Plaatselijk Nieuws g - BROEK OP LANGENDIJK. Deze weck vergaderde in bet vergaderlokaal het betaalkantoor de Langedyicer Gr^n^oento Door den voorzitter, burgemeester Slot wordt de vergadering met een welkom aan deteden g opend waarna de notulen worden gelezen door eten secretaris en onveranderd met dank aan de^se^ cretaris goedgekeurd en geteekend. Y^T g digers waren er van dertien aangesloten vereeni gingen met vertegenwoordigers van „ia. koop handel en afwezig de vereniging St Panen* (Zd. Hierna wordt rapport uitgebracht van de con trole over het - betaalkantoor waaruit bhjkt, dat er in de maand Januari geveild is voor een bejag- van f 382418.67, waarvan voor Broek op Langen JSL f95202.40. Koedijk f71658.22 St. Pancras- f7425107, Sint Pancras R.K. f 7856.07, Zuidschar wouoe f 51073.32, Zuiidscharwoude R. K. f 1326-33 Heerhugowaard f 34433,31. Heerhugowaard R. K. f20795.40, Hensbroek f2001.67, Oterleek f 1455-22 Ursem f4346.61, de Schermer f11183.19, bcüer- merhorn 1500.98, Diversen f6274.88. Ingekomen is een schrijven van Groentecultuur te Broek op LangendijK, waarin gevraagd word. of het niet mogelijk is, dat de tuinbouwveieiemgin- gen lid worden van de Provinciale Commissie om zoodoende meer zeggenschap te krijgen in dat h- chaam. daar gemeend wordt dat zooals de L.G.G, waar veertien tuinbouw vereenigingen in zijn op genomen, tekort zeggenschap neeit naar verhouding van andere kleine veiluigs.e.eemgingen Medege deeld wordt dat Groentecultuur met goed bekeud is met ue werking der Provinciale Commissie,. Ten eerste wordt de Pror. Comm. gevormd door veilingsvereenigmgen, ten tweiede gaat het stemmen aantal naar uen omzet, b.v. tot een omzet van f 100.000 een stem, van 1 tot f 500.000 twee stem men van 500.000 tot een millioen drie stemmen van een tot twee millioen vier stemmien en daar boven vijf stemmen. Ten derde wordt het gieheele bestuur der L.G.C. uitgenoodigd de vergaderingen der Prov. Comm. bij te wonen, zoodat elke aan- gesloten tuinbouwvereeniging vertegenwoordigd is. Na deze mededeehng acht het bestuur het niet gewenscht hierin verandering te brengen wat aan de betrokken vereeniging gemeld zal worden. Bij de bespreking ovei art. 13 van het veihngsregte- ment, zal op de algemeene vergadering worden medegedeeld, dat liet beslui* dat het vorige jaar genomen is op de algemeene vergadering met een iaar te verlengen. Hierna wordt de beschrijvings brief klaargemaakt voor de algemeene vergadering welke gehouden zal worden op Woensdag 18 Maart des morgens 10 uur in het lokaal van den heer- Groot te Koedijk. De voorzitter doet mededeehng aangaande zijn pogen om de brug bij de Dubbele Buurt verbeterd te krijgen, hetwelk gieen resultaat heeft gehad. Bij die rondvraag wordt ter sprake gebracht dat het niet opgaat het product van den aanvoerdei in de veiling te ktemeeren. Door den veilingleidier wordt gezegd dat hem zooiets niet bekend is, dat alles tijdens de veiling zoo ordelijk mogelijk toegaat doch mocht het plaats hebben hierover de betrokken persoon te onder- ohuden. Het gelieele bestuur was ook van oordeel dat alles zeer ordelijk geschiedde, doch dat en kele Weinigheden niet waren te voorkomen Hier mede was de veigadering geemdigd, doch daar de secretaris, de oude Heter Zeeman voor het laatst als secretaris zitting had genomen, werden door den voorzitter enkele hartelijke en waardee- rende woorden tot den secretaris gericht. H,et cteeü den voorzitter zoo weldadig