king tot ziekenverpleging, zooals die door som mige fondsen ter hand is genomen. Hiern asluiting met een woord van dank voor de aangename samenwerking en'met den wenseh op goed succes. i ALKMAAR. Van de te Alkmaar opgekomen 14 Candida ten voor het examen Boekhouden, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handels.weten- chappen te Amsterdam zijn geslaagd: de neeren A. Philippo te Alkmaar, E-. C. Schoen te Alk maar, J. Smit te Noordschaüwoude en Mejuf frouw M. Keizer té Noordscharwoude. - WARMENHUIZEN Ernstige baldadigheid. Zondagavond reed de heer Boot uit Noordschar- woude van eene gymnastiekuitvoering in het patronaat alhier, waar hij als leider optrad, naar zijn woonplaats. Eenige baldadige jongens, die vermoe- edlijk deze uitvoering hadden bijgewoond, hebben in de bocht bij de Ned. Hervormde Kerk een paal dwars over den weg gehgd, waardoor de motor rijder, dd heer Boot, een ongeluk kreeg en zijn motorrijwiel geheel beschadigd werd, zoodat hij niet verder kon en hij p|;r fiets zijn weg moest vervolgen. Het is te wenschen, dat de politie de baldadigen kan opsporen en zij, die eenige inlichtingen kun nen verstrekken, worden dringend verzocht den burgemeester daarvan mededeeling te doen. - WARMENHUIZEN. Auto-ongeval. Maandagmorgen had een ongeval plaats met de vrachtauto van den lieer Delver, brandstoffenhan- delaar alhier, doordat de knecht van D. het stuur overnam van den chauffeur, en deze, niet kun nende rijden, tegen het hek aanreed van Mej. Vlam in de Oostwal. waardoor de auto en hek zwaar werden beschadigd. - WARMENHUIZEN. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die een belastingplaatje van een rijwiel heeft ontvreemd, alsmede tegen een persoon wegens het plegen van niet nader te noe- menih andelingen met minderjarige kinderen. - SINT PANCRAS. Lc molens in het Oostzijderveld. De tegenwoordige eigenaar van den pelmolen ,De David" te Sint Pancras, verzoekt ons over name van de volgende notities van de hand van den heer J. Kruijver te Zaandam: Bé Pelmolen „De David". Een groote molen staande op de Bloemgracht, lwel ver in het veld. Van 1795 zijn eigenaars geweest: 1795 Corn. Dekker Janz. f 1817 Jan Bakker. 1832 Corn. Kroeger Mz. 1839 Jan v. d. Linge. 1870 Claas Hondius. 1898 Jan Latenstein. 1898 overleed Jan Latenstein. De molen werd publiek verkocht en bracht ruim f1000 op. De pelmolens waren geen geld waard. Latenstein had er zelf f8000 voor be taald. Hij werd gekocht door de Gebrpediers Zwaardemaker. Slechts zes jaar heeft Zwaarde maker er mee gemalen en toen verkocht aan een meelmolenaar te Sint Pancras, die hem liet af breken en in Sint Pancras weder liet opbouwen. Nieuwstijdingen. Het auto-ongeluk te Nijmegen. In verband met liet te water raken van een auto 1. Zaterdagavond te Nijmegen, waarbij drie per- onen verdronken, kunnen wij nog hiet volgende melden. Zaterdagavond omstreeks ii uur is een Duitsch 12-jarig meisje) op de plaats van de Wiaalkade, ivaar omstreeks 5 uur da auto te watier reed, in het frater gesprongen. De schipper die het dochtertje van den heer Ophuijzen om 5 uur gered had leeft ook deze drenkeling aan den wal gebracht, let blpek dat zij de bedoeling had een einde aan laar leypn te maken. Zij gaf dan ook haar spijt >ver haar redding te kennen. Bij onderzoek is gebleken dat dit meisje Vrij- iagavond door den heer ONphuijzen per auto naar et Victoriahotel moet zijn gebracht, terwijl hij laar Zaterdgamorgen nog heeft bezocht. Op haar kamer vond men een bedrag van f 5000 met leen brief, waarin zij haar