selaa» die bij den th'ans in voorarrest Vertoévendte bouwondernemer heeft gewerkt. Acht dagen na de ontvangst van den brief, d.i. ongeveer vier, vier-en-efcn-halve meek gele den, is die metselaar in de garage aan den Over toom gebracht, toen was er nog niets -gevonden. Hem werd gevraagd te zeggen aan welke „put hij destijds, in October 1915, had gewerkt. De man meende die te kunnen aanwijzen, doch en- kele weken daarna, jongstleden Zaterdag, werd het geraamte gevonden onder een andere pin. Toen is door de centrale recherche opgespoord- die met den eerstbedoelde in de laatste maanden van 1914 heeft samengewerkt ter inwendige ver- bouwing vaen de garage. Beiden, wij meldden dit reeds .zijn door den rechtercommissaris langdurig gehoord en ook bij het opgedolven graf gebracht ten einde zich de situatie van ruim negen jaren geleden, zoo mogelijk te herinneren. De verkla ringen van één hunner waren positiever dan van den eerstgehoorde, al ontkende de laatste de medte- deelingen van zijn vakgenoot niet. Die getuigenissen komen, in onderling verband op het volgende neer: De peroeelten 23—25 aan den Overtoom wterden opgetrokken en afgewerkt onder leiding van den heer Muijlwijk. Tijdens de voortzetting van het „binnenwerk" gebeurde het meprmalen dat eeni- ge bouwvakarbeiders 's middags van M. aanzeg ging kregen, 's avonds terug te komen om over te weTken. De garage zou worden verbouwd tot zeepfabriek, de kranen in den achtersten muur waren reeds aangebracht; daaronder zouden dan de kuipen worden geplaatst, in een bepaald sta dium van de zeepbereiding noodig. Eenige ar beiders van Muijlwijk hadden dat werk aangc- men, en hun patroon stelde hen in de gelegenheid, het zoo gauw mogelijk af te maken. In den namiddag van den 22sten October 1915, toen beide werklieden naar huis zouden gaan, gaf M. hun opdracht 's avonds voor het afdekken van 'het achterste gedeelte van den vloer, d.i. aan den buitenmuur waar twee groote „putten moes- ten komen voor den waterafvoer, terug te komen. Dat deden ze, zij waren omstreeks acht uur, - half negen weer in de garage en vondien, aan het nog niet bevloerde gedeelte van de werkplaats, den heer Muijlwijk reeds aan het metselen. Hij deed zeer geagiteerd, had een linnenlap om een zijner handen en zei, op de vraag van een Ier twee werklieden waarom dat was: dat hij de hand had gekneld. Hij metselde aan een klein baksteenen muurtje, dat reeds bijna gereed was toen de arbeiders ver schenen, althans reeds geheel uitstak boven de gestorte aarde en puin. Het werd opgetrokken in den grond naast een ijzeren loozingsbuis. De heer M. werkte in zijn hemdsmouwen, d '«man chetten vielen hem .->oms tot over de handen. De ruimte naast dat muurtje was opgevuld met. puin en zand, zoodat de werklieden, zonder het minste vermoeden, onde rtoezicht van M. en met zijné assistentie, den betonnenplaat hebben gegoten waarin het afvoerrooster werd aangebracht. Blijk baar was de bedoeling van het metselen van het muurtje van nauwelijks een halven meter lang en hoog, om te voorkomen dat later, bij eventucele repareaties aan de waterloozing, zou worden ge graven op de plaats waar de kist stond; bij net stuiten op een muur is het in reparatie gevallien inet de gewoonte verder te gaan. Zoo is althans de opvatting van justitie en politie, wat ons hedenmorgen „bij het' graf", door commissaris Pateer werd uiteengezet. Het muurtje, dat huiten dit doel tot niets diende, doch de kist met haar inhoud „bescherm de", bleek, toen vakmenschen