few uwsiii» couMfTuiggdem) jDINSDAG 2 DECEMBER 1924. Gemeenteraad Oudkarspel D® raad dezer gemeente vergaderde Zaterdag middag voltallig. Op de notulen, welke ter visie hebben gelegen, waren geen bemerkingen. Van de commissie uit de vereeniging van Bnr gemeesters en secretarissen, was het rapport in gekomen omtrent het onderzoek' naar de wijze van verpleging te Gheel. In verband daarmee werd opdracht gegeven het daarheen te leiden, dat ook in ons land een zoo danige verpleginginrichting in het leven geroe pen wordt. De voorzitter meent te weten, dat ook in den omtrek van Meppel of Zwolle reeds een zoodani ge gelegenheid van particuliere verpleging be staat. De gemeenterekening over 1923 is goedgekeurd teruggekomen. 'Bij de laatste kasopname bij den gemeenteont vanger was overeenkomstig de boeken in kas f 5056.541/2. Van C. Molenaar Jbz. is wederom een zoek ingekomen om verlof te mogen hebben in het perceel dat' door hem van den heer C. Buis te Noordscharwoudegehuurd wordt.' B. en W. stellen qp.or om dit verzoek, dat reeds voor de derde maal is ingediend, voor kennisgeving aan te nemen. Die lieer Kostelijk zegt er toch wel voor te ge- 'voeJ.cn om iets te doen. Hij heeft den betrokken persoon gesproken en is van oordeel, dat hij moeie- iijk op andere wijze zijn brood verdienen kan. Voorzitter zegt dat het niet om /de persoon gaat. De heer Kostelijk ziet er niet veel kwaad in. De beer P. Kroo'n vraagt hoe de toestand daar is. J Voorz. zegt dat het niet in den haak is. De localiteit voldoet niet aan de eischen welke in de verordening gbsteld worden. De heer Groen vraagt of de diepte niet vol doe/. Voorz, De hoogte is te laag, er is onvoldoende licht en de opening is niet voldoende. De heer Paarlberg acht de localiteit totaal ongeschikt. De heer Groen merkt op, dat de raad toch be vcegd is toestemming te geven. Met alleen de stem van den heer Groen voor wordt op het verzoek afwijzend beschikt. Van de nationale hond tegen vallende ziekte, welke hond een instituut voor verpleging van zoodanige patiënten wil openen," waar meer kans op definitief herstel mogelijk is, is het verzoek ingekomen om finantieele steun van de gemeente, tot een bedrag voor deze gemeente van f 20. B. en W. zien h'et nut van een dergelijke instel ling wel in, doch rneenen toch voorloopig het adres voor kennisgeving te moeten aannemen. De heer Bakker is van oordeel dat in deze iels gedaan moet worden en is er voor aan de billijke aanvrage te voldoen. De heer Paarlberg wijst op een geval dat hier destijds was eir 'is van oordeel, dat zoodanige, lijders meestal niet in een krankzinnigeninrichting thuis- beh'ooren. Als er geen andere gelegenheid' is, zou spreker er uit dien hoofde voor zijn een gunstige beslissing' te nemen. ■Met 5—2 stemmen wordt'het voorstel van B. en "W. aangenomen. Van liet gemeentebestuur van Heerhugowaard is de mededeeling ingekomen, dat ze ingevolge gedaan verzoek van de bewoners van de liaan- weg besloten zijn om in de Laanweg electrische energie te leveren. Zij vragen dit ook in de onder deze gemeente gelegen perceelen te mogen leveren. B. en V. stellen voor hierop gunstig te beschikken. De heer Paarlberg. Het is een schitterende op lossing. De voorzitter. Prachtig. D|e heer Bakker. Het is een oplossing die niets kost. Niemand zal er tegen' zijn. Met algemeene stemmen wordt op het verzoek gunstig beschikt.. L Van het kerkbestuur is de mededeeling: inge komen, dat ze het plan hebben in het plantsoen