Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Halier- Petroleumkachels 15 °|o korting ■tabletten Zaterdag 8 Januari 1926 84b Janrg»?r per 3 maanden f 1,15 J. HL KEIZER. Fa. HOUWING - Mient 7 Kleedin^ naar Maat SPAANDER Co. Mo. 1. ?KI.UPH«K8tt n NIEUWE LAAGEDIJKER COURANT. Dese courant,, verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. iBOHHIIESIBPKUR RBDAOTBUK-UrreSVKB BURKIL: N oor dschar woude. FKIO O 8 A3 EKIEAHUa, Tm 1—4 "O1* c*-» elk» regel veer 18 at. firottt letten ef vignetten werieo <uv plutminti berekend «rwree reehtetreeki eet dee Uitgever steeds de beste. Tel. 644 Alkmaar. REVUE VAN DE WEEK. 30 Dieoember. Sylvester wenkt ons thans! We staan op ide kentering van Oud op Njieuw. Nog enkele uren en het laatste jaar van het eerete kwart der twintigste eeuw is begonnen. Ik maak van de 'gelegenheid gebruik om mijn Week-Overzicht aan te vangen met een ouder- wetsch „AUe heil en zegen!" aan mijn lezers kring mocht die er wezen. Hopend, dat ik in de gelegenheid zal zijn om! u ook in den loop van 1925 week-na-week het allervoornaamste van het dagelijksch gebeuren „aan te stippen": op Dinsdag 23 December in den vrij laten middag, 'is de Tweede Kamer tot 10 Februari a.s. met Kerst reces gegaan. 'Na inderdaad alle hoofdstuk 'ken der Staatsbegrooting, mitsgaders de lndi sche, voor den Senaat te hebben rijp .gemaakt. Ook de Postbegrooting... Zij kwam er slechts dank zij een „krachttoer", waarbij de extraste- xvige en doortastende hand van president Kooien het wonderbaarlijke wist te doen berei ken. Ik teebén ervan aan, dat van dit laatste vooral is blijven „hangen", het geval van den heer M. Pott, den gewezen sub-leider van den Postche que- en Girodienst, die door de heeren Boon en Oud géteekend is als een schromelijk miskend en belasterd man. Minister van SWaay beloofde herstel van eer en geleden schade, wanne.yer daartoe aanleiding blijkt te bestaan. Zeker is '1 uoodig, dat deze zaak niet „in de doofpot" gaat! Op den 23en December heeft Minister' Oolijn een niet-ongevoelig échec geleden doordien die ontwerpen betreffende de speciale salarieering der „hoogere ambtenaren" (van Alg. Bekenkamer. Baad van State en Rechterlijke Macht, ook mili taire) werden verworpen. Nadat de Tweede Ka mer de behandeling daarvan op 11 December j.l. geschorst had, Voor minister Colijn (die had kunnen bevroeden, dat de Tweede Kamer hier het beginsel van „gelijke monniken, gelijke kap pen" zou blijven doorvoeren) - was dit votum )zeker ver van aangenaam. Bij Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) critiseerde de heer Duijs de ongelijkheid van offi- cieele huldiging der kranige drie mannen, die den vliegtocht Holland-Indië ondernamen Men weet, de mechanicien Van der Broeke kreeg slechts de medaille van de Oranje Nassau-Orde. de beide anderen het ridderkruis. Een motie- Duijs, waarbij de Kamer hare afkeuring zou uit spreken over dat verschil-maken, werd met 41 tegen 25 afgewezen. Minister Colijn verwees de I zaak naar Minister Buijs de Beerenbrouck en j 'bepaalde er zich toe te herinneren, dat hij, Co- i Ilijn, als minister van Oorlog, indertijd geen verschil heeft gemaakt tusschen officieren vUe- 1 Iglers fm minderen. Prettig was dat woord voor den premier stellig niet! Maar: dat de overgroote meerderheid van ons volk aan de zijde van don I heer Duijs staat, mag men als zeker aannemen! Het Lagerhuis is gelijk gezegd nu tot 10 Februari met vacantie. Dan staan o.m. de Pen- j eioenwetten, het