PUROL de uroniJBEH m der r.hib. ST. PANCRAS. Het begint met de richtige toepassing- der rik 'wielbelastinswet meer .ernst te worden. Dit wï^ dervonaen Zatenlag enketen. die tot dusver wat licht hierover gdachten, door .een tegen hen op gemaakt procesverbaal. Een waarschuwing voor len die wat traag zijn in, het aanbrengen -van het belastingmerk. OUBiE NIEDGRP. D© dag voor het inschrijven van dienstplichti gen, lichting 1926 is door den Burgemeester (ie- paald op 19 Januari a.s. - KOEDIJK. De Rederijkerskamer „de Boos" alhier neett besloten om, in afwijking van een eerder geop perd plan om „Allerzielen" voor het Heijerman,- i'ond» op te voeren flO.— voor dit doei uit de kas te offeren, daar de kosten vooral door Het opvoeren veel te hoog worden. Nu deze avond niet door kan gaan, heeft de vereeniging het plan opgevat een uitvoering te organiseeren ten bate "van het neutraal ziekenhuis te Alkmaar. Voor zeker zal men in deze op de volle medewerking en sympathie kunnen rekenen. Benaive de „Nala tenschap" blijspel in 3 bedrijven, zat voor deze avond waarscnijniijk de praenttge dramatiscne - aeter „De Genadeslag" worden opgevoerd van KOEDIJK. De oprichting van een gymnastiekveieemging in onze gemeente is een feit geworuen. Z-aue-ruagavond zijn cie eerste oeieningen begonnen met een 40- tal leden, hoeren en jongens, en 17 Januari zaï men beginnen met 7 dames en 9 meisjes. Ook za. er een propaganda-avond gegeven worden door .Hercules" en „Hébé" van Nieuwe Nieuorp, di recteur de heer A. BlaauDoer, die ook zijn oeste krachten inspant voor de vereeniging alnier. Het bestuur der oude vereeniging „Voorwaarts hieett de leiding. ^ARMENHUIZEN. Laniiarueiuers. Dezer dagen vergaderde de tand- en tuinbouw- arbeidersboud onder voorzitterscnap van aen neer J. Hof en werd na goedkeuring der not men besproken de nieuwe loonregeling. Na de geuou- den oesprekingen nterover werd in net ontworpen contract net ïoon voor de vaste meikers oepaaad op f 24.— per week, onder aitrek van eventueeie inhoud van uwe recensie ongetwijfeld velen den verslag, .dat wij van bevriende hand mochten ontvangen, dpéh .waatvoor géon plaats wag. Er kwam immers een tweede uitvoering, (dpij. 15 Januari) die wij persoonlijk wenschen bij te. wo nen en waarvan wij óns voornemen zelf ver slag te geven. Bij 'het schiften der kopij namen wij de aanhaling oyer, die .slóeg op. reeds eerder gegeven voorstellingen, waarbij werd „gescha terd" enz., waarna verder de vertolking werd besproken van „De Vrouw in het Spel". Dat gedeelte hadden wij beter, kunnen overnemen, eigenlijk moeten overnemen, maar de halve Zaterdag, die lag tusschen den tweeden Kerst dag en den Zondag, gunde ons geen tijd tot een volledig overzicht en namen wij het geïncrimi neerde gedeelte uit het ons toegezonden verslag over, zonder den verderen inhoud nauwkeurig 11a te gaan. Niet beleefd tegenover den verslag gever, al te lichtvaardig tegenover de leden van „Het Kleine Tooneel", niet alleen, maar ook tegenover het publiek, dat in de meening werd gebracht, dat „De Vrouw in het Spel" een blij spel is, terwijl het is een „tooneelspel". Het doet ons leed dat deze vergissing heeft plaats genad. Wij waren van plan geweest, zoo als wij reeds beloofden, de fout eerder te eerstel len, maar door overstelpende drukte werden wij daarin steeds verhinderd. Gaarne bieden wij „Het Rieine Tooneel" bij dezen onze verontschuldiging aan. Wij ontvingen van een der leden een inge zonden stuk, dat wij terzijde lagen, niet met de