verstandhouding tot len heer O. verklaart ten zegt niet zonder hem te unnen leven. Ook is gebleken dat de heer O', en gre \te som gelds bij zich droeg en beide per- onen "het plan hadden de volgende week naar Vmerika te vertrekken, adat dNe auto aan den wal was gebracht is ge ileken dat de stuurinrichting nog goed werkte. O, LAND VAN MIST Komen wij er dan nooit uit?" vragen ongedul- Hgen. De „donkere dagen vóór Kerstmis" zijn er nog 'tijd, al ligt Driekoningen al weer bijna twee eken achter ons. De schaatsenrijdesr voor zoover zij niet tot gelukkigen behooren, die zich in Davos kunnen, ermaken beginnen tie wanhopen en de feesten 'elke ter gS-legenheid van het 60-jarig jubileum an de Amsterdamsche IJsclub in voorbereiding aren, zullen wel tot de onvervulde illusies gaan whooren. Tenzij het is nog maar midden Januari en er an nog genoeg koude komen. Hoe staan de kan en daarop? Wij hebben gevraagd aan de Filiaal-inrichting an het Koninklijk Meteorologisch Instituut. ..Practisch nihil" - - luidde het voor de schaat- pnrijders weinig bemoedigende antwoord. Wil- n wij vriezend weer krijgen, dan zou in het oorden een gebiea van hoogen druk moeten ko- nen. Op het oogenblik schijnt daar weinig kans op In het IJszeegebisd is juist de druk zeer laag. depressie ligt trouwens te ver van ons af om ivloed op de weersgesteldheid hier te oefenen, ®°dat ook de kansen op regen zeer groot zijn. barometerstanden in ons land zijn abnormaal ?og- Wij liggen vrijwel midden in een gebied van |°ogen druk, dat zich Zaterdag nog heeft uit- tfiTeid. De kern ligt iets naar het Zuid-Oósten, oodat wij Zuidelijke tot Westelijkte winden heb- "0. De windkracht is echter uiterst gering. Aanwijzingen dat de toestand spoedig zal veran- >r""" zijn er niet. Het ziet er naar uit, dat het '«ten, listige weer nog zal aanhouden. Vorstgebiédén zijn er alleen in midden Zweden, waar de temperatuur is 3 gr. C., d.w.z. nog 12 gr. boven, normaal, en in een deel van Zuid-Frank rijk, dat de kern van het hooge drukgebied noor delijk van zich heeft. (Hbld.) Hardvochtig. Een boerenknecht onder Eesterga bij Lemmer had een opgezet been en deed zoo goed en zoo kwaad het ging zijn werk, tot hij eindelijk besloot den dokter te raadplegen. Deze constateerde bloedvergiftiging en schreef den patient oogenblik- kelijk rust voor. V Toen dia. knecht aan de woning van zijn patroon terug kwam en deze hem vroeg wat resultaat zijn tocht had, gehad, antwoordde de knecht, dat die dokter hem absolute rust had voorgeschreven. Na heel wat verwenschingsn had de baas, al dus de „Leeuw. Crt." zijn knecht aan het verstand gebracht, dat hij „rustende knechts" niet kon ge bruiken, waarna hij hem de deur voor den neus dichtsloeg. - 1 Hij weigerde zelfs dat de knecht zijn kleeren en andere eigenaommen inpakte. I De knecht inziende, dat hem hier datgene ont brak, wat hij momenteel het meest noodig had. nl. een plaats om te rusten, aanvaardde opnieuw den tocht naar Lemmer (voor een gezond mensch een wandeling van pl.m. een half uur) en vervoeg de zich bij de politie. Deze kon echter niet dade lijk ingrijpen en verschafte den jongen man reis- gled, om naar zijn woonplaats, Akk'erwoude, te rug te keereti.. 