Psychopatenontwerp en net j kieswet-voorstel van mej. mr. van Dorp, voorop ter agenda. Met 'toog op de Juni-verkiezingen zal voor de Tweede Kamer in lente-'25 het „klokje van gehoorzaamheid" vroegtijdig gaan luiden. Terwijl de Senaat al den tijd vóór zich heeft om o.a. de Staatsbegrooting voor 1925 te gaa nbehandelen met de uitvoerigheid, welke ons Hoogerhuis tegenwoordig „karakteriseert". De naderende stembus-periode doet nu al-meer haar invloed gelden. Beeds worden allerlei kiezerslijs ten opgemaakt en voorspellingen gewaagd. Ter wijl tot de zeer vele „onopgeloste vragen" blijft behooren. wat er groeien zal van het dreigend „schisma" in de Katholieke gelederen, nog steeds in vrij hevige mate door den St. Michaëlhond bedreigd.... Het gerucht, dat de Katholieke Kamerpartij half Januari „in ernstige overweging" zal ne men, wat. „ter verbetering van den toestand van het Bijkspersoneel,, (ter salarieering) „kan en moei worden gedaan", - toont wel aan, dat in de Katholieke sfeer zekere ongerustheid heerseht to. van wat de Juni-stembus aan verrassingen zou kunnen brengen?... Dat de verhooging van den Tabaks-accijns op 1 Januari a.s. zal worden ingevoerd staat vn.st. Verschenen is het verslag der Commissie tot Onderzoek van den dienst in zijn geheelen omvang, - van Posterijen, Telegrafie en Tele fonie. Dal met de benoeming van een nieuwen Directeur Generaal zal worden gewacht tot (na de verkiezingen) ook bij Waterstaat een nieuw hoofd jan Departement is opgetreden, behoeft nauwelijks te worden gememoreerd. Welke kleur de vlag ook moge vertoouen, die (nadat het kiezersvolk over zes maanden zich zal hebben uitgesproken) op ,.het Torentje" zal wor- )den geheschendat het kabinot-Buijs de Beera- )brouek III aan het eind van zijne bestuurstaak )is gekomen, staat rotsvast. f ik aan, dat in de gemeente Veenendaal een te Uit de „criminalia" der jongste week teeken kort van een ton gouds in de Gemeentekas is ge constateerd. De Secretaris is geschorst. Tegen de gestie van den burgemeester is een actie gaan de. T eEibergen heeft, -- bij dronkaards- vechtpartij, een zwerver zijn gezellin dood geslagen. In het Culemborgsche moordgeval is nog steeds geen licht gekomen. De positie van 'den politie-commissaris aldaar lijkt - als politi oneel -leider, vrijwel geschokt. Alléén Januari Vraas: stalen Te Groningen heeft zich het gruwelijke geval voorgedaan, dat in het gezin van een 52-jarigen 5schipper, waar voortdurend twist heerschte, de vader door zijn zoons is vermoord. Tal van ongelukken hadden plaats. Waarvan zeer vele met doodelijben afloop. Uit Zwolle, Middelburg, Werkhoven en van de Erpsche heide kwamen tijdingen van zulk-tragisch karakter. In de mijn „Sittard" werd een veertig-jarige bank werker onder een staalbonk verpletterd. Te Mui- j den raakte een jeugdige huisvader tussclien een onbewaakten overweg bij Zwolle (o, onbekookte bezuiniging) is een man doodelijk gewond. In de Haagsche Piet Heinstraat raakte een '24- jarige dienstbode met haar kleeren in aanraking met een petroleum-kachelhet arme meisje is aan de bekomen brandwonden bezweken. Op den Bijswijkschen weg, nabij den Haag, raakte een verloofd paartje onder de electrische tram. De jongen is aan de wondén bezweken, het meisje werd vrij ernstig gekwetst. Men begint nu inderdaad ernstige aandacht te wijden aan de vreeselijke gevaren van het weg verkeer up to date. In den Haag Worden aan de voetgangers en wielrijders „tien geboden" uitge reikt, door hen in het oog te houden. Den 26en dezer zullen in de Hofstad, op initiatief van den A.N.W.B. belanghebbenden bij „goede wegen en goede verbindingen voor het modern verkeek" te rvergadering worden vereenigd. 