- ZUIDSCHARWOUDE. De heer Jb. Groên Az. alhier is door de R.K. kieisyéreienjging Venhuizen no. 4 op de groslijst geplaatst voor de verkiezing van leden der Twee de Kamer in den Rijkskieskring Hslder. '—■ZUIDSCH ARW.OUDE. Verleden Donderdag trad hier voor ae S. Di A. ;P, op Ds. Melrhers. Het aantal bezoekers was zeer gering, trots de propaganda met strooibiljetten en advertenties. Blijkbaar verdroot deze gerings belangstelling den voorzitter, die de slechte opkomst o. m. weet aan den opzet, dat een andere verpeniging op dien avond cene huishoudelijke vergadering had uitge schreven, met het doal, de menschen van deze vergadering te houden- Bij onderzoek blefck ons dat deze vergadering (van de V. V. Kies vereen i- gingj al drie weken geleden was vastgesteld, toen geen enkel lid van hst bestuur, dat den datum voor di «vergadering vaststelde, nog droomde van een vergadering, waarin Ds. Melchers zou optreden. - BROEK OP LANGENDIJK. A. Kz. JAARSMA. Men schrijft ons: De laatste dag dezer week zal voor de Christelijk Nationale School te Broek op Langendijk, een bij zondere dag zijn en voor hem, wiens naam hier boven staat afgedrukt, een dag van vele herinne ringen. Op den eersten Maart toch (bij gebrek aan een 29sten Februari) zal meester Jaarsma den leef tijd hebben bereikt, dat hij, na een 4otal_ jaren het Christelijk onderwijs gediend te hebben, waarvan 34 jaren aan onze school, zich los mag maken van zijn werk en een welverdiende rust gaan genieten. 't Doet wei even pijnlijk aan, wanneer we gewaar worden, dat de oude garde zoo van lieverlede on ze school verlaat. We hadden toch het gr00te voor recht vele jaren lang dezelfde onderwijzers aan on ze school werkzaam t ezien, en men kan de voor- deelen, aan een geregsld onderwijs verbonden, rooeliijk overschatten. En nu, eerst ging meester Iogwersen om gezondheidsredenen van ons weg, toen volgde het hoofd meester Ouwehand, en nu zal voor meester Jaarsma deze week die laatste- zijn waarin hij voor zijn klas zal staan. Hij is er een van de oude stempel, een onderwij zer dien men moest kennen om te kunnen waar deer en en niettegenstaande zijn geheel eigenaardige, leerwijze (we herinnieren 't ons immers alLemaal hij was meer een docent dan een schoolmeester), toch zijn kinderen veel leerde wijl hij zijn hart er, in lag. Onze school had steeds met zijn getrouwe onder wijzers, bij de verschillende schoolopzieners van vroeger, een geneden naam. We konden best con- cufreeren. 't Eenigste wat we onze school kunnen toewenschen, is, dat al gaan de oude beproefde krachten zoo langzamerhand weg,, die school toch haar ouden roem en goeden naam zal weten te handhaven. Meestér Jaarsma gaat nu heen en wij wenschien hem in zijn verder leven alles goeds toe, dat hij vreugde mag ontvangen naarmate hij leed heeft gekend. We gelooven dat èn bestuur èn oudleerlingen (en dat is 50 pCt. van de Broskersj), hem niet zullen vergeten, maar zijn werk ook aan hen ver richt, zullen weten te waardeenen. - BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagavond kwam de raad der gemeente in spoedvergadering bijeen, inzake geldleening straat en aanbesteding straatwerk. Goedgevonden werd de voorgestelde wijziging door Gad. Staten, aan te brengen in het laeningsbesluit. Het straatwerk werd gegund aan den haar De Moei.. I - BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdag 3 Maart des namiddags 3 uur wordt ten Raadhuize gelegenheid gegiévien tot kostelooze inenting. 