het thans beschouw den', buitengewoon haastig te zijn gemetseld, hei was niet behoorlijk gecementeerd. Oók de beton plaat ,op die plaats gelegd, vertoont de sporen van buitengewoon gehaakt werk; er werd ons hedenmorgen getoond dat ze op eenige plaat sea 'zeer schraal, op andere plekken, aan den onder kant zeer dik van cement was voorzien. Dut is FEUILLETON. OM HAAR GELD. xxvii. Ach, het is om het even, of je aan mijne liefde geloof of niet. Maar ik houd van je, zoo- 'als ik je steeds heb lief gehad en altijd zal blij ven beminnen. Zie, ik schaam mij niet, dit nog eenmaal uit te Spreken, omdat ik je toonen wil, dat ilc je met mijne aanbieding niet beleedigten wil. Mijn liefde geeft mij het recht, je sen zor- gelooze toekomst te verzekeren. Wanneer je mij wil bewijzen, dat je niet laag over mij denk, om dat ik openlijk voor mijn liefde ben uitgekomen, neem dan mijn voorstel aan, onverschillig, of- je je nog van mü wil lal* scheiden of niet. Laat mij mijn rijkdom met je deelen. Het zal mij een innig genot verschaffen. Niet^het geluk, dat. ik onverdeeld van de toekomst hoopte, maar toch een vreugde. Dat mag je mij niet onthouden, dat ben je aan mij verschuldigd. Hij zag haar met een zeldzaam eigenaardigen blik aan. 1 Hoe vindingrijk je ben, Liza! Een raadsel achtig schepsel ben je! Welke verrassingen be reid je mij toch, die ik voor onbeduidend en gewoon hield. Wanneer je op het oogenblik in mijn ziel kon lezen, dan zou je niet minder ver rast zijn dan ik, geloof mij, zeide hij met in nige aandoening en kuste hartstochtelijk haar hand. Je stem dus toe Je neem mijn hulp aan vroeg zij in spanning. Hii schudde het hoofd. Neen, Liza of ja, onder één voorwaarde. Noem mij die, vroeg zij gejaagd. Slechts onder voorwaarde, dat je met mij meegaat, mij in de gelegenheid stel, jou van mijn innige liefde te overtuigen. Zij kromp ineen, en rukte haar hand los uit de zijne. U h 4 - daaraan te wijten 'dat M. de mensehen zoo haastte, en de grond onder den steen niet. voldoende Was gladgestreken. Nadat alles na hoogstens twee uur arbeid, -ge reed was, heeft M. de werkliedten uitgelaten. Van de verdwijning van den commissionair 'Busch was toen nog niets bekend want eerst den daarop volgenden dag, op 23 October 1915 des middags omstreeks twaalf uur, heeft de heer Lichtle in het bureau Pieter Aertszstraat aan gifte van de verdwijning van zijn handelsvriend gedaan. Een der heide bouwvakarbeiders, in den loop der daarop volgende week van de verdwijning hebbende gelezen, heeft voor den rechtercom missaris verklaard daarna in perceel Overtoom -25 tot zijn makker te hebben gezegd: „Stel nu eens dat Busch daar onder ligt!" Daarbij wijzende op de plek die zij dien Vrijdagavond hadden „ge dicht". Heden is de bewaking bij „het graf in de voormalige garage door de politie vrijgegeven. Gistermorgen is éfi verdacht)? M. Muylwijk <loci- den rechter commissaris mr. Bons aan ??n langdurig verhoor onderwerpen. H?t was den ai- restant niet mogelijk dje verschillende tegen hem aangebrachte bezwaren te ontzenuwen. Ten slotte gaf hij toe in den avond van Vrij dag 22 October 1915, tusseben zessen en zevenen, den commi sionair Busch te hebben vermaorid. Zijne bedoeling was, Busch te beroovcn. Bat heeft Muylwijk gedaan en zijn slachtoffer in een pakkist begraven, nog vóór dp beide welft lieden waren teruggekomen. