VV li Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. MO. 10* m Zaterdag 7 Februari 1926 34e Jtirgauf per 3 maanden f 1,15 Halter-Petroleumkachels Fa. HOUWING - Mient 7 L4HGEDIJKIR COURANT. Deie courant verschijnt Dinsdags, Donderdag» en Zaterdags. REUAOT «UR-UITtt K V SK J. H. KEIZER IBOHHIIEIIHriUR BUBKIli: Woordtcharwoude, raus ut# A3 t#ttni'it Tu 1i r*f«l> 78 ct«, elke ragei meer 18 et. SrMt» letten if wnettw wardw sur plutsnunti bmkend. Brieve» rechtsreek» dra Uitgever' Dit nummer bestaat nit twee Bladen. HEESTE BLADt. REVUE VAN DE WEEK. 3 Februari. Nog ruim vier maanden!... M|en zal wel raden, begrijpen, wat ik met deze woorden bédoel. Nog slechts een zestien a achttien weken, en de fertem bus wacht, in Nederland, de kiesplichtigen voor de hernieuwing van de Tweede Kamer der ^ta ten-Generaal. Tot de ontwerpen, die (naar men verzekert) weldra uit de Regeeringskeuken zullen komen, zou ook behooren een tot afschaffing van den stemplicht, zoodat de kiezer of kiezeres, die in Patria verzuimt den tocht tier stembus te maken ,niet langer aan het gevaar van strafver volging zou blootstaan. Men weet, althans in de groote gemeente bleek de stemplicht-bepaling prae tisch onuitvoerbaar, zoodat het uitschakelen er van slechts in het belang kan zijii van het 'gezag der wiet. 'Op de verschillende „politieke markten" neemt de bedrijvigheid met den dag toe. Het dreigend; schisma in de Katholieke partij is afgewend. Prof. Aengenent heeft met zijne bemiddelings pogingen schitterend succes gehad. De Boud St. Michael, zal verdwijnen, de eenheid in de Katholieke gelederen wordt hersteld. In hoever deze „officieele en uiterlijke verzoening en ver broedering", zooals sommigen volhouden, niet zal kunnen beletten dat in de geheimenis van de stemhokjes door Katholieken „rood" zal wor den gestemd, in de politieke beteeken's van dat woord, men moet het afwachten. Een ander tafreel van verzoening „in politicès" geeft te aanschouwen de pas-geboren Christelijk Democratische Federatie, waarin alle Chr. Dom. partijen zal vereenigd zijn. 'tls zeer waarschijn lijk, dat de grijze A.P. Staalman in Juni a.s. wederom op het parlementaire schild-dereere- zal worden geheven. Men weet, reeds meer dan twintig jaar geleden werd deze Chr. Democraat genoemd „de lastige bromvlieg", die het „p.iardj Kuijper" onverpoosd omzoemde en kwelde. De jongBte verwerping van het Plaatselijke Keuze-ontwerp door de Eerste Kamer heeft in het Chr. Hist. Kamp oneenigheid gebracht, daar men er de houding, door mr. de Vos van Steen- wijk en vier zijner Chr. Historische geestver wanten, hierbij aangenomen, afkeurt. Een 'derde poging Mr. Rutgers ten gunste van den „Lokal Option" is dus verre van onwaarschijnlijk. Ik memoreerde reeds in de Regeerings-eui- sin eis nog steeds volle ijver. Ingediend werd' het ontwerp tot wijziging van de Dienstplicht-wet, speciaal (ter bezuiniging vooral) van het bewijs van voor-geoefendheid. Naderend, - met rasschen tied, is het ont- werp-weeldebelasting, dat via heffing op ver teringen in café's en restaurants vijf en twintig millioen wil „binnenhalen" ter verlichting van anderen belastingdruk. f Een splinternieuw „novum" moet worden ge- ncemd, dat de Staatscommissie-Rutgers voor on- derwijs-reorganisatie aan den arbeid zal gaan zon der eenige installatie. Daarentegen zal minister Colijn, in tegenstel ling dus met de opvatting, van zijn partijgenoot mr. V. Rutgers, zooeven genoemd, op 3 Februari de Staatscommissie installeeren, welke zal heb ben te onderzoeken, of de