1' UIT DEN OMTREK. - SINT PANCRAS. Zaterdagavond had in het café van den hasr Ger ritsen een partij biljart de cadre plaats tusschen- den Prof. J. van Delft en den haer Jb. Ruijs. D& prof- moest 500 tegen de beer Ruijs 200 maken. De uitslag is geweest, dat de heer Ruijs weer on geslagen uit den kamp is gekomen. In 19 beurten had hij de gestelde 200 caramboles tegen die prof. 349. Prof.'s hoogste serie was 95 met een gemiddel de van 18.37, die van den heer Ruijs 33, met een gemiddelde van 10.53. - KOEDIJK. Zaterdagavona werd door de tooneielvereieniging. „De Roos" een uitvoering gegeven ten bate van het neutraal ziekenhuis waarvoor langs de gemeente kaarten waren verkocht. Die groote tooneelzaal van den heer 'Groot was uitverkocht. Burgemeester Kooiman opent dezen avond, waarin hij hulde brengt aan „De Roos,, voor het initiatief dat zij ge nomen heeft om deze uitvoering te geven en roept mede hét welkom toe aan de talrijke aanwezigen, en verwacht als altijd van „De Roos" een goedge slaagden avond. Ten beste werd gegeven „De ge nadeslag" van Top Naeff in twee bedrijven en „Die nalatenschap," blijspel in drie bedrijven, Als naar gewoonte was alles weer in orde. Spel, toonetel- schikking en grimage. In alles was het beste been tje voorgezet en „Die Roos" heeft succes gehad met dezen avond. Nadat het eerste stukje was opgevoerd werd er verloot een beeld en een taart, het laatste geschonken door de wed. G. Stoker, waarvoor aan- loetn verkocht was f41.80. Winner van het beeld was de heer C. Bregman en van de taart de heer L- Bruin. De laatste stelde ds taart weer beschik baar voor verloting. Dit bracht op f2i.84l/2. Win naar werd de heer G. Molenaar. Na afloop van het laatste bedrijf, waarop eein luid applaus volgde, was het woord nog aan den penningmeester der vereeniging, den beer K. Mol. Spreker deelde mede» dat het totaalsaldo, dat na aftrek van alle kosten berdaagt f 226.53, voorwaar een mooie winst ge noemd mag worden. Verder brengt spr. dank aan het gemeentebestuur voor de vrijstelling van be lasting, aan den heer Groot voor het gratis afstaan der zaal, aan „De Kleine Kapel" voor de gratis muziek, aan Mej. T. Tiesjejna voor bet in enkele dagen leeren van eieri roLen aan die aanwezigen voo» de groote belangstelling voor dezen avond betoond. Een gezellig bal volgde, en de tooneielveTeeniging „De Roos" kan met voldoening op dezen goed geslaagden avond terugzien. 1 - SINT MAARTEN-STROET. Zondag ging de familie P. de G. pér rijtuig ter kerke met het ongelukkig gevolg dat op den drie hoek bij café Halfweg het rijtuig in de wegsloot geraakte door onkunde- van den stuurman. Men kwam er echter met de schrik en een nat {kik af, zbodat het ongeval nogal goed afliep. - OUDE NTEDORP. Maandagnam. j.l. is door den hëer Burgemeester dezer 'gemeente ten raadhuizie geïnstalleerd de door den gemeenteraad in zijn laatstgehouden vergade ring ingestelde commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs. De leden dezier commissie zijn: Mevr. Liefhebber—Blest, C. H. de Balbian •Verster, C. van Zoonen, G. Ursem en M.' Ti. Woutman. - OUDE NIEDORR. Naar wij vernemen hejeft de heer A. BlaUboier beadnkt als Directeur van de gymnastiekvereeni- ging „Turolust" alhier. In zijn plaats is benoemd de heer K. Bood te Noordscharwoude. i Spcedeischende vergadering op Zaterdag 21 Fe bruari des avonds acht uur. Tegenwoordig alle leden. Opening, met gebed. Notulen gelezen en goedgekeurd'. De voorzitter zegt, dat deze spoedeischiende ver gadering voornamelijk is belegd