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENBIJK. Aan de veiling alhier werd gedurende de maand December geveild voor een bedrag van f141.410 waarvoor werd aangevoerd 1653.985 K.G. roode kool, 1.208.536 K.G. gele kool, 667.705 kilogram witte kool. 288.151 kilogram uien, 177.585 kil- gram wortelen, 432.93 kilogram bieten 2841 kilogram rapen, 3175 kilogram aardappelen 82o kilogram rammenas en 26423 stuks bloemkool, dat is dus ongeveer 353 wagons diverse kool en 52 wagons andere groenten behalve bloemkool. BROEK ÓP LANGENBIJK. Loop der bevolking in 1924. Geboren 40 mannen, 29 vrouwen, totaal 69. Overleden 10 mannen, 11 vrouwen, totaal .21. Levenloos aangegeven 1. Aantal huwelijken 20. Echtscheidingen geene. Ingekomen personen 56 mannen, 52 vrouwen, totaal 108 personen. Vertrokken personen 65 mannen, i4 vrouwen, totaal 139 personen. Op 1 Januari 1924 bedroeg de bevolking 1101 •mannen, 1184 vrouwen, totaal 2291 personen. ZUIDSCHARWOUDE. De tcioneelclub, die nu driemaal voor bijeenkom sten van den Bond van Staatspensionneiring het tocncelstuk „Gebroeders Kalkoen" beeft opge voerd, zal, zijn we goed ingelicht, nog een uit voering geven ten bate van het subcomité voor een Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar. Deze uitvoering zou dan rieds de volgende week plaats Ji-ebben. ZUIDSCHARWOUDE. Uit de verschillende kerkelijke colleges heeft zich een sub-comité gevermd voor een neutraal Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. ZUIDSCHARWOUDE. De beer W. C. Bouman Jr. is gekozen als se cretaris van den Kerkeraad. OUDKARSPEL Bij dc gehouden aanbesteding voor de levering van 40 kub. M. grind voor den Polder Geestmer- Ambacht (O. M.) zijn ingekomen drie inschrij vingsbiljetten en wel van: .W. F. Stoel Zoon f7.25 per kub. M. Firma De Wild Zoon f6.90 per kub. M. N.V. Bouwstoffen v.h. P. Messelaar f6.05 Per kub. M. Nceu neen. Bedrieg, niet je zelf en mij. Dienk aan die andere, die je bemin. Ik heb geen ander meer lief, Liza. Wanneier je Lili Sanders meen, dat is voorbij. Zij is de bruid van een ander gewoifien. Voor korten tijd beeft zij zich verloofd. Liza viel in haar stoel terug. Een pijnlijke gedachte steeg in haar op. Wilde hij daarom naa rAfrika gaan, wanneer zij niet tot hem terug keerde? Gevoelde hij zich door de verloving van dit geliefde meisje zoo ongelukkig, dat zijn leven zonder haar voor hem waardeloos was gewór den? Haar„hart klopte hoorbaar. Dat wist ik niet. Arme Ronald! Hij lachte. Daarom heb je mij niet te beklagen. Wan neer je mij gelukkig wil maken, ga dan niet mij mede. Neen, zeide zij beslist, terwijl haar bleek gelaat oen pijnlijken strijd verried. Ik.zeg het je voor de laatste maal, ik kan niet met je meegaan, omdat ik niet aan je liefde geloo- ven kan. Hij stond op terwijl hij zijn blikken naar den tuin richtte. Dan wendde hij zich weder tot haar,. Dan wensch je natuurlijk eene scheiding. Ik niet, die beslissing ligt bij jou. En ik heb geen oorzaak eene scheiding aan hangig te maken. Wil je toch een oogenblik in denken, wat de mensehen zullen zeggen, wat er met onze meubelen en onze woning moet ge schieden. Je moet toch in dat opzicht je wenschien kenbaar maken. Wanneer je bij je weigering blijf, met mij mede te gaan, dan zal ik onmiddel lijk na mijn terugkeer de noodige stappen doen om zoo spoedig mogelijk naar Afrika te kunnen vertrekken. Dan behoef je je niet meer om mijn hachelijkepositie bezorgd te maken, en ik behoef geen inlichtingen meer te verschaffen over mijn vrouw. Wanneer ik na jaren nog eens een- maal zal terugkeeren, dan is men mijn kort- De leverantie is gegund aan den - laagsten in- 1 