voor de kerk een dubbele wegl 'te maken, zoodanig dat de lijkwagens op het pad kunnen draaien. Een teekening is bijgevoegd waaruit blijkt, dat de paden hij 'de kanten langs zullen gaan en m het midden een. nieuw plantsoen zal worden aan- „D® voorzitter acht de paden aan noord en Zuid zijde van de kerk te smal en het maken vare twee bruggen zou de kosten aanmerkelijk ver- hoogen. Een en ander is goed'onder oogen gezien en ten slotte werd dit als de eenig mogelijke op lossing naar voren gebracht. Met algemeene stem men wordt daarna besloten het aanbod te aan vaarden en de afwikkeling aan .B. en W. over gelaten. Van een aantal bewoners aan de Spoorstraat is een adres ingekomen,- waarbij gewezen wordt op •een aan hen gezonden circulaire van het banne-' •hestuup inzake uitdiepen van de sloot. Zij wijzen er, op- dat de afval noodwendig in de sloot geworpen wordt en de ophooping daarvan Gevraagd wordt om de vuilnisdienst weer in het door onvoldoende doorstrooming bevorderd wordt, leven te roepen en de sloot van gemeenteweg-Ó'; op diepte te brengen. B. en :W. stellen voor op dit adres afwijzend ie beschikken, daar het een presedent zou scheppen voor 'ander water in particulier eigendom. De voorzitter merkt op, dat de toestond daar', reeds evenzoo was, toen de vuilnisdienst er nog! was zoodat deze dienst daarin ook geen verbete ring zal brengen. Die heer Bakker is het er mee eens, dat er een presedent geschapen kan worden. ï,och is hij van oordeel dat het voor de menschen zelve niet te Soen is om hun afval zelve naar het vrouwen- 'arrdlje te brengen. Bovendien is het voor de men schen zelve moelijk om de sloot op deiipte te bren gen. Het bannebestuur koopt meer water. Kunnen 7A het daar ook niet koopen. (Algemeen gelach h De voorzitter merkt op, dat de sloot voor de helft von de bewoners en voor de ander «helft het eigendom van den eigenaar van de akker is., Spreker heeft nooit gehoord dat men niet zou weten waar de specie heen te brengen. De mees te tuinders willen het graag hebben. De heer Groen gelooft dat het hier meestal glas en steenen zal zijn, waar geen bouwer graag; naar is. Als het werkelijk een scheisloot is, dienen de menschen déze zelve ruim te houden. Voor de menschen zal het echter wel beroerd zijn. Die heer Bakker. Dat is niet te doen. De heer Kostelijk. Wij rrtoeteri het tusschen, 1 de akkers ook zelve doen. Als de gemeente het, 'moest doen kregen ze er. meer. iWeth. Kroon stelt de bewoners voor iemand voo rhet opknappen aan te wijzen. Voorzitter zegt dat ze met de vuilnis niet hebben te zitten. Ze kunnen het op het vrouwen- landje deponeeren. De heer Kroon merkt op, dat deze zaak in verhand Hïet werkeloosheid in gedachten kan wor- den gehouden, als dit werk er althans 'voor in aanmerking komt. /Voorzitter acht dit gevaarlijk. De heer P. Kroon merkt op, dat de liëhten toe)# 6pk van gemeenteweg» opgeknapt worden. '''.'"Voorzitter. Dat is iets anders, daarin heeft de-4 gemeente uitloozing van de straat. Die heer Paarlberg. De menschen hebben daar, geen ruimte om een mest te maken. Met drie 'tre den hebben ze de sloot. Een ieder voelt or niet voer een mesthoop bij de deur te hebben. Een scheisloot tusschen akkèrs is geheel iet anders. D;an zijn er meestal twee eigenaars, waar er hier .een massa zijn. Wij weten bij ondervinding hoe moeielijk het is o sn4 of 5 hoofdenin een zak te krijgen. Zou men er dan daar in slagen om alle hoofden bijeen te krijgen om isamen de sloot- op