Rel 25-isfïo Juisiieüm van net Huta in IM" te oudHarsce-. DIUSDAG ID fliCRÜARI 1925. Zondag j.l. werd onder zeer feestelijke stem ming het 25-jarig bestaan herdacht van boven genoemde vereeniging. Om luister aan dit feit bij te zetten, waren de leden met hun dames uitgenoodligd om dezen avond feest te vieren. De zaal va nden heer Vis, waar het feest plaats had, was aardig versierd, en dieed direct een feest- idéé ontstaan. Als gasten zijn vertegenwoordigd: burgemees ter Kroon, de eere-leden Joman (oud-voorz.) en J. van Exter en van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon" uit Noordscharwoude de heeren: D. Kansen, J. Kuiper en P. van Dijk. Wanneer de grootste toeloop van leden achter den rug is, en de zaal reeds geheel is gevuld, zegt de voorzitter der jubileerende vereeniging, de lièer Jb. van Meurs, dat hij aangenaam ver rast werd doordat reeds op de bestuurstafel een pracht van bloemenmand prijkte. Hij brengt de geefster, de tooneelclub „Jong Leven" hartelijk dank voor deze mooie attentie en zegt, gaarne deze hulde te wileln aanvaarden, (applaus). Hierna wordt door hem de volgende openings rede. gehouden. Geachte aanwezigen, Heden staan wij aan den vooravond van ons feest. Zooals u, u zult herinneren is in onze laatste ledenvergadering besloten om het 25-jarig bestaan van de ziekenveneeniging „Hulp in Nood" op fees telijke wijze te herdenken. Tevens is toen reeds oen feestcommissie naast het bestuur gekozen om ons behulpzaam te zijn. Ik roep u allen, namens bestuur en feestcom missie een hartelijk welkom toe. En wel in 't bijzonder onze ©ereleden, welke ons bijstaan in ons werken, ook omdat zij steeds de steunpilaren zijn geweest van onzie vereeniging. Zij kunnen met trots neerzien op hun arbeid. Een woord van welkom aan u, onzen geachten Burgemeester. Het doet ons genotgen u hedenavond in ons midden te zien; het i? tevens oen bewijs dat u met onze vereeniging meeleeft. Een vereeniging, die echter in uw gemeente een zeer bescheiden plaats inneemt. En u, vrienden van Noordscharwoude, heet ik hier ook van harte welkom. Wij dachten zoo: als men feestviert, vraagt men toch z'n naasten buurman. Tevens een buurman die voor hetzelfde doel werkt. Wij hebben al veel met elkander vergaderd en ook verschillende punten met elkander opge lost, ten vocrdeele van onze leden. Een woord van welkom aan u, medewerkers, die uw steun hebt toegezegd voor Tooneel, Zang, Muziek, Gymnastiek, en wat al niet meer, om de zen avond zoo gezellig mogelijk te maken. En dan onze pers, die hier vertegenwoordigt is, om aanstonds in hun dagbladen bekend te maken, hoe wij hier feest hebben gevierd. En nu, geachte aanwezigen, wil ik nog een enkel woordje spreken over onze vereeniging. Ik zeg een enkel woordje, omdat aanstonds on ze oud-secretaris, u een geheele beschrijving zal geven van de voornaamste werkzaamheden over onze 25-jarige loopbaan. Onze vereeniging is opgericht den 5en Februari 1900, door de Heeren J. Vis, Jb. Pranger en Bur gemeester F. F. Fuhrop. Hadden wij nog gehoopt een van deze oprichters in ons midden te zien, helaas, dit h-èeft niet zoo mogen zijn, want 14 Jan. j.l. is de heer Fuhroo ook overleden. Veel is er gedaan in deze 25 jaren, veel is er verzacht in die huisgezinnen, waar onz,e uitkee ringen gedaan werden Ja, wij weten wel, dat 't niet voldoende is, maar die 20 cent contributie verzekert u toch voor een gedeelte van uw loon. Ik heb zoo even gezegd, dat onze vereeniging een ze.er bescheiden plaats inneemt in onze ge meente, maar dan bedoel ik daar ook mee, dat wij nooit gevraagd hebben om steun aan burgers of gemeente of andere instelling. Uw bestuur stelt het op zeer hoogen prijs, dat wij altijd ons zelf helpen. „Zelf redden", dat is toch ons aller leus. Bedenkt