"IfljSiËi"iTïs iÜM ABDIJSIROOP een. bijzondere hevigen storm aangerichte* de onlangs uit de opbrengst van het „geim- ;erde" zand en grind en hield nog een bedrag 150 pond over. r m de Schotsche kust, voornamelijk te Ayrs- wordt nog een derde product van de stormen onnen, namelijk zeewier, dat voor bemesting- it gebruikt om zijn hoog gehalte aan kalium odium. a een storm komen de landbouwers met kar-' naar het strand om het zeegras op te laden en bestaat een stilzwijgende overeenkomst om- t het aantal wagens dat iedere boer telkens van, strand mag halen. De speciale commissie, aan welke was op dagen een raming te maken van de kosten varu aratie der staatsgebouwen te St. Petersburg ft thans haar rapport uitgebracht. Alleen voor stel der staatstheatergebouwen wordt een be- g van 1.200.000 roebel, voor het gebouw der. tdemie van wetenschappen 300.000 roebel voor een van Kaar broers heeft een scheeven schouder, of haar zuster draagt een bril, of haar grootvader heeft X-beenen dan ma.g de verliefde jonge ling zich wel driemaal bedenken, vóórdat hij zich vrijwillig bij deze bedenkelijk-onaesthetische familie inlijft. Als hij aan al deze bijzonderheden niet de noodige aandacht heeft geschonken, moei hij zich er niet over verwonderen, als „het engel achtige kopje van zijn vrouw spoedig^ de harde trekken gaat vertconen van het gezicht harer moeder (alweer die arme sohoonmoeder) of als hij naderhand de vader wordt van leelijke kinde ren". Laten wij tenminste hopen, dat zijn eigen physionomie in dat geval hem van schuld vrij pleit, en dó geheele verantwoordelijkheid voor re kening van de familie van zjjn vrouw komt! Een doktersvrouw, gewoon aan recepten, geeft leen voorschrift voor een gelukkig huwelijk in een soort van Tien Huwelijksgeboden. Zij zou willen elijk geacht. Verder verkeert ook het staats- servatorium voor muziek in een toestand van stig verval. De muren vertoonen groots scbeu- en het gevaar van instorting is niet uitgesloten MOEITEN WIJ TROUWEN? (Overgenomen uit de „Haagsche Post De bloemlezing van brieven over het onderwerp oeten wij trouwen, of niet? waarover ik het de orige week had, lijkt mij wel de moeite waard, er nog eens op terug te komen. Het is niet nbelangwekkend, soms leerzaam en soms ver- lakelijk, kennis te nemen van de meening van oor- en tegenstanders van beiderlei geslacht. Een ame, die blijkens haar onderteekening de zege- ingen of het tegendeel des huwelijks niet i deelachtig geworden, vindt het een gruwel, dat sooveel getrouwde mannen hun trouwring niet Iragen. „Waarom doen ze hun ring niet evengoed ian als hun vrouw?" vraagt zij. „Zij kunnen er ?geen ander doel mee hebben, dan zich voor onge- irouwd te laten doorgaan en er een vroolijk leven- je. van te nemen. Iedere getrouwde man moest erplicht kunnen worden, zijn trouwring te dra- ren. Waar heeft hij hem ander# voor?" Daarop intwoordt een lezer: „AVaarom stelt zij niet voor dat de getrouwde man, die geen ring draagt, een linke boete krijgt, of gevangenisstraf Ik Weet ets nog veel beters: iedere man, die in het huwe- ijk treedt, moest een brandmerk op zijn voor- inofd krijgen; dat maakt een trouwring over bodig en spaart dus nog kosten." Een rector, die zich niet tevreden stelt met halve maatregelen, geeft „den eenigen goeden raad, die te geven is," als een man het niet kan vinden met de vrouw zijner keuze, omdat hij een onuitstaanbaar temperament heeft, of een