ten lli-113. Dinsdag 8 Februari 1986 84e Jaargang NOi 14. laTEHB. TiLEmnm M NIEU WE LAHGEDIJKER COURANT. Plaatselijk Nieuws - OUBKARSPEL™ Kolven. De eerste ontmoeting tusschen de kolfclub „Vol harding" van Oudkarspel en de Sociëteiten „Bij eenkomst als Vrienden" van Oudkarspel, „Ons noegten" van Noordscharwoude, „Vrienden- ring" van Noordscharwoude, en „Op Maat" van Suidscharwodue, heeft Zondag j.l. ten lokale van len heer C. Vis alhier plaats gehad. De leiding berustte in handen van de kolfclub „Volharding". Er werd gekolfd in 3 series: De uitslag van leze match is als volgt: Kolfclub „Volharding" Oudkarspel Punten'. Kat 153 ET. Aarts 165 P. Gelder 167 i Vlug iso Paarlberg 155 J. Gelder 144 Totaal 964 Sociëteit „Bijeenkomst als Vrienden" Oudkar- pel: t Quant 195 Kroon 162 L Eecen 176 J. Schrieken 179 Evers .231 Vlug 182 Totaal 1105 Sociëteit „Ons Genoegen" Noordscharwoude: Goudsblom 177 Jes 190 1. Langendijk 187 Balder I68j D'. Keppel 162 9i. Blom 161 Totaal 1045 Sociëteit „Vriendenkring" Noordscharwoude: Dekker 151 Pranger 206 Pranger 179 Timmerman 178 Kostelijk 172 Langedijk Totaal Sociëteit „Op Maat" Zuidscharwoude: 7'. Kostelijk Hagenaar Molenaar Glas Luijting Reijrue 175 187 186 192 174 ,171 185 1095 Totaal De stand is dus als volgt: „Bijeenkomst als Vrienden" met 1105 p. „Op Maat" 1095 „Vriendenkring" 1061 „Ons Genoegen" 1045 „Volharding" 964 De volgende bijeenkomst heeft plaats Zondag Februari a.s. in „Conoordia" te Noordschar- oude. - OUDKARSPEL. Naar wij vernemen zal Zaterdag 14 Februari orden opgevoerd in de zaal van den heer Vis Ihier het tooneelstuk „Allerzielen". Tevens kunnen wij mededeelen, dat plannen 28taan om binnenkort een kunstavond te geven genoemd lokaal, waar o.a. zal optreden het annenkoor „Orpheus" van Alkmaar, met mede- erking van den grooten violist Schuurman e.a. - OUDKARSPEL. Verloren Een kokertje met scheermesjes, dichtingen bij den Gemeenteveldwachter. - NOORDSCHARWOUDE. Gevonden s ■n leesboek. handtaschje. Terug te bekomen bij de politie te Noordschar- oude. - BROEK OP LANGENDIJK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en daaronder ressorteerende hulppostkantoren, «rd gedurende de maand Januari 1925 ingelegd 3076.37, terugbetaald f4289. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boek- draagt het nummer 797. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering (25ste Jaarvergadering) van het ekenfonds „Steunt Elkander" in het lokaal van ,Q heer Vijzelaar. De voorzitter opende de ver- dering, met zijn blijdschap uit te spraken, over d goede jaar dat de Vereeniging doorgemaakt ft- Spr. hoopte, met het oog op de agenda, op korte, doch zakelijke bespreking der zaken. Na voorlezing en goedkeuring dar notulen, uit.het verslag van den penningmeester, het kassaldo 1 Januari 1924 bedroeg f 1474.38 eat vangsten hadden bedragen f2448.45, totaal 22.73, de uitgaven waren geweest f 1706.72 1 Januari 192£ in kas f 2216.11. Het batig saldo over 1924 bedroeg f741.73. Dit jaar waren 35 ziektegevallen geconstateerd, terwijl er 990 ziektedagen uitbetaald waren. Bij monde van den heer J. Blom (LJfs) werd namens de commissie gerapporteerd, dat alles in orde bevonden was bij den penningmeester. Na dankzegging door den voorz. aan de comm. voor hunne gedane werkzaamheden, benevens den penningmeester voor zijn beheer, werd overge- .gaa ntot het benoemen van ©ene nieuwe com missie, welke samengesteld werd uit de heeren J. Blom (IJfs), O. Stam, en als plaatsvervan ger P. Bakker Cz. Behandeld werd nu het puntVaststelling uit- i keering voor de e.k. 3 maanden. Het bestuur stelde voor: de uitkeering te bren- gen op f9 of fl.50 per werkdag. De heer J. Biersteker was voor verlaging van contributie, doch de secretaris was hiertegen met het oog op j de behandeling zoo aanstonds op de Bondisver igadering van het Huish. Regiem, waar vastge legd wordt 21/2 ct. per wtadkende g-uldlen. Na verdere bespreking werd het bestuursvoorstel aanvaard, ingaande op 2 Febr. a.s. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat er 2 gewone ledenvergaderingen en 9 bestuursvergaderingen hadden plaats gehad. Het lediental was van 217 gedaald op 209. Overleden waren 3 personen. Het ziektecijfer was 16 pet. geweest, en het ziekte- nummer in het register was gestegen in 1924 van 430 op 465. Malariakoorts was niet gecon stateerd. doch 8 gevallen van influenza, en voorts de bekende ziekten. De aftredende bestuursleden de heere nStammes voorz. en J. "Weder comm. werden herkozen, en namen Re benoeming met idank voor het in hun gestelde vertrouwen aan. j(In comité behieldten de gekozenen hunne zelfde functie). Mededeelingen en ingekomen stukken. De secretaris deelde mede dlat de verloting „Sanatoriumfonds'' had plaats gevonden. Ingekomen was een brochure „Wat ieder van de Ziekteverzekering: weten moet". Deze is ver- krijgbaar tegen den prijs van 10 ct. Goed gevonden werd een aantal exemplaren te bestellen voor de leden van het fonds. Daarna werd de beschrijvingsbrief besproken van den Provinc. Bond van Ziekenfondsen in Noord-Hol land voor de Alg. Verg. op 11 Maart a.s. in j ,Krasnapolskyte Amsterdam. Vervolgens kwam j ter sprake biet Huish. Regl. voornamelijk art. j 14 en 27. contributie en uitkeering. Goedgevon- den het te aanvaarden, doch ook met de bepaling i voorgesteld in het schrijven van den Secr.-penn. i van den Bond d.dl. 12 Jan. 1925, inzake ont- 1 heffingverleening voor den tijd van een jaar. De begrooting 1925 van den Bond werd goedgekeurd', Tot afgevaardigde naar de B011 dfevergadipring werd benoemd het bestuurslid C. Baldler. Voorstellen voor die vergadering „geen leden overname van fondsen die zich van den Bond) hebben afgescheiden." Men ga accoord met het voorstel van het hoofdbestuur van den Bond, inzake ontheffing vragen voor den tijd van 1 jaar, doch voor nieuwe 'leden de nieuwe contribueering toepassen. Ingekomen voorstellen: geene. Een voorstel op de vergadering gedaan door den heer T. Kliffen, om bij ongevallen, geheel geen uitkeering of dé geheele uitkeering te verstrekken van het fonds, werd aangehouden tot de e.k. ledenvergadering De secretaris zou zich tot Mr. Elink Schuur- j 'man wenden in deze om advies. Verslag der Dis tri ets Vergader ing van 7 Jan. J 1925, gehouden te Alkmaar. De secretaris bracht hierover verslag uft, en deelde mede, dlat de vereen. „Steunt Elkander" alhier besloot om af- wijzend te beschikken over de voorgestelde vra- gen: Acht u het wenschelijk dat er naast uw j districts-voorz., een districts-bestuur aangesteld 1 wordt. Acht u een districts-reglement wensche lijk. Op de vraag; op welke wijze moeten de kos ten van district betaald worden. A. Zooals thans uit de Bondskas. B. Uit extra oontribntie uit het district; C. subsidie uit de bondfekas, werd j •geantwoord, dat vergaderingskosten b.v. zaalhuur, porto's en reiskosten van den districts-voorzitter uit de bondskas betaald moeten worden, maar de kosten der afgevaarden naar een districts-verg. worden betaald door de afdeelingen zelf. j Tot districts-voorz. voor distriöt II werd be