'tWordt tijd!.... Ook nu ga ik ten leste -over tot enkele notities van minder-somberen aard. De Nederlandsoh-Belgische onderhandelingen blriken te vlotten. En half Januari zullen meldt men - de besprekingen worden hervat. In de Besidentie is geooend het Kunstmuseum, aldaar fin de Carnegielaan) opgericht door den krajphtio'en steun van den financier-idealist Lun- singh Scheurleer (zooals minister de Visser hem roeindo) en men heeft groote bewondering voo rdeze stichting. I' De Neóerl. Zionisten Bond hield te Botter- rlaip zijn 25ste jaarlijksche Algemeene vergade ring. En de Amsterdamsche Gemeentetram vierde (in alle stilt", volgens „den geest des tiids") het zil veren iuhileum van haar ontspruiten uit de A. O.M. Het jaar 1924 eindigt zooals het is begon nen, met veel „schaduw" en toch nog met ietwat licht... Wij gaan nu een jaarperiode in. welke zal beslissen over hétgeen in de allernaaste toekomst za 1 geschieden ten opzichte' van het bestier der zaken. De politieke hartstochten ontvlammen, in de politieke arena wordt 't met den dag woe liger.... Moge 't mij gegeven zijn aan het eind van de jare 1925 voor u te boekstaven, dat het Neder- landsc.he kiezersvolk door „wijsheid en voorzich tigheid" werd bewogen bij het aanwijzen van degenen, aan wie de leiding der zaken van het Gemeenebest werd toevertrouwd, zooals 't luid de, in vroeger dagen, in het vrome gebed, waar mede de burgervader der hoofdstad toen de ver gaderingen der Amsterdamsche vroeden inleiddé... BUITENLAND. Juist de laatste week van dit jaar, de zooge naamde stille week heeft ons nog een groote verrassing gebracht. De Gezantenraad, die mo menteel te Parijs bijeenkomt, heeft beslist ca wel met algemeene stemmen, dat het Rijnland en voornamelijk de Keulsche zone op 10 Januari nog niet ontruimd zal worden. Dat dit in Duifseh land groote verontwaardiging eeft gewekt, laat zich hegrijpen. En de 'democratische pers van wien men toch geen fel anti-geallieerde politiek kan verwachten, aarzelt niet de politiek van Baldwin imperialistisch te noemen, en Herriot te"betitelen als „die lamme Herriot". Wanneer de democratische pers in Duitschland haar critiek o peen dergelijke wijze aan den dag legt, dan kan men gemakkelijk begrijpen, in welke bewoordin gen de Nationale bladen hun woede op de geall- lieerde regeeringen uitschreeuwen. De beslissing van den Gezantenraad is te wijten aan het fla grante in gebreke blijven van Duitschland om de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Ver 'sailles uit te voeren. De intergeallieerde controle commissie, die een langdurig bezoek aan Duitsch land heeft gebracht om de uitvoering van deze bepalingen te controleeren. heeft helaas moeten constateeren, dat er op velerlei plaatsen in het Duitse he Rijk nog groote hoeveelheden milita ristische benoodigdheden aanwezig waren, en der halve achtte de Baad het nog niet raadzaam reeds thans met de volledige ontruiming van Duitschland een aanvang te maken. In Italië heeft de laatste week van het óude jaar eveneens een zeer groote verr'assing ge bracht. Mussolini is in de Kamer komen verkla ren, dat hij het Parlement zal ontbinden en nieuwe verkiezingen volgens het oude systeem ,za luitschrijven. De verrassing dip deze boodschap allerwege heeft gebracht, laat