1 De zaak is in onderzoek bij den civijelen rechter. Een zoon. Voor den Officier van Justitie te 'T.iel is geleid een werklooze aldaar, die zijn 63-jarige blinde moeder heeft bedreigd met een broodmes onder den uitroep: „Ik maak je kapot". Daar hij erkend heeft de bedoeling, zijn moeder uit den v/eg te ruimen werkelijk te hebben gehad en vrees vcor een nieuwe .geweldpleging ten opzichte van zijn moedèr en zuster bestaat, hee.ft de politie hem aan de justitie overgeleverd. Ongevallen. Te Terhorst (Dr.) had Zaterdagnamiddag een jdroevig ongeval plaats. De 35-jarige gehuwde arbeider A. Seubring )vari Klaring, werkzaam bij Gebrs. Geertjes te Beilen, zou een tractor naar Beilen brengen. <3. was op de machine gezeten en reed over de ber- i'men langs den straatweg. Hij heeft blijkbaar t edieht langs den slootkant gereden, althans op te dicht langs den slootkant gereden, althans op een gegeven oogenblik verzakte de grond en kan telde de tractor in de sloot. Seubring trachtte nog Aan de machine te springen, doch zijn kleeren bleven daaraan haken met het noodlottig gevolg, dat hij in de sloot onder de tractor bekneld raakte, 't Duurde nog al eenigen tijd alvoren S. onder het gevaarte vandaan gehaald kon worden. De burge meester en dr. Gorter waren spoedig aanwezig,, doch de laatste kon helaas slechts den dood con- stateeren. Ofschoon ook een paar ledematen ge broken waren, is volgens verklaring van den ge- neeshee rde dood door verdrinking ingetreden. Er stond slechts weinig water in de sloot. Te Boxtel is de koster H. v. d. B. die dezer dagen zwn 40-jarige jubilé als zvoodanig vierde in een sloot geraakt en verdronken. Te Maastricht is Vrijdagnacht een auto, •waarin twee personen gezeten waren, tegen een muur aangereden. Een hunner, de slager S., werd daarbij ernstig gewond aan den hals en moest naar liet ziekenhuis worden overgebracht. De an der bleef ongedeerd. Zaterdagavond heeft op den hoek Houtbrug- Baamsingel te Haarlem een botsing plaats ge had tusschen een auto bestuurd door het Kamer lid, mr. J. B. Bomans uit Haarlem, en een auto van dr. van Zijl uit Heemstede. De wagens wer den beschadigd. Drie kinderen van mr. Bomans werden licht gewond. Buitenland. Een merkwaardigs sollicitatie. 0 i Voortaan zullen ter dood veroordeelden niet meer geëxecuteerd worden door militairen. De galg ver vangt den kogel. Na het bekend worden van dit besluit ontving eht bureau van het parlement een schrijven, waar van de afzender solliciteerde naar de betrekking van beul. Ter aanbeveling verklaarde hij het vak te kennen. Hij was leerling en daarna helper ge weest van den scherprechter in Oospenrijk-Hon- garije. Hij gaf er echter de voorkeur aan niet in het buitenland „zijn hem lief geworden vak uit te oefenen, maar in zijn vaderland Polen." De zie zonderlinge sollicitant verzocht dringend geheimhouding van zijn naam en eventueel politie bescherming op zijn dienstreizen." Het soc. blad „Rbotnik" constateert, dat onder alle merkwaardigheden van den na-oorlogschen tijd dit verzoek van een Pool, diie liever zijn landslieden dan vreemdelingen ophangt, toch wiel alles over treft, wat men tot dusver gezien en gehoord heeft De abnormale winter. Uit Genève wordt aan het „Hbld." geschreven: De ongekend hooge temperatuur en'het uitblij ven van de zoo vurig gewenschte sneeuw heeft niet alleen al menigten wintersportbeoefenaar teleur gesteld, maar dreigt thans ook in tal van plaatsen de 'eliectriciteitsvoorziening in de war t3e sturen. Reeds in December werd in sommige plaatsen boven Montreux op de grootst mogelijke spaar zaamheid bij bet gebruik van eliectriciteit aan gedrongen omdat verschillende bergstroomen bij gebrek aan water, geen voldoende kracht meer konden Leveren voor de turbines, die bjj de stroom opwekking worden gebruikt. Een dezer dagen heeft om dezelfde reden de directie van de electrrsche trams te Fribourg moe ten besluiten vanaf des avonds acht uur het tram verkeer stop te zetten. Binnenland DE R.K. ONDERWIJZERS EN DE REGEERING. 