Mus Leiisffier' Courant (TM Blad) Bezwaren tegen en uoordeeien van den Znmertiid. DONDERDAG 8 JANUARI 1925. Voorstel. Van verschillende zijden echter werd de aan dacht der commissie gevestigd op de voordeelen van een stelsel, zooals dit reeds in een der ge stelde vragen tot uiting komt, n.l. dat), waarhij de West-Europeesche tijd wordt ingevoerd mol zomertijd. Gedurende de wintermaanden derhal- 've. West-Europeeschen tijd, gedurende den zo mer een uur vervroeging, hetgeen beteekent Mid- 'den-Europeeschen tijd. Aan een zoodanige tijd- regeling acht de commissie voordeelen van zoo verschillenden aard verbonden, dat zij méént, tot 'invoering daarvan te moeten adviseeren. In de eerste plaats kan dit voorstel gelden als een compromis tusschen de benadeelden en de 'bevoordeelden door den tegenwoordigen zomer tijd. De voorstanders zouden een gedeelte van de 'wenschelijk geachte voordeelen inboeten, waar de •vervroeging, vergeleken bij thans, slechts 20 mi nuten minder zou bedragen. De tegenstanders daar entegen zouden in gelijke matte winst hebben te boeken. In gelijke mate, wat het aantal minu ten betreft, in werkelijkheid echter méér; immers de nadeelen zijn het grootst en worden het zwaarst gevoeld in den aanvang van het ver vroegde uur. Naarmate de dag verder vordert, worden de bezwaren in steeds sterker mate ge ringer om tegen het einde van dat uur steeds sneller te verdwijnen. Een winst van 20 minuten kan, naar de commissie oordeelt, zonder overdrij ving met opheffing van 50 pet. der bezwaren worden gelijkgesteld. Dat in den wirfter 20 minuten later geleefd wordt, heeft voor land- en tuinbouw en veehou derij geen merkbare voor- of nadeelen. Voor stad en land vermindert het kunstliehit; gebruik in den morgen, doch moet 's avonds de lamp 20 minuten eerder aangestoken worden. In den tijd der kortste dagen is dit vooral voor de huisgaande scholieren een bezwaar. De iichtsbesparing in den zomer wordt met ongeveer 1/3 verminderd. Meer verbruik in den winter is niet te verwachten, daar dan ook des morgens kunstlicht noodig is. Biedt derhalve de Voorgestelde regeling een feitelijken grondslag voor de totstandkoming van een compromis, dat uitzicht geeft op' beëindiging van den strijd en dat de voor een deel kunstmatig verwekte tegenstellingen tusschen stad en platte land zal verminderen, ook andere overwegingen leidden er toe om de keuze op dit stelsel te doen vallen. L 1 vïusschen België, Engeland en Frankrijk werd 'in Maart van dit jaar op een te Parijs gehouden •conferentie Insloten de boven aangegeven tijd- regeling gemeenschappelijk te aanvaarden. Het kan niet worden ontkend, dat er voor ons land met- het oog op het internationaal verkeer een •niet te onderschatten belang in is gelegen, indien wij ons daarbij aansluiten. Daarbij komt nog het voordeel, dat wij gedurende den zomer ook met de Midden-Europeesehe rijken eenzelfde tijd- regeling zullen hebben. Ook voor de weervoorspelling is het blijkens mededeelingen van den directeur van het Kon. Meteor. Instituut een belang, dat Nederland een zelfde tijd heeft als de overige West-Europeescho 'landen. Thans komen vele berichten te laat in voor een tijdig opmaken en publioeeren van het weerbericht. I De hi ofddirecteur van het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut in de Bildt gaf in feen in April van dit jaar aan den minister van waterstaat gericht schrijven, het dcor ons aangegeven stelsel op nieuw in overweging, nadat door hem reeds in 1919 de aandacht daarop was gevestigd. Behal ve dat door hem verwacht wordt, dat dit voor stel kans heeft in vele kringen instemming te vinden, doordat het de nadeelen van den zomer tijd ongetwijfeld beperkt, zou het tevens voor een groot deel het bezwaar voor den Weerdicnst, Mat thansgedurende het geheele zomertijdvak wordt ondervonden, weggenomen. Ook hét college van curatoren van het Kon. Ned. Meteor. Tnsti-» tuut deed in 1920 hetzelfde voorstel. Een bijzonder voordeel mag van het door de commissie aanbevolen voorstel heeten, dat het blijkbaar tegemoet komt aan de eigenaardige be- 'zwaren, naar voren gebracht van Roomsoh-Ka.