Donderdag 18 November .1924 88e «Ja-rgasg J§0* 138 1 8ft NIEUWE LAVIilDIJKll I'OIIUH. Dlt nummer bestaat nit twee Bladen. EERSTE} BLAD. Buitenlandsch Overzicht 'Nadruk verboden. Voor jaren had het publiek voor een presidents •verkiezing in dé Vereenigde Staten, nauwelijks aandachtige belangstelling over. Amerika was een land, waar men zijn geld belegde en heentrok, wanneer men het in de oude wereld niet langer prettig of .gemakkelijk vond. Djat ook heeft de wereldoorlog radicaal veranderd en veranderd in velerlei opzicht. Die oude wereld is voor de mees te mensehen niet prettig en niet gemakkelijk meer. Maar we kunnen er niet allemaal uittre ij ken. En daarom kijken we alleen maar met de meerdere aandacht, die het verlangen schept, naar de overzijde van den Oceaan. En wanneer er een presidentsverkiezing gehouden wordt, dan wachten we angstvallig op den uitslag, omdat het lot der oude wereld in niet geringe mate in Amerika en door deze presidentsverkiezing bepaald wordt. Een van de opmerkelijkste gevolgen van den groeten oorlog is de enorme invloed, dien dé Angelsaksische wereld er door gewonnen heeft. Pat lijkt 'soms niet zoo. Al die jaren na uen oorlog heeft men zich bezorgd afgevraagd, wat Frankrijk wou en van Poiucaré's gezicht "trachtte men, als eens op dat van dien anderen Eransch- man, Napoleon, het lot van Europa af te lezen. En ongetwijfeld is ook Frankrijk'® positie enorm gewijzigd, door den oorlog heeft het land een invloed gewonnen, die ver uit gaat hoveu zijn reëele macht. Maar deze laatste omstandigheid brengt juist de vermeerdering, van Prankrijk's invloed tot haar werkelijke beteekenis terug. Zij kou. niet anders dan tijdelijk zijn. En 'Prankrijk's overwegende invloed kan slechts duren, zoolang •het lukt sterkere en grooter ©staten machteloos en zwak te houden. Maar dat gelukken hangt igrootendeels van de Angelsaksische wereld af. Frankrijk is min of meer de mandataris van En geland en Amerika op het Europeesche vaste land. Het is dat ook ©ogenblikkelijk reeds-. Frank rijk moge een sterk leger hebben, de wereldmacht,; de economische, maar ook ten slotte de politieke, berust bij Engeland en Amerika. Ongetwijfeld is de invloed dezer beide landen reeds lang voor den oorlog grooter geweest dan hi] oppervlakkig scheen. In het Britsche wereld rijk vond die macht zichtbare uitdrukking. Maar, ook Amerika's macht was sinds lang groeiende. 'De oorlog heeft ten slotte de beslissing gebracht. De vernietiging van Duitschland's macht en de weerloosheid in Rusland hebben Engeland van laatste ernstige tegenstanders bevrijd en zijn, wereldmacht voor goed gevestigd. En de ont reddering van Europa heeft het groeiende Ame rika plotseling een overmacht gegeven, waarhij. het feitelijk nog alleen met zijn Engelschen neef rekening heeft te houden. Samen zijn ze de be- heerschers der wereld geworden. En dit maakt alles wat in deze landen gebeurt, maar maakt vooral Engelsche en Amerikaansche verkiezingen van zoo'n buitengewone beteekenis voor Europa, al ma ghet zijn, dat oogenblikkelijk soms de gvT i politieke constellatie in Frankrijk of Duitschland l^j een meer directen en sterkeren invloed oefent. D everkiezingen in de Engelsche en de Ameri kaansche, die kort na elkaar hebben plaats ge had, wijzen heiden in dezelfde richting. Want beide demonstreeren de neiging tot een uiterst voorzichtig beleid^ dat, wars van alle nieuwe Jannen en nieuwe speculaties', vooral op het be- loud van het bestaande gericht is, tot een po litiek ook, die zich vooral beperkt tot het eigene, en de eigen belangen op den voorgrond stelt, die allerminst internationaal gezind is, maar min of meer nationalistisch van kleur. Het is het conservatisme, dat het gewonnen heeft, niet hef felle, strijdlustige van de Duitsch-nationajen, dat juist thans den vrede bedreigt, maar het 'gematig- j d!e, bedachtzame, dat