tyran- nieken aanleg bezit, of drinkt. In elk dezer ge vallen vindt hij het heel wenschelijk om den man van zijn vrouw te verwijderen, en wel door hem in de beide eerste gevallen in de gevangenis te zetten tot hij zijn slechte gewoonten heeft afge legd en in hlet laatste geval, door hem eenvoudig op te hangen. Hij begrijpt, dat de man dien hij in de gevangenis zou willen zetten of op zoo smadelijke, ontijdige wijze zijn leven laten be ëindigen, de voorkeur zou geven aan een aange namer maiïier om van zijn vrouw af te lcomen. Mara daar wil de grimmige rector niet van hoe ren. „Ik zou hem niet los willen laten loopen, om het levensgeluk van nog meer vrouwen te vernietigen. Hij zou het er van nemen, als men hem die kans gaf. Wij moeten geen Blauwbaarden kweekten, al ontdoen ze zich dan niet van hun voorgaande vrouwen door die op te hangen. Ik heb u aangetoond, hoe men met hen moet om springen. Ik laat het nu aan een 'ander over om het probleem op te lossen, hoe men moet handelen met een vrouw, die een sulligen, al te onderdam- gen man onder de pantoffel houdt. Het spreekwoordelijke „slachtoffer van een schoonmoeder", zooals hij trouwens zijn schrijven onderteekent, ontbreekt ook in deze collectie niet. Hij begint met zeer onvriendelijk op te merken dat, hoewel beweerd wordt dat huwelijken in den hemel worden gesloten, vele ervan, blijkens de treurige ervaringeji, die bij scheidings-processen aan het licht komen, „ergens anders' 'hun oor sprong hebben. „Als er ooit nieuwe wetten ge maakt worden met betrekking tofb het huwelijk, laten zij dan een paar artikelen inhouden ter beperking van de macht der schoonmoeders, oi liever, als het kan, geheel een einde maken aan haar noodlottigen invloed; want dat is de klip, waarop tal van huwelijken stranden. Als een man trouwt, denkt hij toch niest, dat hij de lieele familie van zijn vrouw op zijn dak zal krijgen, maar dikwijls genoeg bemerkt hij al spoedig, tot zijn leedwezen en ten koste van zijn beurs, da hij dit maar moet dulden, als hij den vrede wil bewaren, en scènes vermijden." Een andere re- den waarom zooveel huwelijken minder geluk kig zijn-, is volgens hem, dat de vrouw te haas tg het jawoord geeft. „Als de meisjes een vierde deel van dón tijd, dien zij besteden aan liet kiezen van een nieuwen hoed of mantel, wilden wijden aan de keuze van een echtgenoot, zouden er minder huwelijken zijn, die niets dan miserie brengen." Zijn eigen vrouw schijnt in dat opzielu Wat haastig te werk te zijn gegaan. Een andere man vindt, dat de huwelijks-can- didaat niet alleen oog moet hebben voor de be koorlijkheden van zijn uitverkorene, maar ook de noodige aandacht moet wijden aan haar naaste familieleden, om vast te stellen ofliun ul^erl1^ voorkomen niet te sterk herinnert aan de harige viervoeters, waarin sommig egeleerden den oor viervoeters, waarin sommige geleerden den oor sprong van het menschelijke geslacht zien. Hij is een sterke aanhanger van de erfelijkheidsleer, en hij is derhalve blijkbaar de opinie toege daan, dat niemand moet bezwijken voor de char mes van een knappe dochter, als de aanstaande schoonmama er niet eveneens appetijtelijk uitziet. Als haar vader vooruitstekende tanden hieeit, of gewezen keizerlijke paleizen 1.000.000 nood- jf <jat alle getrouwde vrouwen even gelukkig waren ais zij. Em dat kan, als zij zich houden aan haar tien geboden, die luiden: „AVóes altijd opgeruimd1, „geef u die