Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. 15 °|o korting RH EU NA' Opruiming Restanten Zaterdag 10 Januari 1925. 84e Ja*rga"g 'per [3 maanden fl,15 te leeding naar Maat SPAANDER Co, Haller - Petroleumkachels Fa. HOUWING - Mient 7 JJSgat-tabtette 210. 4. .Kt-tfrtfctfft M NIEUWE LAAGEDIJKER COGRAAT. Deie courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. HBORHKMENTBPKIJfB REDACTEUR-IJITttEVEB J. H. KEIZER IDBIIIi: loordschmrwoude. PBU;8 DIB .19 BBIBHIUHi Vm 1—* regel* 78 c*., elke regel meer IB ot. j Srwti letters of vignetten werden our plaatsruimte berekend. Brievea reehtrtreeki ui den Uitgever Dit nummer bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK. V6 Januaxi. 'tüa alweer een week geleden, dat Sylvester in ons midden vertoefde. De Deoembersche feest lichten zijn -uitgebluscht. Wij bevinden ons op 'de groote, kale, dorre Januari-vlakt. Tot nu toe heeft de streng winter, die voor '24 en '25 voor speld is, zich laten wachjten. Inplaats van vorst 'en ijs kregen wij tot dusver in het laatste jaar 'van het eerste kwart der twintigste eeuw ge duchte storm en regenbuien. Zoodat tijding kwam over het wassen van de Maas. Zij1, die zich reeds verheugen in het vooruitzicht op een kwakkel- winter, mogen bedenken, dat dikwijls na nalf •Januari de grillige wintervorst zijn schade op geduchte wijze heeft weten in te halen!.... „More Majorum" is de Senaat op de kentering van Oud naar Nieuw nog een uur of-wat bijeen gekomen tot het afdoen van enkele ontwerpen; welke vóór 1 Januari kracht van wet moesten krijgen. Den 29en December werd de Senaals- gr if fier Mr. Ziileson door president van Voorst in warme en hartelijke taal gehuldigd ter geiegen- Alléén Januari Vraag: stalen heid van zijn zilveren ambtsjubileum, terwijl de gouden jubilaris, directeur Goedhart, de krauige leider van den Stenografischen Dienst, vvien on langs in het Lagerhuis door mr. Kooien op zoo treffende wijze hulde is gebracht, nu ook van de Senaats-praeses mocht vernemen, hoe hoog hij ook bij de Eerste Kamer staat aangeschreven. Het veelbesproken ontwerp betreffende de offi ciers-opleiding werd goedgekeurd nadat, de heer De Muralt een geweldig hoog „boompje" had opgezet, bij de bestrijding van het voorstel. Zijn poging, per motie gedaan, om de zaak, waarover 't hier gaat, een jaar uit te stellen, mis lukte. Hij werd (bij: „zuivere" partij-stemming, de al-meer gebruikelijke manier! in 't ongelijk gesteld. En op dezelfde wijze kwam het ontwerp 'er. Ik stip nog aan, dat minister iVan Dijk heeft verklaard, dat zoo goed als zeker te Breda een deel der voor opleiding bestemde jongelieden, zul len kunnen „gecaserneerd". Hoofdstuk I (Huis der Koningin), Nat. Schuld, Onvoorziene Uit gaven en de Wet op de Middelen voor 1925 ziin door den Senaat voor de Koninklijke bekrachti ging rijp gemaakt en reeds in het Staatsblad op genomen. Evenals de nieuwe Tariefwet, waar van het grootste deel intusschen nader volgens Kon. Besluit in werking zal treden. Voor het Kabinet-Buijs III is nu het laatste half-jaar van bewind-voeren in gang getreden. Wat niet belet, dat speciaal aan het departement van Financiën de „bedrijvigheid" zeer groot is. De bezoldigingsbesluiten-1925 voor de burger lijke B ijksambtenaren, alsmede voor het militaire personeel zijn afgekondigd, Wat men mgag geloo- ven van de geruchten, dat eene wijziging der zooeven genoemde besluiten weldra kan worden tegemoet gezien, is niet uit te maken, 'f Wemelt en krioelt nu van „on dits" 1... Een der bladen kondigt aan, dat de ontwerpen inzake verminde ring van druk der Bijks-inkomsten-belasting den Raad van State hebben bereikt. Dat Minister Dolijn niets wil missen van de baten voor 's Rijks kas, welke nieuwe maatregelen opleveren, blijkt °'in. uit zijne weigering om eenig uitstel te ge- doogen voor de inning der Bijwiel-belaating voor '1925! Voor tal van peddelende Nederlanders was steeds de beste. Tel. 644 Alkmaar. „de ontdekking" dat zij zich met Nieuwjaar '25 5een nieuw 3.