A Laat nu Gehs RAPPORT omtrent de Qasvoorziening te Sint Pancras. i i Teneinde een zoo volledig mogelijk inzicht te verschaffen in het sedert eenigen tijd acuut ge-' worden euvel van tie lagen druk in de gemeente St. Pancras, gedurende dien tijd van het eten ko ken, is bet noodig een terugblik te slaan op der gelijke toestanden voorheen en wat in de laatste jaren gedaan is ten opzichte van de gasvoorziening van Sint Pancras. Allereerst dan moet teruggegaan worden tot 1914, toen door de Raden besloten werd een pa- rallelieiding te leggen vanaf de gasfabriek tot aan de veilingbrug te Broek o. L., teneinde de druk in St. Pancras en in het zuidelijk gedeelte van (Broek o. L. op beter psil te brengen. In het des tijds daarover ingediende rapport werd een bere kening gemaakt voor een buisleiding, die vol doende zou zijn voor een uurverbruik van 500 M3. deze vergrooting van het buizennet tot een der gelijke capaciteit zou verkregen wordien door het leggen van een parallelleiding van 225 m.M. van af 'die fabriek tot aan de Brqekerbrug, verder door te trekken miet een 175 m.M. leiding tot aan het eind van Broek o. L. Deze opzet is ech ter niet in zijn geheel uitgevoerd en wel werd en kel besloten tot het leggen der 225 m.M. leiding, maar werd de 175 m.M. leiding niet verder door getrokken dan tot aan de Vieilingbrug. Bij de .toenmalige afname werd een goede verbetering verkregen len bedroeg de druk te St. Pancras in de uren van het hoogste verbruik 40 m.Mi. Was die totale jaarproductie in 1914 ca. 600.000 M3., diezö steeg in de oorlogsjaren tot boven 1 millioen, met dat gevolg, dat in de uren van het hoogste verbruik ver boven de 500 M3. moest afgeleverd worden, wat wederom tot gevolg had, dat de druk zeer onvoldoende was. Door den ab- normalen tijd kon toen niets gedaan woredn, zoo- dra evenwel het groote uitbreidingsplan der gas fabriek ter sprake kwam, werd tevens een bedrag uitgetrokken voor het doortrekken der parallel leiding. In dien tijd deed zich het euvel van de naphtalinie geducht voelen door het gebruik van sLechte grondstoffen enz. in den oorlogstijd en waar volgens ervaring elders door de kamerovens de naphtalineplaag bijna geheel zou worden opge heven, werd bis loten met de uitbreiding van het buizennet te wachten tot na het in gebruik nemen der kamerovens, tie meer, daar juist in dezen, tijd de gasaflevering belangrijk daalde tengevolge van dien terugkeer 'tot meer abnormale toestanden en door die algemeien heerschende malaise. Toen dan ook die ovens in gebruik waren en de buisleiding zoo grondig mogelijk gereinigd was van naphta linie, kon geconstateerd worden, dat de druk tij dens de spitsuren voldoende was, dank zij de ver mindering der uurafname vergeleken bij den *ijd, toen de gasaflevering het millioen te boven ging. Nu is echter in vergelijking met vroegere jaren een totale verandering ingetreden in die afname van het gas, in zooverre, dat tegenwoordig het licht- verbruik bijzaak is geworden en het kookgasver- bruik hoofdzaak. Waren vroeger de spitsuren van' donker tot tien uur des avonds, thans is het spitsuur van elf tot twaalf des voormiddags, zelfs doet zich hier het verschijnsel voor, dat de spits tijd valt in het korte tijdsbestek van half twaalf tot kwart voor twaalf. Een van de voornaamste verminderingen van hst gasverbruik is dan ook wel ue achteruitgang van bet lichtgasverbruik, de ze achteruitgang wordt in de laatste iaren gecom penseerd door den vooruitgang van het kookgas- verbruik, zelfs stijgt in de laatste maanden juist, het daggasverbruik sterk boven dat van verleden jaar, terwijl het avondverbruik geleidelijk daalt, met dat gevolg, dat nu weer het punt bereikt is, waarop ieen hoogste uurverbruik kan geconstateerd worden, dat de capaciteit van het buizennet over treft. 