J. ENG ELI: J.G.ENGELNdeiibaventooRVoert Dames Hoedeniagazgi als eerste klas Huis ia Heerenkleediüg. Waarheen? Ulster, Demi-Saisons, Winterjassen, Gabardine Regenjassen, Capes en Kinderjasjes. PHILIPS LAMPEN LAHFI9 H80HII 8MAMESTII Lantaarns, Z W E E P E N, Bitten n Bekens, A StAGT - Toetste; 6 -5, Firma H. LIND, Alkmaar. KACHELS Nieuwstijdingen Uitgetreden. Die heer G. Nijpels heeft aan het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond bericht, dat hij zijn lidmaatschap van dien Bond opzegt, 'aangezien het hem onmogelijk is, in te stemmen met het besluit der algemeene vergadering van 1 Nov. waardoor de dadelijke eenzijdig-nationale ontwa- pening als richtingslijn voor de staatsinrichting j van ons land, in het program van den Bond is epgenomen. Hij zal, zoo heeft hij1 geschreven, voortaan een dier overtuigde vrijz. dem. zijn, die zich. in den Vrijz.-Dem. Bond niet thuis gevoelen. Be onderwijzeres-assistente. Die gemeenteraad van Haskerland heeft thans besloten aan de openbare lagere school alhier een onderwijzeres-assistente aan te stellen tegen een salaris van... 100 gld. plus 90 gld. voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken plus 50 gld. voor het bezit der acte in dat vak. Van een burgemeester en een officier. De correspondent te Den Bosch van „de Tijd schrijft: We dachten minstens aan een ontzettend ge vaar, dat mogelijk wel langs de stille Zuiderzee ons rustig vaderland had willen hinnensnappen, toen we voor den aanvang der zitting van den Bosschen krijgsraad vernamen, dat de burgemees ter van Marken voor den krijgsraad verschijnen zou als getuige in de strafzaak contra een officier We wisten toen nog niet ,dat het ging tegen G. V., 20 jaar, geboren te Amsterdam, reserve tweede luitenant met groot verlof te Amsterdam. Eindielij kverscheen de officier als beklaagde, maar de burgemeester van Marken was niet aan wezig. Wat alle nieuwsgierigen erg tegenviel. De luitenant wilde mooi Marken eens zien. Dies ging hij eens kijken en nam gezelschap mede, waaronder eenige dames familieleden, 'tGroepje stond dan in Marken op een brug te praten toen daar de burgemeester tot doorlooèpn aanmaande onder de opmerking: „Je belemmert het verkeer. Den luitenant z'n zus beviel blijkbaar des bur gemeesters toon van spreken niet, althans ze zeide „,'tKon wel wat beleefder." Dat vond broer óók, die er toen aan toevoeg de: „Hij wil ons 'ns toonen, dat hij burgemeester is. 'tls maar een burgemeestertje!" En de burgemeester merkte op„Ik ben de burgemeester. Weet u wel dat u mij beleedigd Die officier meende, dat de burgemeester zich had behooren te legitimeeren,_ en hield h'et er toen voor, zelf beleedigd te zijn en achtte daar- door zoowaar het heele officierskorps beleedigd, op grond waarvan hij zich in een schrijven ging beklagen aan den Commissaris der Koningin in N.-Holland! Die op den brief geen antwoord gaf. Zoo verhaalde beklaagde, luitenant V, terwijl hij in de houding stond en in een spiksplinter nieuwe jas. „Maar," aldus beklaagde op een toon van groo ve verbazing, „waar is nu de burgemeester van Marken? Hij zou hier toch verschijnen-? Waar is hij nu? Hij moet er toch zijn?" En hij keek rondom zich naar den grond, als was er een dubbeltje verloren. „Dat is toch geen manier van doen," ging hij voort en keek zoekend rond naar omlaag. „Dat heeft de Krijgsraad te beoordeelen", ajdus de president. Op de groene tafel lag een telegram van den burgemeester, houdende bericht, dat hij den trein had gemist. Die auditeur-militair stelde de houding van den luitenant in het licht, tóen hij zeide: „Beklaagde is nog jong, 20 jaar nog maar, en meent misschien alleen te weten hoe de wereld er uitziet... En wegens overtreding der Politieverordening te Marken, daarginds ver in de Zuiderzee werd tegen beklaagde bij ons in Den Bosch f .3 ge-, eischt. In paradepas draaide de officier de recht zaal uit. i DE WATERSNOOD Bie everstroomingen. Uit Yenlo wordt gemeld: i Die Maas blijft vallen maar zeer