Co. NIETJ WE L 1 Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. STEEK IEREN stnm.es ICOBD tvuuas ra Kresen, Zaterdag 81 Maart 1938. la Blad. 34<rj*trg*u* per 3 maanden f 1,15 FFEN Huishoudelijke- 1 Artikelen Fa. HOUWING - Mient 7 HIKE BREIJER's iNGESTRAAT ts nieuws WA T IS DERN? - IN - PLAATS. en wordt i zeer sterk iRIN VAN ÏFECTIE. VI ATWERK SORTEERING Teel gevra gd. it'd li en srazijn van BEUK Ar. 18, AR. nieuwste voor ï»r. Lage prijzen Alkmaar MPFR i voor en Emaillewaren $?0. 84 rciEFRin^ii LAMIJKER COURAUT Deie courant,verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. I^H' ABOHHKMEHT8PKH8 RKUAOTSOR-UITOKVKR: J. H. KEIZER. DBIIbi loordacharwoude. l-mo OÏK AJ tut ZHtltK, Tm 1—4 regel* 78 et., elke regel meer 18 et. firuti letters of Tigoettn worden naar plaatsraimte berekend. Brieves reeht*treek* ui des Uitgever' Dit nummer bestaat uit twee bladen. HEESTE RL AD. jZAK, Alkmaar 3.50 per el. eeditig. i f 175 REVUE VAN DE WEEK. 17 MAART. Dö „Wintervorst" zooals de dichter van het Nova Zembla-avontuur zou zeggen heeft in de afgieloopen week plotseling zijn scepter ge zwaaid. En wij kregen ijs, vorst, sneeuw voor 't eerst in het thans ten einde spoedende seizoen van 1925. Wij moesten ons in winter-kleedij hul len en gedurende enkele nachten beukte de storm tegen onze deuren en ruiten. De vrienden en lief hebsters van schaatsensport begonnen reeds blijde hoop te koesteren. Doch 't na-wintertje maakte weldra plaats voor temperatuur, meer overeen stemmend met het zich op de kentering bevin den tusschen winter en voorjaar. De sneeuw ver smolt met verrassende snelheid onder de koeste ring door lente-zonnetje. Men doet intussehen voorzichtig met de „dikke kleeren" nog maar niet op te bergen...! Maart is nog steeds gewoon, tot het eind toe h.aa rstaart te roeren... Ook in de achter ons lig gende week hebben beide takken der Volksver tegenwoordiging hard doorgewerkt. Op Dinsdag i.l. 10 Maart was 't in de Tweede Kamer 4e dag van Braat" wederom. Beslist moest toen svorden, of 't in Nederland al dan niet uit zal ijn met den officieelen Zomertijd. Het Regee- ringsontwerp tot afschaffing is weet men na verwerping van de compromis-denkbeelden der heteren Staalman en Vliegen goedgekeurd met 52 tegen 23 in z.g. bonte stemming. Het is twee jaar geleden, dat ons Lagerhuis zich met 4935 stemmen vereenigde met het voorstel Braat tot afschaffing van den Zomertijd. Toen sprak de Eerste Kamer haar „veto" uit over het votum van de Tweede. Zal qpk uhans de Senaat den Zomertijd handhaven? 't Schijnt verre van ondenkbaar. Van verschil lende kanten, o.a. in een adres van den Raad der ïoofdstad wordt op dien Senaat aandrang ge oefend om een beslissing te krijgen, in strijd met die van het Lagerhuis. Men weet de-Eerste Kamer komt niet gaarne terug op een kort geleden door haar genomen decisie. Het besef daarvan schenkt den voorstan ders van Zomertijd thans moed! Woensdag j.L is het ontwerp betreffende de «operatieve vereenigingen afgehandeld. De eind- 1 mming heeft op nader te bepalen dag plaats, aanneming staat vast. Ik stip aan, dat met tegen 31 verworpen is een amendement -Leen- tra strekkend om te bepalen, dat een coöperatieve rereeniging nooit aansprakelijkheid harer leden oor de schulden zal kunnen opheffen. Op 12 aart is goedgekeurd het ontwerp tot wijziging n de Lager Onderwijswet in dien zin, dat meentebesturen het recht zullen hebben ge huwde ambtenaressen, dus ook onderwijzeressen, to ontslaan, indien dezen den leeftijd van 45 jaar log niet hebben bereikt, alsmede onderwijzers- ■ossen op 65-jarigen leeftijd. Van Rechtsche