UIT DEN OMTREK. - ST. PANCRAS. Maandag a.s. wordt men in de gelegenheid ge steld in een der localen der openbare school zijn kinderen te laten inenten. srr. panckas. Thans nu tie kool bij de meeste tuinders is afgeleverd, ziet het er, in verband met den open winter, voor de arbeiders niet gunstig uit, daar vele tuinders in de geiegenneia zijn reeds met het spitten van den grond, te beginnen, needs is er ai een enkele aroeider werKeioos; zeits zijn er die bij hun organisatie zijn uitgeunoltiten. nn de veenderij worat pas medio Maart opengesteld, zoodat ook daar nog geen uitzicht is. iieo Uur' gernjk Armbestuur neeit voor 't eerst, sinds mem senenheugfiais, met een te kort te kampen; ook daar geen ncntpunt. Wat ot het moet zal voor vexen een onopioSDare vraag zijn, tenzij de een ox 'anoere tuinder zn phuantropisme een woordje laat spreken. ai'i'. RANGKAS. Al levert het discours ove rde Twuijverweg- plannen geen daadwerkelijke actie tot veroree- ding, een ding is er toch van merkbaar, n.i. dat tot beter onüernoud is overgegaan, iets wat de laatste jaren nogal te wensonen overnet. Jin al is net rniuaei niet afdoend, net is voor de pieiiers een verbiedend teeken en een atixiDuut van nun invloed, benevens aansporing tot verderen aan drang. - aiT. PANGRAS. Naar wij vernemen heeft de tooneelvereeniging „Kunst naar Kraont", voor de raascndagen m studie genomen, het tooneeistuk „Verg urne jjeu- geng". - SINT PANCRAS. Gisteravond kwamen de ouders, der ter Chr. Schoolgaande kindereu, in het gem. vergaderlo kaal in ouderavond bijeen. Na zingen van Ps. 89 vers 7, werd na een korte inleiding van den voor zitter, den hfter Jb. Wagenaar, het woord verleend aan den heer Ten, Hoeve, hoofd der school, die een lezing óver dg zang in haar wordings- en ontwik kelingsgeschiedenis gaf. De heer Spaan gaf eenige gedichten van Cats ten beste. Mej. Boot had een onderwerp over de opvoedkunde. Mej. Wortelboer «dPde heer Pw. Kok gaven een zangnummertje met orgelbegeleiding. Pusscbetl dit alles werden de -:ouders op koffie, thee en koek onthaald, en hebben van een en ander zeer genoten. Onder dankzegging van Ds. Jellema en het zingen van Ps. 133:3 werd de bijeenkomst gesloten. PlaaiselijK Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Donderdagavond vergaderde de Coop. Boeren leenbank te Zuidscharwoude ten lokale van den heer P. Kramer. Er waren 61 leden aanwezig. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer P. Berkhout leidde deze bijeenkomst en heette allen welkom. Hij drukt er echter zijn spijt over uit, dat de vergadering niet beter is bezoent. Hij vraagt zich af, wat daarvan de oorzaak is. Onverschillig heid? Onwil? Weet het niet, doch lakschheid zal er wel de voornaamste schuld aan hebben. Vielen denken ook wel, dat men het zonder hen wel zal redden. Dat is een treurig verschijnsel. Hij hoopt, dat de pers het eens zal vermelden, hoe wij er over denken. Eenmaal in het jaar kan men toch zei.f wel op de vergadering komen om mee te werken aan de afwikkeling der agenda, die toch verschil lende punten bevat, die de tegenwoordigheid wel waard zijn. Over den algemeenen toestand van den tuinbouw meent voorzitter kort te kunnen zijn: ve le aanwezigen kennen dien nog beter dan hij zelf. FEUILLETON. OM HAAR GELD. XLII. Op hetzelfde oogenblik, dat Ronald de klets tafel voorbij liep en de trap had bereikt, was Liza van het strand eveneens de trap genadferd. Zij zag naar omhoog en verbleekte, terwijl zij hem met een van schrik ontsteld gelaat aan staarde. Ronald liep snel de trap af en ging voor haar staan, haar aan de nieuwsgierige blikken der pen siongasten onttrekkende. Haar hand aan de lippen brengende, zeide