1 Over dezte beide onderwerpen hield de Roomsch- Katholieke Onderwijzersbond in het bisdom Breda (West Brabant en Zéeuwsch Vlaanderen.) .een uit voerige bespreking in een buitengewone algemeene vergadering, welke Zaterdagmiddag te Roosendaal in de groote zaal van den Kring werd gehouden. De opkomst uit het geheel0 district was zeer druk. Uitgenoodigd waren tevens de ambtenaren inRijks-, Provincie- en gemeentedienst. Over het onderwerp „Salarisverslechtering" sprak de heef A. Sarneel, hoofd van de lagere school te Heerle, die op scherpe wijze de salarispolitiek van de regeering gispte. Spr. constateerde dat in onze zoogenaamde Christelijke regeering Ruijs aan den grooten Calvinist het roer in handen liet. (Appl.) Daartegen gaat ons protest. De Sasse van IJs- selts ondei* ons houdien niet van protest. Doch wat helpt ons protest tegen Colijn's politiek, waar wij missen het recht van staken. Wierd aan minister (Wjesterveld, den leenïgen liberaal uit het kabinet, overgelaten de zorg voor de verdeelende rechtvaar digheid? Onrechtvaardigheden zijn begaan en de regeering heeft ze gehandhaafd op z'n Mussolinisch. Een regeering, waarvoor Simon Maas enccylieken schrijft. Laten we er geien doekjes omwinden: „De ze christelijk; regeering heeft voor ons afgedaan." (Daverend applaus.) Ik heb steeds behoord tot diie onverbeterlijke dwazen, die in idealen gebannen zitten. Ik heb steeds voor idealen geleefd, bij verkiezingen steeds gesloofd en gewerkt, heb te Rotterdam tot in de obscure stadsgedeelten propaganda gevoerd, wan neer werd aangegeven „Het gaat om den Christus." Uit deze persoonlijke herinnering moge blijken wat het zeggen wil „Voor ons heeft deze christelijke, regeering afgedaan." Wij kunnien geen regeering aanvaarden waar Colijn ministerpresident is of den toon aangeeft. Wij willen evenredige offers brengen, doch van ons zijn onrechtvaardige offers gevergd. Colijn zei' dat het anders niet kon en het regeeringshart bloeddejammerlijk niet dood! (Homerisch ge lach en daverend applaus.) De toespraak van den heer Sarneel werd minu ten lang daverend toegejuicht. DE STAATSLOTERIJ De „Nieuwe Rotterdams che Crt." herinnert er aan, dat al twintig jaren geleden een poging is gedaan om aan den speelhartstocht van overheids wege een einde te maken, maar dat 't daarna steeds onaangeroerd is gebleven. En nu krijgt het kabinet Ruys, na hijna zeven jaren bewind voering pardoes den geest. Maar het blad neemt 't niei au sérieux. Afschaffing van de Staatsloterij? Gij, door den hartstocht benevelde, op wien de memorie van toelichting het oog heeft, maak u maar niet dadelijk al te ongerust. Het loopt tegen de ver kiezing, en er zijn partijen, die een nieuwen prikkel wel kunnen velen. Het ontwerp be hoort in den stal van gedierten, waar dr. Kuy- per in zijn besten tijd eens een pakkend woordje voor heeft gegeven - al was het, dat hij zelf van zoo'n mooi opgetuigd beest ook niet altijd afkeerig bleek. En al werd het ontwerp wet, dan blijkt er weer uit, dat men het met een beginsel soms op een aecoordje kan gooien. Gelijk het ontwerp van 1902 een jaar of 20 zo uhebben geëischt om de Staatsloterij eene eerlijke begrafenis te bezorgen, zal er ook vol gens de bepalingen van het nieuwe ontwerp ongeveer een halve menschenleeftijd noodig zijn. om de exploitatie van den hartstocht van over heidswege ten einde te brengen. Het blad geeft evenwel toe, dat