1 Toen voor de eerste maal in begin October 1924 na de beëindiging van den zomertijd klachten in kwamen omtrent te lage druk en deze na con- troLe bleken waarheid te bevatten, was het eerste onderzoek naar de druk in hst overige deel van het buizennet om tie zien, of onverhoopt ergens een naphtaline verstopping bestond, deze drukop- narae, die bij het zeer wisselende verbruik op de dagen onderling noodwendig lang duurde, gaf als resultaat een zieer normaal drukverloop, nergens, was een zoodanig drukverschil, dat aan -een ver stopping kon gedacht worden. Om dit resultaat te controleeren langs een anderen weg, is toen op een Dinsdag, volgens opgedane ervaring de dag van het grootste keokgasverbruik van half twaalf tot kwart voor twaalf de totale uurafname ragegaan uit de gashouder- en meterstanden en gevonden, dat deze in dat kwartier bedroeg ca. 125 M3., gevende een uurverbruik van 4X125 500 M3. Er motet dus in dat kwartier een hoeveel heid gas door het buizennet vervoerd worden, ge lijkstaande met een uurverbruik van 500 M3. Van deze hoeveelheid gaat volgens het aantal verbrui kers naar het noordelijk deel van het verbruiks- giebied 200 M3 en naar het zuidelijk deel 300 M3. Met dit gegeyien, alsmede de doorsnede der bestaande buisleiding is theoretisch het drukver schil berekend tusschen de fabriek en het begin van St. Pancras en bleek dit 61 m.M. te moeten bedragen. Inderdaad wises drukopname in Sit. Pan cras uit, dat bij een begindruk van 80 m.M. aan ds fabriek daar slechts 20 m.M. overbleef. De waar neming klopte dus volkomen miet de theoretische berekening, zoodat thans die vraag overblijft, hoe verbetering tie brengen en te handhaven. 1 De oplossing is in tweeërlei richting te zoeken, ten eerste in vergrooting van het buizennet en ten tweede in den bouw van een gashouder te St. Pan cras, waardoor deze gemeente onafhankelijk wordt wat betreft de gasvoorziening. Reeds dadelijk kan opgemerkt worden, dat de laatste oplossing ook voor verrel toekomst de definitieve is, echter is de ze duurder. Het vergrooten der buisleiding, be staande uit het doortrekken der bestaande paral lelleiding vanaf de veilingbrug tot aan de zuidgrens der gemeente Broek op Langendijk wordt begroot volgens de1 thans geldende huizenprijzen op ca. f8000.dq drukverbetering hierdoor te verkrij gen zou 20 k 25 m.M. bedragen en in de spits uren dus ca. 40 m.M. bedragen ts St. Pancras. Gaat evenwel de stijging van het gasverbruik en met namel het kookgasverbruik in dezelfde mate voort als de laatste maanden, dan komt er over eenigen tijd wederom een vermindering .van druk. 'Hoe lang dus de verlenging van het buizennet wat capaciteit betreft voldoende zou blijven is onmo gelijk te zeggen, daar dit geheel afhangt van het tempo waarin het kookgasverbruik stijgt. Af doend is derhalve verlenging van het buizennet niet. Bij het maken van een gashoudertje wordt de gasvoorziening van St. Pancras geheel onafhan kelijk van het overigs verbruiksgebied in zoover re, dat bij vermindering van druk beneden een zeker punt vanuit de houder gas wordt bijgepast en de idrujs constant gehouden. Dit systeem is o.a. toe gepast op bet eiland Walcheren, waar elf dorpjes vanuit de Vlissingscbe Gasfabriek van gas wor den voorzien door middel van gashoudertjes. Waar deze werkingswijze uitstekend voldoet en waar de praktijk (ook in Dirkshorn), heeft aangetoond, tot dit systeem in alle deelen