p ai I DO Dinsdag 11 November 1924 S8e JVrga g snt f ons if O» 182, httm». si NIEU WE LAMEDIJOR IHRiVT. 'aat ik'' Gemeenteraad ZUÏDSCHARWOUDE leeds aan ónze lezers ter plaatste toegezonden.j) Voortzetting van de Einsdag j.l. verdaagde ver- adering had plaats Zaterdagmiddag 4 nor, nder I'corzitterschap van den heer J. Kroon, le wet- Louder. De voorz. opent de vergadering en doet mede- BÉeeling dat van den heer Groen bericht van ver hindering is ingekomen. ff Allereerst wordt thans gestemd over het aan gehouden voorstel van B. en W. om het salaris van den gemeenteontvanger op f1400 op de be- Brooting te plaatsen. De vorige maal staakten Hierover de stemmen omdat er leden waren die het voorgestelde bedrag van f980 op die begroo ting wilden plaatsen. De vorige stemming was Jjegen de heeren Berkhout, Kramer en Du Burck; [%oor de heerenZeeman Kroon en Groen, pi D'e uitslag van de thans gehouden stemming is voor het voorstel van B. en W. Bekker, Kroon, Kramer en Zeeman, tegen de heeijenDu Burck en 'Berkhout. 4 Die heer Kramer zegt hierbij: „ik zal nu maar Hoorstemmen, anders komt er geen einde." I Begrooting Lichtbedrijven. Ij De heer Zeeman zegt dat de Commissie aan de hand der van den Directeur verkregen in- [Mchtingen, tot behandeling kan adviseeren. •I Begroeting Gasbedrijf. jjl Dieze sluit in ontvangst en uitgaaf op een be drag van f 111278.89 de kapitaaldienst geeft aan een ontvangst van f19653.72, een uitgaaf van f 19285.60, batig alzoo f368.1 2. De heer Zeeman wijst er op dat er ook in" de idere raden reeds gesproken is over het vormen an een reservefonds. En ook is spr. er voor. Difc Loet toch, zoo zegt hij, .gevormd worden uit de dnst van het bedrijf. De voorz. Wanneer, men een reservefonds wil ormen, zal het Wel uit de winst moeten komen. De heer Zeeman. Om een. reservefonds te ver ten, zal men den .gasprijs moeten verhoogen, én )k daaraan is bezwaar verbonden. Maar toch erzeekt hij om er rekening mee te houen .dat 't oo sterk mogelijk wordt gemaakt. Er kunnen errassingen komen van onaangenamen aard', 'aardoor het noodig is het reservefonds aan te preken. In verband hiermede wijst spr. tevens op de afschrijvingen, die naar zijn meening voor "erschillende zaken te laag is. Spr. hoopt dat de unmissie met de gemaakte opmerkingen reke- ng zal houden. De heer Du Burek is van oordieel dat men leen een sterk reservefonds kan maken door in gasprijs te verhoogen. Maar het streven van de Gaseommissie is om een sluitende rekening te maken, zal men ook niet aan den wensch tot het vormen van een sterk reservefonds kunnen voldoen, zonder gasprijsverhooging. Spr. noemt sgaü» de winstcijfers van '22 en '23, die slechts enkele honderden guldens bedragen, en wanneer men zoo 1 Op t0g0H 'doorgaat zal men geen sterk reservefonds nunnera vormen. Als men dat wil moet men den gasprijs verhoogen of de onkosten verlagen. Verder vraagt spr. of het noodig is een reservefonds te vor- men. En wat zegt het reglement hierover? Art. Ikmaar. 16 spreekt van een reservefonds, maar het heeft mij ten zeerste gefrappeerd, dat de eene helft van de winst bij een winst van een zeker bedrag moet worden verdeeld onder de 5 betrokken ge- men met: meenten en de andere helft moet gfestort in liet iMMER Arts reserw-f<:>nds. Spr. zou gaarne zien dat de saldo's egen zwarèn reservefonds werden overgeschreven. En en Bronchitis' er *e^s voor ee:a res®rvefond!s te zeggen, menachen het erschillende vaste goederen staan hooger op de balans aangegeven dan de werkelijke waarde, en én Van Carls- ^aaxc*oor zou men voor moeilijkheden kunnen ko- i.