schrijver. - OUDKARSPEL Zondagavond wera door de operettisclub „Cae- cilia" de eerste uitvoering gegeven van „De Mars kramer" de ■eerste uitvoering onder leiding van, haar nieuwen Directeur, den heer Ree man van Noordscharwoude. Er kan niet anders van gezegd worden, dat de opvoering vlot, ja- zelfs uitmuntend is verloopen. Verschillende malen werd bij open doek gcapplau- disoerd. Het geheel getuigde van een goede leiding en een uitnemende verzorging der regie. Morgenavond heeft de tweede opvoering plaats, en wij vertrouwen, dat ook dan de zaal geheel met belangstellenden zal zijn gevuld. - OUDKARSPEL In een bijeenkomst welke heeft plaats gehad van de besturen der viier sociëteiten aan den Lan- gendijk en dkolfclub te Oudkarspsl is besloten ook dezien winter weer een vijftal söcieteitswedstrij- den tie houden. Daar niet alle clubs hun vertegen woordigers hadden gezonden, werd besloten de wedstrijden evengoed te laten doorgaan, ook al mocht onverhoopt een van de vijf daaraan niet wénschen mee te doen. Voor de winnende club zal eten medaille beschik baar gesteld worden en verder zullen de prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen voor de winnende deelnemers. Van elke club zullen 6 leden aan de wedstrijden deelnemen .en door elk zullen 4 partijen gekolfd worden. De regeling werd verder opgedragen aan de jonge kolfclub „Volahrding" en besloten werd aan de clubs te verzoeken 2 personen aan te wijzen, waardoor een commissie van 10 personen gevormd wordt om voeling 'met elkaar te houden als het belang van de kolfsport dit meebrengt en daar het wenschclijk geoordeeld werd deze wedstrijden jaarlijks te doen houden, dezle commissie met de regeling voor volgende janen te belasten. BILJARTEN. Zondagmiddag was het vol bij' den heer J. de Bakker. De heer Koehof, biljart-professor, trad aldaar op. Vijfhonderd caramboles tegenover den besten speler, met vierhonderd voorgift. Toea wij binnen kwamen, was onze professor bezig met den heer G. Hop „af te smeren". De heer Blom riep telkens den stand af, en het bleek ons reedfSl 'dadelijk, dat de heer Hop, al kan hij zich met den 'besten speler meten, het glad moest afleggen voo rdezen prof. Het is dan ook opmerkelijk, zoo niet wonderbaarlijk, hoe ver zulke eerste "klasse spelers, die meester op het biljart zijn ge worden, het hebben gebracht. Prof. Koehof maak te een serie van 186 caramboles, het was trouwens, r ok zijn laatste serie, want hij had reeds zijn me dedinger ver achter gelaten, die het dan nok niet \verder dan tot 49 caramboles bracht. Prof. Koe- hof had er toen 603 gemaakt. Wonderlijk spel toch! De prachtigste kunst- en fantasie-stooten volgden, die met. groote bewondering door het -talrijk publiek werden gevolgd. Hartelijk werd er geapplaudisseerd, wanneer een hoogst moei lijke carambole was gemaakt en er op de mee3t kunstvaardige wijze was gemasseerd. Ja, waar lijk, dat is toch ook kunst. Het publiek was op- 'gciogen. En onze professor was nog geestig oik. Hij had 't er over, dat onder twee spelers meer malen uitdrukking wordt gegeven aan den stand der ballen bij het stooten o.a„ „dat is een slechte stoot", of, „dat is een trekbal" enz. Zoo ver telde de prof., dat hij de vorige week speeld'e met iemand, die de ballen precies naast elkaar op rijtje kreeg. Een ander zou misschien hebben .gezegd, „maar dat is ©en moeilijke bal!" Wat deuken jullie nu wel, zoo wendt de prof. zich tot het publiek, dat mijn medespeler van deze Ibal zei: „Zoo liggen ze ook in het doosje". r Algemeen gelach natuurlijk. De heer Bakker heeft aan velen een mooi ge not verschaft, dat zeer zeker moet worden ge waardeerd. 