Verkoudheid VASTE prijzen Spaander Co», Zaterdag 27 December 1324. 880 Ja .rga g1 is in vele gevallen het begin van een ernstige ziekte. Voor» kom een verkoudheid en schal U onmiddellijk een flacon T o g a 1 - tabletten aan. Gij vrijwaart U dan van de on- gemakken veroorzaakt door ons vochtig en koud klimaat^ /SE» am a g ia een ideaal mid- tLJ) CS êuk i. ^e' b'i Rheumatiek, Influenza en Jicht. Ook als gij lijdende zijl aan Hoofd- en zenuwpijn is de genezing en onschade lijkheid van T o g a I gegarandeerd. Bij alle Apoth. en Drog. a f 0.80 en 12.-. Verlaagde doch Heeren kleeding. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. BEURSTE BLAD. REVUE VAM DE WEEK. 22 December. Die .„'donk-ere' 'dagen vóór Kerstmis zijn bijna achter den ru,g en het woorden-bachanaal, de oratorische orgie, op het Haagsche Binnenhof, gevierd hij de behandeling van de Staatsbegroo- ting voor 1925, was zoo mogelijk 1nog schrikkelij'ker dan anders. Welk verschijnsel van overstelpende praatlustigheid natuurlijk in nauw I verband staat met den stembuskamp, waarvan I we nu nog sieehts zes maanden zijn gescheiden, I Den 16en December werd de Indische begrooting I „aangesneden" en wel met de interpellatie van I den communist Wijnkoop, over de maatregelen, welke de Begeering neemt tot bestrijding" van I 'de „volksbeweging" in onze Oost, de. Sarekat I Bajat en aanverwante dingen. De heer Wijnkoop I hief voor de zooveelste maal' de leuze aan: „In- I dië los v-an Holland" en eischte onverwijlde o-p- I heffing van .'de maatregelen, tegen de communis- I tische propaganda in de O est getroffen, alsook I uitgebreide amnestie. Hij vorderde dat „in naam Ivan millioenen burgers, boeren soldaten" en jhield vol, dat Indië aan de communisten zal toe vallen. Toen minister De G-raaff niet bereid bleek I iden heer Wijnkoop te bevredigen, maakte de oöm- I munist een motie aanhangig, geweldig dreigend I van toon en waarin het antwoord des ministers I van Koloniën werd genoemd een uitdaging van 'het Indonesische volk. Ik stip aan, dat deze 'motie slechts de stemmen der heide communisti- sche afgevaardigden verwierf. Voor de soc. demo cratische fraetie leverde Alherda bestemd om ■weldra leider van de SJXA.P. te worden in de plaats van mr. Troelstra (die naar men weet door ziekte genoodzaakt is het „otium cumdigni- tate" te zoeken) scherpe kritiek op het beleid 3des ministers en van de Indische Eegeering. )Er is „Zenival" in onze Oost; sinds véle jaren is er weer uitzicht op een sluitend' Indisch budget, maar. 'fer 'wordt onder de Indische bevolking n.og 'bittere armoede geleden. En de belastingen zijn ook in de Oost (de minister gaf dat toe) veel te drukkend. Er moet nog heel wat in Insulinde bereikt, alvorens de economische toestand van j ',,:dën bruinen 'broeder" bevredigend zal kunnen 1 genoemd. Het besef der juistheid van dit inzicht is er gelukkig -thans „sur tout la ligne". De heer Albarda stelde een motie voor, vragend een onderzoek naar dien eoonomischen toestand en met de döor den afgevaardigde aanvaardie restrictie, dat een beknopt, niet te veel tijd vor derend onderzoek zal worden ingesteld,, vereenigdfa 'de minister zich met den wensch-Albarda. Een motie-Vliegen, vragend geen uitvoerrecht on z.g. 