NIEU WE Dinsdag 24 Maart 1926 84a Ja\rg*-*jp Sr""? PXaf MO. 85 IffSM» SS UMERIJKER COURANT. Uit den Omtrek. - KOEDIJK. "Vrijdagavond werd door dé Coöp. Boerenleen- ank haar twintigste algemeene jaarvergadering ■ehouden in het locaal van den heer Jb. G-root, nder leiding van den heer Kooiman. In zijn openingswoord geeft de voorzitter oen verzicht van het werk der bank na een tijd 'an 20 jaren; opgericht met 32 leden is het yeden tot 155 gestegen; de omzet in het eerste aar was f82000, in 1924 f827000 waarbij spre- er hulde brengt aan bestuur en kassier. Door 8 instellingen in onze gemeente wordt gebruik aakt van de bank, zoodat zij beschouwd kan orden als een der nuttigste instellingen van nze gemeente. De heer Jb. Boldewijn wordt aangewezen als icretaris, waarna de notulen worden gelezen en dgekeurd. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat woemaal onvoorbereid controle bij den kassier gedaan door den voorzitter en den voorzitter an den R. v T en, tweemaal door de inspec teurs der Centrale. Toestemming is verkregen om f2000 »te ver trekken aan de gemeente; het salaris van den assier ia door het bestuur vastgesteld op f800. Hienna is aan de orde de rekening 1924 en eeft als eindcijfer f443.336.24; de balans heeft ls eindcijfer f204143.46; winst- en verliesreke- ing geeft aan f 11598.55, winst over 1924 774.76, welke winst op de reserve wordt ge- laatst. rekening wordt onder applaus goed'ge- :eurd. Het jaarverslag geeft aan, dat het ledental 156; er zijn 246 spaarders; aan voorschotten taan uit 180 en in loopende rekening 14; verder tuigt het verslag van een opgewekt vereeai- ingsleven. De nu volgende verkiezing gaf tot uitslag, at als lid van den Raad van Toezicht gekozen rerd de heer Jb. Slotemaker, in de plaats van len heer Jn. Schipper, die wegens hoogen leef- ijd zieh niet meer beschikbaar stelde. De voor- itter spreekt eenige waardeerende woorden aan et aftredende lid Schipper. Als lid van het eetuur werd met groote meerderheid .gekozen e beer C. Bos, aftredende, evenals de heer W. e Geus als kassier. De voorzitter spreekt ook an de heeren Bos en de Geus eenige waardee- de woorden toe, waarop applaus volgt. Als plaatsvervangende leden van het bestuur erden gekozen de heeren J. Keeman en Jb. oldewijn, en als plaatsvervangende leden van Raad van Toezicht werden gekozen de heeren Spaan en K. Stam Mz. Alle leden namen hunne benoeming aan. De voorzitter van den R. v. T., de heer Jb. eeman leest de wijzigingen van het Huishou- telijk reglement in verband met de oprichting an een afzonderlijke spaarbank. Daar er geen anmerkingen werden gemaakt, wordt het regle- ient vastgesteld. Bij de nu volgende rondvraag dankt de heer Tn. chip per voor de prettige samenwerking in het 'estuur en voor het vertrouwen der leden, ge urende het 20-jarige bestaan. De heer Jb. Kee- an dankt den heer Jn. Schipper voor zijn aan maant samenwerken. He voorzitter sluit met woorden van dank [oor de aangename samenwerking op dezen avond, vergadering, die bezocht werd door 126 leden. KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de Afd. Koedijk der aatschappij tot Nut van 't Algemeen haar laa-t- <e bijeenkomst gehouden in dezen winter, n 5t lokaa lvan den heer Jb. Groot, onder leiding an den heer Kooiman. De voorzitter doet in zijn openingswoord uit- 3men, dat door alle tijden en door alle volken a bepaalde tijdvakken feesten worden gehouden wij nutsleden vieren feest op onze laatste ieenkomst, den grooten vrouwenavond. Spreker rengt hulde aan de Commissie voor het samen- ellen van het programma en roept aan allen n hartelijk welkom toe. Het programma wordt ingevangen met een tweetal zangnummers van ej- OttoKeeman „Vrienden in den nood" en -uvenswrakken", welke zeer in den smaak