noodige moeite om; u zelf en alles aan en om ti, uw kleeding, uw kamers, vroolijk, aange naam en hartelijk tegenover de vrienden van uw man; daarmede doet ge hem genoegen. Wees ver draagzaam ten.opzichte van zijn tekortkomingen en probeer hem niet ineens te hervormen. Laat hem niet op zijn maaltijden wachtenzorg dat ihet eten goed toebereid en smakelijk is. Houd, 'indien mogelijk, afzonderlijk bock. Draag er voor zorg, u even goed te kleeden en er even aardig uit te zien als vóór uw trouwen. Laat het u ♦nooit vervelen, als uw man tegen u spreekt e ver zijn werk of zijn liefhebberijen. Tracht belang te stellen in alles wat hem interessert en pas uw smaak aan bij den zijnen. Laat hem gelukkig zijn op zijn eigen manier, en niet op de uwe; laat hem zijn gang gaan, en hinder hem niet. De 'man van deze vrouw is ongetwijfeld de gelukkig ste man ter wereld. Een dame, die scheen uit te gaan van de ge dachte: beter een slecht huwelijk, dan in het geheel geen huwelijk, kwam (toen reeds!) mot 'het voorstel om een belasting te heffen van alle ongetrouwde mannen, waartegen een der toekom stige slachtoffers protesteerde: „Waarom zonden Wij, ongetrouwde mannen, belast moeten worden Een man aan dón fircus overleveren omdat lnj weigert zijn naam met een vrouw te deelen en zijn geld door haar te laten confiskeeifenHoe zoo veel mannen, blijkens de gepubliceerde brieven, voorstanders van het huwelijk zijn, is mij een raadsel. In den goeden ouden tijd, toen de vrou wen de slavinnen van haar echtgenooten waren, was er nog iets voor te zeggen. Maar nu zij 1 trachten op elk gebied de eerste viool te spelen en van de mannen schijnen te verwachten dat dezen naa rhaar pijpen zullen dansen merci. Daar zoovelen uwer vrouwelijke correspondenten onaangename dingen van de mannen hebben we- 'ten te vertellen, wil ik haar dit toch ook even aan het verstand brengen." Ik onderstel, dat de schrijver een gepensioneerd artillerie-officier is geweest, gewoon om met grof geschut om te gaan. naarde heer Koelemeij, mocht wel een helft der taart ter weder verloting aanbieden, niet de geheele, opdat ook hij wat overhield. Verder werd den bezoekers nog een kleine versnapering ge boden, die gezien de wijdgerekte mondopening, aftre kvond. Tot slot natuurlijk het traditioneels bal, voor de jongeren het primaire van den avond. Overzicht 25 Februari. 2B. Welkom de Bergenaren. Onze rubriek is nu volledig en voor mij druk, zeer druk. Ik heb echter met Bergen een verliespost geleden. Voor Bergen is nu de kampioenskans geblazen, boe- wel ik de heeren moet adviseeren om het vol gende seizoen plaatsing in de le klasse bij keuze aan te vragen. De club kan* dat best wagen. 2C. Schagen 2 zorgde ook voor een verrassing en klopte de a.s. kampioenen Helder 3 met 3 2. Wat een succes. 2D'. Rood Wit won van W.-Frisia 4 met 5—1. Bronchitis Duizenden lijden ellendig aan telkens terugkeerende aanvallen van bronchitis en weten niet dat blijvende genezing mogelijk is. Bronchitis is veelal 't gevolg van verwaarloosde verkoudheid. On middellijke verlichting geeft de hoeststillende en siijmoplossende AKKER'. Voor mij een mager succesje. 4C. Spanbroe kwon van Alkmaar 3 met 2 1. 't Schijnt daar een ruwe boel geweest 'te zijn. Rood Wit 3 speelde gelijk tegen Spanbroek 2. Heiloo 2V.A.F.C. 4 ging niet door daar de scheidsrechter C. .T. Mol niet opkwam. Niet de manier heer Mol! Dat is voor Heiloo de tweede maal al. Een klein berichtje aan den Bond voorat- maakt veel goed. Het is niet prettig als men op den leider moet wachten. Veelal schaadt het ook den naam des arbiters. 