Donderdag 6 November 1924 38e Ja rgav;g JÜÖ» 180, uhmttst, rvun»***» »i NIEUWE CeUKAÜT. IHW:BE|DiE BiLADj. Gemeenteraad ZUIOSCHARWOUDE Tte raad vergaderde gisteravond onder voor zitterschap van den lén wethouder, den heer-J. Kroon. Afwezig wethouder Bekker. Na opening worden de notulen, van de vorige vergadering met een kleine opmerking goedge keurd. Bericht van den Comm. der Koningin dat den burgemeester verlof is verleend zich van '30 .Oct. tot ^12 Nov. buiten de gemeente te mogen op- Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek om subsidie zal bij de begrooting behandeld worden. j 'Behandeling Gemeente-Begrooting. De heer Zeeman maakt namens de Comm. een compliment voor de fliiïke en correcte afwerking De secretaris heeft gezorgd dat alles in orde was. De Comm.. heeft dan ook niets tegen het in behandeling nemen der begrooting. Vóorz. zegt dat dit de eerste maal is dat hij de behandeling van de nieuwe begroeting ma,g leiden. 1 De begrooting vangt aan met een batig: slot groot f 3714.781/2- Gemeente-ontvanger f 1400. D'e heer Berkhout zegt dat dit bedrag te hoog geraamd isj daar de Raad het salaris heeft 'Vast gesteld op f980. Dit is waarschijnlijk nog wel niet goedgekeurd, maar het kan gevoegelijk bp dat bedrag worden begroot, daar Ged. Staten het zelf hebben voorgesteld. De voorz. noemt het onvoorzichtig om het sa laris van f 980 op de begroeting te plaatsen en noemt het voorzichtig f1400 te handhaven. Dte heer Du Burek is het hiermede niet eens. Ged. Staten hebben de meening van den Raad gevraagd en er is toen geantwoord f980 ge noeg te vinden. Wanneer wij eenig zelfrespect hebben, en wij. heden de begroeting behandelfen, moeten wij ook het bedrag handhaven dat wij hebben vastgesteld. Dat zijn we aan ons zelf verplicht. Wij kunnen niet hooger gaan dan het maximum door Ged. Staten zelf voorgesteld en dat is f980. De heer Kramer kan zich met de heide vorige spr. vereenigen. Het is de begrooting voor '25 en waar het salaris minder zal zijn, dan moeten wij ook het bedrag op 'de begrooting plaatsen, waarop het salaris door ons is vastgesteld. De voorz: Het is slechts een kwestie van vorm. Zooals het salaris thans is, zoo, willen ;B. en W. het op de begrooting plaatsen. De heer Kramer zegt dat het niet officieel is. Omdat de goedkeuring er nog niet is, willen B. en W. het zoo op de begrooting laten. De heer Zeeman heeft er niets tegen om het zoo te laten. Het bedrag is niet zoo- hoog. En wanneer het later - minder is, is het een meeval lertje. De heer Berk'hbut. De sluitpost is toch al niet hoog, en wanneer andere bedragen hooger .worden, zouden deze de begrooting ,niet slui tend kunnen maken, en is dit zeker ook wel reden om het bedrag te verlagen tot f980. Spr. stelt derhalve voor om het bedrag van f980 te plaatsen, zooals het salaris is vastgesteld. Die heer Dn Burck ondersteunt. In stemming gebracht staken de stemmen 33 zoodat het voorstel wordt aangehouden. Jj Presentiegelden Raad f175. De heer Du Burck wijst op een andere post ,die met f 25 is verhoogd om den Raadsleden vrij rooken te geven, en daar gevoelt spr. niet voor. Dat wekt onwillekeurig de gedachte dat men iets krijgt. Het presentiegeld moet echter .uitsluitend dienen als belooning voor wat men tdioet. En wanneer men nu f.25 uitgeeft voor 't rooken van sigaren, is dit geen zuivere toestand. Spr. zou dit willen ondervangen door het be drag van f 175 te verhoogen en de vergaderin- igen zoo te laten. Deze post te brengen op, f 210, zoo.dat het presentiegeld niet f 2.50 maar f 3.j wordt. 