Dinsdag* 26 Novemhnr moA 38s Ja rgaar inde» a NO. 138' isfssb reLsraaaa m LMG1DIJOR ('01 RUT. UIT ONS PARLEMENT Die coalitie en haar beginsel. Partij formatie op een grondslag van sociale beginselen. Democratische samenwer king. Katholieken en socialisten. Het financieel herstel, kapitaalvorming en belastingen. Toekomstige bezuinr gingen. Arbeidsbegrooting. In de Eerste Kamer. Kritiek op de régeering, houdt al® vanzelf kritiek o pde meerderheid in, waarop die regae- ring steunt. En wanneer die meerderheid uit een combinatie van partijen bestaat, dan moet de grondslag, waaro p|die combinatie is tot stand gekomen, het natuurlijkerwijs ontgelden. Sinds jaar en dag is dan ook de coalitie van Katholie ken, Anti-revolutionairen en Christelijk-Histori- gche nvan de zijde der oppositie aan heftigié .aanvallen bloot gesteld en wordt het bestaan van de eenheid ontkend, waaro pdezte coalitie partijen zich gaarne beroepen. De heer Troelstra maakte van deze ontkenning het uitgangspunt zijner laatste uitvoerige rede, die hij1, nu hij zich uit het politieke leven terug gaat trekken, in (ie [Tweede Kamer hield, ten einde de oorzaken van de verwording van ons parlementair stelsel ten de noodzakelijkheid eener nieuwe partij-formatie te bepleiten, die gebaseerd zou zijn op beginselen en opvattingen van socialen aard. Hij wees daar bij op de onmogelijkheid om bij de bestaande par- t-ijgroepeering zelfs de wenschen der onderschei dene meerderheidspartijen te bevredigen en op de ontevredenheid en onrust, die onder de reeht- gehe kiezers beerschte en op de. tegenspraak tus- schen de theologische leuze, die werd aangehe ven en de leuze, die in werkelijkheid bleek te gelden. Want het ging, meende hij, tien slotte |om de vraag of het grootkapitaal de staat -zou beheerschen of de staat het groot-kapitaal. En om Ide ongeschiktheid van dit "groot-kapitaal zélfs voor kapitaalvorming duidelijk te maken, herin nerde hij er aan, dat in 1921, '22 en '23 de ban ken en 72 ondernemingen;, gezamfenlijk 490 mil lioen verspeeld hadden. Eien partij-formatie en een regeering op anti-kapitalistischen, democra- [tischen anti-militairistiscben grondslag achtte hij daartoe zeer wel mogelijk. En als twee hoofd punten voor het program eener dergelijke régee ring noemde hij de kwestie der ontwapening en die van de democratie in het bedrijfsleven door middel van medezeggingschap der werknemers en, van bedrijfsorganisatie, waaromtrent wel een modus vivendi te vinden zal zijn. Blijkbaar dacht [hij daarbij aan een samenwerking met de kathor jlieken. Hij wees althans o pbet samengaan van centrum en sociaal-democraten in Duitschland en voorspelde de mogelijkheid, dat de uitslag der [verkiezingen de katholieke partij zou kunnen dwingen zich onder de leiding der democratische elementen te plaatsen. j Maar d eleiding der katholieken bletek weinig teigd, o pde uitnoodiging in te gaan. oolas-, heer Schokking een partij-groepteering krach tens het geestelijk beginsel op den voorgrond stelde, zoo noemde ook de heer Nolens het chris telijk beginsel de grondslag der eenheid van. de coalitie en van de katholieke staatspartij. Een iraktische samenwerking met andere partijen -chtte hij afhankelijk van eenstemmigheid ten pzichte van de .hnuwelijkswetgeving, van de handhaving der gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs, van voortzetting van het fi- Inantiëel herstel en verlaging van-de belastingen, lie het zwaarst drukken op de minst vermogen- len, van medewerking in de uitvoering van het >rotocol van Genève en van bevordering van Ie sociale vrede door samenwerking van werk gever en werknemer, welke samenwerking hij in verschillenden vorm mogelijk achtte. Ook de heer Rutgers, als leider der anti-revo- j lutionaire partij, bleek de bestaande partij-for matie de meest wenschelijké en natuurlijke te ichten. Hij