aan, dat de secretaris op de algemeene vergadering tot «erelid van het bestuur zou worden voorgedragen en tevens op voorstel van het geheele bestuur der L.G.C. hem een jaargeld toe te kennen voor zijn veel en op offerend werk, hetwelk hij heeft verricht voor de tuinbouworganisatie. Hij hoopt en vertrouwt dan ook dat de algemeene vergadering even spontaan dit zal aanvaarden, zooals het bestuur dit heeft gedaan en spreekt den wensch uit dat de secre taris daar dan nog lang van zal mogen gemeten,. De secretaris dankt den voorzitter voor zijn liarte- lijke woorden, ook het bestuur zegt hij hartelijk' dank voor hetgeen hem aangeboden is en zegt dat hij niet gerekend had op zoo'n vereering. Het doet mij zoo goed, nu ik door ouderdom gemeend heb te moeten bedanken, bij mijn leven zooveel waardeering te ontvangen, dit vergoed in hooge mate al mijn moeite welke ik in die vele jaren heb gehad. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. De omzet aan de Langedijker Groenteveiling in Januari 1925 bedroeg f382418.67. Om dit bedrag te beneiken werd er aangevoerd 2995309 kilogram roode kool, 2561079 kilogram ge le kool, 1748400 kilogram deensche witte kool, 438135 kilogram uien, 174675 kilogram wortelen, 30135 kilogram bieten. Het leven in de Hoofdstad WINKELS TOE! II. Toen we in het begin van den oorlogstijd de loop der debatten in den Raad ons op de moge lijkheid en zelfs de waarschijnlijkheid moest wij zen, dat het gedaan was met de wereldbefaamde late avond-gezelligheid der Groot-Mokupische win kelstraten, geloofde wel niemand, dat het kón. 't Leek zoo onwezenlijk. Doch tegen alle verwach ting in werd het voorstel aangenomen, voorna melijk onder voorgeven den bedienden een kortaren arbeidsdag te verzekeren. Toen het te laat was, werd Amsterdam wakker. Men begreep dat in de eerste plaats een concessie gedaan was aan de groote winkeliers, ten koste van bepaalde kleine winkeliers, van de burgerij en de algemeene welvaart. Ware het uitsluitend te doen geweest om de werknemers in het be drijf te beschermen, men had het met betere middelen kunnen doen, evenals in andere vakken, zonder sluitingsdwang. Enfin,' toen de verordening er door was, was Amsterdam in last. Er werden protest-meetings gehouden en leien deel der „be schermde" winkeliers dreigde met toch openhou den. 't Zijn er echter maar enkelen geweest die 't Lang hebben volgehouden. Men moet niet over 't hoofd zien, dat we tij dens de invoering der verordening in een zeer ab- normalen tijd leefden. De menschen hadden 't toen heel goed of heel slecht. D.e winkelstand; maakte over het algemeen zeer goede zaken. We zijn de moppen daarover nog niet vergeten; heb (publiek was blij als het in een winkel bediend werd 1 En als onmiddellijk gevolg van dien abnormalen toestand waren vele winkeliers met een korten arbeidsdag best tevreden. Zij verdienden nu tot uur wei meer dan anders tot 11 en wilden nu graag r*Soh"voo,"".CS'~ het ongerief in opzicht minder groot dan anders Immers jeen gfoot deel der in de late avonduren gekochte artikelen bestaat uit luxe consumptieartikelen (fy ue vlceschwaren, visch gebak). Welnu, zij die door uen oorlog in armoede werden gedompeld, kon- uen aan geen iuxe uenken en de tallooze kleine O.