gezellen ter overweging. Eten Engel - sche dame, miss Speed zegt: „Bijna iedere vrouw kent enkele nette, verstandige mannen tusscben 30 en 40 jaar die goed kunnen dansen, alle moge lijke gelegenheden bezoeken en toch niet de ge ringste. neiging aan den dag leggen, om in het huwelijk te 'treden. Wel zijn er ook thans nog principieele vrijgezellen, die uit overtuiging het huwelijk vermijden, omdat zij vrij willen blijven, iedere verandering vreezen en het huwelijk haten. M'aar zulke vrij'gezelleli "'zlju'toch tamelijk'zèld- 1 zaam. D:e moderne vrijgezel, de man, die feitelijk voo rhet huwelijk als het ware is geboren, laat zich meestal afschrikken door de verkeerde in lichtingen, die over huwelijk in het algemeen in omloo pplegen te zijn. Ik 'hoorde onlangs in een badplaats eenig eheeren over eene dame, die zij beschouwden als 'een voortreffelijke huisvrouw en eehtgenoote, wanneer zij een® zou trouwen. Maar een vrijgezel wierp onmiddellijk tegen, dat men dan wel zeer rijk .moest zijn, want de jonge dame ging altijd zoo uitstekend gekleed. Ik ken het meisje, waarover het ging, heel goed. Ik wefet, dat zij al haar kleeren zelf maakt en haar ele gance met heel weinig geld weet te bereiken, d'at zij een uitstekende kookster is en de huis houding grondig kent. De mannen zien haar ech ter alleen in haar aardige toiletjes, terwijl zij met hen. over allerlei luxe keuvelt. Het meisje vaa tegenwoordig is beter gekleed dan haar groot moeder, interesseert zich voor sport, kunst en we tenschappelijke dingen. Derhalve schijnt zij voor onervaren jongelingen minder huiselijk -en meer spilziek .Maar inderdaad is zij voor den man een betere makker dan de vróuw van vroeger, die hem door een zuinige huishouding dapper ter zijde Staat", Men noemt ons Hollanders nuchter, maar 'de Engelschen zijn een tikje flegmatieker aange legd. Op een der Kanaalbooten zat een Diuitscher op een dekstoel, waar een spijker uitstak. Hij scheurde zijn pantalon en vloekte geweldig-. La te nseheurde een Eransahman zijn pantalon aan denzelfden spijker. Heftig gestieuleerende ging hij naar den kapitein en dreigde de maatschappij te zullen aanspreken voor schadevergoeding. Het volgend slachtoffer was een Hollander, die het geval een schandaal noemde, dat hij per ingezon den sink aan de kaak zou stellen. Ten slotte een Engelschman. Deze liet zich geen woord ontvallen maar sprak één der matrozen aan, vroeg hem om een hamer en sloeg den spijker krom. Een eigenaardige liefhebberij houdt een Hage naar er op na. In plaats van honden houdt de man een tweetal krokodillen tot tijdverdrijf. De beestjes groeien als kool en eten als wolven. Had- dien ze eerst aan warmen genoeg, nu moeten ze rauw paardenvleesch hebben. Hun lengte 'is ruim een halve meter en ze kunnen het bréngen tot vier meter, dus wat men noemt bovenmaatsch. Die overige bewoners der straat slaan niet zonder genoegen den snellen groei der belesten gade. Want het is opvallend, dat sinds bet bekend worden van de verblijfplaats der krokodillen, deurwaar- diers de straat beginnen te mijden. D|e. eigenaar vreesde, dat op den duur de politie misschien bezwaar zal maken tegen het houden der beestten.. Hij is van plan ze over eenigen tijd Artis ten geschenke aan te bieden en er een paar jeugdige exemplaren voor in de plaats te vragen. Want al zijn het dan ook huisdieren geworden, het blijven toch in hun hart... krokodillen. Laatst beat er één den huisheer in zijn hand, >een ander maal éékreeg hij een klap met den ©normen staart. Als ze honger hebben doen ze raar, en aangezien dé heer des huizes nog jonge kinderen heeft, acht hij het heter de beesten niet te lang meer als zijn huisgenooten te houden. Wat verstandig lij kt wil men niet plotseling constateeren, dalt het ge-, heele gezin in de kaken der reptielen verdwe