toch daarbij, dat de uitkeering, die u ontvangt, uw eigen geld is; uw eigen betaalde dub beltjes. Wij hebben dit nu reeds 25 jaar gedaan en zul len zoo door gaan. En wanneer ik dan een blik sla aan deze be- tuurstafel, en zie daar neer op die twee personen, de heeren K. Bakker ,en J. Ruis, die de eerste 25 jaar de ander 24 jaar aan deze tafel steeds ils bestuurslid fungeeren, dan dan ik ook: u bei- ien hebt alles meegemaakt: lief en leed. Aangenaam is het niet, wanneet we moeten ver- agen van uitkeering of anders, als men de contri butie moet verhoogen. Maar een woord van hulde ïan alle leden, die steeds ons getrouw zijn geble ken en altijd aan onze zijde staan. Trots de moei- 'jkheden, die zich wel eens voordoen. Nu wil ik nog een enkel woordje richten tot pnzen bode. De man, die wekelijks de dubbeltjes ophaalt, niet Jleen, maar ook steeds werkt in bet belang van ?nze vereeniging. Dit mag zeker blijken uit de Joote stijging van ons ledental. Wij hebben alleen dit jaar een vooruitgang in n.s ledental van 240 tot over de 300. Dit hebben, wij voornamelijk te danken aan de ctiviteit van onzen bode. Nu, geachte feestgenooten, hoop ik van harte, wij allen hier hedenavond aangenaam en ge- Hhg met elkander mogen feestvieren. Hiermede verklaar ik dezie bijeenkomst voor ge pend. Nadat deze rede met applaus is begroet, richt éorz. zich met de volgende woorden tot dien Vriend Bakker, Wanneer onze vereeniging feest viert, dan is 't voor uw bestuur dubbel feest. Als men zooals u, 25 jaren in het bestuur zitting heeft, dan is dit voor ons allen oen onvergetelijken Wij hebben dan ook gemeend, dezen dag voor u met onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Toen u met de oprichting van onze vereeniging gekozen werd tot bestuurslid, had u stellig wiel niet gedacht dat deze vereniging tot zoo'n hoogte zou komen als waarop ze nu staat. U heeft die 25 jaren uw bestuursfunctie steeds met nauwgezetheid vervult. Zoo lang ik u ken, hebt u als penningmeester uw plicht steeds accuraat vervult. Als bestuurs- hd zijt gij de rechte man op de rechte plaats. Uw woorden zijn steeds rijp overwogen en wij vergaedren altijd aangenaam miet elkaar. Ik hoop dan ook van harte.dat dit nog langen tijd zoo mag doorgaan. Als aandenken, overhandig ik u namens onze vereeniging dit geschenk. Het is klein, maar het is ©en blijk van waardee- nng voor het vele werk, dat gij steeds met liefde voor onze vereeniging hebt gedaan. Moge het u gegeven worden, dat gij nog vele malen met deze pen onze rekening mag optellen met. een voordeelig saldo. En dat de lamp vele jaren de gezelligheid in uw huiskamer mag verhoogen. Aan het applaus komt schier geen einde. Thans verkrijgt de heer A, Swager, voorz. van de begrafenisvereeniging te Oudkarspel liet woord en zegt ongeveer het volgende: Het is misschien wel wat brutaal om thans het woord te voeren, maar toch gevoel ik mij er tce gedrongen. Wij hebben gehoord uit Je rede van den voorz. wat bet doel dier vereeniging is, maar zij doet meer dan gewoon de leden steunen. Uit den boezem dezer vereeniging kwam naar voren de wensch tot een nettere regeling van begraven, met het gevolg dat de begrafenis" vereeniging werd gesticht. Onze vereeniging is dus een kind van „Hulp in Nood". Wij meenden dan ook niet te mogen achterblijven, en bieden u deze bloemenhulde aan. Wij feliciteeren u har telijk met het feit dat op dezen dag herolncht wordt, en liopen, dat beide vereenigingen zich nog lang in de sympathie der burgerij va.i Oud- ka rspel mogen verheugen, (applaus). Een bloemenmand, gevuld met seringen en tul pen werd aangeboden. De voorz. antwoordt hierop, dat men bet nu wel wat te erg maakt en is zeer onder dei in druk va ndeze hartelijke waardeering. Spr. ver zoekt