DE De zieken van na dien datum zullen zeker dit 'besluit dankbaar geweest zijn, want meer en meer bleek ,hoe weinig men aan de vorige uitkeejin- gen in het gezin zo ugehad hebben. Jammer was het zeker dat een 25-tal leden door dit besluit meienden voor het lidmaatschap te moeten bedanken. D'ie uitkeering van 9 gulden duurde echter slechts 21 weken, want toen werd er een zoo groote bres in de kas geschoten door het groot aantal zieken, dat het bestuur zoo niet durfde doorgaan en de uitkeering weer verlaagd werd tot f7.80, in de hoop, dat dit voor korten duur zou kunnen zijn. I Dit was in het 81e kwartaal, toen er 130 uit- keeringen moesten worden gedaan tot een bedrag van f 904.80. In het 84e kwartaal was echter de toestand weer van dien aard geworden, dat het bestuur weer wat durf kreeg. Het 82e kwartaal waren 78, en het 3e kwartaal 65 uitkeeringen gedaan en het stond er in het begin van het 84e kwar taal, dus in de laatste drie maandten van 1920 zoo goed voor, dat de uitkeering weer op f 'J ge bracht werd. Dit kwartaal werdeli slechts 45 uitkeeringen gedaan en het bleef ook nadien natuurlijk wel met ©enige grootere of kleinere schommelin gen zeer goed gaan, dat tot op den huidiigen dag de uitkeering van f 9 gehandhaafd is kunnen blijven.. Een duur kwartaal was nog het 89e, dus be gin 1922. IToen moes'ten 105 uitkeeringen gedaan worden tot een bedrag van f772.50, doch de stand van de kas was toen van dien aard, dat het bestuur niet aan verlaging van uitkeering behoefde te denken. De toestand is nadien zoo schitterend gewor den, dat we dooreengenómen slechts 45 uitkee ringen per kwartaal of 180 per jaar hadden te doen, wat wel iets beteekent als men weet, dat dit de laatste 5 jaren welke evengoed reeds de gunstigste zijn nog 229 per jaar is. Als het zoo doorgaat, zullen zeker in de toe komst schitterende besluiten ten bate van de leden te wachten zijn, waarmee echter de uiterst, voorzichtigheid betracht moet worden. Om de verschillen eens te doen uitkomen heb ik een zevental van de zwaarste kwartalen uitge trokken en kwam daarbij tot een totaal aantal uitkeeringen van 946 op een totaal bedrag van f 4680.571/2- Daartegenover trok ik een zevental van vte lichtste kwartalen uit met een totaal aantal uitkeeringen van 225 op een totaal bedrag van 1" 1336.80. Een verschil dus van meer dan f3300 Gelukkig dat de zwaarste kwartalen elkaar niet op den voet volgden. Gelukkig.ook, dat de lichtste kwartalen niet achter elkaar kwamen, want het had wel eens kunnen zijn, dat Idaarop een besluit gevolgd was, dat later wjeer ingetrfokken zou moeten worden. (Ten teeken dat de gezondheidstoestand van de leden in het algemeen steeds beter wordt, kunnen de volgende cijfers dienen. i De eerste 5 jaren toen gemiddeld per jaar 181 uitkeeringen werden gedaan, geven natuurlijk geen zuiver beeld, omdat een groot deel van dien tijd het aantal leden veel kleiner was, dan de verdere jaren. De tweede 5 jaren was het gemiddeld aantal uitkeeringen per jaar 326, de derde vijf jaren 315, de vierde vijf jaren 305 en nu de laatste 5 jaren 229. Dat is een verblijdend verschijnsel, da tvoor de toekomst alle hoop biedt. De beide laatste jaren met 192 en 169 uitkee ringen steken daarbij zelfs nog gunstig af. Het laatste kwartaal behoefden slechts 14 uitkeerin gen gedaan te worden. Het laatste jaar was het 16e met 431 uitkeeringen en het beste" jaar het- laatste met 16. Dp eerste paar janen blijven daarbij weer buiten beschouwing. Voor zoover kon worden nagegaan was het in de tweede helft van 1919 voor de eerste maal, dat een week geheel zonder uitkeering was. 