nen is., i De heer Wally, bijgenaamd „de hongerkoning" weet befer de maag in bedwang te houden. Dezer, dagen had hij zijn veertiendaagsche' hongerkuur in de sleutelstad achter deu rug. Zijn vereerders boden hem een gouden ring aan, terwijl hij deze met een wit lachje in ontvangst nam, liet hij de melk met geklutste eitjes zich goed' smaken. De stumperd heeft het wel verdiend, al brachten den entrees hem ook een slordige f2000 in kas; Van groote sommen gesproken: De leden der veilingvereeniging te Wateringen zijn door den ontvanger te Delft beboet wegens hot ontbrekien van het kwitantiezegel op de uitbetalingsstaiten. De gezamenlijke boeten beloopen f 692.500; som mige tuinders moeten f8800 boete betalen. De uitbetaling had wekelijks plaats. De tuinder fee-; kende een presentielijst, waarop de betaalmeester achter eiken naam het betaalde tegoed noteerde. Dieze regeling werd al verscheidene jaren gevolg 1. Zoo kan een verkeerde gewoonte sleur worden tot men ten slotte geen kwaad meer ziet. Een jongménsch te Botterdam was van kwaad tot er ger afgedwaald. Zijn tante had de beschermende hand over hem uitgestrekt, maar 'twas boiter aan de galg gesmeerd. Hij raakte zonder werk. Van de gelegenheid dat zijn tante uit werken was, heeft hij gebruik gemaakt om een ijzeren geld kistje open te breken en haar spaarduitjes, ten bedrage van f175 "te stelen. Bij haar thuiskomst ontdekte de weduwe den diefstal; de dief was er toen reeds vandoor en kwam niet thuis, vóór dat het geldop was. Toen heeft de bestolene de politie gewaarschuwd, die hem aangehouden heeft. Een zelfde lot trof de heer die dé gtroeten uit Indië overbracht. Met deze boodschap vervoegde hij zich hij een rustend Indisch kapitein te Den Helder. Hij werd vriendelijk en gastvrij ontvan gen, eji, toen hij vertelde reparatie te hébben aan zijn auto, waarvoor hij1 niet voldoende geld bij zich had, werd hem f 10 geleend. Dien volgenden •lag stond in een krant iets dergelijks', dat op lichterij was gebleken, en daar 's mans signale ment met de opgaven in de krant overeenstemt^, werd de politie in den arm genomen. Dieze neeft hem in Medlemblik gearresteerd, nadat hij dezelf de truc nog hij een bewoner van Tjwisk had uit gehaald'. 1 We besluiten met het Parijöch bericht, '4 welk meldt dat het pagekopje heeft afgedaan. Toen kort haar mode werd, nam men eenvoudig de schaar te baat, maar nu het ineens weer lang haar worden moet, nog eens: hoe nu? Gelukkig is er nog kunsthaar. Het wordt reeds in ma»sa aangevoerd. De Parijsche kappers hebben een ge lukkigen tijd, want nu kunnen zé toonén wat hun kunst vermag, om schijn voor werkelijkheid te doen doorgaan en kunst met natuur te ver eenigen. r' 1 De Parijsche haarkunstenaars hébben, een groo te tentoonstelling gearrangeerd. Dames kunnen er gaan kijken, op hoe. .verschillende manieren 'thaar kan aangebrachtworden en opgemaakt, wat het, beste middel is om het te kleuren, hoe hei 't meest afdoende wordt gewasschen en ge droogd, welke kunstenaars het 't verst in grimee- ren hebben gebracht. En zoo voort. Ter opluis tering zijn er eiken avond wedstrijden in kap- trant, nagel ver zorging en de rest. D'an zitten., de menschen er op een lange rij, terwijl de merle- din gers met en over hen naarstig doende zijn en een kantpubliek ongeduldig halzen rekt. Gesprongen Handen Ruwe, Schrale Huid 'Springendje Lippen Hjidsvondjes j PUROL 30c Bij Apoth. en Drogisten Ledenvergadering van het Ziekenfonds „Steunt. Elkander" te Broek op Langendijk. in het café „Marktzicht". De voorz. opende de vergadering, zijn leed wezen uitsprekende dat de vergadering zoo slecht, bezocht was. Wel is waar dat de gewone Jaar vergadering door meerdere leden wordt -bezocht, doch gezien al wat thans op de agenda dézer half jaarlijksche vergadering, voorkomt, hadden wij toch