noemd de heer J. Bakker, Broek op Langendijk en tevens als bondabestuurslid in de plaats van 1 den heer J. Kuiper, die bedankt had. Aan de orde was nu de bespreking der toege- (zondene circulaire aan de leden „Verplegings- kosten in het Ziekenhuis". De secretaris leidde j de bespreking in, waarop hem daarna verschei- dene vragen werden gesteld, diie beantwoord wer- den. Medegedeeld werd dat binnengekomen wa ren bij den secretaris 32 adhaesiebetuigingen en 72 aangiften om lid te worden (hoofden van ge- zinnen) van de op te richten vereeniging. De 'voorloopige commissie bestaat uit de heeren J. j Bakker, W. Giltjes, Mr. Glas Pz., Jc. Kruk en 1 P. Stammes. De heer Giltjes deelde mede dlat dez evereeniging absoluut los staat van „Steunt Elkander" al is het dan ook, dat het voorloopig alleen voor bare leden is, over deze zaak, aldus Giltes, wordt dan ook van avond voor het laatst in de vergadering van „Steunt Elkander" ge sproken. Besloten werd, nadat de commissie de voorloopige werkzaamheden geregeld zal hebben, eene vergadering gehouden zal worden, tot de finitieve oprichting en vaststelling van een en ander. Bij de rondvraag werd er op gewezen, dlat jonge menschen vooral lid moeten worden van „Steunt Elkander" zulks met het oog op de .nieuw op te richten vereeniging, alsmede de oon- tributieheffing in de toekomst. Daarna gjuiting door den voorz. met een woord van dank aan de leden, donateurs, en de dokter voor zijne hulpvaardigheid Steunt Elkander" steeds betoond. Uit den Omtrek. - KOEDIJK. Zaterdagavond vergaderde het „Onderling On dersteuningsfonds bij Ziekte" onder leiding van den heer C. Beets. De voorz. opent deze jaarvergadering met op gewektheid, omdat het voor de vensteniging een gunstig financieel jaar is geweest, wat tevens in sluit, dat de leden weinig met ziekte te kamnen hebben gehad. De vereeniging heeft zeer nuttig werk verricht, nl. door het oorichten voor onder linge hulp bij ziekenhuisverpleging. Hierna worden de notulen gielezian en goedge keurd. De voorz. doet mededeeling, dat dóór de zie kenfondsen, die afgescheiden zijn van den Prov. Bond, een Federatie van Ziekenfondsen is opge richt, ten doel hebbende het overnemen van el kanders leden bij verhuizing, waarvoor door de heeren S. Brugman te Heerhugowaard, Jn. Kuiper te Noordscharwoude en C. Beets te Koedijk een contract is samengesteld dat door de deelnemende vereenigingen zal worden ondertaekend. De vergadering hecht hieraan haar goedkeuring 1 Hierna geeft de voorzitter verslag over de nieuw opgerichte vereeniging. Het aantal leden is ge stegen tot 392 betalende leden en 27 niet-betalende De voorz. heeft een bezoek gebracht aan de zie kenhuizen te Alkmaar, en daar een reglement met aangehechte polis uitgereikt. In het St. Elisabeths gesticht wordt mén op vertoon van de polis op genomen en komt de rekening bij hst bestuur. Van het Stadsziekenhuis had men nog geen be- richt. Den secretaris wordt opgedragen, daarnaar nog te informeeren. De heer P. Zut brengt dank aan die heeren Beets en Meijer voor het vele werk, dat zij voor de vereeniging voor ziekenhuisvierplieging hebben ge daan. Vervolgens doet de penningmeester verantwoor ding van zijn beheer. De ontvangsten hebben be dragen 2384.83, de uitgaven f2350.65. Einde 1923 had het fonds te beschikken over f2380.83, ein-. de 1924 over f3261.84, een vooruitgang alzoo van f 881.01. Op de boerenleenbank is geplaatst iaën. bedrag van f3227.64. De heer M. Mulder brengt als lid van den raad van toezicht verslag uit van zijn onderzoek; bij