hij zacht: Vergeef mij, Liza, dat ik je heb doen schrikken. Maar ik moest je spreken. Zij trilde over haar gansche lichaam en be proefde kalm te zijn. Hij nam haar hand en legde die op zijn arm. Kom, laat ons het strand wat oploopen, zeide hij, terwijl hij haar smeekend in de 00gen zag. Zij volgde hem werktuigelijk, nog ontsteld van schrik. Met onbeschrijfelijke verbazing had het gezel schap aan de kletstafel deze scène aanschouwd. Wel, wel, dat was een eenigszins zeldzame begroeting, heeft u het allen gezien Hoe zij ontstelde, toen hij plotseling voor haar stond! Ach, niets dan aanstellerij misschien; wel licht had zij hem wel verwacht. In elk geval kennen zij elkaar. Naundorf had eveneens alles gezien. Juist, toen IRonald zich even ter zijde boog en een ondter zoekenden blik over het terras wierp, schrok hij 'even. Wel, alle duivels, dat is toch Hechingen! riep hij met verbazing en staarde het paar na. Van allé zijden werd hij met vragen bestormd, en hij vertelde uitvoerig alles wat hij wist. Dat was koren op den molen der vier ge trouwen. Baron Stolle-Hechingen een getrouwde man, wiens vrouw na zijn huwelijk ernstig ziek werd en zich nog nimmer had vertoond, hier weer op te duiken, en juist bij afwezigheid van me vrouw yon Rahnsdorfl Liza's ontsteltenis bij In de laatste dagen is er eenige opleving gekomen* hij hoopt, dat, deze zich mag' bestendigen, opdat bij het sluiten van de rekening nog van eten goed jaar kan worden gesproken. Waar gewerkt ward»- en geploeterd, als aan Langendijk, daar is het toch treurig, dat zoo vaal;, nog geen stuk brood wordt verdiend. Wat de Bank aangaat, deze mag zich nog steeds in toenemenden bloei verheugen. Er is een flinke winst gemaakt en door velen is van onze instelling gebruik gemaakt. Daar het re servefonds al ruim f300 rente afwerpt, is alles dus geen bedrijfswinst. Hij hoopt op aangename en ernstige, zakelijke discussies in het belang der Bank. Als secretaris voor deze vergadering wordt aan gewezen de heer J. du Burck. Deze leest de vori ge notulen voor, welke onveranderd worden vast- getseld. De heeren W. Muller en Jb. Gutter hebben d-e bescheiden bij den kassier nagezien en deze .n orde bevonden. Bij monde van den heer Muller wordt dit der vergadering meegedeeld. De heer Du Burck leest daarna zijn uitvoerig Jaarverslag voor, waarin tal van cijfers, me de dee lingen en beschouwingen worden gegeven. We stippen er het volgende uit aan. In het ge heel werden 1124 posten behandeld. Een 50-tai personen maakten gebruik van de gelegenheid om de belasting van het hoogheemraadschap over de Bank te voldoen. De ontvangsten volgens het Dagboek bedroegen f 529954.36, de uitgaven daar entegen f521511.42. Van het Provinciaal Tuinder» crediet dat tot een bedrag van f9455 was verleend staat nog f7435 uit. 54 zitdagen zijn gehouden, de Raad van Toezicht vergaderde 10 maal geza menlijk met het bestuur. Er liepen op het eipde van het jaar 143 voorschotten, 33 leden waren met de Bank in Rekening Courant. Het aantal saarders bedroeg 303. Het vermeerderde met 25. en verminderde met 8. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1.1. 