5 De vóorz. zegt dat hierin wel eenige waar heid ligt, maar hij zou èn presentiegeld èn con sumptie niet aan elkaar willen koppelen. Dui delijker is het dan om het presentiegeld te ver hoogen. Spr. zegt dat het toch aardig is wan neer er een sigaar 'op tafel staat. De .verhooging vau de oonsumptiepost is met het oog hierop, dat het presentiegeld te laag is, maar een sigaar behoort er hij. De heer Zeeman acht; een verhooging' van pre sentiegeld niet noodig, omdat hier 's avonds ver gaderd wordt. Werd er overdag vergaderd, dan moest men een ieder in de gelegenheid stellen hieraan te kunnen deelnemen en moest het ver lies aan tijd worden vergoed. Maar de vergade ringen worden hier toch al niet schriel betaald. De voorz. Het is niet hoog. Dte heer Zeeman. Het is niet noodig het te vfer- hoogen. De heer Du Burck. Wil men op de hoogte blij ven van verschillende zaken, dan moet men lezen en hoeken aanschaffen, om de. zaken te kunnen onderzoeken. En dat moet overdag gebeuren. En het zou voor een arbeider-raadslid geen baantje zijn wanneer hij overdag naar de Secretarie moest. Zij 'toch zullen hij een raadslidmaatschap hier van geen schade mogen- ondervinden en is het beter om de belooning te verhoogen. Dte heer Berkhout is het met den heer Du B. eens om het op f3.-per vergadering te brengen. We zijn er thans op achteruit gegaan, omdat er vroeger vrij rooken en vertering was. We 'heb ben dus gem. f 2.50 per vergadering. r In stemming gebracht staken de stemmen.Voor de heeren Du Burck, Berkhout en Kroon. Het voorstel wordt dus aangehouden. Onderhoud lokalen, raadhuis f ,150. Gezegd wordt dat deze post is verhoogd, waar op voorz. antwoordt dat dit is gedaan om aan die raadzaal een netter aanzien te geven, door b.v. een kleed voor deze zaal aan te schaffen. Bekendmakingen f25. Die. voorz. zegt dat de bedoeling is .op bet Zuideinde der gemeente een bord te plaatsen, en andere wijze van bekendmaken in te voeren. Hierdoor komen de officieele mededeëlingen in de „N. L. Crt." te vervallen en kan- de beer Dju Burck zich hiermede vereenigen. Presentiegeld stembureau f 40.—. De heer Du Burck, mag dat De voorz. Dat weet ik niet, maar ik durf het er wel op te wagen. Het is een lange dag wanneer men aan het stembureau zit en krijgt ieder lid ongeveer f5. Goedgevonden. Kosten van verteringen bij vergaderingen f 100. Deze post is met f 25.verhoogd met het oog op het geven van vrij rooken. Die heer Zeeman zagliever dat een besluit genomen werd dat men niet meer- mocht rooken. Het was ook beter om réden dat er éventueiel idaraes in den raad kunnen komen en voor hen die niet in rook kunnen en mogen vertoeven. Maar .wanneer men vrij rooken geeft zag spr. liever de oude gewoonte hersteld en wil ook vrij vertering geven. Spr. stelt derhalve voor om het bedrag met nog f 25 te verhoogen. i Dié heer Groen is van oordeel dat de raadsver gaderingen de kosten niet maken en kan er in meegaan het bedrag met nog f25 te verhoogen. De heer Du Burck wil het op f75 laten. De heer Berkhout ondersteunt het voorstel van den heer Du B. In stemming gebracht wordt de post van f 100 verworpen met allen tegen. (De heer Bekker komt ter vergadering). Het voorstel-ZeemanGroen om het bedrag op f215 te brengen wordt hierna aangenomen met de heeren Du B. en Berkhout tegen. Salaris veldwachter f1250. B. en W. stéllen v.oor dit te brengen op f 1400. De heer Berkhout ziet hiervan de noodzakelijk heid niet in, 2 jaar terug is dit bok voorgesteld en is toen door den Baad verworpen. De toestand is thans nog hetzelfde als toen. Het werk is gelijk gebleven en de levensstandaard is niet hooger geworden. Spr. wil het salaris laten zoo als het thans is. De voorz. zegt dat de vorige maal 'het voorstel van B. en W, is verworpen, maar B. en W. thans opnieuw met gerustheid met het" voorstel Rijl den raad komen. Het salaris is thans niet hoog. In de gemeente is het werk niét minder geworden, Wij maken hier nog al eens verorde ningen, en van belang, en dat geeft werk. 'Waar het totaal salaris in Noordjscharwoude f 1750 is en in Broek f1828, meenen B. en W. met gerust heid het voorstel te kunnen doen het salaris op totaal f 1580 te brengen. 