Dinsdag 2 December 1924 39a Jnargaag Wo. 141a l«TKIS@s TELEmMM M NIEU WE LAMEDIJOR UIT ONS PARLEMENT Politiek' van rechts 'en links. Kos ten van openbaar en bizonder onder wijs. De Justitiebegrooting. Volksgezondheid, mogelijke ophef fing der Huurwetten en de Roomsch- Katholiëke kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen. Bescheidenheid moge, naar het Duitsche ge legde, den niter) sch sieren, in de politiek blijkt men haar dergelijke versierselen niet zieiear ernstig te streven. En in de Tweede Kamer doet men dan ook gewoonlijk ijverig zijn best zichzelven, althans zijn, partij, de noodige pluimen op den hoed te steken. Zoo zag de heer Dresselhuijs in alles wat ei? ift den loop der tijden, goeds tot stand gebracht was, uitwerking der liberale beginselen en blieief de heer Schouten bij zijn meening, dat alleen de politiek van rechts ons volk voor ellende behoeden kan, minister Ruijs, merkte ter dezer gelegenheid op, dat de bevordering van de ontwikkeling der zelfstandige kracht een der oude liberale begin selen was, maar dat de schoolstrijd bewees, dat de rechterzijde den eisch dier ontwikkeling béter had begrepen, 'dan haar tegenstander. En de heer Kersten gaf de voor een van rechts merkwaardige) uitspraak ten beste, dat hij den dag zou zegenen, waarop de samenwerking met Rome verbroken: werd. Over de duurte van het bijzonder onderwijs bleek men het al evenmin eens. Die heer Dness'el-; huijs becijferde, dat de onnoodige bijzondere school splitsing de aanstelling van iooo extra onderwijzer^ had noodig gemaakt, wat 2l/2 millioen meer aan salarissen kostte, waarbij dan nog de sommen kwa men, door gemeenten voor' schoolbouw. en leer middels uitgegeven. Maar de heer Rutgers stel de daar tegenover dan in 1920 voor bouw van bij zondere scholen was uitgegeven f 5.925.000 er voor stichting van openbare f 18.600.000, Minister Colijn verdedigde ten slotte nog eens zijn finantieel beleid door er op te wijzen, dat het wennen aan een jaarlijks tekort een groot gevaar inhoudt. Hij herinnerde er aan, dat in 1923 de uit gaven met 361/2 millioen waren verlaagd, daarna met 62 millioen, terwijl maatregelen in voorbe reiding waren van nog eens - 45 millioen. In deze omstandigheden bleef er voor den arbeid der ver schillende bezuinigingscommissjes geen uitgestrekt gebied meer over. En het resultaat van haar ar beid zou dan ook slechts de bezuiniging van en kele millioenen kunnen bedragen. Nadat hiermede de algemeene beschouwingen ten einde gebracht waren, kwam èerst de begrooting van Justitie in behandeling. De hervorming van het strafstelsel, een spoedige behandeling van 't phyciatenontwerp, kortere proeven bij voorwaar delijke veroordeelingen, uitbreiding van het in stituut van den kinderrechter en verbetering van de positie van het natuurlijke kind bleken daarbij bizonder de aandacht der kamerleden te hebben. D:e heer Kleerekoper kwam bovendien nog op te gen het optreden van beklaagden als getuigen te gen mede-beklaagden en de heer Ketelaar tegen opheffing van rijksopvoedingsgestichten. In ant woord op diens opmerkingen, deelde minister Heemskerk mede, dat er altijd dergelijke gestichten naast de particuliere zouden blijven bestaan. De begrooUng van Arbeid in de avondvergaderin-. gen behanaeld, bracht vooral de volksgezondheid en. wat daarmee samenhing en den woningbouw en de huurwetten aan de orde. Wat die laatste aangaat, de heer Van der Waarden meende ver-, nomen te hebben dat de minister opheffing over woog en verzette zich daartegen op grond van het feit, dat woningbouw productief, is, immers de volkskracht bevordert en dat de particuliere bouw nog enkel voor woningen met hooge huren zorgt, waarom hij een motie voorstelde, de wensch uit brekend, dat opheffing der wetten niet zou. plaats nebben, zoolang de Kamer na overlegging van de noodige gegevens daarover haar oordeel had uit gesproken. Minister Aalberse gaf hem in overwe ging liever wijziging der huurwetten voor te stel en, omdat deze wetten zelf de regeering opdragen ;e beoordeelen of opheffing gewenscht is. Blijk— naar achtte de minister die wenschelijkheid wel latiwezig, al had hij tot de