Laatste Nieuws re*- fèet-.-dtpkbe?ldrgee^^ins- opgegeven^ dat meer daTyéén-d$<ier:kTde misdaad is ^etrókk«ar -y - De. onbewaakte overweg. Aan den onbewaakten overweg, aaa-.de Zomer- vaart te Haarlemmerliede is de vrachtauto van den hee rD'. van den Bosch te Heemstede door den uit Haarlem komenden trein van 10.48 aangere- dem Het voorste gedeelte van de auto werd totaal vernield; het achterste gedeelte met de zitplaats van den chauffeur bleven gespaard, waardoor de chauffeur geen- letsel bekomen heeft He .chauf feur had door den dichten mist den trein niet zien aankomen en door het- geraas van zijn eigen motor had hij dien ook niet gehoord. De locomo tief bleef onbeschadigd; .de trein stopte na de botsing. De dienst Haarlem, Vijfhuizen, Hoofd dorp van dezen vrachtrijder- bestond eerst sinds enkele weken. j Aan het bouwwerk voor de nieuwe tooneel- za.len van de N.V. Slotboom en Zoon, aan de Zee-, straat, hoek Bazarstraat te Den Haag- heeft een ernstig ongeval plaats gevonden. Een groote stei ger, welke langs het perceel in de Bazarstraat: was opgetrokken werd gedemonteerd. Naar de politie verneemt, is door het losmalqsn van een schoor, de zware stelling topzwaar geworden. De uitvoerder van h^t, werk, de firma Lorrie en 'Co., die den steiger vervaardigd heeft en ook de onttakeling uitvoerde, had een drietal werklieden op den steiger staan, toen hen ongeluk plaats vond.. Met een donderenden slag kwam de steiger in zijn geheel in de Bazarstraat neier. Een der werk lieden, F. gehéetlsn, kwam onder een paal en werd het kantoor van de „Onderlinge 's-Gravenhaagschi* aan de overzijde der straat gelegen, binnengadra- De beide andere arbeiders kwamen wonder boven wonder heelhuids beneden. Er ontstond een groote consternatie. Van alle zijden snelde het publiek toe. Een voorbijganger, die juist het bouwwerk passeerde, kon hardloopend aan het gevaar, door lvet neerstortende gevaarte getroffen te worden, ontkomen. Een motorrijder die juist zijn motor aan den trottoirband had ge- plaatst om zich bij den tegenover het bouwwsrkj wonende coiffeur bevond, was epnigie oogenblikfeen' later bezig, zijn machine onder den steiger van-i daan te sjorren. De getroffen arbeider werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De stoomloodsboot no. 3 welke bezig wasv te Egmond om een brulboei af te sleepen, is terugge komen naar IJmuiden, omdat de loodskweekeling (Wezelman bij het binnenboord halen van de sloep bekneld geraakte en daarbij werd dood! gedrukt. Een zwaar met pakken hooi beladen wager. reed op de Havehdijk te Culiemborg in de rich ting van de haven. De wagen werd bestuurd door een jongeman,- knecht bij den KèoiMhddföalH Dè V. Ter hoogte van liet hui's vamdeóbsmld -Koedam, raakte de trekburrie van den Twkgi3if>1 as, a-a ar door het voorgespannen paard schrikte en de wagen stuurloos zijwaarts uitweek, waardoor deze met het voorste gedeelte .tegen den half uitgebouwden stal van genoemde smederij liep. Mevrouw van D. wandelde juist met haar jongste kind op haar arm daar ter plaatse, geraakte tus- sc.hen den stal en den zwaren wagen. Terwijl het kTncPhls döor''een 'tvoftdef ongedeerd bleef, werd dè borstkas van mevr. v. D. ingedrukt. Zij overleed na enkele oogenblikken. De toestand van de zuster van den pastoor, te Delden, on wie de vorige week een aanslag werd' gepleegd, is gunstig. Er is alle hoop op herstel. Omtrent dien moordaanslag wordt nog het vol gende medegedeeld. Ter H. de pleegvader