voldoet, daar wordt dit ook voor St. Pancras aanbe oren. De kosién van een gashoudertje van 300 M3. zonder bijzondere fundeeringswerken, dus op zandgrond, worden be- gToot op ca. f 11000. globaal, hierbij zijn met inbegrepen kosten voor aankoop van terrein. Resumeensnd kan derhalve aangenomen worden, tot bet maken van esn gashoudertje afdoende verbetering zal geven voor verre toekomst en het verlengen dsr buisleiding voor een zeker aantal jaren, afhankelijk van den vooruitgang van het kookgasverbruik. Daarentegen zijn de kosten van oen gashoudertje ca. f3000.hoqger als de ver lenging der buisleiding. Het motief van afdoende oplossing wettigt deze meerdere uitgave volko men, waarom dan ook de bouw van een gashou dertje het meest aanbevelenswaardig wordt ge acht. UIT DEN OMTREK - W ARMENHUIZEN. Naar wij vernemen zal op a Februari a.s. de nieuwe o.l. school omigszins feestelijk worden ge opend en zullen de schoolkinderen hierbij aan wezig zijn. Des middags zal er voor de ingezetenen van 23 uur gelegenheid bestaan de school te bezichtigen. - WARMENHUIZEN. De Eerw. Zusters uit Bergen zullen alhier op Dinsdag 27 Jan. arriveeren en in het Patronaat al hier worden ingehaald en toegesproken. ONTWERP-D1ENSTREGELING SPOORWEGEN 1925—1926. De Kamer van Koophandel ;en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar maakt bekend, oat te harpn kantore, Oudegracht 182 de ontwerp-aienstregeling 19251926 van de Neder Landsche Spoor wiegen voor belanghebbenden ter inzage ligt. Opmerkingen betreffende het ontwerp behooren voor of op 31 Januari a.s. aan het burea uvan den, hoofdinspecteur-generaal der Spoor- en Tramwe gen te 's-Gravenhage ingezonden te worden. HOESTSIROPEN voor Kinderen Mffnhsrdft's Borstsiroop 60 ct. MIjnhardt's Thijrasiroop 75 ct. Angvstroop (bij kinkhoest) f 1.75 Bij apothekers cn Drogisten. Nieuwstijdingen, Zomertijd. Minister Buijs de Beerenbijouck heeft geant woord op vragen van het kamerlid Braat betref fende de afschaffing van den Zomgertijd. De Mi.nkter zegt dat hij niet beschikt over gegevens, die hem zouden machtigen tot de ver klaring, dat het overgroote meerendeel van het Nederlandsche volk verlangend uitziet naar het over het eeheele jaar handhaven van den Amster- damschen tijd. nen wetsontwerp inzake den zoogenaamden Zo mertijd heeft het departement verlaten. Omtrent den inhoud daarvan kunnen, volgjens goed ge bruik. thans geen mededeelingen worden gedaan. DE ONTDEKTE MISDAAD. Aangaande de door Muijlwijk afgelegde bekente nis wordt het volgende vernomen Volgens zijne verklaring was zijnerzijds geen en kele voorbereidende maatregel in verband met da komst van den commissionair Busch, getroffen. Ook de opdracht aan de beide werklieden, een metselaar en diens hulp, om 's avonds terug te komen, hield met het later op den dag van 22 October* 1915 gebeurde geen verband. De veran deringen in de garage waren bijna gereed. Muijlwijk had nog slechts deze twee arbeiders in zijn dienst, en hiet was van te voren ook wel gebeurd, dat zij 's avonds kwamen overwerken. Toen Busch ver scheen, heeft Muijlwijk hem ontvangen op zijn kan toor, op de eerste étage, boven de breede gang die van dien Overtoom naar de garageruimte voert, en van welk kantoor een trap leidt naar de gara ge. Oude bekenden als zij waren, liep het gesprek over zaken, en kwamen financieele aangelegen heden aan de. orde. Muijlwijk drong er op aan, tot de commissionair hem opnieuw geld zou leenden. Busch weigerde dat met groote beslistheid, daar de ander reeds bij hem in achterstand was. Een twist ontstond, de bouwondernemer maakte zich daarbij zeer driftig