zijde 5werd verzekerd, dat deze wetswijziging niets principieels heeft, slechts het belang van het onderwijs beoogt (alsook van de leerkrachten) voegde Minister de Visser er aan toe) daar de (gehuwde onderwijzeres, zeker wanneer zij ook (moeder is telkens door haar huiselijke plichten j genoodzaakt wordt te verzuimen. j Het Li.nksche vrouwelijke element in de Twee de Kamer protesteerde met alle kracht tegen wat- genoemd werd ontoelaatbare aantasting van het pelfbeschikkingsrecht der vrouw. Tenslotte werd ■mt ontwerp aangenomen in zuiver Linksch- echtsche stemming, met uitzondering van dé.i latte lander De Boer, die met Rechts voor 'temde. •En Vrijdag j.L heeft minister Colijn een ver- letterend echec geleden zooals ieder trouwens |J0<®?.ag> met het ontwerp om vijf ton uit Rijkskas beschikbaar te stellen voor een ambts- oning, voor den Minister van Buitenlandsehe aken. Met algemeene stemmen (63) heeft de Aamer dat voorstel verworpen. Een „unicum" 111 onz« parlementaire geachie denis. Algemeen I S;>echal adres voor VERKRIJGBAAR BIJ DE Tel. 644 Alkmaar werd de ontworpen regeling veel te duur geoor deeld. Het Kaoiaet had deze nederlaag kunnen verhoeden, door niet in periode van bezuiniging met een voorstel als 't hier genoemde te komen! Zij moet nu in den Haag verder aan 't zoeken gaan. Met goeden wil is best iets goedkoop ers te vinden. De Senaat begint met het Begrootingswerk eindelijk op te schieten. Financiën, Arbeid, Ma rine, Oorlog, Binnenl. Zaken en Justitie zijn af gedaan. De Eerste Kamer bleef Vrijdag in het' Onderwijs-budget steken. In de vierde week der Begrootingsbesp iegelingen zal het „eindstation" wel worden bereikt. H.M. de Koningin en de Prins kwamen den 14en jl. te Genève aan, van welke Zwitsersche .gemeente de koningin krachtens haar huwelijk bupgeres is, evenals prinses Juliana. Dat onze Vorstin juist nu te Genève vertoefd, gaf natuur lijk stof tot allerlei beschouwingen en bespiege lingen, onderwijl van officieele zijde geenerlei verduidelijking of opheldering werd verstrekt. Die plannen tot aanbieding van een eenvoudig landelijk huldeblijk, ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar (in 1926) beginnen „vasTen vorm" aan Te nemen. Tn de achter ons liggende weêk werd de 12de Utriechtsche Jaarbeurs geopenï. Die obk thans een sucoes sciijnt Te - worden. De „Residentiebode" maakte melding van het plan om cursussen op te richten tot opleiding van bewaarschoolonderwijzeressen, zeker een nut tig en practisch denkbeeld. De eerste cursus zou te Breda worden gevestigd. Verder wil men te Utrecht een militaire Gas- school stichten, waar het beroepskader instructie zal krijgen in al wat bij een toekomstigen oorlog aan giftgassen „vastzit". Prachtig onderwerp voor prof. v. Embden om weer eens zijn bekende „stokpaardje" te berijden! Ingekomen is een wetsontwerp tot wijziging van het Wetboek v. Strafrecht inzake verval- sching van bankbiljetten, postzegels enz. Dat versohterpte en uitgebreide bepalingen te gen deze soort van delicten onmisbaar werd, is zeker een der „teekenen des tijds" 1 Verder is er een splinternieuw ontwerpje-Pen- eioenwet voor leden van den Vrijwilligen Land storm, die in en door den dienst invalide werden. 