1924, dat in alle opzichten een schitterend jaar was om de periode van 25 jaar af te sluiten, gebéurde het dat gedurende 4 weken achtereen geen enkel lid uitkeering behoefde. Het werd in de pers als een groote bijzonderheid aangegeven. De hoogste uitkeering in een week was f 128.70. Dit was in de grieptijd. Toen hadden we meer dere weken van tusschen de 100 en de 120 gldi. Nadien hadden we in het begin van 1922, het was de vijfde week nog f 119.25 uit te keeren, doch dit behoorde toen gelukkig reeds tot de bijzonderheden en is sindsdjen niet meer. voor gekomen. (Om het overzicht volmaakt te doen zijn, dient verder nog vermeld, dat in het geheel 6774 uit keeringen zijn gedaan waarvan er 3290 voor de eerste helft en 3484 voor de tweede helft komen. De ontvangsten waren totaal f 41708.701/;}, waarvan f 24451.251/2 in de tweede 121/2 jaar. Uitgekeerd aan ziekengeld is totaal f30749.-- waarvan f 13888.15 in de eerste en f 16860.85 in de tweede 121/2 jaar. Dat ook de spaarbank medewerkt tot instand houding van de kas blijkt wel uit het bedrag van f 12.76.26 alleen aan rente verkregen. Over de eerste I2V2 jaar was dit f404.24, zoodat de tweede 121/2 jaar f872.02 aan rente verkregen is. ■Laten we hopen, dat het in de volgende periodie volstrekt niet minder is, want met een aantal leden als dit is het wel gewenscht een goede reservekas in stand te houden. liet verslag dat voor 121/2 jaar door den heer Kroon werd uitgebracht bevatte de wensch dat ceu hoogeiy reserve kon worden verkregen, toen was het ruim f1500, doch er werd de vrees aan toegevoegd dat het wel nooit zou komen. Nu is het ruim f3800, zoodat de wensch wel in vervulling gegaan is. De heer Kroon, die steeds een warm hart voor de vereeniging had, moest dat eens weten. Zijn nagedachtenis op deze plaats te eeren, zal zeker uit het hart van de leden van toen gegrepen zijn. De vereeniging is zeker gedurende een lange reeks van jaren oen bloeiende veijeeniging ge weest, waartoe niet het minst de werkzame geest van de oude bode heeft bijgedragen. Hulde hier ook aan de hoeren die het initiatief tot de oprichting namen, n.l. de hoeren Fuïhopp, Pranger en Vis, helaas thans alle drie overleden. Zij toch zijn het geweest, die de eerste stoot ge geven hebben tot de oprichting dezer vereeniging niet alleen, doch ook tot de oprichting van het groot aantal vereenigingen dat spoedig nadien in den omtrek opgericht werden. Geachte aanwezigen. Hiermee meen ik naar voren gebracht te hebben, wat ik meende lat ©enigszins mijn plicht was. Ik. heb genoeg van uw geduld gevraagd, doch hoop, dat het niet te veel geweest is. Veel heb ik oven aangestipt, het een meer het ander min der belangrijk. Enkele punten zullen zeker in de toekomst nog wel eenigen dienst kunnen be wijzen. Met de hoop, dat .het ook in de toekomst enzer vereeniging goed mag gaan, dat ze als het kan nog meer in bloei mag toenemen, zeg ik u allen dank voor uw aandachtig gehoor en wensch n verder een genoeglijken avond toe. Ik heb gezegd. Ook dit keurig overzicht ontvangt het applaus der aanwezigen. De heer Bakker (Penningmeester) brengt liier- )na een woord van dank aan allen voor het steeds )verkregen vertrouwen en voor de altijd ontvan gen hulp en medewerking. Tevens uit hij zijn dank mede namens zijn echtgenoote voor de ont vangen cadeaux (applaus). Thans verschijnt de tooneelclub „Jong Leven'" met een één-actertje „De macht der Vrouw vcor het voetlicht". Dit blijspel wekte door de aardige komische verwikkelingen vele malen de lachlust der aan wezigen op. Het spel was hijzonder vlot, waar door juist de humoristische zijde zoo goed