Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdae 81 Januari 1926 per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER Halier- Petroleumkachels Fa. HOUWING - Mient 7 HIKE BREIJER's HOi 13 i KLcrmai M 84e Jfifttj WE LASIGEDIJKIR (OIRAVT. Deie courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. 1BOHHII EHTSFBIJB REDACT KUR-UITttK VBB BDSIlt: Woordaciiarwoude. paus uu xa hkiehïi*s. Vei 1—refeli 71 ct^, elke re«el neer et. Grut» letters of ▼ignettra toHn dut plutainti kortkni. Brieves rechtstreek* m dee Uitfevar ler bestaat uit twee Bladen. EERSTE BLAD. steeds de beste. Tel. 644 Alkmaar. REVUE VAN DE WEEK. 27 Januari. De Senaat heeft toch nog twee vergaderingen noodig gehad om het ontwerp-Rutgers betreffen de Plaatselijke Keuze ten tweeden male aan het oordeel van de Eerste Kamer onderworpen, ter aardie te bestellen. Bij z.g. gemengde stemming is Je initiatief-wetsvoordraeht van deh anti-re volutionairen afgevaardigde (met 20 tegen 28 st. geduikeld. Gelijk te voorzien was!... Vrijheidsbonders en soc. dem. stonden hiér schouder-aan-schouder, eerstgenoemden bij het stemmen tegen; de andere „roode" groep in het steunen van het voorstel om bij de drankbestrijding te onzent de Plaatse lijke Keuze in te voeren. Ik zal nu op het pro en tonlra. voor de zooveelste maal bijgebracht t.o. van deze kwestie, niet ingdaan. Zeer veel invloed had, bij de verwerping van het voorstel-Rut- gers, de overweging, dat nog geen dertien! maanden geleden, zooals de chr. hist, senator Mr. de Vos van Steenwijk „onderstreepte", de Eerste Kamer een ontwerp-Rutgers op 't nu aanhangige gelijkend als twee druppelen waters op elkaar, had verworpen. De ehr. hist, stemmen gaven hier vrijwel den doorslag. En dit votum zal zeker niet „warmer" hebben gemaakt de ver houding tnsschen anti-revolutionairen en de ehr. historische fractie in en buiten het Parlement, Ofschoon prof. Slotemaker de Bruine, behoorend tot laatsgenoemde politieke .partij, in enthousi aste taal het ontwerp-Rutgers bepleitte. Dit is hu voor onafzienbaren tijd van de parlementaire taan. De Senaat, die Donderdag j.l. nog een ver gadering met gesloten deuren hield, waarvan be weerd wordt, dat zij aan de vlootkwestiën e.a. zou gewijd zijn geweest, is tot nadere bijeen roeping gescheiden. Vermoedelijk tot begin of half Maart, als wan neer de Eerste Kamer den ganschen Begrootings- arleid heeft aan te vatten. Wij kernen nu op de kentering van eerste tot tweede maand van 192-5, over een paar weken hervat de Tweede Kamer hare werkzaamheden. En 't zeggen is, dat zij nog wtel, tot half Mei zal hijeen blijven. Vooral de Pensioen-wetten, wor sen die nog behandeld eischen heel wat van zelfbedwang en zelfbeperking onzer volks-gede puteerden Op de politieke markt wordt 't, vier maan den voor de fameuse kiesmaand, 1925, steeds roeriger. De tijdingen uit katholieke richting lui den zeer bemoedigend voor hen, die geen schis ma, scheuring begeeren. Tusschen den „St. Mi- 'chaël"-Bond en den bemiddelaar prof. Aenge- hent, werd overeenstemming bereikt. De Bond wenscht een Centraal Lichaam volgens het sys teem van Eyvenredige Vertegenwoordiging in de R.K. Staatspartij. Of op dezen grondslag pais-en vre lein dezen lering zullen worden bereikt, is fog niet zeker. Wel waarschijnlijk. Te boeksta- 1 ^en valt de geboorte van een zooveeelste nieuwe Politieke partij. Genaamd die van het Vader- landsch Verbond. Waarin dan de Liberale Partij yan Mr. S. van Houten, die mej. Van Dorp in de Tweede Kamer vertegenwoordigt, zal wor den