'tZal geacht worden te zijn ingegaan op 1 Januari j.l. Men ziet nog altijd en ondanks de „politieke tijdsomstandigheden" blijft er bedrijvigheid' in de Rijks-cuisine. Genoteerd zij de stichting van een zooveelste... nieuwe politieke partij. Zij noemt zich de „Vrije Christelijke" en wil in alle kieskringen uitko men. Het gevaar voor versnippering van stemmen in midzomer '25 wordt met den dag meer drei gend. Uit de Personalia: Mr. Aug. Philips is afge treden als mede-directeur van de „Koninklijke" en „Bataafsche", welke tijding tot allerlei com mentaren aanleiding gaf. 0.a. dat men het Em- sche element bij het bestier der genoemde mach tige petroleum-kongsi's wil versterken. De jongste Maart-week zal in de geschiedenis bekend blijven door de schrikkelijke scheepsramp bij Hoek van Holland, op -dezelfde plaats, waar in 1907 de „Berlin" strandde. Acht menschenle- vens gingen hierbij verloren. En bij het reddings werk waren schoone, heerlijke daden van onver schrokken menschenliefde te bewonderen. Voorts: wederom een reeks van branden. Te JVestzaan is de Chocoladefabriek Grootes in de asch gelegd. Bjj een brand in de Amsterdamsche {Bloemstraat is een 70-jarige man om het leven gekomen. Te Rotterdam werden twee arbeiders door het vallen van een bak met leege zuurstof- cylinders gedood. Te Heemstede is in tegenwoordigheid van Mi nister Ruys de Beerenbrouck de internationale Vcórjaars-Bloemententoonstelling geopend. Schat van Zomerweelde, terwijl de sneeuwvlokjes nog lustig neerdwarrelden...! In voorbereiding is de Nationale Tentoonstel ling van banketbakkerij, die in het Haagje zal worden gehouden. Aan „expositie-lust" ontbreekt 't iu onze dagen stellig niet. Om in het notitieboekje aan te teekenen: Wie een beschadigd rijwielmerk wil inwisselen, kan bij 's Rijks Munt te Utrecht terecht. Eindelijk: Emile Coué, de Franschman der auto-suggestie, vertoefde weer in Patria. De be langstelling voor deze genees-methode is toene mend. Ik vermeet mij geen oordeel over zulke dingen. Besef zeer diep, dat zeker in dezen tijd een vaste krachtige wil nog altijd „bergen kan verzetten." Om dit te snappen is m.i. geen Coué of welke andere „wonderdoener" ook, noodig. BUITENLAND1. 29 Maart zal de dag zijn waarop het Duitsche volk beslissen gaat over de vraag: Voor of tegen de Republiek. Het eenheidsblok van alle burger lijke partijten is ten slotte niet tot stand gekomen. Dit is een gelukje voor de Sociaal-Democraten, wier candidaat Braun thans de meeste kans heeft om bij de eerste stemming de meeste stemmen op zich te verwerven. Hetgeen nog niet beteekent, dat hij gekozen wordt! Want juister lijkt het dat indien bij de eerste stemming geen der partijen OuooiNcrABattin A J. A.J.P'S ROMA PUDDIHQ SMAAKT ALS BOOM Speciaal Corsettenmagazijn ALKMAAR Mient 17 Tel. 526 Ruime sorteering: CORSET I EN m. elastekan binnenband HEUP-CORSETTEN SPORT-CORSETTEN en BUSTE HOUDERS - BUIKBANDEN in alle soorten - RECHTHOUDERS en RECHTHOUDER-CORSETTEN SOUSBRAS cn R'K B ES'1H E KMERS ELASTIEKEN KOUSEN Dames-V erband JARRETELLES en ELASTIEK Alle onderdeelen voor reparatie. (Depót Palthe Almelo) oen meerderheid krijgt, de Republikeinen zich bij de tweede stemmen zullen vereenigen op Marx, teneinde de Republiek de overwinning te bezor gen. Hoe het resultaat van deze verwikkelingen zal zijn, is nog geheel onzeker. Maar dat dit re sultaat door de geheele wereld met spanning wordt tegemoet gezien, is zeker. De besprekingen te Geneve in den Volken bondsraad zijn geëindigd. Doch de onderhande lingen wordten voortgezet te Parijs waarheen de voornaamste afgevaardigden zich begeven heb ben. En thans reeds komt het bericht dat op be paalde essentieele punten overeenstemming is be reikt tusschen Chamberlain en Her iot. Het pro tocol van Genève is dood, uit zijn asch verrijst echter het Pact van de grootste Eiuropeesche na ties dat de veiligheid en den vfledte in de toekomst verzekeren zal. Heeft Herriot blijkbaar sucoes met zijn buitea- landsche