tol haar recht kwam. De tooneelclub gaf heel goed spel en de spelen den hebben begrepen wat van hen verlangd werd. Een woord van hulde mag hier niet worden ont houden. De eerste voordracht van de gezusters De Groot „De Tirclermeisjes" was door een van hen zelf op verdienstelijke wijze gedicht, en het applaus dat verkregen werd, was wél verdiend, al was liet alleen maar om de „Hulde" Hulp in Nood' De krachtoefeningen van „Hygiéa" werden op keurige wijze uitgevoerd onder leiding van haar directeur, den heer E. G. Nol. „Hygiéa" heeft haar naam op waardige wijze hooggehouden Met de afwerking van deze dingen is het elf uur geworden en wordt de,eerste pauze gehoudbn. "Wanneer ook dit kwartiertje om is, worden dc aanwezigen vergast op voordrachten /in de heer en Kat, Timmerman en de dames Gezusters De Groot en N. Kramer en muziek. Voorat de voordracht van de drie eerstgenoem de dames mocht veel bijval verwerven. Het, was in één woord Kostelijk. Wanneer dan weer „Hygiéa" opkomt, schijnt het alsof ze er alles op gezet heeft om het mooiste te geven wat er is. „Rei". Schitterend waren de rythmische bewegingen, in verschillende kleu ren belicht. De plastische standen aan het eind waren keurig, waarin weer 't „Hulde" „Hulp in Nood" duidelijk naar v.orgn kwam. Bijzondere hulde mag hieraan niet worden ont houden. De afwerking van het programma is gauw „beschreven", maar „gedaan" is zoo iets niet spoedig. Want wanneer na het optreden van „Hygiéa" pauze wordt gehouden is het ongeveer twee uur geworden. Wanneer de aanwezigen dan weer naar hun plaats worden geroepen, is het om hun aandacht te schenken aan de laatste 9 nummers van het programma, waarmede wordt ingezet door de tooneelclub „Jong Leven" met het blijspel „O, die Neus". Ook thans wist men weer de aandacht te boeien en wist men de lever weer te doen schudden. De heer J. Keizer verkrijgt nog het woord en zegt oDgeveer het volgende: Geachte voorz., bestuur. Op mij rust thans een hoogst aangename taak. Is daar straks door den heer Swager gesproken over een kind van „Hulp in Nood", de begrafenis- vereeniging, er is nog een kind. „De vereeniging voor Ziekenhuisverpleging". Door uw vereeniging geslicht. Wanneer de ouders voorgaan in het goeie, kan het niet anders of de kinderen zullen dlan- zelfden weg bewandelen. Geeft uw vereeniging steun aan hen, die door ziekte hun loon moeten derven, uw kind verleent steun aan hen, die door ziekenhusiverpleging op hooge kosten ko men. Ook hier is het „zelfhelp" dat op den voor grond treedt. Namens het bestuur van de vereen, voor Zie kenhuisverpleging feliciteer ik u en de vereeni ging met het 25-jarig jubileum en uit waardee ring en erkentelijkheid voor uw werken, bied ik u dezen bloemenmand aan. (applaus). De voorz.- dankt namens het bestuur voor deze hulde en verzoekt den heer Keizer, den dank aan 't bestuur der vereeniging voor Ziekenhuis verpleging over te brengen. Alle 9 nummers beschrijven zullen wij niet. Het zijn voordrachten, muziek en nog eens voor drachten. Ernst, luim en satyr wisselden elkan der hierin af. De aanwezigen genoten. Aan het slot werd door „Hygiéa" het vol gende tableau gegeven: „Hygiéa" de Godin der Gezondlheid, brengt „hulde aan de vereeniging „Hulp in Nood" voor „haar nuttig werk. Door bazuingeschal wordt „dit heugelijk feit den volke verkondgd'i". Dit tableau werd ook weder in verschillende kleuren belicht, waardoor .een schitterend effect werd verkregen. Het was een waardig en mooi slot van het "programma. Zoo zijn we dan genaderd tot het sluitings woord van den voorz. De geachte heer voorz. doet dit met eerst in het