NIEL WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 28 Februari 1925 m per *3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER Gereedscha p pen Fa, HOUWING - Mient 7 BraïaïS HIKE BREIJER's NO. 26 laren», vkuphmi as LAHIJKER COMIAE Deie courant^verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. &BOHRIMEHT8PK19S B£DAOTSUB-(JITesVBfi: BUBIIIi, Voordicharuoudr. e KI S ÜÉK _,i 1. JtRT E Sï 1 ft Tm 1-1 '"f*1* c*«» elkt regel meer 18 ct Griiti letters of vignetten vordn our plaatsraimte berekend. Brievee rechtsreek* m dee Uitrer.r Dit nummer bestaat nit twee Bladen. HEESTE BLADu REVUE VAN DE WEEK. 24 Februari 1925. A.b. Woensdag 25 dezer werkt de Tweede Ka mer den ganschen dag in de afdeelingen. Er is dan een dikke "stapel wetsontwerpen aan de orde, *o.m. de jongste financieele voorstellen van Minis ter Colijn. Terwijl een stuk of wat, o.a. de wij ziging van de Faillissementewet en dat betreff- fende de geldboete als straf, naar speciaal daarvoor samengestelde commissies zijn verwezen. Wie zich de illusie heeft gemaakt, dat wij met de Stembus in zicht (eigenlijk reeds 'onge veer aan het einde van de parlementaire cam pagne zijn gekomen, althans wat de Tweede Ka mer betreft, zal nu wel gaandeweg tot het besef zijn geraakt, dat hij zich deerlijk heeft bedro gen I In den jongsten tijd zijn keel wat „duistere gen. In den jongsten tijd zijn heel wat „duistere stippen" aan het politieke firmament verschenen Ook met ongewapend oog kan men „donderkop- jes" onderscheiden, waarvan men zich afvraagt, of en wanneer ze tot uitbarsting zullen leiden? Tegen Minister Colijn's voorgenomen weeldebe lasting vormt zich geduchte oppositie in den lan de. Esc. -de Visser's denkbeeld om een millioen Staatssubsidie aan de Olympiade, welke in Neder land zal worden gehouden, vindt o.a. in de anti- rev. sfeer (doch niet slechts daar) tegenkanting. Het pas-ingediende ontwerp om vijf ton gouds te bestemmen voor een nieuwe ambtswoning van den Minister van Buitenlandsche Zaken, aan het Plein-1813 te den Haag (en dat voor half Maart de parlementaire spitsroeden moet gepasseerd zijn dreigt iets als hen „stormpje" te zullen ver wekken. Er is beweging tegen het voorstel der Regeering om den Zomertijd af te sdhaffen. Plots is. opgedoken n.a. van „onthullingen" der „N. Rett. Crt." het op „ontkiemend schandaal .gelijkend geval van het Bemiddelingsbureau voor reclaeseering, directeur de heer Veenstra, waar van beweerd wordt, dat het emigranten, die hun hoop op Canada hadden gericht, zou hebben uit gebuit. wat het Kamerlid-Kleerekoper aan leiding gaf om Vragen te richten tot den Minister van Justitie. Vermoedelijk als „praeludium" van een interpellatie. Nog is er een voorshands lich- telijk-onbegrijpelijk geval te Ameide, waar de burgemeester (die van orthodoxe zijde zou wor den gedwarsboomd), op tyranniek-draconische ma nier heet te zijn opgetreden tegen een arts in zijn gemeente. Ook deze „perkara" zal wel straks in het Parlement ter sprake worden gebracht. [Wel bestaat er dus aanleiding om de „zwarte stormbal' 'te hijschen in de parlementaire sfeer En op 25 Febr. begint in de Eerste Kamer -- het groot-politiek debat. Waarbij Minister Co lijn's weigering om eenige opheldering te ver schaffen ove rde historie der vorming van de schaffNaaml. Vennootschap tot exploitatie van het Leereumsche landgoed „De Hoogstraat" on- igetwijfeld door de loyal opposition" zal worden aangevat als middel om „den sterken man in het Kabinet Ruijs III" dwars te zitten Tegen veler verwachting vatte de Tweede Ka mer in do afgeloopen week de behandeling aan der zeker hoogst gewichtige ontwerpen tot her ziening van het Indische Regeerings-reglement. Oftewel: het