te-knappen. In th-eori eis het heel mooi, doch we voelen dat het in de practijk niet, uitgevoerd, wordt. De opmerking inzake de vuilnisdienst gaat niet op. Ook,de voorzitter zal Weten hoe de vuil nisdienst in de laatste jaren behandeld is. Bij -een goede regeling za lveel bereikt kunnen worden. Laat de raad weer tot het instellen van een vuil nisdienst overgaan en er dan maatregelen nemen, die afdoende zijn. Het gaat niet alleen voor de bewoners van de Spoorstraat, want er zijn er meer die een circulaire gehad hebben en -ook anderen zullen er gemak van hebben. Be heer Groen. Als het door de menschen niet gedaan wordt, doet het polderbestuur het op hun kosten. Welh. Kroon. We zijn nu van den ophaaldienst af. Laten we het nog een jaartje afwachten. Ze zullen wel weer een schrijven van het bannebe stuur krijgen. Met 52 stemmen wordt op het adres afwij zend beschikt. Die heeren Paarlberg en Bakker stemmen voor. De begxooting is met eenige bemerkingen te- weging het er voorloopig bij te laten. beer Kostelijk. Het zou toch ook een gekh indruk geven. Eerst vragen we f500 en we krip onzen zin" Toen bepaald de raad het op ibdO om bekende redenen en nu we het op f500 moeten laten, zouden we er niet mee accoord; ■gaan. He^ voorstel van den heer Jb. Kroon wordt door den heer Bregman gesteund en daarna met •52 stemmen verworpén. De politieverordening is met enkele bemerkin gen teruggekomen, waarmee de raad na eenige: bespreking accoord gaat. Als gevolg van fde opmerking van den heer Paarlberg om de veror dening op de heffing van schoolgerld te herzien stellen B. en |W.- voor hiertoe niet over te gaan. Zij acht ende regeling billijk en wijziging daar in zou in verhand met de wetswijziging alleen nadeel voor de lagere inkomens kunnen brengen. De heer Bakker was aanvankelijk van oordeel, dat de regeling zoo kwaad niet Was, doch bij eenige bespreking en nader eheechouwing wordt de tusschenklasse hier vrij zwaar getroffen. De voorzitter berekent, dat voor een inkomen boven 1400 met drie kinderen ruim f 16 gulden per jaar betaald moet worden. r D.e heer Paarlberg acht dit bij een- zoodanig salaris meer dan voldoende. Hij heeft echter het voorstel gedaan, omdat hij van oordeel was dat- eronbillijkheden konden worden weggenomen. Als het juist is wat de voorzitter zegt, dat de -lagere klasse er zwaarder door getroffen zal worden, ziet hij natuurlijk van wijziging af. Spreker is echter geheel onvoorbereid omdat bij niet wist dat het in behandieling zou komen. Gaarne zou- hij zien dat zulke Stukken niet als ingekomen stukken werden ingediend, doch als agendapunt vermeld werden. Als •men dan onver hoopt niet in de gelegenheid is om dë ingekemen stukken in te zien, weet men toch wat er ter tafel komt. gelegd. Waar tot heden het afladen steeds op w de straat, °-eschiëden moest, zal dit hierdoor komen ruggekomen. Het tractement van den ontvanger ie vervallen. Ofschoon ze van oordeel zijn, dat nine.* ,nver.eeikomsln* besluit' «n f 500 «rehraeht, deze zaak geheel voor de gemeente is, omdat het kerkbestuur met het kerkhof niets 'te maken heeft, zijn ze bereid in dè kosten de helft te dragen, als de gemeente de andere helft' doet. De totaalkos- ten zullen 1000 tot 1200 gulden zijn. De voorzitter acht dit een mooie oplossing en brengt hét kerkbestuur dank voor hun aanbod. Weth .Kroon kan ten volle meegaan. Het plan komt hem best voor. D!e heer Paarlberg juicht het toe dat aan deze zaak de volle aandacht gewijd is Aan een