roet het oog op een door Burgemeester en Wethouders voor te Stel len wijziging van het geldlaeningsbesluit, genomen in de vorige vergadering, welke wijziging wensche- lijk geacht wordt door heeren Ged. Staten van N. Holland en door welke wijziging het mogelijk 'wbrdt- de geldleening in korter tijd dan 16 jaren af te, lossen. Daar alle leden zich met deze wijziging kunpen vereenigen wordt z.h.s. aldus besloten. Burgemeester en Wethouders stellen vervolgens voor het straatwerk onderhands aan te besteden aan den heer De Moei te Alkmaar voor 70 <*nt per vierk. M. De straatmaker moet het zand le veren en voor het vervoer der steenen zorgen. De straatweg moet zooveel mogelijk voor het verkeer, geschikt blijven. Het werk wordt uitgevoerd onder toezicht van den gemeente-opzichter. Aangevangen moet worden 15 Maart en het werk moet beëindigd ivoredn uiterlijk 15 Juni a.s. Daar alle leden zich hiermede kunnen vereenigen wordt z.h.s. aldus besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer Koedijk of het. ■Verboden is om alle afvalproducten te water te werpen. De voorz. antwoordt toestemmend. Het is erg moeilijk om er de hand aan te houden want alle menschen maken zich aan dat gsuvel schuldig. Het toezicht zal echter verscherpt worden. De heer Bakker sluit zich bij de woorden van den heer Koedijk aan. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter deze vergadering onder dankzegging aan de leden voor die trouwe opkomst op dit on gelegen UUR EEN POLITIEKE RONDBLIK. Den 2oen Februari j.l. zou om 7.30 uur voor de Staten Centrale Helder van de Anti-Rev. Kiiesver- eenigingen optreden de Hoog Edel Gestr. Hjeer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer'der Staten Generaal. De trouw' anti-revolutionairen zijn weer op post, op den gezettjen tijd is er flinke opkomst te constateeren. Daar treedt de "heer S:. Wagenaar naar voren en deelt de vergadering mede, dat die heer v. d. Heu vel eerst met een half uurtje komen kan, Dp spre ker heeft den aansluitenden trein gemist. De tijd wordt verdreven door het zingen van on ze nationale liedpren, met tusschendoor gezellig gekout. Van verveling geen spoor, 't Is reeds kwart over acht geworden. Niemand is vertrokken. Daar kömt de heer vjd. Heuvel het kerkgebouw binnen, met een applausje begroet. Dadelijk opent de voorz. de vergadering op de gebruikelijke wijze met het doen zingen van een Psalmvers, leest eenige verzien voor uit de Heilige Sthrift en gaat voor in gebed. Die heer vxi: Heuvel betreedt daarop den kansel. Spr. begint met te zeggen, dat, onder de plich ten, die de Heilige Schrift den christenen oplegt, ook behoort, te letten op de teekenen der tijden. Op het politieke terrein, waar de christen een taak en een roeping heeft te vervullen, valt het verschijnsel waar te nemen van afnemende belang stelling. Algemeen is de klacht, dat men niet ver kreeg, wat men meende te mogen verwachten. De mopperaars treft ge in alle partijen, onder alle standen. Die ambtenaar is slecht te spreken; nij vóelt zich slachtoffer door de vermindering in zijn salaris, vele middenstanders achten, dat hun oelarigen tegenover die der arbeiders worden ver waarloosd. Anderen, weer, als de stadsbewoners, voeLen zich gedupeerd tegenover de plattelanders, deze laatsten mieenen weer te kort te komen tegen over de stedelingen. De communist vloekt tegenover het kapitaal, als oorzaak van alle wanverhoudingen; wij zien ook in ons nuchter Nederlandsch volk opkomen fascistische neigingen. Het