- tholieke zijde. Gebleken toch is, dat waar bijv. directeuren van ziekenhuizen en sanatoria in het algemeen de hygiënische voordeelen van den zo mertijd erkennen en op prijs stellen, het bestuur van een R. K. ziekenhuis bezwaren ziet. Ook in de R.-K. onderwijswereld, evenals in missiehuizen, pensionnaten en dergelijke zou de zomertijd slechts weinig instemming verwerven. De door de com missie aangegeven oplossing schijnt echter de van deze zijde gevoelde nadeelen, zij het gedeeltelijn, op te heffen, hetgeen uit het volgende moge blij ken De Zeer Eerw. Zeer Gel. Heer Dr. D. Sloet tj;Abcoude liet zicli blijkens een tweetal van zijn land verschenen artikelen in Het Centrum kennen als fel tegenstander van den zomertijd in zijn huidigen vorm. Zooals te verwachten was, wer den doo rhem ook de nadeelen voor katholieken aan den zomertijd verbonden, zoowel voor de parochianen in het algemeen, als voor de kinde ren (het bijwonen van de schoolmis) in het bij zonder, in het licht gesteld. Uit zijn antwoorden op de vragen der commissie blijkt hij van oordeel, dat invoering van den Midden-Europeeschen tijd gedurende de zomermaanden de bezwaren ver licht en tevens dat een daarmee gepaard gaande 'invoering van den .West-Europeeschen tijd in de Wintermaanden velerlei voordeelen geeft, zoowel omdat het dagleven (school, kerk, kantoren, enz.) meer bij daglicht begint, als omdat daarmede in voering van den zomertijd wordt bereikt. Eindelijk moge nog als algemeen voordeel van het tvorgedragen stelsel worden aangemerkt, dat ons land hiermede het isolement op het gebied der tijdregeling verlaat en, evenals alle landen in Europa, uitgezonderd Griekenland en Ierland, den zonnetijd aanneemt. Waar Nederland geheel ligt binnen den West-Europeeschen tijdgordel, kan de voorgestelde oplossing als het meest in overeenstemming met de internationale tijdrege ling worden aangemerkt. Een kaartje, ontleend aan het door de commissie ontvangen advies van mr. A,. W. Stork te Am sterdam, toont dat alle landen van Europa (met uitzondering van Ierland en Griekenland, die op de grens eener zone liggen) den zonnetijd toe passen. Alleen Nederland, dat geheel binnen den West-Europeeschen tijdgordel ligt, sloot zich daar bij nog niet aan. De commissie wenscht aan haar advies nog een 'opmerking toe te voegen, en wel deze: de over eenkomst tusschen België, Engeland en Frankrijk houdt in, dat de zomertijd zal aanvangen op den eersten Zaterdag in April. Op grond van de door de commissie opgedane ervaring oordeelt zij dezen 'aanvangdatum voor ons land te vroeg. In April zijn de ochtenden nog zeer kil en wor den de avonden toch nog niet lang genoeg om ze voor bezigheden of genoegen in de buiten lucht te kunnen benutten. In Mei verminderen de nadeelen van den zi- inertijd reeds en kan men veel belter van de voor deelen genieten. 