niemand zal volhouden, dat het aanleggen van loterijen Staats zaak moet worden geacht, maar nu kan de vraag 'rijzen, of het- opportuun is te beginnen met in krimping van een Staatsbemoeiing juist daar, waar dit met opoffering van baten gepaard zou gaan. Temeer, waar deze loterij den sp'eelharts- tocHt niet aanwakkert. De speelhartstocht wordt door de Staatslo terij niet geëxploiteerd noch bevorderd. Hij vindt andere, en hem betere!, uitwegen. Hef de Staatdsloterij op, gij zult den hartstocht tocht voor het spel onbeteugeld laten. De Staatsloterij doet geen anderen dienst dan 'gemeentewinkels voor de distributie. En liet blad eindigt: i Nog eens, geen mensch zal verdedigen, dat het bij uitstek staatstaak is, ons op de wijs als de Staatsloterij doet in onze zwakheden tege moet te komen en te beschermten tegen diepér verval. Maar laten we dat dan ook ronduit zeggen, en niet met hoogdravende woorden een ontwerp, als het nu ingediende, verdedigen, als gold het iets bij uitstek gewichtigs. Het is een verkiezingspamfletje voor dé anti revolutionaire partij, niets minder en niets meer En daarvoor behoeft de staat in verloop van tijd geen f 650.000 'sjaars op te offeren. Als zij afgeschaft wordt, zullen de vampyrs eerst recht vat op ons krijgen. Veilings-Weekoverzscfot Het verloop dezer week was niet zo «gunstig ''als de vorige. Niet zoozeer in den zin dat van de .groote voorraden kool Diet genoeg werd afgezet, integendeel was de aanvoer nog grooter dan vo rige week. Maar wel omdat de prijzen geen stand konden houden. Het weer bleef dan ook zeer ongunstig, wat de handel niet bevordert. Voornamelijk was het de prijs der roode kool, waarvan de aanvoer van ruim 150 wagons iets •kleiner was dan vorige week, die zich de laatste dagen niet kon handhaven. De groote kool liep terug tot heneden de f4.per 100 K.G. en mid- densoort van 4 a 5 pond soms tut beneden de f 5. Sommige mooie partijen kleingoed wisten de f 7. nog wel te halen, doch gemiddeld genomen kon den ook voor de kleinere niet de prijzen der vo rige week worden behaald. Vooral „doorschot" waaruit ook nu voor een groot deel de aanvoer bestond, was lager in prijs, meestal fl.of meer beneden die der le kwaliteit. Van gele kool was het aanbod, met ruim 100 wagons, belangrijk grooter dan te voren en het is daarom merkwaardig dat hiervan de prijzen zioh beter •wisten fe handhaven, waar toch' ook de géle kool voor het grootste deel op den export is aangewe- xzen. Alleen de grooteren zakten een 50 cent per 100 K.G. en kwamen op gemiddeld f 4. doch de kleinere bleven varieeren van f4.50 6.met een paar dubbeltjes daarboven voor een extra mooie partij. Ook van Deensche witte kool werd' de aanvoer (grooter (n.l. 108 wagons) en konden de prijzen zich beter handhaven; voor de grootere werd minstens f 3.en voor de kleinere hoogstens f 5.40 per 100 K.G. betaald. Alleen Zaterdag, met een vrij groot aanbod, liepen de eersten tot onder de f 3.en werd bij hooge uitzondering voor een mooi schuitje kleingoed tot hoogstens f 5.— gemaakt. 1 De kooplust voor uien, die vorige week de prijs voor dit product deed op loepen tot f 10.