175. Geroemd wordt de prettige verstandhouding welke er bestaat tusschen de 3 organen der Bank, nl. het bestuur, den Raad van Toezicht en den kassier. De rekening sluit met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f342618.12. Op de reserve is ge bracht een winstbedrag van f280.08. Uit de balans blijkt dat het reservefonds f 7099.62 bedraagt en de winst f 1667.10. J De kassier werd door den voorzitter eten warm woord van dank gebracht voor het keurig ge stelde Jaarverslag dat tot in bijzonderheden weer geeft wat in 1924 in de Bank is omgiegaan. In verband met de flinke winst, welke dit jaar is gemaakt stellen bestuur en Raad van Toezicht voor de rente der voorschotten te brengien op 5.25 p.Ct. die der spaargelden te laten op 4 pCt. D|e- vergadering neemt dit voorstel met algiemieene. stemmen aan. 1 Het bestuur krijgt daarna machtiging om af-- .lg. vergader. aging gevaardigden aan te wijzen naar de alg. 1*jt lid van het bestuur wordt met op 3 liaalge- meene stemmen herkozen de heer J. de Geus, die deze benoeming onder dankzegging aanvaardt" De voorz. roemt de capaciteiten van den heer Die Geus, die altijd op post, nooit de vergaderingen van het Bestuur verzuimt. Als lid van den Raad van- Toezicht wordt met op 2 na algemeene stemmieu herkozen de heer R. Luijting, die raede de fellici-- tatie van den voorzitter in ontvangst beeft te ne men. De adviezen van den heer L. worden steeds op hoogen prijs gesteld. Als plaatsvervangende le den van Bestuur en Raad van Toezicht en van heft bestuur worden resp. herkozen de heeren J. Barten en R. Luijting. Bij het volgende agendapunt stelt de voorzitter namens Bestuur en Raad van Toezicht voor het- salaris van den kassier met f 100 te verhoogen en alzoo te brengen op f800. Zij doen dit op grond van de vele werkzaamheden aan bet ambt verbon den en de wijze waarop kassier zijn ambt ver vult en de voorkomendheid, tegenover alle leden der Bank. Bij acclanatie wordt Jdit foorstel aan- 1 izijne verschijning, zijn hartstochtelijke begroe ting, dat allee was de kletstafel genoeg, om er een ongeloofelijke roman uit te fantaseeren. Liza Limbach was onherroepelijk blootgesteld aan de lasterpraat der kletstafelgaslten. Je moet >hem toespreken, wanneer hij terug keert, raadde de generaalsvrouw haar neef aan. 35}. Ja-wel, ja-wel, en hem vragen naar de gezondheid van zijn vtouw. De „kleine freule" weet misschien niet, dat hij getrouwd is. Ja, ja, zoo zal het wel wezen; men moet haar waarschuwen, zeide de generaalswed'uwe met nieuw ontwaakte hoop. Tenslotte werkte dit voorval haar plannen misschien nog In de, hand. In elk geval behoefde men freule Limbach nog niet los te laten. Als getrouwde man was deze ba*>n eigenlijk geheel ongevaarlijk. Oordeeien wij niet al te vlug, mijne vrien den. Tot dusver heeft freule Limbach zich in elk opzicht correct gedragen. Stille waters hebben diepe gronden, merkte freule von Uechteritz snibbig aan. Ja, ja, in elk geval heeft zij zich met dezen Baron Hechingen afgezonderd. Ik kan het niet helpen, maar het komt mij toch voor, dat deze geschiedenis nogal van pikanten aard is. En met meneer von Naundorf wilde zij niet alleen uit roeien gaan, daar begreep zij toch zeer goed, dat het niet paste met een heer alleen te zijn, leeraarde mevrouw von Rosen. Een verlammend gevoel overmeesterde Liza toen zij naast Ronald voortschreed. Zij zwegen beiden, daar de ontroering, die hen had aange grepen, hun het spreken belette. Eerst, toen zij ver buiten het bereik van het pension waren, geleidde Ronald zijn vrouw naar een rustbank aan het strand. Hier konden zij van af het terras niet worden bespied. Onthutst zonk Liza, diep geroerd en innig bewogien op de bank neder. Ronald bleef voor haar staan en zag met warmen, liefdevollen blik op de in het wit ge- kleede gestalte neer. Hoe bekoorlijk zag zij er nog met dien door den schrik bevangen blik op haar gelaat uit. Zijn hart klopte onstuimig. Liza! Zij kromp ineen. Liza, komt je mijn aanblik dan zoo VTeeselijk voor Dacht je niet, dat ik komen moest na de ontvangst van je brief? Zij zag hem niet aan maar hield in stomme genomen. De voorz, dankt die .Vergadering voor het trouwen in den- kassier door dit -Besluit' gesteld.' Verder