Opruiming Restanten PUROL 30c Zaterdag 3 Januari 1925 2e Blad 84e Jarga g Uit ons Parlement MO* 1 HfciLifcS* NIEUWE L4MGEDIJKER COURANT. TWEEDE BLAD Legeruitbreiding of niet. Op leiding van beroeps- en verlof s- officieren. Uitbreiding van 't aantal verlofsofficieren. De Tabakswet in het kleinbedrijf. Het militaire vraagstuk is in de Eerste Ka mer nog aan de orde gekomen in den vorm vara het ontwerp, dat een wijziging in de officiers opleiding beoogde. De heer De Muralt meende, dat lageruit- breiding de natuurlijke consequentie van dit ontwerp was en diende daarom een motie- in, waarin de Kamer de niet-wenschelijkheid uit sprak der uitbreiding van het aantal in oplei ding te nemen leerlingen aan de school vóór verlofsofficieren. Maar de minister hield vol, dat hier van uitbreiding geen sprake was. Of thans werkelijk meer verlofsofficieren zullen worden opgeleid tengevolge van dit ontwerp Jeek hem een groote vraag. Wel is sinds jaren het streven het aantal verlofsofficieren uit te breiden, teneinde de encadreering van het le tter zoo doelmatig mogelijk te doen zijn. Maar daar staat tegenover, dat aanvoer van buiten voor beroepsofficieren is stopgezet en alleen Üe nog in opeiding zijnde jongelui worden afgewerkt. Tengenover den heer Blomjotis verklaarde de minister, dat het practisch juist was de opleiding van beroeps- en verlofsoffi cieren samen te voegen en dat de concentratie te Kampen een verbetering inhield. De Kamer bleek het in meerderheid' met den minister eens en nam na verwerping van 's heeren Muralt'S motie het ontwerp aan. Verschillende andere wetsontwerpen wer den eveneens aangenomen. Bij de behandeling van de Tabakswet kwam de heer De Jong op voor den kleinen middenstand, die door de wet in het gedrang zou komen en voor het kleinebdrijf, welks moeilijkheden door de aan neming van het ontwerp slechts 12 maanden zouden worden verschoven. Als eenige tege moetkoming stelde minister Colijn de oprich ting van centrale werkplaatsen in uitzicht. map, waarin gewoonlijk bankpapier bewaard werd, tVan dit bankpapier in totaal f 11.200 maakte men. zich meester en terwijl dien onthutsten kassiier bevolen werd, zich niet te verroeren, vluchten de dieven, de deur achter zich in het slot werpende De kassier sprong toen door een raam en kwam terecht in den tuin. Hij riep om hulp cn sp - 1 was een menigte menscben bijeen. De politie werd gewaarschuwd en met politie honden trachtte men de dieven te volgen. Deze hadden echter geen enkel spoor nagelaten. Noch in het lokaal noch in de gang waren voetafdruk ken te vinden. Men heeft den kassier, die deze functie als bijbetrekking waarneemt en hotei- houedr is. aan een streng verhoor onderworpen in verband met de eigenaardige feiten, die zich bij dezen diefstal hadden voorgedaan. Vliegongeluk. Dezer dagen was een nieuw. Fokker-watervliegtuig op het Buiten-Y nabij Schellingwoude, bezig proefvluchten te doen.. Toen het toestel, over he| water zwevend, voor dis Dur- gerdammer haven kwam, braken de spijlen van 't landingsgestel en kwam eeir der evenwijdige schuit jes loodrecht op het andere te staan. Terstond dook! de machine met den kop naar het water en stak de staart er loodrecht boven uit. De beide vliegers bleven ongedeerd. Zij werden opge nomen door een motorbootje van de vliegloods van den, Marinevliegdienst, dat kort na het ongeval aanwezig was. Het defecte vliegtuig is inmiddels door den hevigen wind tegen den wal te Durger- dam gedreven en onder algemeienis belangstelling door een lichter weggesleept. Het aantal wetsontwerpen in 1924. Gedu rende 1924 zijn door de Regeering 492 wetsont werpen en ontwerp Koninklijke hesluiten bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Bij de af- deeling van den Raad van State voor de Geschil len van Bestuur zijn ingekomen 1316 geschillen^ waarvan 670 op belastingzaken betrekking hadden In 1923 bedroeg het aantal wetsontwerpen len ontwerp Koninklijke Besluiten 526 en dat der ge schillen 1203, waaronder 436' met betrekking tot belastingzaken. Op verlangen van het Nederland-Indië vlieg- comitë in Indië, zal, naar het Haagsche Anetakari toor mededeelt, in verband miet de door