-j,,,,- men te staan. Het is dus min of meer een ge- flac f 1 15 I^t^rde balans. Spr. acht het daarom pok be ter een reservefonds te vormen, hetgeen met een tfieine gasprijsvernooging te bereiken zou ziji. 1 Ging men den gasprijs met 1/2 cent verhoogen dan zou dit een meerdere ontvangst beteekenen van Inge veer f3000. Wat de kosten van het accountantsonderzoek Betreft, deze bedragen f250 voor het gas en f 250 voor het electrisch bedrijf. Deze bedragen zijn spr. niet direct te hoog, maar hij achtte het H eter wanneer uit de lichtbedrijven uit den om- rek een bureau werd gevormd, waardoor het nderzoek plaats had. Dit zou allicht een kleine «mindering van kosten met zich kunnen bren- Bén. j De heer Berkhout is ook voor een reser ve nds maar is hét niet met den 'heer Zeeman eens m -een sterk reservefonds te vormen. Dit- zou en koste gaan van den gasprijs, en spr. wil het eservefonds liever langzaam aan verhoogen. De heer Kramer zegt dat het de vraag is of en reserve nu zoo noodig is. Het is een gemeen telijk bedrijf en daarom is het niet zoo noodig. Ie gelden kunnen toch door de gemeenten wor- len gevoteerd bij wijze van leening. Groote be tragen worden toch niet uit de reserve betaald, pen gemeentebedrijf is geheel iets anders, dan een particulier bedrijf, waar wel een reserve noo- 'd'ig is, omdat daar de gelden niet altijd door een leening kunnen worden verkregen. Spr. is tegen sten. >or de naar een gasprijsverhooging om daaruit de reserve te kunnen vormen. D'aar bij een groote winst niet alles uitgekeerd wordt aan de gemeenten, daar is wel iets voor te zeggen. Maar men moet zich thans niet blind staren o.p. een reservefonds, dat van betrekkelijk geringe waarde is. Ook de heer Bekker wil liever niet de gasprij- zen verhoogen. Wanneer het verbruik aan gas- kaehelgas gaat toenemen, zal ook de productie Van de fabriek verhoogd wórden en maakt het bedrijf misschien iets meer winst. Spr. acht de 5 gemeenten mans genoeg, om wanneer het noo dig is te betalen, en is dan oek niet voor een groot reservefonds. De voorz. De heer Zeeman gaat niet accoord! met de afschrijvingen, maar wij als leeken kunnen daarop moeilijk afdingen. Deze zaak is geregeld in overleg met den accountant, en moeten wij vrede nemen met dezen vorm van afschrijving. Wat betreft het accountantsonderzoek, ook hierover is gesproken in de Gaseommissie. Toen is door mij voorgesteld om geen accountantson derzoek meer te doen plaats hebben, omdat ik meende dat de 4 burgemeesters de zaak voldoen de onder den knie hebben. Toen werd geziegd dat dit niet kon, maar ik acht het wel wensche- lijk een kring van gasfabrieken te vormen en daaruit het accountantsonderzoek te doen plaats hebben. Het vormen van-een sterke reserve zal ten koste gaan van den gasprijs. Er was, misschien alreeds een reservefonds geweest, maar dat het er nu niet is, is zekér een gevolg van den achter uitgang dér fabriek. De productie toch is in de mobilisatie tèruggeloopen van 1 millioen M3 tot 600.000 M3. en dat gaf natuurlijk een groe ten terugslag. Ook een gevolg van de concur rentie van de petroleum waarvan we nog niet geheel vrij zijn. Wanneer de petroleum 12 cent is en het gas 13 cent, dan kunnen wij den gas prijs niet verhoogen, alleen om het reservefonds. Ik ben wel voor een reservefonds, maar niet zoo sterk. Een reserve is soms noodig voor sommige dingen en ik kan 'de toezegging doen dat dit door mij in de gaseommissie zal worden besproken. Dé heer Du Burck zegt dat men uit het door hem gesprokene niet moet afleiden, dat hij vóór gasprijsverhooging is, maar zijn bedoeling was dat alleen een reservefonds kan worden gevormd wanneer men den prijs gaat verhoogen. De heer Zeeman uit den wensch om de ge meenten zoo weinig mogelijk in den winst te doen deelen, om daardoor een behoorlijk reserve fonds te kunnen vormen. Die voorz. is van oordeel dat de gemeenten toch wel - eenig recht hebben op een gedleelte van den winst. j De heer Zeeman zegt nog dat de Commissie het zeer op prijs heeft gesteld, dat de Directeur aanwezig was voor het geven van de noodige inlichtingen. De begrooting wordt hierna goedgekeurd. Begrooting electrisch bedrijf. Deze sluit in ontvangst en uitgaaf opeen be drag van f 57254.29. De kapitaaldienst in ont vangst op f8170.in uitgaaf op f5350.batig slot f2880.