1 t Zij meent daarom, de noodzakelijkheid van een gelijkluidende regeling voor ons land. en in de genoemde rijkén vooropstellende, in overweging te moeten geven, dat door de regeering worde ge tracht met die rijken tot een iets lateren datum van invoering, die bijv. op den derden of vierden Zaterdag in April ware te stéllen, te komen. Kamer van Koophandel Ledenvergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Holland's Noorderkwar tier, gevestigd te Alkmaar, d.d. 7 Jan. 1925 des avonds ten 7i/2 ure in het Stadhuis te Alkmaar. Afwezig de heeren De Raat, Mr. Offers en Dokter. De voorzitter, de heer Arntz, opent de vergade ring met de volgende nieuwjaarsrede: Mijne Heeren, Nü ik opnieuw het voorrecht heb u bij den aan vang van een nieuw jaar van deze plaats toe 62 spreken, wil ik, alvorens een korte beschouwing te geven over het afgesloten tijdvak, met groote dankbaarheid gewagen van het feit, dat het ons allen gegeven w.erd, thans weder met denzelfden krking te mogen bijeenkomen als in den aanvang van het jaar 1924. De vergelijking van 1924 met dien toestand in '23 moet gelukkig veelal gunstig voor het laatste jaar uitvallen, doch volgens mijn oordeel, kan er slechts sprake zijn van een gedeeltelijk herstel. Omdat net wel en wee van ons eigen gewest zoo nauw is verbonden aan onzen eeuwenouden kaashandel en den omvangrijken groentenhandel in ons district, stemt het mij tot groote vreugde u te kunnen berichten, dat de verslagien daarvan gunstig luiden en' de toekomst nvet etenig optimisme kan worden tegemoet gezien, indiien althans door het buitenland gee ntariefsverhoogingien voor deze voedingsmiddelen bij uitnemendheid zullen plaats vinden of andere beperkende bepalingen den uit voer zullen belemmeren. Omtrent de Tuinbouwproducten kan ik u be richten, dat het jaar 1924 zich voor de grovere tuinbouwproducten, waarvan roode, witte en gele kool de voornaamste zijn, bijzonder gunstig heeft ingezet. Daar de steeds oploopende prijzen een gevolg waren van den vlotten afzet zal ook de handel er ongetwijfeld niet slecht bij hebben gevaren, yoor' de artikelen uien en wortelen kunnen de prijzen voor de vier laatste maanden van het oude seizoen goed genoemd worden. Voor een der hoofdproducten n.l. vroege aard- apeplen konden goedé? prrjzen worden bedongen. Voor de witte kool, eveneens een der voornaamste producten, waren de prijzen daarentegen niet loonend. Eelt zeer goede vraag, zoowel voor het Binnen- als buitenland en een vlot verloop van den handel zal noodzakelijk zijn om de enorme voorraden tot voldoende prijzen van de hand te kunnen doen. Een langdurige kwakkelwinter kan daarbij van veel nut zijn. De toestand van den tuinbouw langs de duin streek en bezuiden Alkmaar was dooreengenomen. goed. Boonen en erwten waren hoog in prijs. Aard beien, ofschoon wellicht niet zoo duur als voor den aanvang van het seizoen door velen werd verwacht, hebben eveneens goede prijzen opge bracht. Ten aanzien van de Kaasmarkt valt te ver melden, dat de handel in het algemeen vlot is ge weest. De geproduceerde kaas werd grif door het buitenland afgenomen hetgeen voornamelijk ver band houdt met een grootere vraag van Duitscn- land. Door de meerdere stabiliteit van het betaal middel daar te lande werd de export naar dit rijk het drievoudige van dien in 1923. Het juiste cijfer over 1924 is nog niet bekend, doch zal vermoe delijk wel ruim 30.000.000 kilo beloopen. Het to taal cijfer van den export naar alle landen overtrof eveneens vrij belangrijk het jaar 1923. Tot ultimo November 1924 werden nl. uitgevoerd 72884 ter waarde f69.253.000.in 1923 werden utigevoerd 56225 ter waarde f48.538.000.