niettemin in haar nationa- listische geaardheid, toch haar internationale ver wantschap met de Duitsch-nationalen bewijst en door dit nationalistische karakter, ook wel in som mige gevallen een gevaar voor de buitenwereld kan worden. Door zijn houding tegenover het buitenland zoowel in Engeland als in Amerika en tegenover de internationale pogingen tot samenwerking en tot ontwapening wordt dit ©enigszins gevaarlijke karakter wel gedemonstreerd. Het is hekend, dat de Engelsche conservatieven v de onderteekening van het protocol van Ge- nève niet bijster gesteld zijn. En Baldwin's nieuwe regeering zal, hoewel zij zich door de )TSTE 61 ®t«rke meerderheid,, die zij achter zich hééft, wel meer onafhankelijk kan voelen, zal mét deze stemming allicht rekening moeten houden cn zoo ze al de onderteekening niet weigeren wil, daar toe toch slechts overgaan, nadat een wijziging van het protocol Engeland's zelfstandigheid ook tegenover den Volkenbond in alle opzichten heeft verzekerd. Van Amerika's onderteekening kan natuurlijk geen sprake zijn. Sinds Wilson op zoo'n gruwelijke wijze Amerika's verwachtingen teleurstelde eu de .war eaard van den wereldoor log zich in de gezindheid der deelnemers aan het Amerikaansche vólk te duidelijk demonstreerde, wilden de Amerikanen met samenwerking van Europa niet veel meer weten. Het uiterste waar toe ze zich hebben laten vinden is de: raadgeving die in het Dawes-rapport tot uiting is: gekomen en de bereidwilligheid om het advies tot uit voering te helpen brengen teneinde Europa weer wat op de heen te helpen en zelf daarvan ook de voordeelen te plukken. 'Dé verkiezing van Coolidge, of juister gezegd 'de verkiezing van zooveel republikeinsche kies mannen, dat de verkiezing van 'Coolidge tot pre sident in Januari in elk geval verzekerd is, waar borgt de voortzetting der politiek. Nu hef Ame rikaansche volk door de kolossale meerderhéidf, die het Coolidge bezorgde de republikeinsche meerderheid voor Huis van Afgevaardigden en Senaat was heel wat minder groot deze poli tiek zoo nadrukkelijk heeft gesanctioneerd, zal de Amerikaansche regeering wel niet tot meerdere tegemoetkomendheid tegenover Europa te vinden zijn. Voor heel ons werelddeel heeft dit beteekenis 'Maa.r het is begrijpelijk, dat vooral Frankrijk en Duitschland met bijzondere aandacht de En gelsche en Amerikaansche verkiezingen gevolgd' hebben. In Duitschland voelt men zich door de conservatieve overwinning wat minder behaag lijk. In Frankrijk is ook Hêrriot zeker met de nederlaag va nzijn vriend Mac Dionald niet erg ingenomen. Maar men bedenkt er niettemin, dat de oonservatieven, en vooral de nieuwe minister van huitenlandsche zaken, Austen Chamberlain, bizonder Fransch gezind zijn. Bovendien hoopt men,, nu Frankrijk de Rtissische regeering erkend 'heeft en de nieuwe Engelsche het hij' de Sovjct- 'regeering wellicht verbruien zal, in Rusland oè (Engelschen voor te raken. 1 - Na de Engelsche en Amerikaansche wacht men n ude Duitsche verkiezingen, wier uitslag onge twijfeld ook op den loop van zaken een bizonderen' invloed zullen oefenen. Maar juist daarom is het 'niet te wenschen, dat de verwanten van Ameri kaansche republikeinen en Engélsche conserva tieven ,d© Duitsch-nationalen er al te veel bij zullen winnen. DE TWUIJVERWEG. Dé Verkeerscommissie van de K. v. Koophandel heeft zich gewend to.t de gemeentebesturen aan 'den Langend'ijk, St. Pancras en Alkmaar met (het volgende: Het zal Uwen Raad bekend zijn, dat in dé ledenvergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwarter, geves tigd te Alkmaar, do. 3 October 1923 erop werd gewezen, dat de Twuijverweg gevaarlijk was voor het verkeer, zoadat algemeen werd aangedrongen om' plannen te heramen, die zouden kunnen leiden 1 tot het verkrijgen van een veiliger verbindings weg, meer beantwoordend aan het hedendaagsche