Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag 9 December 1924 SSe Jaargang per 3 maanden fl,15 J. H. KEIZER. M Min i? npttw min pluMnte kmkiri. Uit ons Parlement Bo. 144 ¥KLK*»ik««ft $s NIEU WE LAMIJKER (jOURAHI. Dese courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABOHHKMENTSPRUB RKDACTEUB-UITeBVBR 1UBBIL: I oord«cl»»s> woude. P8IJ8 OER 1-3 SRIENfUfii fa* 1—i regela 78 c*., elks regel meer 18 et. j Brieve*reehtrtreeka aa* de* Uitgever Dit nummer bestaat nit twee Bladen. EERSTE BLAD1. D<e tegenstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Achterstel-, ling en cijfers. Die salarissen. Hooger onderwijs. Burgemeesters en Herman Heijermans. De be grooting van financiën. Ontwa pening, arbitrage, de Volkenbond en bet protocol van Genève. De begrooting van Onderwijs bracht natuurlij kerwijs de tegenstelling tusschen openbaar isn bij zonder onderwijs opnieuw aan de orde en toonde hoe mm ondanks de pacificatie, toch nog aller minst tevreden was aan weerszijden. Beide partijen de voorstanders van openbaar en die van bijzonder onderwijs, voelden zich- tekort gedaan en verweten elkaar en de regeering de oorzaak van de achter stelling te zijn. Die verwijten namen allerlei vor men aan. Men klaagde over de te ver. doorgedreven splitsing, die het onderwijs zoo duur zou hebben gemaakt, over het te gemakkelijk opheffen van openbare en oprichten van bijzondere scholen, maar ook over het niet gemakkelijk genoeg makien van de openbare scholen door de ouders, over die on gelijkheid tusschen openbaar en bijzonder voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs, door dat de gemeenten openbare middelbare scholen bouwden en vervolgscholen door nijverheidsscholen vervingen, terwijl de subsidieëring dezer bijzondere onderwijsinrichtingen was stop gezet, over het stre ven zelfs om het openbaar onderwijs te vernielen. De Arhhemscbe kwestie, waarbij handteekieningien ten onrechte verkregen blekien, tier stichting van een Roomsch katholieke school, deed daarbij na tuurlijk! opgeld. En de heer Ketelaar wenscht© naar aanleiding hiervan een onderzoek naar de werking van het statuut der handteekningen. De minister De Visser stelde zich in deze strijd niet rechtstreeks partij. Maar zijn verdediging te-, gen de heeren van rechts, die hem van achterstel-, ling van het bijzonder onderwijs beschuldigden, werd toch, schoon onbedoeld, min of meer een gelijk geven aan hun tegenstanders voor wat de finantieële behandeling van bijzonder en openbaar onderwijs betreft. De heer Ketelaar had al bierie- kend dat vergeleken met 1924 de bijdragen aan de rijksinstellingen voor 1925 gedaald waren met 31 procent of f760.648 en die aan de bijzondere gestegen met f 728.400. En minister De Visser rekende de heeren nu voor, dat voor middelbaar n voorbereidend hooger onderwijs in 1918 was uitgegeven voor bijzondere Hoogere Burgerschollen f220.000 en voor bijzondere gymnasia f175000, terwijL nu respectievlijk werd betaald f 3.970.000 ert f 1.020.000 en dat voor rijksinstellingen deze cij fers bedroegen f 1.443.000 in 1918 en f 3.449.000 au, waarbij dan nog kwam voor gemeentelijke Hoo gere Burgerscholen respectievelijk f 293.000 ien f195.000. Maar behalvè deze strijd kwam ook die over de salarissen in de debatten tot uitdrukking. De heer Bakker'kwam op voor de onderwijzers ten platte lande. En de heer Van Zadelhoff berekende dat een 18-jarige onderwijzer sinds 1922 