bedoeling om het te negeeren, maar omdat wij meenden zeif onze fout te moeten herstellen. Wij hebben getracht dit thans te doen en geven daarbij verder het woord aan den schrijver van het ingezonden stuk „Met bevreemding hebben wij meerdere der bezoekers met ons voorloopige recensie kennis genomen. Wat toch is 'tgeval; Het door ons gegeven tooneelstuk „De Vrouw in het Spel" is niet, zooale u schrijft een blijspel, doch, zooals reeds «enige malen in uw blad door ons is geannon ceerd, een tooneelspel. U begrijpt dat hierdoor de situatie wel eenigszins wordt gewijzigd en de en stellig van deze emolumenten en een vrije Zondag in de maand Het i£on voor de tuinbouwaroetaers werd bepaald op t 22.per week voor de vaste en f 4. per dag voor de losse arbeiders in het algemeen. Daar in deze gemeente geen Deuoornjke patroons organisatie bestaat zaï door de ameeung aan anc patroons individueel een circulaire women gezonden, waarin de niet te hooge eiscnen v an de arbeiders zal worden bekend gemaakt, uaarna ,trad de spreker van den avond, de neer Uekaer, 'gezonden door het hooidDestuur op, weike een pleidooi hield over het nut en net bestaan der vakorganisatie. Spreker deeide o.a. mede, uat er nog veie personen gevonden worden die onsym- patiek staan tegenover dergeujke organisaties. De vakorganisaties zijn over net algemeen om staan om een betere vernouding door ontlening overieg te verkrijgen tusscnen den wernneuier en den werkgever, tevens wekte spreker de arbei ders op om zien allen aan te siuiten bij de orga- ■msatie, teneinde zooveel mogenjk net. doei te bereiken. Ook de geestelijke adviseur, kapelaan Langedijk, kon zien geneei met de vorige sprener vereenigen en was van meening, dat de nptworpen loonregeling geen overdreven eiscnen ïuuieid en de arDeiders toen een eenigszins dragelijk bestaan toekomt. De Voorzitter dankte de beide sprekers en sprak de hoop uit, dat voor het nieuwe jaar de ontworpen regeling toepassing zal vinden en wek te de nog niet aangeslotenen op lid van de ver eeniging te worden. 'Hierna volgt de sluiting. t- Digger der wegen. Door Ged. Staten is tnans vastgesteld de aan vullingen van den ligger der wegen dezer ge- 'meente, alsmede de afvoering van het Krabben dammerpad, zoodat thans dit pad als openbaar voetpad is opgeheven. Binnen enkele dagen zullen dan ook de bruggen en vonders worden afge broken. Dienstplicht'. De aangifte voor den dienstplicht 1926 van de jongelieden, die in het jaar 1906 zijn geboren is door den Burgemeester bepaald op 19 Januari ajs. ter secretarie dezer gemeente van 9—1 uur namiddag. Geldleening. f Naar .wij vernemen is de uitgeschreven geld- leening der gemeente reeds twee malen overteje- kend en zal prooentsgewijze toewijzing moeten plaats hebben. Dienstplicht. Van de lichting 1925 zullen de navolgende per- sonen worden ingelijfd: C. Biersteker, J. W. Frans, J. N. de Groot, P. Zutt, J. Sevenhuijsen, W. J. Bommer, J. Groot, C. Roozendaal, allen bij het 21ste Regiment Infanterie en P. Put bij het 2de Regiment Huzaren. Plaatselijk Nieuws „DE VROUjW IN HET SPEL". „HET KLEINE TOONEEL." Wij hebben tegenover „Het Kleine Tooneel" iets goed te maken. Dit is naar aanleiding van de ontstemming, gewekt door het korte verslagje over de eerste uitvoering van bovengenoemd too neelspel. In het overzichtje van de verschillende plaats gehad hebbende uitvoeringen met Kerst mis, werd ook de uitvoering van „Het Kleine Tooneel' 'besproken, maar zóó," dat men er zich werkelijk aan kon ergeren. In de