NIEU WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Dinsdag 17 Maart 1925. per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. Uit ons Parlement „Broeniecuiiuur". Broeh on LanoendijK HO. 82 lamrcMo u 84s litvfaïj LANGEDIJKIR COCRANT. Dese oonrant^verseiLijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. &B0HRKMEHT8FBIJB REDACT BUB-UITRBVBB: BUBBIIit toordscfcarwoude. fBU8 0£k A3 llTSRSUm Tm 1—5 regels IB ct., elke regel aeer IB at: frwti letters if Tigwttw tordn but piutsniiti herekead. Brievea reehterreeks eei dea Uitgever' Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD; 'Bijzondere eenstemmigheid in de Tweede Kamer. Het ontslag van de gehuwde onderwijzeres. Af schaffing van den zomertijd, het zon deleven van ons volk, hygiënische en andere argumenten. Coöperatieve veraenigingen. Begrootingen in de Eerste Kamer. Het zal wel hoogst zelden gebeuren, dat onze Tweede Kamer van een éénstemmigheid blijk geeft als ze toonde, toen ze met algiemeene stemmen het regieeringsvoorstel verwierp om voor een half millioen een Haagsch pand aan te koopen als. ambtswoning voor den minister van buitenlandschc zaken. Geldverspilling werd het plan genoemd en niemand dan minister Colijn zelf had er een goed woord voor over. Deze verdedigde het trouwens alleen op grond van de onmogelijkheid om een an dere oplossing te vinden, waar het departement van buitenlandsche zaken zalen voo rontvangst noo- dig had en geen ander geschikt pand beschikbaar was. „Aftreden" riep de heer Kleerekoper lachend na de verwerping. Maar de behandeling van ande re regeeringsvoorstellien toonde wel, dat de regeie- ring van haar meerderheid nog zeker kan zijn. Bij dat tot wijziging van de Lager Onderwijswet' openbaarde zich de meer gewone stemmenver houding, zooals die in een politieke vergadering als. de Tweede Kamer begrijpelijk is. Het ging om' het geven van de bevoegdheid aan de gemeentera den huwende onderwijzeressen beneden de 45 jaar te ontslaan. Het waren allereerst de vrouwelijke leden, die zich daartegen verzetten. Ze meenden, dat de buitenechtelijke samenleving erdoor in de hand gewerkt zou Worden en dat, waar men de vtouw toch het recht niet kon ontnemen buitens huis werk te zoeken en zij zelf moet weten, hoe ze haar gezinstaak wilde vervullen, zij uit haar werkkring gestooten, werk zou zoeken dat voor haar nog veel minder geschikt was. Zelfs mej. Van Dorp, die het recht der Overheid tot het geven van dergelijk ontslag erkende, achtte een dergelijke bepaling niet verstandig en niet billijk, en meende, dat alleen het dienstbelang motief voor ontslag kan geven. De minister bleek dit laatste trouwens met haar eens maar was, evenals sommige heieren vain oordeel dat het verzuim der gehuwde onderwijzeres zeer veel grooter was dan dat van haar mannelijke col lega's. Hij herinnerde er aan, hoe in een ontwerp van 1910 ontslag bij huwelijk verplichtend was pestled, maar in 1916 dergelijk ontlslag verboden I en hoe nu het aanhangig ontwerp zekerheid schiep- I door ontslag alleen te veroorloven, wanneer de be-. I trokken gemeente een verordening had vastgesteld I waarin dergelijk ontslag was bepaald. En de meer- 1 derheid bleek het met hem eens. Ofschoon ook de anti-revolutionair Van der Molen met het ontwerp niet bijster ingenomen bleek, besliste toch een "temming van rechts tegen links. 1 De stemming over het ontwerp tot afschaffing, tan den zomertijd openbaarde daarentegen een groot gebrek aan eensgezindheid zelfs bin- 1 de grenzen der onderscheidene partijen, dat geen enkele partij was, of zij telde voor- en egenstanders beide onder hare leden. Bij de be- andeling werden dezelfde argumenten voor era egen gehoord, die nu al zoo herhaaldelijk hebben ieinst gedaan. De heer Braat meende, dat wanneer ae stedelingen zoo op gezondheid gesteld waren, ij de tingeltangels en bordeel-en maar moesten af- chaffen. En de heer Kersten oordeelde de zomer- 'jd alleen dienstig ter