van Wieggeman, is eige naar van den weg, a,ie langs de kerk naar h:et Zie kenhuis leidt. Op marktdagen sluit hij dien weg af. Slechts personen, die naar het ziekenhuis moe ten laat hij passcer.cn. Enkele jaren geleden bood hij den weg aan het R.K. kerkbestuur voor f 2000 te koop aan. Het kerkbestuur achtte dien prijs te hoog 3*.i bood f 1000. Sinds diien peinst W- voortdurend over dien weg, die hem al menig sla peloos uur heeft bezorgd. Toen het R.K. kerkbestuur later bij verande ring van personen de gevraagde som bood. wil de de eigenaar daar niet op ingaan. De weg scheen zijn denken en doen geheel te beheerschen en in overspannen toestand is hy de pastorie binnenge gaan met het bekende gevolg. Naar de betrekking van klerk ter secretarie FEUILLETON. OM HAAR GELD. XXV. Ronald stond zwijgend, opgewonden en met bleek gelaat achter haar. Daar zij geen antwoord kreeg, wendde zij zich vragend om en zag hém voor haar staan. Lijkbleek deed zij een stap Achteruit en leunde krachteloos tegen een boom. Schaar eij, bind vezels waren haar hand ontvallen eh "zij strekte dè beide armen afwerend naar hem 'uit. Geen geluid kwam over haar lippen. Dit haar oogen spraken een hulpeloosheid en een angst, als zochten zij' een uitweg om te kunnen vluchten. Alle .goede voornemens kalm en rus tig te blijven, waren in dit oogenblik vergeten. Hij ondervond die schrik en angst, dat afwij zend gebaar als een pijnlijke gewaarwording. Hoe geheel anders was zij hem vroeger tegemoet ge treden. Zijn blik rustte met'eene smartelijke lte- Wondering op haar. Als bij tooverslag scheen zij veranderd. Hij trad nog een schrede op haar toe. Liza 1 •- Den donkere gloed bedekte thans haar gelaat. Zij drukte de handen krampachtig samen en pro beerde zich te herstellen. Hij was niet öiindjer opgewonden dan -zij. F en diepe smart steeg in hem op. Nu pas, - zooals zij voor rheni stond, aan de grootste opwinding ten prooi, werd het hem duidelijk, wat hij haar had aangedaan. Vergeef mij, Liza. Ik heb jè doen schrik- 'hen; Je heb me op dit oogenblik stellig niet verwacht, zéide hij zacht. tovHilv&sum is,, naarWeekblad van Bond van'-^ederlahdsche gaipéenteambtenare-n v'erinéld, dopr niet miseer dan 3000, aegge drie duizend personen-gesolliciteerd.-- Aangezien' de bezoldiging van die betrekking-meer dari duizend gulden be draagt en derhalve de sollicitatiestukken gezegeld moeten zijn komt de niet geringe som van minstens f900 aan zegels, vermeerderd met een bedrag van teenminste f 300 aan postzegels, totaal f 1200 tan voordeelt- van 's Rijks schatkist, Gisteren is in het bevolkingsregister te Ut recht de 150.000ste inwoner ingeschreven. Het ge meentebestuur heeft aan de moeder, Maria Petro- nella Dirkje Leenders, echtgenoote van A. van Willigenburg een zilveren medaille - aangeboden, waarop nog een opschrift zal worden aangebracht.. De Maandag in de omgeving van Haarlem aangehouden anti-militairisten, in wier woningen een onderzoek werd ingesteld naar de aanwezig heid van vuurwapenen, waarbij de verwachting ge koesterd werd, dat aanwijzingen gevonden zouden worden, die licht konden brengen, in die serie brandstichtingen in militaire gebouwen in Spaarn- dam, Bloemendaal en elders zijn djes avonds op drie na, weer in vrijheid gesteld. Zij kregen geld om de terugreis per auto te kunnen maken, 's Nachts 2 uur werd nog een der -aangehouden jongeman nen in vrijheid gesteld, de zoon van O. aan den. Slaperdijk. De twee jongemannen, die