vie- n. Hierop volgde een één-acter, „het ministerie ln vrouwelijke zaken", een ingewikkelde, dolle lucht, die uitmuntend werd weergegeven. Hier- een tweetal zangnummers van Mej. Stam Zeeuw „Hollandsche kinderkus" en „Brief van uten". Ook deze zangeres is een telken jare Tugkoerende en zeer gewaardeerde kracht. Zij fird ook nu weer met aandacht gevolgd. De Beets volgde met een bijdrage „De ledige loeiwaarna een tweetal muzieknummers volg- u voor vie rviolen en een piano, welke een 'ugename afwisseling gaf. Een voordracht voor •®ren volgde nu „de Schaapherder" waarin een l'oeaat het kind van de rekening werd door iu advies. Dit werd ook op humoristische wijze ^"gegeven. Stamde Zeeuw vergastte ons weer op u tweetal zangnummers, „de bok op de haver cn „BBruid en Bruigom" waarna gepauseerd werd om den inwendigen mensch wat te ver sterken. Nadat ongeveer een uur verstreken was, werd de afwerking van het programma voortge zet ,en kregen wij een klucht in één bedrijf „De macht der vrouw", waarom ook hartelijk gelachen is. Hierop volgde een paar muziek nummers voor viool en orgel, die ten zeerste vol deden. een dubbel zangkwartet „Om Niet" en „Margriet", wat met aandacht werd aangehoord. Iets nieuws was voor onze vereeniging het nu volgende n.l. een schimmenspel in 5 acten: 1. de Zondagsjager, 2. de Werkster; 3. Spiritisme; 4. Zoo begint het 5de inbreker; dit was samenge steld door onzen secretarie, den 'heer Wassenaar ten dan weten wij het, dan is het een dolle Klacht. Het oogstte dan ook een dankbaar applaus. Als laatste nummer van het programm aging de voor dracht voor Dames „Tooneelrepetities"dit laat ste deed ook in hooge mate de lachlust opwek ken. De avond werd afgewisseld door gemeenschap pelijke zang en muziek van het orger van den heer Groot. Het was een hooest gezellige avond en dé Afdeeling heeft getoond met eigen krach ten een avond te kunnen vullen. Te ruim twee uur sloot de voorzitter de bij eenkomst, dank brengende aan allen, die iets ten beste hadden gegeven op het tooneel en aan Mej. Lammerschaagde Waal, die den gehee- len avond, waar nooclig als pianiste behulpzaam was geweest, en aan den heer Groot, voor de nette bediening, waarna mem allen hoogst vol daan huiswaarts keerde. Rechtzaken VOOR DIEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 23 Maart. Om op te kikkéijen. Een veehouder te Nibbixwoud, die ziek te bed lag, krefeg in den naoht van 12 op 13 Febr. omstife'eks 12 uur op zijn erf bezoek van een zenuwachtige juffrouw, aan wie hij geweigerd had melk op de lat te verkoopen en die nu in overspannen toestand in 't holle van den nacht verscheen om de peultjes eens op te scheppen. Zij sloeg op de ruiten, bonsde op de deur en schol dj den man uit voor al het leelijke, dat haar momen teel te binnen schoot. De zieke man krabbelde het bed uit en wapende zich uit voorzorg met een hooivork. Na nog een ruit te hebben inge slagen, scheen echter de dame voldaan te zijn en trok zich terug. Heden stond ze terecht, doch daar volgens medische inlichting bleek dat zij een zenuwachtig perceeltje is ,werd ze slechts tot f5 boete of 5 dagen veroordeeld. Net bij 't kantje af. Een reiziger, vroeger te Medemblik en thans te Hoorn woonachtig, had gedurende eenigen tijd onder zich een autobusband, die door den chauf feur van de firma Edel en Ties was verloren. Hij verzuimde van de vondst aangifte te doen, tot de politie op 26 Januari tusschen den ver- huisboedel, die op een kar was geladen, de auto band ontdekte en in beslag nam. De man stond nu tenecht wegens verduistering en de officier vorderde f 25 boete of 25 dagen, doch de politie rechter nam echter het opzet der wederrechtelijke toeëigening niet aan en sprak den misschien eer lijken vinder, maar zeker niet vluggen