doet de Raad van Toezicht het voorstel het presentiegeld van het bestuur van f 100 op 200 te brengen op grond van de vele en ernstige be moeiingen, welke dit college zich voor die Bank getroost. Ook dit wordt door de vergadering bij acclamatie aangenomen.Door het bestuur wordt voorgesteld aan de leden van den Raad van Toe zicht een presentiegeld van f 1 per vergadering toe te kennen. Ook dit voorstel gaat bij acclamatie onder den h^mer door. Bij het nu volgende verslag der alg. verg., dat- door den heer Du Burck op humoristische wijze wordt uitgebracht, blijkt, dat het aantal aangeslo ten banken met 11 vermeerderde en alzoo klom tot 687. In Noordholland waren er 4 toegelaten, d. Bovenkarspel, Opperdoes, Heemskerk en W, Blokker. Uitgezzet was rond 34 millioen, waarvan 61/2 millioen op prolongaties of deposito, 91/2 mil lioen aan kasgeldleeningen, leeningen aan provin cies enz., 81/2 millioen aan land-, tuinbouw- en zui- velorganisaties en de rest in schatkistpapier. Voor 1 jaar vast was 111/2 millioen uitgezet. De winst had rond f 132000 bedragen, het reservefonds was tot f 1.180.000 gestegen. Het aaaantal leden bij de. locale banken aangesloten bedroeg 100.000; aan spaargelden was daar gedeponeerd 180 millioen, aan voorschotten 45.605, in totaal was 81 millioen uitgeleend, in loopende rekening was 62.820.375 tegoed en 21.736.848 schuldig. De reserves van die locale banken bedroeg 5 millioen. Bij haar zijn 1600 vereenigingen op land-, tuinbouw en zui vel gebied aangesloten. Bij de daarop volgende rondvraag dankte de kassier voor de verhooging zijner „jaarwedde en gaf de verzekering, dat hij alle leden voortdurend en op wat voor tijd ook ter wille zal zijn. De voorz. sloot de bijeenkomst met den dank aan de aanwezigen voor de gezellige en aangename besprekingen en sprak de hoop uit, dat de prijzen der tuinbouwproducten nog flink zullen stijgen, wat èn voor de leden èn voor de Bank van gun- stigen invloed zal zijn. DE TWUIJVERWEG. In de j.l, Djpsdag te Oudkarspel gehouden gecombineerde bijeenkomst der vier gemeentebe sturen aan den -Langendijk, welke vergadferjngf werd gehouden op uitnoodiging van het Gemeente bestuur-van Oudkarspel, werd de eventueele ver betering van dén Twuijverweg en het belang, dat de vier Langendijker gemeenten daarbij heb ben, uitvoerig besproken. Deze vergadering werd niet voor de Pers toegankelijk gesteld, maar be sloten werd het resultaat der besprekingen be kend te maken. Wij kunnen dan medledeelen, dat eene commissie zal worden benoemd van vier personen, uit iederen Gemeenteraad één lid, die een onderzoek zal instellen naar de wijze waarop deze weg op de beste en goedkoopste wijze kan worden verbeterd. Deze stap geeft hoop voor de toekomst. Het is een reden om te mogen aannemen, dat beide partijen, aan de eene zijde Alkmaar en Sint Pan- cras en aan de andere zijde de vier Langedijker gemeenten, het in dezen eens zullen worden. OUDKARSPEL. Door een beurtschipper in deze gemeente is een schuit met kool van den heer H. G. van Dirkshorn, ter hoogte van Jb. B. alhier, in den grond geboord. In tusschen is de schuit weer op het droge gebracht. N OORDiSCH ARW OUDE. Dezer dagen is, terwijl de bewoners afwezig waren, eene poging tot inbraak gedaan ten huize van den heer D. De politie heeft de zaak in handen en nasporingen worden gedaan. Men heeft het plan niet kunnen volvoeren, daar onraad de(n) inbreker(s) op de vluoht deed slaan. vertwijfeling de handen tegen elkaar gedrukt in den schoot, haar hoofd voorover gebogen. Geen oogenblik was de gedachte bij haar opgekomen, dat hij het antwoord op haar brief haar persoon lijk zou komen brengen .En thans stond hij voor