de be manning van de F VII nog te verrichten rond vlucht over Java en de te houden propaganda-, vluchten in verschillende plaatsen, de bemanning vermoedelijk eerst tegen half April in Nederland terugkeeren. Buitenland Nieuwstijdingen Een goede vangst. - De vorige week is te Leiden gearresteerd iemand uit Rotterdam, wegens het lichten van muntgasmeters. In het Huis van Bewaring te 's--Gravenhage, waar heen hij was overgebracht bleek hij een cein-. tuur om het lichaam te hebben, welke afkom stig was van een inbraak, indertijd te Alphen aan den Rijn gepleegd, zoodat men grond, heeft te vermoeden met hem den dader in han den te hebben van de inbraken die den laat sten tijd in Alphen en omgeving zijn gepleegd. Ontploffing. Een doode, vier gewon den. Op de Coop. Beetwortelsuikerfabriek te Roosendaal (N.B.) wilde men' de ruw-oliemotor van de smederij, die gedurende de campagne niet gebruikt is, weder in bedrijf stellen. Hier toe moest de windketel, die dient om den mo tor aan te zetten, weer op druk worden ge bracht door gebruik te maken van zuurstof. Een geweldige ontploffing was hiervan het ge volg. Met een heftigen slag spatte de ketel uiteen. De 30-jarige draaier J. van der Weygert, gehuwd en vader van twee kinderen, was op slag dood. Twee anderen, de 23-jarige, ongehuwde ar beider W. Notenboom, en de chef der smederij A. Brant, werden door de wegspringende stukken ernstig aan het hoofd gewond. Verder bekwamen de 18-jarige L. de Haan en de surveillant P. Zwanen minder ernstige kwets uren. Dadelijk was geneeskundige hulp aanwezig- Overbrenging naar het R. K. Gasthuis van de gewonden werd noodzakelijk geacht. De materieele schade in de smederij is aan zienlijk. Naar nader wordt vernomen verkeeren de vier gewonden buiten direct levensgevaar. Bankroof. Naar dc „Tel." meldt heeft tie Beek; in het >->kaal van de Bioerlenlie&dbank een inbraak plaats gehad. 1 Tegen, half zeven was de kassier aan den arbeid, Plotseling kwamen, naar hij later heeft medege deeld, een tweetal personen het vertrek binnen. Terwijl de een het knopje van het elieetrisch licht uitdraaide en zich naar de brandkast begaf, be scheen de ander den kassiier met een electrische zaklantaarn en bedreigde hem met een revolver. In de openstaande brandkast bevond zich een Een ontstuimig uiteinde. - Het weer was op den laatsten dag van het jaar in geheel Engeland buitengewoon slecht. In Londen woedt een hevige storm' en in de omgeving van de stad evenals in Wales wisselen stortbuien, storm en onweder elkander af. In Schotland, Wales en de Midlands is sneeuw gevallen. Weer een trein beroofd. Uit Tientsin wordt gemeld, dat vier Chineesche soldaten in den trein uit Peking zeven Amerikaansche passagiers hebben beroofd. In, een anderen wa gen van denzelfden trein zat een, groep Brit- sche soldaten, die eerst(merkten wat er gebeurd was toen de roovers al verdwenen waren. De verloren Nederlandsche effecten. - Omtrent de vondst van een groot aantal Ne derlandsche effecten in den sneltrein, die Maan dagavond om half acht te Menton aankwam, meldt men uit Parijs nader, dat zich onder de effecten aandeelen Amsterdamsche Bank, Rot- terdamsche Lloyd en Graansilo-Maatschappij bevonden. De effecten zijn blijkbaar door een verstrooiden landgenoot vergeten. Overstroomingen te Petersburg. Ten gevolge van den hevigen storm is het water in de Newa aanzienlijk gestegen en zijn ver schillende gedeelten in Petersburg overstroomd In Siberië heerscht een ongekend hooge temperatuur. Het ijs op de rivier de Jenissei is ;zelfs bij Krasnojarsk onbetrouwbaar geworden Door 21 ambtenaren van het O- M. ge zocht. De heer Johannes Schuch is een ge raffineerde misdadiger, die het heeft klaar ge speeld lange jaren allerlei diefstallen, oplich tingen enz. te plegen, zoodat hem tenslotte niet minder dan 21 ambtenaren van het O. M. zochten, zonder zijn vrijheid te verliezen. Thans is het echter misgeloopen en staat hij te Ber lijn terecht. Gebleken is, dat hij zich bij zijn „evoluties" bédiende van niet minder dan drie valsche passen. Na drie en een half uur gepraat te hebben was hij nog niet aan het einde van zijn betoog, dat hij onschuldig