Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Donderdag 20 November 1924. 38e Jaugaag J. H. KEIZER. per 3 maanden fl,15 J%0 186. IMTBKÖ. BS NIEU WE LAiËEDUKËR C0ÜRA1ÏT. Deie courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. &BOHHBMEHT8PSI58i BEDAOTEUB-UITOEYEB BÜBEIL: Moordicharwonde. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. PSaatseSijk Nieuws - OUDKARSPEL^ Departement ;der Mij. tot Nut van 't Algemeen. [Bovengenoemd Departement vergaderde Dins dagavond 7 uur ten lokale van den heer Vis. Aanwezig waren inclusief bestuur io Leden. Die voorz. de E'.A. Heer A. C. Kroon, burgermees-; ster, opende met een hartelijk welkom de vergade ring, erop wijzende dat 't hem aangenaam was als voorz. te fungeeren, daar men thans zou be spreken een festiviteit, waarmede men 4 jaar ge leden zoo'n succes had gehad, en wel het houden van 'een huisvlijttentoonstelling. Aangemoedigd door het behaalde succes, maande men het thans nog eens te mogen probeeren. S-pr. verklaart de vergadering- voor geopend met dan wensch, dat de besprekingen kort en zakelijk mogen zijn en mo gen leiden tot aangename ten toons tellings dagen. Da notulen, door den secretaris, dan heer Go Prijs hierna gelezen, worden ond|e:r dank aan den samensteller goedgekeurd. Het punt benoeming van een commissies van (Bijstand voor den bibliothecaris, om uit te ma ken, welke boeken nog eens voor herlezing in aan merking kunnen komen, zulks in verband met het feit, voor dit jaar geen njeuwe boeken aan te schaffen uit bezuinigingsoógpunt, wordt aangehou den tot de voorjaarsvergadering. Tot nieuwe leden worden met algemeene stern- mem aangenomen de heiaren P. IJ|ff en C. Langedijk'. Thans komt in behandeling het kardinale punt: benoeming commissie voor de Tentoonstelling. De voorz. doet meded-eeling, dat voorgesteld wordt, om de commissie voor de te houden Loterij, die aan de tentoonstelling zal worden verbonden, tq doen bestaan uit het gehieele bestuur. Dit wordt door de vergadering goedgevonden, waarop voorz. nog de mededeeling doiet dat be reids reeds toestemming tot het houden van de- verloting is aangevraagd. Verder stelt voorz. voor om de aanwezige (4) leden! reeds aan het bestuur toe te voegen voor die, te vormen commissie, waaruit dan weder de ver schillende subcommissies zullen worden gevormd, terwijl in iedere commissie 1 lid van het bestuur zal zitting hebben. Het bestuur meende de tentoonstelling te moe ten houden einde Februari of begin Maart, vanaf Vrijdagmiddag tot aan den daarop volgenden Vrij dagavond, tenvijl dan des Zaterdags de prijsuitrei king zal plaats hebben. - 1 Deze Zaterdag zal tevens dienen als een buiten gewone ledenvergadering (feestavond) van het De partement. De tentoonstelling te doen houden in de kolf baan om over aeri gx'ootere ruimte te kunnen beschikken. Al deze Voorst-ellen worden door de vergadering goedgekeurd. Als commissieleden worden aan het bestuur toe gevoegd: P. Kostelijk, G. Hart, C. Paarlberg, J. Keizer, K. Dekker, A. Timmerman, A. Ootjsrs P. Kroon Az., A. Schene en C. Slooves. De verschillende functies worden hierna verdeeld [Besloten wordt dat de kinderen uit OudkarspeL, schoolgaande op de O. L. en de beide Christelijke' scholen, op een nader te bepalen dag en uur vrijen - toegang zal worden verleend. Aan de hoofden dezer scholen zal worden ver zocht de kinderen op te wekkpn, zooveel mogelijk werkjes in te zenden. Op den openingsdag zal vrijen toegang worden verleend aan de leden van het Departement met hunne huisgenoot-e nen aan de inzenders, en zal tevens nog een vrijkaart aan de leden worden ver strekt, waarvan zij gebruik kunnen maken op elen willékeurige, door hen te klazen dag. Een propagandacommissie werd