algemeen een woord van dank te brengen aan alle medewerkers, die uit liefde voor d!e vereeniging, hun krachten hedenavond hebben ge geven. Aan de tooneelclub „Jong Leven" voor wat zij hedenavond gepresteerd heeft. Wij werdlsn overrompeld door het aanwezig zijn van naar bloemenhulde, maar zijn haar daar dankbaar voor. Van harte hoop ik dat de club zal doodgaan om steeds voor liefderijk werk op te treden. Dank aa nden heer P. Wijn, die de leidjing van de club op zich had genomen, voor de vervulling van zijn taak. Dank aan de Gymnastiek Vereeniging „Hygiéa" voor haar optreden; in de eerste plaats aan do leden, en in het bijzonder aan den Dir. den heer- Nol, onder wiens leiding de vereeniging is opgetreden. Het optreden was in één woord prachtig'. Hierdoor aangemoedigd, zou ik een ieder wel willen opwekken om donateur te worden. Het is de gezondheidbrengende sport. Dank aan de veeren en dames, die hedenavond1 voor ons op het tooneel zijn verschenen. Dank aan de Ge zusters De Groot voor datgene, waarvan zij on3 hebben doen genieten. Dank aan de heeren van het strijkje, waarvan wij zooveel moois mochten hearen. (applaus). Dan kaan de kinderen, van onze vereeniging Dank aan de kinderen van onze vereeniging „Hulp in Nood" Wat zij gedaan hebben wordt do rde ouders zeer gewaardeerd. Dank voor wat zij ons hedenavond hebben aangeboden. Dank aan de leden, buren en gasten, voor hun- tegen woordigheid. Zoo ben ik geloof ik aan het einde van mijn taak gekomen van hedenavond. Met den wensch dat de vereeniging cp den ingeslagen weg mag doorgaan, mag groeien en bloeien ten voordeele van de leden van „Hulp in Nod" sluit ik deze bijleenkomst, (applaus). Wanneer de sluiting is geweest, is het onge veer vier uur in den morgen. Op een hoogst aangename en gezellige wijze is er feestgevierd. Het 25-jarig bestaan herdachi op een wijze, die nog lang in de herinnerng. zal voortleven. Van naar huis gaan was echter nog gpen sprake Onder de opwekkende tonen van de dansmuziek van de Gebrs. M.eurs uit Hoorn, worden nog eenige uren op hoogst aangename wijze door gebracht. 1 EE ZIEKTENWET EN BE ZIEKENFONDSEN. Regeling d(er Zickteverzoifging. Memorie van Antwoord. ■De Minister ziet zich, zeer tot zijn leedwezen, verplicht deze Memorie te doen aanvangen met de mededeeling, dat in verband met.de moeilijke tijdsomstandigheden het ontwerp niet in zijn oor- spi'onkelijken opzet is kunnen worden gehand haafd. Het ontwerp beoogde aangemoedigde „zelf help". Aan dien steun kan echter onder de te genwoordige omstandigheden niet worden ge dacht zoodat alle voorschriften, welke op den Staat teil behoeve van de ziekenverzorging gel delijke lasten legden, uit het ontwerp moesten -worden gelicht. Dit laatste noopte tot een ingrij pende wijziging van het ontwerp in zijn ge heel. aangezien met het 'wegvallen van de bijdra gen van den Staat de ontworp i regeling wegens haar voor de ziekenfondsen te zware lasten niet uitvoerbaar zoude zijn. Het ontwerp is daarom omgjewei/kt tot een regeling van de eischen, waaraan naar de mce- ning van den Minister een goed ingericht zie kenfonds ,dat bestemd is te voorzien in die ge neeskundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappelijk gelijkstaanden, behoort te voldoen en sluit zich derhalve in dat gewijzigd karakter aan bij de regeling van de artikelen 112 tot 133 der bestaande Ziektewet. Aan een afzonderlijke regeling valt ook thans de voorkeur te geven boven 'het opnemen dier regeling in de Ziektewet. In de eerste plaats daarom, wijl het zieoenfóndswezen niet uitsluitend is een arbeidersbelang, doch ook een belang van de