1 Die heer Bekker. Toen dé eerste maal hetvoor stel werd gedaan verkeerde men aan den Lan- 'gendijk in een droeVigen toestand. Die eetbare i waar is hooger- in prijs geworden en is thans een^ dusdanig voorstel van B. en W. niet ongemoti veerd. De 'heer Berkhout. De levensstandaard is niet lager maar ook niet hooger. Wanneer hij iets is, dan is hij lager. De functie wordt thans tamelijk bezoldigd. Dte heer Du Burek is het tiifet eens met den heer Berkhout. Spr. is overtuigd dat het sala ris aan den lagen kant is. Wanneer we het voor-, stel vergelijken hij Broek en Noordscharwoudê is het absoluut niet te hoog. Ook vergeleken bij wat -in dé politiegids werd vermeld omtrent salaris sen in andere gemeenten is het niet hoog. (Tter verduidelijking noemt spr. eenige gemeen feu) Wanneer we nagaan, wat de politie te- doen beeft,, is het werk van dien aard, dat het goedig moet worden betaald. Spr. stelt voor om het „salaris" te brengen op f1500. !-• De héér Zeeman is ook van oordeel' dat een politieagent anders dienst moet doen dan voor heen. Hij moet geheel onafhankelijk: staan om te kunnen doen wat zijn plicht is. Die vorige maal was ik ook reeds voor de verhooging en ook nu sluit ik mij bij' het voorstel van B. en W. aan. De! heer Kramer zegt de vorige maal tegen de verhooging te. zijn geweest maar nu van andere gedachten te zijn. Ook hij- 'heeft de Politiegids gelezen en heeft ook eens vergelijkingen gemaakt. Nu kan hij vólkomen met het voorstel van B. en W. meegaan. De heer Groen gaat met den heer Berkhout mee. Spr. ziet de noodzakelijkheid van een ver hooging niet in. Er zijn geen redenlen voor ver hooging aanwezig. Men moet de dingen objec tief beschouwen. Wanneer ieder gezin, en het gros der ingezetenen bestaat uit grooite gezinnen', een inkomen had van f 1500 dan was de toestand schitterend. Dit is echter een gezin van 2 per sonen en heeft de vrouw ook nog het schoon houden van het raadhuis. Er zijn dan ook geen motieven voor verhooging aanwezig. Ik kijk niet naar andere gemeenten, waar de belooning in •'het weeldetijdperk zoo hoog, misschien te hoog is gemaakt, en waar men nu misschien graag zou willen verlagen. De voorz. antwoordt dat het salaris niet hoog is. Ook gaat het niet aan de politie te vergelijken met de arbeiders, zonder aan hun prestaties te kort te doeii. Spr. geeft vrijmoedig in overwe ging het voorstel van B. en W:. te accepteeren. De heer Du Burck trekt zijn voorstel in. Dte heer Berkhout. We hebben ©en lijstje ge hoord van gemeenten waar het salaris hooger is, maar niet waar hét lager is. Ik weet niet welk lijstje langer zóu zijn, maar* wèl, dat er gemeenten zijn, waar het lager is. Wanneer men in Noordscharwoudê gaat verhoogen, behoeven wij - ens daaraan toch niet te toetsen. Het' begint zoo op een opbieden tegen elkaar te gelijken. In stemming gebracht wordt de verhooging met 52 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Berkhout en Groen. i Sulsidie Burgerwacht f75. D'e heer Zeeman. Zou nu de subsidie voor 'de burgerwacht er niet eens af kunnen? Laten we eens naar Alkmaar zien waar ook geen sub sidie wordt gegeven. De toestand is toch zoo geheel anders dan toen de burgerwacht kwam. J Dte voorz. Hoe anders Die heer Zeeman. Toen hij kwam, maakten de communistische woelingen een verzet van de bur gerij misschieu noodzakelijk. Thans echter begint meer en meer het verstand te spreken hoven de hartstochten. We kunnen toch allen deze ver andering constateeren. Waar de burgerwacht toch geen redding kan brengen, en volgens mijn- oor deel de rust- en ordebewaring aan het rijk be hoort, moeten wij van gemeentewege niet langer een dergelijk instituut in stand houden. Die gel den kunnen nuttiger besteed worden. Gaarne zou ik zien d'at dezen post binnen afzienbaren tijd werd afgevoerd. Dte voorzitter. 