-W.ers (om van de groote maar niet te spre-t Ken- gingen in de café's soupeeren. Er was nog een reden waarom de winkelslui ting in een ueel van den oorlogstijd in schijn ge- lectilvaardigd was, n.l. de koiennood en om t kort aan te geven, de deswegen giewenschte be spring van kunstlicht. Ik geloof eenter dat dit meer «en voorwendsel was en inderdaad niemand om die in elk geval acceptabele reden om sluitingsdwang heelt geijverd. Want in Den Haag uijv waar in uien tijd een ongekend internationaal leven neerschte, bestond eerst geen sluitings- l uwang. W el moest daar ook de noodzakelijke ue- oerKing op bet gebruik van gas- en eiectnscb uuit women toegepast, doch men bemelp zien op verschillende wijzen en Dieet open zoolang de De nnette zich bij net pubuek deed gevoeien en de winkelier er aus voordeel door genoot. Later toen ue 8-uur slu.tmgsnacht zijn vale vleiken a. maanüen en zelfs jarenlang over üe licht- en te- vcn-i.utmen.de Amsterdamsche winkelstraten had uitgespreiu, weruert ook Rotterdam en den Haag met de weldaad van een sluitingsregenng oegittigd. Maar ze was oaar gematigder, oracnt met zooveel- inconvenient voor ue burgelij en schade voor den winkelstand. Om te Degiunen was (niet uitzondering van den oorlogstijd; de avonddrukte in die twee steden altijd vroeger geëindigd geweest dan in Am- setrdam. De gewoonten waren en zijn daar nog altijd anders dan hier. Bovendien werd het slui tingsuur daar inplaats van op 8, op 9 uur gesteld, wat al veel beteekent. Stel voor wat heel ge woon is dat men om 8 uur met den trein in Amsterdam aankomt. Men heieft een paar uur in 't spoor gezeten en er niet aan gedacht voor dien geheelen avond sigaren, in te slaan. Dan kan men ze in de hoofdstad van Nederland niet mee^koo- gaan en daar tegen 50 pCt. duurder sigaren koo- peii, die waarschijnlijk niet naar uw smaak zijn. uen of men moet er expres een café voor binnen Dat uur langer open De toekent dus werkelijk ql veel. maai daarnaast staat nog het groot getal uit zonderingen voor winkels van consumptie-artike len winkels waarin mag worden geconsumeerd en ^meegenomen. Op die uitzonderingen zijn ook wiel weer uitzonderingen (consumeeren ten meenemeil, consumeeren maar niet meenemen en meenemen maar niet consumeeren), die vanzelfsprekend, dwaas en onzinnig en lastig zijn, doch in elk ge val is ,de sluitingsdwang daar niet zoo hatelijk, lastig en schadelijk als hier. een vloek inplaats van een zegen zijn. Die winke lier kan in 't algemeen (ondanks alle dwangwiet- tenl niet zeggen „ik werk alleen die uren wanneer ik er lust in heb." De winkelier moet meer dan wi" ook gebruik weten te maken van het psy chologisch oogenblik. Hoevelen gingen vroeger- met "vrouw of meisje niet des avonds een wande ling maken door de winkelstraten en voelden, aan gelokt door een smaakvolle étalage, niet den lust bij zich opkomen, iets te koopen, waaraan zy oen minuut tevoren absoluut niet hadden gedacht? Un- J.er den indruk van het oogenblik kochten zij, hadden er mogelijk later spijt van. Er wordt nu na winkelsluiting veel minder „ge wandeld," de kans om de aandacht te trekken en tc verkoopen is dus op zich zelf veel kleiner. Maar laten we aannemen dat iemand die met z'n vrouw over den Nieuwendijk wandelt, in de verlichte éta lage van een bazar een aardige pendule ziet staan. Mevrouw is er sterk voor deze te koopen en dat zou ontegenzeggelijk gebeurd zijn, als 't kon. En fin, 't is eenmaal zoo, maar morgenmiddag zal mevrouw de pendule bestellen. Den volgenden morgen bij het ontbijt blijkt het dat de nacht beraad heeft gebracht. Mevrouw vindt bij nader inzien, dat de pendule toch niet nast bij het meubilair en