verdédigde de politiek der anti-revolu- ionnairé partij en trachtte in een uitvoerig be- Mg aan te toonen dat ontwapening in strijd 'as met het protocol' van Genève en dat dit [protocol onze weermacht geheel in dienst zou is tellen van de handhaving van het recht. Uit voeriger bestreed zijn partijgenoot, de heer Schou ten, de opvattingen van den heer [Troelstra. De rechtsche politiek noemde hij! zelfs den grond slag voor de ontwikkeling van ons politieke leven op stabiele basis en de eenheid onder de demo craten, zelfs onder de sociaal-democraten met sociale aangelegenheden achtte hij totaal zoek. Naast deze critiek op regeering en coalitie, was vooral de finantieele politiek het hoofdpunt van het gevoerde debat. Men bleek hét er uiet algemeen over eens, dat het herstel van ons finan- tiëel evenwicht aan het beleid en de maatrege len van den heer Colijn té danken was. En meer dan een afgavaardigde verweet dezen minister, dat hij de toestand opzettelijk te donker had af schilder d. En de heer Vliegen wees daarbij de stijging van de middelen dooi' de vermteer- derde opbrengst der inkomstenbelasting, van de posterijen, het registratierecht enz. Tevens be cijferde hij-, dat inkomens van f 100.000 in Am sterdam slechts 37, in Rotterdam 321/2 en in den Haag 371/4 procent aan belastingen betalen en dat van het totale inkomen slechts 12 procent jaan belastingen'betaald wordt. Maar minister Colijn, die' zich uitvoerig tegen de aanvallen verdedigde, kwam tot geheel "gin der euitko-msten en noemde 30 prpoent van het volksinkomen. Hij herinnerde er daarbij1 aan, dat het tekort 130 millioen had bedragen; waarvan doo rbelastingverhooging en salarisverlaging 63 en op andere wijze 70' millioen Was gevonden en dat de effectieve bezuiniging I81/2 millioen had bedragen. "Wat de toekomst aangaat, was de opbrengst van enkele middelen onzeker en de opbrengst van de inkomstenbelasting waarschijn lijk Jager, terwijl plannen als de drooglegging van de Zuiderzee in sneller tfempo een dergelijke verhooging der uitgaven noodzakelijk maakten. Om dit dreigende tekort te dekken, zou dan alleen op/ defensie, sociale verzekering en onder wijs kunnen bezuinigd warden. En de minister beval alle partijen aan, daarop haar aandcht te vestigen. Deze aanbeveling konden de beeren zich reeds op de avondvergaderingen herinneren, waar de Arbeidsbegrooting behandeld werd. De sociale verzekering kwam er. uitvoerig ter sprake ten ge volge van de plannen van minister Aalberse om ziekte en ongevallenverzekering samen te kop pelen, waartegen vooral de heer Snoeek Henke- mans zich nadrukkelijk .verzette, om voor een samenkoppeling van ziekte- en invaliditeitsverze kering op te komen. Verder werd vooral de uit voering van de Arbeiderswet - besprokfen, waarbij de heer Brantigam tegen den langen werktijd der bootwerkers opkwam en een motie indieude ter herziening der Stuwadoorswet en die minis ter verklaarde, dat in 91 procent der onderne mingen de Arbeidswet onverkort gehandhaafd werd en zich tegen de verlenging van den ar beidsduur uitsprak. Bij de algemeene beschouwingen diende de heer Ter Hall nog een motie in ten gunste van de politie der voor 1923 gepensioneerden en kwam de heer Braat voor het platteland en d'e heer 'Wijnkoop voor de kleine hoeren op, die hij! pacht- vrijdom en rentelooze voorschotten wilde ver- In de 'Eerste Kamer werd de 'wijziging, van art. 26 en andere artikelen der Arbeidswet goed gekeurd. Piaatsellfk Nieuws m, NIÖOLAAS EN KERSTMIS. 