— De prijzen waren ongeveer ióo pCt. hooger dan voor den oorlog. De aanvoer ter Alkmaarsche markt bedroeg: in 1924 8104 stapels met 6.722.350 kilos. In 1923 76861 stapels met 6.162.508 kilos. Dus een meerdere aanvoer van 418 stapels met 559.842 kilos. De omzet der coop. Zuivel Export Vereeniging bedroeg over het jaar 1924 totaal 2.623.005 K.G. tegen 2.453.926 K.G. in het jaar 1923. I Bloembollen. In de bloemboUenkweekerijen en den exporthahd'el, die zich in ons district ont- xwikkelen, bereikten ons eveneens gunstige be richten. In de omgeving van Broek op Langendijk kan de toestand voor het bollenvak eveneens goed voor enkele soorten als b.v. hyacinthen en tulptën zelfs uitmuntend worden genoemd. De exporthandel heeft zich uitgebreid en werd in Duitschland afzetgebied herwonnen. .Omtrent het Landbouwbedrijf kan worden ge meld, dat buiten alle verwachting het resultaat het geëindigde jaar voor de zuivelberielders geluk kig gunstig is geweest. Duitschland is weer een belangrijke afnemer van zuivelproducten geworden. Niettegenstaande dat het Mond- en Klauwzeer weer onder het rundvee haerschte, waardoor de melkgift belangrijk daalde en in vete gevallen ge voelige verliezen werden geleden en het vee door de vele regens te vroeg naar de stallen moest mochten de zuivelbereiders toch miet groote dankbaarheid het. jaar 1924 beschouwen als een gunstig beëindigd jaar. Het landbouwbedrijf ondervond de nadeelige ge volgen van den zeer natten oogsttijd, waardoot de kwaliteit der granen zeer veel heeft geleden De prijzen waren evenwel zeer bevredigend. Met betrekking tot de zeevisscherij en handel in vesch te Helder c.o., is o.a. het volgende ver meldenswaard. De Noordzeevisscherij bleef in ons district wat de vangst betreft, beneden het middelmatige. De vischprijzen waren echter goed te noemen. De. visscherij in de zeegaten, het Marsdiep en langs de stranden met zegens, fuiken, enz., had over het algemeen goede resultaten. De. haringvangst was bijzonder goed, ansjovis werd er weinig gevangen. i De vangst van schaal- en schelpdieiien was ta melijk, de prijzen over het algemeen goed te noemen De zeegrasoogst van het z.g. „gevischte wier", was niet groot en werd met oploopende prijzen van de hand gezet. Over het algemeen kan in doorsnee van de visscherij in ons district over een matige uitkernst gesproken worden. De handel kon zich in het afgeloopen jaar ge; makkelijker bewegen dan voorbeen. De export moeilijkheden verminderden geleidelijk en Duitscn land, welk lana voorheen van onze artikelen steeds een goede afnemer was, kwam weer als kooper aan onze markt. Het Bankwezen in ons district heeft in het af geloopen jaai in enkele opzichten ook den terug slag van de wereldcrisis ondervonden. Del instellingen, die op behoorlijk voorzichtige wijze geleid werden hadden vau den terugslag niet veel last. In een enkel geval was dit andiers. Het faillisse ment van een instelling in dit district zal denke lijk niet onbelangrijke verliezen voor derden met zich brengen, hetgeen zeer te betreuren is. Overigens is 1924 voor het bankwezen een niet ongunstig jaar geweest en men is geneigd aan te nemen, dat op het oogenblik de zwaks plekken verdwenen zijn. Na deze algemeer.e beschouwingen stel ik er prijs op eenige mec'ediaelingen te deen omtrent dc werkzaamheden der Kamer, die meer uitvoerig in het Jaarverslag zullen worden opgenomen. In samenwerking met de Kamers van Hoorn en Zaandam en de bekende organisaties, zette zij hare actie inzake de hoogheemraadschapslasten krach tig voort en richtte d.d. 5 September 1.1. opnieuw een verzoek tot Ged. Staten van Noordhollandj waarin werd verzocht: 1 ie. de Provincie neme de aflossing en rente betaling der Watersnoodleeningsn geheel voor hare rekening. 