den penningmeester, waar alles in de beste orde was bevonden en adviseert tot goedkeuring der rekening. Spreker wijst er op dat een lid lang gewacht had met het halen van het ziekengeld en keurt dit af, daar men beslist dat geld om de 14 dagen moet halen. De vergadering keurt goed, dat wanneer er lan ger gewacht wordt, men geen uitkeering ontvangt De voorz. dankt commissie en penningmeester1 waarna de rekening wordt goedgekeurd en onder teekend. Uit het Jaarverslag van den secr. zij vernield, dat er gehouden zijn 2 ledenvergaderingen, 6 be- stuurs- en 5 districtsvergaderingen. Het ledental is 204 waarvan 88 een contributie betalen van 25 cent, 100 van 15, 14 van 71/2 en 2 van 20 centjj Er zijn uitgereikt 150 ziekenbriefjes over 35 le den. De secr. ontving een woord van dank voor de samenstelling. De nu volgende bestuursverkiezing gaf tot uit slag dat in de plaats van de aftredende bestuursle den Jn. Ploeger en S. Klomp (beiden niet herkies-* baar; gekozen werden de heeren Jb. Boon Jz. en )A. J. Schipper en in de plaats van den heler M. Mulder als lid van den raad van toezicht (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer S. Klomp. De heeren die aanwezig wanen namien de benoe ming aan. Na nog eenige besprekingen van huishoude- lijken aard, dankt voorz. de aftredende bestuursle den voor hunne werkzaamheden, inzonderheid den heer M. Mulder voor zijn initiatief tot het oprichten onzer nieuwe vereeniging. Ook werd dank ge-; bracht aan de vergadering voor de aangename samenwerking op dezen avond en volgde hierna sluiting. Aanwezig waren 32 leden. - SINT PANCRAS. Naar wij vernemen zijn hier enkels gevallen van mazelen geconstateerd. j Rechtzaken VOOR DEN POLITIERECHTER Kitting van Maandag 2 Pebruari. Nog 10 treken in den pekel. Twee zaakjes, verband houdende met melk- verdunning, die reeds op de rol 'hadden gestaan, werden opnieuw verdaagd tot 13 April. Alsdan zal mijnheer Wiggers de nieuwe reclasseerings- ambtenaar, als getuige worden gehoord. Een lik nit Je pan. Een ingezetene uit Warmenhuizen, die zich' op tweeden Kerstdag meende te moeten bemoei en met een knokpartijtje, dat te Alkmaar op het stationsplein door eenige woelige Kerstmisviep- ders werd gehouden, werd tot loon voor zijn interventie een prima blauw oog geslagen. Deze kleurenkunstenaar, die door den getroffene uit ee nfoto op het politiebureau voorhanden, werd herkend, werd thans in de gelegenheid gesteld! f 30 boete te betalen of 30 dagen door te bren gen in het bekende hotel „Bergerhoutzicht" al daar. Een areounfantsonderzoek toegezegd, j Een meneer, zich presenteerende als aannemer van grondwerk te Wijk a. Zee, was zoo vrijpos- tig geweest zich op 3 December te mengen in I een aangelegenheid tusschen een jachtopziener en een strooper, welk incident zich afspeelde aan het strand onder Castricum. Dé aannemer zelf ook niet vies van een duinkonijntje, spoorde den strooper vurig aan zich tegen den jachtopziener te verzetten, waarop deze tegen hem procesver baal opmaakte wegens opruiing. Tegen den be klaagde werd f 35 boete of 35 dagen gevorderd!, waarop de man een sterk gekleurde schilderij ophing, van de armoede, die dloor hem en zijn gezin van vrouw en 5 kinderen werd geleden. De politierechter had echter andere inlichting omtrent den financieelen welstand van beklaag de en zal alsnog een nader onderzoek instellen. Blijkt het dan dat beklaagde den politierechter een rad voor de oogen heeft willen draaien, cLm zal hij nog 'n leelijk pijpje hebben te rooken. Dlrie weien