den heer Swager den dank aan het bestuur van de begrafenisvereeniging te willen oven brengen. Ter afwisseling wordt thans gegeven een stukje muziek door een strijkje, samengesteld uit een vijftal heeren, die zich belangeloos voor dezen avond beschikbaar stelden. Deze heeren hebben zich den geheelen avond op verdienstelijke wijze van hun taak gekweten. Ock hier was een dankbaar applaus het wel verdiende loon. Dan wordt door den oud! secretaris, den'heer Kuis» een overzicht gegeven van het 25 jarig bestaan der vereeniging, dat wij hieronder laten volgen. Zeer geachte bijeenkomst, Het is mij .een eer, het doet mij zelfs een genoe gen om hier thans weer voor u te staan. Na een tijdsverloop van 121/2 jaar, mag ik u thans het 25-jarig overzicht aanbieden. Ik doe dit niet als secretaris, maar dit voor recht is mij gegeven op grond, dat ik 21 jaar het secretariaat voor de vereeniging „Hulp in Nood" heb waargenomen. Maar met het oog op de komende ziektewet, en ook met het oog op mijn leeftijdsgrens, was ik bevreesd voor de vele hoog-geplaatste corres pondentie Jk zag daar voor mij een groot bezwaar in en heb toen mijn ontslag genomen als secretaris en ben bestuurslid gebleven Zoo zal ik u dan thans, zoo goed mogelijk, een overzicht geven van het 25-jarig bestaan onzer vereeniging „Hulp in Nood." Op den 5 en Februari 1900, werd alhier, ten huize van den heer G. Slotemaker een venaeniging opgericht en wel onder den zinspreuk van „Hulp in Nood." De oprichters van genoemde vereeni ging waren de WelEd. Achtb. Heer F. F. Fuhrop, de toenmalige burgemeester van OudkarspeJ, de WelEd. Heer J. Vis, oud-hoofd der school alhie: en de 2de Wethouder de heer Jacob Pranger. Deze vereeniging trad in werking met 38 leden, waarbij inbegrepen waren 7 bestuursleden en te vens onze geachte Heer Docter Vogelenzang, die gratis een bewijs gaf als er iemand ongesteld was. Ieder lid, dat aan onze vereeniging verbonden was, moest een wekelijksche contributie betalen van 10 oents voor het onderhoud der vereeniging. iWerd er dan iemand ongesteld, kreeg hij of zij een uitkeering van vier gulden in de zes dagen. En mocht het blijken, dat er door het bijdragen van di© 10 cents per week een reservekas was, gekomen en gestegen was tot f 1500.dan zou er in een algemeene vergadering ©en besluit ge nomen worden, hoeveel of er dan aan ©en lid zou woredn uitgekeerd, dat niet meer in staat was zijn werkzaamheden te verrichten. De vereeniging ging echter nog in wierking onder de volgende voorwaarden:, ie. werd een leeftijdsgrens gesteld, dat men niet in de vereeniging kon komen, wanneer men den leeftijd van 55 jaar had overschreden, ©n den leeftijd van 18 jaar nog niet had bereikt. 2e. zou het bestuur om de drie maanden ieer, verslag uitreiken op de ledenvergadering. De leden der vereeniging waren in klassen ver deeld en wel in ie, 2e, 3e en 4e klas. Hieronder werden verstaan donateurs, buitengewone leden, begunstigers en leden. En onze geachte Heer Docter Vogelenzang ver leende aan de leden van de vereeniging bij ©en on geluk of ongesteldheid zijn ©erste consult gratis, natuurlijk tot groote tevredenheid van die be stuursleden en van de leden zelf. Nadat de vereeniging ©en jaar bestaan had, werd er door het bestuur een voorstel ingediend, naar aanleiding van het klassenstelsel, dat aan die ver eeniging was verbonden. Het bestuur stelde voor om het klassenstelsel ook met meerderheid van stemmen aangenomen. Een vooruitgang van leden viel te constateeren en steeg het aantal van 45 tot 138, waardoor ook de reservekas met f 100 vooruitging. Deze vooruitgang werd door het Bestuur en le den van harte toegejuicht. Nadat de vereeniging 3 jaar bestaan had, was er een reservekas van f1500.