opheffing nog niet nesloten. De zorg voor den woningbouw had de nïtaat alleen in :den abnormalen crisistijd op zich fenomen, maar lag niet in de bedoeling van de woningwet, .die alleen op verbetering der Volks huisvesting uit was. En nu de woningnood, behal- 'e in de groote steden, overwonnen was, was het lus natuurlijk, dat men tot den normalen toestand erugkeerde. Waarschijnlijk dacht de Kamer er n meerderheid ook zqo (over. Zij verwierp al- hans de inge diende motie. Uitvoerig werd daarna tet amendement van den heer Boon besproken, ue de subsidie aan de Roomsch-katholieke kweek- chool te Heerlen met f 80.000, het bedrag,- waar- nede de minister haar verhoogen wilde, wenschte e verlagen. Mevrouw BakkerNort had op deze 'erhooging al de aandacht gevestigd,- die schel af tak tegen de bezuiniging ten nadeele van de olksgezondheid 'door allerlei beperkingen. En de eer Boon, betoogde nog bovendien, dat de bp- eiding er te wenschen overliet, het aantal pa tenten te klein was en het finantieel beleid slecht. subsidie bedroeg reeds f248.789 en de totale °sten van de rijkskweekscholen te Amsterdam n Rotterdam daarentegen slechts f72.000. Maar Q minister wees er op, dat bij intrekking van deze erhooging de school gesloten zou moeten worden tt beloofde maatregelen ter vermeerdering van 't htrtal patiënten. De verschillende bezuinigingen hfltte hij overigens door den drang der omstan- tgheden beslist geboden. ,f I Plaatselijk Nieuws ZUIDSGHAKWOUDE. yergadering van de Coop. Boerenleenbank II te Zuidscharwouie op Zaterdag 29 Nov., des avonds 7 uur bij H. Stoffers aldaar. Tegenwoordig 39 leden.- De voorzitter, de heer C. de Boer Cz. opent met een gepast woord ie vergadering, waarna door den kassier de notulen der vorige werden ger lezen, die hierna onveranderd goedgekeurd wer den. De voorzitter zegt, dat op het convocaat staat' bespreking opheffing coop. Centrale Landbouwb. te Alkmaar; en tweede punt: bespreking aanslui ting coop, centr. boerenleenbank Eindhoven. Naar aanleiding van de voorstellen van. de Centr. te Alkmaar, wil de voorzitter de vergadering eenige inlichtingen geven, en zegt ongeveer het volgende; het aantal banken te Alkmaar is teruggegaan tot 40 en meerdere afbrokkeling is niet uitgesloten. Hiervan is het gevolg, dat exploitatie niet wel mogelijk is daar een te hooge rente, geëischt wordt van de banken, die voorschotten hebben van de Centrale en deze soms hooge bedragen van andere instellingen moet leenen. Men is hiervoor aange wezen op de hulpvaardigheid van de Centr. van Eindhoven, waar echter geen vermetel vertrouwen in gesteld mag worden. En omdat in den loop der laatste jaren door den drang der omstandigheden de meeste aangesloten banken bij Alkmaar een cre- dietverleening hebben gehad, waartegen de Gientr. niet in voldoende mate over middelen beschikt|e om het juiste evenwicht te houden, heeft dezie gemeend, in het belang der locale banken, dit l voorstel te moeten doen niettegenstaande de winstf 'van Alkmaar ook dit jaar niet onbeduidend is. N:a onderhandelingen met de Centr. van Eindhoven deze zich bereid verklaard, na gehouden inspéctils door deze van de locale banken, deze bij haar te laten aansluiten. Men kan zich hiervoor opgeven, wat voor de vlugge afwerking zeer gewensëht is, op dat deze banken ongestoord kunnen doorwerken., Daar in den beginne gezegd werd van een fe hoo ge rente en deze bij Eindhoven, mede door het groote aantal aangesloten banken en de grootere winsten die daar gemaakt worden,, voor ons bij eventueels aansluiting belangrijk lager zal zijn, meent ons bestuur de vergadering in overweging te.moeten geven, deze voorstellen aan te nemen. Er werden door verschillende leden vragen ge daan; hoe het stond met de drie uitgetreden ban ken, die hurr schuld niet wilden betalen; wat er gebeurt met den winst van '23 en dit jaar, die volgens geruchte een belangrijk bedrag kan zijn; hoe de regeling der effecten zal zijn; en of hier al een inspectie heeft plaats gehad. Het bestuur be antwoordde de verschillende sprekers. De drie banken zullen betalen. De winst van '23 zal der locale banken uitgekeerd worden, en van '24 na de opheffing