gevormd, \vel- zal bestaan uit de heenen G. Prijs, I. M-. K. van Loo, C. Paarlberg en J. Keizer., Aan verschillende corporaties zal worden var- zocht voor de tentoonstelling een medaille be schikbaar te stellen, terwijl staande dia vergadering reeds ©enige medailles werden toegezegd. De verschillende inzendingen zullen bestaan uit: nuttige en fraaie handwerken, kantklossian, tee- :enwerk (w.o. handteekenien en bouwkundig tee- :enen\), kunstschilderwerk (olieverf en waterverf)1 'iguurzagen, houtsnijden, tarsoarbeid, kartonwerk,; imateurfotografie, knutselarbeid, inlegwierk, boet seerwerk en -diversen ter opluistering. N'og werd besloten dat -dezelfde juryleden van de ■orige maal zullen worden aangezocht, wederom deze functie op zich te willen niemen. Nadat ide rondvraag is gehouden, volgt' hierna sluiting der vergadering. - OUDKARSPEL. Nip Zaterdag a.s. zal voor het Departement van de Mij. tot Nut van 't Algemeen optreden M-ej. Nelly Menagé Challa van Nieuwe Niedorp miet ©enige mooie reciteerstukken. Afgaande op wat wij reeds eerder bij h|et optreden van deze spreek ster" mochten genieten, kunpen wij niet anders dan een mooien avond voorspellen |en allen opwek-, ken idezen avond vooral met te verzuimen. - NOORDSCHARWOUDE, Dinsdag, raakte de chauffeur van de auto een-er firma uit Alkmaar, doordat een band sprong, zijn stuur kwijt, waardoor de wagen in het ijzeren hek reed- 'van den heer H. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en bepaalde het geval zich al leen tot mateneele schade. - OUDKARSPEL, Naar wij vernemen heeft de heer A'. Timmer man officieel Dedankt als eersvoorzitter van de ijsclub „Volharding." - OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zullen op de, banen van de ijsclub „Volharding" de Proefwedstrij-den voor het kampioenschap hardrijden worden gehouden isn te vens de Propagandawedstrijden voor het Kunst- rijden. 1 Op de banen van de ijsclub te Nieuwe Niedorp, zal het kampioenschap hardrijden voor Noordhol- land worden verred-en, terwijl te Heer-en veen om het kampioenschap van Nederland zal worden ge kampt. - OUDKARSPEL. ©ij het aanzetten van een motor van leen auto bij den carosseneboüwer B., sloeg deze terug, zoo dat de aanz-etslinger tegen den arm van den knecht die den motor aanzette, sloeg, Jen deze inwendig werd gekneusd. - OUDKARSPEL. Die propaganda-tooneelclub, opgericht door de afd. van den Bond voor Sitaatspensioneering, zal binnenkort een uitvoering geven in het lokaal van den heer Kuilman alhier. Opgevoerd zal worden, „Oud en - arm." - BROEK OP LANGENDIJK- Gisteren hadden wij weer eens het twijfelachtig genoegen van de straat in -Broek op Langendijk te profiteer-en. Men mag gerust zieggen dat het een kwelling is voor de reizigers, die per autobus daar langs worden vervoerd. Niets dan kuilen -en on effenheden, waarvan men ook met andere voer tuigen hinder heeft. En wanneer we dit schrijven, denkien we aan de woorden van den burgemeester bij de behan deling van -d-e begrooting in de j.l. gehouden raads vergadering, dat de post onvoorziene uitgaven^ groot f4385.zoo hoog was geraamd met het oog op -een het volgend jaar te maken nieuwe straat. f4385.—. Dit bedrag zal toch zeker niet moeten dienen voor het maken van -eien „nieuwe straat", daar men deze hieruit niet zal kunnlen bestrijden, wanneer men weet -dat de gemeente N'oordschar- woud-a een leening aanging van f ioöoo.