NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Opruiming Bestanten Zaterdag 24 Januari 1826 84e Jaargang per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER Halier- Petroleumkachels Fa. HOUWING - Mienl 7 Spotkoopjes MO. 10. I»**»© iTH^eriM«ee. n UMJKIR COURANT. Deie oourantgverschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. 1B0RHII EST8FBIJ8 BEDAOTEUB-UITÖEVEB IDBllLi M oordscfear woude. F SI J ,8 O KB lï. E B T E Hï I E N t Tm 1—6 regel* 70 ct., elke regel meer 10 ot. Srsiti letten ef vignetten worden our plutmiote berekend. Brieve* reektotreek* een den Uitgever Dit nummer bestaat nit twee Bladen. EE&STE BLAD. REV1JR VAN DE WEEK. 20 Januari. In de thans aangebroken week neemt op 21 Januari de Eerste Kamer eindelijk in open bare behandeling het ontwerp-Rutgers tot invoe ring van de Plaatselijke Keuze bij de drankbe strijding. Met het zeer waarschijnlijk t ewaeh- ten resultaat, dat de Senaat ten tweeden male dit „Local-Option"-voorstel zal verwerpen. De Tweede Kamer „rust" nog, weet men tot 10 Februari a.s. Intusschen wordt 't, in den nog steeds niet tot iets anders dan kwakkelwinter geworden, slechts rijkelijk met' giftige, verkoudheid wek kende mist overladen „kachel- en haardseizoen" van begin 1925 al drukker op de politieke markt. De prgram's worden uitgereikt. Prof. Aengenent is nog steeds actief als bemid delaar tusschen de R. K. Staatspartij en den Bond „St. Michael", die beide hunne politieke wenschen „.desiderata", hebben openbaar gemaakt. Er duiken allerlei geruchten op, trouwens, ook uit Linksche sfeer over zetels in de Tweede Kamer, die aan 't wankelen zijn. Ik zal mij ook thans omzichtiglijk houden aan het „nomina" sunt odiosa".... Geen namen van wellicht min-begeerlijk ge worden candidaten, tot welke politieke partij ook ■behoorend, noemen. Zeker is, dit mag wel aangeteekend, dat de Chr. Historische heer Gerretson en de Katho liek Juten (beiden door gezondheidstoestand daar toe genoopt) geen mandaat als Volksvertegen woordiger meer zullen aanvaarden. Ook staat 't vast, dat dr. de Visser, uit wélk hoekje de politieke wind ook waait, in de nieuwe aëra geen ministerieele portefeuille meer in handen zal willen houden. Ook de S.D.A.P. heeft haar cöheept-program gepubliceerd. Zij staat voor de uiteret moeilijke keuze van een nieuwen leider. Mr. Troelstra zag zich genoodzaakt tot zijn paxtijgenooten de mededeeling te richten, dat hij door zijn ernstige ziekte genoopt is, niet slechts het lidmaatschap van het partijbestuur, maar ook de mede-hoofdredactie van „Heit Volk" neer te leggen. Deze geniale soc.-democratisehe staats man trekt zich dus geheel terug uit het open bare leven. Of Ir. Albarda zijn opvolger zal zijn, Behijnt nog niet vast te staan. De heer Vliegen, is, door zijn zich in den Haag metterwoon ge vestigd hebben, verplicht als voorzitter van zijn partijbestuur af te treden, 'tls voor de S.DiA.P. een zeer lastige „perkara"!... De allernaaste toekomst zal nu „teekening" moeten brengen in den politieken toestand. De Kathlieke Bond „St. Michaël" heeft verklaard reorganisatie te wenschen in de Katholieke Staats partij" in Chr. democratischen zin". De heer Wit- tert van Hoogland, de kleibiades-senator, staat hier lijnrecht tegenover den heer van "Wijnbergen. Zal deze laatste moeten wijken? Zal prof. Aen genent, de pacificator, toch nog een scheuring in de Katholieke Gelederen kunnen verhoeden? Op deze vragen kan niemand nog antwoord doen vólgen. De „Nederlandsche Middenstan