denkelijk ook gelijkelijk verdeeld wor den, maar hiervan kan niets met zekerheid gezegd worden. Men hoopt met Eindhoven een regeling te treffen wat het effectenbezit betreft, die voor onze bank zeer aannemelijk is. Ook zijn een hoofd inspecteur en een inspecteur teil huizie van den kassier geweest en hebben de inspectie gedaan., Na nog eenige discussieën wordt over de voorstel len der Centrale gestemd, en wordtl met algemeene stemmen vóór besloten,, het bestuur vrij mandaat te. verleenen op de algemeene vergadering, te hou den te Alkmaar, in den loop van December, waar deze voorstellen zullen behandeld worden. Hier na sluit de' voorzitter de vergadering, de leden dankende voor de aangename en zakelijke bespre kingen. ZUIDSCHARiWOUDE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is herbenoemd de heer J. Kroon, die tevens is her kozen tot secretaris-penningmeester van de ban me Zuidscharwoude. OUDKARSPEL. Gisteravond kwam het bestuur van „Hulp in Nood" met de regelingscommissie bijeen, ter na dere bespreking en regeling van den feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van genoem de vereeniging. Uit de mededeelingen die door het bestuur ge daan werden, bleek, dat reeds verschillende per sonen hunne medewerking hebben toegezegd, om dezen avond naar wensch te doen slagen, terwijl nog eenige anedren zullen worden, verzocht hunne hulp te verleenen. De tooméelclub „Jong Leven" zal een één-acter ten tooneele voeren, terwijl an deren zich opgaven 'voor muziek, zang, voordrach ten en wat dies meer zij. Het bestuur en commissie hebben in het ge- heeel niet te klagen over gebrek aan belangstel ling. De herdenking van het jubileum zal plaats heb ben Donderdag 5 Februari in het lokaal van den heer Vis alhier. Het voorloopig programma zal in de volgende vergadering wórden opgesteld. 1 Nadat deze zaak was afgehandeld, besloot het bestuur nog, dat voorloopig als wijk-commissaris; in de plaats van den heer Ruijs zal optreden, de heer K. Bakker, penningmeester der vereeniging. miSie1?eD ^eesteï ««maait. 'da-en ee njaiet-alledaagech en' in zekeren zin 4en November jl. lagen de twee Brazili- zelfs gevaarlijk avontuur meegemaakt. Het be- aansche slagschepen, de „Sao Paulo" en de „Mi- hoort tot zijn „dagelijksch brood" om zich ver- nas Geraes", in de haven, Gediurende de afwe zigheid aan land van het meerendeel der oudere officieren beschen vijf tweede-luitenants van de „Sao Paulo",. gesteund door cadetten en leden der bemanning, de roode vlag en verklaarden voornemens te zijn zich bij1 de revolutionaire par tij' aan te sluiten. Zij zonden een ultimatum aan het zusterschip „Minas Geraes", waarin zij ver klaarden dat het slagschip „Sao Paulo" had be sloten een vijandige houding tegen de eischen der aan het bewind zijnde regeerinjg aan te nemen. Het slagschip „Minas Geraes" werd uitgenoodigd; zich bij den kruistocht aan te sluiten. Het ant woord diende binnen tien minuten te worden ge geven. De „Minas Geraes" echter stemde niet toe, waarop de „Sao Paulo" alleen het anker lichtte diens lelijk te maken bij de vossenjacht. Tot dusver had hij zich. bij dat werk zelfs een zekere vermaardheid verworven onder zijn meesters en een beruchtheid onder zijn slachtof fers. Totdat zich dezer dagen het- zonderlinge geval voordeed, dat hij wel in een vossenhol ver dween, maar niet meer bovenkwam. Zelfs lang fluiten en roepen mocht niet baten. En de jacht ging verder. Den volgenden dag verscheen hij evenmin weer ten tooneele. Timmy was en bleef weg. Den derden dag kwam aan liet geduld zijner meesters een eind en zij besloten zich zekerheid te verschaffen omtrent zijn lot. Met groote spa den gewapend, begaf men zich naar de plek, waar Tim in zijn graf was verdwenen en na lang delven vond men het arme dier eindelijk en de haven uitvoer, na eerst nog een uur halt terug, die ponder den grond, met wonden over- te hebben gehouden voor het paleis 'van den dekt. De hond had zich bij de achtervolging zoo president, dat aan de baai is gelegen. De „Minas Geraes" bleef neutraal. 