opgelost. Deze splinternieuwe groep staat lichtelijk vijandig tegenover vrijhandel. En op dien grond heeft mej. Van Dorp, de figuur ^an eerlijkheid en karaktersterkte, zich afge scheiden. Zoodat de kans, dat na het Stembus- votum van Juni a.s. deze afgevaardigde Volks vertegenwoordigster zal blijven, minder dan ge ring moet worden genoemd. Men weet, Mr. Troelstra gaat rust nemen, schei den van het openbare leven, 'tls een mooi, svm- pathiek denkbeeld, door het Nederl. Vakverbond voorgesteld, om als huldiging van mr. Trotel- stra's groote prestatie voor de hem dierbare ue- ginsejen, een rust en vaeantieoord voor de moFderne arbeiders te stichten. rit de rubriek van het „Algemeene Nieuws" valt aan te teekenen, dat het rapport-Nol ting tot reorganisatie van Posterijen, T. en T. gewei- dige ontstemming heeft berokkend, zelfs ver bittering, speciaal in den kring van de com miezen-titulair. Men heeft hier te doen met een j muis, dat vrij-lang staartej zou kunnen blijken te hebben. Te vermoeden is, dat Exc. van Swaay het uur zal zegenen, waarop hij eindelijk Van den loodzwaren last der Waters (dat-portefeuille zal zijn verlost.!... - Geboren is de Staatscommissie voor het Onder wijs (normale ontwikkeling, 'salarieering, enz.1) onder leiding van den anti-rev. leider Mr. Rut gers. Zeker is, dat minister De Visiser niet zal beleven als bewindsman, wat deze Com missie de Regeering zal hebben in overweging te geven. Plannen zijn ontkiemend tot algeheele reorga nisatie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap, 'tWordt tijd! zullen velen, met mij, ook van gansch-neutraal standpunt, zeggen. Bit de jongste Personalia: Mr. van Heemstra, de Gouverneur van Suriname, is den 23en uit Patria naar Paramaribo teruggekeerd, naast Willem Mengelberg is, als dirigent van de uitvoeringen in het Amsterdamsche Concertge bouw, benoemd de heer Pierre Monteux. Van Rijkswege is Louis Eouwmeester, die van Amster dam f4000 eere-lijfrente per jaar kreeg, f 1000 daarbij toegekend. Jhr. van Citters, de Commis saris der Koningin in Gelderland, heeft zijn plan aangekondigd, om welhaast de Kroon ontheffing te vragen van zijn ambt. •In de jongste misdadigheidsrubriek neemt de '„eerste plaats" in het afgrijselijke geval van den Amsterdamschen aannemer Busch, wiens geraamte kort geleden werd gevonden. Van Muylwijk, de verdachte, heeft ten leste bekend yBusch te heb ben gewurgd. Eteyn groot, moeilijk te doorgronden net van geruchten, verzinsels etc. is om dit ver schrikkelijk moord-geval van 1915 geweven. Men heeft af te wachten de verdere „onthullingen". Verder vindt ik o.m. op d'e lijst der jongste „criminalia" het geval van eene Haagsche peu- sionhoudster, die door geldzorgen gefolterd!, 'brand stichtte in haar huis aan de Amalia van 'Solms-stxaat. De vrouw heteft bekend. Er is het geval van treinroof, gepleegd ten nadeele van een Hagenaar in buitenlandschten trein. Er zijn vele, vele valscbe guldens in omloop, vooral in de Rotterdamsche streek. De politie loofde f500 pre mie uit voor dengeen, die hier licht zal versprei den. Te Zwolle was eene roovers-bende in actie, dia zich ook in de lokalen van de Katholieke Land- 'bouwbank aldaar van gelden poogde meester te maken. Zij kwamen van koude kermis thuis, doch wisten te ontsnappen. Te Tholen had een verschrikkelijk familie-dra ma plaats. Een arbeider, vermoedelijk aan ver standsverbijstering lijdend, bracht vrouw en dochter ernstige wonden toe. De man, vader van zeven kinderen, pleegde daarna zelfmoord. Tenslotte: Briedee, de