maatschappelijk met arbeiders gelijkstaande groepen onzer samenleving (kleine zelfstandigen). Daarnevens bestaat voor de afzonderlijke rege ling ook daarom aanleiding, omdat in den gie- dachtengang van den minister de thans in het ontwerp aangebrachte wijzigingen van tijdelijken aard zijn, afgedwongen door dén tegenwoordiigen moeilijken financieelen toestand, zoodat het oor spronkelijk karakter van het ontwerp zal worden beteld zoodra d eongunstig dier tijdén zal zijn De toelating van hét ziekenfonds als fonds werkzaam in het belang der volksgezondheid, heeft na het wegvallen der voorschriften om trent den gel del ij ken steun aan de toegelaten fondsen uit de schatkist tie verleenen, voor die fondsen geen rechtstreeksch geldelijk belang meer. Maar daaruit volgt allerminst, dat de toelating voor dc fondsen alle beteekenis, ook finaneieele, zoude missen. Vooreerst geeft de toelating voor een zieken fonds naar buiten het eachét van een behoorlijk ziekenfonds, waartoe het publiek en de genees kun-digen zich kunnen wenden met redelijke ze kerheid voor hun belangen. Daartaevens zal echter de toelating van wezenlijk belang zijn bij het in werking treden der ziekengeldverzekering. Het in werking treden hiervan zal, naar den Minis ter verwacht, een niet onaanzienlijke vermeer dering van ziekenfondsen tot gevolg hebben, het geen ten goéde zal komen aan de ontwikkeling .der toegelaten ziekenfondsen. J Bij de vaststelling van de eischen, waaraan de geneeskundige hulp moet voldoen, zal er uiter aard rekening mede moeten worden gehouden dat de Staat geenerlei geldelijken steun aan de ziekenfondsen zal verleenen. Van verplichting tot verpleging van ziekeverzekerden in ziekenhuizen of sanatoria, tot wijkverpleging enz., zooals aan vankelïjk in de bedoeling lag, zal daarvan moeten worden afgezien. De te stellen eischen zullen zich derhalve no men aansluiten bij de normale prestaties der be staande ziekenfondsen, zoodat, mede gelet op de meerdere vrijheid, welke het gewijzigd ontwerp aan de toegelaten ziekenfondsen geeft op hei gebied van de vaststelling van de belooningen der aan het fonds verbonden huisartsen de premie welke het toegelaten ziekenfonds zal moeten vorderen, wel niet uitgaan boven de thans in doorsnede door de ziekenfondsen gevorderde premie. Artikelen. Het ontwerp sluit, behalve winst- oogende fondsen, geenerlei fonds uit, zoodat ook ondernemingsfondsen kunnen worden toegelaten. Deze toelating is. aan dezelfde eischen gebonden als de toelating van andere fondsen. Een uitdruk kelijke bepaling omtrent de mogelijkheid van toe lating dezer fondsen is onnoodig. Vaststelling in de wet van het aantal verzeker den, dat ten name van een zelfden geneesheer ingeschreven mag staan, komt den Minister niet gewenscht voor. Het ligt in zijn voornemen, om, indien de wenschelijkheid mocht blijken dat van de aan de Koningin verleende bevoegdheid worde gebruik gemaakt, omtrent het vast te stellen maximum aantal ingeschrevenen, het gevoelen in te winnen van deskundigen op het gebied van hot ziekenfondswezen. Het ligt in de bedoeling de gezondheids com- missiën dienstbaar te maken aan het toezicht, zoowel op de toegelaten ziekenfondsen als op de aan die fondsen verbonden geneeskundigen enz Alvorens tot vaststelling van de welstands- grens over te gaan, zal de Minister nauwkeurig overwegen, op welk bedrag zij gesteld moet wor den. De te nemen beslissing zal uiteraard goed deels afhangen van de economische verhoudin gen op het oogenblik van in werking treden der onderhavige regeling;. De Minister is van oordeel, dat aan het begin sel der vrije artsenkeuze