aangever vrij. Niet vriendelijk. Eén huishoudster te Venhuizen, ontstemd over een arbeidskwestie op haar buur Piet Dudick, laat geen gelegenheid voorbijgaan hem in min der aangiename taal haar opinie kenbaar te ma ken. Piet maakte er zich niet al te druk over, doch op 6 Februari werd het hem toch te bar en dééd hij aangifte van de verschillende hem toegevoegde beleedigingen, met het resultaat, dat de kijf lustige juffrouw heden tot f 10 boete of 10 dagen werd veroordeeld. Het ge toonde nachtvermaak. Een drietal boerenjongens te BBovencarspel waren ongetwijfeld na afloop van een feestavond- je nog vol mooie plannen, hoe zij zich ten koste van de ingezetenen nog aangenaam konden bezig houden ,doch ze werden gestoord door de waak zame politie ,die hen aantrof op het erf van een landbouwer, waar ze natuurlijk niets te maken hadden. Procesverbaal werd opgemaakt en he den de drie snaken veroordeeld ieder tot f 20 boete of 20 dagen. Het zal hun wel te duur zijn voor het weinige dat ze genoten hebben. Geen gelukkige keus. Een handelaartje te Alkmaar, die een partijtje te Eigmond aan Zee aangespoeld vet van de hand wenschte te zetten, wendde zich tot een hem bekend los werkman en deze toonde zich bereid het vet voor de helft van de winsit uit te schar relen. De commissionair begaf zich naar Amsterdam en verkocht daar het vet, maar verheugd over het welslagen van zijn opdracht, bezocht hij ver schillende cafétjes en verteerde daar heel wat meer dan de hem tcegedachte helft van de winst. Met het overschot durfde hij niet al te best bij zijn opdrachtgever terug te komen, dus reis de hij naar Oud-BBeierland, zeker in de hoop het verlorene daar terug te winnen. M.aar het ging ook niet glad en de vetkoopman deed in- tussehen aangifte, zoodat de oommissionair he den terecht stond wegens verduistering. Daar de man reeds eenige malen is veroor deeld. stond hij niet in een goed blaadje en eischte de officier 3 maanden gev. De politie rechter wenschte echter ten opzichte van bekl. die een huisgezin met 7 kinderen heeft, een na der onderzoek en stelde de uitspraak op de zit ting van 20 April. I Hij toonde dat hij baas in hnis was. Een in den oorlog te N. Niedorp achtergelaten 'Belgische kleermaker krneg op 2 Maart in zijn woning onaangenaamheden met een manufactu- rier en gelaste hem zijn huis te verlaten. Toen de manufacturer geen aanstalten maakte-om aan dit verzoek te voldoen, werd hij met geweld uit het huis gezet. Hoewel de kleermaker daartoe noode overging, dat hij een hartkwaal heeft en elke opwinding hem ten strengste is verboden. Hij bracht het er echter zonder ongelukken af en trad met zijn ega heden op als getuige tegen den niet verschenen huisvredebreukeling. Deze werd veroordeeld tot f15 boete of 15 dagen. Een voor' ««ld, van o-alanterc. Een jong werkman te Enkhuizen was ver stoord op een 18-jarige fabrieksarbeidster, omdat deze van hem en zijn moeder kwaad zou hebben gesproken. Toen hij nu op 28 Februari op de .meisje ontmoette, presenteerde hij haar zeer wel willend dood te zullen donderen. Het .meisje vroeg hem spotachtig, wie hem bij dat nobele werk zou helpen waarop de verstoorde jongeling haar zulk een schop tegen haar been gaf, dat het meisje, wier hoogen toon niet weinig was gedaald, even later van schrik een flauwte kreeg. Voor deze mishandeling werd de galante rid der heden veroordeeld tot f 15 boete of 15 dogen. "Waarna wegens gebrek aan benzine de motor voor heden werd stopgezet. JSw (fpteeZtISt Duooihopabbich A.j.Pol /v//veerv Mf Plaatselijk Nieuws STEMMINGSBEELD OP DE BROEKER VEiLING. Elke stand in elk bedrijf heeft zijn typische ge zegden, uitdrukkingen als ge wilt, zijn vaa term-en. Als de arts de diagnose van een zieatege.al een collega vertelt/ geoeurt aat in een term, waar een gewone leek niets van snapt. Maai vraag eens aan een intellectueel, wat uiter- se kooi is. Wat onder een taaie koolsoort wordt verstaan. Ot' hij eenig begrip beeft van 't ondierscheid, dat onder de bouwers bestaat, wat men aanduidt door te spreken over geven en houden. Die gevers en houders, 't zijn bepaald twee ty pen van bouwers; onderscheiden in aanleg, in denkwijze; elk heeft een eigen mentaliteit Wat ean gever is? 