was. Toen liet de president ivan de rechtbank hem! maar verder zwijgen om over te gaan tot het verhoor van twee mede- beldaagden. De traditie wil dat de Berlijner op oude jaarsavond niet alleen Berlinerbollen maar bdj' vendien ook karpens eet. Aangezien een karper nu juist geen goedkoope visch is, zijn vooral de Berlijnsche bollen op St. Sylvester het lieve lingsgerecht van de Berlijners Berlijn bezit on geveer 3700 bakkerijen en ongeveer 600 banket bakkerijen en elk dezer ondernemingen gebruikte Woensdag gemiddeld een centenaar meel voor het bakken van Pfannkuohen. Uit een cente naar meel kunnen ongeveer 4000 bollen gebak ken Worden, zoodat. o poudejaarsavond te Berlijn meer dan 10 millioen stuks van dit populaire gebak werden gegeten. Natuurlijk is de vraag in koude wintere nog veel grooter dan cjit aar,j daar de bollen warm worden genoten. De karpers zijn 250 pet. duurder dan yóór den oorlog. Ze kosten nu gemiddeld 2 mark a 2.20 mark, terwijl men voor 1914 slechts 80 pfennig betaalde. Men schatte dat Woensdagavond te Berlijn ongeveer 30.000 K.g. karper verorberd werd. Voor den Londenschen magistraat heeft zich het merkwaardig geval voorgedaan, dat meer dan 50 kleermakers, die een jaar geleden een aan- 50bkcht indienden tegen een hunner collega.-, 50thans den magistraat verzochten, de vervol ging ongedaan te maken. De 38-jarige Arthur 'Thorna-a was er eind 1923 in zijn- functie van penningmeester van een of ander fondsje met een bedrag van 320 pond sterling naar Australië vandoor gegaan. Toen Thomas uit Australië te rug kwam, meldde hij zich hij de politie, die hem zocht, aan. Maandag kwa.m zijn zaak voor, waar bij zijn verdediger de volgende verklaring van» Thomas' collega's voorlas: „Wij, ondergeteken den,, leden van het fonds, hebben niet in het minst het voornemen Thomas te vervolgen doch wenschen hem het beste en koesteren nog altijd hetzelfde respect voor hem." De magistraat gaf aan zijn verbazing uiting door den uitroep van „wortderfull" en zeide dat de verklaring in een lijstje moest worden gezet en buiten het gebouw opgehangen. Het Openbaar Ministerie deelde de verbazing van den magistraat en verklaarde van Yneening te zijn, dat, wanneer de vervolging /werd gestaakt, dit hierop neerkwam, dat in de toekomst anderen, die denzelfden weg zouden wenschen te bewandelen, ©en jaaTtje bui.tenslands zouden kunne ngaan met de gedachte, dat dan bet vergrijp vergeven zou zijn. Thomas verde digde zich met een lang verhaal, waarin hij ver klaarde, dat hij bij zijn slecht egezondheid niet precies meer wist wat hij deed. De magistraat veroordeelde .hem echtér tot twee maanden- ge vangenisstraf. ALKMAAR Mi ent 17 Tel. 526 Dezer dagen zijn vier gezinnen te Clydebank o straat gezet. De deurwaarders, vergezeld van 60 politieagenten, verschenen al vroeg in den och tend, terwijl het weer slecht was, en overrompelden min of meer de wachten, zoodat er niet voldoende alarrrl gemaakt werd, om een groote menigte op de been te brengen. De eerste deur, die de durwaar- d-ers trachtten te openen bleken gebarricadeerd en het kostte 20 minuten om toegang te krijgen. Tegen het uitdragen van het huisraad werd gaan verzet geboden. In het tweede huis bloek de vrouw ernstig ziek te zijn, dus werd hier van de ontrui ming afgezien. In het derde huis was w|eer de fleur gebarricadeerd en in het viierd feüiiet alleen de deur, doch de heele wieg naar de keuken. Het kostte heel wat tijd en er moest nogal wat schade aangericht worofen voor men tot de keuken was doorgedrongen. Daar bevonden zich verscheidene vrouwen, die een dreigende houding aannamen en door de politie in bedwang moesten worden gehou den, terwijl de inboedel op straat wierd gezet. Het gezin, welks .meubelen op straat wierden gezet, had al veertien jaar in dit huis gewoond. 1 Later op den dag droegen de verschillende bu-i Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten ren de inboedels weder de ontruimde huizen bin nen en namen de bewoners er wieer bezit van. Uit Boekarest wordt gemeld, dat in een ha venmagazijn te Braila een groote brand uitbrak. De schade wordt op meer dan zeven millioen geschat. In het petroleumgebied van Moreni heeft even eens brand gewoed. De schade bedraagt hier meer dan 5 millioen lei. Binnenland ONDERWIJS. Bekend is, dal er in de kringen der Christelij ke onderwijzers groote ontstemming bestaat over de salarisregeling, zooals die door minister Colijn is ontworpen. Deze ontstemming leidt tot een actie van verzet uit die kringen. 