'bevolkingsrubber, duikelde met 50-19. Een an dere motie-Vliegen, strekkende om voor buiten- landseh enaamloozé vennootschappen in de Oost niet eene proportioneele, maar (volgens1 de con clusie van de commissie-Moresoo) een progres sieve heffing in te voeren, werd na ampele diseussiën verworpen met 41—22. Exc. De Oraaff vereenigde zich met een voorstel-Schieu- rer om voor militairen, beneden den officiersrang, ffie vóór 1920 gepensioneerd zijn, den leeftijds grens voor pensioen van zestig op' vijftig jaar te brengen. Ten slotte is de Indische begrooting. goedgekeurd, met, de stemmen der vrijz- en epo.- democraten alsmede van de beide communisten tegen. De Marine-begrooting werd in avond- en nachlt- zitting behandeld, evenals die van Waterstaat. In den nacht van 18 op 17 dezer was het drie uur in ■dien van Donderdag op Vrijdag... half vijf, toen de vergadering werd gesloten. Die behandeling van Marine heeft Westerveld doen begrijpen, dat van hiet indienen der nieuwe vlootwet door dit- kabinet (hetwelk na de verkiezingen verdwijnt,'. ooik |de uitslag zal wezen), geen sprake is. Trouwens, na de rede van den Katholiek 'mr. Van Schaik, begreep ieder, dat 't aldus zou loepen. Een poging door den soc,. democraat Brautigam .beproefd .om niet over te gaan. tot den bouw van de aangevraagd etorpedoboot-jagers werd afge wezen. Gewéldig-was de kritiek fel en vernie tigend o.a.- door den anti-revolutionair De 'Merité Verloren geoefend op bet beleid van den minister van Waterstaat. Dë behandeling van hoofdstuk IX bracht voor van Swaaij1 in de Ka mer wel'heel bittere momenten! Ook bij' de inter pellatie v-d. Voort van Zijp over 'de verbetering der haven wan Vlissingen. Die Begeering heeft weet men ten slotte -oi/g ton voor dat werk uitgetrokken, nadat het tekort bij de spoorwegen vier millioen minder bleek te bedragen, dan mén had berekend. Over de lengte van de te Vlissin gen aan te brengen Kaaimuur zal nader worden 'overlegd. ,'Eixc. van iS.waay bleek t o. van de toekomst der Vlissingsche have zeer pessimistisch gestemd. In de Vergadering van Vrijdag-19 dezer werd de Oorlogsbegrooting aangevat, de laatste van het staatsbudget '25, welke de Kamer toen nog had af'te doen. De heeren Van Zadelhoff en K. 'ter 'La,an kondigden voor 'de' soc. democratische frac tie een initiatief-voorstel tot- ontwapening aan. Mr. Dresselhuijs, die het Vrijheidsbondsche mili taire bezuinigingsplan, bepleitte, gaf minister Van Dijk in overweging èene commissie in 't leven -te -roepen, welke de -Begeering van advies zal -die nen omtrent-de houding, door Nederland te Ge neve aan fe nemen. Over deze zaak zei de heer Dresselhuijs mag dit „demissionair kabinet" hetwelk nog'slechts een half jaar levens1 heeft, niet beslissen!.... Men ziet het Oorlogsdebat had vrijwel het karakter van een voorspel der verkie zingscampagne. De-Eerste Kamer heeft-het nieuwe Tarief van Invoerrechten, de - verhooging van den Tabaks accijns en het Zeeréchitontwerp voor de Konink lijke sanctie rijp gemaakt. Bij de behandeling der beide' eerstgenoemde ontwerpen werdengeen nieu we argumenten bijgebracht. Ook aan deze zijde van het Binnenhof kwamen zij' er in zuivere partijstemming. Het verslag der Tijdoommissie is verschenen. De meerderheid adviseert-eene combinatie van Wes't-Europeeschen -met Zomertijd. In de Zomer periode verschil van veertig minuten vormend met den zonnetijd. Voor de fietsers, die nog geen f 3-plaatje heb- 'ben gekocht indien er dezulke zijn, behalve de wettelijk vrijgestelden komt er een periode" (van 25 tot 31 dezer) waarin zijn straffeloos plaatloos zullen kunnen peddelen. Dioch