5D. Heiloo a won met 7—0 van Bergen a. Ber gen begint duchtig af te zakken. Het resultaat van dezen dag i.s: voorspeld 11, gewonnen 5, verloren 8 wedstrijden. De eerste „jas" kan ik noteeren en aantrekken, 't Heeft lang geduurd maai- ik zal me er wel vcor wachten om do heeren weer over „eer te bekletsen. Merci.l'k krijg er „jassen" van en ik heb er genoeg, terwijl het bovendien geen win ter is. Als balsem op de wond toont m'n oalans nog een zeer eervolle stand. Voorspeld 282, gewonnen 198, verloren 84 wed strijden. Ik hen mezelf nog 114 wedstrijden voor. 't Kan nog lijden. VETERAAN. Programma 1 Maarft. ]C. Texel 1—Schagen 1 12 uur, Kort 20. Schagen 2-Geel Wit 2. v. Baaren 2D'. West Frisia 3—Rood Wit 1 G. Bakker 30. A lkmaar 2—Uitgeest 2 12 uur Jb. Boon 40. Zeevogels 2Schoorl 1 Jb. Hartland Oudorp 1Rood Wit 2 Snijders '4F. Rood Wit 3-D'T.V* 1 J- 6on Holland 2—Spanbroek 2 de Komng. 5D'. Hollandia a—Alcmaria a 1 uur Sijm Heiloo aVrone a 1 uur Zaegeip Alcmaria b—Bergen a 12 uur» Nlerop Groot Indien geen tijd vermeld, 2 uur aanvang. Heden geen Gouden Kruis wedstrijden. Voorspellingen 1 Maart- Geweldig wat een correspondentie ontving ik. M'n hartelijke dank aan al m'n vriendinnen en vrienden. Ik heb er vele, dat heb ik bemerkt. Als het echter niet te veel moeite is had ik gaarne dat alle bijdragen uiterlijk Maandagavond gepost of bezorgd waren. Onze rubriek wordt zóó uit gebreid, dat ik gaarne alles gelijk behandel, dat is prettiger. Ook hoop ik als de BBondswedplrij den zijn afgeloopen, evengoed op correspondentie van en óver onze clubs. Beker, serie en nederlaag wedstrijden zijn ook een bespreking waard. In alle gevallen ik zal beginnen met m'n particu liere brieven te beantwoorden doch er móet me eerst iets uit het hart. Men gaat onze sportclubs vragen om steun voor behoud van den Zomertijd. Men kent m'n meening hierover AVe hebben de laatste jaren genoeg van dezen onzin gepro fiteerd en onze landelijke clubs zullen er genoeg van weten als om 2 uur een wedstrijd aan moet vangen en de supporters hebben „zonnetijd ■En daarom adviseer ik aan onze clubbesturen om geen adhaesie te betuigen aan een aanvraag om te steunen „<J.at rommeluur". En als gaPde- chef beveel ik aan de besturen mijner afdeelm- gen Vrone, D.T.S. en Oudorp dat in dezen geest moet worden geantwoord: Weg met den Zomertijd. En hierna beginnen we eerst met onze drVies 'van antwoord te dienen. „Galant" staat ook m m'n woordenboek. .„Zaza' 'zond mij een leuke brief. Ik vond 'ml zoo aardig dat ik m als „pa* ticulier" in m'n/bezit heb gehouden. Ik vind het beslist sportief dat je er zóó over denkt. Ze ker ,er zijn menskien die onze rubriek minachtend met uw aller pseudoniem'? Dan zien jelui elkaar op het feest van hedenavond. Dat de tó sluiten band van langen duur moge zijn. Oudorper gelukgewenscht met z'n herstel. Ver scheen ook in dichtformaat. Als boven beste vriend, als boven. Wordt geplaatst in volgorde. M'n dank voor je particulier schrijven. Ik deel je meening over dit elftal. Het is een zeer af keurenswaardige methode om op deze manier het reserveelftal op de been te houden. Neen, -D'.T.S. heeft zwakke reserves dochze blijven fair en eervol. Probeeren geen unfaire practijken. Ook „Holland" geeft hierin een goed voorbeeld, ter wijl ik Vrone ook niet in dezen geest bekijk. Wat geeft het ook. Als men er achter komt noureken maar. Dan kost het bankpapier. Verder gaan we nu in draf over tot het doen der voorspellingón. IC. Schagen gaat overzee naa rhet eiland Texel en zal van de club van dien naam we Ivoor een kleine nederlaag zorgen. 