— gevormd, en werd toen door het bestuur ©en buitengewone leden vergadering belegd, welke door 148 leden werd bezocht. In deze vergadering werd het besluit genomen, dat de leden onzer vereeniging ©én hoogene uit keering zouden krijgen en wel van 4 op 5 gulden. Mocht het echter blijken, dat door die verhoogde uitkee-ing de reservekas daalde tot beneden f1500 dan werd de uitkeering weer gebracht op f4.—. .Waar het echter bleek, dat na drie maanden geen daling in de reservekas plaats had gehad, kon met de verhoogde uitkeering worden doorgegaan. Na verloop van 2 jaar, 1905, kwamen wij in aan raking met den bond*van Ziekenfondsen, geves tigd te Alkmaar. Daar sloot de vereeniging zich bij aan en kwamen daardoor met 17 andere ver eenigingen in verbinding te staan, waardoor een ledental werd verkregen van ca. 4000 Door deze aansluiting konden wij elkanders leden overnemen, en konden door betaling van 10 cents per week, direct aanspraak maken op een uitkeering. R«kemng houdende met die Ziektewet van Minis ter Talma, werd in 1905 ook een besluit genomen om jonge leden in onze venqeniging op te nemen, en werd de leeftijd voor hen bepaald op 13 tot 18 jaar. Zij zouden de halve contributie betalen, en ontvingen bij ziekte de lialve uitkeering. In 1905 werd ook besloten om onze oprichters van de vereeniging, niet langer te erkennen als lid maar Ze te benoemen tot eere-leden. In 1907 werd door het bestuur een ledenverga dering om te spreken over een herverzekering bij een te Bolsward gevestigde Maatschappij. Dit voorstel werd gedaan op grond van het feit, dat men toen veel te kampen had met ernstig© ziektegevallen en gaandeweg achteruit gingen. Dit voorstel werd na lange bespreking aangeno men en sloot de vereeniging zich aan bij de „Phi- lantroop" gevestigd te Bolsward. In 1908 in de maand Mei, werden wij getrof fen door het overlijden van onzen Boekhouder- Penningmeester, wat ©en groot verlies beteekende voor Bestuur en leden. In 1910 werd er besloten om ons los te maken van de „Philantroop", want of ons al dan niet bij een ziektegeval werd uitgekeerd, evengoed moesten wij de halve contributie betalen. Hiertegen kwamen de leden sterk tegen op, want zij immers, moesten er eveneens aan betalen. In 1911 gingen wij dan weder op den ouden voet door. In 1912 vergaderden wij ten huize. - van C. Nap en daar werd oen besluit genomen om ons 12I/2- jang bestaan te herdenken op 9 November 1912. Ook werd nog in 1912 door het bestuurslid J. Ruis een voorstel ingediend om te komen tot een nettere wijze vaii begraven, hetgeen tot gevolg had dat de begrafenisvereeniging werd opgericht, met medewerking van den toenmaligen burgemees ter, den WelEd. Achtb. Heer M. C. Kroon Mz. In de jaren 1913 en 1914 kwamen er geen bij zondere besluiten voor. In 1915 moesten wij onzen bode, den heler C. Kroon door overlijden verliezien, zeer tot spijt van ons Bestuur en leden. In diens plaats werd toen bij stemming gekozen de heer C. Paarlberg, die tot op heden nog onze bode is. In 1916 werd er een besluit genomen om bij ziekte of ongesteldheid, de eerste drie dagen niet uit te keeren. In 1917 werden er geen belangrijke besluiten genomen. In 1918 werd het besluit genomen om onzen afgetreden penningmeester, den heer J. van Exter, niet meer te erkennen als lid onzer vereeniging, maar hem bij acclamatie te benoemen tot ©ere-lid der vereeniging, welk; titel door den heer Van Ex ter met genoegen werd aangenomen. In 1919, 1920 en' 1921 werden er geen belangrij ke besluiten genomen. In 1922 werd er een besluit genomen om onzien vertrekkenden voorzitter, den heer J. Joman, wel ke functie 22 jaar door hem werd waargenomen, bij acclamatie te benoemen tot eens-lid onzer ver eeniging. In 1923 geen belangrijke besluiten. In 1924 is in een ledenvergadering het