'tDoet mij genoegen dat u in ziet dat de toestand beiter is geworden. Laten we hopen dat ,er binnen afzienbaren tijd reden is om de post 'te kunnen schrappen. Dan is dat een bewijs dat de toestand in het land weder ge zond is. Nn adviseer ik om de post vooralsnog ,te handhaven. De heer Du Burck acht het niet noodig dit punt ieder jaar te bespreken. Spr. is niet voor de subsidie. Maar laat men de communisten geen 'blaam op den rug werpen, alsof uitsluitend door hen de burgerwachten zijn ontstaan; maar ook 'na de Novemberdagen 1918 door de sociale woe lingen. Men moet ieder zijn deel gevesn. Laat men dat rond en ruiterlijk erkennen. Het gaat hier 'cm twee dingen. Aan den eenen kant het licht, de vrede, en aan den anderen'kant de partij die bang is voor verstoring van den vrede. Wanneer het zoover zon komen, dan zal de democratie zoo •sterk zijn, dat men daar niet meer met de- wape nen tegenop komt. Dian zal men de stemmen niet tellen, maar wegen. Het spijt mij dat in deze 'gemeente deze post op de begrooting voorkomt. Men is thans bezig zich te oefenen om in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk menschep aan kant te doen. Maar laat men vertrouwen op eikaars democratische neigingen. Laten wij ons spiegelen aan de schitterende rede van Mr. Mar-, chant, die stond in het teeken van licht en vrede. Ik zou zoo gaarne zien dat de raad besloot d'el post van f 75 niet meer op de begrooting te plaatsen. Laten ook wij zien naar den 'kant van licht en vrede. De voorz. Er was een tijd dat ze recht van 'bestaan had. Ook ik hoop van harte dat we de piost binnen afzienbaren tijd kunnen schrappen. Nu nog handhaaf ik het voorstel. De heer Berkhout. Ik wil geen subsidie verlee- 'lnen aan een vereeniging die ten doel heeft: „het •vernietigen van den medemensch". Liever geef ik een subsidie voor de vredesbeweging. De voorz. Dat is niet de bedoeling Van de burgerwacht. Dat zou één gevolg zijn van den toestand die in het leven geroepen wérd. TJ drukt u te scherp uit. 'De heer Zeeman. Er is hier op: de woelingen gewezen en er is hier gezegd dat in November '18 de soc. dem. van plan waren een staatsgreep te doen. Nooit hebben de. s.- d. zich daarvoor ge leend of zullen zich daarvoor leenen. En dat -is. nooit in twijfel' getrokken. N uhoor ik hier een nieuw -geluid. In het buitenland zien wij »k 'd|at de s. d. langs den weg der democratie gaan •en zich verzetten tegen den .weg van het geweld. Wat hier gezegd wordt is verkeerd. Wanneer men de waarheid wil dienen, moet men erkennen' dat de s. d. zich nooit voor revolutie hebben •uitgesproken. 'D'e voorz. wenscht geen diepzinnige beschou wingen te houden. Spr. wijst tevens op de ver gissing van Mr. Txoelstra. Echter wil hij hierop niet verder ingaan. I Dfèj heer Groen zegt dat in landen, waar de democratie bovenaan staat, de ergste woelingen heerschen. We hebben hier geen regeeripg die. 'zich richt op aaiivallen, maar op defensief. De burgerwacht heeft de bedoeling, gewapend te staan tegenover hen die de orde en rust willen verstoren. Spr, juicht een burgerwacht in Zuid- scharwoude ten zeerste toe. 'We kunnen de 'le den thans wel als afgericht beschouwen, en zou hen er op willenwijzen, dat zij er rekening1 :mee houden, dat de post het volgend jaar mis schien gelijdelijk zal worden verlaagd. Dan kun nen zij er met het houden van oefeningen rekje- ning 'mee houden. De héér Du Burck zou gaarne zien dat Groen een stapje verder ging. Maar wat ik ter van gehoord heb moet de burgerwacht uitstekend schieten. Een reden om nu verder eens af tja wachten .Mochten weer woelingen in aantocht Izijn, dan kan men verder zien. Ook acht ik mij in .goed gezelschap, daar „Die nieuwe Eeuw' en „Dte Morgen" heide r.k. dem. bladen, op hetzelfde aambeeld hameren., i In stemming gebracht wordt de post gehand haafd met 4—3 stemmen. Tegen de heeren Du Burck, Berkhout en Zeeman. Bij de nu volgende post komt in behande ling een verzoek van de Oudercommissie over •te gaan tot het aanstellen van een schoolarts. De voorz. zou dit willen aanhouden en eerst (behandelen in het voltallige college van B. en W. Dte heer Du Burck wil f 1.- voor pro memo rie uittrekken. Die heer Groen is het hiermee niet eens, om dat daaruit blijkt, dat men er in principe voor

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1