Tabaks-accijns kan worden vervangen door eene (de Schatkist het zelfde bedrag opleverende) belasting op ruwe tabak. In de achter ons liggende week werd gepubli ceerd de tijding, dat het Koninklijk Echtpaar m Februari 1926 zijn zilveren bruiloft in huiselij ken kring wenscht te vieren. Deze wensch, zoo volkomen begrijpelijk na de ia '23 met zooveel luister gevierde Jubileum feesten, moet natuurlijk worden geëerbiedigd. Uit de jongste Personalia: Jhr. van Citterls treedt eerlang af als Commissaris der Koningin re Gelderland, weet men. Het gerucht, dat de Gouverneur van Limburg, baron van Hövell tot «Eesterflier, zijn opvolger zal worden, is tegen- steeds de beste. Tel. 644 Alkmaar. gesproken, doch ook met kracht volgehouden. De oud-minister Treub is gelukkig herstellend. Het bericht dat hij naar Zuid-Frankrijk zal gaan voor volledig herstel van krachten, schijnt on juist te zijn. De 66ste verjaardag Van den Duit- schen ex-Keizer is te Doorn met bijzonder veel betoon van belangstelling den 27en j.l. gevierd. Dr. Lely is van Vrijheidsbondsche zijde ter ge legenheid van zijn 70ste verjaardag met warmte gehuldigd. Op 1 April a.s. verlaat gen.-majoor Feher den militairen dienst. Dan wordt de Inspectie mili tair onderwijs, waarvan hij de leider is, opgehe ven. De heer J. J. Canter Cremers, hoofdinge- nieu rvan den Rijkswaterstaat, is door de Engel- scbe regeering benoemd tot voorzitter van'de 'Nijl-Commissie. Onze landgenoot Boot behaalde briljante over winningen bij de schaatsenwedstrijden te Ba vos. Terwijl de kwakkelwinter in Nederland berok kent, dat het geheele personeel van eene schaat- senfabriek te Bolsward „op de keien" werd gezet! Uit de jongste misdadigheids-rubriek stip ik aan- de arrestatie van Bridée, een der directeuren van de „Brusselsche Bank", te Amsterdam, le Londen. Men wist nog op een paar ton tot zijn „bezit" behoorend, beslag te leggen. De moord zaak van den aannemer Busch (het geraamte in de kist) brengt telkens nieuwe „onthullingèn". De Deventersche politie werd er ook in ge mengd. Er zullen allicht nog wel meer „surpri ses" volgen?.... Te Amsterdam is men gekomen tot de ontdekking van zeer groote'melk-diefstal- len, waarhij de chauffeur van een melkfabriek zijn palroon voor vele duizenden benadeelde. In Den Haag kreeg men een „wonderdokter"- te pakken, die verdacht wordt van overtreding der opium-wet door het smokkelen van cocaïne en andere giffen. De „gebruikelijke" reeks van in- j braken wordt ook nu niet gemist. Speciaal het Gooi was weer aan de beurt. Op het Damnk in de hoofdstad is een gêldlooper op klaarlichten j dag van f2000 „ontlast". j Van de jongste reeks ongelukken, ook door den „rooden haan" berokkend, vermeld ik: geweldige vernieling, door het vuur aangericht in eene was scherij ie Ugchelen (gem. Apeldoorn), een zwaren brand in de Amsterdamsche Lange Hout straat, waarbij twee bovenhuizen werden verwoest en een paar kinderen met de grootste moeite wer den gered. Ook hierbij was onvoorzichtigheid de noodlottige oorzaak, i Een lange reeks van ongevallen, Te Tteenwijk is een slager onder een trein geraakt met doodelijk gevolg. Bij Hoek van Holland had een ongeluk plaats met een auto, waarin drie kasteleins zaten. Een van he nkwam hierbij om het leven. 't Was, voor de zooveelste maal - de week der „déhacles", ineenstortingen. Ik noem slechts de Nationale Verzekering- en Herverzekerings /Mpij., te 's Gravenhage. De suroeanoe van beta ling, door de Haarlemsche Hanze-Bank aange vraagd. Het faillissement van de Maas en WaaJ- eche Bank, te Nijmegen. Toch zijn er, in al deze duisternis, licht- punten. 