't Zit alles vast, aan de kool, aan de bewaarkool. Ben gever is iemand, die los aan zijn goed zit. Hij is de kool gauw „loof". Is hall Januari in het land, dan vindt hij het welle tjes. Komt er met Februari 'n zonnetje, en een „drooger" (wind) hij denkt uitsluitend aan spitten en rletenhekken. Kortom hij leeft een vlug Leven; tien tegen een, een gever heeft 'n resolute natuur. Eeti houder is een geheel ander type bouwer. Met buitengewone zorg wordt zijn goed in den herfst opgeborgen, geen kooltje dat iets mankeert wordt de eer waardig gekeurd, ter boet te wor den opgeborgen. De gever is reeds in December en Januari ge trouw veilings bezoeker. De houder denkt er niet aan dat te doen. Het is zijn tijd «niet, hij is aan de kool. Zoo'n boet met kool van 'n houder 't is een genot die te zien. Hoe keurig, hoe net. De houders zijn weer onder te verdoelen in twee soorten. De gewone houders beginnen af te zet ten zeg half Februari begin Maart en veilen zoo successievelijk hun product. Ze zijn weinig speculatief aangelegd. Ileusch weinig speculatief. Dat houden van de kool is niet identiek aan speculatief winstbegeeren, 't is een zielkundig probleem. Laat de kool in Januari duur zijn, de houder veilt niet. Laat in Februari de kool goedkooper zijn, als 't zijn tijd is, wordt geveild. I Er is nog een soort houders, die hebben zelfs met Februari nog niets geen haast. Die begint met Maart, en deze categorie noemt men „taaie houders". Als een gever in het begin dezes jaaars over den houder sprak, dan kreegt ge het volgende te hooren. 't Houden van de kool is dooreen genomen een slechte zaak. Hoeveel gaat er niet af; de boet- huur, 't licht, 't arbeidsloon en dan 't ergste ncog'. 't enorme gewichtsverlies. En nu is de kool nog goedkooper dan in December. Alles verlies, i De gever verkocht zijn meeste goed reeds in De cember; hij kon niet anders, de natuur drong. Toen de kool begon te rijzen in prijs, zei de gever: Als ie (de houder werd bedoeld^ geluk kig is, komt hij er nog uit. Toen 't nog duurder werd, heette 't: 't moet noodig zoo zijn. En nu de kool heel duur is, zegt hij: ja, de houder boft, maar o wat 'n gewichtsverlies. - Die winst valt altijd tegen. De houder zelf, als 't zijn tijd is, dan begint hij te veilen. Loopt 't tegen, dan kleine vrachtjes, in zeer langzaam tempo. Merkt ge op, hebt ge geen zorg, dat 't weer te mooi wordt, hij ant woordt, voor zop en zooveel jaar kostte de kool in A.J.P'S 89TTE.RR.QEKJESPUDDING begin Anril niets en einde Mei was ze peperduur. Zoo zijn er gevers en houders. Die gever, wordt1 nooit een houder, en de laatste nooit een gever. - Wij zijn nu in de periode van de houders, de gevers zijn los. Zie die mooie qualiteiten, 't is een lust voor de oogen. Hoe 't ging van de week? 16 Maart. Veel ter markt, nog altijd geel de boventoon. De gevers komen niet meer, zie rietenhekken. 17 Maart. Denen gisteren flauw, herstellen zich heden. Veel vreemden ter beurs. Commissio naire in actie. 18 Maart. Aanvoer minder, vooral van rood. Men zoekt verband tusschen weinig aanvoer rood en een vergadering van den Hoogen Groenten raad- te Koedijk. Ter veiling autoriteiten in 't gala. Prijzen als gister. 19 Maart. Zeer veel gelen, derhalve veel op merkingen over aanwezige groentenvoorraden, aan leiding gevend tot speculatief discours. 