langzaam. De meeste straten zijn weer watervrij'. Alleen Maas straat, Maaskade en een gedeelte der Havenkade staan nog blank. Over den langzamen val van bet. water maakt men zich ongerust. Men vreest voor nieuwe stijging, vooral met het oog op' den onbeduidenden val te Maastricht. Te Culemborg zijn de uiterwaarden onderge- loopen en staat het water van dijk tot dijk. Over tocht geregeld nog per gierpont. Te Culemborg is dJe overtocht per gierpont thans ook gestremd, aangezien de Veerkade aan de overzijde van de Lek, nu ook onder water staat. Ond'anks de felle strooming en den buitenge woon hoog gewassen IJssel, is het 'gelukt de schipbrug te Deventer weg te nemen en veilig tegen den wal van de stadszijde te bergen. Ook is het verkeer over d ebrug reeds geheel gestremd, omdat de Klap diep onder water stond en bovendien de Twellosche weg aan den overkant van dèn IJsel blank stond, omdat het water uit het park D:é Dorp kwam opzetten om de ver derop gelegen landerijen te overstroomen. De vloed vormt over dezen weg een waterval en sluit een aantal huizen op den linker IJseloe- ver geheel van het verkeer af. Totnogtoe weet men door kistingen de stadswijk De Hoven,' op dien linker LTseloever, nog watervrij t ehóuden. dien linker IJseloever, nog watervrij te houden. Het verkeer over de rivier wordt nu over de spoorbrug .geleid, doch door het drukke trein verkeer ondervinden voertuigen en voetgangers veel vertraging. Met hard werken gelukte het met behulp van den zandspuiter „Mosa", van de fa. de Breejen den Bout te Nijmegen, een dam te werpen in den mand van de nieuwe Haven, zoodat het ergste gevaar voor overstrooming van den polder de Bergweide en het Knutteldorp is afgewend. Toen uien grond kreeg, wierp men zinkstükken, rijshout en zakken zand op de verkregen afslui ting. Die kistingen om de havenarmen houden het nog uit en worden slechts bewaakt. Aan de loskade het Pothoofd is het water over den wal gekomen. Hier staan de loodsen der stoomvaart ondernemingen gedeeltelijk onder, maar de op.i geslagen goederen zijn tijdig geborgen. De gemeentelijke autoriteiten achten heden avond het gevaar van overstrooming van den Bergweidepolder, waarin ook de gasfabriek staat, zoo goed als geweken. Stremming in verkeer. Te Grave is de Veerstraat overstroomd, de gierpont opgebroken; de overtocht geschiedt per motorboot en veerpont naar de brouwerij- De stand der peilschaal aan de-Pegelbrug is. 974 cm.; de Elftweg is 124 cm. overstroomd. Te Zaltbommel is de Veerstraatoverstroomd, de gierpont is buiten dienst gesteld. De over tocht geschiedt per stoomboot en groot'e pont. B|e brug te Dinant ingestort. De brug over de Maas te Dinant, die in het begin van de overstrooming zwaar geleden had, doordat een aantal boomstammen met kracht te gen de middenpeilers waren aangedreven, is voor een groot gedeelte ingestort. Het middengedeelte is in het water verdwenen. Een aantal genie soldaten, die bezig waren om het wrakke midden gedeelte met stalen trossen te verankeren, werd mede in het water getrokken en werd slechts met veel moeite gered. Een hunner dreef op een boomstam tot aan het een half uur stroomaf- 'Iwaarts gelegen Bouvignés en werd daar door een bootje opgepikt. Binnenland Het beleid' van, den Minister van Waterstaat. Blijkens het Voorloopig Verslag verklaarden vele .leden weinig bewondering te hebben voor het beleid van den Minister. Zij waren van oor deel, dat hij over het algemeen met weinig kracht wetsontwerpen in deze Kamer verdedigt, waar door herhaaldelijk is voorgekomen, dat een wets ontwerp is verworpen of belangrijk gewijzigd. Voorts werd gewezen op de debacle van den postchè^ue en girodienst, waarvoor deze Minis ter de verantwoordelijkheid draagt, en op de min der gelukkige keuze bij de vervulling van bet ambt van directeur-generaal der Posterijen, Te legrafie en Telefonie. De slappe houding van den minister, zoo be toogden deze leden, komt ook tot uiting door de .gemakkelijke wijze, waarop gedane toezeggingen