fascisme, dat leidt tot uitschakeling van elke rechtmatige volksinvloed. Ontevredenheid en verwarring der geesten over de geheele linie- In eigen kring zijn er, die zich afvragen, wat is er mu te zien van de christelijke, speciaal van de anti-revol. invloed in ons staatsbestuur. Wat is er aru eigenlijk van terecht gekomen. Reeds vijf tig jaar leven we als georganiseerde partij en mo gen zeggen, dat onze arbeid vruchten heeft ge dragen. Bij de beantwoording van deze vragen client men nooit te vergieten, dat we in Nederland leven, onder een gemengde bevolking. Wij mogen onze wil aan anderen niet opleggen. Wat wij noodig ach ten en goed. wordt niet altijd door anderen aan vaard en dan mogen we, gesteld dat 't kon, dat toch iyet doordrijven. Mozes aanvaardt op grond van Gods wet de ónt- bindhaaxheid van het huwelijk. Toch heeft deze van God verkoren leider vari het Israëlitische volk, toe gelaten vanwege „de hardigheid huns harten" een scheidsbrief te geven. Groote voorzichtigheid moet in dezen worden betracht. Elke wet en verordening moet steunen op het zedelijk rechtsbesef en in het geweten van het volk. Wij anti-rev- wenschien invoering van den dood- srtaf. En toch kan de ant.-rev. minister van Justi tie, de he sy Heemskerk niet komen met elen wets voorstel. Zoolang het volk het bloed van den moordenaar eischt dit wraak, en men niet de dood straf eischt, als straf op de geschonden gerechtig heid Gods, kan geen anti-rev. minister vqor invoe ring zijn. De volksconciëntie móet eerst» wórden omgezet. Dat moet voorafgaan. Dit is geschied bij de afschaffing van de reg lementeering der prostitutie en bij de verkregen gelijkstelling van het bizonder met het openbaar enderwijs. Ons volk heeft gevoeld, dat er geien band mag bestaan tusschen den staat en het bordeel; de oogen zijn opengegaan voor het onrecht jarenlang den voorstanders van het bizonder onderwijs aan gedaan. Dat eenmaal in orde, kan wettelijke re geling volgen. Verder moet men nooit vergeten dat wij slechts een zevende hoogstens een zesde deel van ons volk vormen. W'aar deze verhouding zoo is, daar kan mien- tweeërlei doen, of zich onttrekken aan alle verant woordelijkheid om als oppositiepartij kracht te zoe ken, of wel mee verantwoordelijkheid dragen. Het eerste, louter oppositie voienen, zou van were nig ernst getuigen, en zou voor onze partij gelijk staan met zelfvernietiging. Dus blijft maar één mogelijkheid over: het aan gaan en zoeken naar samenwerking met die par tijen, waarmee samengaan mogelijk is. In den laatsten tijd doet het z.g. Roomsche ge vaar weer opgeld. Wij zouden „verroomschen" men wijst er u op, dat de minister-president, da voorzitters van de eerste en tweede kamer der Sta- tea Generaal allen R.K. zijn. Men vreest Rome's' macht door het wassend getal. Ook de S.D.A.P. wijst er op en probeert onderwijl een accoord aan' te gaan met de r.k. Dat de r.k. invloed toeneemt in Nederland, en als deze invloed voortgaat, in het tempo van de laatste 25 jaar, dan zal óns land over 70 jaar in derdaad een r.k. Land zijn. Dit is niet aan Rome te wijten, maar aan deze waarheid, dat het Nederland- sche Protestantisme, vermodernisaert als het is, zich zelf vermoort. Wij staan met de r,k. op denzelfden grond slag inzake de heiligheid van het huwelijk; onze gie- zagsbeschouwing ïs dezelfde. Die invloed der a.r. beginselen beperkt, zich niet tot de zichtbare dingen alleen. Deze beginselen belijden, dat God is de Schepper Van hemel en van aarde, 't zijn geen