eerste plaats werd gesproken van „schateren", dat men zou hebben gedaan om de vertolking, terwijl boven dien dit tooneelwerk tot een „blijspel" werd ver laagd, terwijl het een „tooneelspel" is. Wij plaatsten een uittrekseltje uif een ons toegezon- reemö zal hebben voorgekomen. Er is dan ook niet, zooals u o.m. meldde „geschaterd" etc.; het 13 een tooneelspel van traan en lach, een stuk levensgeschiedenis met vaak aangrijpende momen ten. In verband met onze tweede opvoering zou door uw verslagje een verkeerde voorstelling van dit stuk gemaakt kunnen worden en meenden wij goed te doen met een enkel woord' hierop te moeten wijzen." DE RIjWlËLPLAATJES 1 DE COMMIEZEN HET PUBLIEK. ARME FIETSRIJDERS. Het is toch een veelbewogen tijd! Wat wordt !het menschdom tegenwoordig toch geplaagd. De fietsrijders in de eerst eplaats weten daarvan mee te spreken. Ei lacie! Die belastingambtenaren dan ook. Ja, maar voor die is het ook zoo'n baantje niet, een fietsrijder aan te houidén en naar het plaatje te vragen. „Afstappen!" Nu ja, alles goed en wel ,maar wanneer dat bevel in je ooren klinkt, en je weet, dat je den toi nog niet op het postkantoor aan den fiscus hebt betaald, dan rijdt een driftige wielrijder door, een onverschillige tietser zegt: „Had je me maar!" leen meer ernstig aangelegd rijwiefer stapt af en doet alsof hij van niets weet, een grappenma- stapt ook af, houdt zich van den domme, Ia atzich ondervragen en nog eens ondervragen, en wanneer de ambtenaar van den fiscus, op het punt staat het rijwiel in beslag te nemen, dan verschijnt met een okes, pokes bet nikkelen drie guldenstuk, o neen, het blikken betalingsbewijs uit het vestzakje. Maar, er zijn ook onwillige, brutale, ruzieachtige fietsers, die eigenlijk ma ling aan alles hebben. I nde verte zien zij reeds, dat het om hen te doen is. „Nou, die slak kan ik beuren", berekenen zij reeds. „Afstappen", klinkt het. Heel bedaard wordt afgestapt, „je plaatje," luidt de vraag. „Goeien dag," zegt de rijder, slaat men een bevalligheid, die de klompen doet rammelen, het rechterbeen over het zadel en mi's. kameraad. De rijks ambtenaar heeft het voorwiel geg.epen en de e.ge- uaar het achterwiel. Hét gaat nu op een t.eit- Ken. en rukken, de een nog erger dan de ander. Het wordt een vermakelijk spél, waarbij jie lachen moet om de bewegingen, de rare gezichten en verdere grimassen van die trekkende en duwendie strijders, waarbij de fiets ,als stalen slachtoffer in. het midden. Einde van het liedje, die amb tenaar baas, de fiets wordt in beslag genomen, -de eigenaar kan zijn weg met lijn 2 (loopendia) ver volgen. Een dergelijk tafereeltje speelde zich te Broek op Langendijk af. En hoe gaat het el ders? Wij verwijzen naar de volgende berichten. „Wie waagt, die wint." Dat is, zooals veel spreekwoorden ook niet altijd waar. Want wie het thans waagt te wielrijden zonder dat zijn fiets is Voorzien van het alluminiumplaatje 1925, loopt ge vaar inplaats van te winnen, drie gulden te verlie zen aan den fiscus, nog boven het bedrag, dat nog voor het plaatje moet worden' betaald. Er schijnen veel waaghalzen te zijn. Wie dat wil constateeren, behoeft maar eens aandachtig /11e fietsen, welke op straat passeeren, gade te Nogal vaak is het oude koperen plaatje aanwezig. Soms ziet men heelemaal 'niets, maar dat kan schijn zijn, want „plaatje 1925" steekt niet sterk tegen het nikkel van het stuur af en is dan ook op eenigen afstand moeilijk te onderscheiden. Enkelen, die niet tot de waaghalzen