scheppen van een „nieuwe Indische Grondwet", in plaats van de Bestuursrtegeling, van 1845 dateerend. Men weet, deze voorstellen houden ten nauwBte verband met de Grondwets herziening van 1922. Geestdrift vinden zij feite lijk bij geen enkele politieke groep. Dea een gaan ze in het verstrekken van meer zelfs tan- j digheid van Indië, niet ver genoeg; den ander I zijn ze ongewenscht, juist wijl ze, volgens die opvatting, -door Buitenzorg veel onafhankelijker te maken van „het Haagsche Plein" dan thans het geval is de band tusschen Nederland en Insulinde dreigen te verbreken. Van Chr. Histo rische zijde werden (o.a. bij monde van mr. Rut gers v. Rozenburg) zwaarwichtige bezwaren ont wikkeld. Ook van Vrijheidsbondsehen kant kwam vrij sterke oppositie, wier woordvoerder mr. Gerritzen was. De anti-Kevolutionairen bleken, schoon dan met eenige „restrictie", minister 4e voor alle Rouwvakken. VERKRIJGBAAR BIJ DE Tel. 644 Alkmaar Graaff te steunen, terwijl van Katholieke zijde wel op eenige wijzigingen in de ontwerpen werd aangedrongen. Ir. Feber verzette zich b.v. zeer sterk tegen het in 't leven roepen van een Wet.gevenden Raad naast den Indischen Volks raad, maar van dien kant was „de toon" toch heel wat vriendelijker dan de Chr. Historische woordvoerders deden hooren. Tal van amende- mente nzijn aanhangig gemaakt en zonder eenige „toenadering" zal de Minister van Koloniën er zijne voorstellen zeker niet doorkrijgen. Z.Exc. heeft Donderdag en Vrijdag j.l. een uitvoerige rede gehouden, waarin hij o.m. verduidelijkte, dat G.-G. Fock heeft aangedrongen op het spoedig tot stand brengen van de ontwerpen, daar hij anders vreest het in de Oost toenemen van onte vredenheid en verbittering. Voorts kondigde de Minister aan, dat na deze partieele herziening van het Regeerings-reglement door sommigen „visch noch vleesch" genoemd! een veel uit- gehreider reorganisatie van de Indische Bestuurs inrichting zal worden aangevat. De Algemeere Beschouwingen zijn Vrijdag j.l. afgeloopen. A.s. Donderdag 26 Febr. begint de Kamer met de ar tikelen en amendementen. De 24e werd bestemd o.a. voor de interpellatie-Weitkamp over den toe stand in de Drentsche en OverijsSelsche venen, waarbij de heer Schaper ook de Groningsche wenscht besproken te zien. Gelijk hierboven aangeduid, de 25ste is voor afdeelings-arbeid aangewezen. fr' de Katholieke gelederen is althans „uiter lijk" de vrede in zoover hersteld, dat de Bond „St. Michaël" het compromis met den Algemee- nen Bond van R. K. Kiesvereenigingen heeft aanvaard. De Rijksmiddelen brachten in Januari j.l. f 40.854.547^ op tegen 'f35.965.263 in de eerste maand van '24. Een mooi accres, wa.arbij in tus schen niet moet worden voorbijgezien, dat de Rijwielbelasting alleen f4.284.588 in het Rijks- laadje bracht. De jongste doodenlijst bevat den naam van het soc. dem. Eerste Kamerlid Jhr. de Jonge, op 58-jaxigen leeftijd overleden. Uit de jongste Personalia teeken ik aan: Mr. Th. B. Pley te, onze gezant te Rio de Ja neiro schijnt voor den post te Madrid te zijn aan- gewezen. Onze landgenoot Dommering heeft het Europeesch amateurs-kampioenschap op het bil- j jart veroverd. Verzekerd wordt, dat mr. J. B. Kan, de secretaris-generaal in algemeenen dienst, j zal optreden als Voorzitter der Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenaarszaken. De Utrec-htsche Senaat heeft den tachtigjarigen heer I R.D.M. Verbeek, oud-chef Mijnwezen te Utrecht, verheven tot doctor honoris causa in de wis- en. i natuurkunde. De in verschillende bladen ver- melde tijding, dat Ir. Albarda qp Ihet jongste Wie res van de S.Di.A.P. gekozen tot lid van het 1 P.B. in plaats van mr. Troelstra, ook diens op volger zal worden