menschelijke voorstellingen waarop ze rusten, ze staan onwrikbaar vast en wortelen in Ijst onfeilbaar Woord Gods, dat de •Waarheid is. De invloed van de waarheid wordt niet bepaald door een meer- of minderheid, van haar gaat een niet te stuiten zedelijke invloed uit. En al zouden we geen directe vrucht zien op ons werk, ons be ginsel verplicht ons, ervoor te werken, opdat Gods Naam en eer bevorderd worde. Groot is het gevaar, mes in de hand gewerkt door het evenredig kiesstelsel, dat de ontevredenen zich organiseeren en een eigen partij stichten. Voor zoover dit de linkerzijde betreft, kan bet ons be trekkelijk koud laten. Doch ook bij rechts ziet ge allerlei partijformaties. Naast de groote groepen van a.-r. en chr. hist, staan tal van kleine groepen als Staatkundig Geref. Partij, Chr. Soc. Partij enz. Deze versplintering van ons volk in allerlei par tijtjes doet schade aan den goeden volksinvloed. Gaal dit door, dan is straks geen parlementaire meerderheid meer mogelijk. Ziet men naar het bestaansrecht dezer groepen getoest aan de praktijk, dan ontwaart men dat b.v. Ds. Kersten slechts eenmaal gedurende de laatste parlementaire periode anders stemde dan de a.-r. kamerleden. En toen stemden zelfs eenige a.-r. kamerleden als dr. Kersten. Is er dan wel reden tot afscheiding?! Ds. Kersten en zijn volgelingen hebben gemoeds bezwaren tegen de verzekeribgswetgeving. Wij a.-r. respec te-eren conciëntiebezwarien en hebben mee zorg gedragen, dat ,er ook in dè "wetgeving mieie ge rekend wordt. Dan heeft deze leider der Ger. staatspartij he-, zwaar dat wij a.-r. niet meer vasthouden aan het oude artikel 36 onzer Niederl. geloofsbelijdenis. Dat artikel, inderdaad verouderd, stond voor dat de staat had zorg te dragen voor den waren gods dienst en dc ketterijen heieft uit te roeien. Vraagt men echter hoe de staat die taak vol brengen moet. dan sluit ds. Kersten Nederland tien zuiden van de Moerdijk maar uit. Hoe het boven den Moerdijk moet, daarop kan- hij geen antwoord geven. Dergelijke politiek, die verlangens voorstaat, die practisch onuitvoerbaar zijn, zijn daardoor reeds- verooredield. Laat ons waken voor de eenheid van onze partij de wacht houden bij het beginsel- •Sterk valt op de volslagen onmacht der linker- f zijed om te negeerén. De heer Marchant, daarop eens gewezen, uitte zich hieiel scherp toen hij zei de „Regeeren? Wij zijn als linkerzijde niet eens in staat oppositiepartij te zijn." Toch zit den heieren der linkerzijde de lust tot de regeermacht nog in het bloed. Nu ze het zelf niet kunnen, gievlsn ze af op de rechterzijde. Wij Nederlanders zijn volgens hen, de Chinieezen van Europa. Waar ter wereld wordt nu de politiek beheerscht door de anti-tlhese?. Nergens dan aan deze lage landen aan de zee: „Zie toch" roepen ze ons toe ,',naar Zweden, Denemarken, Rusland, Frankrijk en enkele Duitscbe staten. Daar is van een dergelijke tegenstelling in de staatkunde geen sprake. Zelfs in Engeland en Amerika niet. Wij antwoorden, vergeet toch niet, dat in de vier. eerstgenoemde landen en enkele Duitscbe staten: men practisch heeft een godsdienstlooze staat. Opmerkelijk is, dat daar men nu pas begint in te zien, dat men verkeerd deled, en thans opziet tot 't kleine Nederland, dat de christenen in het buiten land in staatkundig inzicht ver. voor is. In Duitsch- land staat men nog voor den schoolstrijd, hier reeds gestreden. Hongarije vraagt advies aan do Nederlandsche christen-staatslieden. In Engeland en Amerika bestaat