nieuwe UMMir CM (TM Blad) UIT DEN OMTREK. lEDEREII flUOItD DEMONSTRATIES. T'J mm. OT9DAG 31MAART 1925. BÈER.HÜG O W A AR B Ia het' l'akaal vin tüea héér Rus hield Zaterdag j.l./ 'ié'cóöperatieye. Boerenleenbank hare 20ste jaarvergadering, 'welke bijgewoond werd door 123 leden. Door den vQorz.:den heer W. van Slooten werd in zijn openingswoord met genoegen ait bewijs 'van belangstel)j.ng geconstateerd, terwijl hij hoopte dat die belangstelling van blijvenden aard zou mogen zijn en zich ook steeds zou uiten in getrouw vergaderingbezoek. Die h&er C. den Hartigh,. kassier, leest hierna de ncitulen, welke worden goedgekeurd. Tevens wordt: den heer Pen Hartigh opgedragen ook voor deze vergadering als secretaris te fungeeren. Uit de rekening en balans op het convocatie- :biljet afgedrukt 'blijkt, dat de rekening loopt love reen totaal van f 516012.32 in ontvangst en uitgaven.' Aan spaargelden werd ontvangen f 159750.691/;?,' aan terugbetaalde .voorschotten f 37475IG5/ in. lóopëndé Tekening van de Centrale Bank f 167341.38 .en van leden f 120742.54, aan rente .yesrd totaal ontvangen f 14029.92. Aan spaargelden werd terugbetaald f 132798.50; aan voorschotten werd verstrekt f74730. bij le Cen trale Bank gestort f 135218.53 en in loopende rekening aan lede» vérstrekt f 152807.02; uitbe taald of .bijgéschreven vverd aan rente een bedrag van 'f ÏI6Q3.7IV2- ET bleek een totaal winst te ■zijn gemaaktvan f 1034.46V2, waardoor ie re servé is gestegen (ot f 12920.18. Bij monde van den heer J. Kamp verklaart de commissie, belast met het nazien der rekening, deze in volmaakte orde. te .hebBen bevonden, zoodat goedkeuring volgt en Coram, en kassier een woord van dank ontvangen. i Vervolgens brengt de voorz. het Jaarverslag uit, waaruit we aanstippen, dat het ledental is gestegen van 173 tot 177, dat op 1 Jan. '25 in omloop; waren 265 spaarbankboekjes en 37 boek jes voor loopende rekenipg; de nieuwe boekjes, welke de oude hebben vervangen, voldoen uitste kend,, ook met betrekking op de controle;, wat ,de •voorschotten betreft, hiervan werden 66 ge heel of ten deele afgelost, terwijl 31 nieuwe voor schotten werden verstrekt; op 1 Jan. stonden 100 voorschotten uit;, over rentebetaling mag het bestuur zeer tevreden zijn. Door het bestuur werd 14 rnaal vergaderd, waarvan 2 maal met den 'Raad van Toezicht; deze hield voorts de gewone vergadering ter controle der boeken en der han delingen van het bestuur; het bestuur contro leerde geregeld iedere maand. In deze vergadering heerschte steeds een aangename geest, zoodat steeds vruchtbaar samengewerkt kon worden, ook bij voorkomend verschil van gevallen. Het be- fetuur constateert, mét genoegen, dat zoowel de boekhouding als het beheer van den kassier alle rede» tot tevredenheid geeft. Spr. eindigt zijn verslag met de beste wenschen voor 1925. Be paald.. wordt, .dat door de Bank ten hoogste f600.000 aan voorschotten mag worden verstrekt, dat één persoon ten hoogste f15000 aan éen in stelling f 40,000,. alleen in zeer bijzondere geval len mag dit worden opgevoerd tot f60.000. Voor spaargelden wordt de rente vastgesteld op 4 pet. (voor voorschotten op 5 pet., terwijl in loopende rekening 1/4 provisie in rekening zal worden ge bracht, Op voorstel van den voorz. machtigt de ver gadering het bestuur de rente te wijzigen, indien 'dit noodzakelijk mocht blijken. Hierna komen de verkiezingen aan de orde, waarvoor verschillende