haar. Door den innerlijken strijd, dien zij met zich zelf had gestreden, had zij haar wilskracht verloren, was haar verzet gebroken. Zij gevoelde niets dan vrees en angst voor hem, voor zich zelf, omdat zij een nieuwen strijd verwachtte, waartegen zij vreesde niet bestand te zijn. Vergeefs zocht zij naar een antwoord. De keel was haar als toegesnoerd. Plotseling verloor zij al haar zelfbeheersching en ibrak in ©en kramp achtig snikken uit. Hij vatte haar hand en kuste die herhaalde! malen. Liza, mijn lieve Liza, ween toch niet. Wanneer je eens wist, hoe zeer je brief mij heeft getroffen, hoe ik er' van ben geschrokken! Je wil je toch niet van mij laten scheiden? Waarom? Heb je mij dan niet meer lief? In dat geval zou ik kunnen besluiten je je vrijheid terug te geven, anders niet. Ik kan daaraan echter niet geloo- ven, ik kan niet aannemen, dat je niet meer van mij houd. Liza, geloof mij toch, dat ik je innig lief heb, onuitsprekelijk lief, Liza, dat ik niet meer buiten jou kan leven. Hartstochtelijk kwamen déze woorden over zijn lippen. Vol warmte zag hij haar aan. Het was alsof zij door eene duizeling werd bevangen. Plotseling richtte zij zich met Je grootste in spanning op en strekte de handen afwerend naar hem uit. Laat mij, ga ik wil ik kan je niet langer aanhooren! Zijn gelaat nam een gebiedende uitdrukking aan. Neen, ik laat je niet meer los. Ik behoud je, ook tegen je wil. Nu zal ik je dwingen aan mijn zijde voort te gaan, voor altijd. Zij sprong op en liep als een gejaagd wild van hem weg. Eer hij begreep, Wat er gebeurde, was zij reeds zoo ver, dat-hij haar, zonder een schan daal te verwekken, niet kon naloopen. Met samengeperste lippen en gefronsd voor hoofd zag hij haar na. Zij vertraagde haar stap toen zij in de nabijheid van het terras was ge komen. Wat zou zij doen? Hoe zou hij haar verdort ,.ALLERZIELpE(N". Wij ïézén 'in de „Sóhager Courant'' van j.l. Woensdag omtrent deze zaak het volgende, waor bij' onder meer eenige vriendelijke woorden aan ons adres. De Burgemeester, wien toestemming werd ge vraagd voor de opvoering in Noordscharwoudé, had aan de R.K. meegedeeld, dat hij die toestem ming ook zou geven, als het hem in Zuidschar woude werd gevraagd. Vandaar dat ook de R.K. burgerij zich bij het protest heeft aangesloten, en ook hem het vertrouwen als burgemeester deze rgeineente heeft opgezegd. Tot zóóver de feiten. Doch we zouden te kort doen aan de „mise en scène", als we niet even èvermeldden de houding, welke de redacteur van éde „N. Langendijker Courant" in deze zaak heeft aangenomen. Advertenties, waarbij de uit voeringen in Noordscharwoudé en Oudkarspel en het niet-doorgaan der uitvoering in de laatste ge meente werden aangekondigd, werden door haar opgenomen. Een ingezonden stuk, onderteekend door X., welke X in R.K. kringen blijkbaar geen onbekende» is, werd opgenomen en moest dienen om op het onbehoorlijke van toestemming tot opvoering te wijzen. Doch een ander ingezon den stuk, waarin op het onbenullige van den inhöud van het geplaatste werd gewezen en waarin de onafhankelijkheid van den kunstenaar en de appreciate van de Kunst als Kunst werd hoog gehouden en verdedigd, werd door den Re dacteur van de „N.L.Crt." geweigerd. Een re- centie van de opvoering in Noordschaitwoudjp werd niet gegeven, „omdat wij (red. N.L.Crt.) er niet aan wenschen mee te doen andersdenkenden in hun religieuse gevoelens te krenken." Doch de Open Brief van de R.K., waarin het vertrouwen in den Burgemeester werd opgezegd werd opgenomen. Wie echter dieper nadenkt, weet wel, waar hem de schoen wringt. Enkele jaren geleden is hier nog zoo'n R.K. conflict geweest met pastoor Willenborgh. De N.L.Crt. werd toen geboycot, a.h.w. op den index geplaatst. De redacteur ver dedigde tóen zijn onafhankelijkheid ©n met een bewonderenswaardige fierheid sloeg hij toen de ongemotiveerde aanvallen op hem af. Er is toen nog een comité van verweer opgedicht tegen de R.K., een paar sprekers zijn toen in openbare vergadering tegen de R.K. opgetreden, o.a. Dr. Jan van den Brink, toen ter tijde s.