toen nog vastgehouden werden, zijn gisteren verhoord ge worden. Buitenland - De Berlijnsche politie hezft een lastig geval te behandelen. Zij wera opgebeld om naar een ca fé te gaan, waar zij een zekeren „Robert" zou vinden, die in tal van misdaden betrokken wasj Bij het verhoor verklaarde de man Karl Hanson te heet en, te Tornea in Zweden geboren te zijn, len 6 dezer via Stockholm een Buchen naar Berlijn te zijn gekomen. Te Berlijn zou hij belangrijke 'papieren en geld voor de terugreis krijgen van een 'Vreemdeling, die niet gekomen was. Nadat de man een en ander met Karl Hanson on derteek-end had, verklaar-ie hij opeens zijn naam niet meer te weten. Hij zeide nu, uiet uit Stockholm' te komen maar uit Rusland. Hij had gediend bij een regiment. In zijn zak droeg hij een brief in het Finsch, geschreven door zijn meisje, wier por tret hij eveneens bij zich had. Haar naam echter herinnerde hij' zich niet meer. Zijn geheugen liad hij verloren len den naam Karl Hanson genoemd, zonder dat. dit zijn naam is. Zelfs wist hij niet meer of hij in Tornea geboren was. De man sprak Zweedsch, Deensch, Noorsch\ Finsc.ch en Duitsch en bleek goeds omgangsvor men te bezitten. Tot nu toe is het niet gelukt, zijn identiteit vast te stellen. .F.en Centraal Nevvs-bericcht brengt, volgens de „Tel." uit New York een merkwaardig verhaal omtrent de jaccht van een, naar het heet, Neder landse che vrouw, op haar gedeserteerdên echtge noot. Deze zou een rijk artist en kunstverzamelaar zijn, die vroeger in Den Haag woonde. Hij trouwde in 1914' verliet toen kort daarna zijn vrouw en vestigde zicch in Amerika, zonder haar van zijn nieuwe verblijfplaats in kennis te stellen. Zij wist evenwel uit te vinden, dat haar ecchtgenoot zich in de Nieuwe Wereld ophield en hoewel zij niet wist waar, trok zij vier jaar geleden de stoute schoenen aa nom hem te gaan zoeken en aan zijn plichten als huisvader te herinneren. I11 Amerika aangekomen, wist zij van de rechter lijke autoriteiten een bevelschrift tot arrestatie te verkrijgen en daarmede gewapend toog zij erop uit om haar man te zoeken. Aanvankelijk had zij weinig succes doch Maandag 1.1. kwam zij hem te New York toevallig op straat tegen. Zij volgde hem naar het hotel, waar hij woonde en liet hem toen door de politie arresteenen. De man schijnt even wel tegen borgstelling van 5000 dollar weer voor- loopig te zijn vrijgelaten. De spoorwegramp bij Herme. Het aantal dooden bij het vreeselijk spoorwegon geluk dat te Herne plaats vond, bedroeg tot gis termiddag 25. Tot dusver is liet aantal gewonden op 6d vastgesteld. Hiervan bevinden zich 12 in levensgevaar. Een aantal lichtgewonden heeft ver der kunnen reizen. Bij het binnenrijden in het station reed cl-e D.- trein BerlijnKeulen met iets verminderde snel- Zij had zich alle moeite gegeven zich eenigèr- mate te beheerschen. !N een, ik wist niet, dat dat je heden reeds komen zou, stamelde zij. Reeds Het schijnt mij reeds een eeuwigheid toe, dat je aan je voornemen gevolg heb gp- jgeveu. Zij richtte zich op uit hare onzekere houding en probeerde zich' te herinneren, wat zij hem wilde zeggen. Intusschen had zij zich van den "■eersten schrik woteri'-te herstelden en een vaste uit drukking teekende'Izich Weder op haar gelaat. I-Iij kort''zijn 'dógën niet Van haar afhobden. Hoe was'zij veranderd.1 Iri wéinige maanden was van de schuchtere Liza éen Behoone, bekoorlijke vrouw geworden! Of had hij alléén vroeger geen 'oogen voor