'Arbeid in Broodbakkerijen SlL Nicolaas en- 'Kerstmis. j 1 'De Minister van Arbeid enz. heeft go|e;djg.e- vbnden: A. Aan. hoofden of bestuurders van broodbak ker ij en waarin tevens koek, banket, chocolade en suikerwerken worden vervaardigd, in alle gje- meenten des Rijks te vergunden, dat in afwij king van het bepaalde bij art. 24 der arbeidswet '1919, in bet tijdvak van 17 November tot en met 5 December 1924 op werkdagen en bovendien op 22, 23, 24, 29, 30 en 31 December-1924 door de in hunne onderneming werkzame jongens van 1.6 en 17 jaar gedurende-ten hoogste 10 uren pier dag arbeid wordt verricht, onder voor waarde dat: A. de besrokken arbeiders niet langer dan 55 uren. per week arbeid verrichten. B. De arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tus- sehen 7 uur des voormiddags en 7 uur des na middags. j Diat ten aanzien van jongens werkzaam in een broodbakkerij, bepaalt, dat, indien deze op Za terdag tusschen 1 en 6 uur des namiddags arbeid verrichten, zij in dezelfde week, hetzij! op ten minste één anderenwerkdag na 1 uur des na middags, hetzij op Maandag voor 12i/2 uur des namiddags, geen arbeid mogen verrichten. Dat in het tijdvak van 17 November tot en met 5 December 1924 op werkdagen, en boven dien op 2-2, 23, 24, 29, 30 en 31 December 1924, de werktijd' van de in hunne onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoog ste, twee uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd. Hoofdeii of bestuurders dezer genoemde on dernemingen er aan te herinneren, dat zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, over eenkomstig het bepaalde bij art. 10, derde lid van bet rusttijden en arbeidslijsten besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze moet blijken, hoe de werkuren over de verschillende dagen der week worden verdeeld. OUDKARSPEL. Zaterdag j.l. hield het Departement van de Mij. tot Nut van 't Algemeen z'n eerste buiten gewone vergadering in dit seizoen. Jammer maar, dat de opkomst van. de leden zoo gering was. Maar wanneer de weggeblevenen hooren, wélk een avond het geweest is, zullen zij het jammer vinden, dezen avond niet te hebben bij-. Nadat de voorz. de El.'A. heer A. C. Kroon de bijeenkomst met een toepasselijk woord had ge opend, werd het woord gegeven aan Mej. Nel.ly Menagé Challa, van Nieuwe Niedorp, die dezen avond zou optreden. Het eerst bracht zij voor 't voetlicht„R,ika van den Djominé", tooneelspel in 3 bedrijven en I daarna de „Plaatsvervanger". 1 En er is genoten. Van het begin tot het einde. 'Op meesterlijke wij:ze weet mej. Menagé Challa een aangename verschijning en over een wellui dende stem beschikkende de figuren in de door haar uitgebeelde stukken te doen leven. Zij weet haar toehoojrders te boeien, die om 't zoo eens te noemen, als 'tware aan haar lippen hangen. Onder diepe stilte volgde men haar voordracht werd men door haar medegesleépt. Het was niets teveel, toen wij reeds eerder, op grond van onz eervaring-schreven, dat 'teen pracht-igen avond zou worden. Zij weet een gehetelen avond op een hoogst aangename wijze te vullen, een avond, dien men niet licht zal vergeten. Aan het einde van haar optreden -werd haar een hartelijk applaus gebracht, dat niet genoeg kon weergeven hoe, men haar optredén waar deerde. Die voorz. uitte in zijn sluitingswoord zijn erkentelijkheid aan het adres van Miej. Menagé Challa voor haar optreden. Die avond werd afgewisseld door muziek van een Dame en Heer uit Hoorn, die zeker een woord van dank mag worden gebracht voor hun 'keurige spel. Met hunne medewerking bleef men nog lan gen tijd gezellig bijeen. Deze eerste „Nuts"-avond mag zeker bijzon der geslaagd worden gefreeten. OUDKARlSPEL. Gevonden voorwerpen. 1 ceintuur damesmantel. 