geen verschil van inzicht inzake christendom -en staatkunde- Alle partijen huldigen 'de christelijke traditie in deze landen- Een zekere groep zegt het te betreuren, dat het fina-ncïeele zoo overheerscht in ons politieke leven. Men zegt, ja de begrooting is fluitend gemaakt en de gaten zijn gestopt doqr salariskorting en belastingen., r a Die sluitendmaking vap onsr staatsbudget was zoo zwaar niet, als men zijn toevlucht neemt tot verzwaring 'van belastingen en salariskortingen. ,Sf het. ingrijpen nóodig, was-KOordeel slechts. De begrootingskosten bedroegen in 1922 30 mil- lioen, in 1923 reeds 60, in 1924 96 ien zouden in 1925 reeds 130—140 millioen hebben bedragen. Niemand had eenig plan, toen de heer Colijn optrad. Niemand wist iets beter te gewen dan onze leider? Moest men doorgaan met leenien? Dat ver groot de jaarlijks terugkeerende uitgave aan rente en aflossingen. Kunstmatig geld maken is gelijk aan daling van de muntwaarde. Inflatie dus. 't Is ens een eere, dat onze leider de zaak der financiën op zijn wijze heeft aangevat en tot hier ons land en volk voor de inflatieramp bewaard heeft. Het sluitend maken dier begrooting is verkregen door een complex van maatregelen. Grootte voor zichtigheid diende daarbij betracht. Men meene nu niet dat we er nu al zijn. Nisen, terwille van de kapitaalvorming moet de belastingdruk verlaagd 4 ons volk is in de na-oorlogsche jaren verarmd; voor onze jaarlijksch wassende bevolking met on geveer 100.000 menschen moet gespaard worden,, kapitaal gevormd; het is .eisch van goedstaatsbe leid dit sparen mogelijk te maken. Een stap in deze richting is hst voorstel tot het belasten van weeldeuitgaven, om dte voorge stelde vermindering der inkomsten- en successie belasting te compenseieren. Is het rïJet absurd, dat de spaarder, die een dui zend gulden overhoudt, door dien staat als het. .wa re wordt bestraft en dat hij, die eenzelfde bedrag, verteert, vrij uitgaat? Een punt dat straks ook bij de verkiezing-en op geld doen zal en door links naar voren gebracht zal worden, is het defensie-vraagstuk. Men zal ons Nederlandsche volk weerloosheid aanprijzen. Prof. v. Embden's reds moet dienst doen. Toch begint men reeds te twijfelen aan de waarde van dit argument voor de verkiezingen. Zelfs reeds bij ds S.D.A.P.; men kan zich die weelde veroorloven, omdat men in die oppositie is. Voor een iedter, die onbevangen zien wil, is het geen vraagstuk. Eenzijdigs ontwapening zou het tegenovergestelde kunnisn brengen als hèt geen men er zich van voorstelt. Voor den a.-r, is het geien vraagstuk. Hij aan vaardt. het als een daad en als een waarheid, dat God de grenzen van elk volk heeft getrokken, en op elk volk de taak ligt, het toevertrouwde te bescher men. Dit eischt de gerechtigheid en die is uit God. En dat wij a.-r. nu doen aan politiek en mee verantwoording' durven en willen dragen voor het besturen van ons volk, zie dat is geen liefhebberij, geen begeerte naar regeermacht. Dit vloeit voort uit ons begmsel, dat ons een roeping Oplegt. Deze roeping, -om als medearbeiders Góds, door God bekwaamd en uit Hem puttend onze kracht, mee. te. werken aan hst ideaal, die afgevallen wereld te doen buigen voor. God. Daarom beisft de christe lijke school de liefde van ons hart, pogen we onze beginselen in te dragen in maatschappij en staat. Opdat Gods Naam worde geheiligd, Zijn Konink rijk kome, Zijn wil geschiede in den hemel, zoo ook op deze aarde. Een enkels vraag werd door den heer v.d. Heu vel