Donderdag 0 November 1924 88e Jaargang Officieel I ieMüM Mssinuile. If O. 130, tkmennnni sa LAlfiEDIJÜER MUM. Gcmeenteraadfsverg,adering. 'De Burgemeester van Zuidischarwoude maakt bekend, dat een Openbare Vergadering van den Baad is belegd tegen Zaterdag, 8 November 1924, des namiddags 4 uur. j Zuidjscharwoude, 5 November 1924. 1 De loc-Burgemeester, jsj:i;iv; Ml 1 J, KBOQN. DE UITKIJK. Nadruk verboden. Het onverwachte gebeurt meestal in het leven. ZooV,'el in Engeland als in China en overaL. Maar is de( conservatieve overwinning bij de algemeene ver kiezingen, die Mac Donald forceerde, ondanks het verrassende van haar volledigheid wel zoo hieeL onverwachts gekomen? De conservatieven hadden, in elk geval de beste kans. Bij vorige verkiezingen hadden ze hun meerder heid verspeeld, dank 'zij hun protectie-lieuze en de. samenwerking tusschen liberalen en arbeiderspar tij. Die leuze was opgeborgen, al heeft Baldwin ze tenslotte toch nog even laten kijken. En de samenwerking voortgezet in regaeringsaangel-egen-i heden, was geen sucoes gebleken. De brief van Zinconjef, echt of vervalscht en het Russisch- Emgelsche verdrag, dat aan dén nalatigen debi teur, die Rusland nog een leening, onder Engel-, sche garantie moest leveren, verminderde ongetwij feld de kansen der arbeiderspartij, kansen, die voor een partij, die aan de regeering is en geen éclatante sucöessen kan toonen, toch al bij die van andere partijen plegen achter tie staan. En de ongelukkige positie, waarin de liberalen gedron gen waren, die, wilden ze de conservatieven geen kans geven de regeering omver te kegelen, voort durend achter de arbeiderspartij moesten aanloo- pen, handicapte de liberale partij op bedenkelijke wijze. De conservatieven moesten van dit alles het voordeel hebben en van elke fout, elke misstap der regeering. Maar meer nog dan dit, hielp hem waar schijnlijk de wensch van de massa naar een sta bieler regeering. Arbeiderspartij en liberalen, ieder voor zich, waren te zwak om bun eigen plannen door te voeren en de regeering was voortdurend aangewezen op een hulp, die alleen voorwaardelijk verleend werd en haar dus zwak maakte. Die eeni ge mogelijkheid om dit te verhelpen was een con servatieve meerderheid. Zoo min liberalen als ar beiderspartij kunnen het worden van een zelfstan dige meerderheid tot stand brengen, tenzij de eene partij geheel naar de andere overliep. Aan een conservatieve meerderheid ontbraken echter maar een 50 zetels, pas aan de conservatieven ontnomen Kiezers, die een steviger regeering aan het roer wenschten, zagen dus den weg, die ze te nemen hadden, zich vanzelf gewezen Dat ze de conser vatieve partij aan zoo'n overstelpende meerderheid hielpen, is echter ook ten daele uit het Engei- sche kiesstelsel te verklaren. Hoe eigenaardig dat werkt, kan blijken uit het feit, dat in Zuid-Enge- land, in dat deel, dat ten zuiden van Thamel en Severn ligt op conservatieven 6.456.702,^ op libera len 457.807 en op arbeiders 491.162 stenamen wer den uitgebracht en dat niettemin 4 conservatieven 1 liberale en geen enkel arbeider werd afgevaar digd zoodat de 928.969 stemmen van liberalen en arbeiders slechts 1 lid in het Lagerhuis brachten .en de 1.456.902 van conservatieven maar eventjes 84. Het blijkt dan ook, dat in totaal op de conserva-i tieven 71/2 millioen van de ruim 16 millioen stem men, zijn uitgebracht, op de arbeiderspartij 5 V2 millioen en ongeveer 3 millioen op de liberalen. De conservatieven wonnen, vergeleken bij de vo rige verkiezingen ruim 2 millioen stemmen en de arbeiderspartij meer dan een millioen, terwijl de liberalen 1 millioen driehonderd vijftig duizend achteruitgingen. Hieruit blijkt dus, dat veei meer stemmen zijn uitgebracht, wat ten deele het gevolg