dis bond" kwam in buitengewone vergadering te Utrecht bijeen 'om te protesteeren „tegen de ondoordachte po gingen om het particuliere bedrijf te vernietigen, j met nam edoor het willen doorvoeren van mede zeggenschap in het bedrijf. De kieskamp van midzomer dezes jaars dreigt Witengewoon fel te worden. Aan te stippen valt voorts nog, dat de opheffing dier Inspectie van het Militair Onderwijs weldra, te wachten is. Voor de September-sche herhalingsoefeningen zullen de korpsen lichte brigade in Overijssel ®u in Gelderland worden gebruikt. Het plan tt verlaging van de spoorweg-tarie ven schijnt „vaster vorm" aan te nemen. Het vurdt ook inderdaad tijd om deze goede plannen oindelijk te verwezenlijken!... Ingediend is hoezeer zal kolonel Duymaer steeds de beste. Tel. 644 Alkmaar. v. Twist zich erover verblijden! het ontwerp tot regeling der tegemoetkoming voor schade, door Zuiderzee-visschers te lijden door de afsluiting en dempingsplannen. De Rijksmiddelen over 1924 blijken te hebben opgebracht i437.226.381 tegenover f428.865 785 in 1923. r Dat is verblijdend. Edoch... de laatste maand van '24 bleef, de Rijwielbelasting inbegrepen c.e. 1V2 'mil- lioen gulden... ten achter bij December 1923. Dat is een „mislick teecken". Zouden wij dus weer aangeland zijn in de periode van de magere jaren Hopen we van beter. i .Tol de droeve jongste tijdingen behooren ook di eover de zeer ernstige ongesteldheid van prof. rnr. Treub, den oud-minister, en van Louis Bouw- meester. Onzen grooten tooneelspeler is door A'ru- i sterdam een eere-aargeldj van f4000 toegekend, terwijl^ minister de Visser bericht zond, dat ook van Rijkswege Bouwmeester op soortgelijke wijze zal worden gehuldigd. 'tls prachtig! 'tls „een nieuw geluid" in Ne derland. Moge in dit geval de stoffelijke steun 1 niet te laat -komen In de doodenlijst der jongste week vindt men den naam van den heer A. van Loon, den hoog- geachten Haagschen Opperrabijn, der Ned. Isr. Gem., in de Residentie op 77-jarigen leeftijd ver scheiden. De jongste criminaliteitsrubriek wordt beheerseht door het mysterieus-griezelig geva Ider vondst van het geraamte van den Amsterdamschen ma- 'kelaar Busch bij een huis aan den Overtoom in de hoofdstad. Tien jaar geleden is de heer Busch spoorloos verdwenen. Om het vinden van zijn stoffelijk overschot onder zeer'-eigenaardige om standigheden wrden allerlei geruchten etc. saam- geweven. De aannemer van Muylwijk, te Am sterdam, is als verdachte in deze, in arrest ge steld. Deze heeft intusschen bekend het misdrijf te hebben gepleegd. Te Amsterdam kwam'en tal van goederen-dief stallen aan den dag, gepleegd ten nadeele van een firma in huishoudelijke artikelen aan de Prins Hendrikkade. In dó ook nu helaas „schatrijke" ongelukkenrubriek der laatste week vindt men o.m.: een treinbotsing aan het Centraal Station te Amsterdam, waarbij zeven personen licht ge kwetst werden. Bij het omstorten van een schut ting in de Haagsche Bazarstraat Werd een ar beider ernstig gewond. Auto-ongelukken met doo- delijken afloop kwamen voor te 'sGravenhage, Groningen, Dieren, Dokkum, Joure, Rotterdam. In de Waal bij Nijmegten stortte een auto te water. Een gezin van vader moeder 'en doeh- 'tortj ekwam daarbij om het leven. Allicht is „d elijst" helaas niet volledig. Te Gidsen-Nieuwkexk raakte een autobus te water. Bij welke droeve gelegenheid tal van per sonen werden gewond, terwijl een er het leven bij liet. f - Ook nu verlaat ik, aan 't slot, de „sombere rubriek" van