van. 1 Januari af bespiedt hen wederom het argus-oog 'van den fiscus! Door „Het Volk' 'zijn-geruchten verspreid, dat het Bezoldigingsbesluit 1925 ongedaan zou wor den gemaakt, althans ingrijpend zou worden her zien. En zeker niet op 1 Jan. ,a.s. in werking wor den ..gebracht. Een officieus communiqué ver klaarde, dit bericht voor verzinsel. Tot begrijpe lijke groote teleurstelling voor vele ambtenaren D!e Bijksmiddelen in November j.l. brachten een millioeo en een ton meer op, dan over slacht maand '23. En... er is een: nieuwe politieke partij geboren Zij heet „Nationale Partij". Met belangstelling 'wacht men de levenslotgevallen van deze „kong si" af. Dit de jongsite Personalia: de Minister van 'Staat, Idenhurg, lid der Eersite Kamer, is be noemd tot lid van den. Baad van State. Zijn op volger in den Senaat is mr. P. El Briot te Lei den, die reeds lid is geweest van de anti-revoluti onaire'Eerste Kamer club. Aan de jongste misdadigheidsnova ontleen ik: het wee rvrijlaten van de beide personen, die in verband met den Culemborgsehen dubbelen moord onlangs gearresteerd zijn. Allerlei berich ten. omtrent dit Culemborgsche geval circuleeren. -Men moet de „ontwikkeling" ervan afwachten. Te Stampersgat is een'schippersknecht gevan gen genomen, verdacht van brandstichting in een boerenhoeve, waar het vuur geweldige schade aanriehtte. 't Was wederom een „week der branden." Tie 's Heerenberg, Döetinchem, Zielbiem, Amstelveen, richtte het vuur geweldige verwoestingen- aan. Te Rotterdam werd een m-eubelpakhuis door de roo- de haan vernield. f Voor de motor- en verdere ongevallen verwijs ik ditmaal naar de bladen. Gelukkig is de verkeers» kwestie zoowel te Amsterdam als in de Hofstad nu eéne „bruiante" geworden, 't Wierd tijd. In dezen tijd terwijl de Kerstboom-en worden opgesteld, het jaar stervende is is het goed dien blik zooveel mogelijk te richten naar den levens- moed'en de dito lust aanwakkerende dingen. De weldadigheidszegels ten bate van bet kind woifden druk verkocht. De tentoonstelling in het HaögS'che hotel „De twee Steden" voor de slacht offers van de aardbeving op Java belooft een suc ces-te worden. Dr. van Aalst, de directeur van de Nederlandsche handelsmaatschappij, treedt niet af Hij heeft verklaart, dat de toestand dezer maat schappij kerngezond is. Eene goede tijding, van me|r géwicht, dan velen wel beseffen. Ook" hierbij beeft bet voorbarig of „boosaardig kwaad gerucht" veef schrik' en bijna veel schae veroorzaakt jT!| Vr-:--"""-,--- BUITENLAND. N! uhet Kerstfeest nadert en bet Vuede op Aardié overat weerklinkt, zullen ook op "het politieke too- 1 nee), 'de strijdbijlen voor een oogenblik begraven worden en de paramenten een wijle dje moeilijkie: taak ;van wetgeving laten rusten. In Duitschland waar een ernstige politieke crisis is uitgebroken, zal de oplossing daarvan' uitgesteld worden totna bet Kerstfeest. De -crisis, die uit gebroken is door het optreden van Stresemann is van ernstiger aard dan ooit te voren. Stresemann, die opdracht heeft gekregen van Ebert om een Duitsch Kabinet samen te stellen, heeft reeds den zelfden''avond voor de eer bedankt. De Duitsche Volkspartij wenscht slechts toe te treden in een Kabinet, waar ook de Duitsche vertegenwoordied zullen zijn. L De Democraten en het Centrum zijn hiervan niet gèdiend en toen dus bleek dat ©en Kabinet miet -de Duitsch Nationalen, Duitsche Volkspartij, Demo. craten en