er, Zaterdag 14 Februari 1926 84e Gereedschappen Fa. HOUWING - Mient 7 *1AA Ri No. 19 iBTEiie* rELirane st NIEU WE LAAGEDIJKER COURANT. bestaat nit twee Bladen. BLAD: REVUE VAN DE WEEK. 10 Februari. Er is geen bijzondere „politische-pratetische ga- r voor noodig om te kunnen voorspellen, dat de laatste op 10 dezer aangevangen periode der openbare legislatieve werkzaamheid Van onze Tweede Kamer lichtelijk-woelig zo ukunnen wor- len. Men is druk bezig met het formeeren van ie verschillende lijsten, de Vrijheidsbond (waarin ).m. de devanbvrijz.-democraat Teenstra blijkt )pgenomen te zjjn) was hier een der allereersten. STogmaals: naar gelang de „Stembus-maand", le zesde van dit jaar, naderbij komt, wordt de woeligheid op de politieke markt heviger. En laarbij moet thans ook het Lagerhuis worden gerekend. De „Regeerings-keuken" blijft nieuwe dingen fleveren ,met een ijver, eene voortvarendheid, .lsof wij aan 't begin instee van aan 't einde ener wetgevende periode staan...! Uit de massa ïoem ikhet ontwerp houdende nadere voor- ichriften ten aanzien der uitoefening van de Ge- ïeeskpnst. Voorstellend 't in het leven roepen van «lleges van tucht. Er aan verknocht is de wets- 'oordracht, scheppend preventief toezicht op ge- eesmiddelen, die met publieke aanprijzing in iet verkeer worden gebracht. Dat eene weelde- jelasting (vooral de verteringen in café's en res- aurants treffend, met de bedoeling om aldus .e geraken tot verlaging van sommige directe clastingen) in snellen tred naderend is: wij weten 't. Voor den Plattelander Braat, het Kamerlid, wam de heerlijke tijjding, dat de Regeering het parlement zal voorstellen, den officieelen Zonier- ijd af te schaffen. Of ten slotte ook hier „de weren hebben overwonnen" zooals het liedje an een kwart-eeuw terug luidde, schijnt waar- pijnlijk, is nog niet zeker. Minder oppositie :al de regeering vinden tegen haar voorstel om le poen alle sanctie af te schaffen bij den Stem- ilicht, zoodat slechts de „zedelijke dwang" zal esten om ter stembus te gaan, maar noch de pijbelendè Jan Kiezer, noch de onverschillige f lakBche Johanna Kiezeres meer „berisping" f boete) zal kunnen oploopen. Zeer hevige tegen- :anting ontketende nu reeds het bericht, dat sinister De Visser, met instemming van zijn nibtgenooten natuurlijk, een millioen gulden ubsidie van Staatswege wil toegekend zigji aan Olympiade, in 1928 te onzent te houden. Zij al ongetwijfeld vele vreemdelingen trekken, laar in tijd van soms tot 't uiterste gevoerde be- uiniging wordt gevorderd, dat hier het par ti dier initiatief zich zal doen gelden. Esc. De isser zal ongetwijfeld een geweldigen „dobber" ebben met zijn millioen-ontwerp... Aangekondigd is het spoedig verschijnen van zeker zeer wenschelijke ontwerp, tot wijziging an de successie-belasting. Het ontwerp-Ziekte en Ongevallenverzekering '25 is ingediend (de verplichte verzekering ver- rdenend), alsmiede dat tot regeling van de zieken- erzorging, met andfere op2?et dan aanvankelijk ïdoeld werd. De Staat neemt volgens dit oorstel geen geldelijke lasten op zich. De roote vraag is nu, wat behalve hetgeen reeds :r agenda is gebracht de Tweede Kamer 10 Februari tot eind April zal gelieven af i doen? j De Bond „St. Michaël", welke de eenheid in 1 Katholieke partij bedreigde zal verdwijnen, et schisma" is ontweken, te Utrecht is de edespijp gerookt. Dr. Nolens hield eene enthou- j aste rede, ter eere van deze verbroedering, j aarin hij intusschen dieted uitkomen, dat van eim, door Katholieken te schenken, aan het cal- j uistisch voorstel tot afschaffing der Staatsio- rij, geen sprake zal zijn... Die oppositie tegen de iding van Mr. van Wijnbergen duurt voort Katholieke kringten, Verzekerd wordt dat de j r Van Wijnbergen bestemd is om Jhr. van ttexs op te volgen als Commissaris der Ko- in Gelderland. Wat misschien „eene oplossing a "wezen?.,.. Geboren is eene nieuwe politieke partij, waar- voor alle Bouwvakken. VERKRIJGBAAR BIJ DE Tel. 644 Alkmaar. a verklaard wordt, dat zij „een