37 procent in salaris was achteruitgegaan, en dat met inachtne ming van het indexcijfer, onderwijzers te Amster dam in 1880 meer verdienden dan in 1925. In verband hiermede werd ook op de loondrukkendte werking der assistenten de aandacht gevestigd, waarvoor ,nu veelal bevoegde onderwijzers genomen werden, maar die dan natuurlijk valLen buiten het Bezoldigingsbesluit, waarom de heer Snoeck Hen- kemans op extra vergoeding voor deze assistenten met akten aandrong. Verschillende heeren pleitten verder nog voon Betere zorg voor hét vervolgonderwijs, waartegen over de heer Rutgers van Rozenburg op de hooge, kosten van dit onderwijs 4 millioen meer dan die- middelbaar onderwijs wees. De heer Diec- wilde de leeftijdsgrens voor het examen van huishoudleerares verlagen. En' de heer Staalman Meek niet geheel tevreden over -de subsidie voor de negende Olympiade te Amsterdam die f 10.000 bedroeg. Bij 'de afdeeling voor Hooger Onderwijs bepleit te m-ej. Van Dorp voor meerdere concentratie en de heer Visscher voor opgeven van het Staatsmo nopolie. En bij de behandeling der afdeeling Kunsten en Wetenschappen sprak de heer KLeie- - rekooper den vvensch uit, dat een ministeriieële aan schrijving het verbod van burgemeesters tot het houden van tooneelyertoonmgen zou trachten in to perken, terwijl minister Dje Visser nog eens eer-- i biedige hulde bracht aan wijlen Herman Heijer mans, onzen, grootsten tooneelschrijver. - Die begrooting van finantiën bracht als vanzelf de bezuiniging in debat, waarvan naar de meening van den heer Hermans aan het departement zelf niet veel te merken viel. En de begrooting van buitenlandsche zaken gaf tal van heeren gelegen heid hun opvattingen ten opzichte van Volkenbond, ontwapening en arbitrage uiteen te zetten. Dat de meeningen daarbij nogal uiteen liepien, zal wel niemand verwonderd hebben. De heier Dresaelhuijs besprak drieërlei standpunt, dat der neutraliteit, dat der Tolstoianen en dienstweigeraars, die weer loosheid willen en dat van het „allen voor één en één voor allen", het standpunt van Genève, dat hij voor zijn rekening nam'. Van den Volkenbond meen de de heer Vliegen, die algemeen© vrede alleen door erkenning van het nationale leven te verkrij gen achtte, dat hij diende tot stabiliseering van de bestaande machtsverhoudingen, dat de heer Rut gers aanvulde met de opmerking, dat het protocol*" van Genève en de arbitrage de veieiligheid van het 1 verrdag van Versailles op het oog hadden. De heer Tilanus bleek dan ook ©enigszins' huiverig voor j den Bond,, zoolang de tegenwoordige samenstelling i, van den Raad gehandhaafd bleef. Diat de pact van den Bond en het protocol van Genève geen ontwa- pening zouden toestaan, bestreed de heer Marchant 1 uitvoerig. De aanname va nhet amendement Boon, inzake 1 de subsidie voor de kwekschool te Heerlen, dreig- 1 de een oogenblik de ontslag-aanvrage van ministeer Aalberse tengevolge te hèbbien, maar later verklaar- de <de minister zich tot verdere behandeling der I begrooting bereid. Rechtzaken. VOOR BEN POLITIERECHTER;. Zitting van Maandag! 8 Pjeoember. Mets van te halen. Een gebrekkige oude man, die zich te 'Alk maar had schuldig gemaakt aan verduistering van f 22, de netto opbrengst van landbouw! 