met hiet bekende gevolg. Toen hoe, tot zichzelf gekomen, aldus Muijlwijk, zag tot welk ernstig gevolg zijn -drift had geleid, kwam onmiddellijk de getochte bij hem op, tot hij alle kans had onder verdenking te kotnen, een moord te hebben begaan. Na zich van Busch's portefe uille te hebben meester gemaakt heeft hij den vterslagene naar die garage gebracht. Daar nam hij een van de sinds jaren in zijn bezit zijnde groote verhutskisten, smeet er zijn slachtoffer in en zette de kist met inhoud op de plaats, waar ze de vorige week werden ontdekt. - 1 In de instructie is verklaard, dat Muijlwijk, toen hij daarna in zijn woonvertrekken kwam, er zeer ontdaan uitzag. Hij was ook zeer geagiteerd, toen de werklieden kwamen en zette de arbeiders drin gend tot spoed aan. Een der arbeiders zag op dien avond van 22 Oct. '15 nadat hij omstreeks half negen met zijn kameraad teruggekomen was, een kleine verwonding aan teen der handen van Muijlwijk De metselaar kreeg opdracht, verder aan het één-, steensmuurtje te werken, waaraan Muijlwijk bij dei komst der arbeiders bezig was. Hij had feitelijk die onderlaag gelegd. Er is nu gebleken, dat dit muurtje niet werd opgetrokkennaast doch op de kist, die slechts met evn laag puin en zand van enkele decimeters was bedekt. De „hulp" van den metselaar droeg de groote roode Waalstieenen aan, niet meer dan een vijf en twintigtal. Zijn maat trok het muurtjei verder op en Muijlwijk deed niets ton den werk man haasten. Dat de beidie werklui tijdens het metselen een hollen klank hebben waargenomen^ is tot nu toe niet gebleken. Wel hieieft het onder-, zoek aan het licht gebracht, tot het putje, in welks nabijheid de kist stond,.herhaaldelijk is over- geloopen, de kist bleek daardoor aan den buiten kant hier en daar vermolmd. Volgens deskundigen had dit echter op het vergaan van den inhoud zoo goed als geen invloed. Het „ontbindingspro ces" wordt op een gemiddelden duur van tien jaren geschat, en hiet ontdekte overblijfsel maak te daaTop geen uitzondering. Bij het onderzoek van het geraamte door den daartoe aangewezen deskundige en de niet minder nauwkeurige schouwing door de doctoren der jus titie heeft op het gebeente geen enkele fractuur aan het licht gebracht. Het gelukte evenmin de doodsoorzaak van Busch vast te stellen. Noch in cle kist, noch in de tot flarden vergane kleeren is een revolverkógel gevonden. Het gerechtelijk onderzoek wordt nog naar ver schillende zijden voortgezet. Er liep een gerucht, tot Muijlwijk zich in zijn cel van het leven had beroofd. Dit is niet gebeurd. De bewaking van den verdachte is van dien aard, tot hem alle middelen om zelfmoord te plegen, ontbreken. De anonyme brief, door den commissaris der Amsterdamsehe centrale recherche voor eenigen tijd geleden ontvangen en waarin mededeelingen werden gedaan over den moord op den makelaar Busch, bevatte ook een zinsnede, waarin gezegd werd ,dat de thans gearresteerde v. M. meer zou weten van den enkelen jaren geleden gepleegden moord op mr. Wijsman en den Verleden zomer gepleegden roofmoord in de De Biemerstraat te Den Haag. 1 De Amsterdamsehe recherche heeft zioh toen in verbinding gesteld met de Haagsche politie, die deze aanwijzing grondig onderzocht heeft. Uit dit onderzoek is gebleken, dat, wat het misdrijf in de De Biemerstraat betreft, elk ver band absoluut is uitgesloten. De politie meent nog steeds, dat degene, dien 'zii van deze misdaad verdenkt, zich terzake van inbraak en diefstal reeds in verzekerde bewaring bevindt. Tegen den hier bedoelden persoon zijn verschillende bezwarende dingen naar voren ge bracht. Ten