zich niet beschrij- 'ven. Mussolini zelf verwacht, dat de Fascistische Partij zegevierend uit deze verkiezingen zal te voorschijn komen, doch als de voorteekenen zich niet bedriegen, zal deze wensch wel de vader der gedachte zijn. In Frankrijk is Herriot zoo goed als hersteld en zal dezer dagen weer in het politieke leven verschijnen. Met kracht treedt de regeering op tegen de Communisten en de Nationalistische op hitsers die in hun bladen de regeering op onge oorloofde wijze bestrijden. In het Oosten schijnt de toestand minder gevaarlijk dan verwacht werd. ,De Japansche Prins Begont, heeft dezer dagen het Parlement geopend. De Troonrede, die hij 'uitsprak, behelsde de verklaring, dat de betrek kingen met de buitenlandsche mogendheden vriendschappelijker zijn dan ooit te voren. Japan schijnt het Amerikaansctie i Verkoudheid Slapeloosheid Drofl. f 0.80 co f 2.- pen en zal in de toekomst een toenaderingspolitiek volgen. In Albanië heeft de toestand zich aldus ont wikkeld, dat de regeering van Fan Noli plaats heeft moeten maken voor de opstandelingen. De rust schijnt nu weergekeerd te zijn, nu de oude regeering uit het land gevlucht is. Op den Balkan zelf schijnt de antipathie tegen het Communisme toe te nemen en de pogingen om een anti-bolsjewistische Balkanbond te vor men, schijnen vasteren vorm aan te nemen. Men zal in de toekomst eensgezind front vormen tegen de Moskousche politiek en het valt te verwachten, -dat als deze politiek wordt voortgeze, dat eerlang He rust op den Balkan zal terugkeeren. Uit Zweden komt het bericht, dat de Premier Branting weer ingestort is en zijn toestand ge vaarlijk is. Het is te hopen, dat Branting, die in de politiek een begaafde figuur is, spoedig zal herstellen, om het bewind in zijn land weer te kunnen opnemen. In Madrid schijnt men ook -thans nog niet ge rust te zijn over den toestand in Marokko. Primo de Bivera zal weliswaar spoedig naar Madrid terugkeeren, doch van anderen kant komt het be richt, dat de nederlaag der Spanjaarden thans wel als definitief beschouwd kan worden en dat de overwinning der Anjera-stammen verbijsterend groot is. TTit d^ri Omtrek. SINT PANCRASL Oudejaarsavond werden wij opgeschrikt door een vrij felle onweersbui met daarmee gepaard gaande bliksemslag, die bij den heer Timmer man het electrisch net raakte en eenige mate- neele schade veroorzaakte. De heer Abbes, boven in den molen werkzaam, scheen het toe alsof hij in een ware vuurzee verkeerde en wist voor een wijle niet recht waar hij zich bevond. Doch gelukkig vonden hier geen per soonlijke ongevallen plaats. Een in deze ge meente vertoevende smidsgezel werd op den weg van den handwagen die hij vervoerde, weggedrukt en kwam met zijn gelaat in aan raking met de steenen en bezeerde zich nog een weinig. Doch gelukkig bleef het hierbij. Nader vernamen wij dat de R.K. Kerk en de pastorie te Oudorp eenige schade hadden be- komen door het onweer. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. Doo rden storm kwamfhqt motorvaartuig „de zes Gebroeders" uit Alkmaar met de brug van den heer Tromp over de Voorburggracht in aanraking, waardoor een der staanders werd stukgevaren. BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk, en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand December '24 ingelegd f3960.97, terugbetaald f 12517.23. Het laatste döor dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 787.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1