hehooren, cshijnen het voornemen te hebben van hun stuur een historisch museum te maken. Het koperen en het alluminiumplaatje prijken er naast elkaar. Als de bezitter van het rijwiel op die wijze voortgaat, kan hij over een jaar of tien een merkwaardige, collectie hebben. Een nieuw verzarraelmatieriaal t In verschillende plaatsen des lands schijnt men tegenover wielrijders, die op 1 Januari nog niet van een rijwielplaatje 1925 voorzien waren, zeer verschillend te zijn opgetreden. Terwijl hier en daar in de provincie reeds op 1 Januari de over treders werden lastig gevallen en zelfs kerkgangers werd belet verder te fietsen, is men te Amsterdam eerst Zaterdag jl. begonnen tégen wielrijders zonder plaatjes op te tredenn. Hun- fiets werd echter niet in beslag genomen, om eerst den volgenden dag te worden teruggegeven. Dat schijnt wel te Maastricht te zijn gebeurd. Daar grepen op Nieuwjaarsdag op de Maasbrug tusschen de voorstad Wyck en Maastricht ambte naren fietsende hoeren .en dames bij het zadel, en brachten ze, wanneer ze geen helastingplaatje 1925. bleken te bezitten naar het buneau der belas tingen, waar de fietsen achtergelaten moesten worden tot den volgenden dag. Dit gestrenge optreden op den feestdag wordt nog onbegrijpelijker, wanneer men hoort, dat dan dag te voren op het postkantoor te Maastricht om vieV uur 's middags geen belastingplaatjes meer verkrijgbaar bleken, zoodat op Nieuwjaar o.a. een jonge dame haar fiets moest achterlaten en verder door de modder te voet haar weg vervolgen, die op 31 December tevergeefs getracht had een rij wielplaatje te koopenl Heel verstandig kan men zulk een optreden, dat on-Limburgsch aandoet, niet noemen. OUEiKARSPEL. Gevonden voorwerpen. 1 hooge schort. 1 kinderportemonnaie inhoudende 10 cent. 1 kindernandsch ien. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. zuidslhakwoudr. Zondagsluiting. Naar we vernemen is het besluit tot Zondag sluiting door den Gemeenteraad van Zuidsehar- woude aangenomen, door Ged. Staten niet goed gekeurd. ZUID SC H AR,W OU BE. Het zoontje van den heer S. is van de trap .gevallen ven heeft daarbij een arm gebroken. BROEK OP LANGENDIJK. Dis. Bijleveld uit Haarlem, hoopt heden avond in de Chr. Geref. Kerk op te treden in 't belang der Zending. - ZU1DSCHARWOUDE. De heer D. Zeeman had een wedstrijd georga niseerd om te raden naar het aantal der zich in de etalage bevindende rookartikelen. Het aantal was 254. De ie prijs een half kistje „Rosenzauber" siga ren werd gewonnen door den heef K. v. d. Wal van Sint Pancras; de 2e prijs een half kistje ,Momaris"-sigaren door J. Berkhout te Zuid- scharwoude; de 3e prijs een half kistje „Intimi- dad"-sigaren door Geertje Muller Zuidscharwoude en de 4e prijs een tabakspot „Vliegenier" door T. Kostelijk van Noordscharwoude. Aan dezen wedstrijd werd door 257 personen deelgenomen. Het was een aardige attractie en een reclame voor het sigarenmagazijn „De Tijdgeest." den van 1924 te hebben gevierd in gezelschap van twee personen, met wie hij in een "auto had rondgetoerd en verschillende cafe's bezocht op 'Nieuwjaarsochtend tot de ontdekking kwam, dat zijn portefeuille met oen bedrag, van f 1200 ver dwenen was. De /Temps" meldt, dat de Nederlandsche effecten, die in een eerste klas coupé in het station van Mentone werden gevonden, opge- fischt zijn door den eigenaar, denheer Joseph Fene ruit Rotterdam. De heer Fener, die zich thans te Monte Carlo bevindt, heeft verklaard dat hij de effecten... vergeten had en dat de