als leider van deze partij, I is door den heer Albartta zelf voorbarig ge- noem-d. Maar als Y°°rbarig-gebrandmerkte „pri- meurs' blijken achteraf soms zelfs vaak toch op juiste „waarneming" te berusten! Hagenaar verkocht zijn auto voor f 7400 en ont dekte, dat de chèque, hem door den „kooper" (die is aangehouden) in ruil voor het karretje ge geven, valsch was. Een lange reeks van ongevallen, waaronder zeer ernstige. Op de Maas werd een kleine motorboot aangevaren. Zee personen zijn daarbij om het le ven gekomen. Op de Haagsche Weteringkade is een motorrijder in botsing geraakt met een auto, met doodelijk gevolg. Bij een proefrit bij de Rot- terdamsche tram had aanrijding met een vracht auto plaats, wat twee mensehen 't leven kostte. In den Haag had dergelijke botsing plaats tus schen tram en motor-brandspuit. E,en hoogbejaar de vrouw en een agent werden gedood. Wederom ga ik tenslotte over tot het memoreeren van en kel eniet droeve gebeurtenissen, van de week. In het huis aan de Haagsche Trompstraat, waar ■wijlen de Savornin Lohman, de groote chr. his torische staatsman, bijna dertig jaren woonde en in Juni 1924 overleed, is een eenvoudige gedenk steen Zaterdag j.l. onthuld. Plannen zijn ont kiemend tot huldiging van het wakkere drietal dat den vliegtocht Amsterdam-Batavia volbraeot De zomervacantie voor de openbare scholen te Amsterdam zal eenige weken worden vervroegd Juli wordt dus eerlang de vacantiemaand. '■Er is door een Hagenaar een nieuw mid del ontdekt tot genezing van mond- en klauw zeer. Moge ditmaal de blijde verwachting niet besehaamd worden.... En Katchen, het Diuitsche dienstmeisje, blijkt mi'" *JPolm - f A.J.PS ÖOMA PUDDING SMAflKr ALS ROOM Speciaal Corsettenmagazijn Ruime sorteer ing: CORSETIEN m. elastieken binnenbaud HEUP-CORSETTEN SPORT-CO RSETTEN en BUSTE HOUDERS - BUIKBANDEN in alle soorten - RECHT HOUDERS en RECHTHOUDER-CORSETTEN SOUS BR AS en ROKBES^HERMERS ELASTIEKEN KOUSEN Dames-Verband JARRETELLES en ELASTIEK Alle onderdeden voor reparatie. (Depót Palthe Almelo) Van de misdadigheidsnova teeken ik aan: Het te^ Antwerpen arresteeren van den Postbe ambte, die f 11.000 uit een geldtrommel had ge stolen. Op den man werd nog... vijf gulden ge vonden. Te Biervliet werd uitgebreide fraude bij bie tenlever ingen ontdekt. Acht personen worden ver dacht, drie zijn in bewaring gebracht. Bij de gemeente-administratie te Veenend'aal zijn onregelmatigheden aan den dag gekomen. Den secretaris is niet-eervol ontslag gegeven. Een terug- te verlangen naar de Hollandsehe vleèsch- potten. 't Schijnt haar dus in „Heimat" Rechte lijk te zijn tegengevallen. Goede tijding voor som mige Hollandsehe huismoeders, die zich de „luxe" van dienstbode kunnen veroorloven en die na den „exodus" van de Katchen's hebben ctvh- ren, dat de Hollandsehe Keuken-prinsesjes heel wat meer noten op haar zang hadden gekregen, dan toen de „Duitsche concurrentie" er nog was BUITENLAND. Toen wij de vorige week schreven dat de regee- ringscrisis in Pruisen tot een goed einde was ge komen-, hebben wij niet voldoende rekening ge houden met de politieke grondslag der Duitsche partijen, want Marx, die met een tamelijk groote xmeerderheid tot Rijkskanselier door den Pruisi- xscben Landdag was gekozen, moest in dienzelf* den Landdag met zijn Kabinet een nederlaag lijden, toen hij zich voorstelde. Marx kon niets anders doen dan onmiddellijk met zijn regeering ontslag nemen, doch wel was hij zoo verstandig om niet den weg te banen voor de reactionairen, die het Pruisische .Jonkerdom vertegenwoordigen, doch hij besloot-.opnieuw zich tot Minister-Presi dent te laten verkiezen. Hoe de politieke crisis m Pruisen zal aflóöpen is een groot