worden vergeten. Zoo heeft de minister tijdens die interpellatie-Boon toegezegd, dat de Kamer ge legenheid zo ukrijgen, zich uit te spreken over de vraag, of de dienst gecentraliseerd of gedecen- traliseer, weer zou worden aangevangen. Zonder de Kamer daarover nader te hooien, is deze dienst op 1 October van dit jaar in beperkten omvang geopend op geoentraliseerden voet. Va nonvoldoende kracht van den Minister, geeft voorts blijk het feit, dat slechts zoo geringe bezuinigingen voor het jaar 1925 voor dit depar tement zijn doorgevoerd. Zwakheid van den minister blijkt voorts uit zijn geringen weerstand tegen den drang, die vrij algemeen op de departementen aanwezig schijnt, om het' aantal ambtenaren uit te breiden en bun een rang te verleenen die nie't in overeenstemming is met den aard van het verrichte werk. Ter sprake werd gebracht de brief, dien de Minister aan de Bezuinigingscommissie deed toe komen naar aanleiding van haar voorstellen tot vereenvoudiging van en bezuiniging, op de werk wijzen, die gevolgd wordt aan het hoofdbestuur der P. T. en T. Deze brief had hij vele leden opzien en ergernis verwekt. In de ambtelijke briefwisseling zijn zekere vormen in achtte nemen, die ook een Minister niet dient te versto ren. Het gaat bovendien niet aan, de eigen on macht, om een noodige en behoorlijke reorga nisatie tot stand te brengen, door een der gelij ken brief op rekening der commissie te schuiven. Andere leden meenden, dat het verzet van den Min. was gericht tegen dei werkmethode en de onjuiste gegevens van de Bezniniginigscommissie, niet tegen de 'bezuiniging zelf. Vele leden wa ren ten zeerste ontstemd over de wijze, waarop de Min. antwoord heeft gegeven op een vraag van het lid der Kamer, den heer Kersten, met betrekking tot de Zondagsrust van het spoor wegpersoneel. Verlangd mag worden, dat een ern stige vraag door den Minister op ernstige wijze wordt beantwoord. Gebrek aan zelfrespect. Naar aanleiding van de begroeting van den Belgischen koning te Gent door den Commissaris 'der Kgningin in N.-Brabant schrijft het „U. D'."; „Mag men de dagbladberichten gelooven, dan heeft zich de heer Van Voorst tot Voorst iii de zuiver Vlaamsche, dat is Zuid-NederlandBche, stad Gent uitgesproken in de Eransche taal, aldus de geheels Vlaamsche bevolking in onherstelbare mate grievend en beleedigend. Internationale wel- levendheidsbetuigingen, hoezeer die in Holland, vooral wanneer ze van een staatshoofd komen, worden gewaardeerd, verkrijgen alleen waarde, indien ze een voorbereiding zijn voor een diepere verstandhouding tusschen de volken. Welnu, het bezigen door onzen officieelen vertegenwoordiger middeniD het Vlaamsche land van vreemde en. gehate taal, en het verguizen van die aan Vlaande ren en ons gemeenschappelijke moedertaal, is een ergernis gevend feit, dat de, groeiende verstand houding tusschen België en Nederland bij hei Vlaamsche deel van de bevolking zal doen mis- lukken. Den heer Van Voorst tot Voorst kan net bokendzijn, dat volgens de Belgische grondwet Beide talen, zoowel het Nederlandsch als het Eransch, officieel erkend zijn. Waarom dan den meed gemist en het stamgevoel verloochend in Vlaanderen? De heer Van Voorst tot Voorst kan een voorbeeld nemen aan den Minister van (Staat den heer Idenburg, die ©enigen tijd geleden te Brussel in het Nederlandsch sprak, en door de Belgische overheden zeer hoffelijk in het Neder landsch werd beantwoord." Wellicht zal men hieraan tegemoetvoeren dat het een vraagstuk is van hofgebruik. Dian even wel is het nog de vraag, of dié mag gesteld wor den boven den eerbied om eigen taal in eèn land) daar dat -een der twee erkende talen is. Hef, opsluiten van leerlingen verbndlen. B. en W. van Amsterdam hebben een circulaire van den volgenden inhoud gericht tot de leer krachten der openbare scholen: Het zich onlangs in ons land voorgedaan hef fende geval, dat een leerling, die door een onder wijzeres was opgesloten, door deze bij het ver laten der school werd vergeten