waar de er van overdreven was voorgesteld. In aansluiting aan ons bericht inzake de ■arrestatie van den 25-jarigen klerk bij de Rijks directe belastingen te Hilversum valt nog mede te deelen, dat het verduisterd bedrag grooter is dan aanvankelijk gedacht werd. Er is een nieuw tekort van ongeveer f 1600 ontdekt. De malversaties zijn aan het licht gekomen, doordat een sigarettenfabrikant tabaksbelasting kwam betalen, toen de klerk niet aanwezig was. Het bleek, dat eenige belangrijke posten nog op ■naam van dien fabrikant waren en waarvan hij kwitanties in bezit had. Toen kwamen de ver duisteringen aan het lieht en volgde de arrestatie. Nieuwstijdingen VERGETEN! Men schrijft aan de N. R. Crt." uit Schoon hoven. Zes en dei tig jaar had hij de gemeente als poli- tie-beambte, als nachtwaker vooral, gediend. Hij was nog van het oude type. Wanneer hij 's nachts langs het stille haventje, liep dat de hoofdstraat is van 'het oude stadje, met z'n rustigen stap z'n ietwat gebogen hoofd en zijn grijzen baard, dan kwam er zoo'n herinnering op aan de vroegers nachtwakers, die met ©en lantaarn de rondie de den. Dan was het of je je door dien eemen man veilig voelde, zelfs tegen brutale over.allen. Hij was van het oude, eenvoudige type, dat met de kennis van psychiater, de typen te onderscheiden wist en de gevallen van werkelijke en onbewuste overtreding evenzeer. Heel het nachtelijke leven van het kleine stadje was hem bekend ien vertrouwd Nu moest hij den dienst gaan verlaten en op pensioen gaan. De burgerij droeg hem voor voor een afscheidscadeau, het bekende gouden horloge en ketting. Het paste zoo heelemaal bij deze tra- ditioneele figuur, dit traditioneel© geschenk. En I natuurlijk zou het hem uitgereikt worden op het 011de stadhuis, dat hem zoo vertrouwd was, te mid den van collega's in gala-uniform, door den bur gemeester. Het was een glorie-moment in zijn leven, dit slat van zijn loopbaan. Van particulierezijde werd hij per auto afge haald op Oudejaarsmorgen hij en degene, dis het initiatief nam voor het afscheidsgeschenk. Vreemd was de stilte op het stadhuis. Buiten niemand, die hén wachtte. In de vestibule geen ontvangst. De oude bode, oud als dejubilaris zelf, verwonderd over dat mooie uniform van den nachtwacht. Geen enkele collega Stilletjes en bescheiden wachtten beiden vroe gen aanvankelijk niets. Volgde er wellicht isen verrassing, straks in raadszaal of burgemeesters kamer? Zij wachtten. Een pijnlijk half uurtje. Vroegen eindelijk. De burgemeester? Voor dienstzaken in Den Haag. Van een afscheid bij niemand iets bekend. Toen ging hij in zijn gala-uniform die hij zoo extra opgepoetst had, weer in deh auto naar huis. Met een triest en bitter gevoel, een verwijtend gevoel. 1 De oude getrouwe hij was vergeten!. 1 GEHEIME DISTILLEERDERIJ*. Nadat de belastingambtenaren reeds geruimen tijd het vermoeden koesterden, dat op Vijvervreugd een buiten, liggende onder de gemeente Koude- kerke, dicht bij Middelburg, een geheime distil leerderij bestond, hebben zij gesteund door mare chaussee en andere rijks- en gemeentepolitie, een inval voorbereid. Het terrein rond het buiten werd door tal van belasting en politieambtenaren afge zet, waarop de inval ten huize van den heer S.