voortvluchtige directeur van de Brusselsche Bank, is (dank zij goede lis tigheid van onze recherche) te Londen gepakt. i Van de jongste ongelukken vermeld ik: het jammerlijk verdrinken van een jeugdigen musi cus, lijder aan vallende ziekte, in Den Haag, aan den Noordwal. Mr. Bomans, het Katholieke Ka merlid, had te Haarlem een autobotsing, waarbij twee zijner kinderen gewond werden. Te Zwolle stierf eene dame tengevolge van gasverstikking, terwijl haar dochter in ernstigen toestand ver keert. Wij hadden, Zaterdag 24 Januari, zo otogen half vijf des middags, de zonsverduistering. Wij hebben er in Patria bitter weinig van bespeurd. j 1 Hoogstens door het ietwat vroeger moeten aan steken der lampen. Dat beteekende niete. Zooiets gaat de aandacht der „kritieklooze massa" heel snel voorbij.! Speciaal Corsettenmagazijn ALKMAAR Mient 17 Tel. 526 Ruime sorteering: CORSET I EN m. elast'eken binnenband HEUP-CQRSETTEN SPORT-CORSETTEN en BUSTE HOUDERS - BUIKBANDEN in alle soorten - RECHTHOUDERS en RECHTHOUDER-CORSETTEN SOÜSBRAS «n ROKBESOHERMERS ELASTIEKEN KOUSEN Dames-V erband JARRETELLES en ELASTIEK Alle onderdeelen voor reparatis. (Depót Palthe Almelo) BUITE-NLANDi De gezanten van Engeland, Frankrijk, Japan en België, alsmede de zaakgelastigde van Italië, hebben Maandagmiddag ingevolge opdracht hun ner regeeringen aan den nieuwen Duitschen rijles- kanselier een tweede collectieve nota inzake dc entruiming van de Noordelijke zone van het Bijn- 1 land, de z.g. Keulsche zone, ter hand gesteld. Deze .geallieerde nota heeft door haar scherpen toon in 1 de kringen der Duitsche regeering een buitenge- I woon onaangename indruk gemaakt en reeds den dag nadat de geallieerden hun nota naar Berlijn hadden gezonden, werd te Parijs het Duitsche antwoord overhandigd. Opnieuw vraagt de Duit- seho regeering om een spoedige toezending van het rapport der intergeallieerde militaire eontrole- Commissie. De Geallieerde nota bevat opnieuw een uiteenzetting van de Duitsche tekortkomin gen inzake de ontwapeningsbepalingen van het Verdrag van Versailles, doch volgens de Duitsche regeering worden deze tekortkomingen niet in de nota gemotiveerd. De Duitsche regeering is van meening, dat een vertraging in de ontruiming van de Keulsche zone slechts had kunnen plaats hebben indien de veiligheid van Frankrijk in ge vaar zou worden gebracht door een niet gepro- voceerden Duitschen aanval. Opnieuw is er weer een conflict ontstaan tusschen Duitsehland cener- zij'ds en de geallieerden anderzijds. En tot over maat van ramp meldt een Engelsch blad, dat het rapport waarvan Duitsehland de spoedige publicatie verlangt, nog wel een tijd zal uitblij ven .De ontwikkeling van dit conflict moet door geheel Europa met groote belangstelling worden afgewacht. De Duitsch-Nationalen, die hun zege tocht met de verovering van het rijksregeerings- kasteel in Duitsehland begonnen zijn, rukken ver der op en zijn er thans in geslaagd de sociaal- I democratische, Katholiek-democratische coalitie in Pruisen omver te werpen, waardoor de weg naar het regeeringskasteel van Pruisen voor de Duitsch Nationalen gebaand is. Met leedwezen slaat ieder Democraat en Repu- plikein in Duitsehland de gang van zaken gade, en de indruk die in het buitenland gewekt wordt door deze geweldige reactie, valt niet te beschrij ven. Elke poging van de Duitsch-Nationalen om de- verloren macht in het Duitsche rijk te her winnen, wordt in Frankrijk en vooral in het kamp van het Nationale bloc met leedvermaak gade gesiagpn. 