en dientengevolge een geheelen nacht in de school moest doorbren gen, heeft ons aanleiding gegeven te overwegen of iets moet worden gedaan om te voorkomen, dat zich in Amsterdam aan een openbare schoo een dergelijk geval voordoet. Hoewel wij de over buiging hebben,, dat de straf van opsluiting -slechts zeer zelden wordt toegepast, achten wij het -tod niet overbodig n mede te deelen, dat het onzï zeer stellige wensch is, dat met deze straf, vooi zoover zij dan nog voorkomt, volkomen wordt .ge broken. Een straf toch, die zulke noodlottigs gevolgen kan hebben, is absoluut.te veroordeeleo. Ook plaatsing in de gang of in een leeg lokaal .achten wij om dezelfde reden en omdat de leer ling dan zonder toezicht is, niet toelaatbaar. Leerlingen, die, omdat andere tuchtmiddelen niet meer de gewenschte uitwerking hebben, tij delijk uit de klasse verwijderd moeten worden behocren in overeenstemming met het bepaalds in de eerste zinsnede van bet tweede lid de: Instructie onmiddellijk naar het hoofd der schoo te worden gezonden. Ten slotte meenen wij, voorzoover dit nop dig mocht zijn, u nadrukkelijk te moeten ^zeg gen, dat wij verwachten, dat alle onderwijzer! (essen) er zich aan het eiude van eiken schooltijc van overtuigen, dat in hun klasselokaal of in ai onmiddellijke omgeving daarvan, geen leerlingei achterblijven, zonder toezicht van bevoegden ei dat het hoofd der school zorg draagt, dat er ni schooltijd geen leerling zonder toezicht in di school achterblijft. Ad verten tien Aan allen, die ons op ons gouden huwelijksfeest hun belangstelling toon den, betuigen wij onzen harte- lijken dank. W. DORSMAN. T. DORSMAN—v. d. Ham. Hilversum, Nov. 1924. NAAR Langestraat 4. GROOTSTE KEUZE. LAAGSTE PRIJZEN. Onze prima Velourhoed Zwart en bruin, alleen deze week f 7,90 Oerson Kinder hoeden f 5,50 Bonthoed Biberet en zwart (Prachtkwaliteit) f 10.90 Imitatie Velour Gegarneerd f 4,90 Mutsen Geweldige sorteering f 2.75, 2 45, f 1,75 Groote Dameshoed Oerson rand en pluche bol f 9.50 Echte leerhoeden f 5.90 Alkmaarsch - Modemagazijn Suze Kuijper Co. Laat 114-116-118 en Vlaanderkof I en o, staat bekend Prachtkeuze Onze Firma kan met elke Firma wedijveren Wij zijn er van overtuigd, dat jjgggr Elk kleedingstuk is van goede Fourni turen voorzien en door eerste klas k le er derma kers vervaardigd. DIE SANGUINOSE. Zuiver Plantaardig Versterkingsmiddel. De SANGUINOSE he»ft nog uitkomst pu redding gegeven in vele gevallen, waar alle hoop reeds opgegeven was. Honderden, ja duizenden in óns vaderland danken aan de Sanguinose nieuwe levenslust; lichame lijke en geestelijke werkkracht; kortom eene geheel nieuwe levensopge wektheid. i Wanneer gij lijdt door een der verschijnselen van verzwakking, van aleeheele slapte; toestanden die vaak voorkomen en die m-n niet mag verwaarlozen - zou het dan niet tijd zijn om het te probeeren met de Sanguinose die reeds zoovelen geholpen heeft? Neem eens een proef. Maar zorg dat gij de echte Sanguinose hebt en wacht U voor namaak. SANGUINOSE wordt verkocht in flacons van goed 300 gram. SANGUINOSE kost per flesch f 2. 6 fl f 11.—, 12 fl. f 21. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. VAN DAM A Co., De Riemerstraat 2c4, Den Haag. voor kantoon, kamsi* en winkel, in alle lichtsterkten, slechts 75 cent. Verder snoer, fittingen, afsluiters, kapjes, buis, draad, enz. enz. V raagt onze R EC L AM E-S ALON L AMP af 7.64 Voöï gehsol Eoord-Holland GOEDKOOP &dr$s N.V. DE KAMPIOEN Tel 117 Payglop \2 Alkmaar N B. Volgende week verwachten wij een reuzen partij RADIO-ARTIKELEN voor spotprijzen. IS JE ADRES Mieut 3 - u tv1 Meer dan EEN halve eeuw het GROOTSTE ef"» Wij ruimen onze restant Kachels, Platen en Pijpen op tegen ^eer GES0RTEERUE Magazyn yan Holland ver verminderde prijnen. Noorderkwartier, zoowel in de fijnste als mee Haast want de voorraad is klein. gewone soorten. C. HEINIS, Mient 29, Alkmaar. Vakkundige bediening. Eerste klas werk kan

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 4