is van toe name van het aantal kiezers, maar ook dat van een nederlaag der arbeiderspartij maar in betrekke- lijken zin sprake kan zijn en dat de conservatieven minder stemmen op zich vereenigdsn dan arbei ders. partij en liberalen gezamenlijk Niettemin heb ben, ze met hun 410 van de 615 zetels in bet La gerhuis een overwéldigend© meerderheid en kun nen ze niet alleen eien regeering naar hun smaak vormen, maar alles naar hun wensch en behoef regelen. Daarbij zal. dan wellicht niet enkel het Russisch-Engelsch verdrag, waarvan conservatie-, ven noch liberalen iets willen weten, maar allicht ook' het protocol van Genève een beietje in het gedrang raken. De conservatieven zijn een bieetje nationalisti- scher dan de liberalen en de arbeiderspartijen wil len er niet goed van hooren, dat Engeland's zielf- standgiheid ten behoeve van den wereldvrede ook mdar eenigszins beperkt wordt. Tot een weigering om te teekenen zullen zie zich met het oog op de stemming in de wereld niet zoo gemakkelijk ver stouten.' Maar zeker zullen ze trachten het pro tocol nog- een beetje in hun geest gewijzigd te krijgen. Op de verhouding tot Frankrijk zal dit allicht geen voordeeligen invloed oefenen. Lord Curson, die als nieuwe minister van buitenlandsche zake ngedoodverfd wordt, kan het met Poincaré niet al te best vinden. Met den zooweel democrati scher Her not zal dat ongetwijfeld nog slechter, gaan, •j Ook in de Iersche kwestie, die nu juist in eer, beslissend stadium geraakt is, komen de conser vatieven wat scheef te staan. Ze hebben nooit veel voor een vrij Ierland en voor den nieuwer-wetschen, vrijstaat gevoeld, maar een uitgesproken voorliefde voor Ulster. - Toch begrijpen ze, ,dat ze Ulster thans zijn zin niet kunnen geyen en dat het onvoorzichtige poli tiek zou zijn, wanneer ze het tienmaal gesloten trac- taat niet conservatief hielpen uitvoeren. Maar het zal hun moeilijk vallën jdaarbij Ulster voor het hoofd te stooten. Een andere moeilijkheid is de Egyptische kwestie die ook Mac Donald niet kon oplossen. Dan zijn er nog binnen de grenzen van Engeland, de kwestie, der werkloosheid, die van de protectie en van deh landbouw- Zoodat Baldwin's regeering de handen vol. krijgt met netelige kwes ties. En het niet onmogelijk lijkt, dat over 4 jaar de kiezers, onvoldaan over het conservatieve werk, over deze regeering een zelfde vonnis strijken als nu aan MacDonald en de zijnen voltrokken is. Men kan niet weten. Het onverwachte gebeurt veelal in de wereld. Baldwin kan het evengoed er varen als MacDonald en Woe-pei-foe, (Want deze mhchfTgsté-en 'energiekste man van China zal wel niet gedacht hebben, dat. hij zoo. spoedig als,, een verslagene om onderhandelingen, moest vragen Zal het hem nog baten? Tsi. ang tsolin lijkt niet de man om gemakkelijk met zich' te laten praten En de generaal, die door zijn ver raad te Peking, Woe-pei-foe's nederlaag vast voor een groot deel voor zijn rekening heeft, zal zeker wel niet veel lust hebben Wioie-pei-foe de gelegen heid te laten, nu of later opnieuw tot macht te raken, maar veeleer zijn best doien hem voor' goed' onschadelijk te maken 'c. HHet is alleen de vraag of Wpe-péi-foe zich dat zoo gemakkelijk zal laten maken Zo ohij een der energiekste mannen van China heet, zal die naam wel niet v<jor niets gegeven zijn En er- is dus alle kans, dat hij zijn gelegenheid zal afwachten om z'n oude positie te heroveren Op 't oogenblik lijkt .de kans daartoe niet groot Maar kansen kunnen spoèdig keeren En ook.in China pleegt het on verwachte veelal te gebeuren. i De raad vergaderde gisteravond 7, uur in vol-, tallige zitting. Het voorzitterschap wordt waargenomen door den ren wethouder, den heerOotjers. 