1 UST DEN OMTREK KOEDIJK (Zuideindc). Zondagavond speelde de bekende biljartprof. Koehof in het café van den heer H. Beers een partij de cadre van 500, met 1400 Voorgift, tegen den besten speler, den heer G. Ploegr, waarvan de einduitslag 339 voor den Prof. was, en de heer Ploege rhiermede de feitelijke overwinnaar. Tot dusver gelukte het- den Profs niet een overwin ning in dit gedeelte of te St. fPancras te behalen. Dinsdagavond kunnen we van een dergelijken strijd bij den heer Gerritsen, genieten. Het zal on3 benieuwen of bet. den Prof. zal gelukken met de traditie der iaat3te jaren te breken. Vergadering van Zieken fonds besturen. In een der lokalen van den heer Zwitser te Alkmaar werd Zaterdagavond een vergadering! gehouden der dagelijksche besturen van zieken fondsen aan den Langendijk en Omstreken, 11.1. van de fondsen te Noordscharwoude, Zuidbeha r- woude, Oudkarspel, Sint Pancras, Koedijk on Heerhugowaaxd, terwijl mede vertegenwoordigd was het fonds te Bergen. Dioor den heer J. Kuiper van Noordscharwoude 'werd deze vergadering geleid. Bij die opening constateerde de heer Kuiper met genoegen, dat de aangeschreven fondsen gehoor hadden gege ven aan dc uitnoodiging, welke geschiedde in op dracht eener vergadering, gehouden in den loop van 1924 door besturen van fondsen, welke zich hadden afgescheiden van den Prof. Bond van Ziekenfondsen. Spr. hoopt op aangename gedaeh- tenwisseling en gunstig resultaat voor de verte genwoordigde fondsen. Wel heeft de afscheiding plaats gehad, zegt spr., doch niettemin wordt de behoefte gevoeld, welke vroeger heeft geleid tot stichting van den Bond, de behoefte n.l. 0111 te voorzien in dé belangen van verhuizende le den. Spr. is van oordeel, dat die behoefte ons naar deze bijeenkomst heeft doen Opgaan, ten einde tusschen die uitgetreden fondsen zooi mo gelijk een federatief verband te leggen. Uit de gevoerde besprekingen mag worden af geleid, dat de hoofdoorzaken tot afscheiding van 'den Bond moeten worden gezocht in te hooge contributie, do.ch vooral ook de steeds strenger doorgevoerde uniformiteit, zelfs ook ten aanzien der eigen contributie-regeling, zoodat vrijwel alle vrijheid van handelen voor de aangesloten fond sen te. loor ging. Nu de afscheiding een feit is geworden, acht men samenwerking der uitgetre den fondsen zeer in het belang der leden. Nadat de voorz. te kennen heeft gegfeven, gaar ne het oordeel der aanwezigen te vernemen, om zoodoend etot eenig- resultaat te komen, wordjen. verschillende zienswijzen naar voren gebracht, 'waarvan het resultaat is, dat in beginsel wordt aanvaard het leggen van een federatief verband tusschen de fondsen. Daartoe za lin de e.k. le denvergaderingen het voorstel worden gedaan tot het aangaan van een onderling contract. Als hoofdbepaling wordt daarin vastgelegd, dat bij verhuizing van een lid kennis gegeven zal worden 'aan den secr. van het fo-nds der nieuwe woon plaats; de vertrokkene wordt daarin dan opga- nomen met terstond ingaande rechten. Eventu eel gerezen geschillen zullen worden berecht door een comm. bestaande uit één lid van elk der eontracteerende vereenigingen, zoolang dit aantal nie tmeer dan 10 bedraagt. Per lid zal 1 ets. worden geheven ter bestrijding van de noodzake lijke 'kesten. Met het oog hierop wordt jaarlijks een opgave verstrekt van het aantal leden van elk fonds op 1 Jan. Als