— a 12. per 100 K.G., bleef bestaan en bracht zelfs ver- hcogingen tot een maximum van f 14.70, terwijl voor drielingen zelfs tot hoogstens f 15.60 werd gemaakt. Zaterdag bleek de animo iets minder te zijn en was de noteering van f 10.50 tot 12.50, drielingen handhaafden zich echter, zelfs werd1 tot f 15.80 betaald. De aanvoer bleef met een 20 wagons op het peil der vorige week. Voor peen bleef de kooplust onbeduidend en 'kon zelfs bij een veel te klein aanbod van een 10 wagons de prijs zich niet handhaven en liep soms tot op f 1.50 per 100 K.G., gemiddeld bleef 'de prijs f2. Er wordt sterk op beter weer gehoopt, want de kool heeft het in de huizen zwaar te verdu ren en het zachte weer is ook voor de verzending allerminst bevorderlijk. VOOR ALLEN DIE SUKKELEN met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij wer ken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 cent. Bij apoth. en dro gisten. GROENTEVERVOER. SLUIS BROEK OP LANGENIHJK. 10 Januari 2 motoren 40 ton 200 75 40 105 97 [Totaal 22 Marktberichten LANGEDIJKER RGOENTEMARKT. 19 Januari. 101200 kilogram' roode kool ie soort 3.807.3Q, idem 2e soort 2.903.60. 74100 kilogram gele kool ie soort 3.505.90, idem 2ie soort 1.602.40. 7000 kilogram doenschte witte kool 2.5.60. 6300 kilo gram uien 11.10—13.20. Drielingen 10.80—13.80. Nep 14.9015.70. 2800 kilogram peen 2.50—2.60. 1 20 Januari. 105000 kilogram roode kool ne soort 3.606.80, idem 20 soort 2.60—3.50. 98500 kilogram giele kool ic soort 3.50—5.70 idem 2e soort 2.203.40. 84400 kilogram deensche witte kool 2.405.20..11200 ki logram uien 12.7014.50. Drielingen 14.14.60. 10625 kilogram peen 1.80—2.40. 4900 kilogram bie ten 2.102.80. NOORDERMARKTBOND. 19 Januari.' 11500 kilogram uien. Grovie uien 9.509.90, uien 10.70—12.40. Drielingen 15.15.60. Nep 15.60. 1700 kilogram peen 1.70—2.20. 108900 kilogram roode kool 3.407.10, idem doorschot 3.306.20. 37100 kilogram gele kool 3.905.90, idem doorschot; 4.40—5.40. 100600 kilogram deensche witte kool 3.204.50, idem doorschot 2.50—3.50. 20 Januari. 13800 kilogram uien. Grove uien 10.10^10.70, uien 11.80—14.50. Drielingen 14.1014.70, nep 14.60 15.10. 13300 kilogram peen 1.50—1.90. 142000 kilo gram roode kool 3.507.idem doorschot 3.30 —6.30. 39300 kilogram gele kool 4.70—5.90, idem doorschot 3.805.80. 101400 kilogram deensche witte kool 2.90'4.10, idem doorschot 2.103.30. 19 Januari. Roode kool i e soort 3.806.90, idem 2e soort 3.40 4.50. Gele) kool ie soort 5.10, idem 2e soort 3.104.80. Deensche witte kool ie soort 3.50 4.60. Drielingen 13.60. Uien 11.80—12.20. itschot uien 3.70. Aanvoer 40000 kilogram roode koql, 3900 kilogram gele kool, 7800 kilogram deensche witte kool, 2500 kilogram uien. 1 WARMENHUIZEN. 17 Januari 1925. Roode kool le soort 3.80—7.10, 2e boort 3.— 4.60, uitschot 1.503.70, gèle kool le soort 4.20—5.90, 2e soort 3.4.70, uitschot 2.90, Deensche witte kool 3.60—4.80, 2e soort 3.10, drielingen 13.80—15.10, uien 10.80—11.60, grove uien 9.20—9.40, uitschot 2.80—3.90, peen 2 Aanvoer: 100.000 kilogram rood ekool, 8500 kilogram gele kool, 27200 kilogram deensche. witte, 12600 kilogram uien, 1000 kilogram neen. ALKMAARSCHE EXPORT VEILING. 19 Januari 1925. Appelen 11.27.—, peren 2.22—, sprui- ,ten 10.22.—, roode kool 2.80—7.90, gele kool '2.10—5.90, wortelen 2.10—4.30, uien 8.10—12 30 witlof 20.30.—, bieten 2.2.80, alles per 100 kilogram, boerenkool 0.40—4.30, Bloemenda- 'lerkool 2.80—7.30 per 100 stuks, prei 0.90—7.40 per 100 bos. r AMSTERDAM. 19 Januari 1925. Zeeuw. Bonten f5.80—6.—, Z. blauwen 5.50 5.60, Zeeuw. Eigenheimers 5.605.80, Z. bra ve's 5.40—5.50, Z. roode star 4.75—4.80, Z blau we eigenheimers 5.25, Z. eigenheimers poters 4.75 —4.80, Z. blauwe poters 2.753.Z. bonte po ters 2.753.—, Hillegommer zandaardappelen 6.507.50, Friesehe borgere 5.605.70, Friesche blauwe borgers 5.25, roode star zandgrond 3. —3.25, eigenheimer 3,4,—,

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3