1 De voorz. zegt dat het misschien vreemd aan doet dat hij thans als voorzitter fungeert, maar het komt door afwezigheid van den burgemeester.. Men kent zeker ie reden allen, het betreft een blijde gebeurtenis in het gezin van den burgemees ter. We kunnen zeker het gelukkige ouderpaar, gelukwenscben Ik vertrouw verder dat u het mij in de leiding gemkakelijk zult maken en de besprekingen zake lijk zullen worden gevoerd. Na deze openingswoorden worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onder dank goedgekeurd. j Naar aanleiding van de notulen, betreffende- de vraag van den heer Kooij over hét Onbedekt uit venten van melk, zegt voorz. een onderzoek te j hebben ingesteld, en gebleken is dat alleen tot I strafvervolging kan worden overgegaan wanneer, het onbedekt houden in de politieverordening ver- j boden wordt. De heer Kooij zegt dat niet zoozeer de nood- i zakelijkheid dan wel de wenschtlijkheid bestaat, om de melk in gesloten emmers tie houden. Maar reeds is hierin een groote verbetering gekomen. De voorz. is van oordeel dat het zeer wenschelijk is, omdat anders alle vuil in de melk kan komen. De heer Kooij vindt het ook goed wanneer dit nader geregeld wordt. Bericht is ingekomen van den comm. der Ko ningin, dat den burgemeester verlof is verleendj van 30 October tot 12 November buiten de ge meente te vertoeven. Thans komt in behandeling de gem.-begrooting. Op een vraag van den voorz. antwoordt de hr. Duijves namens de comm. van onderzoek, dat de bemerkingen van de commissie zullen worden ge maakt bij het voorlezen der verschillende posten. De begrooting vangt dan. aan met een voordelen- lig saldo groot f11048.51. Presentiegelden stenmbureau I De heer Duijves stelt namens de commissie van onderzoek voor aan ieder lid van het stembureau f5 presentiegeld toe te kennen. De voorz is van oordeel dat er wel iets voor valt te zeggen, omdat er personen kunnen zijn, -die een geheelen dag niet kunnen m,issisn, l 1' De heer Zut kan er in meegaan De heer Barten zegt dat er in de wethouders- vergadering ook over gesproken is, maar men 't aan hen raad wilde overlaten, omdat die dag even goed'al wat kost Dit voorstel wordt aangenomen en wordt de be treffende post met f50 verhoogd. Kosten vergaderingen De heer Kooij sMt namens de comm voor deze post te v-erhoogen opdat men vrij rooken en ver tering beeft 1 Die voorz zegt dat het verleden jaar uit ieen oogpunt van bezuiniging is afgeschaft Een der gelijke bezuiniging is echter 'zeer minim en am per op z'n plaats te noemen Het is wel wat schriel als men op de raadsvergaderingen zielf al- les nog moet betalen Spr. juicht het voorstel toe Mte allen "voor aangenomen De post wordt verhoogd met f125 en geraamd op f 200. -Subsidie burgerwacht f 100.4 - Del heer Kooij vraagt (niet namens de comm.) of' deze post niet verminderd of geheel afgevoerd kan w-ordeen. Hij ziet h-et nut ,er absoluut niet van in. •De menschen mogen nu wél eens afzwaaien en met groot verlof gaan. Het rijk gaat ook aan het verminderen, en laten wij in dezie volgen. D,e voorz. hoopt ook dat de post het volgend jaar zal verdwijnen. Spr. 'gevoelt er geen behoefte aan Eerst hébben we gemeiend dat het nuttig was -en is de burgerwacht opgericht. Zij is ech- kort-en te kampen. En juist om dit tekort is ook ter niet gelukkig geweest, en had steeds met tie- verleden jaar subsidie vèrlaend. Ik meen dat we wel eenige verplichting hebben, omdat we mee- geholpen hebben haar in leven tie roepen. Ik weet net hoe groot het tekort nu is, maar wel w-eet ik, i dat de burgerwacht krap in haar middelen zit. Zij leeft nog steeds onder den druk harier tekorten. Ik hoop ook dat de post in de allernaaste toe- komst zal verdwijnen of verlaagd zal worden. De menschen hebben nu toch wel voldoende geleerd. De heer Duijves kan omtrent de financiën geen inlichtingen verstrekken, omdat hij niet meer in het bestuur zit. De heer Jes ziet hét nut er. ook niet van in. 