mijnheer was 't ingeval len dat men uurwerken genoeg had in huis, zoo- a' 't eigenlijk geld verspillen zou zijn ge wisest. Het resultaat is dus, dat de koop niet doorgaat om dat men op het moment dat men bereid was te koopen daarin door de winkelsluiting verhinderd werd Ik heb met dit voorbeeld trachten aan te tocmen, dat het volstrekt niet aangaat te bewe ren dat het alleen de handelaars in consumptie artikelen zijn die speciale schade lijden door den sluitingsdwang, maar wel degelijk alle ander-é win kelier'mser in het bijzonder hanjdielaars in luxe- en fantasie-artikelen, ook. A Schade in 't algemeen hoeft neder in Amster dam door de sluiting geleden. De menschen voel den er minder vocfr 's avonds op straat te gaan en de café's en ontspanningsgelegienhedien hebben dit geducht gevoeld. Ook de theaters hebben er geen voordeel van gehad, misschien alleen de biosco pen. Laten we aannemen dat dit de goede zijde in. de sluitings-medaille is geweest I Ik had gedacht in dit artikel een voldoend over zicht te hebben kunnen geven van dien strijd die enze stad thans weer in beweging brengt, doch het blijkt niet te gaan. De zaak is te ernstig om ze onvoldoende te belichten. Ik hoop daarom die volgende week voor dit onderwerp nog eens de aandacht te mogen vragen. Nieuwstijdingen, jWerkentfje steuntrekkers". HoeWeL het misschien meerin den geest des tijcis ligt te transigeeren, té geven en et nemen, te trachten weer het bereikbare te krijgen en dus een compromis tusschen vóór- ien tegenstandiers te doen sluiten, ineen ik mij in dez.e Die spreking uitsluitend aan de groote lijmen van het beginne, te moeten, houden.- Ik geef ieen naar mijn meening zoo onpartijdig mogelijk overzicht van den strijd, van de argumenten van de voor- en tegenstanders en zal trachten mij te bepalen tot de beginsel- En dan vragen we ons dus allereerst af: op welke gronden is indertijd propaganda gevoerd om een eind te maken aan de vrijheid van winkelnering en die van 't publiek om dan te koopen, wanneer het daartoe lust of behoefte gevoelde. Laat ik bij de beantwoording van die vraag op don voorgrond stellen, dat men zoo eenzijdig was alleen te spreken (terecht of ten onrechte, dit laat ik in 't midden), over de belangen van de verkoopers en niet van de koopers en van de bur gerij in het algemeen. Als argumenten bracht men naar voren: 1. de winkelier moet meer deel van leven hebben, moet gelegenheid hebben óf zich aan zijn gezin te kunnen wijden óf wel 's avonds uit de gaan, 2. het personeel moet ieen korteren arbeidsdag hebben. En als conclusie: om deze op zichzelf prijzenswaardige zaken te bereiken, moeten de winkels 's avonds gesloten zijn. Tegen deze conclusie is het volgende aan te voeren. Het is absoluut onmogelijk iemand dl niet in vasten loondienst is, dus zelfstandig werkt, te gen zich zelf (qua overmatigen ijver.) te bescher men. De winkelier die nu na 8 uur niet meer mag verkoopen en ver-dienen wil (most), zal in bepaal de zaken nu zijn vrijen tijd besteden aan het ver- .orgen van zijn étalage en het voeren van admi nistratie en correspondentie, wat hij vroeger door een betaalde kracht liet verrichten. Hij werkt dus toch en verdient (al is 't minder) door besparing op zijn personeelsbudget: ergo een maatschappelijk nadeel. Als regel kan men vrijwel zeggen dat geen win keliers 's avonds (vóór de verordening) later zou openblijven dan zijn eigen voordeel hem dit mee bracht. Het mag voorgekomen zijn