de jongste week. Stip aan, dat het derde Nationale Congres voor Pluimvee- en Konijnenteelt, met de vierde „Avicultura'- tentonstellingo", door Minister Ruys de Beeren- brouck is geopend. - Gevormd is een Comité, dat- zich voorstelt een Nederlandse,h geschenk to bieden aan New York in 1926 ter gelegenheid der herinnering aan de stichting van New York (toen Nieuw Amster dam geheeten) drie eeuwen geleden, door Ne derlanders. Men weet, dat Uncle Sam de „knie- 1 kerbockers" afstammelingen van dé oude Hol- 'landers van 1600 zooveel beschouwt als „de j aristcraten" van zijn „country". Uit de financieel erubriek teeken ik aan, dat de Utreehtsche Hanze-Spaarbank 50 pet. zal uit- keeren na haar debacle. Het faillissement van de Sneeuwbal-onderue- ming-Broekhuys wees met 62 crediteuren, een „,in te vrderen" som van f72.41.677 aan. De maatregel om 2000 loten der Staatsloterij niet uit te geven, ter belemmering van niet-wet telijke loterijen is prijsgegeven. Er zijn zegt de Regeering geen onwettige loterijen meer. Zou 't inderdaad zoo zijn? Op hét wetsvoorstel ter geleidelijke opheffing- van -het officieele „rad van avontuur" kan van strikt onpartijdig standpunt veilig worden toegepast, het vermaarde „stopwoord" van wijlen Klaas de Jong: „Komt niks van!" BUITENLAND:. Ongeveer zes weken, na den dag waarop het Duitsche volk zich een Rijksdag koos, kon de heer Luther met zijn 'kabinet voor den Rijksdag treden. En niet zonder reden, riep men van de banken der linkerzijde: „Aha het Duitsch-Natio- nale Kabinet" Dé contra-parlementaire regeering 'welk ethans "in dé Duitsche Republiek gevormd 'is, is in wezen niets anders dan een combinatie van rechtsche persoonlijkheden, waarachter zioh de Buitsch-Nationale partijleiding verbergt. Reeds is in den bezem van het Katholieke Centrum he vig verzet gerezen tegen den steun die de partij leiding dier partij het Kabinet-Luther heeft toe gezegd, en het is niet onwaarschijnlijk dat een 'groote vleugel van het Centrum togen de re geringsverklaring zal stemmen of op zijn minst zich va nstemming zal onthouden. Ook de De mocraten gaan niet met Luther in zee, terwijl het natuurlijk is dat Sociaal-Democraten en Com munisten een scherpe bestrijding hebben aange kondigd. De oplossing van den langdurigen re- eeeringserisis is door de samenstelling van het Kabinet-Luther zeker niet gevonden en als de voorteekenen niet bedriegen, zal Duitschland niet lang, met dit Kabinet „gézegend" zijn. De regee- ringsverklaring was een eten van twee wallen, Aan de eene zijde werden de Duibsch-Nationalcn tevreden gesteld door de toezegging, d!at de eco nomische toestand „gesaneerd" zal worden wat in de taal der Duitsch-Nationalen beteekent: af bouw van de sociale wetgeving, terwijl men aan 'den anderen kant de Republikeinsche partijen tevreden trachtte te stellen door het gebruiken van het woord „Republiek" in de regeeringsver- verklering, iets wat Marx en Cuno nooit aange durfd hebben! Toch hébben de Duitsch-Nationaien minder succes gehad, dan verwacht werd. In Prui sen regeeren nog steeds de Sociaal-Democraten, gesteund door Centrum en Democraten en het laat zich niet aanzien dat de heeren Severing en Brauns spoedig uit het zadel gewipt zullen worden. Iets wat maar gelukkig is ook, want in dit geval zou de stemming in Frankrijk tegen worden! De besprekingen die in de laatste dagen I gevoerd zijn tusschen Duitschland en Frankrijk ove rhet sluiten van een handelsverdrag zijn niet bevredigend verloopen. Noch de