brug Jaks en Rechts" zou moeten vormen. Het juiste rakter van dez ezioh als „centrums-partij" aan- ndigende „kongsi" is nog niet volkomen be- De Eerste Kamer publiceerde eindelijk hare irifteliikc beschouwingen over de Staats begroo- 1g-1925. Ik stip er voor 't moment slechts van 11 dat het senatoriaal „groot-politiek"* debat Maart a.s. bijzonder „levendig" schijnt te Mfflea. Alfook.) idat de gdjze, waarop in a,e Se- naalsafdeelingen kritiek is geoefend op het beleid van minister Van Swaay, vernietigend moet wor den genoemd. Tusschen dezen bewindsman en de sfeer der ambtenaren P. T. en T. is de verhou- j ding, vooral na de publicatie van het rapport- Nolting, zeer gespannen geworden. De vrijz. democraat Mr. Oud gaat, in de Tweede Kamer interpelleeren over „de uitvoering der plannen tot reorganisatie bij P. T. en T. Voor Ebcc. van Swaay een somber, haast huiveringwekkend vooruit zicht!.... Den 9den Februari hadden te Leiden de fees ten plaats ter herdenking van het 350-jarig be staan onzer oudste Universiteit. Met het H. M. de Koningin aanbieden van het eere-doctoraat in de Rechtswetenschap. Uit de jongste Personalia: Mr. J. Schokking, de leider der Chr. Historische Tweede Kamer fractie werd aangetast door eene ziekte, die groota bezorgdheid wekte. Mr. Troelstra heeft ook af scheid genomen van „Het Volk" als mede hoofd- redacteur en is door .dat soc.-demoeratisch orgaan naar waarde en met groote warmte gehuldigd. De heer C. W. Lunsingh Scheurleer, de be kende Haagsche maeoenas, ontving van de Tech nische Hoogeschool te Danzig een eere-doctoraat; In de jongste doodenlijst der week vindt men den naam van Jaap Eden, de oelebritoit op sport gebied van een paar decennia terug, te Haar lem op 51-jarigen leeftijd overleden. Uit de zeer jongste misdadigheidsrubriek toe ken ik aan: het gruwelijk misdrijf, gepleegd door een „desperado" te Amsterdam (in de Wormer- veerstraat), die zijne vrouw e'n twee kinderen wurgde, daarna vruchteloos trachtte zich te doo- den. Te Leeuwen is een vijftienjarige moorde naar gevat, die een dorpsgenoot met acht mes steken heeft afgemaakt. Te Rotterdam, in de omgeving der Beurs, wist toen een paa rberuchte beroofsters onschadelijk te maken. Het faillissement van de „Maas. en Waalsehe Bank", te Nijmegen, heeft geleid tot arrestatie van den directeur Jurgens, verdacht van frauduleuze handelingen. Te Deventer is men een bende jeugdige dieveggen op 't spoor geko men. die tal van winkels plunderden om 's nachts in danshuizen goede sier te maken. Uit de branden- en verdere ongelukken-rubriek Te Botterdam, in de Nd.Molenstraat is een winkel geheel uitgebrand. In de hoofdstad werden, aan de Biekeregracht, een paar pakhuizen in de asch gelegd. Tal van verkeersongevallen, gelijk elke week des jaar». Aan de Haagsche Laan van Meerdervoort is een melkboer aange- i reden en levensgevaarlijk gewond. Te Amsterdam bij de Spiegelgracht, moest iemand de roekeloos- i heid om op een in vollen vaart zijnde tram te willen springen, met het leven boeten. In de hoofdstad had een auto-ongeval plaats, waarbij een jonge man den dood vond en het hem verge- j zeilende meisje ernstig werd gewond. I In de sfeer van de steenindustrie zoowel als in die van het kleermakersbedrijf zijn conflicten tusschen werkgever en -nemer dreigend of reeds „in gevorderd stadium". Men zal willen toegeven: bijzonder opwekkend zijn de jongste week-nova tot dusver niet. Ik vermeld daarom ook nog: de vorming van een nationaal Comité tot bevordering van het luchtverkeer in Nederl. Indië. Alsmede de ope ning van de auto- en rijwieltentoonstelling te Amsterdam. Sedert 1830, is dezer dagen wereldkundig gemaakt, is de bevolking van ons landje méér dan verdubbeld. Van ruim 21/2 millioen zielen, klommen wij in Patria in den loop di'er eeuw tot haast 71/2 millioen. Dat zijn verblijdende cijfers..." tot op zekere hoogte" De concurrentie op elk gebied werd en wordt met 't uur scherper. Voor het baantje van ambte naar tei Secretarie van Noordwijkerbout, bezol