— voor het maken van een nieuwe straat. En' vooral met, wanneer men het nu ie-ens „goed" wil aanpakken en het voorbeeld van de drie an d-ere gemeenten gaat vojg-en, nl. de straat ver breed-en Het verkeer is, ook in dezie gemeente, dermate^ dat ©en dergelijke toestand, nl. een te smalle weg, niet langer mag worden gehandhaafd. D-en, w-eg verbreedtn; -en op vele punten kan dit in Broek geschieden. In de allereerste plaats op h|et noordeinde van deze gemeente) waar langs een lange rij huiz-en, oude vervallen bekken staan, ongeveer ©en hal ve m-eter naar voren. En! nog andere gedeelten zijn er Laat men, wanneer men de straat gaat Ver nieuwen, dén burgers van het door ops genoemde -en andere gedeelten vragen, afstand te doen van dat „kl-eine stukje grond", waardoor die hekken komen te vervallen of achteruit gezet worden, en waardoor -een flinke verruiming wondt verkre gen. Daardoor zal deze weg aansluiten op walt door de and-ere drie noordelijke gemeenten needs tot stand is gebracht. Het is geen overbodige iuxle. - BROEK OP LANGENDIJK/ De La-ngedijk-er Groenten Centrale vergaderde in den loop dezer week in het betaalkantoor. Bur gemeester Slot opende dè vergadering welke door vertegenwoordigers van alle aangesloten ver-eeni- ging-en werden bijgewoond benevens „Koophandel." De notulen werden goedgekeurd. Hierna volgt het rapport over het betaalkantoor van d-e maanden September -en October. Geveild werd in die maan-, dert voor -een bedrag van f 267730.28 en f 295076.90 waarvan voor Broek op Langendijk f72666.21 en f 87940.53, St. Pancras f59928.08 en f36718.77, St. eras r.k. f5213.33 en f2509.28, Koedijk f43079.96 en f42545.17, Zuidscharwoude f15511.79 en - f17744.64, idem r.k. f410.40 en f388.98, Heerhu- gow-aard f 20227.22 en f 26154.51, idem r.k. f 12917.53; en f20109.87, -de Schermeer f 12240.77 en f 10032.47 H-ensbroeld f11351.74 en f30096.33, Urs-em f 7644.77. en f13031.S.chermerhorn f2624.07 en f935.67 Oter Leek f1587.03 en f3374.41, de Rijp L. T. B, f941.18' en f268.57 ,de Rijp en omstr. f160.74. Di- v vers-en f 1225.46 en f 1226.70. Hierna wordt mede gedeeld het resultaat van het v-erhuren der akkers bij' inschrijving, waaruit blijkt dat Arie de Brea ■hoogste inschrijver is voor beide peraeel-en voor f 176.75. a-n wien zij zijn gegund. Verslag wordt uitgebracht over -de vergadering van den Vierbond waarin, behandeld is het 0.25 pCt. hetwelk de koop. lieden ontvangen voor contante betaling. Aan gaande idit punt werd voorgesteld „Koophandel" te dragen om het schrijven dat gezonden zou worden na een gecombineerde vergadering, welke geohuden was in 1920 over hetzelfde punt en waar nog geen gevolg aan was gegeven. Tharis is dit schrijven ingekomen waarin verklaart wordt, -dat als het kwart procent niet meer wordt uitbetaald het noodzakelijk zal zijn langer credi-et te geven, daar het anders voor verschillende koopers niet mogelijk zal zijn aan hunne verplichtingen te voldoen, waarvan gevolg, -dat ze niet meier op de veiling kunnen koopen, wat beslist de prijzien zal drukken. Nog is op den Vierbond besproken het uitgeven van bonnen vóór het uit de kand koopen. Dit is P ai 8 9U ,J.s3 J B 8 T E N.ÏJI «Ni Tm 1—I re*el« 78 et-, elks regel meer IB at» Mi letten of vignetten vorien four plutmiote berekend. Brieve*" reehtftreekc aas den Uitgever0 tahns als volgt geregeld. Dl epermissile om uit de hand te koopen zal niet meer geschieden op één bon waar het geheele kwantum op komt, doch op bonnen van 1000 k.g. Op dez-e bon mag niet meer gekocht worden dan 1000 kg. doch wel gedeelten. D-e v-erkooper mag ook niet meer dan 1000 kg. op -een bon verkoopen, terwijl vierkooper de bon int ontvangst moet nemen, en inleveren bij den betaalmeester. Met deze regeling kon de verga dering zich heel goed vereenigen. Verder is op den Vierbon-d nog voorgesteld om bij vriezend weer de ringvaart vanaf -de sluis te Noordschar- woude tot Alkmaar open te houden. Dit kon bii de vergadering geen ingang vinden om reden het veel zal kosten met weinig resultaat. Wel kon de vergadering -er in meegaan wanneer de ringvaart dicht was -en het b-egint te dooien, en de behoefte wordt dan gevoeld om de ringvaart open te breken voor het vervoer van groenten-oêr aan bij te dra gen. D-e telefoonverbinding Broek—Noor-dscharwouj dö is gereed, en de aanlegkosten bedragen f 136.