Centrum onmogelijk was, bedankte Stre semann voor'de opdracht. Direct na het bedan ken van Stresemann opende Marx, die weliswaar ge-én opdracht wan Ebert ontvangen had, op niet 'öffici'eefe wijze onderhandelingen met de- bLeiders dér.partij en, teneinde te -trachten een Kabinet uit dé middenpartijen1 samen' te stellen. Ook dieze po gingen zijn gestrand, en reeds gaan er stemmen op W. Pdjschiahd, om denRijksdag opnieuw te ont- Dat het zoover- komen zal gelooven wij! niet,'doch eerder lijkt het ons mogelijk dat in de naaste- toekomst in Duitschland -een Kabinet zal optreden,- dat gebaseerd is o pde kleine coalitie t.w. van Sociaal Democraten, Democraten en Cen trum, wélke coalitie dan wel geen meerderheid in den Rijksdag hebben, doch in ieder geval sterker zal zijn dan dé geheele r-echtscbè oppositie te zamen. De communisten, die dan in hun macht hebben de regeering omver te wierpen, zullen dat dan tweemaal bedenken, voor hun eigen graf te graven. Momenteel heeft bet Kerstfeest de crisis een-wijle onderbroken, zoodat pas tegen het einde van de volgende week nadere beslissingen te ver wachten zijn. Ook het Engelsche parlement- heeft zijn zittin gen verdaagd, nadat de door d'e arbeiderspartij en de liberalen ingediendeamendementen op de troonrede piet overweldigende meerderheid van stemmen warenverworpen. De partijleiders zul len mi tot de heropening van het Parlement, dat dat op g Februari zal plaats hebben,, een vacantie- reisje maken, teneinde op dien datum weer .met volle macht bet schip van staat te besturen. Niet overal heerscht echter de vrede van het Kerstfeest. In -het Spaansche Marokko gaat de terugtocht van het Spaansche leger met bloedige gevechten gepaard. Verschillende Moorschie stam men, die tot nu tóe niet vijandig gestaan hebben tegenover het Spaansche gezag, zijn in opstand gekomen en bedreigen den terugtocht van het leger. Hevige gevechten hebben plaats nabij ds grenzen van de internationale zone, waardoor Frankrijken Engeland zich genoodzaakt zien hunne vertegenwoordigers daar instructie te geven op hun hoede- te zijn. In Frankrijk verbeiden de regeieringspartijen den terugkeer van 'Hérriot. De radicale premier, die reeds «enige wëkien het bed moest houden, schijnt thans genoegzaam hersteld om binnen enkele dagen weer de Leiding van de regaering op zich te nemen Dat dit'noodzakelijk is, blijkt wel uit. de plapnen,' van de oppositie, die ziph aaneen heeft gesloten om bet Kabinet Herriot te bestrijden. Uit Rusland komen steeds belangwekkender be richten. De ruzie tegen Zinoyieff en Trotzky heeft haar hoogtepunt reeds bereikt en de aan hangers van Trotzky en Zinovieff schijnen de ge schillen met de vuist te willen beslechten. Men spreekt reeds van bloedige gevechten, die hebben plaats-gehad1 in de verschillende steden van Rus land, -zelfs- bet- woord Burgeroorlog" wordt ge noemd. De ontwikkeling, die deze toestand in Rus land zal nemen, wordt door de geheele beschaafde wereld met groote-belangstelling afgewacht. Want indien-het juist is, dat de aanhangers van Trotzky steeds-groot-er worden in getal, dan zal de politiek in -Rusland zich in minder radicale wijze gaan voortbewegen. 0'ök in Albanië is de revolutie nog niet tot stil stand gekomen. D-e toestand is nog steeds onze ker.. Men- weet niet- of de- negaeri-ngstroiapen of dat de -opstandelingen aan de winnende hand zijn. Italië -en Jougo-Slavië;-liggen beide op d-e-loer, om ieder oogenblik, wanneer zij den toestand gunstig ach ten,;.te- kunnen ingrijpen. W-elk eien gevaar dit is voor. den vrede, behoeft zeker niet nader betoogd 1 te -worden. DE WlNTERLEZSNQEN TE BROEK OP LAN6ENDIJK (vervolg.)