0- ten,' dewelke hij van den heer Jb. Lend, zadel maker alhier, in depot had ontvangen, werd op grond van zijn armoedige omstandigheden ver oordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. Eén rommelige kermisnaoht aan 't Kalvefdijkie. Een tweetal kermisklanten hadden in den nacht van 9 op 10 Aug. toen het Kalverdijker- kermisfeest werd gevierd, zich nogal druk aan gesteld en de politie bemoeilijkt bij1 het uitsmij ten van eenige ander eoproerlingen uit de her berg van Broers en. Ze stonden onlangs terecht, bij welke gelegeüheid een der beklaagden beweer de dat hier een persoonsverwisseling moest heb ben plaats gehad. Niet: hij, maar zekere Joh. D1. was1 de schuldige. Diaar deze opgaaf niet vol doende weersproken kon worden, werd "de zaak geschorst tot nader onderzoek en thans1 weer 'voortgezét. Een 6-tal getuigen, waaronder 4 veld wachters, werden thans gehoord, en het resultaat van het voortgezette onderzoek ter terechtzit ting was dat de reclamant werd veroordeeld tot f 40 boete of 40 dagen en zijn kameraad die dade lijk bekend had tot slechts f 25 boete of 25 dagen. Een gevaarlijke proefneming. Een zuinige juffrouw te "Wögnum wilde eens proheeren of ze gebruikte postzegels niet zoo danig kon restaureëren, dat ze weer als fonkel nieuw en nooit gebruikte dienst konden doen. Zij flikte 'n stuk of wat gebruikte postzegels 'van 15 cent weer zoo goed mogelijk op en zette dé proefneming door ,met een van dié opgekale faterde postzegels op 'n brief te plakken en te Hoorn te posten.- Met gevolg dat zij een rijks veldwachter op de thee kreeg, die haar behoorlijk haar les overhoorde en bovendien nog eenige behandelde postzegels in beslag nam. De kunstige juffrouw moest heden terecht staan ter zake mis drijf art. 222 weth. v. strafrecht en werd ver oordeeld tot f 150 boete of 60 dagen hechtenis. En dat alles om drie stuivers uit te winnen! Die ket was niet gelukkig. De aan een ingezetene van Bakker toebehooren de ket werd door den man zoo schandelijk ver waarloosd, dat de rijksveldwachter aldaar, na kennisneming van het feit, een onderzoek instel de en procesverbaal Opmaakte. Het arme dier. kreeg onvoldoende voedsel, stond in de koude '.No vembernachten buiten, zonder eenig dek of eeni ge beschutting, dan een schotje, in den modder, zonder stroo, blootgesteld aan vorst, regen en wind. De rijksveldwachter voorzag he,t arme dier van, voedsel en zorgde er voor, dat het uitgemer gelde en vervuilde dier een behoorlijk kosthuis kreeg. Op verzoek van de justitie steldle de die renarts .die Leur uit Hoorn een Onderzoek in en •bracht aan de rechtbank een rapport uit. De onverschillige kettenhouder moest hedén terecht staan. Hij schijnt een vreemd mensah te zijn- Hoewel flink en gezond, werkt hij nooit. Zijn zwaarste arbeid is erwten uitzoeken. Intus- schen moet de vrouw in werkhuizen haar kost verdiénen. Model echtvereeniging in de binnen landen van Zuid-Afrika. De politierechter had beklaagde aangezegd, in persoon te verschijnen, daar hij echter aan dien oproep geen gehoor had gegeven, werd de zaak uitgesteld en zal de be klaagde door den rijksveldwachter worden mee- gébracht, Ook 'n prachtexemplaar. Een 21-jarig jongmensch uit Helder, wiens voornaamste bezigheid het spelen op een mondl 'harmonika schijnt te zijn, had connecties aange knoopt mét een 13-jarig meisje, welke 'idiote lief- debetrekking natuurlijk niet de goedkeuring weg droeg van -den vader dezer jeugdig©-schoone. Hij bracht op 7 October een bezoek bij het jonge mensch om hem aan te sporen het meisje met rust te laten, doch ondervond geen aange name ontvangst. De