'Wat voor nut doen ze in de gemeente? (De voorz. De burgerwacht is er niet voor nut maar is gekomen uit beginsel, dat het eventueel noodig. zou zijn. Ik geloof echter niét dat het Langer noodig is dat de burgers zich wapenen om anderen te beschermen. Maar wie hebben nog j wel -eenige verplichting. Die heer De Geus. De burgerwacht' is gekomen met de mobilisatie toen veel goiede krachten uit I de gemeente waren opgeroepen, en er eventuéél 1 iets kon gebeuren. Dan zoudende opienbare ge- bouwen niet onbeschermd staan'. Daarvoor is de burgerwacht opgericht. En toen was het ook wel •gewenscht. Besloot de raad toen ook steun te verle-enein, nu is die tijd voorbij, en moeten ook wij de bakens verzetten. De goisd-e krachten zijn t-e- ruggekeerd en de burgerwacht is overbodig. En j wanneer de burgerwacht steeds achterstallig is, en -de gemeente moiet steeds bijdragen, daar ben ik niet voor. W-aren de schuldenbekend, dan konden we die i- betalen en waren we van verdere verplichting af. De secretaris' zegt dat de tekorten -zij-n ontstaan doordat de ourgerwacht minder subsidie kreeg van het rijk, dan waarop zij recht had, de instructie, was duur, en nu heeft h-et rijk de subsidie nog verminderd, zoodat ze is aangewezen op de sub sidie van de gemeente, daar ler geen andere in komsten zijn t' De voorz. Een weg zou zijn om de burgerwacht er op te wijzen dat zij zich moet bekrimpen len erbij te vermelden -dat het volgend jaar geen sub sidie meer wordt gegeven. De heer Barten wijst er op dat het ieen instelling van. de gemeente is. Echter doiet het ook hem ge noegen dat de toestand zooveel beter is geworden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat men toch eens voor moeilijkheden kan komen -te staan, en zijn w-e nu ook minstens verplicht met het oog op het tekort de subsidie toe te staan. De voorz zegt ook dat waar de gemeente ver plichting heeft, men de subsidie niet mag afwij zen. Spr. stelt dan ook voor nu de subsidie te verleenen en te berichten dat dit de laatste maal is. Dan weet men waar men zich aan kan houden. De heer B-artien zegt hieraan zijn stiem niet te zullen geven. 1 De heer Duijves zegt dat hier twee voorstellen aan elkaar worden gekoppeld. Dat gaat echter niet op. Het moeten twee voorstellen zijn. 1 De heer De Geus meient ook dat men er eenigs zins scheef tegenover zal staan. We zijn van oor- i deel dat we verplichting hebben en de subsidie nu, niet kunnen intrekken. Wanneer we het be- drag van de schuld wisten, konden we een zeker bedrag vaststellen. Maar nu kunnen we geen vast satndpunt innemen. j De heer Barten stelt nu te besluiten voor dit I jaar en het volgend jaar vérder te zien. j Die voorz. wil aan de subsidieverleening vier- 1 binden een beginseluitspraak om het volgend jaar j geen subsidie meer te verl-eenen. j De heer Duijves vindt het uiterst gevaarlijk tot opheffing over te gaan. Dan is niet alleen de bur- i gerwacht, maar zijn ook de geweren, die hier in I flink aantal aanwezig zijn, weg. Wanneer er stoor- I nis in de gemeente komt zal men die geweren niet I zoo gauw weer hier hebbem, I De voorz. is hier in het minst niet bang voor. Hij heeft wel zooveel vertrouwen dat dit niet ge- - beuren zal. En mocht het wel het geval zijn, dan zal de burgerij wel schouder aan schouder "staan om dit te keeren, ook zonder burgerwacht. -De heer Zut noemt de burgerwacht ieen nuttige instelling en zou ie subsidie van f 100 willen toe staan zonder' meer. Het volgend jaar kunnen we dan verder zien. En dan kunnen tevens de schul den onderzocht worden. .De voorz. houdt vast aan de beginseluitspraak' opdat