verkeer. Naar aanleiding van dit verzpek werd besloten Het bleek uit de laatste besprekingen, waarbij tegenwoordig waren de Gemeentebesturen van Alkmaar, St. Pancras en Broek op Langend ijk (van Oudkarspel was bericht van verhindering ontvangen, terwijl het College vain B. en 'W. van Noordscharwoude geen termen aanwezig acht te om te verschijnen), henevens de verkéerscom- )missie, dat de volgende verdieeling der kosten redelijk zo uzijn: Jaaxlijksche bijdrage van dé gem. Alkmaar 1 4000 St. Pancras, jaarlijks 500 'Broek op Langend'ijk jaarlijks - 500 öNoordscharwoude jaarlijks - 300 .Zuidscharwoude jaarlijks - 300 Oudkarspel jaarlijks r' 300 Kamer Van Koophandel jaarlijks - 100 het vraagstuk ter bestudeering in handen te stel len van de Verkeerscommissie der Kamer van Koophandel. Deze Commissie, (bestaande uit de heeren H- Grumvald, voorzitter en J. Hoogland, J. G. (Mes- velaar, J. Ringers en Chr. H- Th. Schmalz als leden) heeft de eer U te berichten, dat zij ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld, waarbij Werd gecon®tateerd, d'at de Twuijverweg in geenen deel ©beantwoordt aan de eischen, die hedten ten dage redelijkerwij'zè mogen worden gesteld, aan de afmetingen van een weg, die als "t ware de schakel vormt tusschen de gemeenten Oudkarspel, Noord- en Zuidscharwoude, Br. op Langendij'k eenerzijds en St. Pancras en Alkmaar anderzijds1. Bij den inspectiereis van de. Commissie zag zij' een personen-auto vrijwel geheel weggezonken in dé diepte van een der sloten, die zich terzijde van den weg bevinden. Menschenlevens waren hij dit ongeluk toevalligerwijs niet té betreuren, doch hij volgende ongelukken, die schering en inslag kunnen zijn, kan de afloop vermoedelijk 'wel minder fortuinlijk worden. Dit gevaar onder oogen ziende, achtte de Com missie zich' eerst dan ten volle verantwoord, wan neer zij al het mogelijke had aangewend, om te trachten, in den bestaanden toesjtand verbetering aan te brengen. Zij stelde zich op het standpunt, dat de ver breeding van dezen weg in het algemeen belang is en dat van de genoemde Gemeentebesturen dus alle medewerking zou mogen worden ver wacht, zoodat zij een vergadering uitschreef op '21 Nov. 1923, waarvoor werden uitgenoodigd de meergenoemde Gemeentebesturen, alsmede eénigé Polderbesturen. Na deze eerste bijeenkomst, waarin alle aanwe zigen zonder uitzondering erkenden,r dat 'de bestaande weg voor het heden daagsche ver Beer niet geschikt is, verklaarden uitsluitend de Ge meentebesturen van St. Pancras en Alkmaar zich bereid met de Verkeerscommissie der Kamer één voorloopige Commissi ete vormen, die, zonder zich tot iets te binden de plannen ter verbete ring van den Twuijverweg onder oogeu zou zien. Het Gemeentebestuur van Alkmaar deed de toe zegging kosteloos en plan met begroeting te zul len laten ontwerpen. Dato 13 Maart 1924 gaf deze gecombineerde Commissie aan den Directeur van de Gemeente werken te Alkmaar haar denkbeeld te kennen opzichte van de breedte, het materiaal etc., waar op in een bijeenkomst do. 4 Juni d.a.v. de toeke- ning en begrooting aan de Commissie wérden voorgelegd. De raming der kosten'beliep f90.000. Die Commissie verzocht het plan eenigszins te besnoeien, waardoor de oorspronkelijk geraamde kosten zouden kunnen worden gereduceerd. Het vermoeden werd tevens uitgesproken, dat ter dek king van deze kosten wel een anuiteitsleening ovér 40 jaren zou kunnen worden aangegaan. In de vergadering do. 22 Oct. 1.1. werd de be grooting definitief vastgesteld op f 78.000, terwijl de vraag werd besproken, op welke wijze de kos- tenverdeeling tusschen de gemeenten zou kunnen geschieden. Vcor een dergelijke leening van f 78.000 af te lossen in 40 jaar, 'tegen sen rente van 2 pet., zou de annuïteit bedragen f 5184 of rond f 5200. i f- Het onderhoud van dén nieuwen weg, dat be langrijk grooter zal worden dan thans, wordt