ouge- twenschte toestand kan hierdoor een einde komen. Spreker vindt het echter jammer dat hét mooie van het plantsoen hierdoor verloren zal gaan. Liever had hij1 gezien, dat in de toekomst de omrit om de kerk zou plaats 'hebben. Spreker 'meent dat daarmee met de graven ach ter de kerk reeds eenigen tijd rekening is gehou den. Natuurlijk zou het nog langen tijd duren eer dit uitgevoerd zou kunnén worden. Mogelijk zou er echter ook door het maken van twee bruggen een oplossing t-e krijgen kunnen zijn. Het is jam- me rvoor het plantsoen. meet overeenkomstig besluit op f 500 gebracht worden ,en niet op f630, zooals de raad het la lm Wenschte. Verder werd' gevraagd voor T.B.C.-bestrijding een post voor memorie uit te trekken en overi gens waren er nog enkele meer administratieve bemerkingen. .Weth. Kroon meent dat het goed zal zijn, de post van f630 te handhaven, daar hij anders vreest dat Ged. Staten straks met' hun iiooge voorstel kunnen komen. Die heer Bakker. Wij achtten in de vorige; vergadering f500 voldoende en zijn nog, van hetzelfde oordeel. Ik heb, aldus spreker, wel ver moed, dat de begrooting hiervoor terug zou ko men omdat Ged. Staten voor een gemeente geen aparte regeling kunnen maken. We moeten liet voorstel van Ged. Staten accepteeren 'en liet op f'500 laten. De heer Paarlberg' is van hetzelfde gevoelen. Voorzitter. Wat Bakker opnoemt is volkomen juist. We hebben dit ook .gezien hij de regeling ,voor het salaris van Burgem. en Secret. Ze moe ten consequent blijven. Spreker geeft in over- De voorz .deelt mede, dat volgens nieuwe wets bepalingen de lagere inkomens belast moeten wor den, zoodra de regeling gewijzigd wordt. Met de opmerking zal spr. rekening houden. Voorz. heeft er niets tegen hét punt uit te stellen, doch er is niets op tegen er in een volgende vergacle- ring op terug te komen als dit wenschelijk geoor deeld wordt. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten niet; tot wijziging over te gaan. Van het Nutsbestuur is een verzoek ingekomen om de beschikbaarstelling van een medaille voor de te houden huisvlijttentoonstellinig. Die heer Bakker zag liever dat een kunstvoor werp gegeven werd en wijst er op, hoe dit des tijds te Noordscharwoude ingeslagen heeft. Dë heer Kostelijk jzou er wel voor zijn als liet uit ruime beurs geschieden kón. Voor een me- .daillcprijs koopt men zoo weinig. De heer Paarlberg heeft zich vroeger reeds uitgesproken, dat hij de voorkeur aan een kunst voorwerp geeft. Om dit wederom te doen is over bodig. Spr. heeft er echter niets tegen, dat zoo noodig hiervoor een paar gulden meer uitgëge- !ven wordt. ,- Nadat aangenomen is iets te doen, stelt de heer J. Kroon voor daarvoor ten hoogste f15 uit te trekken. Die heeren Kostelijk én Bregman voelen meer voor een medaille. Nadat besloten wordt ten hoogste f 15 uit te trekken, wordt met 52 stemmen besloten daar voor een kunstvoorwerp aan te koopen en dit aan B. en W. over te laten. Ter tafel komt de circulaire van 'de Kamer van Koophandel inzake de Twuijverweg, waarbij een teekenistg gevoegd is, hoe men de weg denkt' te maken. De jaarlijksche kosten voor deze gemeente zullen gedurende 40 jaar f300 per jaar zijn. De meerderheid van B. en W. stelt voor om de .behandeling tot de volgende vergadering uit te stellen, omdat zij de zaak nog niet in voldoende overweging genomen hebben. Voorz. zegt er per- •soonlijk voor te zijn om op 'het voorstel in het schrijven gedaan, afwijzend te