opzichte van den moord op mr. Wijsman is uit het onderzoek tot heden toe niet gebleken, dat er eenig verband tusscben beide misdrijven bestaat. Het onderzoek der Haagsche politie wordt ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat de schrij ver van den anonymien brief zich niet komt aanmelden. Men zou hem dan kunnen vragen op welke gronden hij den moord op mr. Wijsman er hij betrokken had, en zijn getuigenis zou misschien van groot gewicht kunnen zijn. De instructie zal eqhter nog meer feiten aan het licht moeten brengen. Zooals de zaken nu staan ,zijn verrassingen niet uitgesloten, daar v. M., nu hij eenmaal den moord op Busch be kend heeft, misschien wel meer zal loslaten. De Haagsche politie houdt dan ook geregelcji voeling met de Amsterdamsehe recherche. „Het Volk" meldt: Van officieele zijde werd ook heden geweigerd 'de pers in te lichten omtrent de wijze, waarop de moord op Busch is gepleegd. Wij vernamen echter dienaangaande van betrouwbare zijde nog eenige bijzonderheden. J.l. Zondag heeft Van M., aan een geestelijke vermoedelijk ds. Le Boy, met wien hij een on derhoud had, geopenbaard, dat hij zijn geweten bezwaard voelde, daar hij van de verdhvijning wan Busch meer afweet. Den verdachte is daar op aangeraden, bij zijn eerstvolgend verhoor zijt geweten te ontlasten. Dit heeft hij, naar wij reed.? berichtten, Maandag tegenover den rechter van instructie gedaan. Van M. heeft, zijn wij wèl ingelicht, bij zijn ètoen afgelegde verklaring meegedeeld, dat hij op den bewusten avond Busch ontvangen heeft en bij een gesprek over een geldkwestie een hoogloopende woordenwisseling met hem heeft ge kregen. Toen Busch hem daarbij bepaalde ver wijten deed, zou Van M„ driftig geworden, Busch liebben aangegrepen en hem, na een oogenblik van vechten, tegen den grond hebben gesmeten. Busch bleef toen volgens Van M.'s lezing roer loos liggen en bleek dood te zijn. Van M. verklaarde, dat het niet onmogelijk is, dat hij Busch, toen hij met dfezen worstelde geworgd heeft. Zeker weet hij dit, naar hij voor geeft echter niet. In ieder geval ontkent Van M. ten sterkste, dat hij het voornemen had Busch van het leven ;te berooven. 1 l Toen Busch levenloos op den grond lag, kreeg hij in zijn angst, dat zijn daad zou worden ont dekt, de ingeving het ljjk te verbergen. Vooraf heeft hij zich toen het geld, dat Busch in zijn portefeuille had, toegeëigend. Volgens v. M. wa- ren dit eenige duizenden guldens, belangrijk min der dan het genoemde bedrag van f 12.000. Die watervloed, een eeuw geleden. Uit Zwolle wordt gemeld: Op 4 Februari a.s. is het honderd jaar geleden, dat ons land door een geweldigen watervloedj werd geteisterd, die vooral in de omstreken van Zwolle groote schade aanrichtte. Op verschillende punten braken de dijken van IJesel en Zwartewater, of liepen over. Met een geweldige kracht stortte het water zich in den laaggelegen polder Mastenbroek, waar alleen in de gemeente Zwollerkarspel meer dan dertig personen, waaronder vele gezinnen, veT- jdronken. In de Bethlehemsche kerk te Zolle was een groot aantal lijken geborgen. In de Hervormde kerk te Mastenbroek is een steen aangebracht, die de hoogte aangeeft van het water ter gelegenheid van den vloed. Na den watervloed zijn de dijken van IJssel Jen Zwartewater aanmerkelijk verbeterd en ver hoogd, doch voor enkele jaren slechts nam men een doorbraak van den IJsseldijk bij Hare ulo en 's Heerenbroek, in de gemeente Zwollerker- epel, niet als ongerijmd aan en werden de be dreigde punten voortdurend bewaakt. Wel een bewijs hoe noodig voortdurende con trole van onze dijken