méér Jan een. Een lang uitgegroeide hulpstoker uit Heerhugo- waard, stond terecht wegens mishandeling van den rijksveldwachter Visscher, die hij te St. Pan eras .tijdens een relletje in de herberg van Beers, alwaar in den Nieuwjaarsnacht een schitterend galabal werd gegeven, op pijnlijke wijze aan zijn artistieke zwarte lokken zou hebben getrokken. De beklaagde' wees die eer beslist van de hand en had twee getuigen a decharge in petto, om aan zijn beweringten kracht bij te zetten. Hij be reikte een aanvankelijk sucoee, daar de politie rechter het beter achtte, de zaak te doen behan delen door de meervoudige rechtbank en alzoo de zaak naar het ooilege verwees. De familiewasch 1« droogen gehangen. Een ongehuwd lid van het Akerslooter schoone 'geslacht bad de pik op haar schoonzuster, de weduwe van haar overleden broeder en gaf blijk Oan haar weinige sympathie door schoonzus bij wijze van Nieuwjaarsbegroeting op 1 Januari bij het uitgaan der R. K. Klerk, een slag in-het gelaat te geven. Behalve deze onaangename be jegening, ondervond de schoonzuster ook veel last van de moeder en de broeder van haar overleden man en dus werd om eens 'n eind aan deze onheb belijkheden te maken, aangifte gedaan. De poli tierechter veroordeelde de beklaagde, die niet op 't appèl verscheen, voor ditmaal tot slechts f 10 boete of 10 dagten, doch gaf de waarschuwing, dat indien deze familieleden den vrede niet kun nen bewaren, hij hij voorkomende gelegenheid, zwaarder straffen zal uitspreken. Ook geen koiek en ei. Een arbeider te St. Maarten, blijkbaar geen bewonderaar van de vrouw van een achterneef, betitelde op 22 Deoember deze 29-jarige schoone met den leelijksten naam, die men een fatsoenlijke huisvrouw kan toevoegen. Ook weigerde hij op haar aanmaning de woning te verlaten. De man stond heden terecht en maakte het er niet beUr op, door ook zijn fraaie critiek op de vrouw in de rechtzaal uit te galmen. Natuurlijk verwierf hij door zijn onbehoorlijke houding niet de gunst wan den politierechter en hij werd door dezen dan ook veroordeeld tot f20 boete of 20 diagen. Een dierenbeul op zijn plaats gezet. Een veekoopman uit Alkmaar bevond zieh op 26 Nov. te Julianadorp met een jong veplen op de paardenmarkt. Hij wilde de deugden van dit jonge paardenexemplaar eens demonstreeren aan xde heeren commissieleden, maar het jonge dier schuw en angstig door het ongewone milieu, toon de zich weerbarstig en ongezeggelijk, waarop de impressario woedend werd en het arme jongo dier met een knuppel zoo onbarmhartig afroste, dat dit wreedaardig gedoe terecht de verontwaar diging opwekte van de omstanders en een klacht wegens dierenmishandeling werd ingediend. De dikke veekoopman stond heden dan ook terecht en trachtte den politierechter te over tuigen, dat hij de perken eener geoorloofde kas tijding niet te buiten was gegaan, maar de twee getuigen, die de schandelijke dierenmishandeling hadden bijgewoond, wisten wel anders te vertel len en het gevolg was dan ook, dat de hardlhand- sche paardenruttelaar werd veroordeeld tot 40 gulden boete of 40 dagen. Een were'dkampioen-bokser in dén dop. Een zadelmaker uit N. Niedorp had eonig on genoegen gehad met een landbouwer uit Lange- reis en toen nu op 3 Januari deze snuiters op nieuw tegen elkander op torpedeerden, werd ba- sloten de kwestie maar eens op handtastelijke manier ten einde te brengen. In het daarop gevolgde vuistgevecht behaalde de zadelmaker een glanuryke Victoria door zijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1