2e. de omslagen door het hoogheemraadschap geheven ter dekking van de kosten van het onder houd, worden mede gedragen door de eigenaren vdn buiten de grenzen van het Hoogheemraadschap in de Provincie Noordholland liggende gebouwde en ongebouwde eigendommen. Eveneens bleef d; Kamer zich beijveren ten op zichte van de plannen voor de bevaarbaarmaking van Westfriesland. Ook wil ik gaarne een terugblik werpen op die werkzaamheden der verschillende commissiën. In dit verband noem ik alleen de voortdurende actie voor verbetering der land- en waterwegen welke in ons district nog in zulk een treurigen toestand verkeeren. De wenschelijkheid van ver laagde spoorwegtarieven, zoowel voor passagiers als goederenvervoer; de actie voor t «rlaagde post en telefoontarieven. Verder de strijd tegen wan betalers, flesschentrekkers, enz. De verkcerscommissie is er naar blijven stre ven om den Twuijverweg minder gevaarlijk en voor het verkeer geschikt te doen maken, terwijl vooral ook de financieele commissie een woord van erkentelijkheid moet worden betuigd voor het zui nig en juist beheer der geldmiddelen. i De adviezen uitgebracht door da commissie var, verordeningen en handelscommissie, waren even eens voor den arbeid der Kamier van .een zeer bij zondere waarde. Een buitengewone taak rustte dit jaar op de schouders van de handelsnegistercommissie, die nauwkeurig de rangschikkingen controleerde van do duizend nieuwie inschrijvingen. Voor de wijze, waarop zij zich van haar dikwijls moeilijke taak heeft gekweten, kan ik een woord van lof niet onthouden. Hulde en lof aan. onzen volijverigen secretaris, met jiijn beperkten staf personeel. Een speciaal woord van dank breng ik ook gaarne aan de Pers, die ver buiten deze plaats, haar lezerskringen op de hoogte heeft gehouden van de handelingen der Kamer. Tenslotte moge ik u nog in herinnering brengen dat in het vorige jaar de groote afsluitdijk, welke het tot ons district behoorende eiland Wielingen met dc vaste wal verbindt, tot stand is gekomen. Het eerste deel van het grootsche werk, dat on getwijfeld zal leiden tot uitbreiding van bet gebied onzer Kamer en grootleven bloei van ons gewest. Intusschen schijnt met bekwamen spoed dit werk te worden voortgezet. In de hoop, dat nog in den loop van dit jaar een aanvang zal worden gemaakt met de verbete ring der waterwegen in ons district, besluit ik met den wensch: In uw huisgezin zij slechts zon neschijn, opdat het huiselijk geluk u gemakkelij ker tegen de beproevingen in het zakenleven be stand doe zijn. Deze rede wordt met applaus begroet. De notulen van de vorige vergadering worden aangehouden. I Be heer Grunwald brengt den voqtz. eenjfoord van dank voor deze nieuwjaarsrede en is van oordeel dat de Kamer nuttig werk heeft ver richt. Ook sluit spr. zich aan bij de woorden aan de Per» gewijd. 3. Benoeming voorzitter en onder-voorzittera der Kamer. Tot voorzitter wordt wederom gekozen de heer S. W. Arntz, die onder dank zijn benoeming aanvaard. Tot voorz. van het Grootbedrijf wordt gekozen de heer M. A. Colater. Tot voorzitter van het Kleinbedrijf de heer Sehmalz. Beide heeren aanvaarden hun benoeming. De voorz. herinnert hierna nog aan het 100- jarig bestaan van het Groot Noordhollandsch Ka naal, dat een evenement is geweest voor de bin nenscheepvaart. De Commissie ter herdenking van dit feit, voor het organiseeren van een waterfeest is benoemd en hoopt voorz. dat deze Comm. mag slagen. De voorz. brengt nog dank aan Gemeentebe stuur van Alkmaar, aan den heer Ramaer, aan den heer Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, aan de musea voor het afstaan van stukken voor de tentoonstelling, aan den heer Dress, die deze tentoonstelling heeft georganiseerd. Aan den heer Gorter is opgedragen het samen stellen van een over 't 100-jarig bestaan gedenk boek van het kanaal en voorz. vertrouwt, dat, al is dit een moeilijk werk, hij zal slagen. 