1 We behielden kwakkelwinter. Spaarden dure kolen. En... te Hengelo (O.) is reeds het ei van een torenkraai gevonden. Te Vinkeveen 'is reeds gras gemaaid. Teekenen, duidend ot> zeer vroege lente i in 1925. Dusmoed gehouden!... Met recht kan men helaas nog altijd spreken van den Balkanschen heksenketel. De Balkan die toch reeds zoo dikwijls aanleidiing gaf tot oorlogen, is ook thans weer in beroering. De Turksche regeering heeft n.l. dezer dagen den Griekschen patriarch uit Constantinopel ver bannen. Deze verbanning heeft natuurlijk in het land van Homerus groote verontwaardiging ge wekt, zoo zelfs, dat duizenden in protestdemon stratie bijeen kwamen in den tempel van... Zeus! De Grieksche Regeering hield het hoofd echter koel en stuurde een nota naar de haremstad, waarin de Turksche regeering verzocht werd om deze netelige kwestie te doen beslissen door het Internationaal Hof van Justitie te 's Gravenhage. Tevens deed de Grieksche regeering stappen bij de regeeringen der Entente en van de Balkan- staten, teneinde hare sympathie te verzekeren. Be Turksche regeering weigert echter deze kwestie aan dit Hof voor te leggen, zoodat de toestand steeds gevaarlijker wordt. Het is in deze omstandigheden de plicht der betrokken regee ringen het hoofd koel te houden. - Reeds komen berichten over militaire maatregelen uit Drieken- land. Laat de Grieksche regeering zich echter eens de Turksche overwinningen van vóór het Verdrag van Lausanne herinneren! Een meer principieele kwestie heeft de positie van het Fransche kabinet-Herriot geen voordee- len afgeworpen. Op Herriot's program stond vie afschaffing van de ambassade bij het Vaticaan. Herriot moest deze verkiezingsbelofte wel hou den, teneinde den steun der Socialisten niet te verliezen. Dezer dagen kwam het desbetreffende wetsontwerp in de Fransche Kamer in behande ling. Zelfs Briand en Loucheur, schaarden zich Ruime sorteering: CORSET 1 EN m. elastieken binnenband HEUP-COR^ETTEN SPORT-COR SETT E N en BUSTE HOUDERS - BUIKBAND N in alle soorten - REOHTHOUDERS en RECHTHOUDER-CORSETTEN SOUS BR AS en ROK BESCHERMERS ELASTIEKEN KOUSEN Dames-Verband JARRETELLES en ELASTIEK Alle onderdeelen voor reparatie. (Depót Paltbe Almelo) crisis. De opzet der Duitsch-Nationalen om 'het Pruisische reveeringskasteel te veroveren is nog niet gelukt. Men staat in Pruisen voor een onop- losharen crisis, het einde is nog niet te zien. De „Voorwaarts" het Sociaal-Democratische or gaan, spreekt reeds van een Landdag-ontbincfönig! Waarom zou men de kiezers immers niet nog eens een gang naar de stembus laten maken? In En geland heerscht een merkwaardige rust in de po litiek. Dit valt echter geenszins te verwonderen; een regeering die op een geweldadige meerder heid steunt behoeft voor de oppositie niet al te bevreesd te zijn. De Liberalen hebben dezer dagen wapenschouw gehouden. Het verslagen Liberale leger kwam te Londen hijeen. Besloten werd zich een nieuwe uitrusting aan te schaffen, de milli- oenen moeten de troepen zelf opbrengen Of dit het Liberalisme in Engeland za Ikunnen "redden is nog een onoplosbare vraag. Want steeds weer loöpenLiberale voormannen over naar de partij van de Arbeiders, naar Labour. Dezer dagen was een der grootste denkers van deze wereld het slachtoffer geworden van een krankzinnige daad. De alom geëerde Prof. Ein stein was bijna gevallen door de handen van een vrouw, die zich verbeeldde in hem een Rus- sisehen spion te zien. De