—. en verder elk jaar f 134.— w-elkie kosten door de beide v-eilingen en Koophandel, voor elk één derde zullen worden gedragen. Voor het plaatsen van een, schuurtje op de laadplaats voor het bergen, der bascules wordt geen lagere huur toegestaan. Een schrijven van d-e Moderne Chr. Tuinbouwar- beiders om bij dicht water het ijs te mogen open breken vanaf de veiling tot het grafje, wordt toe gestaan. Het afmijntoestel is grondig gerepareerd- en heeft gekost f395.—. Verder dat er een nieuw. 1 valluik aangebracht, zal worden voor aan het vei- lingsgebouw. Over het keuringsstelsiel wordt ge vraagd of -een koopman het recht heieft een pro duct af te keuren zonder keurmeester. Dit kan en mag de koopman beslist niet doen en de aan- i voerders wordt het ten zeerste aanbevolen in zoo'n i geval z-elf den keurmeester te halen. I Ook het afmaken tusschen kooper en verkoo- - per is ten strengste verbóden. Het sorteenen van de bloemkool is de laatste dagen vieel beter waar- - door weer betere prijzien. D-e wensch wordt uit- j gesproken dat de tuinders zich hieraan zullen i houden, in bet belang van koop-er en vierkooper. Ge vraagd werd of de overkapping niet in de eerste plaats bestemd is voorproducten, die den vol genden -dag moeten gevieild worden. Na bevesti gend antwoord werd de vergadering gesloten. - NOORDSCHARWOUDE. I IW-e verwijzen naar de in dit nr. voorkomends ad- vert-entie, waarin wordt aangekondigd elen demon stratie m-et een radicaal insecten -doodenden straal- D-e demonstratie wordt morgenmiddag gehouden/ I irt deze gemeente en de gemeente Zuids-charwoudie' BROEK OP LANGENDIJK. „Schutte-vaer" Afd. Langendijk, in hét lokaal van den heer Vijzelaar. Die voorzitter, J. Hoogland, opende dé ver gadering- met een w-oord van welkom aan dé leden, aan enkele jongere niet-ledén, aan d-e pers, en vooral aan den heer De 'Jong, Directeur van het Schippersonderwijs uit Amsterdam. Hoewel Let aantal aanwezigen niet groot is, aldus Spr., hoopt hij toch op -eene vruchtbare avond. D'e heer J. Kramer leest -daarop de notulen voor, die onveranderd worden goedgekeurd en vastge steld. Geen rapporten van dé Commissiën waren ingekomen. De Secretaris deeld emedé, dat aan het verzoek, Alkmaar gedaan, om remmingwerk bij de sluis aan. de Zes Wielen, aan te brengén, was voldaan, -en dit eene groöte verbetering w.as. 'Eien schrijven van den heer J. Kuiper -van Barsingerhorn, werd voor kennisgeving aangeno- m-en. Eene betere verlichting door 'de lantaarn bd ije brug van de Langeb-alk was-, medé door de goedkeuring van B. en W'. van Zuidscharw. -tot stand gekomen. Voorts- was er een lantaarn geplaatst op de brug van wijlen M;. Kalis. D-aarna bracht de voorz. enkele zaken naar voren, besproken op h-et door hem 'bij-gewoonde vijfde scheepvaartcongres. Vooral werd daar er op gewezen, dat men, overal waar gevaar voor de scheepvaart bestaat, overal waar verbeteringen kunnen worden aangebracht, hetzij' op particu liere plaatsen, wateren, polders- etc. dit st'eedé naar voren brengt, ter plaatse waar het behoort, zijnde zulks in het belang van dé scheepvaart. D-uurt het wat lang, of blijft verbetering geheel uit ,-dat men dan niet versage, maar volharde. Als voorbeeld hiertoe werd gewezten op de sluis in de Nieuwe Meer, waar men in 1884 reeds op wees, en nu toch eindelijk tot stand kwam. Na nog enkele zaken meer naar voren gebracht te

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1