2C. Schagen 2 welke j.l. Zondag zoo goed gartij gaf, zal nu op z'n minst gelijk spelen tegen Geel Wit, hoewel als ze goed uitkomen wel kunnen winnen. 2D. Rood Wit wacht haar laatste wedatrijdl tegen West-Frisia 3. Daar Rood Wit nu definitief kampioen is zullen dó heeren wel voor een kleine overwinning in aanmerking komfen, ofschoon ook hier een verrassching kan verschijnen. In elk géval hebhón de nieuwe clubs in 2D de beste plaats veroverd ;en zal ook Vrone goed doen om promotie bij keuzó bij den N.H.V.B. aan te vra gen. Er spelen slechtere elftallen in de le klasse. 3C. Alkmaar 2 wint van Uitgeest 2. Dón uit slag zal hier echter niet zoo verbazend hoog zijn in verband met het vroege uur van aan vang. 40. Voor den wedstrijd Zeevogels 2Schoorl 1 wacht mij een moeilijke voorspelling. Zeevogels 2 schijnt tegenwoordig versterkt te worden met het halv eeerste elftal. Ia dit geval, besite vriend Schoorlenaar is winst voor jelui uitgesloten. Is de boel echte rnormaal, dan wint het thans op komende Sehoorlelftal met zeer goede cijfers. Oudorp wint van Rood Wit 2, daar de héeren j.l. Zondag een goed lesje hebben gehad. Dien- tengevolge een behoorlijk winstcijfer Oudorper? 4F. Rood Wit 3 verliest op klein verschil van D.T.V. doch andersom kan net evengoed, doch reken ik nu eens op een uitslag zonder verrassing. Als de wedstrijd Holland 2—Spanbroek 2 een normaal verloop heeft verliezen de Hollanders minstens met 3—1. Maar ja Hollander voorspelt winst. AVie zou 't winnen waarde collega? Ik heb de oudste rechten maar ja m'n aloude roem is een beetje aan 't tanen en Holland is na dat gedicht geweldig van leer getrokken. We zullen zien. 5D. Hollandia a zal de meerderheid van Alc maria a moeten erkennen. Heiloo a zal Vrone a haar laatste nederlaag toedienen. Alcmaria b wint geflatteerd van Bergen a. En nu geachte lezeressen en lezers ga ik mij klaarmaken voor de fuif. Veel genoegen. VETERAAN. Aan Jackie. Je woorden waren flink m'n vriend terzijde liggen en zeggen: „die voetbal wordt ver- UIT OEN OMTREK. SST. PA NCR AS. Aan alles komt 'n eind en ook 'n verleden. Zoo ook met den feestavond van de voetbalver- eeniging Vrone, welke gisteravond in opgewekte stemming plaats had ten huize van den heer Gerritsen. Was zoo'n avond voorheen een be looning op behaald kampioenschap, meer en meer is dit tot een jaarlijksche samenkomst van spe lers .aandeelhouders en belangstellenden gekomen. En 't is goed, daar het de onderlinge band weer meer versterkt. Zooals gezegd: het was een feest avond, en een in den rechten zin. Volop is er genoten van het door allen gepresteerde. Alles weer te geven is niet doenlijk, toch verdienen en kele stukjles hierop een uitzondering. Allereerst 'de „Groep Vrone", waarna „De Tesselsche Boer ten beste gegeven door den heer Gerritsen en echtgenoote. Intonatie en mimiek waren hierin perfect! Ook Mfej. Hrogland—Bos deed ons weer genietien. De adspiranten bleken een openbaring- onder hen zitten werkelijk toekomstige toonee.