—. De heer Zeeman zegt dat de conclusie van de Commissie was dat 't met het bedrijf goed gaat, hoewel dit wel eenigszins een strop be- teekent voor 't gasbedrijf, daar de gasafname min- 1 der wordt door 'tmeer electrisch branden. Maar de menschén willen het en dan heeft men miet den modernen tijd mee te gaan. Be Commissie i heeft geen aanmerkingen. Persoonlijk heeft spr. echter iets 'ten opzichte van het, loon van den 2en electricien, en door hem is gevraagd aan den Directeur of het loon zoo bleef staan. Zijn jaren van dienst klimmen steeds en dar. moet men ook rekening houden met meer- i dere prestatie. Door den Dir. is toen geantwoord 1 dat 't bedrijf geen 2 eerste krachten noodig heeft en men met 1 eerste en seen lichtere kracht kan volstaan. Spr. kan zich indenken dat men uit J bedrijfsoogpunt bezien, niet tot verhooging over gaat. Spr. zou echter gaarne zien dat met 't klimmen der jaren ook meer loon werd betaald. Hij zal toch van halfwas „vol" worden. Spr. zou gaarne zien dat er in de gaseommissie met zijn opmerking rekening werd gehouden. De voorz. antwoordt dat alles er naar staat, dat 'tbedrijf in bloei zal toenemen. Spr. is van oordeel dat de 2e kracht dan meer tot z'n recht zal komen en ook 't zelfde werk zal doen als 'de lö lijnwerker. De heer Kramer zegt dat idezte zaak al eens in de gaseommissie is besproken en toen besloten is dit zoo te laten. De regeling luidt zoo, dat er een ie lijnwerker en een leerling is. Het net kan voldoen-1 dê in orde worden gehouden door den ien lijn werker alleen, en de ae kracht dient meier voor handlangersdiensten. Is hij van leerling voldoende bekwaam geworden, dan zal hij moeten trachten bij een ander in dienst te komen om een hooger loon te kunnen bedingen, 't Bedrijf behoeft hem niet. Het is dan ook teveel gevraagd om 2 lijnwier- kers in dienst te nemen. Dezie heeft het bedrijf niet noodig. De heer Bekker vindt het loon voor leen leerling te hoog. Thans verdient hij echter tekort, 't Is mooier wanneer zij geleidelijk kunnen opklimmen, en dan is f 800 voor aanvangssalaris te hoog. Beter is het om dan met een lager tractemisnt te begin nen. Want het zijn toch jongens van 13 h 14 jaar wanneer zij er bij komen. Nu verdient hij echter niet wat hij kan verdienen, want het is een flinke kracht. De beer Du Burck is het met den heer Kramer eens dat zoo iemand moet trachten elders ge plaatst te worden. Verder zegt spr. dat op de balans voorkomot een vordering op het Noordhollandsch Landbouw- crediet groot f8031.71 van het electr. bedrijf en een schuld van f5718.op dezelfde bank van het gasbedrijf. Misschien is het goed dat deze posten afgescheiden zijn, en toch doet het vreemd aan, waar de bedrijven zoo nauw aan elkander verbonden zijn. Spr. vraagt of het niet mogelijk is deze posten te neutrallseieren door de schuld af te lossen niet de vordering, zoodat de vordering dan kleiner wordt. Voor vorderingen ontvangt men toch een lager percentage dan men voor schulden moet betalen. Verder vindt spr. het jammer dat zijn richting niet in de gaseommissie is vertegenwoordigd, om dat zij daardoor zoo slecht op de hoogte zijn met zaken, de lichtbedrijven betreffende. Daarom ook acht hij het wenschelijk dat de Pers op die ver gaderingen wordt toegelaten. Dit moet men niet beschouwen als een blijk van wantrouwen, maar 't is om meer op de hoogte te komen. Men zal dan niet meer kennis van zaken kunnen spreken. Er is indertijd besloten dat een communique van de gascommissievergaderingen aan de bladen zou wor den verstrekt, maar spr. zag liever de' vergaderin-, gen door ie Pers bezocht. 1 De voorz. antwoordt op het eerste dat die be dragen. twee verschillende bedrijven betreffen en dit zoo wordt gelaten voor een zuivere administra tieve verhouding. Overigens zegt spr. wordt het eene 'bedrijf door het andere gedekt. Het toelaten van de Pers op de commissieverga-i leringen is» reeds meermalen besproken, naar hij meent, naar aanleiding van ingekomen adressen. Het zijn echter „commissievergaderingen" en daar om wordt de Pers niet toegelaten., v De heer Kramer zegt ook dat dit onderwerp meermalen is besproken. De commissie verricht echter voorbereidend werk en neemt geen beslui ten. Alles komt toch eerst in den raad. En dit is eerder een