beschikken, op grond dat het, een gevaarlijk precedent kan schep pen in de toekomst. De heer Paarlberg gaat met het voorstel van B. en W. accoord, vooral omdat 'hij het ge- wenscht zou achten, dat de Langëndijker ge meen/,en in deze zaak een eensluidend besluit nemen. Er is dan tijd om een gecombineerde be spreking- voor te bereiden. Is er belang voor de eene gemeente, is dit er ook voor de andere. Is er geen belang is dit er voör geen enkele gemeent'é De vraag is of het op den weg van onze ge meenten ligt om de verbetering van weglen in eigendom van andere gemeenten in bepaalde jge vallen te steunen. Een feit is, dat de veiligheid van de. weg daar een belang is voor een groot deel onzer ingezetenen, getuige het groote aantal dat van het autoverkeer over dien weg gebruik maakt. f3|pr. heeft een bericht dat in de pers gelanceerd is, gelezen, waarin stond dat de weg er toch wel zal. komen. Spr. heeft echter ook gehoord, dat men bij! het afbreken van het voor dstel het plan heeft om de weg" af te sluiten. Dit ■staat dus tegenover elkaar. Een feit is, dat onze ingezetenen op het behoud van dien weg daar ■gesteld zijn, dë vraag is echtër -of onze gemeente de verbetering en het ondier houd van dien weg ,£in anti eel moeten steunen. Dit kan dan geza menlijk besproken worden. Als de verbetering? -gezamenlijk geschieden- moet, is de regeling die- gemaakt is ten opzichte van onze gemeente billijk. Spr. gevoelt weinig voor een finantieele bijdrage/ doch als dit tot gevolg zon hebben, dat de weg werd afgesloten, zou ee!n afwijzende beschikking tegenover oi.«ee ingezetenen onverantw,oordelij K Be heer Bakker. Als de raad van oordeel is, dat er een gevaarlijk presedent mee geschapen word o, moet het worden afgewezen. Een eens gezind besluit was wel wenschelijk, doch daar voor is reeds voldoende gelegenheid geweest, üp de bijeenkomst was de Langendijk niet schit terend vertegenwoordigd. Oudkarspel had een briefje van verhindering gezonden. Spr. komt er tegenop, dat B. en .W. zich niet de moeite getroost- hebben daar heen te gaan. Eventueele bemerkin gen op het plan hadden dan naar voren kunnen worden gebracht. Bat een gevaarlijk presedent geschapen wordt is vermoedelijk waar. .We Jieh- ben ook reeds veèl aan onze wegen te doem. Bë algemeene wensch zal echter wel zijn, dat de (weg- er blijft. Spr. is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is dat de weg er blijft. Be men schen gaan toch naar Alkmaar. Wat de koop van Alkmaar betreft, enkele honderden jaren geleden, kan als volkomen verouderd beschouwd worden. Be weg ia algemeen belang. Be aangegeven rege ling L niet zoo verkeerd. Alkmaar neemt e'en ruim standpunt in door f4000 per jaar voor haar rekennig te nemen. Boor genoemd persbericht zijn er reeds raadsleden, die zeggen, de weg1 komt er tech. Hieromtrent bestaat echtër niét de minste - zekerheid. Met het oog op het verkeer is het ge- wenscht dat de regeling tot stand komt. V oorz. Geen v.an ons was in dé gelegenheid naar Alkmaar te gaan. Bovendien konden we niet vooruit weten hoe de raad over deze zaak denkt en konden we daarom daar toch geen mond npen doen. Mijn persoonlijk oordeel is, dat Alkmaar er destijds voordeel in gezien heeft de weg over te nemen. Ze wisten toen toch ook, dat ze tiaar- mee onderhoudsplichten op zich namen. Gaat de raad met het voorstel van B. en W, accoord? B;e heer Paarlberg. Ligt daarin opgesloten dat het de richting van een gecombineerde be spreking uitgestuurd