dat een ne- ringzieke winkelier een tijdlang met schade open bleef om zijn concurrent niet de kans te laten nog iets te verdienen, al spoedig zou hij tot de conclusie gekomen zijn, dat hij daarmee niet beter werd En, aangenomen dat hij nooit tot die con clusie zou zijn gekomen, dan moet daarbij worden opgemerkt dat een intensief dom en onpractisch mensch absoluut niet is te beschermen of verstan dig te maken. Die zal desnoods nu onder in koopsprijs gaan verkoopen om een concurrent te^ nekken. Iets anders is, dat vanaf 1914 eien geest van- gemakzucht over het menschdom is gekomen en de winkelstand daar in 't algemeen met vrij van is gebleven. Ik ontken niet dat er wel iets en zelfs veel aanlokkelijks is in met weinig werk veel te- verdienen. Maar bet gaat nu eenmaal met altijd. In den oorlogstijd ging het voor sommigen (lang niet allen) misschien wel; nu vast met meier. Alvorens men een werkkring kiest moet men nagaan welke eischen die werkkring stelt. Een spoor- of tramconducteur, een postbeambte, een- kellner, een tooneelspeler, een musicus die niet op- Zondag wenscht te werlaen, een geneesheer, die zegt de -nacht is om te rusten en niet om te wier- ken kan wel thuis blijven. Het leven is nu eenmaai zoo' dat op 't oogenblik dat de een rust, de an-, der werken moet. Zonder dat zou die rusttijd ITe Rotterdam ie dezer dagen- ontdekt, dat een zestigtal leden van de Federatie van Transport arbeiders, allen -daar woonachtig, ondanks het feit, dat zij in de haven of elders werkzaam wa ren, iedere week door bemid-delnig der Federatie bedragen als steun ontvingen. De Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon zou op deze wijze voor bedragen van f 600 a f 700 per man zijn opgelicht, daar de Federatie voor rekening van dien dienst de uitkeeringen deed. Een uitgebreid onderzoek wordt door de politie ingesteld. iTot zoover liét bericht in het „Rot(. Nb ld. D>e directie van Maatschappelijk Hulpbetoon, noemde aan het „Hbld." deze mededeel ing on juist. Zij gaf toe dat er onregelmatigheden ge pleegd warén. Het aantal personen dat er bij betrokken wa, en- de ten onrechte ontvangen be dragen, zouden veel geringer zijn. Een nauwkeu rig cijfer vermocht men echter niet te noemea. De Fedteratie is aansprakelijk voor hetgeen te veel betaald is, maar.... de Federatie heeft geen geld! Brutaal optreden. Een machinebankwerker, die al geruimen rijd f 18.50 steun trok van Maatschappelijk Hulpbe toon te Rotterdam, kreeg van de Arbeidsbeurs bericht, dat hij zich voor werk kon melden op een fabriek in de Maasstad. Op die fabriek werd hem door den chef gezegd dat hij 65 cents per uur kon verdienen, wat een weekloon van ongeveer f30 beteekende.. Voor dat geld wenschte de ma chinebankwerker niet te werken, wel voor een zelfde loon als dte andere werklieden hadden. Hem werd toen gezegd, dat het loon van 65 cent per uur een proefloon was, en dat vhij later het zelfde. loon als de ander ewerklieden zou kunnen krijgen. De man ging niet aan het werk en ver telde ,dat hij op dé aangewezen fabriek geen werk kon krijgen. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon gaf men hem den raad, een briefje over te leggen van den chef der fabriek, waarin deze verklaarde, dat hij daar geen werk kon krijgen, zooals hij be- weerdle. In plaats dit te doen, heeft de machine bankwerker dien fabriekschef opgewacht en hem een paar vuistslagjen in het gelaat gegeven. De steun, dien hij had, wordt nu ingetrokken. en gestraft. Thans had hij Berlijn tot veld voor zijn evoluties uitverkoren. Uiterst elegant en rijk gekleed trad hij een groot magazijn binnen en verklaarde, dat hij nee costuum of pels wilde koopen en afgesproken had met zijn vrouw elkaar hier o pde afdeeling te treffen. Daar deze. er blijkbaar nog niet was, verzocht hij. zo olang te. mogen wachten. Den deftigen bezoeker wantrouwde niemand, en zoo kon hij een paar uur op een zaal doorgrengen, tot het hem, naar hij de verkoopster verzekerd?., te laat werd, en hij verzocht zijn vrouw te zeg gen, dat hij niet langer had kunnen wachten. Al spoedig bleek dan na zijn vertrek, dat er iets verdwnen was. Te Hamburg was het hem zelfs een keer gelukt drie zijden toiletten o-nder zijn pels te verbergen. Hacker heeft toen bekend, maar verklaarde daarbij tevens geen gewone dief, te zijn, maar dat hij gedreven weid zulke mode magazijnen te bezoeken, waarbij hij dan plotse ling de begeerte voelde opkomen het een of ander mee te nemen. Welk verdedigingsargument niet al te zeer klopte met het feit, dat hij dadelijk daarna het gestolen goed te gelde ging maken. De rooftochten van den heer Hacker namen zulk een omvang aan, dat tenslotte de v'^s^1 lende directeuren dier magazijnen elkaar nebben gewaarschuwd en 's mans signalement hebben deen circuleeren. Toen Hacker eenigen tijd gele den een modesalon aan den Kurfurstendamm bin nenkwam en zijn truc toepaste, kreeg de eigenaar argwaan, liet hem gadeslaan en telefoneerde m- tusschen een collega om even te komen zien, ot zijn bezoeker wellicht dezelfde was, die hem on-# iele dagen geleden had opgelicht. Al spoedig zat de heer Hacker nu achter slot en grendel. Hij ontkend ealle schuld en verzeker de, dat hie reen afschuwelijk misverstand in het spel was. De jonge dames hebben den bezoeker echter bijna allemaal herkend. Het O. M. eischte vijf jaar tuchthuis, de recht bank veroordeelde hem tot drie jaar en vijf jaar eerverlies. 1- Maandenlang werden des nachts brievenbus sen te Elberfeld, Essen, Hamburg, Brunswijk enz. •geledigd. Zeven personen hebben daarvoor thans \te Elberfeld terechtgestaan. Naar schatlmg van de postautoriteiten hebben zij meer dan bO.UUU brieven gestolen. Dé rechtbank bleek van oordeel dat bier flink gestraft moest worden m verband, met de geleden groote economische schade tenge- 'volge van de vernietiging van tallooze zakenbe- richten ,en de zorgen en angsten, welke de die ven den betrokken personen bezorgd hebben. Er zijn straffen uitgedeeld van 3V2 tot 2 jaar. i— De terugkeer van de vliegers, die den tocht naar ïndië gemaakt" hebben, is vastgesteld op Zaterdag 18 April a.s. Op genoemden datum zal 1de bemanning per vliegtuig op het vliegveld Schiphol terugkeeren, waarna een receptie in Am sterdam gehouden zal worden, 's Avonds zal aan de bemanning een serenade gebracht worden. Buitenland D» schrik van de damesmodlewinkels. Dezer dagen had in het gerechtsgebouw van Moabit (Berlijn) een zonderlinge vertooning plaats; eenige tientallen verkoopsters en manne quins van de eerste Berlijnsohe modesalons defi leerden voorbij een beklaagde, den koopman Otto Hacker, om daarna te getuigen of zij in hem den in een eleganten pels gekleeden heer herken den ,die onlangs in haar magazwijn eenigen tijd tevergeefs had zitten wachten op, zijn vrouw, om daarn aheen te gaan, waarna de verdwijning werd geconstateerd van eenige uitgestalde toiletten, een bont of een ander kostbaar kleedingstuk of sie raad. Deze Otto Hacker was n.l. sinds eenigen tijd. de schrik der damesmodewinkels in verschillen de steden. Sinds jaren oefend ehij zijn praktijken uit. Reeds zes maal is hij te Hamburg gesnapt In de „Frankfurter Z.eitung" werden on langs gegevens gepublioeerd, welke wezen op een 'schrikbarend toenemen van den handel in blanke slavinnen. 