vraagteeken. want rechts is immer met behulp der Communis ten in staat een eventueel links kabinet ten val te brengen, terwijl links ook met de hulp der Com munisten in staat is een rechts kabinet ten val te brengen. En nu Streseman de politieke fout begaan heeft om Marx tegen zich in het harnas to jagen, is ook den gulden middenweg versperd. Gok Landdagontbinding kan geen oplossing bren gen, want de verschuivingen in dit lichaam zou den niet groot genoeg zijn om aan links of rechts de meerderheid te bezorgen. Zoolang de verschil lende partijen elkander niet de hand der verzoe ning reiken, is een uitweg onmogelijk. In Engeland ziet men het eigenaardige gebeu ren dat alle drie politieke partijen innerlijk aan verdeeldheid te lijden hebben. In de conservatieve partij staan de protectionisten tegenover 'de vrij handelaren. Ook op de z.g, vakvereenigingswet welke het de vakvereeniging verbieden zal geld' te verzamelen voor politieke doeleinden, is de conservatieve partij verdeeld, doch ook in de rijen van de arbeiderspartij is het geen koek en ei. Daar staan de extremisten van de clyde scherp tegenover de meer terughoudende leiders Mao- donald en Thomas. Scherp kwam dte verdeeldheid der arbeiders aan het licht, toen de stemming in het Parlement plaats had over de subsidie aan 'den Prins van Wales voor zijn buitenlandsehe reizen. De Partij-Commissie za ldezer dagen bij een komen om dit conflict uit den weg te rui- ,men. En ten laatste is ook de Liberale Partij ho peloos verdeeld. Hier staan tegenover elkaar de meer Labour-gezinde richting en de Conserva tieven. Tot dusverre hebbea deze laatste de over hand in de Liberale Partij gekregen, door de be noeming van Asquith tot Hoogerhuis-lid en van Lloyd George tot leider. In het dezer dagen gepubliceerde rapport van de vakvereenigings-delegatie, welke een bezoek heeft gebracht aan Rusland, komen ontstellende .gegevens over dit land aan het licht. In het rap port dat samengesteld is door een aantal pereo- nen, wier sympathie voor de Sovjet-negeering niet onduidelijk gebleken is, wordt erkend dat het gezinsleven in Rusland verdwenen is, dat de par ticuliere bedrijven wegsmelten, dat het leger honderdduizenden arbeiders bevat, dat het hui zentekort onrustbarend is en dat de arbeiders uit de ïn-dustrieele bedrijven wegloopen om weer naar het platteland terug te keeren. De pers wordt onderdrukt en die Communistische Partij voert de alleenheerschappij. Door dit rapport blijkt dat de rooskleurige gegevens door de Communistische pers gepubliceerd, op louter bedrog rusten. I De Fransche regeering heeft het zeer druk met de maatregelen, die genomen moeten worden tegen die daling van de franc en de toenemendie duurte. Herriot heeft drastische maatregelen ge- nomen pn alle buitenlanders, die zich aan spe culaties overgeven, met verbanning bedreigd. Het Nationale Blok heeft de toenemende duurte na tuurlijk aangegrepen om een politiek van agitatie tegen Herriot te beginnen. Met belangstelling moet men afwachten, hoe deze agitatie haar uit werking zal hebben op de aanstaande verkiezin gen voor de gemeenteraden en den Senaat, welke in April zullen worden gehouden. In België is eindelijk besloten, dat de ontbin ding van het Parlement zal plaats hebben op den 5en April, vermoedelijk zullen dan op dien dag de nieuwe verkiezingen plaats hebben, wair- bij gevochten zal worden om de suprematie in het Parlement. De socialisten zullen een hevi- gon strijd aanbinden tegen de Katholieken, ten einde van deze partij een aantal zetels te winnen, waardoor naar zij meenen de Katholieken eerder geneigd zullen zijn een coalitie met de socialisten te vormen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1