besluit gevallen, met meerderheid van stemmen, om ons af te scheiden van den hoofdbond van Zieken fondsen, met het oog op de vele onkosten, hieraan stuur, vereeniging en leden met dit jubileum. En hoop dat het der vereeniging in lengte van jnrer. goed mag gaan, inzonderheid de leden (aD- plaus). v F Hierna wordt door den heer C. Paarlber» na mens den Penningmeester een financieel over zicht gegeven der vereeniging. Een overzient, dat een duidelijk beeld geeft van wat de vereeni ging in deze 25 jaren heeft doorgemaakt en v-oor haar leden heeft gedaan. De inhoud hiervan is als volgt: Geachte vergadering, of laat ik zeggen feest genooten. Als we hier bijeen zijn om een aangename avond door te brengen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging, meen ik het tot mijn plicht te renenen iets te zeggen uit 'de practijk des penningmeesters. De financiën zijn toch de spil, waar alles om draait, -zelfs deze avond zou niet gehoudien kun nen worden zonder de bemoeiingen van den pen ningmeester, al hebben we het dan ook zoo be scheiden mogelijk aangelegd, om niet te veel de gel dén der zieken aan te spreken. Ik heb me voorgenomen om u geen opsomming te geven van een groot aantal dorre cijfers, om° dat daarvan de aardigheid spoedig af is en ze reeds vergeten zullen zijn, voor ze goed zijn uit gesproken. Als een vergadering en vooral een als deze 25 jaar bestaan heeft is een massa materiaal aan wezig dat, dienstbaar gemaakt kan worden aan de komende tijden. Bij het becijferen daarvan kom je dan het een en ander tegen, dat aardiig is om het eens kort naar voren te brengen, maar een becijfering uit de practijk' kan ook dienstbaar gemaakt worden, wanneer eens voorstellen in de vergadering gebracht worden, welke de finan- tiën raken, b.v. verlaging van contributieën, ver hooging van uitkeeringen, uitkeeringen na over lijden en zoo zullen er nog wel enkelen te noe men zijn. Laat ik beginnen met de mededeeling, dat ik me met bijzondere opgewektheid tot schrijven kon zetten. Wat het laatst gebeurd is, heugt het best en dit laatste kwar^taal is er een. geweest voor de vereeniging, zoo goed als we ze het gedurcnd'a het geheele bestaan der vereeniging niet gekend hebben. Het. hoogste bedrag aan contributiën werd ont vangen en het kleinste bedrag aan uitkeerino-en. uit betaald. enningmeester, den heer K. Bakker, die zijn te doen verdwijnen, daar wij dan een zuiverder toe ï-jurig bestuurslidmaatschap herdenkt: stand zouden verkrijgen. Dit voorstel werd dar. En daarna werd er door de 7 vexielsnigingen, die afgescheiden waren, in dit district van den hoofd bond van Ziekenfondsen, een vergadering belegd, om een bond te stichten, uitsluitend voor bet overnemen van elkanders leden, wat ook tevens geslaagd is. Ook werd er door het lid, den heer C. Kuilman, Mz.e en voorstel ingediend, om te komen tot een vereeniging voor ziekenhuisverpleging. Diit voorstel heeft ingang gevonden, en is de vereeniging opgericht, die thans bestaat uit ruim- 500 leden. Geachte aanwezigen. Hiermede meen ik het- 25~iarif> overzicht onzer vereeniging aan u be-- kend gemaakt te hebben, en koester ik alk hoop dat onze vereeniging zal' blijven bestaan, al is het dan ook, dat de Ziektewet ©r door komt en in werking treedt. j Als vervolg hierop wordt door alle aanwezigen gezongen een hulde- en welkomstlied, waarin de verdienstelijke wijze van werken door het bestuur wordt bezongen. Thans worden ©enige foto's genomen van be stuur en feestcommissie. De burgemeester verkrijgt hierna het woord en zegt ongevee rhet volgende 'Geachte voorzitter, bestuur en aanwezigen. In de allereerste plaats breng ik u dank voor de uitnoodiging, die wij mochten ontvangen. Het doet mij genoegen dezen avond met u te kunnen