„ den bewoner van het buiten plaats had. Later werd het onderzoek voortgezet tot in enkele woningen in de omgeving van welker bewoners men dacht, dat zij ook meer van de zaak afwisten. Over liet resultaat konden geen juiste miededeelingen worden gedaan, maar wel vernam men nog, dat tegelijk met deze inval ook in een ander deel van ons land waar' de heer ook bezittingen heeft, een inval moet zijn gedaan. De vele ambtenaren, die aan den inval deelnamen hadden veler aandacht getrokken en het optreden gaf aanleiding tot verschillende fantastische ver halen. Een aannemer heeft bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat hij na het versehei- Schrljnende Hand na de wasch verzacht dadelijk Burgerlijke Stand Gemeente OUBE NIEDORP. Over de maand I)eoember 1924. G eborenCornelia, d. van Cornells Blanlc en Hillegonda Goudsblom. Johanna Cornelia, d van Willem Kolkman en LJda Maria Boekei. Johanne.3 Cornelis, z. van Jaoobus Ursem en Anna Bakker. Ondertrouwd en -getrouwd geene. Overleden: Rensje Veldman, oud 78 jaren, echt genoote van Cornelis Jonker. Hubertus Schie broek, oud 68 jaen, echtgnoot "van Marie Oor nelia Janmaat. Gemeente SiCiHOORL. Over de maand 'December 1924. Geboren: Pieter, zoon van Willem Knip en van Cornelia Ootjers. Maria Alida, d. van Johan nes Louwe en van Cornelia Maria Praat. Maria Anna, d. van Simon Wever en van Cor nelia Zwagerman. Nanna, d. van Nicolaas Meijer en van Maartje Pool. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Willem Zaadnoordijk 73 j., echt genoot van Anna Louise Schuurman. Antjc Goudsblom, 73 jaar, weduwe van Cornelis* Druy ven. 1 Gemeente ST. MAARTEN. Over de maand December 1925. Geboren, ondertrouwd, getrouwd en overleden Geene. - NOORDSCHARWOUDE. Geboorten: Cornelia, dochter van Petrus Baem sterboer en Wilhelmina Schrijver. Anthonia, doch ter van Abraham Keeman en Adriaantje Kat. Jo hannes, zoon van Hendrik Bekker en Anna Pan nekeet. Huwelijksaangiften en huwelijken: geene. Overledenen: Gerrit de Geus, oud 79 jaren, echt genoot van Aafje Stam. - WARMENHUIZEN. Geboren: Nanda Elisabeth, dochter van Jacob Mooij en van Johanna Wilhelmina van Baar. Ma rie, dochter van Bertus Barsingerhcirn en Trijn tje Kroon. Jacob Pieter, zoon van Cornelis Mijl- hoff en van Klasina Hartog. Geertruda Christina dochter van Johannes Nannes én van Catharina Ligthart. Catharina dochter van Cornelis Tesse laar en van Trijntje van Diepen. Petrus Theodorus zoon van Cornells Mosch en van Anna Sophia Woestenburg. Gehuwd: Willem Koorn oud 23 jaar en Anna Catharina Pastoor oud 22 jaar. Willem Blankman oud 29 jaar en Trijntje Biersteker oud 26 jaar Kletspraatjes van Veteraan. Eere de vrouwen ze vlechten en weven Rozen met doornen door heel ons leven. Daar heb je 't nou. M'n vrouw is nu nog nijdig In verband met d ehevige wind heeft die al iri« dagen een hoofd met een stormbal in top.-Nu heb ik werkelijk gedacht haar eens érg prettig bezig te houden door haar alle clubnamen naai m'n beste weten voor te lispelen en nu krijg i! de baut op m'n peper en zoutkleurig grasgewa hetwelk m,n hersenpan dekt. Och arme! Tot over maat van ramp krijg ik nu ook m'n congé van m'11 corpsdames in den vorm van een episteltje Ik had dat „Stil Toch Dames" zeer gemakkc lijk kunnen veranderen maarm'n goede afgnn stige Ka was natuurlijk nog veel woedender .ga •weest als ik gezegd had: „Schrijf Toch Dames". Maar in alle gevallen ik bièd m'n nederig excuses aan. 'tWas een lolletje. Ik mocht warem pel wel stapel idioot zijn als ik nu nooit probeerde iemand van de kook te brengen. 'tZj m ein 't bloed. Maar één is er hier in huis éi kan er tegen. Onz e„gedienstige". Neen maar als die me ij 'tootje kan nemen offert ze er geheel „Vxone

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2