politiek, op het gebied van de binaen- landsche politiek kan dit zeker niet gezegd wor den. Herriot heeft met zijn maatregelen de Ka tholieke geestelijkheid tegen zich in het harnas gejaagd. Deze hebben een manifest samengesteld waarin zij de Katholieken oproepen tegen de laiciteitswetten van Herriot. Dit manifest was in heftigen stijl geschreven en de beroering dat het verwekte in alle politieke kampen was groot. Zelfs de Herriot vijandige bladen namen stelling tegen de houding der geestelijkheden en niet min der dan Kardinaal Dubois las in de Notre Dame ©en verklaring voor waarin hij het manifest niet i weinig verzachtte. De schoolstaking die door de I geestelijken geproclameerd was in Elzas-Lotha- ringen schijnt niet veel sucoes te hebben, ongeveer 50 pet. der schoolgaand ekinderen is door de ouders thuisgehouden. In Zweden wordt de industrieele bedrijvigheid thans onderbroken door een uitsluiting welke ge proclameerd is door de werkgevers en die niet minder dan 130.000 arbeiders omvat. Nadat alle onderhandelingen vruchteloos waren gebleken, hadden de werkgevers dit besluit genomen. De omvang van het conflict is zeer groot. Men ge-, looft dat het conflict langen tijd duren zal. Voor de handelspositie van Zweden is een dergelijke uitsluiting natuurlijk niet zeer bevorderlijk. Sun Yat Sen de bekende revolutionnaire Chi- neesche leider is thans werkelijk dood. Nadat vijfmaal zeker het doodsbericht in de bladen was verschenen ,kon Reuter dezer dagen „officieel" melden dat Sun Yat Sen het tijdige met het eeuwige had verwisseld. Een merkwaardig per soon is met dezen Chinees heengegaan. Vroeger de afgod zijner aanhangers verloor hij veler sympa thie toen hij zich meer en moer naar de Moskoa- sehe Bolsjewiki wendde. Zijn overlijden heeft geen beroering gewekt, zijn aanhang was geheel verdwenen. Zijn dood kan slechts gunstig zijn voor den politieken vrede in het Hemelsche Rijk. Tegelijk met het officieele overlijdensbericht van Sun Yat Sen werd gemeld dat Ab del Kerim de doodgewaande Marokkaansche rebellenleider nog in leven was en zich voorbereidde op een nieuwen „heiligen oorlog" tegen Spanje. De stam hoofden haddien beraadslaagd op den Heiligen Berg en daar was medegedeeld wat de bedoelingen van Ab del Kerim waren. Van dezen doodgewaan den Leider zullen wij in de toekomst zeker nog zeer veel te hooren krijgen. Tusschen den Amerikaanschen Senaat en den pas gekozten president Coolidge is een eigenaardig en scherp conflict gerezen. Coolidge had den heer Warren voorgedragen tot Attorney-General, doch de Senaat had diens benoeming niet aan vaard. De President moest nu eeu nieuwe benoe ming voordragen en hij deed dit in den persoon van... Varren De Senaat verwierp voor de tweede keer diens candidatuur en een der Senatoren voegde hieraan toe dat de Senaat zoo voort zou gaan totdat Coolidge toegegeven zou hebben. Het conflict kau dus nog scherper worden en komt dan in het middelpunt te staan van de Ameri- kaansche binnenlacdsche politiek. Nog enkele weken scheiden ons van den dag waarop het Belgische kiezerscorps de nieuwe Tweede Kam<er zal moeten kiezen. De verkiezings strijd is zeer hevig en zel-fs de voetbalwedstrijd België-Nederland kon den verkiezingsagenten er niet van afhouden den vorigen Zondag te benut ten voor hun propaganda. De Sociaal-Democraten en de Katholieken hopen beide de meerderheid] te behalen. Dit is echter zeer onwaarschijalijk. De vorming van een Socialistisch-Katholiek-De- mocratiseh Kabinet lijkt ons na de verkiezingen het waarschijnlijkst!

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1