een grooter aantal verwacht. Temeer nog, daar hier in d «omgeving, door vele vereenigingen de Prov. Bond van Zieken fondsen den rug toegekeerd wordt, en voorts wat, er in verband met de komende ziektewet in ons land alzoo gaande is, en wij (hedenavond alle, deze 'dingen wensehen onder de oogen te zién,, zou een beter bezoek niet overbodig geweest. zijn. Wellicht dat vele leden denken, het gaat goedj, .en laat daarom het bestuur de zaken maar avf- wikkelen. Ho egoed wellicht ook bedoeld', is dit toch een grove fout. Hopende dat wij. niettegen staande klein in getal toch pretltig mogen ver gaderen, en allen dienstbaar mogen zijn tot. bloei van ons ziekenfonds. Na goedkeuring der notulen bleek uit bef .fiuantieel overzicht van i den Penningmeester dat de bezitting der vereeniging geklommen was tot f 1978.16. In deze eerste periode van het ver- ifeenigingsjaar was ©en saldo gemaakt van f 504,.08.; Bij monde van den heer P. van der Molen werd de vergadering medegedeeld dat alles in de beste orde bij den Penningmeester bevonden was, en ad- viseerde daarom tot goedkeuring der rekening. Penningmeester en Commissie van Onderzoek ontvingen beiden den dank des voorzitters voor. hunne werkzaamheden. Door aftreding van den beer F. van der Mo len werd een nieuwe commissie benoemd, en wel •Je héeren C. D'. Kloosterboer en J. Blom (IJfs). Plaatsvervanger den heer C. Stam. De secretaris deelde de vergadering mede, dat het nummer in het Ziekterister gestegen was van 429 op 459, dat het ledental thans 211 bedraagt, dat 2 leden overleden zijn, en een lid bedankt heeft na hét ontvangen der geheele uitkeering. De uitkeering werd voor de e.k. drie maanden wederom vastgesteld op f 7.50 per 6 werkda gen. De penningmeester deelde mede met het oog op de a.s. wintermaanden, (als zijnde meesttijds eene periode van meerdere zieken), het bestuur )ook iiiet gaarne eene hoogere uitkeering: kon )aanbevelen. Deze week b.v. waren er reeds we dder 6 leden aan dewelken uitkeering moest ge schieden. Wel zijn de finantiën goed, maar voor deze eerste drie maanden zullen wij het alsnog zoo laten. Daarna werd door den secretaris "en referaat gehouden over het Voorontwerp Ziekte en Ongevallenwet. In verband hiermede werden spreker verschillende vragen gedaan, welke allen door hem tot genoeg enwerden beantwoord. Hierna werd door den heer J. Biersteker ver- «ljtguitgebracht van de Bondsvergadering, ge- n ouden te Alkmaar. Naar aanleiding van het ver- sLag werd besloten inlichtingen te vragen óver/de begrooting 1924 van den Prov. Bond. Daar, de 'goedkeuring op die vergadering, wegens het' ver loop der vergadering niet plaats vond, werd wen- schelijk geacht een vergadering voor dat doel te laten uitschrijven, omdat het toch niet aangaat dit te laten wachten. Aan de orde was thans punt 10, Bespreking Onderlinge Ziekenhuisverpleging". Dit punt werd ingeleid door den secretaris dén heer J. Bakker. Spr. wees op de kósten die niet alleen een operatiegeval met zich mede brengt, doch ook daarna de ligkosten nog, of de verplegings- kosten. Daar nu vele leden in het Doktersfonds zijn, komen toch in het ziekenhuis, waar ook, de verplegingskosten voor hunne rekening. Daar velen deze niet kunnen betalen, zou bét aanbeve lenswaardig zijn, eene dusdanige yéreënigingi in het leven te Toepen, wier leden gezamenlijk deze Ikosten dan zouden dragen. Na bespreking 'werd goed .gevonden, dat eene commissie deze zaak vér der ter hand neemt. De vraag, hoe te handelen met leden die overkomen uit fondsen welke zich 'van den Bond hebben afgescheiden op 1 Jan. 1925 werd aangehouden tof de e.k. .jaarvergade ring. De secretaris wees er met nadkuk óp, lat men bij verhuizing, zich van een Bondsformulier voorziet. A i Daarna sluiting. j r'

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4