Fransehe, noch de Duitsche voorstellen konden steun vinden, zoo dat voorloopig op geen overeenkomst behoeft ge rekend te worden. Dit zal er niet toe bijdragen de stemming tusschen beide oud-vijanden te ver zachten. en het behoeft derhalve geen verwon dering dat een der vooraanstaande Fransohe af gevaardigden dezer dagen in dé Fransehe Kamer nogmaals gewezen heeft op Duitechlands schuld aan den oorlog en de veroondieeling vroeg bij verstek van den ex-Keizer. Tn China leven nog steeds rare Chineezen. De burgeroorlog is thans voor de vierde maal uitge broken en er vallen weer duizenden dooden. "Wan neer zal men daar eens wijzer worden en beden ken dat het Onmetelijke Rijk niet bloeien kan door den eeuwigen oorlog. ~t In Noorwegen is het Storting geopend met de gebruikelijke troonrede. De Sociaal-Democra ten hebben een voorstel tot afschaffing van het leger ingediend, een voorstel dat natuurlijk in het Noorsche Parlement geen schijn van kans heeft om aangenomen te worden. Toch is m«n voornemeas-jla Noorsche legermacht te beperken, zcodat men in de Scandinavische landen spre- ken kan van een begin van legerontwapening. Iets waarmede men de Scandinaviërs geluk kan wenschen, alsmede een spoedige navolging in het overige Europa. Uit Moskou komt thans het bericht, 'dat Trcts- kv m ongenade is gevallen. Wel heeft hij bericht gezonden zich te zullen onderwérpen, doch de Controle-Commissie van de Communistische Par tij eiseht bewijzen van trouw èn onvoorwaarde lijke onderwerping. Hij is nu ontheven van zijn functie als voorzitter van den Oorlogsraad, en zal zich nog verder moeten verootmoedigen voordat men hem weer in genade zal aannemen. In Rus land schijnt men niet van een eigen meening te honden, alles wat de bolsjewistische leiders decre teren is taboe. Valt het te verwonderen, dat de boeren langzamerhand genoeg krijgen van zulk een bewind en dikwijls terug verlangen naar.... V adertje, die toch ook niet zoo vriendelijk voor hen geweest is! Te Geneve is de tweede Opiumconferentie ge- opend, waar een regeling getroffen zal moeten worden ter voorkoming van den opiumsmokkel en ter beperking van de productie. Indien de conferentie resultaten zal afwerpen, zal dit zeer zeker een weldaad voor de mensohheid zijn. Want het gebruik van opium maakt van den mensoh een dégénéré, een nietsnut voor de beschaving. Tokio heeft dezer dagen weer eens een ramp beleefd. Een groot gesticht ging in de vlammen op, doch erger was dat daarbij honderdien per sonen het leven verloren. Wel wordt Japan en voornamelijk Tokio getroffen door ernstige rampen. Uit den Omtrek. ST. PANCRAS. Donderdagavond hield dé gymnastiekvereeni- ging „Sport Staalt Spieren" haar eerste openoare uitvoering in het café van dien heer Gerritsen. En de debutante, wier leven nog van recenten datum dateert, kan met voldoening op dezen avond terugzien, daar véle van hare verrichtingen met een applaus werden beloond. Herhaalde malen gaf zij blijk de lessen van haar leider begrepen te hebben. Speciaal het nummer dames-adspiraa- ten hoogspringen oogstte veel bijval. Doch ook de anderen hebben zich naar behooren van hun taak gek we ton. Minder gelukkig was de keus des declamators. Het eenige mooie op dat gebied gaf nog Mej. Tony Booy met haar liedje: „Het Russisch kind", dat dan ook het gemeend applaus wel bewees. Misschien aanleiding voor de vereeniging het bij eventueel weder optreden eens met eigen krach ten te probaeasn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1