meevieren. Waarom? Hierom! Ik ben hier nog niet zoo lang burgemeester. Er zijn verschillende vereenigingen, maar ook vereeni gingen die mieii niet gaarne ziet. Deze vereeniging zien wij echter wel gaarne. Daarom gaf ik met genoegen gevolg aan uw uitnoodiging. Steeds is de vereeniging in bloei toegenomen, hesf't zij haar nuttig werk in de gemeente verricht. Van narte H feliciteer ik, mede namens mijn echtgenoote, be- J keering op 9 gulden, Wel opmerkelijk is bet dat het le kwartaal na de oprichting en het laatste dus het 100c kwar taal het laagste aantal uitkeeringen gedaan is Het ©enige verschil is dat de vereeüiging toen 100 leden telde en nu 300. De vereeniging werd met ongeveer 100 leden opgericht. Het eerste kwartaal werden G uit keeringen betaald met 24,60 het tweede op 115 leden 23 met 09.20, het 3e op 130 leden, 31 met 139.40 en het 4-e op 130 leden 30 met 123.-. Zoo kon het eerste voordeelig saldo van f303.26 •geboekt worden, dank zij een aantal vrijwillige bijdragen bij de oprichting aan de vereeniging geschonken. In' het begin van het tweede jaar werd ijverig gewerkt aan het inschrijven van nieuwe leden, althans als ik de toen ontvangen contributies naga over het 5e kwartaal kom" ik tot ec-n aantal van 250. Nadifen is het aantal ge- leideliik vooruitgegaan, in latere 'jaren /coral door de contributiev-erhoogingen gedaald tot be neden dit aantal, om nu het laatste half je ar weer zoodanig omhoög te gaan, dat bij het afslui pen van het boekjaar op enkelen na de 300 weer bereikt was. Of een toenemend aantal leden op de kis van gunstigen invloed is, is natuurlijk niet met zeker, heid te zeggen, doch zeker is het dat de kans op ruimer kasmiddelen zeer sterk vergroot wordt als een toenemend aantal vooral bestaat uit men- eehen op jongen leeftijd. Zeer langzaamaan is na het bovengenoemde de reservekas vooruitgegaan, tot in de midden jaren dit draaide steeds om de 1500 gulden. Waren we daarboven, durfden we de uitkeering weer iets te verhoogen, wat echter meestal zeer kort duurde en spoedig de uitkeering weer op een Jager bedrag, toen even boven de 4 gulden ver laagd moest worden. Bijzondere gevallen in de gang van zaken der vereeniging deden zich niet voor totdat de mo- bilisatieoproep in 1914 kwam. Een groot aantal leden werden tot den militairen dienst opgeroe pen, waardoor we het besluit namen om hen voorloopig van liet betalen van contributie vrij te stellen en zelfs daarboven nog recht te geveu op oen uitkeering van 2 gulden per week,"voor het geval ze thuis ziek kwamen te liggen. Dat was toen ongeveer 50 pet. van de uitkeering wel ke steeds verstrekt werd. Een zeer spannende tijd was nog de bekende griep tijd welke vlak na den oorlog op het einde van 1918 intrad. Het was dus vrij kortna het besluit om de uitkeering té brengen van f4.20 op 6.60 met een eontributieverhoQgmg van slechts 21/2 cent, dat we dit kwartaal 187 uitkeeringen moesten doen met een totaal bedrag van f 1028.45. 43 onzer leden werden door de z.g.n. Spaansche griep aangetast en we berekenden toen dat alleen dit»ons in die enkele weken f656.10 extra kostte. De verbetering die echter spoedig daarna intrad maakte dat liet bestuur geen verlaging meende te moeten voorstellen. Begin 1919, de levensomstandigheden werdén steeds duurder, gingen we nog een stapje ver der en brachten wc de contributie op 15 cent en de uitkeering op f 7.80. De levensstandaard werd echter steeds duurder, ze bereikte het dubbele van voor den oorlog cn zco voelden we ons verplicht, wilde de uitkee- rig ong ©enigszins een tegemoetkoming in Je gezinnen zijn, nog een stap verder te gaan. Zoo werd in de tweede helft van 1919 besloten om de contributie op 20 cent te brengen en de uit-

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3