4. Ingekomen stukken. a. Antwoord der Ned. Spoorwegen, dat trein 3904 met ingang van 24 dezer ten 11.55 van Schageu zal vertrekken (15 minuten vroeger dan thans is bepaald), waardoor het missen van de aansluiting te Alkmaar op trein 459 vermoedelijk zal worden voorkomen. Het Burca ustelt voor dit voor kennisgeving aan te nemen! Voor kennisgeving aangenomen. b. Adres der Kamer van Koophandel te Delft en Omstreken, inzake de Arbeidswet 1919. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van V.V.V. Helders Belang, waar bij de medewerking der Kamer wordt ingeroepen om, zoo mogelijk bij te dragen tot het welslagen eener beoogde tentoonstelling op het gebied van Scheepvaart en Luchtverkeer. Het Bureau zou willen voorstellen daartoe me dc tc werken. - De heer Grunwald licht toe dat de tentoon stelling tevens handel en nijverheid zal aanvatten. Nadere gegevens zullen worden verstrekt, waarna een beslissing zal worden genomen in welken vorm medewerking zal worden verleend. d. Antwoord van de Directie der Ned. Spoor wegen, dat indien de directie sneltreinen Bergon- Ameterdam, vioe-versa zullen worden ingelegd deze te Alkmaar zullen stoppen! Voor kennisgeving aangenomen. c'. Adres van het Gemeentebestuur te Alkmaar, iuzake vervroeging aanvangsuur van de Boter markt en overeenkomstig het advies van de Com missie van bijstand voor het Marktwezen, het aanvangsuur te wijzigen van IO1/2 uur in 10 uur des voormiddags. Tevens wordt het oordeel der Kamer gevraagd omtrent' een definitieve verplaatsing van de vruehtenmarkt van het Waagplein naar de beide zijden van de Nieuwasloot tusschen de Ramen en 'de Kanaalkade. Advies van de Marktcommissie. De heer Grondsma zegt dat tegen het verzoek 'gec-n bezwaar bestaat bij de Comm. voor Markt wezen. De heer Blauboer wijst op bezwaren, die bij de thans geldende regeling bestaan en dringt spr. aan op een handhaving van de 12-uur sluiting des middags, zulks brengt spr. naar voren in verhand met de graanmarkt. Dit punt zal in de volgende vergadering wor den behandeld. f Wat het ingediende verzoek betreft, zou spr. vanuit de Kamer een verzoek aan het Gemeente bestuur willen richten om gedurende de Kaas markt, de auto's in de nabijheid daarvan te mo gen plaatsen. Overeenkomstig het advies van den heer Grondsma zal aan het gemeentebestuur worden bericht, en zal tevens overeenkomstig zijn ver zoek worden geadresseerd. 5. Mededeeling van den voorzitter omtrent de actie onzer Kamer tot het behoud van het Hoofd postkantoor te Winkel. f De Secretaris zegt dat te Winkel een onder zoek is ingesteld, en tevens is geconfereerd met het gemeentebestuur. Vanuit het gemeentebestuur zal een verzoek om behoud worden ingediend, terwijl tevens van uit de Kamer een verzoek veel goeds zou kunnen doen. De Secretaris leest het eventueel uit de Kamer te zenden verzoek voor. C De heer Nobel zegt nog dat een conferentie met den minister gunstig resultaat had, en heeft de Dir. Generaal beloofd de opheffing nogmaals in studie te zullen nemen. De voorz. hoopt op gunstige resultaten van deze actie. 1 G. [Benoeming Commissies voor het jaar 1925. De Commissies blijven in denzelfden vorm bij acelamati «gehandhaafd. 7. Mededeeling van het lid, den heer Hoogland, aangaande de Westfriesche Kanaalplannen. De heer Hoogland zegt dat het plan niet is veranderd en de Kamer van Hoorn voldoende 'terzake leundig was. Aan het plan van de Comm. Aalst wordt vastgehouden, al zal het plan om Hoorn eenigszins worden gewijzigd. Verder wijst hij erop dat de Comm. uit den Landbouw niet geheel en al in het algemeen be lang handelde. Vastgehouden wordt aan het plan va nde Commissie van Aalst en zullen die kanalen 'volgens dat plan worden aangelegd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3