rem voor de commissie, dan gemak kelijk. De heer Du Burck is het niet met den heer Kramer eens dat alles in den gemeenteraad komt. Wanneer b.v. de Directeur geschorst wordt kan deze niet in beroep komen bij den Raad. En dan is het maar de vraag hoe de commissie hiertegen over staat. Dan komt ook het publiek niets te weten. Spr. vindt er niets tegen om de vergaderin-, gen openbaar te maken. Tal van commissieverga deringen zijn openbaar en dit hangt dan ook ge heel van de commissie af. De heer Berkhout zegt dat reeds vele malen is geprobeerd de vergaderingen openbaar te maken, maar het altijd een mislukking is geweest. Wjsl werd er besloten een resumé van de vergaderingen te geven, maar dit blijft ook achterwege. Dit acht spr. echter toch ten zeerste gewenscht. Hij ver zoekt den gascommissieleden dit in de vergade ring ter sprake te brengen en op uitvoering van dit besluit aan te dringen., De voorz. erkent dat dit besluit is genomen, en zegt toe dat door hem zal worden medegewerkt het besluit te doen uitvoeren.,' s De heer Kramer zegt dat het meermalen is ge daan en wijst er op dat er thans zeer weinig wordt vergaderd. Ook deze begrooting wordt hierna goedgekeurd Begrooting Burgerlijk Armbestuur. 1 De begrooting vangt aan met een batig slot van f 800.04. De ontvangsten en uitgaven bedragen in totaal f 2766.581/2, terwijl de post onvoorzien groot is f 369-39x/2- De subsidie van de gemeente is groot f750.—. 1 Deze begrooting wordt zonder discussie goed gekeurd. Op de vraag van den voorz. of de raad zich met de voorgestelde begrootingen kan vereenigen, zegt dé heer Berkhout nog .eens op de gemeiente- bégrooting te willen terugkomen, i De voorz. Dat mag u wel, als het maar geen discussies uitlokt. De heer Berkhout zegt dat in de gehouden be stuursvergadering van „Het Witté Kruis" besloten is. een subsidie bij de gemednten aan te vragen voor de wijkverpleging. Deze post komt niet op de be grooting voor en spr. vraagt of dit niet als me- moriepost op de begrooting kan worden gebracht. De voorz. antwoordt dat er alles voor is om deze zaak later te regelen. De b|sgrootihg is toch alreeds vastgesteld. En wanneer het verzoek binnenkomt kan dit in de eerstvolgende vergadering worden behandeld. Het kan toch bij suppletoire begrooting geregeld worden. Door den heer Bekker wordt in denzjelfden geest gesproken. De heer Berkhout kan zich hiermede vereenigen. Da raad gaat hierna met ,de begrootingen accoord De voorz. brengt den heeren Zeeman en Groen een woord van dank voor htm vele bemoeiingen bij het nazien der verschillende begrootingen. ■Rondvraag. I De heer Kramer bespreiakt de kwestie van aan koop van brandstoffen voor de gemeente. Spr. weet niet hoe het thans gegaan is, maar verleden jaar zijn ze van „De Toekomst" betrokken. Hij heeft gehoord dat de handelaren niet zijn gevraagd naar hun prijzen en de brandstoffen bij het be trokken lichaam zijn besteld. Echter weet hij niet hoe het nu gegaan is, maar hij wil ook aan de be trokken personen prijsopgave vragen, omdat zij. in deze branche toch hun bestaan moeten vinden. De voorz. Daar is alles voor. De heer Du Burck. De voorz. heeft de heeren Zeeman en Groen bedankt voor hun werk ien ik kan mij daar volkomen bij aansluiten. Ik dacht echter 'dat het wel gewenscht zou zijn, dat voor het nazien alle raadsleden, buiten die wethouders, werden aangewezen. Wat is er' ttegen dat alle vijf er bij zijn. Dan krijgt men direct alle inlichtingen. Spr. verzoekt voorz. met dezen wensch rekening te willen houden. De voorz. antwoordt, gelezen te hebben dat dit ook in andere gemeenten geschiedt, en het met den heer Du Burck wel eens is. Ik weet niet of het dan spoediger afgeloopen zal zijn, maar de leden komen dan beter beslagen ten ijs. Hij is er ook terdege voor en zegt toe dat met dezen wensch rekening zal worden gehouden. Nog maakt de heer Du Burck een kleine aan merking naar aanleiding van ons vorig raadsver- slag. Wij laten hem zeggen dat bij eventueele woe lingen de stemmen niet zullen worden geteld maar gewogen. Echter heeft