1 De leider der Engelsche liberalen, de heer As- quith, is dezer dagen door den Koning tot Peer verheven. Hoewel verdiend, wekt deze benoe ming groote bevreemding, want reeds jaren lang had Asquith den titel van Pteer geweigerd te 'aanvaarden, en nu komt plotsjeling het bericht, dat Asquith voortaan Earl van Oxford zal hee- ten. De geweldige nederlaag der liberalen bij de vorige verkiezingen, schijnt ook hun leider murw gemaakt te hebben. In China is de burgeroorlog, die voor de zoo veelste maal is uitgebroken, nog niet geëindigd. De verwarring in het onmetelijke rijk is zoo groot dat een uiteenzetting van den huidigen toestand, talrijke kolommenzou efcehen. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland zijn in een gevaarlijk stadium gekomen. De Fran- sche gezant te Moskou Herbette, heeft opdracht ^gekregen de onvoorwaardelijke erkenning der oude Russische schulden te eischen. Zoolang daarom trent geen overeenstemming wordt bereikt, zul len besprekingen ove reen handelsverdrag doelloos blijven. Deze belangrijke instructie zal in de ko mende dagen nog tot belangwekkende verwikke lingen tusschen Frankrijk en Sovjet-Rusland leiden. i in Marokko schijnt langzamerhand de opstand te verloopen. Thans wordt gemeld, dat de Span jaarden meester van het terrein zijn geworden en dat de opstandige" rebellen geheel ingesloten zijn. Het is te hopen voor de rust, in Afrika, dat werkelijk de bloedige revolutie der Mooren geëindigd is en dat het opbouwingswerk der Span jaarden voortgezet kan worden. Tenslotte moet de nieuwste revolutie in Chili nog gemeld worden. De officieren hebben daar 'gebruikelijkerwijze het regeeringsgebouw ver overd, waarna zij een voorloopig bewind gevormd hebben. Van veel belang voor de buitenwereld is deze revolutie bepaald niet. Plaatselijk Nieuws j OUDKARSPEL. 1 Verloren: 1 1 bruine ceintuur. I Gevonden 1 R. K. kerkboekje. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. OUD'KARSPEL. De Tooneelclub „Jong Leven" van de Bond van Staatspensioneering Oudkarspel—Noordschar- woude, hoeft- een uitnoodignig van de Federatie Alkmaar ontvangen om op Zaterdag 21 Februari een Propagandaavond te geven met het stuk Oud en Arm voor de. af deeling van den Bond voor .Staatepensionneering te Castricum. ZUIBiSCH AR W OUD®, f Doo rhet plaatselijk Comité alhier is ten be- behoeve van het nieuwe neutrale ziekenhuis te Alkmaar een som bijeengebracht van f7444.75. Zoowel aan de gevers der grootere en kleinere giften als aan degenen, die deze giften hebben 'verzameld, betuig ik mijn hartelijken dank. Zij kunnen met voldoening op hun werk terugzien. BROEK OP LANGENDIJK. De Weled. heer F. H. Hoek, leeraar aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk, gaf in het Café Welgelegen, alhier een tweetal cursusavonden, met lichtbeelden voor de schcenmakers-patroons-vereeniging Langendijk en omsireken. De eerste avond was gewijd aan een speciaal overzicht van leerlooierij, huidensoorten en con serveering, alsmede huidbeschadiging. De 2de avond meer bepaaldelijk over de moderne snel of vacheleerlooierij, verzwaring van leder door looi stoffen, en de practische toepassing van zooileder voor den schoenmaker. Beide avonden waren zeer leerrijk voor de schoenmakers die in flink getal deze cursussen volgden. BPOFK OP LANGENDIJK. De heer J. v. Vliet, thans woonachtig te Zuid- seharweude, hoopt 3 Febr. a.s. den dag te her- denkon dat hij 40 jaar aan den Langendrjk als schoenmaker werkzaam is geweest.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1