zal worden? Zoo niet dad ■is voor mij aanhouden niet noodig. Be voorzitter zal het in een bijeenkomst van •Burgemeesters ter sprake brengen. D'e lieer Kostelijk juicht het volkomen toe dat B. en W. deze houding aangenomen hebben. Alk maar heeft er veel belang bij. De ver beter ingf kan veel vqordeeliger uitgevoerd worden, door b.v. vluchthayens te maken. Als het autoverkeer zich wijzigt in de richting van Schagten zitten 'we weer. D'aar zijn de wegen nog veel mind'cr goed. i De heer Groen is van oordeel, dat het wel luesch zou zijn om hierin mee te gaan. Onlangs; werd verzocht om enkele lichtpunten in de Laan- ■weg, waar list ingezetenen betreft. Die kleinig heid kon niet tót stand komen. De heer P. Kroon wijst er op, dat het de weg van A.lkmaar is. Voorz .zou er nu niet verder op in willen gaan, waarna tót aanhouden besloten wordt. Rondvraag. De heer Jb. Kroon mérkt op, dat de straat veel gekost heeft eii nu door de zware auto's en vrachtauto's weer stukgereden wordt. Zou hieraan niets te doen zijn. Van sommige perceelen gaan de muren reeds scheuren. Voorz. De vergadering van Ned. gemeenten stelt een. -onderzoek in en hij Ged. Staten schijnt. reeds een algemeene verordening aanhangig te zijn Do heer Jb. Kroon bespreekt verder de wen- schelijkheid om aan de kinderen de regels van den weg te leéren. In meërdere gemeenten schijnt dit tot het leerplan .te behooren. Voorz. heeft daar geen bezwaar tegen' en zal 'het met het hoofd der -school hespreken. Die heer Paarlberg merkt o.p, dat het ook voor de ouderen niet overbodig is. Zelfs voerlieden zoudfen van dit onderwijs nog kunnen profiteeren. Spr. heeft het zelve met een melkwagen hier in dë gemeente gehad, die verkeerd uithaalde. Dat, is -nu iemand die alle dagen bij den weg is. Voorz. is het daarmee volkomen eens. Mogelijk :zou hierin door het plaatsen van horden verbete ring te brengen zijn. B: en ,"VV. zullen dit in nadere overweging nemen. De heer Bakker wijst er op, dat de urinoirs meermalen in vuilen staat zijn. Voorzitter doet het leed, dat die hier naar voren komt. Voor dergelijke opmerkingen is de 'secretarie altijd open. Er is reeds eerder opdracht (gegev-em er op- toe te zien, doch het komt voor dat ze 's morgens schoongemaakt en 's avonds be vuild worden. Die heer Kostelijk vra,agt of motorbooten niet van voldoende licht voorzien moeten zijn. Mear- fmalen wordt een schuitje stukgevaren. Voorz. Zeker moeten ze licht op hebben, doch •volgens de verordening moeten alle vaartuigen van bepaaldegrootte van licht voorzien zijn. Het zal u nu wel duidelijk zijn, dat het niet mo gelijk is daaraan scherp- de hand te houden. Er zal echter naar gekeken worden. Die heer Paarlberg vraagt nog! waarom de uri noir aan het nöordeinde nog niet opnieuw ge- paaist is. r Die voorzitter merkt op, dat het jaar bijna om is- en het met het oog op de begrooting gewenscht is tot het volgende jaar te wachten. Tot slui ting overgaande zegit de voorz. dat dit waar schijnlijk de laatste vergadering in dit jaar zal zijn. Dit jaar. zal ons allen iets goeds doch ook onaangenaamheden gegeven hebben. Van harte hoop ik dat onze gemeente het meest' van hot goede genoten heeft. Ik hoop, dat het u en de 'uwen verder dit jaar goed mag (gaan en het nieuwe jaar zich goed mag inzetten en sluit hiermee de vergadering. Daarna gaat de raad in comité voor bespre king van enkele zaken niet voor openbaarheid ge schikt-. I

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 3