hij geziegd, dat de tijd voor bij is dat de stemmen niet meer zullen worden geteld maar gewogen, daar de democratie thans sterk genoeg zal zijn om eventueele woelingen te keeren. De rondvraag levert verder niets op, waarna slui ting der vergadering volgt. Rechtzaken. VOOR BEN POLITIERECHTER. Middagzitting van Maandag 10 Nov. Ter waarschuwing voor and'eren. Twee personen,, een schippersknecht en eed 'chauffeur die voorwaardelijk werden Veroordeeld, de eerste wegens diefstal tot 3 maanden en no. 2 vo,or oplichting tot 5 maanden hoorden thans 'van den politierechter, dat de voorw. straf op hem zou worden toegepast, omdat zij zich weder aan een strafbaar feit hadden schuldig gemaakt. Dit mag voor anderen een ernstige waarschuwing zijn om niet alleen te zorgen dat zij' geen straf bare daad meer begaan, doch ook, dat zij de bijzondere voorwaarden hen opgelegd, bij1 de voor waardelijke veroordeeling, zorgvuldig nakomen. Pronken met valsche veeren. Eien persoon, die op 4 September, ter geleglen- beid van het landbouwfeest in Alkmaar liep tè geuren in een militaire uniform zonder daartoe gerechtigd te zijn, werd voor dit feit door den politieagent Wijnberg aangehouden en geverba liseerd. Aan de politie verklaarde hij, dat hij een 'grap had willen uithalen. Aangezien dergelijke grappenmakerij niet geoorloofd' is, werd de ko miek heden veroordeeld tot f3 boete of 6 dagen rechtenis. Pas op je woordlcoa. Een werkster uit Grootebroek kreeg op 'n mooien Septemberdag ruzie m,et eenige buurvrou wen, die zonder toestemming te vragen, gebruik hadden gemaakt van haar kleerenbleek. In haar verontwaardiging over deze vrijpostigheid, ge bruikte de rechthebbende echter zulke beleedi- gende uitdrukkingen, dat zij' heden werd veroor deeld ter zake eenvoudige beleiediiging tot f 3 Boete subs. 3 dagen hechtenis. Nergens vrenjle. E'Een meubelmaker uit Alkmaar, verstoord op een overmoedige slagersknecht, door wien/hij, ■naar hij meende in den nacht van 27 op 28 Sept. in de Achterstraat voor den mal werd gehouden, gaf het- slagertje een mep op z'n gezicht met .gevolg, dat de politierechter hem heden veroor deelde tot f 20, boete of 20 dagen. Een valsche profeet. Te de Rijp vervoegde zich bij1 een godsdienstig huismoedertje op 'n dag in Augustus een persoon, di ebeweerde collectant te zijn voor het genoot schap „Sions leger" en haar tegen betaling van 10 ets., regeltjes te koop presenteerde. De vrouw kocht zoo'n regel doch moest al heel spoedig ontwaren, dat Sions leger niet meer bestond en de opbrengst van de zegels verhuisde in de por- temonnaie van den collectant. De man werd nu wegeps oplichting vervolgd en stond heden te recht. Hij oefent thans het beroep van kok uit en woont te Amsterdam. Beweerde thans dat hij destijds uit armoede tot deze gevaarlijke prak tijken was overgegaan. Door het genootschap tot zéd. verbetering van gevangenen werd een voorw. veroordeeling geadviseerd. De officier kon zich daarmede vereenigen en vorderde 2 maanden voor waardelijk met 3 proefjaren. De politierechter zal op 1 December uitspraak doen, doch deelde reeds nu den beklaagde medfe, dat hij eveneens liet voornemen heeft, hem voorw. te veroordete- len. i Onbenullig. Een deftig gekleede kantoorbediende uit Am sterdam beleedigde cp 10 Augustus de bejaarde buurvrouw 'zijner ouders te Helder, door de ver onderstelling te uiten, dat zij 2 duiven zo uhebben ontvreemd. Het bleek op de zitting dait dit jonge- mehsch de oude menschen, de man is 83 en de vrouw circa 60 jaar meermalen onaangenaam is. De officier daarover verontwaardigd, vorderde f25 boete of 25 dagen, welke straf door den politierechter werd gereduceerd tot f 15 boete, subs. 15 dagen. Treurig verschijnsel. Een polderwerker, voorheen te Wieringen ver toevende in een polderkeet en thans te Emmen woonachtig, verscheen als beklaagde voor den •'politierechter wegens mishandeling van zijn 29- jarige vrouw, die door hem in den avond van 10 Sept. met 'de vuist in den nek werd' geslagen en

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1