bestuur zal fungeeren een comm. van drie personen, terwijl éénmaal per jaar een vergade ring van afgevaardigden zal plaats hebben. Voor de commissie bovengenoemd worden bij stem ming aangewezen de heer-en: J. Kuiper te Noord scharwoude, C. Beets te Koedijk, S. Brugman te Heerhugowaard. Besloten wordt den Prov. Bond te vragen, hoe dit tegenover de federatie zal staan ten opzichte van het overnemen van eikaars leden. Andere reeds uitgetreden fondsen en even tueel nog uittredende fondsen zullen met het bestaan dezer federatie in kennis wondjen ge steld. Nog volgen eenige medede'elingen me.t betrek- stondig huwelijk vergeten. Liza staarde hem ontzet aan. Zij beefde over haar geheele lichaam. In haan geest zag zij reeds Jlonald aan duizenderlei gevaren bloot gesteld. Haai hart dreigde te bersten. Dat mag je je moeder, je zuster niet aandoen. f Hij trok de schouders op. Mij blijft geen andere uitweg, wanneer je thans niet met mij terugkeer. Zij liet haar handen slap neervallen en zag hem smeekend aan. I Ik kan niet kan niet. Heb toch erbarmen, ga niet heenDe angst en de bezorgdheid zou tten mij zinneloos maken. Laad toch deze schuld niet op mijn ziel, het hart zou mij breken, 'Wanneer je het land verliet. Zijn oogen werden vochtig. Zoo veel houd je nog van mij? Zij knikte zwijgend. En vrees je dan nog met mij samen te leven Zij lag haar armen over tafel en borg in groote vertwijfeling haar hoofd daar in. Begrijp mij toch, ik kan- niet, schreeuwde zij bijna uit. Het werd hem duidelijk, dat hij op het oogen blik niets meerbereiken kon, dat hij haar niet langer mocht kwellen. Hij stond langzaam op. Blijf kalm, Liza. Ik wil niet verder bij je aandringen. De hoop geef ik echter nog niet op, dat de dag eenmaal zal komen, dat je mij ver trouw en aan mijn liefde geloof. Blijf kalm, .als ik je verzoeken mag, zeide hij met teedere zorg. Zij zag dankbaar tot hem op. Beloof je mij, niet naar Afrika te zullen igaan? "Wanneer je dat te veel zou aangrijpen, dan Wil ik zien, of er misschien ook nog een andere uitweg is. 1 Een zucht van verlichting ontsnapte haar borst. Ik dank je, Ronald. j Wat moet er nu echter met de meubelien geschieden Wil dat alles liever met tante Anna overleg den. Zij is zoo goed en verstandig. Misschien kan zij ook jou op de een of andere manier raden, wat te doen. Ik wil met haar spreken. Laten wij dan naar huis gaan. Tiante ver- Wacht ons stellig reeds. Zij stond op en naast elkander schreden zij den tuin door naar huis terug. Ronald zag met een uitdrukking van innige liefde in het ernstige gelaat van Liza. Hoe heldhaftig gedroeg zij zich en wist zij zich te bedwingen! s Juffrouw Birkner stond in de deur toen die 'beide, jonge menschen het huis wilden binnen gaan. Zij trad op zijde. Ronald sprak haar met een paar vriendelijke woorden toe en volgde LLza dan in huis. Deze wendde zich naar hem toe. Hij kon het haar aanzien, dat zij met haar zelf- beheersching aan het einde was. Wil mij verontschuldigen, Ronald. Ik heb hoofdpijn en zou gaarne naar mijn kamer gaan. 'Tante zal ongetwijfeld al het andere met je be spreken. Hij zag haar versteld aan. Dan zal ik je voor mijn vertrek niet meer zien? Wanneer moet je vertrekken? Van avond. Ik heb slechts één dag verlof- Om acht uur vertrekt mijn trein van Porstendorf". Ik kom je nog goeden dag zeggen. Hij kuste haar hand en zag haar na, tot zij hoven aan de trap verdwenen was. Daarop zocht hij mevrouw von Rahnsdorf op. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2