01 Het blad meldt, dat de regeering van Sleeswijk Holste in een nader onderzoek heeft ingesteld, waaruit bleek, dat binnen een half jaar meer dan 3000 Duitsche meisjes naar het buitenland waren irebxacht. D' everschillende Duitsche vereenigingen, wel- fke in samenwerking met de autoriteiten en Ne- 'derlandsche vereenigingen tegen den handel in blanke slavinnen optreden, hebben ernstig maat regelen gevraagd tegen het naar het buitenlajid brengen van mindierjaxige meisjes. De spoor wegdireeti ete Keulen heeft het per soneel op die treinen nogmaals gewezen op het voorschrift, dat treinbeamhtien den plicht oplegt nauwkeurig te létten op de reizigers speciaal in verband met dé werkzaamheden van handelaars in blanke slavinnen. Zij moeten, zoodra zij ver denking koesteren tegen iemand hiervan aan de -politi een aan de stations mededieeling doen. Aan de Duitsch-Nederlandsche grensstations en in de havenplaatsen Rotterdam Amsterdam en 'Hamburg zal de controle zeer worden verscherpt. In Duitschland vertrouwt men in dezen vooral op de medewerking van de Nederlandsche vei- eenigingen en autoriteiten. De Boeren in Zuid-Afrika verwachten een buitengewoon goeden oogst, want hun grootstc (vijanden, de droogte en de sprinkhanen zijn beide weggebleven. Uit alle districten komien dan ook berichten binnen over recordoogsten. De sprinkhanen, die jaarlijks een schade veroor zaken welke op vele millioemen pond sterling is te schatten, zijn dit seizoen, dank zij de energieke, pogingen van den nieuwen minister van Landbouw generaal Kemp, behoorlijk kort gehouden Begin December was de tfiestand zeer kritiek De „voetgangers" (de jong esprinkhanen die nog geen vleugels hebben) kwamen in gesloten gelede ren bij trillioenen uit Betjoeanaland aanmarcheeren Binnen 14 dagen zouden zij zeker op heit echte ter rein van den strijd aanwezig zijn Generaal Kemp riep onmiddellijk den oprlogs raad van de permanente sprinkhanenbestrydingsj vereeniging bwijeen. Een plan de campagne werfl opgesteld en alle beschikbare manschappen onde de wapenen geroepen. Vrachtauto's met sproeiers en vergift snelden met extra-bedienmg naar gevaarszone. Deze was zeer uitgestrekt. Enkele zwermen besloegen een gebied van vierkante mijlen en de strijd jverd dan ook uiters scherp. Drieduizend man vochten drie weken lang tegen het ongedierte, dat hun oogst bedreigt» odch toen was dan ook het pleit beslist, en aanval definitief afgeslagen. In alle berichten over de veelvuldige storrne die de Engelsche kust dezen winter geteisterd teD ben, leest men bijna nooit anders dan omtrent door den storm aangerichte schade, maar in in nige kustplaats staat tegenover die schade «en m onaanzienlijke winst voor de betrokken gemeen1 De zee werpt honderden tonnen zand en kiezel het strand, dat, ofschoon het eigendom van Kroon is, zoolang het op het vloedstrand ligt, me«nte-eigendom wordt, zoodra het «en va weg bereikt. In meer dan één badplaats wordt aldus gewonnen zand en kiezel door de gtórnleie 1 verkocht en een Welsche gemeente bestreed,

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4