moest worden vastgehou ■den. Intusschen wordt de mogelijkheid geopend, cm, zij het ook telkenmale voor ©en bepaadlen tijdsduur ,toe te laten een ziekenfonds, dat be kend staat als een goed ziekenfonds, doch niet ■de vrije artsenkeuze kent. Aanleiding om in de wet een voorschrift te geven voor de bezoldiging van apothekers a ssis tenten béstaat er naar de meening van den Minis ter niet. Overeenkomstige redenen, welke er toe geleid hebben uit het ontwerp te verwijderen de bepa lingen, welke lasten op de nStaat legden, plei ten er voor vooralsnog ook aan de gemeenten te dezer zake geen nieuwe lasten op te leggen. De Minister is teruggekomen van het aanvarï kelijk opgevatte denkbeeld om een centraal col lege in te stellen, waaraan o.m. het toezicht op ziekenfondsen zou worden opgedragen. Tegen wijziging van den naam der wet „Ziekenfondswet" bestaat bij 'den Minister geen bezwaar. Een nota van wijzigingen en een gewijzigd ont werp van wet vergezellen deze Memorie. MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90c Maag-Tabletten 75» Zenuw-Tabletten 75'1 Bij Apoth. en Drogisten Dankbaarheid, Zooals men, weet, wordt door het Comité ter Uitzending van Nederlandsche Kindleren Dort mund—'s Gravenhage, aan de in het Ruhrgebied wonende arme en behoeftige Nederlanders door het zenden van levensmiddelen, enz. hulp ver leebd. Een door het Comité in December 1924 afgezonden levensmiddelenzend'ing werd te Dort mund, Bochum, Hagen, Iserlohn, enz. kort voor Kerstmis verdeeld, zoodat onze arme landjgenoo ten aldaar nog een gelukkig Kerstfeést konden vieren. Het was treffend om te zien, hoe geluk kig de oude moedertjes waren; zeggen kondén ze niets, maar het wegpinken van een traan, gaf genoeg te denken. Het was voor deze men- schen een dubbele vreugde te weten, dat in het Vaderland nog vele menschen met hun meege voelden en dat deze gaven cfoor hunne landge- nooten waren geschonken. Kortom, een ieder die tot deze hulpverleening heeft medegewerkt, kan niet meer dankbaarheid wenschen en kan over zijn steunverleening tevre den zijn. De tijdsomstandigheden zijn echter van dien aard, dat door het Comité wedferom een beroep op uw aller hulpvaardigheid moet worden ge daan. Stelt het Comité door uwe gaven dus in staat om met dit mooie liefdewerk door te gaan. Ook in goeden staat verkeerende gedragen klee- -ding. als onder- en bovenkleeding, schoeisel, enz. wordt zeer gaarne tegemoet gezien. Geldzendingen en kleedingpakketten geTteve u le zenden aan het Algemeen-Secretariaat van tiet Comité, Stortenbekers! r. no. 21 te 's Gravenhage. (Wat - den wi scehldv We Samsor maal a afgenoi was he slagen, zoo wa er wat Maar ten in tuige. I dien hi (met d< kaar ge dat hij dat hij momde maakte jongen De f heeren eisch f en 20 v tenis te Dat over, al mooie f wat zal De slag Met In droo Hoe Al spoe Gevol Zaankai „iWac Na rust En ie Nog ev< Het f Een kle Met '1 Als dra Dat P 1) Op ik deze Met e 10 man tWe begc gens van wist de Met de draaiden hee lwat totdat J aanvalt schot en met voll< derheid, t nu op vrij voor minuut v geeft eu hebben Vrone-ve] °p, D hiermede ten spel© als ze des Maar Ko< toch nier verloren, was ande en, een :oo ver. 'eest, de lok Holl 'ogels, m< e winnei SVe hopen ;eweest n tennis ge )f weet 'oorzichti aijnheer ij hoeft veten wé ndere ra ver ons olgende N, hoe rronc en I ei Enfin aam, wij ijn, maar iet veel eer krat tilli© war at tweed» -gon ons aatjes ge 'et 5—3. der wist 'en was as geregi [aar nadj eer op te puntje u jongen 'teren ke '03 geen «nmige -n in hun, d zelf pk bme's ka

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4