! De vraag zou kunnen opkomen, hoe is het toch als het lichaam sterft, hoe leeft dan de ziel verder? Bestdat de mogelijkheid, dat èh lichaam èn ziel samen in den doodstaat ge- raken? Ditlaatste is voor de ziel eene onmoge lijkheid, de ziel is van hooger orde. Het verschil met het dier bevestigt dit. Bij het dier is van rede geen sprake, alleen van instinct, het heeft geen denkbeelden, begrip pen, zedelijke waarden of gevolgtrekkingen. .Bekend is het geval van Boncoeuf met zijn hond. Deze wilde bewijz.eq," dat het dier wel bqs.tipp.en kon hebben, dat hét zelfs, gedac.h- feri had over het getal. H ijkon zijn hond naar hij voorgaf, precies zooveel maal laten blaffen als hij gebood. Gaf hij order van twaalf k.eer, dan voldeed de hond inderdaad aan het ge geven bevel. Willekeurige -getallen gaf het dier aan, na vooraf genoegd, getal. Doch wat bleek? De hond was zoo gedresserd; hij blafte precies zoo lang, als zijn meester hem scherp aankeek. Mensch en dier keken elkander scherp aan, zoo lang tot het verlangde aantal bereikt was. Allé omstanders keken naar den hond, maar de meester keek dan schuin. Dit laatste was het teekén voop den hond, geen geluid meer voort te brengen. Een s.taqltje alzoo van goede dressuur/ meer niet. In Berlijn maakte een paard, ,,kluge. Hans", een tijd lang grooten opgang, totdat deskun dig onderzoek ook hier bewees, dat het even eens een geval betrof van uitnemende africh ting. f Bekend is het, dat de bijen onovertroffen wiskunstenaars en de bevers uitnemende inge-. nieurszijn. Dit alles is slechts instinct Vraagt men waar-, om de dieren niet kunnen spreken, 't ant woord zou moeten -luiden, omdat ze ons niets te zeggen heb ben.' Het dier is op het zinnelijke aangelegd, en is aan het lichaam gebonden. Hoe anders is het met de met rede en verstand begaafden mensch. Zijn gedachten en overleggingen gaa-n boven het zinnelijke en het waarneembare uit. Zijn vermogens stellen hem in staat i zich te bemoeien met onzichtbare dingen. Zijn ziel op de eeuwigheid aangelegd, zoekt krachtens haar aar-d het onvergankelijke, het hemelle- ven. Het verstand is niet te verzadigen van kennis, onweerstaanbaar zoekt het naar meer en hooger weten. Vanwaar dit verschijnsel? Het eenig hieorop te geven antwoord luidt „heel de menschelijke. ziel, in: al zijn eigen- - schappen, zoekt, het eeuwige, zoekt God, het hoogste Goed. De. groote Kerkvaer, Augus- tmus; de diepe denker, omschreef deze ziele. k ^^ös.chap eenpjaal zoovolkpmen naar ^aar- Beid, toen hijgetuigde: „De menschelijke ziel - vindt geen rust, totdat hij rust yindt in God." Het deukend hoofd is altijd zoekend naar geluk, beproeft het aardsch geluk vast te leg gen, alle middelen aan te, wenden,-het te ver krijgen. En altijd weer moet de rede toegeven, dat het aardsch geluk rijkdom:, eer, aanzien, en voorspoed den mensch. onbevredigd laten. Altijd zoekt hij meer. En altijd daarbij onvol- daan. Alexxander de Groote screide, toen hij de de toenmaals bekende wereld veroverd had. Hij had voor zijn altijd brandende zucht naar het altijd verdere en 't altijd hoogere geen ob- -ject meer. De mensch wil het oneindige bezitten. Deze li O. 151, M

Nieuwe Langedijker Courant | 1924 | | pagina 1