— plaatej hadden aan te schaffen, een pijnlijke surprise!... Toch had de pers door herhaalde waarschuwing ook in deze haar plioht gedaan. Maar voof tal van menschen bevat de krant slechts de rubrieken, waarvoor zij zich interesseeren De onvermijdelijke bezuiniging heeft o.m. ten 'gevolge gehad, dat Bijk noch gemeente meer de trawl-visscherij subsidieeren. ;Slechts vijf en twin tig trawlers konden uitvaren. En de reeders moe ten ten t.o. der naaste toekomst' voor !hun bedrijf met groote bezorgdheid vervuld zijn. In het geval der dreigende scheuring in de ka tholieke partij is wat taekening gekomen. Prof. Aengenent heeft zijn bemiddeling in het con flict aangeboden en de Bond „St. Michaël" heeft dat aanbod aanvaard. Dit is voor de kans pp blijvende samenwerking in de Katholieke gele deren ongetwijfeld een „lichtpunt". De wen.scb om den weinig-concilianten voorzitter van de ka tholieke Staatspartij, Mr. van Wijnbergen „uit te schakelen' 'en op te offeren terwille van net, l>ehoud der eenheid, wordt met steeds meer aan drang geuit. Van de jongste Personalia vermeld ik slechts de benoeming tot doctor in de Rechtswetenschap honoris causa van H. M. de Koningin door de Lêidsche Universiteit. In de jongste misdadigheidsrubriek vindt men o. a. melding gemaakt va.n een extra brutale bank roof te Beek (L.), waarbij een portefeuille met f 10.000 werd „gegraaid". Te Hilversum werd een klerk der belastingen gearresteerd onder vcr- 'denking van aanzienlijke sommen te hebben ver duisterd. De directeur van de "Badio-toren-fa- briek te Bussum (oud directeur van de Hilver- sumsehe gasfabriek) is geschorst op vermoeden van wanbeheer. Dp omstandigheden, waaronder brand plaats had in de villa ,,'Brin" 'te Zandvoort,, waren van dien aard, dat eenige personen in hech tenis zijn genomen. f 1 Een lange reeks van ongevallen en branden.... Een groote boerderij te Oldebroek werd door de vlammen vernield. Alsook een kapitale hofstede in den Mariapolder bij#Sliedrecht. Bijl eene ketel ontploffing in de beetwortelsuikerfabriek te Roo sendaal (Br.)) is een arbeider gedood en werden vier personen gewond. Een krankzinnige vrouw te Leiden, die tijdelijk in haar woning vertoefde, overgoot zich met petroleum en kwam aldus op gruwelijke wijze om het leven. Vaak is gewaar schuwd tegen het zonder toezicht laten van on- t.oerekenbaren, die tijdelijk uit het gesticht wa- "ren gelaten, waar zij verpleegd werden... Wij verlaten de „sombere rubriek", de belaas wekelijks terugkeerende en stippen aan, hoe de Haagsche Gasfabriek in alle stilte het gouden feest van haar bestaan herdacht. Bij elke gelc- «renheid natuurlijk vele oud eherinneringen aan de dagen der earcel- en andere lampen uit vervlogen tijd werden opgewarmd. De Bond van Nederlandsehe Onderwijzers in algemeene vergadering bijeen, vierde mede in alle kalmte zijn gouden jubileum. Voor in-de-papieivn loopende fuifjes zijn de tijden nu eenmaal niet geschikt. r De SJD.A.P. publiceerde den stand van zaken