-d. en afval llige priester, nu reeds lang die ipartij den rug toegekeerd, omdat ook daar de vrijheid van den ken volgens hem niet veilig is. Van deze verga deringen werden toen ellenlange verslagen in de „N.L.Crt. gepubliceerd, welker inhoud uit den aard der zaak niet vleiend voor de R.K. was. •Doch nu geldt het den Burgemeester van Nrd!- en Zuidscharwoude, op wieu hij nog zeer kort geleden, zonder dat daartoe ook maar de geringste aanleiding bestond, een fel persoonlijkenaanval heeft gericht, waarin deze magistraat gekwali ficeerd werd ais onbekwaam, ondeskundig enz. In de raadsvergadering te Noordscharwoudé is deze wijze van optreden van den redacteur ge desavoueerd en in verschillende bijeenkomsten afgekeurd diens optreden. Wie burgemeester Van Spengler kent, weet ook, dat er als ambtenaar niets op hem valt aan te merken, dat hij de ge meentebelangen op onberispelijke wijze behartigt en dat talrijke verbeteringen zijn aangebracht, die met zijn krachtigen steun zijn tot stand ge komen Voorstander van goe& ondléfwijs, pleit- kunnen zeggen, wat hij' op hit hart had, wan- neer zij van hem wegvluchtte? Hij verlaagde thans met verterend verlangen haar te bezitten. Hij kon zich niet begrijpen, dat er óens een tijd geweest was, dat hij zijn vrij heid terug verlangde. Haar raadgeefster was heen gegaan, Jie zou haar met verstand hebben aan geraden hém. rustig te ontvangen en aan te hoe ren, Thans was het de vraag, of zij zich niet gedurende zijn verblijf op villa Tenda in haar kamer zou terugtrekken. Hoe dan ook, hij was vast besloten nifet zonder Liza te vertrekken. Als het moest, wachttfe hij de terugkomst af van mevrouw von Rahnsdorf. Een troost blöef hem nog over, namelijk, dat Liza's houding hem ontegenzeggelijk het bewijs leverdfe.dat zij hem nog lief had. Anders was zij stellig niet zoo aangedaan en opgewonden ge weest, maar had hem zeker kalm ten antwooifd gestaan. Liza was intusschen zoo dicht het terras ge naderd, dat men haar gezicht geheel kon kien. De getrouwen stootten elkander aan. 1Hoe bleek en ontdaan ziet zij er uit! Waar is hij dan toch geblevten? - Zij heeft geweend, men ziet het duidelijk Liza steeg thans werktuigelijk de trap op en staarde voor zich uit. De generaalsweduwe hield haar «-«r 1Baron Hechingen is zeker een bekende van ,u, freule Limbach? Liza bleef even staan en zag verwardin het ronde, nieuwsgierige gelaat van de generaals vrouw. Ja, dat wil zeggen ach, vérgeef mij, ik voel mij onwel. Daarop liep zij snel hieen en verdween in huis. Weder zagen de getrouwen elkander veelbetee- kenend a»n. Wonderlijk, zeldzaam; wat móét men daarvan denken? zeide mevrouw Rosen. Wel, wel, zeer eenvoudig; wij beleven, naar het mij schijnt, efen zeer interessante roman. Ik ben nieuwsgierig naar het slot. Mon Di§u, die wereld, die wereld! zucht te de generaalsvrouw en bekeek daarbij met een zekere zelfgenoegzaamheid haar, handen. Men moet haar aan hét verstand brengen, dat haar houding ©enigszins scandajipus i%haastte freule von Uechteritz er aan toe te voegen en zag daarbij den Hofraad met een blik van in nige verstandhouding aan. (Wordt vervolgd). 'lf?ed. C Man-neer 0( °P 7 Maa borden o, 13 4 c>.eele siuit nil?g«n, wa ai'seerd. e tentoons

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 2