- isten. Een solozang van den heer G. Ploeger was zeer mooi, terwijl een melkhistorie en „Ita lian»" voor meer amusants zorgden. Een taart, door den heter Klomp geboden, werd ten bate velend" doch ik kan je ook velen aanwijzen welke met werktelijk genoegen onze regels volgen. De één houdt hier, de ander daarvan en de vroolijke optimisten welkó het leven op een gezonde ma nie rbekijken zijn het beste af. Jij bent er een van. Het leven is helaas vol van teleurstellingen en tegónslagen. Als je oudeT wordt bemerk je dat het best. Gelukkig zij die de vroolijkheid en opgeruimdheid zijn gegeven. Deze bezitten hier in een pantser tegen het leven dat wreed is. Tot slot moet ik je mededeelen dat ik de tki.5.- dames niet tijdig kon berichten, anders hadden •ze gekomón. Maar als je idee hebt kom dan vanavond op de D.T-S.-fuif en vraag naar de D.T.S.-dames, noem desnoods je pseudoniem aan den D.T.S.-secretaris en ik twijfel met of je wordt toegelaten. Ik zal hieronder m'n vriendinnen ver wittigen. - M'n D.TB.-dames correspondentie ontving ik .'deze wóek wat laat. M'n hartelijken dank en ik kan n verzekeren dat het in orde was- We krij gen nu een dichtooncours en moet ik den ^port- tedactour adviseeren om de gedichten te distri- bueeren over de velschillende dagen. Geplaatst worden ze, doeh niet te gelijk. Ikzelf ben deze week al te veel uit m'n slof 'geschoten. Tevens m'n dank voor uw compliment. Mij werd verzocht van „Zaza" om nadere ken- van het Neutraal Ziekenhuis verloot, en bracht "JwJ -dames. Durven jullie na twee keer verloting f 52,20-op. Zeer goed werd mrt dj A mes. dit door het bestuur geregeld. De eerste win-1 En drongen tot mij door Maar lieusch zóó meende ik het niet Al bracht het je van 't spoor, f Ik heb je maanden reeds gemist Je was niet op 't appèl Maar nu schoot je gemoed toch vol Dat snap ik nu toch wel. Ik geef je toe, invallers die Presteerden ehk'len veel Maar jonge vriend D.T.S. 2 Dat deugt niet als „geheel" j EEen paar slechts blinken er van uit Maar dezen zijn ook zij Die 't vorig jaar speelden in „één" Daaronder bent ook jij Maar Jackie je trad wakker op Voor je andere cornuiten Probeer ook zoo te winnen knaap Daar kan je nu naar fluiten. VETERAAN Discussie gesloten, geen veeren gelaten En beiden gelukkig nog kakelgezond, Thans ga 'k u vertellen, 'tervanen van Zondag, Wat ik langs het lijntje dien dag ondervond. Ik sprak tot een kennis, reeds jaren bezitter Van 'n bankje: „Zeg vriend, zet je neer Hij mompelt: „Outsider", zegt luider en lacht toen: „Het achterste doet mij een klein beetje zeer Eerst later begreep ik wat hij 'toen bedoelde: Het kwam van een ruzie, 't gevolg was de lik, Zijn achterste deed toen wat zeer van het „zitten" 'k Begrijp nu de lach, thans heb ik de schik. DICK. Nuchterheidjes. De Spanbroekspeler van Straalen is door het N.H.V.B.-bestuur tot 1 Augustus geschorst. Dat zal Veteraan plezier doen. De dichtmanie is Ateteraan in z'n hoofd ge slagen. Op alle vragen van Kaatje «en anderen geeft hij op rjjm antwoord. Voor iemand die scherp oplet, zal hij nu gauw bekend 'zijn. Schoorl zal ondervinden dat men in Egmond met dubbele elftallen speelt. Scheidsrechter Mol durft blijkbaar niet meer in Heiloo komen. Alleen plaatsen welke per mo torboot zijn te bereiken, komen in aanmerking. Zaza schijnt een opgewekt humeur te hebben. Dat is in Pancras vuÉL eens noodig. Daisy heeft de verloving met Veteraan ver broken. Duinhazen zijn hier in het spel, schijnt het. DWAESKOB.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 5