hare lieftalligheid en innemendheid gehad Een oogenblik stonden zij zwijgend tegenover elkander. Het was Liza, die het eerst zich wist te herstellen en een einde aan dit pijnlijk oogen blik maakte. Schijnbaar rustig vroeg zij: Ben je heden pas aangekomen? Ja. Dan zal jè er wel naar verlangen, je wat op te frisschen. Ga naar huls. Tante is binnen. Ik ben hier- spoedig klaar en kom dan ook. I Hij zag haar in pijnlijke verwondering aan. Hoe rustig en vormelijk zij zich voordeed, nu zij dé eerste emotie had weten té'- overwinnen. Wil jé mij geen hand geven-, Liza? Vergeef mij, -zeide zij hoffelijk, en Jegdie haar hand in de zijne. Hij voelde hoe deze licht beefde. Met meer dan gewone warmte bracht 'hij deze aan zijn lippen. Daarop zeide hij smee- •ben .p.etsptfej3treia_ia. De, Jaatste drie .wa gens van dien tl e'in'"werdén"" vorkorden'. verbrijzeld en gedeeltelijk -door jen ower elkaar'.gedrukt. Zij boden een - ontzettend'schouwspel'.. Dè arme passa giers, moest jonge meisjes, di,> naar haar werk "in Wanne gingen, waren Volkomen in. den puinhoop bekneld. De van alle kanten totestroomende spoor wegbeambten en reizigers, benevens de brandweer die uitstekend werk leverdie, konden de dooen en gewonden slechts met bijlen en zagen uit hun vroe- selijke positie bevrijden. Öp het perron lag weldra een langer rij dooden, grootendeels met afgelcneldie ledematen. Koffers en mist bloed bevlekte kfeeding- stukken lagen overal verspreid. Kleine kinderen liepen huilend naar hun ouders te zoeken, vaak te vergeefs, want verscheidene ouders behoorden tot de slachtoffers. Het was een afschuwelijker* aanblik. Artsen en roodie kruis-mannen uit de gie- heele omgeving brachten snel krachtige en opof ferende hulp. De dooden en gewonden werden naar het ziekenhuis gebracht.. Uit Dortmund en Essen kwamen "hulptreinen met artsen en roode-kruis-personeel aan. De rei- zigersnvan den D.-trein bLeven allen ongekwetst. Velen van hen klaagden echter over zenuwschok ken. Na een vertraging van verscchoidene uren kon de D.-trein, welks locomotief esnigszins be schadigd werd, evenals een onbezette coupé van den eersten wagen, ds reis vervolgen. Bij de bevolking van Herne heeft het ongeluk ontzetting en diepe deernis gewekt. De Rijksprresi- clent heieft .een telegram van deelenieming gezonden. Vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Herne war,en den ganschen dag op de plaats des onheils. Ook vertegenwoordigers van de bezet tingsautoriteiten hebben hun deeleneming uitge sproken. De machinist van den D.-trein verklaarde dat het laatste signaal ten gevolge van den mist niet zichtbaar was. Hij heeft op 400 M. nog geremd, maar waarschijnlijk werkten de remmen niet snel genoeg doordat de rails door de vórst zeer glad wanen. og©e verongelukte passagiers waren hoofdzakelijk afkomstig uit Herne, Dortmund en omgeving. De achterste wagens van den aangereden trein waren v,ol Poolsche arbeiders. Dpor middel van autogene snijapparaten slaagde men er spoedig in, de verwarde ijzeren stangen en draden los te maken, waardoor het reddings werk sneller kon geschieden. Voor de ziekenhuizen en de rsdactiebureaux ver droegen zich honderdien menschen om het lot van familieleden en bekenden te vernemen PERSNIEUWS GIJ ZULT NIET SPELEN! Onder het hoofd „paradepaarden vóór...." wijdt de „Residentiebode" pen artikel aan hét! wetsont werp tot afschaffing van de staatslöténjl. Hef 'blad meent uit de toelichting te mogéh besluiten, dat