in haa rmidden. En daaruit blijkt, dat op 30 Sep tember 1924 het getal leden 38J265 bedroeg, van wie 9393 vrouwen. Op 30 Sept. 1923 bedroeg dat cijfer 41.774. Of deze teruggang door de Com munisten als winst geboekt kan worden, zal eer lang moeten blijken. Het. Vredespaleis te 'eGravenhage is verrijkt met een schoon beeld, de Rechtvaardigheid voor stellend. Het is een geschenk van Uncle Sam. Moge de „symboliek" ervan zich in steeds sterker i mate doen gelden bij het „internationaal contact" Eeuwenlang was het hoogste militaire college j van strafrechtpleging te Utrecht gevestigd. Krach I tens de Jongste wettelijke wijziging is nu het i Hoog Militair Gerechtshof naar Den Haag ver plaatst en in de afgeloopen week plechtiglijk geïnstalleerd. Heel veel van de verouderde „soe- 'sah" (rimram noemde Exc. Heemskerk ''t on- j langs in het Parlement) is thans afgeschaft, ovcr- I boord gesmeten. Deze verjongingskuur was wel zeer dringend noodig. Tenslotte den 26en December j.l. werd het 10.000ete schip te Botterdam ingeklaard. Dit cij fer was er sinds 1913 niet bereikt. Men ziet dus, het onverwoestbaar optimisme, waarvan Thomasvaer en Pieternel telken jare in hun Januari-dialoog blijk geven, heeft toch wel reden van bestaan!.!.. maakt U het leven tot een .lasthet vastgezette urine zuur in Uwe gewrichten be zorgt U ondragelijke pijnen. Verdrijft ze, lost het urine zuur op, geneest. Geen ander middel is half zoo goed als W fc# B4 Apoth.cn Drog.f0.80 en f2- ALKMAAR Mient 17 Tel. 526 BUITENLAND:. Hoewel het nieuwe jaar nu reeds een week oud tó, is de politieke toestand in Diuitschland nog niet opgeklaard. De rijkspresident Ehert neeft, toen alle pogingen om een parlementair kabinet 'te vormen, mislukt waren, dpn tegenwoordigen Rijkskanselier Marx opdracht gegeven, met een huiten de partijen staand ministerie voor den Rijksdag te verschijnen. Rijkskanselier Marx aan vaardde dez eopdracht en stelde onmiddellijk alle pogingen in het werk om een dergelijk Ministerie samen te stellen. Ook nu echter bleek zulks mak kelijker gezegd dan gedaan. Tot op dezen dag is Duitsehland nog zonder regeering en tracht kanselier Marx een oplossing te vinden van het dilemma: „Hoe vormt men een Duitsche regeering". De oplossing van deze regeeringscrisis word' ten zeerste bemoeilijkt door de houding van de geallieerden. Maandagmiddag, hebben de gealli eerde ambassadeurs le Berlijn aan Rijkskanselier Marx de intergeallieerde nota inzake het nog niet ontruimen van het Ruhrgebied, overhandigd. Deze nota heeft in Düitsohland natuurlijk geen gunstigen indruk gewekt en niet te verwonderen valt het dat de Duifsch Nationalen en de Duit sche Volkspartij thans nog minder dan ooit te voren geneigd zijn deel te nemen op loyale wijze aan de uitvoering van het Dawesplan. De nota die naar Berlijn gezonden is, is een scherpe ver oordeeling van Duitschland's houding. Duitseh land wordt beschuldigd van overtreding van de bepalingen van het verdrag van Versailles; tal rijke voorbeelden worden er in aangehaald van Duitschland's moedwillige ontduikingen van de ontwapeningsbepalingen van het bovengenoemd verdrag. Deze week zal te Parijs bijeenkomen de inter- geallieerde conferentie van Ministers van Finan ciën. De punten, die behandeld zullen worden, hebben betrekking op de verdeeling van de in komsten uit tde uitvoering van het Dawesplan. Officieel staan de intergeallieerde schulden niet op de agenda, doch de algemeene verwachting is, dai dez ekwestie op niet officieele