digd met f 500 'sjaars, melddten zich 102 ge gadigden aan onder wie een Mr. in de Rechten. „That speaks volumes", nogmaals gezegd. BUITENLAND-. De conservatieve regeering in Engeland zit niet bij de pakken neer. En zij is ook niet bevreesd voor haar tegenstanders, want die zijn in het Fngelsche Parlement thans in letterlijken zin niet in tel. Daarom heeft Baldwin het aangedurfd om opnieuw te komen met protectische voorstellen, die zooals men weet bij de voorlaatste verkiezin gen in Engeland door het volk met overweldi gende meerderheid waren afgewezen. Toen echter in December van het vorig jaar het Engelsche volk opnieuw de macht in handen van Baldwin gaf, sprak het zich hetzij in verkapten vorm te vens voor protectie uit. Baldwin heeft niet lang geaarzeld en thans nu het Parlement heropend is, komen de protectionistische voorstellen weer op het tapijt. Lloyd George en Mao Donald heb ben reeds aangekondigd dat zij de 'regeering zu l- len verzoeken een dag te bepalen voor debat. "Want het zijn geen algemeene protectionistische voorstellen, d.w.z. geen protectiewet, welke door Baldwin op tafel worden gelegd, integendeel, Baidwi nis voornemens voor iedere beschermings maatregel opnieuw de goedkeuring van het Parle ment te vragen. De strijd die in Engeland, het traditioneele land van den vrijhandel, ontbrand! is tusschen de Protectiemannen en de Vrijhande laars verdient zeker de belangstelling van de andere landen waar hetzij het Protectionisme, hetzij de Vrijhandelsprincipe nagestreefd wordt. De Barmat-affaire heeft in Duitschland den vorm van een "financieele ramp aangenomen. Steeds meer personen worden gecompromitteerd en uit het kam pder politieke partijen worden steeds meer namen genoemd van hen die hun vin gers gebrand hebben aan deze zaak. Vooral in Centrumskringen en in de Sociaal-Democratische Partij schijnen zich velen te bevinden die op de een of andere wijze geld hebben aangenomen Ruime sorteering: CORSET EN m. f-last'eken binnenband HEUP CnRs'ETTEN SPORT-CORSETTEN en BUSTE HOUDERS - BUIKBAND N in alle soorten - RECHTHOUDERS en RECHTHOUDER-CORSETTEN SOUSBRAS cn ROK BESCHERMERS ELASTIEKEN KOUSEN Dames-V erband JARRETELLES en ELASTIEK Alle onderdeelen voor reparatis. (Depót Palthe Almelo) om aldaar besprekingen te openen over de toch zoo belangrijke schuldenkwestie, j Van eveneens zeer groot belang is het rapport 1 van de Intergeallieerde commissie die een mili taire controle heeft uitgeoefend in Duitschland. Dit rapport zal waarschijnlijk nog deze week aan den Militairen Raad te Versailles worden over handigd, waarna deze Raad het rapport weer in handen zal stellen van de Commissie van Her- Btel. De publicatie van den inhoud van het rap port zal nog wel eenigen tijd duren. Te Geneve komt de financieele commissie van den Volkenbond bijeen, die zich bezig zal houden met den financieelen en economischen toestand van Oostenrijk. In den laatsten tijd hebben zich in de buitenlandsche bladen ongunstige meenin gen gevormd over de saneerinsrsactie in Oosten rijk en reeds vele bladen spraken van een ineen storting van deze actie. De heer Zimmerman, de Commissaris-Generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk heeft thans ingegrepen en medege deeld dat hoewel de toestand in Oostenrijk verre van rooskleurig is, men toch niet kan spreken van een ineenstorting der saneeringsactie. Het ia te hopen dat deze woorden meer vertrouwen zul len wekken in de republiek Oostenrijk. De verkiezingen in Jougo-Slovakije hebben, zoo als verwacht werd een „overwinning" opgele verd voor Paschitsch's regeering. Doch deze over winning" opgeleverd voor Paschitsch's regeering. Doch deze overwinning is bevochten met een vres- selijken verkiezingsterreur, erger dan men ooit in andere landteu heeft ondervonden. De over winning van Paschitsch op zijn tegenstanders be haald zou wel eens een Pyrrus-overwinning kun nen blijken. Uit den Omtrek. van de Barmats en hun politieke positie hebben misbruikt van deze handige financiers. Reeds