1 Om elf uur 's ochtends koos de „Sao Paulo" zee onder het vuur der verschillende forten in de haven. Het fort van Copacabana schoot met zwaar geschut, doch de „Sao Paulo" werd niet geraakt. Om halftwee was het schip uit zicht! vast in den grond gewerkt, dat hij zelf onmoge lijk weer naar hoven kon komen. Had men het dier niet uit zijn netelige positie verlost, dan zou "het daar levend begraven den hongerdood zijn gestorven. Nog dieper vond men het lijk van een vos, waaruit bleek, dat daar heneden een gevecht op Den lOen November liep de „Sao Paulo" de leven en dood was geleverd tussehen de twee haven van Montevideo binnen en gaf zich aan doodsvijanden. de regeering van Uruguay over. Kort daarop kwam de „Minas Geraes" aan met den minister Op de Dioenhoffplatz, in het hart van Ber- van marine, Alexandrine, da Alencar, aan boord, is 's middags om 2 uur toen het verkeer daar als :die sedert den 6en November het rexbellenschip. steeds buitengewoon druk was, een wissellooper. xachtervolgde. Be onlusten in Egypte. 1 Donderdagavond verlieten, naar Reuters cor respondent te Kaïro seint, de muiters hun ba rakken; zij werden in de nabijheid van -het hos pitaal tegengehouden door een compagnie der 'Argyll and Southerland Highlanders. Luit.-ko- ionei Iluddleton, de waarnemende sirdar, die ovèr deze Britsche troepen het bevel voert, verscheen eerst later. Hij gelastte den muiters naar hun kwartieren terug te keeren, hetgeen deze wei gerden .Nadat den rebellen ruimschoots gelegen heid was gegeven te .gehoorzamen, werd van die juist 150.000 mark van de bank had gehaald, die poogden hem den zak met geld te ontvreem den. De looper verdedigde zich dapper, maar de aanvallers lieten hem niet los, hoewel natuurlijk onmiddellijk een aantal menschen toesnelde. Twee van de aanvallers sloegen den looper voortdu rend, terwijl de twee anderen poogden met een mes den zak los te snijden. Zij slaagden er ten slotte in een pakje bankbiljetten uit den zak t'e nemen en er vandoor te gaan, gevolgd door hun twee kameraden. Voorbijgangers, die eerst een Gcgenblik aarzelend hadden toegezien, achtervolg den het viertal. Twee der dieven slaagden er Britsche zijde het geweervuur geopend, hetgeen dadelijk in te ontkomen door een plantsoen, de door de muiters werd beantwoord met geweren en machinegeweren. Onder zware verliezen trok ken de opstandelingen zich daarna terug, gebruik mkend vn de duisternis. Bij deze botsing werden majoor Carlyle van den Britschen geneeskun- .'digefl dienst en twee Syrische militaire artsen 'igedoody; een assistent werd gewond. Dten volgenden morgen werd de 'hoofdmacht 'der muiters door de Britsche troepen in een der gebouwen van het hospitaal van het Egyptische leger gedreven. De muiters openden het vuur, toen de Britsche troepen naderden, zoodat men genoodzaakt was het gebouw door artillerievuur derde sloeg een zijstraat in en kon zich even eens in veiligheid brengen, de vierde echter vlucht 'te het warenhuis van T,ietz binnen, achtervolgd door de menigte. Juist toén hij1 in een lift wildé - stappen werd hij ontdekt en aangehouden. Hij bleek toevallig in het bezit van het geroofde pakje bankbiljetten. Vermoedelijk zijn er 12 mijnwerkers om gekomen tengevolge van een plotselingen over strooming in een mijn bij Diunvant bij Swansea. Er bevonden zich 70 a 80 man in de men toen de oversfvooming plaats had, doch tengevolge van te vernielen. Een officier en veertien man van de onmiddellijk aangewende pogingen tot red de muitende Soedaneesche troepen, die 'in liet ding, konden allen op 12 na naar boven worden gebouw waren achtergebleven, werden als dood gebracht. Een lijk is gevonden; men is nog steeds gerapporteerd. D,e overlevenden der muiters heb ben zich na dit bombardement overgegeven, met uitzondering van enkelen, die door de politie werden omsingeld. De overig eArabische en Soe daneesche troepen gedroegen zich voortreffelijk. Nader wordt gemeld, dat ook een Italiaansch advocaat werd gedood. Men verwacht v ieder oogenblik, dat de staat van beleg zal worden af gekondigd. Ook te Londen verzekert men in of- ficieele kringen, dat men den toestand in den Soedan volkomen meester is. Deze toestand wordt ernstig, maar niet kritiek genoemd. bezig te zoeken, naar de andere elf. Rechtzaken. Middagzittiug van Maandag 1 December. Opzitten en pootjes geven. 