moeder, 'n pootig wijf, pakte den man 'hij zijn jaskraag en broeksband en tor pedeerde hem de deur uit. Toen de verontwaar digde man weer terug kwam, onthaalde de mond harmonica-virtuoos hem op 'n schot uit een knal- kurkpistool a' bout portant in zijn gezicht, Waar door de kaak werd gekwetst en heelkundige be handeling noodig bleek. Dit beminnelijke jong mensch stond heden wegens mishandeling terecht en gedroeg zich zoo onhebbelijk, dat de politie rechter hem eenige malen tot' een meer behoor lijk optreden moest aanmanen. Het meisje ver toeft nu hij een broeder van den vader in den Haag -en is dus voor de affecties Van den mond- orgelist beveiligd'. Deze werd thans veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen. Die advocaat mr. Polak pleitte vrijspraak subs, een clemente straf. Karnemelk werd, haar bloed!. Een huismoeder te Castricum, wier boeltje bij executie was verkocht, had vreeselijkde bokke- xpruik op .gekregen, omdat een buurvrouw bij dien gerechtelijken verkoop eigenares was gewor den van ©enige goederen. 1 Op 1 November barstte de b'om los en ging 'zij haar buurvrouw met een attenklopper te lijf onder de bedreiging: ik zal je bril van je her sens afslaan, welk bravourstuk dan ook maar al 'tewel gelukte. De juffrouw moest heden terecht staan wegens mishandeling en in aanmerking ge nomen dat zij wel eenige redenen had gehad tot animositeit en haar beperkte financiën, werd zij veroordeeld tolt slechts f2 boete of 2 'dagen hechtenis. Zeeslag; bij Noordseharwoudé. Het koolfregat van een tuinder uit Harencar- apel werd op 5 November onder Noordscharwoude aangevaren door de lichte wontelenkruizer, be mand door den 17-jarigen Petrus Bakker, Daar de tumbouwkunstenaar uit Harencarspel rech tens of onrechtens van meening Was dat Petrus 'hem wilde treiteren, nam hij de vaarkloet op en gaf daarmede B. een opstopper' die hem eenige dagen de ontmoeting in herinnering bracht. De tuinder stond thans terecht en beweerde reeds vroeger door Petrus onhebbelijk te zijn behan deld'. Zoo was a leens met moedwil door het aardappelenveld van beklaagde gereden. Het con flict Werd nu op zeer billijke wij-ze geregeld door f 10 boete di eden tuinder werden opgelegd en direct door hem betaald. Hierna sluiting. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Hét Bestuur van den Derg en Kerkmeerpoldfer besloot tot het plaatsen van een Kromhout-p e- troleum-motor, voor bemaling van de Dtergmeer. N O ORPSCHARWOUDiE. Op 'den a.s. avond van de afd. Oudkarspel— Noordscharwoude van den Bond voor Staatspen- sionneering, zal, naar we vernemen „Het Klei ne Tooneel" opvoeren 't tooneelstuk „Die Vio- liers". BROEK OP LANGENDIJK. i Tot ouderlingen in d-e Geref. kerk alhier zijn uit de volgende dubbeltallen, bestaande uit beienen Jn. Balder Jcz., H. Glas, Jc. Glas Gz. en P. Koedijk gek-ozen de heeren Jn. Balder Jcz. len H. Glas. Uit die der diakenen, bestaande uit de h'öerèn iW. 