1 wollen jongens muts. Inlichtingenbij den Gem. veldwachter. BROEK OP LANGEND!JK. Zondagmiddag 2.30 uur, hield Ds. Jukema zijn intreerede in de Nied. Harv. Kerk alhier, naar aanleiding van Joh. 1:23, het eerste gedeelte: „Ik ben de stem -les roepende in de woestijn." Spr. verdeelde den tekst in drie gedeelten, n.l. „Die Boodschapper", „De Boodschap", „De Gebood- schapten." In vergelijking met Johannes dien Doo- per paste spr. deze drie punten toe op de stonde van- heden, nu voor het eerst hst Woord door spr. aan de gemeente gebracht werd. S!pr. hoopte dat de gemeente in hiïm niets anders zou zien dan ook een mensch zijnde, die alleen van God gezonden was om de gemeente blekend te maken met dien weg, die leidt tot onze zaligheid. Spr. zal daarom niet anders verkondigen dan den Christus dier Schriften, den eenigen Naam die onder den hemel gegeven is tot onze verlossing. Spr. hoopte daar om dat de gemeente, - als „Gieboodschapten" zich zei ven zouden kennen als zondaars voor God; dan zal er zegen te verwachten zijn van het Woord.. Na /iet beëindigen zijner diep ernstige, en tege lijkertijd toch 'zoo schoone rede, richtte spr. zich nog tot verschillende personen ien colleges, wi-en hij allen een hartelijk woord van Wélkom toeriep en voo:r zich, en zijn gezin de samenwerking op elk gebied inriep.. Ds. Buiskool van Sint Pancras, (consulent;), richtte tenslotte eenige bemoedigende, en ook woorden van 'dank tot den nieuwen Leieraar en verzocht de gemeente hem toe te zingen Ps. 20:1.; BROEK OP LANGENDIJK. De collecte voor de Kerk, gehoudens tijdens het dankuur voor het gewas in de Ger. Kerk alhier heeft opgebracht de somma van f 34.3-/1 BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen. Een heerenrijwiel. Een paar heerenwanten. Een huissleutel. Een gouden -damesring belegd mlet haar. Een kinderportemonnaie met inhoud. Een kinderwantje. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter Nieu- w-enhuis. Rechtzaken. VOOR DEN POLITIERECHTER,. Middagzitting van Maandag 24 Nov. Met de stille trom. De eerste zaak van heden betrof een uitspraak tegen een minderjarige. Wat ter loos was, kon den w-e niet gewaar worden, maar de b'ekl. werd vrijgesproken. 'tWas weer mis met hem. Een grofgebouwd jongeling werd door twee 'rijksveldwachters aangevoerd, het masker voor en gekleed in de elegante evening dress van den rijksmoulin du chocolade. Deze snaak was een voorw. veroordeelde, die opnieuw buiten de streep was gegaan en op' wien nu de voorw. straf werd ten uitvoer gelegd. f j Een reuzoboffer. Een polderjongen uit Wieringen, die een col lega met een bierflesch op z'n kop had gekrie beld, en deswege was veroordeeld tot. f 10 boete of 40 dagen, was tegen dit vonnis in verzet ge komen, omdat de boete hem wel wat pep.erig toescheen. Terwijl hij' bovendien beweerde uit zorg voor zijn eigen veiligheid met het bi'erfleschje gemept te hebben. En waarempel, de snuiter had suc-ces, werd ten slotte door den politierechter vrijgesproken, 40 piek verdiend. Met de zuurtjesfleseh er van, d,oor. Een steunpilaar van de landbouw uit de Beeni- 13ter nam gedurende de Rijeprkérmis nit een snoep winkel 'n fleseh met zuurtjes weg. De fléschi werd stik gooid en 'de balletjes onder d'e jeugd verdeeld. Maar 'twerd 'n duur grapje. De flesch met de zuurtjes werd hem berekend op 2 gul den en de -politierechter taxeerde vandaag 'de mop op 10 gulden boete of 10 dagen. Zure zuur tjes, Theo. Op z'n ouwen dag er nog tussehen. De kolosaaT^verscherpte keuringsdienst is oor zaak, dat menigeen een bezoek op de zondaars- bank moet brengen, die daar tevoren niet aan gedacht had. i i Vooral de water en melkboertjes hangt dit gevaar boven het hoofd. Vandaag hadden we weer 'n 70-jarig veeboertje uit Mtedemblik, die aan een slijter melk had afgeleverd met 28 dee- len water op 100 deelen kattenjandoedel, welk mengsel- hij volle melk beliefde te noemen. Maar Dr. Moll haalt er de kwaje kiezen wel nit! De oude heer zat in zak en asch en jammerde over zijn armoede en rimmetiekferige. vrouw, dat een steen zou veranderen in mosterdpap. Maar de politierechter legde hem het vuur na aan de schenen en wist hem tot op 'n halve cent voor te rekenen, hoeveel geld hij nog in z'n bezit had. Ja, Dorus, 'tis met die groote heeren slecht melk drinken, ze slurpen de melk er af en smijten de waterdeelen tegen