is de bekende en zeer bekwame Socialistische leider Bauer uit de Partij gezet terwijl de eveneens bekwame leider Prof. Muller de leiding van de Partij heeft neergelegd omdat de bestuurders niet kras genoeg optraden tegen de zich gecompromit teerd hebbende partijleden. En uit het Centrum moest de Vroegere minister Hoefle treden, die volgens de laatste berichten thans gearresteerd is. En ook tegen Bauer is een strafvervolging inge steld. De strijd in Frankrijk tusschen Herriot en het rechtsche blok duurt onveranderd voort. Doch thans zullen de socialisten die in Congres bijeen zijn moeten beslissen of zij voort zullen gaan 'Herriot te steunen. De debatten zijn soms zeer zeer scherp doch algemeen heeft men den indruk gekregen, dat het congres besluiten zal onder zekere voorwaarden het kabinet-Herriot te blijven steunen. 1 Van zeer groote beteekenis is de nota van ant woord die door de Engelsehe regeering naar Parijs gezonden is. In dez enota zegt de Britsche regee ring het principe vastgelegd in de'Balfournota betreffende de schuldenkwestie te zullen hand haven. Tevens doet de Britsche regeering aan Frankrijk zekere voorstellen tot een gemakkelijke betalng vain de schulden. Deze nota heeft in Frankrijk en in Engeland een goeden indruk ge maakt. Vast staat dat Herriot en elemental in de naaste toekomst naar Londen zullen reizen VALKKOOG. Bij den heer W. B. alhier ontstond een schoor steenbrand, dewelke zich ernstig liet aanzien, daar het geheel e huis tot stikkiensvol rook geraakte en de brand door de nauwe schoorsteenopening heel moeilijk bleek te bestrijden. Maar het blus- schingswerk werd ten einde met goeden uitslag bekroond en bleeï de brand tot den schoorsteen beperkt. - VALKKOOG. Dec vrouw van J. Sch. alhier had het ongeluk met het te bleek leggen der wasch, te vallen, met het gevolg dat zij haar pols brak. Nieuws NOCRDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen heeft de heer J. G. van Barneveld het perceel, vroeger bewoond door den heer Vlaming te Schagen, gekocht voor zijn gros- siorderij, die naar Schagen zal worden verplaatst De winkel blijft te Noordscharwoude. - OUDKARSPEL Zondag 22 Februari a.s. zal door de „Mas kerspelers" van Bergen, in ds tooneelzaal van den, heer Vis worden opgevoerd „Tzingani" icen ro mantisch tooneelspel in vier bedrijven, van Jhr. van Riemsdijk. Een tooneelspel uit het leven der Zigeuners, het volk dat eeuwig gedoemd is te zwierven, het volk dat nimmer vergeet. Het stuk is van diep-gevoelde strekking, waar voor men eerst het leven der zigeuners moet heb ben leeren kennen. De eerder: opvoeringen van het stuk zijn voor het gezelschap een groot succes geweest. De critische verslagen getuigden van waardeering' voor het werken en kunnen der „Maskerspelers:" Reeds eerder zijn wij in de gelegenheid geweest een groote verhandeling over den stam, waarnaar het stuk is geteekend, te hebben kunnen lezen. Is de inhoud van het stuk gelijk aan wat we ge lezen hebben, dan kunnen wij een schitterenden avond voorspellen. Dan zal den aanwezigen veel te genieten worden gegeven door de boeiende tooneelen. De naam, die de „Maskerspelsrs" zich met de „Heiligenbron" hebben verworven, zal zeker een gunstigen invloed uitoefenen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr. voorkomende advertentie. NOORDSCHARWOUDE Zaterdag 21 Februari zal het Ziekenfonds „On derling Hulpbetoon" haar 25-jarig bestaan op feestelijke wijze -herdenken, f Het programma, voor dien avond opgemaakt, bevat vele mooie nummers. ZUJDSCHARWOUDE Donderdag a.s. zal Ds. G. W. Melchers, predi kant te Warga, in het lokaal van den heer Kramer, in verband met de komende verkiezingen rfen spreekbeurt houden. Het is nu ongeveer 30 jaar geleden, dat Ds. Mel- chers, predikant in deze gemeente was en zich in dien tijd reeds toonde een ijverig werker te zijn voor de S. D.-beginselen. Velen zal het zeker aangenaam zijn, dezen ou den bekende nog weer eens te ontmoeten. 1 billijk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1