'Balder Jcz., W. Dirkmaat Jnz., H. de Graaf erf W. Visser, de heeren H. de Graaf en W. Visser, BROEK OP LANGENDIJK. j De correspondenten der gemeentelijke' openbare arbeidsbemiddeling, ontvingen van het Ministerie I van Arbeid, Handel en Nijverheid, Rijksdienst der 1 (Werkloosheidsverzekering -en. Arbeidsbemiddeling, over den Directeur der Districts-arb-eidsbeu-rs tie Alkmaar, het volgende schrijven „Bij Fransch Presidentieel Decreet van 25 Oct. 1924, zijn nieuwe bepalingen vastgesteld nopens die aanmelding en het verblijf van vreemdelingen in Frankrijk. Daardoor zijn de vroegere bepalingen, zooals -deze voorkomen onder punt 18 van -de „Op merkingen en Wenken, voor landarbeiders, uitga ve Augustus 1924)" vervallen. De belangrijkste bepalingen van het decreet zijn: i Buitenlandsche arbeiders, die zieh melden bij een der imigratie-bureaux aan d-e grenzen, en voor- zien zijn van de voorgeschreven papieren,'kunnen daar een vrijgeleide ontvangen met het rlecht, om zich te begeven naar de gemeente, waar zij zullen gaan werken. Iedere vreemdeling boven -den leef tijd van 15 jaren, die Langer, dan 14 dagen in Frank rijk wenscht te verblijven, moet zich binnen 2 maal 24 uur na zijn aankomst, daar te Lande, aanmelden bij het commissariaat van politie of ter gemeente- secretarie van zijn verblijfplaats en -eene identiteits kaart aanvragen, voor welke aanvrage hem een ontvangbewijs wordt uitgereikt. Hij moet bij zijne aanvrage overleggen 4 portretten, van voren en zonder hoed genomen, en verder de -navolgende gegevens verstrekken: naam en voornamen van zich zelven en van zijne ouders, met vermelding van datum en plaats van geboorte; beroep; nationali teit; gehuwd of ongehuwd- of weduwnaar; namen, ouderdom en nationaliteit der echtgenoote- na men en leeftijd der kinderen beneden de 15 jaren? laatste woonplaats- buiten Frankrijk. Deze gege vens moeten zooveel mogelijk door authentiek© be wijsstukken (zooals geboorte- en huwelijksacten, paspoorten e.d.) worden gestaafd en, indien be langhebbende zich voor goed in Frankrijk wenscht te vestigen, moet hij bovendien opgeven de namen van twee Fransche onderdanen -die bereid zijn voor hem in te staan. Indien aan den betrokken vre-em- deling het verblijf in Frankrijk wordt toegestaan, ontvangt hij als bewijs daarvan een identiteitskaart. D-e houder van zoodanige identiteitskaart, die gel s' ls gedurende 3 jaren (elk reeds aangevangen jaar wordt voor een geheel g-erekiend), moet inge val van verandering van woonplaats in Frankrijk zijne kaart doen afteek-enen' ter gemeentesecretarie ot aan het commissariaat van politie in zijn nieuwe woonplaats. De identiteitskaart van hen, die zich niet aan de voorschrift-en houden, of wier aanwe zigheid in Frankrijk niet langer gewensc'ht wordt geacht, kan worden ingetrokken. Ingeval van wei gering of intrekking der identiteitskaart moet de betrokken vreemdeling binnen eien week hiet Fran sche grondgebied verlaten. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken kan, in bijzondere omstandig-, heden uitstel verleenen. Die vreemdeling, die zich schuldig maakt aan wijziging of vervalsching van zijn identiteitskaart of voor administratieve doel einden gebruik maakt van een hem niet toehehoo- rende kaart, stelt zich bloot aan gevangenisstraf en uitleiding uit Frankrijk. Nieuwstijdingen Verduistering. Le Hilversum is in arrest gesteld een 32-jarige boekhouder, we eens verduistering ten nadeele van zijn patroon. Het verduisterde bedrag loopt in de duizenden. De slager J. W. te Maastricht, werd door -de politie in verhoor genomen in verband met de knoeierijen in het garnizoen. Tijdens de laatste herhalingsoefeningen is n.l. bij het leveren van Le vensmiddelen fraude gepleegd. J. W. is door de politie in arrest gesteld. Men verwacht, dat het onderzoek' nog meer feiten aan het licht zal brein- geïl' ,2Li 'i 3

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1