1 Een beklaagde, thans te Amsterdam werkzaam als kok, die_ in een aanval van acute portemonS naiezwakte, zich te De Rijp voorstelde als col-, lectant van de vereeniging „Het leger Gideons'' en deze goede opoe een dubbeltje wist af te trog gelen, alhoewel het Leger v. Gideon reeds lang in i 4e pan was gehakt, werd heden op advies van de reclasseering te Amsterdam voorw. veroordeeld tot De jonge ex-keizer van China heeft een 3 maanden gev. met 2 proefjaren en op te leg- onderhoud toegestaan aan een vertegenwoordiger gen bijzvoorwaarden. Buitenland Een romantische muiterij. Een oorlogsschip vermeesterd De „Times" bevat een eigenaardig verhaal van zijn correspondent te Rio de Janeiro over de muiterij, welke onlangs op het Braziliaanschei oorlogsschip „Sao Paulo" heeft plaats gehad ten waarvan wij destijds melding maakten. Hij noemt het gebeurde eenig in de annalen, der geschiede nis ter zee, nl. het feit dat vijf jonge broekjes beneden det wintig jaar zich van het machtigste Zuid-Amerikaanache slagechip, geheel gewapend en met een koienvsorraad yoor een rijs van £000 -van Reuter, waarbij hij zeidè, dat Twan Tsji- joei en Tsjang Tso-lin hem hebben medegedeeld, dat bij naar de keizerlijke stad kon terugkee- ren, doch dat hij niet van zins was, weder „in die kooi te kruipen". Hij verklaarde niet van het regime te houden, dat ten opzichte van een keizer moet worden, gehandhaafd. Hij zeide, heer te verlangen naar het leven van vrijheid, dat hem wacht en dat hij zich voorstelde, een bezoek te brengen aan de graven zijner Voorouders in Mantsjoerije. Daarna hoopt Phoe-i zoo spoedig mogelijk wat van de wereld te zien. Men zal zich herinneren, dat de beide di recteuren van de Brusselsche Bank, toen het met die instelling spaak liep, de wijk hebben geno men naar het buitenland. Zij werden in Diuitsch- land gearresteerd en te Bonn in verzekerde be waring gesteld. De bewaking waa daar van dien aard, dat Briedee wist te ontsnappen, en nadien niet meer gevonden is. Men vond het toen vei liger om zijn collega De Jong over te brengen naar Keulen, totdat de formaliteiten yoor zijn uitlevering in orde waren gebracht. Die forma liteiten zijn enkele dagen geleden afgeloopen en De Jong is aan de Nederlandsche justitie over geleverd. Hij is thans ingesloten in het huis van bewaring te Amsterdam. f j Die kleine Tim, een jachthond op een land goed in Longleddale, in Engeland, heeft dezer Niet zijin handen, maar zijn mond misbruikt. Een onordelijk persoon werd in den nacht van. 28 op 29 Sept. ter gelegenheid van de kermis te ïfurgerbrugi door den rijksveldwachter Kranen burg uit een café verwijderd. De uitgewezene ver zette zich wijselijk niet, maar roerde zijn groote mond in zoodanige mate, dat hij heden veroordeeld werd tot 10 gulden boete of 10 dagen, wegens be- leediging van een ambtenaar. Een solide lotendebitant. De heer J. Lind zadelmaker in de Heerenstraat, te Alkmaar, had aan een gebrekkelijk man een aantal loten van de Holl. Mij. van Landbouw in depot gegeven, met het doel die loten te verkoo- pen, de provisie af te trekken en het restant te verrekenen. De debit an t bleek echter geen solid adres te zijn, althans hij heeft tot dusver nog. altijd verzuimd af te rekenen en deed alsof hij een" vlieg machine zag, wanneer de heer L. hem om verant woording vroeg. De snaak moest nu terechtstaan wegens verduistering van f 22, want de heer li., het gesukkel moede, had een klacht ingediend. D;e beklaagde was niet verschenen, alhoewel hij door den politierechter speciaal was uitgenoodigd. De verdere behandeling werd nu uitgesteld tot a.s. week en alsdan zou beklaagde door de politie ter. terechtzitting worden geleid. Een tijd later bleek de man toch nog gearriveerd te zijn, maar nu was het te laat. Het verstek was gegaan en geen men- schelijke macht is in staat, dat verstek nietig te verklaren. It a lex et scripta. Zoo is de wet ge schreven. Hij behoeft nu echter niet te komien en kan als baliekluiver de behandeling op de publieke tribune meemaken. i

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1