wijze aan de orde zal komen. Zooals bekend heeft Amerika de eisch gesteld dat ook de Vereenigde Staten zullen deelen in deze inkomsten, welke eisch evenwel door Groot- Brittannië evenwel van de hand is gewezen. Ook deze kwestie zal vermoedelijk een punt van be spreking zijn. Uit Italië komen verontrustende berichten. Vol gens telegrammen zijn een groot aantal Liberale Ministers en autoriteiten afgetreden en vervan- 'gen door meer starre fascisten. Juist nu de be volking zich alom tegen het Fascisme keert, zal deze daad geen gunstigen indruk maken. En het valt te verwachten, dat de nieuwe verkiezingen, die vermoedelijk in het voorjaar gehouden zullen ■worden niet in het voordeel van het Fascisme zullen zijn. i Nog slechts eenige maanden moeten verloopen voor de verkiezingen in onze nabuurstaat Bel gië zullen worden gehouden. Deze verkiezingen, die juist voor ons land van groot belang zijn. hebben plaats onder buitengewoon slechte om standigheden voor het liberalisme. Zooals men ook overal elders ziet, sterft ook in België de liberale partij langzaam uit on zal de strijd moeten gestreden worden tusschen de Christen Democratie en de Socialisten. De Chris ten-Socialisten,' welke zich in België de Katho lieke Partij noemen, bezetten in het Parlement iets meer dan tachtig zetels, terwijl de sociaal- demoeraten er juist zeventig hebben. De alge- j meene verwachting is, dat de socialisten aanzien- i lijke winsten zullen te boeken hebben, terwijl i allicht de Katholieken door hun innerlijke ver- j doeldheid een gering aantal zetels zullen verlie zen. Een katholiek-socialistische regeering schijnt i ook in de toekomst in België niet tot de onmoge- Tijkheden te behooren, zoodat de ontwikkeling van den politieken strijd in het land der Belgen met groote belangstelling in ons land zal dienen I te worden afgewacht. Uit Frankrijk komt thans het bericht, dat Her- riet in zooverre hersteld is, dat hij bij de lierf- cpening van het Parlement in eigen persoon de gebruikelijke rede zal kunnen houden. Met span ning ziet men in Frankrijk uit naar het cogen- blik, waarop de Fransche premier zijn aanvallers van rechts van repliek zal dienen. Uit den Omtrek. - SFNT PANCRAS Het schijnt voor sommigen niet een volledig gevoel van bevrediging te geven als zij zonder weerstand hun penningske aan den fiscus moeten offeren. Een viertal ingezetenen, waaronder er een voor slechts t\tee gulden, lieten het zoover komen dat hun inboedel opgeschreven werd. Toen be gon ehter de knijper op de nstaart te knijpen,, en, was er al zeer spoedig een die den wijsten weg maar koos en betaalde. Later klaagt men waarschijnlijk dat die ambtenaren zooveel gïld kosten, niet begrijpend dat juist door sabotage dit verergerd wordt. - SINT PANCRAS Door de werklooze arbeiders wordt thans bij de burgerij rond gegaan te vragen of men ook turf uit de veenderij van noode is. Zij die herniate door hun voorraad zijn dat te voorzien is dat er op den duur in dezen winter nog wel wat bij moet zouden bet streven der menschen, niet op kosten der gemeenschap te willen leven, kunnen steunen door die aanvulling reeds thans te doen plaats vinden. Naar wij vernemen hebben enkelen hier aan 'reeds gevolg gegeven en ziet men ook de arbeiders de turf wegbrengen, doch wenscbelijk is het dat het er velen mogen worden, opdat voor die menschen de winterverschrikking: de werk loosheid tot een minimum gereduceerd wordt. f»■- c w'

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1