1 Er is een comité van christelijke onderwijzers gevormd, waarvan het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren E. Haselhoff te Coevorden voor de provinciën Groningen, Friesland en Drenthe; H. H. Kerkhoven te Epe voor Overijsel, Gelderland en Utrecht; J. van Herp te Werkendam voor Zeeland, Noord Brabant en Limburg en L. J. Oranje te Amstelveen voor Noord- en Zuidholland De eerste stap, die door dit comité van actie zal worden ondernomen, zal bestaan in het langs regeelmatigen weg tier kennis brengen van de klachten en wenschen der onderwijzers aan de par tijbesturen der anti rev. en christ. hist, partij, om zoodpened te verkrijgen een uitspraak dier partijen omtrent deze door minister Colijn ont worpen nieuwe regeling. Bij Kon. Besluit is het bedrag der Rijksbijdra ge, welke aan gemeentelijke en bijzondere nor maallessen zal worden veriaend voor elk van de door "haar in den loop van 1925 ter opleiding tot onedrwijzer aangenomen personen, nadat dezen in den loop van 1927 of later de acte, bedoeld in art. 77 onder ader Wet tot regeling van het lager onderwijs van 1878, zullen hebben verkregen vastgesteld, voor hen, die opgeleid zijn: ~a. gedu rende ten minste twee jaren op f 200; b. gedurende ten minste drie jaren op f250; c. gedurende ten minste vier jaren op f300. Aan eht Dept. van Onderwijs moet, volgens de „Stand." een regeling in voorbereiding zijn voor de leerscholen der bijz. kweekscholen, waarbij de vergoeding aan het met de practische opleiding der kvveekelingen belast e personeel wordt gene-; geld op den voet als bij de openbare kweekscholen POSTERIJEN. Het Bestuur van den Centralen Bond van P. T. T.-personeel bericht, de mededeföling re hebben ontvangen, dat de regeering heeft bepaald, dat hiet oorspronkelijk vastgestelde weekloon van brieven bestellers, kantoorknechts en zaalwachters, in gaande 1 Jan. met 96 cent zal worden verhoogd. De weekloonen zullen in maximum nu bedragen: voor brievenbestellers in ie klasse standplaatsen bruto f32.64; in 2e klasse standplaatsen f30.70; in 3e klasse standplaatsen f27.84; voor kantoor knechts en zaalwachters in de re, 2e en 3e klas standplaatsen resp. bruto f34.56; f32.64 en f29.76 Op deze loonen wordt gekort 81/2' pCt. voor pen sioen en f3o*-per jaar voor uniform. 1 Voor 1 Mei 1924 bedroegen de maximum ajar- loonen van de bestellers f 1800 en van de kantoor knechts en zaalwachters f 2000, welke loonen in de 2e en 3e klasse standplaatsen met resp. 4 en 8 pCt. werden verminderd. Naar men verneemt, zal binnenkort ©en reeks van benoemingen geschieden in de vacante in specties en directiën. Het bestuur van de vereeniging van Directeuren en Commiezen der Posterijen en Telegrafie beeft onderstaand telegram aan den Ministerraad gezon den: Het bestuur, enz., uit de dagbladen vernemen de, -dat het in de bedoeling djer regoering zou liggen, om voor zoover het bezoldigingsbesluit '25 aan eeen functie die volgens het bez.-besl. 1920 met meer dan f 6000 in maximum werd gesalarieerd, een hoogere wedde toekent dan daarin op 1 Oc tober 1924 werd genoten, voor die functie de op 311 December geldende regeling te handhaven; spreekt zijn diep leedwezen uit over zoodanig voor nemen, waardoor de kleine tegemoetkoming wislloe het Bezoldigingsbesluit 1925 den betrokkn amb tenaren zou brengen voor de veel te geringere ver hooging 'hunner salarissen, sedert 1914, weder dreigt te worden te niet gedaan. Op grond zijner overtuiging, dat de op 22 December in de Twee de Kamer gevallen beslissing geenie consequenties behoeft mede te brengen voor die in het Bezoldi gingsbesluit geregelde salarissen, verzoekt het be stuur Uwe Excellenties met eerbiedigen aandrang aan een eventueel bestaand voornemen als boven bedoeld geen uitvoering te geven.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3