volkomen naar genoegen beantwoord. De heer S. Wagenaar dankte den spreker voor zijn geleverden arbeid, waarna de beier v.d. Heu vel de vergadering met dankzegging sloot. Rechtzaken. VOOR EEN POLITIERECHTER. Zitting van 23 Februari 1925. jGeen pers of publiek. De eerste zaak werd niet uitgeroepen en met gesloten deuren behandeld. Ongeoorloofde termen. Een stoker van een stoomtrawler, die geïrri teerd scheen te zijn door de manier waarop hij door eenige aan den Kanaiildijk te Alkmaar een schi plussende arbeider werd bejegend, belesdigdc een dezer werklieden in zóó grove mate, dat een klacht werd ingediend en de stoker heden veroor deeld werd tot f7 boete of 7 dagen. Een liefkozing ntjet een bierglas. In een café te Castricum .gedroegen zich in den avond van 25 Januari eenige Heemskerkers nogal rumoerig, waarop de kastelein op tamelijk hardhandige wijze de orde trachtte te herstellen en bij welke gelegenheid hij van een fabrieksar beider uit Heemskerk een slag met een bierglas op het hoofd ontving. BBedoelde Heemskerker werd heden veroordeeld wegens mishandeling lot f 25 boete of 25 dagen. Nogmaals gesloten deuren. Een te Alkmaar wonend chauffeur, die. zich op den weg naar St. Pancras aan minder eer bare dingen dan het besturen van zijn machine, had schuldig gemaakt, moest heden deswege te recht staan. Bij de behandeling dezer zaak werden de deuren tijdelijk, en daarna, omdat de zittings- rol was afgewerkt, voorgoed gesloten. EERSTE KAMER. In de Memori evan Antwoord op die Staatsb: •grooting, Hoofdstuk V, Binnenl. Zaken en Land bouw, lezen wij het volgiendié: Miolens. •De Ministe ris bereid mist zijn ambtgenoot van K. en W. in overleg te treden omtrent die vraag, in hoever, in aansluiting aan de aanschrijving van diens Departement uitgisgaan aan de Burgemeesters omtrent de bevordering van hst in stand houden windmolens, aan de Commissarissen der Koningin een wenk ware ts geven miet betrekking tot de voorwaarden voor electrische bemaling. Optreden van Burgemeesters. !De beschouwing wélk ie wordt vastgeknoopt aan de omstandigheid, dat sómmige Burgemeesters met toepassing van art. 188 der Gemeentewet, die op voering van het tooneelstuk „Allerzielen" hebben verboden, gaat uit van het standpunt dat die wets bepaling den burgemeester het recht niet geeft belemmeringen in den weg te leggen waar werke lijke kunst aangeboden wordt. Het komt den Minister voor, dat met deze rede neering in de genoemde wetsbepaling ©ene strek king wórdt gelegd, di eaan hare bedoeling vreemd is, en dat die redensering mitsdien geen aanlei ding geeft voor de. stelling, dat de wét op dit punt dringend herziening zoudie behoeveti. Het/toezicht, dat ten deze den burgemeester in handen gelegd is, gaat niet over de vraag of bet geen als vertooning gegeven wordt, werkelijke kunst wat hier in mediëw Weikon woude. Hi nidden te lelijke ge )lij fi llet is loor omst te w> lewijzen 1 ■angen. "V especteen 1 urge meet de Boei ran Oudk; eeft men paar ons 1 eeft mee; liding va oijt is hij et kleine achtenis ïrugdenke ooral vat as aanslu Hat hij r Droevig ven stelt igenblik s ïbeurten ei 'den hij et vergui et leven ij daarom dijk helpt Herdenkt -bijen hed at is on: ijk. 121/2 I e midden n goed 1 blijk va: moeten 1 Geachte 1 ace gen »ge het ti ren met c mnen afsl aangena (Plaus). Nadat de broken v veTgader De noitule -r D. Ka nk aan de De voorz. óe reen v achting v rpleging, 'tot die v nierria kr kei doen 3924.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2