de burgerwacht er haar huishouding naar kan inrichten. De raad besluit hierna met alleen de heer Jes tegen de subsidie te verleenen. Met de heeien De Geus, Kooij, Ootjers en Jes voor wordt in beginsel uitgesproken dat de sub sidie het vplgend jaar niet meer zal worden ver leend. ,- De heer Jes komt terug op de post pensioen- bijrdage door den gemeente-veldwachter groot 68 gulden. Hij komt'hierdoor ten achter bij collega's in andere gemeenten die vrij pensioen hebben. Spr. wenscht dit ook premievrij te verleenen aan -de, gemeentepolitie hiér. De voorz. is het hier niet mee eens en de heer Bakten verklaart er ook. niet voor f-e zijn. Men kan het' niet alleen aam 1 <gmbtenaa,r toestaan, maar dan moet het aan allen worden gegeven. Spr. is van oordeel, dat iemand, die pensioen heeft er ook aan behoort te betalen. De voorz. zégt dat ieder particulier verplicht is voor z'n eigen pensioen te zorgen. En bet wordt hier nog niet eens zoover gebracht als wij vol gens de wet van de ambtenaren mogen vorderen. De bijdrage is hier niet mleer dan 4 pCt. en ver- keeren de ambtenaren zieker in een gunstige con ditie. f' De heer Jes is het_ er niist mee eens, dat een ie der zijn -eigen pensioen moist betalen. Iemand die' z'n best heeft gedaan in de noaatschappij moet ook premievrij pensioen hebben. Het voorstel vvordt niet ondersteund zoodat hier op niet verder wordt ingegaan. De heer Duijves zou wel willen verzoeken aan Jes om niet meer terug te konten op posten die reeds gepasseerd zij'n. Dat houdt teveel op en we moeten -doorgaan. 1 Subsidie aan de afd. Langedijk van het Genoot-' schap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies- •Een verzoek is ingekomen om' een subsidie van f60.—. D>e heer Duijves zegt persoonlijk, maar niét namens de Comm. dat, wanneer de Gemeente iedere maal subsidie gaat verleenen, dit wel prach tig is, maar de Christelijken en Katholieken red den zich 0.0k zelf in hun vacantiekolonies. Spr. vindt .'teen bezwaar worden voor de gemeente. Die voorz. antwoordt dat 't een neutrale ver- -eèniging is, waardoor van iedere gezindte kin deren worden uitgezonden en een iedier van kan profiteeren. Het is een zeer nuttige instfelling en op het gebied' om de noodlijdende menschheid te helpen, kan niet te veel gedaan worden. 'Die- heer Duijves is van het gmote nut van het -Genootschap ten volle overtuigd. 'B. en W. stellen v-oor een subsidie te verleenen !d:at voor ieder, kind dat uit deze gemeente wordt .-uitgezonden de helft van de verpleegkosten door" 'de gemeente worden gedragen. (Dus worden er kinderen uit Noordscharwoude uitgezonden, al len b.v. voor een termijn, dan betaald d.e gemeen te f 90 en de vereeniging f 90). Die heer De Geus zegt, dat hij een eigenaardig Igevoel over zich kreeg toen D;. voorsteldle geen "nubsidie te geven. Ik was juist van plan de aan vrage van f 60 met f 40 te verhoogen, om'dat hij ten volle overtuigd is van het groote nut en dé goede werking in eigen gezin heeft ondervon den.'Nu gaat hij met het voorstel van B. en W- mee. Het voorstel wordt met algemeene stemmen 'aangenomen. Huur en pacht van landerijen. De heer Kooij zegt dat hieronder ook begr-e- ;?pen is het stukje grond achter de o;l. school, dat verhuurd wordt voor f40. -Spr. zou dit in het vervolg niet meer willen verhuren om de volgende reden. Onze gemeente zoo zegt hij heeft geen wandelplaats, en nu zou ik daar de slooten willen dempen, een weg rondom dat ter rein aanleggen en aan de Oost- en Zuidzijde met boomen beplanten, opdat men daar gelegenheid krijgt rond te wandelen. De voorz. geeft in overweging dit voorstel in 'de volgende vergadering te doen omdat 'het nu booh niet behandeld, kan worden en. e 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3