je kersepit. Geëischt werd 14 dagen gevangenisstraf, waarop de oude man om 'n geldboete smeekte. Maar dat laat de wet hier niet toel Enfin, de politierechter zal de zaak tot nader onderzoek in banden stellen van de reclasseering en misschien komt de oude heer er met een voorw. straf af. Een sleclite mossel. De schipper van de U. K. 212 was zoo brutaal geweest een partijtje züiderzeeschelpen, die door aen arbeider C. B. te "Wijdenes bijéén waren ge- viscbt, in de wacht te sleepen. Hij verkocht die schelpen voor f 675 maar het blijkt thans zoo klaar als koffiedik, dat hij een slechte negotie heeft gemaakt, wegens diefstal toch werd hij heden veroordeeld tot 14 dagen gevangenis voorw. maar met de bijzondere voorwaarde, dat hij bin nen 6 maanden den benadeelde in bet bezit stelt van de 20 gulden, die B. beweert, dat d:e partij schelpen nominaal waard was. [Men kan op, alle slakken geen zout leggen. 'Dit' spreekwoord lijkt ons gepast te bezigen in een zaakje van vernieling tegen een -boerenar beider te Obdam, di eheden terecht stond omdat hij te Spanbroek op 12 October het bovenrui t van een herberg met een dxankglaasje had stuk gegooid. 1 Beklaagde had bereids de schade f 3.50 aan dén kastelein voldaan en beweerde, dat hem een drank glaasje was toegeworpen. Hij had dit glaasje opgevangen en het zonder te wéten, waar het neerkwam, achter zich verder geworpen. Er zat absoluut niet bij hem de bedoeling voor, er een glasruit mee te vernielen. Die getuigen spraken dit niet tegen en het sloih was da® beklaagde werd vrijgesproken. Niet met je profane handen aan 'djeu gjezalfdle der wet. Een 23-jarige landarbeider uit Petten, die in den kermisnaeht .van 7 op 8 'October te Zijpe door 'de politie uit een dorpsherberg werd ge kegeld >omdat hij aldaar hinderlijk was, gaf een der uitsmijters, 'n onbezoldigd rijkszeldw.-jacht- opziener 'n watjekou, dat hij omver tuimelde. Ook bedreigde hij den jachtopziener nog dat hij; 'm, als ie 'm in 't jachtveld met de lichtbak tegen kwam, hem neer zou leggen. Gelukkig werd dit echter beschouwd als ijdelé dronkenmanspraat en hem, toen hij heden wegens mishandeling van een ambtenaar terecht ..stond, niet ten laste gelegd. Hij kwam er met een boete van f20 of 20 dagen nog vrij genadig af. 'n Oomplimenten§e dame. 1 Een gehuwde juffrouw uit Castricum' kreeg het met den politierechter te kwaad omdat zij een andere Castricummer huismoeder op 17 Sept. in het openbaar uitermate grof beleedigd had. Ze had deze dame toegevoegd: Rotwijf, je stopt je man in een gekkenhuis - en gaat zelf met an dere heeren uitl Zoo'n insinuatie kon oen fat soenlijk evrouw niet verwerken als een gesui kerd amandelbroodje en de loslippige dame uit de aloude 'legerplaats van Kennemérland werd heden veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen hechtenis. Een der getuigen, de verpleger van Duin en Bosch Oudejans, die schriftelijk had medegedeeld, dat zijn dienst hem belette, als ge tuige te verschijnen, zal waarschijnlijk overeen komstig art. 444 wetb. v. strafr. gerechtelijk worden vervolgd. De officier nam met die ken nisgeving geen genoegen en er werd acte ge vraagd en verleend van de nietvérsehijning. Een beetje al te kras. Een arbeider uit Hensbroek moest zich als beklaagde verantwoorden, omdat bij op 13 Oc tober het zoontje van zijn mededorpeling Bart had! opgenomen en in een sloot geworpen. De jon gen was nogal hevig aan 'tbakkelijen met zijh zoontje en beklaagde kon natuurlijk niet aan zien dat zijn telg werd afgedroogd. Niettemin erkende beklaagde zelf, in zijn drift te ver te zijn gegaan. H ijhad echter afgewacht, tot de 'jongen weer ongedeerd op het droge was gekrab beld. Daar er dus verzachtende omstandigheden aanwezig waren, vergenoegde dé politierechter hem f 10 boete of IQ dagen 0 J>te leggen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1