ook minister Colijnrin de staatsloterij niet bepaald een kwaad ziet. Het is dan ook min of meet belachelijk met af schaffing te komen van een onschuldig loterijtje, terwijl de groote gokkerij aan de Beurs, waar dag aan dag-fortuinen verdoboeld worden, ongebrei deld gesteund wordt. Daér zou nog tvél wat goeds te bereiken vallen, als men de speelwoede! wilde beteugelen. Overigens geldt Kier wel een beetje het be kende woord, dat zoo vaak onjuist wordt aange haald: quid leges sine moribus, wat vermag de wét zonder cle zeden?men de persoon lijke vrijheid te zeer aan banden, dan krijgt men geheime misstanden. En hst laatste is erger dan het eerste. Niet alles botweg verbieden, .geldt in zulke gevallen, maar het volk ten goede leiden. In plaats van de Staatsloterij af te schaffen, ware ze te hervormen m den geest die gebleken is in den smaak te vallen. Zonder er dan fortuinen voor den Staat van re verhopen, ware er toch voor den Staat nog wel iets meer van te halen. Dat zou een belasting zijn, die ieder' met genoe gen opbrengt. *7 Gelukkig zegt het Roómsch-Katholiek blad heeft dit voorstel niet d,e geringste kans te wor den aangenomen. Het „Centrum" wijst op de vermindering van inkomsten, die afschaffing der Staatsloterij ten ge volge zou hebüen En ware daarvan nu het gevolg een groote geestelijke bate voor ons volk, of althans het we lvend: Stuur mij heden niét weg, Liza. Je tante heb ik reeds begroet; zij zeide mij, dat ik hier ongestoord met je spreken kon. En ik wilde mij eindelijk eens van den last bevrijden, die mij zoo lang reeds kwelt en drukt. Zij was het liefst nog een oogenblik alleen geweest om zich geheel te herstellen; maar toen zij in zijn bleek, bewogen gelaat blikte, had zij géén moed hem weg te zenden. TJen slotte hielp het niets, de oplossing nog qnkele minuten uit te stellen, ,y - Laten wij dan.jhier tegenover in het prieel gaan zittendaar zijn we tevens beschut voor de zon, zeide zij en ging hem reeds voor. Hij volgde haar, zonder een blik van haar af te wenden. In het prieel wees zij op een rieten stoel. Ga zitten! Wat ben je veranderd, Liza, zeide hij met warmte. Ik kende je bijna niet meer. Dat komt, doordat ik ziek ben geweest, antwoordde zij, zonder hem aan te zien. Van je ziekte kan je niets meer-bem,er ken, gelukkig, Liza. Je zie er heel goed-uit, veel sterker en Hij wilde zeggen „veel knapper", maar hij be zon zich en Zeide, veel frisScher. Liza zag nog ..steeds niet naar hem op. Dat komt door de uitstekende verplegihg. •Tante is zoo goed voor mij, en ik gevoel me geheel thuis op Rahnsdorf. Weder ontstond er eene pauze. Hij maakte zich pteeds meer opgewonden, terwijl zij steeds rus tiger werd. Plotseling vatte hij hare hand. Neen, Liza, thans verdraag ik het niet. ren .van een ernstig ftrvial, men zon zulk een fi- nanéieël ofter ervoor pvei' moeten hebbén. - Maar- dat de Staatsloterij q&dl zoodanig eyk¥èl betèékém, "wordV>virr A&h algfeööfcén exkiend. Het blad zal het géénsans verwonderen, indien bét ontwerp de véreischtp nfóetderheid in het Par lement niet zal vermogen te behalen. Mr. P. J. TROELSTRA. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat M!r. P. J. Troelstra aan, gordelroos lijdt. Zijn gezondheids toestand heeft hem _döen besluiten tegen 1 Febr. ontslag te nemen als lid van de Redactie van „Het Volk." Reden tot ongerustheid geeft echter zijn toe stand niet. Lichte werkzaamheden worden nog door hem verricht. Als U Marktberichten LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 14 Januari 1925. 