bevordering van het zonde ken van ons volk. Maar er waren er ook, die er inders over dachten. Zoo noemde de heer Staal man den zomertijd -een ethisch goed van de steden -n verweet de heer Van der Wlaerden der regeering •at haar voorstel slechts aan eetn minderheid der 'kolking bevrediging gaf. Minister Ruijs v-erklaar- |e echter, dat de minderh-eidsnota der ingestelde Dj (kommissie op zoo zaakkundige en objectieve Vljze de nadeelen van den zomertijd voor land- en -uinbcuw had uiteengezet, dat de regeering daar- toor overtuigd was geraakt. Maar ze had daarnaast lok andere overwegingen laten gelden. Zoo wa- en er ook ideëele bezwaren zoowel ten opzichte 'ati het gezinsleven als van de nakoming van gods- lienstplichten. En tal van medische lichamen en ereenigingen hadden uitgemaakt, dat de zomertijd jolstrekt niet de gezondheid van het volk bevor- de en dat hij nadeelig was voor kinderen. Die öeerderheid der Kamer bleek het hiermede fcens. De pogingen van de heeren Vliegen en Staalman om althans nog iets van den zomertijd te redden, leedn tenminste schipbreuk en het ontwerp werd aangenomen. De verdere behandeling van het ontwerp tot nieuwe wettelijke regeling van de coöperatieve ver enigingen, diende uitsluitend voor het indienen van amendementen. Dat van den heer Ament bepa- lende, dat in de statuten moest worden vastgteleerd op welke wijze eventueel de aansprakelijkheid der leden zou veranderd worden, werd aangenomen, evenals dat van den heer Van Voorst tot Voorst en het bewaren van de schriftelijke aanmelding als lid niet verplichtend te stellen, wanneer het- lidmaatschap der vereeniging uit de boeken der vereenigmg door een gedagteekende verklaring kon blijken, dat van den heer Ebels om één in plaats van twee leden van het bestuur voor de vereeniging te laten optreden en één van den heer Van den Tempel om de bestuursverkiezing anders te re gelen. Daarentegen werden een ander amendement van dezen afgevaardigde, en een annendement-Le-en- stra verworpen. In de Eerste Kamer werden verschillende begroo tingen behandeld. Die van oorlog had natuurlijker wijs een debat over ontwapening tengevolge, waar. bij de heer Van Embden becijferde, dat voor den- aankoop van geschut 20 jaar lang een bedrag van 4 millioen telkens op onze begrooting zou drukken en betoogde, dat dat geld nutteloos zou zijn weggesmeten, waar Engeland binnenkort 225 millioen voor zijn luchtmacht alleen zou uitgeven- waartegenover de minister de eenzijdige nationale, ontwapening als onlogisch, inconsequent, deloyaal en gevaarlijk veroordeelde. Bij de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw kwamen de heeren Miendels -en Polak op tegen het optreden van tal van burgemeesters,- die kunstvertooningen, zoo o.a. het opvoeren van stukken van Heijiermans, verboden. De beer Po lak bepleitte verder nog het behoud van het schoon van ons land, ook van de windmolens, de heer Diepenhorst de instelling van -een fonds tot verbetering der bodemcultuur en bevordering van het Lager Landbouwonderwijs en de heer Stenhuis die werkverschaffing een nationaal probleem noem de, de v-erjjlaatsing van ongeschoolde arbeiders- naar andere deelen van bet land. Bij de behandeling der Justiti-ebegrooting kwam de heer Mendals op voor spoedige vaststelling van de rechtspositie der ambtenaren en bij di-e van on derwijs de heer De Muralt voor de instelling der Utrechtsche koloniale leerstoelen, die hij met het oog op den Leidschen geest een noodzakelijkheid achtte, terwijl hij het curatorium een voldoende waarborg achtte, dat het onderwijs vrij zou zijn, en niet de belangen der ondernemers dienen, die het geld voor de leerstoelen verschaffen. VERGADERINGEN. JE EEitDHflCHT". oudiarspei Vergadering van de tuinbouwvereeniging „De (Eendracht" gisteravond 7 uur, ten locale van den heer Vis. Aanwezig 57 leden. De voorz., de heer A. Swager zegt, in de plaats van den heer Jb. de Boer op te treden, daar deze j door ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Wenschte hij op de vorige vergade ring, dat er winter mocht komen, om daardoor beter prijzen te kunnen bedingen voor de pro ducten, deze wensch is niet in vervulling ge gaan. In deze maand is het echter beter gegaan, behalve voor de Denen. Verder wijst 6pr. nog op een gelukje, en wel, dat men aan den N.M.B. geen wagongebrek heeft. Dit is zeker te danken aan den veilingleider, die in Utrecht de Directie van 'de Spoorwegen- heeft gewezen op den grooten voorraad groenten aan den N.M.B. aanwezig, en verzocht heeft om toch vooral voor wagons te zorgen. Aan dezen wensch is zeker tegemoet ge komen. In verband hiermede verzoekt spr. die nog niet hun kool tellen, toch wel hieraan mee te doen omdat de statistiek in dit verband van zooveel waar-de is. Met den wensch, dat de be sprekingen, al is de o-pkomst niet groot, van aan- genamen aard mogen zijn, verklaart hij de ver gadering voor -geopend. Hierna worden door den secretaris, den heer A. Timmerman de notulen van de vorige verga dering gelezen en onder dank onveranderd goed gekeurd. Jaar- en financieel verslag. De heer L. de Wit zegt dat bij onderzoek de rekening in volkomen orde is bevonden en tot goedkeuring kan worden geadviseerd. Uit het Jaarverslag blijkt dat het ledental van 202 tot 214 is gestegen. Er zijn 5 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen gehouden. De rekening vangt aan met een 'batig saldo van f 263.64. De ontvangsten bedragen f 371.19 totaal f 1134.83. De uitgaven f646.11, batig sal do f 488.63, dus een vooruitgang van f235.18. In het bestuur is geen verandering gekomen. Er is 308V2 snees gesproeid. Voor een bedrag van f 12725.80 aan kunstmest is aangekocht. De kunstmestmonsters voldeden steeds aan de eischen De tuinbouweursus werd slecht bezocht, terwijl ook van het ratfenserum weinig is betrokken. In dit verband wordt aller medewerking ver zocht. Met den wensch dat de prijzen nog steeds omhoog mogen gaan, sluit dit overzicht. De samensteller ontvangt een woord van dank van den voQrz. (Mededeelingen. In verband met de verbetering van de burg gracht achter d'en heer Kostelijk is aan het Banae- bestuur om een onderhoud verzocht, waarop als antwoord is ontvangen, dat dit niet kon worden toegestaan. Waar noodig zal de bruggracht wor den uitgediept, terwijl verder geen maatregelen worden genomen. De heer Stennenberg stelt voor om nogmaals pogingen tot Verbetering aan te wenden. De heer Jb. Kroon doet mededeeling, dat door het Bannebestuur besloten is nogmaals een on derzoek in te stellen en in onderhandeling te treden met de heeren Kostelijk en Kos. Verder doet voorz. mededeeling dat zij, die koolkragen willen bestellen, dit kunnen -doen bij der. heer A. Timmerman. De prijs is f 3.per 1000 en f 2.75 per 10.000. T.ot 1 April kan worden besteld. Staande de vergadering worden er 22000 be steld. De zetkoolregeling blijft onveranderd gehand haafd. Punten voor den beschrijvingsbrief van den N.M.B. Deze vergadering zal 15 April worden gehou den. Gewezen wordt op het lastige om des mid dags nog een paar honderd kilo groenten te moe iten lossen. De voorz. antwoordt, dat hier moeilijk aan kan_ worden tegemoet gekomen, al is het ook lastig. De heer De Bakker wijst op de moeilijkheid van controle op het betalen door de bouwers die van de goot gebruik maken. Spr. acht fraude onmogelijk, wanneer de veilingbordjes zichtbaar ■worden geplaatst, en de namen worden opge schreven. De voorz. antwoordt dat de veilingleider van oordeel is dat weinig fraude wordt gepleegd. Nog wordt gevraagd of het niet mogelijk is de eerste 10 aanvoerders, die hun groenten ophou den wanneer de prijs beneden dien van den vori- gen dag loopt; te laten overveilen. De voorz. wijst in dit verb.md op Broek, en acht 't beter den hier bestaanden toestand te handhaven. Uit de vergadering komen geen voorstellen. Benoeming 4 afgevaardigden en plaatsvervan gers voor de