geschat op f800 per jaar. Jaarlijks zou dus moeten worden opgebracht (een som van f5200 en 80,0 is f:6000. Totaal f 8000 Omtrent het aandeel, hetwelk elke Gemeente zou kunnen of willen betalen, kondén de aanwe zige vertegenwoordigers van de Gemeentebesturen slechts hunne persoonlijke meening zeggen, daar déze E.A. Heeren geen gelegenheid hadden vooraf den Raad of het Dagelijksch Bestuur te raadple gen. De Verkeerscommissie kon evenmin een defi nitieve toezegging doen, daar de Kamer van Koop .handel zelve over deze subsidie dient te beslissen, terwijl tevens de goedkeuring van dén Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zou moeten worden aangevraagd. Daar de Verkeerscommissie dér Kamer een spoedige algeheele verbetering van dén Twuijver weg dringend noodzakelijk acht, wendt zij zich onder aanbieding van bijgaande teekening en Me morie van Toelichting, waarin dé plannen naaer zijn omlijnd1, tot Uwe Raden, en tot de Kamer van Koophandel met het verzoek in Uw© vergade ring te willen heslissen in hoeverre op den finan- 'tieelen steun Uwer Gemeenten en van de Kamer zal mogen worden gerekend. Memorie- van Toelichting inzake dien Twuijverweg.j 'Die Twuijverweg, die aanvangt bij1 de kom van de Gemeente St. Pancras erï eindigt bij 'dé grens van de gemeenten St. Pancras en Broek op Lan-- gendajk is een grintweg ter lengte van pl.m1.,' 1060 M. en heeft een rijbreedte van 3 a 3.50 M;. terwijl de bermen voor het grootste gedeelte zeer smal zijn.' I Die langs den weg zich bevindende slooten zijn blijkens de dwarsprofielen die op bijgaande tee kening zijn aangegeven zeer diep, terwijl de breedte dezer slooten mede oorzaak is, dat er een tamelijk sterke golfslag ontstaat, wanneer de wiud eenige kracht heeft. l Deze golfslag heeft jaren de hermen aangetast zoodat op sommige plaatsen, daardoor gaten zijn ontstaan in de wegbermen. Deze worden wel is Waar beschermd door het struikgewas, dat aldaar ©Boeit, maar op den duur wordt de Weg zoodanig aangetast, dat bestendiging van den huidigen toe stand niet gewenscht is. Dé weg zon nog jaren, lang aan de eischen van het landelijke verkeer hebben kunnen voldoen, ware het niet dat de veile autobussen en vrachtauto's, die in den laatsten tijd van dezen weg gebruik maken, de toestand] tamelijk onverwacht zoodanig hebben gewijzigd, dat ingrijpen uit den aard der. zaak noodza kelijk is. r 1 De Gemeente Alkmaar is de onderhoudspli.ch'-i tige en moet als uitvloeisel van deze verplichting die weg onderhouden als weg in den toestand zooals zij den weg indertijd heeft aanvaard. Diit onderhoud strekt zich daarom niet verder uit, dan tot het aanbrengen van grint enz. op het De 3.50 M. breed© weg kan echter niet vol doen aan de thans gestelde buitengewone zware eischen. De autobussen varieerende van een breed te van 1.80 M. a 1.90 M.2.20 ]M. kunnen elkaar .niet passeeren zonder over de grasbermen te rijden. Hierdoor ontstaat beschadiging dezer bermen; diepe wagensporen maken de toch reeds smalle bermen nog smaller. Uitwijken is thans moeilijk en wordt op den duur gevaarlijk, vooral in den wintertijd als de Weg verzadigd is van. water. Die breedte van! 3 a IB.50 M. is dus veel te smal. In de diverse over dezen weg gehouden bespre kingen, is dus in de eerste plaats besproken dé gewenschte breedte, Deze werd nader vastgesteld ,op 5 M. rij verharding. Voor dezen rijweg, die een behoorlijke tonrondte voor afvoer van water moet hebben, werd als verhardingsmateriaal klin- (kexbestrating gekozen, omdat deze hiervoor het meest geschikt werd geacht, en ook goedkooper is dan de z.g. geruischlooze bedekking. Aan weerszijden van deze klinkerbestrating is (Igedacht een bestrate goot ter breedlte van 0.40 M. waarin aangebracht straatkolken, loozende met grèsbuizen riolen in d ebermslooten. ais mee

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1