138500 kilogram rood ekool le soort 3.807.10, 2e soort 2.903.G0, 110600 kilogram gele kool le soort 3.6.20, 2e soort 2.2.80, 94600 kilogram Deensche witte kool 3.705.40, 12400 kilogram uien, drielingen en nep: uien 10. 14.70, drielingen 14.90—15.10, nep 15.15.10, 6950 kilogram peen 1.802.20. 1 15 Januari 1925. 92300 kilogram roode kool le soort 3.706.80, 2e soort 2.603.60, 110600 kilogram gele kool le soort 3.50—6.20, 2e soort 3.3.40, 95500 kilogram Deensche witte 3.-5.20, 71900 K.G. uien .drielingen en nep: uien 9.13.10, drielin gen 13.15.50, nep 15.50, 6950 kilogram peen I.602.10, 4450 kilogram bieten 3.304.50. NOORDERMARKTBOND. 14 Januari.. 17000 kilogram uien. Grove uien 9.60—10.40. Uien II.2013.50. Drielingen 14.5015.60; Nep 15.70. 8100 kilogram peen 1.40—2.10. 137900 kilogram roode kool 4.6.90, idem doorschot 3.706.50. 57300 kilogram gele kool 5.6.60, idem doorschot 5-6'-104400 kilogram deensche witte kool 3.805.40, idem doorschot 3.4.80. 15 Januari. 14000 kilogram uien. Grove uien 10.3Ö—*ii:.Uien 12.50—14.40. Drielingen 14.80—15.70. 4550 kilogram pécn 1.70—2.118000 kilogram roode kool 3.80 7 idem doorschot 3.20—5.90. 83100 kilogram gele kool 4,30—6.idem doorschot 3.905:50. 92300 kilogram deensche witte kool 3.70—5.10, idem doorschot 3.204.20. WARMENHUIZEN. 13 Januari 1925. Roode kool 3.80—7.30, 2e soort 3.40—6.60, uit schot 1.50—3.20, gele kool 4.60—5.80, 2e soort 3.20—5.30, uitschot 2.40—2.60, Deensche witte kool, 3.605.30. 2e soort 3.4.50, nep 15.—, drielingen 13.14.30, uien 10.60—12.70, grove dien 8.509.10, peen 1.80—1.90. Aanvoer: 71000 kilogram roode kool, 100Ö0 kilogram gele kool, 26700 kilogram deensche witte kool', Og-l'OO kilo gram uien, 3500 kilogram peen. 17 Januari 1925. Roode kool le soort 4.20—7.50, 2e soort 3.60 —8.10, uitschot 2.70, gele kool 5.30—6.60, 2e soort 3.40—5..uitschot 2.202.30, Deensche witte kool lé soort 3.90—4.40, 2e soort 3.,^ 4.10, drielingen 14.20—15.10, uien 10.30—13.50, 4grove uien 9.10—9.30, uitschot 3.50—3.80. Aanvoer: 60000 kilogram roode kool, 11100 kilogram gele kool, 2200 kilogram Deensche witte 5000 kilogram uien. langer, dat wij op zoo'n vormelijken toon met elkander spreken. Liza, wanneer je eens wist, hoe ik om jou heb geleden, hoe het mij kwelt, dat ik je zooveel leed heb aangedaan. Vergeef mijIk heb geen rustig oogenblik meer gehad, toen het mij duidelijk was geworden, dat je die onzalige woorden gehoord had. Hare hand rustte nog steeds in de zijne. Zij .sloot een oqgenblik de oogen. Dan dwong zij zich tot Teeiij pijn lijk lachje, dat hem innig leed deed. Ik heb je niets te vergeven. Ja, wqI, Liza; l^el veel zelfs. Je heb'Kjmij nooit gezegd, dat-, je mjj jief had. Ik dacht het alleen, omdat je mijn hand; begeerde. En ik was zoo dwaas te gelooven, dat dit uit liefde geschiedde. Hoe kon ik zóó on- noozel zijnHoe kon ik geloovt*-, dat een man als jij een oppervlakkig en gewoon schepsel als ik ben, zou bevallen Ik wist alleen niet, dat men aan meisjes, uit mijn stand, wel de hand, maar niet het hart schenkt. Er lag een zekere bitterheid in die treurige woorden, die hem diep in het hart troffen. Liza! riep hij ontsteld. Zij schudde het hoofd. Neen, néén, laat mij doorgaan, ik ben geen oogenblik boos op je geweest, ik heb er zelfs niet aan gedicht. Dat is zeer edel van jemaar het spreekt mij .niet vrij van sehuld- (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5