Berlijnsehe politie heeft zich zeer nalatig getoond, zij wist dat deze vrouw eenigen tijd geleden een moordaanslag jp den Sovjetgezant te Parijs, op Krassin beraamd had. Gelukkig kon^ de aanslag verijdeld worden. Doch het pleit niet voor de „moreele" verheffing van een wereld, die toelaat dat op een dier groot ste genieën moordaanslagen zelfs beraamd wor den! aan de zijde der oppositie tegen Herriot. Her riot's wil zegevierde en met een aanzienlijke meer derheid besloot de Kamer tot afschaffing van de ambassade bij den Heiligen Stoel. Herriot wilde zijn Katholieke tegenstanders echter niet al te zeer grieven en hij besloot derfialve een speciale missie voor het Katholiek Elzas-Lotharingen bij het Vaticaan te handhaven. Dit verdroot zijn Socialistische vrienden, die het volle pond hieven eischen. Bijna was de breuk er geweest tusschen de Socialisten en de Radicalen. Doch Painlevé dc Kamerpresident bemiddelde en de verzoening- kwam tot stand. Toch zal op het a.s. Socialistisch Congres een harde noot over Herriot's politiek gekraakt worden en de mogelijkheid is zeer groot, dat dit Congres wel eens het begin van het einde van het Radioaal-Socialistisch bondgenootschap zal beteekenen. De sluwe Briand staat in ieder geval gereed om de erfenis van Herriot te aan vaarden. j In Pruisen heerscht nog steeds de minister- Nieuwstijdingen Van der Hoop in de gevangenis. Niet zelf als gevangene, maar als bezoeker, als „gast" bijna. Toen het Hollandsch'e drietal op hun jnbel- toeht door Indië ook in Semarang kwam op 2 Jan. heeft de heer v. d. Hoop in de centrale ge vangenis aldaar, in de door dfe gevangenen zelf met groenversierde kerk, verteld van hun histo- rischen vliegtocht. De gevangenen luisterden vol aandacht toe. N aafloop verkreeg een der gedeti neerden het woord en zeide het volgendfe: „Geachte heer Directeur! Mijne lotgenooten hebben mij opgedragen aan u, geachten heeren Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van de niBroecke, hunne gevoelens ove rte brengen van groote erkentelijkheid voor uw bezoek hier, en u aan te bieden hunne gevoe- lens van dank en 'waardeering voor dit blijk van sympatlrie tegenover ons. Ook wij hebben met groote belangstelling en s'eeds klimmende begeestering uw moedigen, uw koenen tocht gevolgd en nu, zoo waar, zien wij u van aangezicht tot aangezicht, komt u persom- lijk c.ns verhalen van uwe indrukken en lotgeval len, u die reeds zoo weinig van uwen kostharen tijd ter eigen beschikking hebt! U doet zulks voor ons! Het is geen frase als ik u zeg hoe die nobele geste ons ontroert. Wij kunnen u geen huldeblijk aanbieden, maar, nietwaar u voelt dat voor u, in onze harten een monument is gevestigd van er kentelijkheid! Lotgenooten laat ons dat onthullen met een driewerf „Hoera!" Dat zij leven hiep, hierp, hoera!" Daarop dankte de heer Overduin, directeur, Van der Hoop voor zijn belangwekkende lezing en bood hem de „Noaoh IV", een miniatuur drie master, door de gevangenen zelf vervaardigd, aan als aandenken aan dezen avond. Staking. ..Fen vijftigtal jeugdige arbeidera, hoofdzake lijk meisjes, werkzaam op de Heemaf te Hengelo, hebben het werk neergelegd. Naar aanleiding van dit loonconflictvernemen we,' dat de meisjes om een verschil van 30 cent per week voor de hoogst - betaalden in geval van ziekte, gestaakt hebben. De weekinkomens in de afdeeling, waarin ge staakt wordt, varieeren van tien gulden voor meisjes van 14 jaar tot een maximum van circa twintig gulden. j

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1