vergadering van den N.M.B. De ver- eenigng mag 8 aifgevaardigden zenden, waar van er 4 zijn van het bestuur, de heeren: O. Borst, H. Stennenberg, P. Kostelijk en K. Kaan De heeren Jb. de Boer, A. Swager en P. Wijn zijn ter vergadering aanwezig als bestuürsleden van den N.M.B. Tot afgevaardigden worden gekozen de heeren: P. Kuiper, A. Bakker, L. de Wit en Hs de Geus. en tot plaatsvervangers de heeren: Jb. Kroon Jbz., G. IJff, G. de Geus, L Kalverdijk en A. Ee2.cn. Van (Tnwaarde werden uitgebracht 17 st. en 1 blanco. De stemmen waren verdeeld over 35 personen. Bespreking besproeiing. Dit zal worden uitgevoerd als voorgaande ja- j ren. Besteed kan worden bij de heeren A. Ée'cen en G, IJff. A J. Ps De heer K. Boos zal wederom fungeeren als sproeier. Rondvraag. De heer H. de Geus vraagt of het marktper- eentage verhoogd wordt. Spr. meent hierover ge hoord te hebben. Geantwoord wordt dat hiervan niets bekend is. De heer C. Bakker vraagt hoe het gaat met de kunstmest. Spr. vraagt of er nu weer een. aanbesteding wordt gehouden. Geantwoord wordt dat de opgaafbiljetten zijn Rondgegaan. De heer A. Bakker zegt zijn kunstmest goed- kooper te hebben gekocht dan daarop vermeld- stónd De heer Stennenberg zegt nog, dat geïnfor meerd is bij een kunstmesthandelaar naar de prijzen en of deze de kunstmest tegen die prij zen daar konden worden opgeslagen. Dit is ge lukt en is in dezen geest door het bestuur go- i handeld. I De heer C. Kalverdijk wijst op het voordeel dat men nu een monster kan laten nemen door de vereeniging voor rekening van den handelaar. Dan weet men dat het goed is, en bij een parti- culier is men daarvan niet zeker. I De heer Stennenberg geeft in overweging de volgende maal het bestuur opdracht te geven hoe de kunstmest moet worden gekocht. Dit punt zal in de h'erfstvergadering worden besproken. De heer Jb. Kroon Gz. vraagt of het moeilijk is om de voorraad groenten, door sommigen niet j opgegeven, door het bestuur te doen controleeren. I D esecretaris deelt mede hoe hij de voorraden van de niet-gaven nagaat. Voorz. antwoordt dat er bij de 2e telling meer hebben opgegeven dan bij de le, toen er ongeveer 30 opgaven niet inkwamen. De heer A. Bakker vraagt of de onwilligen niet beboet kunnen worden. De voorz. zegt dat al eens door den voorz. is gezégd: laten de onwilligen dan bedanken, maar dit is niet gebeurd, voor zoover hem bekend is. De heer Stennenberg geeft den onwilligen in overwleging toch ook hun opgaven in te dienen. Het voorstel van den heer A. Bakker wordt ondersteund en wordt aangenomen met 37 tegen 19 stemmen. Er wordt voorgesteld een boete te heffen van f50 of f 10. .5 Besloten wordt een boete te heffen van f 10 met 35 stemmen. Voor f 50 stemden 4 personen. Blanc cftrerden uitgebracht 16 stemmen. De heer A. Timmerman geeft in overweging oen kunstmestcommissie samen te stellen, op grond dat hij als persoon die de kunstmest be handeld, tevens in het bestuur zit. Dit punt wordt aangehouden tot de herfst- vergadering. Tot kasnaziening worden benoemd de heeren P. Leegwater en Jb. Kroon Gz. De heer K. Bood verzoekt vroegtijdige opgave voor sproeien. De rondvraag levert verder niets op, waarna ouder dank ,sluiting dér vergadering volgt. Vergadering van de tuinbouwvereeniging „Die Groentencultuur" te Broek op Langendijk, in het café „Marktzicht" van den heer Vijzelaar. Na opening door den voorzitter en het lezen der notulen welke onveranderd goedgekeurd wer den, werd de beschrijvingsbrief der L.G.C. be handeld. Op de eerste zes punten dier agenda wer den geen aanmerkingen gemaakt. Voorstellen, punt 7a, b. en c. geen aanmerkin gen. d. De heer P. Timmerman vraagt wat of dat beteeken t „aan den betaalmeester moet „toonen", en inplaats van „afgeven" nu „getoond." De voorz. antwoordde, dat in verband met de zegelwet, dit geschied is op advies van onze rechts kundige adviseur, dien heer Niemuller.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1