is. De roofmoord te Scheveningen. Fenigen tijd geleden gelukte het de Haagsche i recjherche nieuw licht te brengen in een oude moordzaak, namelijk den in Kerstnacht 1915? ge pleegden roofmoord op Gerrit v. d. Oever, wo nende Nieuwe Laantjes te Scheveningen. De politie heeft toen een vijftal 'personen gear resteerd als verdacht van dien moord. Zooals men zich misschien zal herinneren, ver nam de politie door een toevallige omstandig beid ,dat er voor het huis van v. d. O. een boom gelegen liad, welke in den nacht van den moord gestolen is. 1 1 Van de indertijd gearresteerde personen hebben vier voor den rechter-commissaris bekend den boom gestolen te hebben. Zij beweren echter met den moord niets uit 'staand e gehad te hebben en ook niets er van te hebben geweten. Tegen hen kon ook niets ver zwarende worden aangevoerd, zoodat de justitie geen termen aanwezig achtte, hen langer in, ar rest te houden. Voor den vijfden verdachte liep het onderzoel echter niet zoo gunstig af. Tegen hem konden verschillende zeer bezwa rende aanwijzingen ingebracht worden, zoodat eet ernstig vermoeden bestaat, dat hij den moorij gepleegd heeft. 1 Naar het Corr. bureau thans verneemt, is -d< instructie in deze zaak gesloten en zal de officia van justitie binnen enkele dagen verwijzing naa: de openbare terechtzitting verzoeken. Men neemt aan, dat het vooronderzoek vol 'doende bewijzen heeft opgeleverd, om met d< openbare behandeling te kunnen aanvangen. Slachtoffers der vtprjeiding. Te Roosendaal werd weer een jongeman geaf resteerd ter zake verduistering in dienstbetrek king. Het is weer een feit meer op de lange lijs van dergelijke vergrijpen, door jongelui, te Bon sendaal op rijks- of particuliere kantoren werk zaam bedreven in den lattsten tijd. Wat hiervan de oorzaak is? vraagt de „N. P Crt." De onmiddellijke nabijheid van Antwei pen, de gemakkelijke manier er te komen en bo venal de gunstige stand van den gulden, die he nog meer dan anders er toe overhaalt te profitee ren van dingen, die in een provinciestad onbe reikbaar zijn. Zondags of in de week trekken ze er met heel groepjes naar toe. Ouderen, die den weg ach'te de schermen in Antwerpen kennen, maken t jongeren spoorwijs... Ontstellend is dan ook meei male nwat er daar zich zooal afspeelt. En telkens meer geld wordt kapot geslage de behoeften worden steeds maar grooter. Ei wordt gerookt en gesnoept en geleefd, alsof kap talen ten dienste staan. y Doch ineens barst de bom en dan leest ma weer in de krant: Op dat rijkskantoor, of dat hat delskantoor is er weer een gearresteerd. Eve schokt het, doch... alles gaat wteer zijn ouden gaaf Het jammerlijkste van alles is, dat er zoo mi nigeen, die dubbel en dwars de gevangenis ve diende ,vrij blijft rondloopen. Dat zijn die typei die d-e jongie gasten als vriend beschouwen zoolas ze er van kunnen profiteeren. Zij maken plezit van het geld, dat aankomende jongens maar te dikwijls op onrechtmatige wijze zich verwe ven. Zij voeren hen binnen in Antwerpsehe Brusselsche kringen, waarvan men onder fatsoe lijke menschan niet spreekt. En barst dan de bot komt dan eindelijk uit, waar het geld vandan komt ,dan trekken ze zich terug en weten zit te verschansen tegenover de politie en jus tit1 die o zoo graag hen bij den kraag zou nemei doch zoeken blijft naar bewijzen. Nu zijn er weer slachtoffers over eenigen tij volgen anderen. De' begrafenis van de slachtoffers van h< auto-drama, dat zich Zaterdagavond te N ij meg aan de Waa lheeft afgespeeld en waarbij de 3 jarige heer Ophuysen diens vrouw en 11-jari dochtertje zijn omgekomen, heeft onder buiteng