20 Maart. Prijzen denen houden stand. Veei geel ,74 schuiten. Neiging tot daling voor gro vere soorten. Klein goed prijshoudend. Grootere soort veel ophouders. Veilingleider verbiedt o ver- veilen; wordt kalm opgenomen, is geen penitentie, voor de betrokkenen, wijl taaie houders. Rood zelfde stemmnigsbeeld als geel; 't geheel dus flauwer, maar men mompelt Ln overeenstem ming met stemming in binnen- en buitenlarrdscbet verbruikscentra's. 21 Maart. Besluit voor deze week zeer goed. De zeer taaie houders sluiten extra de ramen af tot wering van zonnestralen in de boet. - NOORDiSCHARWOUDE. Gevonden. 2 Ijsmutsen. 1 Sleutel. Fostzegels (ongebruikte). Inlichtingen worden verstrekt door de politie te Noordscharwoude. NoüivDöChARWOUDE. Opriontiiigsvcrgautring van de vereleniging voor ziekenhuisverpleüing. Onaer voomuerschap van den heer J. Kuiper, voorz. van het ziekentonus „Onderling Hulpbe toon' werd deze vergadering gisteravond ten lo kale van oen nee. L. Dekker genoudien, die leidde tot de oprichting van bovengenoemde vereeni ging- De vergadering is flink bezet. 68 personen zijn aanwezig. Voorz. heet de aanwezigen welkom, memoreert welke stappen er reeds zijn gedaan en zet nader het doel uiteen. Het ligt in de bedoeling een contributie te hef fen van 10 cent per lid per maand, en een. entree geld te betfen van 50 cent per lid voor voorloopige reserve. levens wordt voorgesteld een uitkeering te ver strekken van 6 we^en a f3.per dag, benevens f 10.voor vervoer te vergoeden. Verder om per gezin als maximum te stellen 2 kinderen beneden de 16 jaar, waarvoor betaald moet worden, zoodat voor een gezin van 6 kinde ren beneaen de 16 jaar, behalve de ouders, voor 2 kinderen betaald wordt. De anderen zijn gratis verzekerd. Wanneer de ouders zich verzekeren moeten ook de kinderen verzekerd zijn. De keuze van ziekenhuis is vrij. Gerekend wordt op een toetreding van 500 leden- Als begin stelt voorz. de vraag of alle aanwezi gen in beginsel voor een dergelijke vereeniging zijn, opdat het nieuwe bestuur kan worden geko zen om direct in functie te treden, waarna tot het samenstellen van een reglement kan worden overgegaan. Niemand der aanwezigen vraagt het woord, zoo- dat tot stemming wordt overgegaan voor het ver kiezen van een bestuur, waarvan de uitslag is, dat wordt verkozen de heer J. Kuiper met 42 stem men. De heer D. Kansen verkreeg 32, Bouma 31, P. van Dijk 23, I. de Zijp 20 en A. de Geus en C< Balder ieder 18 stemmen. De overigen waren ver deeld. Uitgebracht werden 68 stemmen. Een herstemming vindt plaats tusschen de h.h., D. Kansen, Bouma, P. van Dijk, I. de Zijp, A". de Geus, C. Baldêr, P. Kramer en J. Heman, die het meeste aantal stemmen op zich vereenig- den. Bij meerderheid van stemmen worden thansi verkozen de heeren Bouma (46), D. Kansen (47), P. van Dijk (39), I. de Zijp (33). De heeren Kra mer, De Geus, Heman en Balder verkregen resp.- 19. 24, 32 "en 27 stemmen. c- De benoemden aanvaarden hun functie. Thans wordt overgegaan tot behandeling van de hoofdpunten, zooals die hierboven zijn aan gehaald. Een breedvoerige discussie wordt hierbij ge houden, waarvan het slot is dat deze worden aan genomen en den grond zullen vormen waarop het reglement zal worden gebaseerd. Nog wordt besloten, dat zij, die lid wenschen te werden, dit kunnen doen binnen drie maanden. Verder zal gezorgd worden dat de ledenlijst binnen veertien dagen gereed zal zijn, zoodat, mocht een lid dan moeten worden opgenomen, dit kan geschieden voor rekening van de nieu we vereeniging. Als commissie naast het bestuur voor het sa menstellen van een reglement worden gekozen de h.h. K Barten, A. Peijs, C. Meijer en J. Kleimeesr. Hierna volgt met een woord van dank sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 1