woon groote belangstelling Woensdag plaats g had. Voor de woning in de Mesdagstraat stond* 'honderden personen en ook bij de begraafplaa „Rustoord", tot welke slechts enkelen waren t<* gelaten, waren talloos velen tezamen gekomen. I drie lijkwagens waren omhangen met bloemei Achtereenvolgens had de teraardebestelling in e< gemeenschappelijk graf plaats van den man, vrouw en het kind. Aan de groeve werd het woor gevoerd door ds. Posthumus Meyjes, mej. Nek directrice van de school, waarvan het meisje lee linge was, en een familielid. De plechtigheid maakt eop allen, die haar bi woonden, diepen indruk. H®t leven in de Hoofdsta Een gruwelijke inzet van 't Nieuw Jaar. De Apachen van Amsterdan Het spoorwegongeluk. Een b: kend man als slachtoffer van het va de tram af springen. Mr. de Vrie ze en de caféhouder uit Zandvoor Louis Bouwmeester. De ontdekking van een gruwelijken moord het romantische doch ontzettende vinden van h< lijk van een sinds tien jaar verdwenen stadgeno* behooren gelukkig tot die gruwelijke uitzonde ringsgevallen, die een menschenleven in het ff heuegn blijven. Het drijft den spot met alle bi schouwingen over hoogere beschaving en verb)1 tering der zeden, van terugdrijving der ruwhei' Het doet meer denken aan de dagen, toen verborgenheden beschreef en alles wat in toonee draken of halve- s tui vers-roman s nonsens sch-r" wordt nu zeer mogelijk, bestaanbaar. Met een we pats zijn we een halve eeuw achteruitgeslage 't Zijn nu niet de afschuwelijke toestanden zooa die blijkens de vader- en moedermoorden o1 der de laagst-ontwikkelde plattelanders schijn' te bestaan, maar we zien nu hiet beestachtij moord gedoe oprijzen in kringen, waar mien eien financieel „schwindsltje", doch zooiets mogelijk zou hebben geacht. Zieker onder de genbouwers", makelaars, die oorspronkelijk wen lieden (timmerman of metslelaar) waren, treft TCif rare gasten aan, ruwe elementen, onhebbelijk re1 hun gemis aan beschaving, „huisbazen", zooals vroeger werden geteiekend; doch tot zoo'n misdaj in die kringen mogelijk was, zal velen als een do' derslag in de ooren hebben geklonken. Het te kent de mentaliteit. Het geeft te denken over I* peil van heel dien „ctercle." Binnenkort hoop dezen brief niet alleen over dit speciale geval over die gehetele wereld interessante bij zonder"1 den mede te deelen. 'Arm Ai „intens" als een c café's en bioscoopje ken, neem steedsch i Paris de Bohèn vol-snijder dood ronc wie elke hadden n« makend n Ook Ai de Weste de minste brief niet thuis hoor niet wistei mei door ker werd het „gete vooruit in 't Jaar hebben al nu wel gri lukkig wa avond do< overduever teekenis a Erger g de tram s gegispt. I tjes glimli beeld den bli oordeel, d toujours." te wijten hij 't zijn medelijdien eenige sch kind of ie hoogte is. tergr'aafme sterdam. leven verli 'Wie weet zijn gezel: tram spro te zeggen maar ik w Alles we café Parkz de Nassau] zoowel voo ook voor scheien eer rechtbank, den, heel zeer huma vergoed. En had roemdste lf wiens pLeic ren om er hooren misdadiger maakt. Ma; wijze op hie gen het vol pleidooi, da dat absolui was aan d< allerlei wij Ja, een i telijk vast. hoogstgeva «lelijk verbi maar ook 1 gen, de str die zoo'n 200-oerster bet Dogma rat een sch was in elk was en hij Van de put en o m ook zes m; Voortsche 1 voor dit fe taken, sta; Onze ant Calviuistisc teel kan zij te desnood ten aangeg Heester esi Het terugw tem het vi ls natuurlij <toch we wi ^t," noem teuewnden Een slot da 'n Maan< Uaven, zat teülegierifir nV/iesje-f 1 gloren, gie ptgen, die) 'te luiden

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4