commissies worden aangewezen. De heer PKos telijk Pz. wordt met overgroote meerderheid her kozen als bestuurslid, de heer P. Beers Jz., even- zoo als lid van den Raad van Toezicht en even- zoo den heer C. den Hartigh, als kassier. Onder de stemmingen werd de agenda verdei afgewerkt en de lieeren P. Waker en A. van dei Oprd aangewezen als plaatsvervangende bestuurs leden; Op voorstel van het bestuur, in overeen stemmingmet den Raad van Toezicht, wordt hei salaris van den kassier met f 100 verhoogd en alzoo gebracht op f900. Dit voorstel was door den voorz. toegelicht en werd zonder een enkel' stem tegen door de verg. aanvaard. De gekozenen nemen allen hun benoeming aan, niet alleen als gevolg-van het verkregen bewijs yan vertrouwen, doe höok omdat men het als een aangename taak beschouwt voor deze mooie instelling werkzaam 'te zijn; dé kassier spreekt tevens een woord van dank voo rde verhooging van salaris, hem toege kend. Dé voörz. feliciteert de herkozenen, doch tevens de vergadering met hare keüze. De heeren Jb. van der fiüsse, A. Kooij-Cz. en A. Mienes worden aangewezen voor het nazien der rekening over 25. i5De rondvraag lévert niets op. Hieruit trekt de voörz. de conclusie, dat men tevreden is over den gang van zaken aan de Bank; voorts consta teert het met genoegen, dat ook deze jaarver gadering weer een aangenaam verloop mocht héb- 'ben, daarna hij met de beste wenschen. voor de Bank en hare leden de vergadering sluit. ilEBRHUGOWAARD. ?Bq dén heer" j. Groot tegenover den Bassenweg ontdekte de, Ruishoudster, toen men zich réedis ter ruste gelegd bad, dat er boven iets niet in ordé' was. D'é rêéds" hoogbejaarde Groot' toog op ondfiizoéViiit en éftt'dièkte éen 'begin van brand aan. het dak. Terstond '.toog. hij aan 't blusscben met emn*ers wStéiY waarbij'hij gelukkig spoedig hulp kreeg van inmiddels geroepen buren, zoo- d^jfe de. schade beperkt bleef toit een. gat in het dak en waterschade; Denkelijk moet de brand ver oorzaakt' zijn 'door dé rookgjeleiding. V ALKMAAR. Betreffende vervanging van hulpkantoren door stations en van. kiene Hoofdkaintoren door bij kantoren. .(Reorganisatie der P. en T.-Dienst). De Kamer van Koophandel .en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar bijeen in hare algemeene ledenvergadering do. ',25 Maart 1925, gehoord hebbende: le. de uiteenzettingen van den wnd. Hoofdin specteur der Posterijen en Telegrafie, den heer Dtuynsteie, en die van den heer Truffino, .chef der afdeeling Postdienst, 2e. het oordeel van die bedrijfsgroepen, waar-" voor de ledien der Kamer geacht mogen worden, onderscheidenlijk zitting te hebben genomen in de Kamer van Koophandel voor Hollands Noor derkwartier, ten aanzien van het vraagstuk der voorgestelde versobering van den Dienst der Posterijen en Telegrafie in Nederland, is van oordeel: 1. dat het doel van het Hoofdbestuur der Pos terijlen en Telegrafie om te trachten, bij een voort durende sluitende begrooting van haren dienst, in de naaste toekomst, eon aanmerkelijke verla ging der Posttarieven in te voeren, moet worden toegejuicht; 2. dat echter zoowel de Handel in dit Gewest, als de Kamer van Koophandel, ongaarne zullen zien ,dat de Dienst der Posterijen en Telegrafie daardoor minder goed zal functioneeren dan in de vóóroorlogsjaren 3. dat. zjj zich dus in geenen deele er medie kunnen vereenigen, dat de inkrimping van den Dienst verder zal gaan dan een terugkeer tot den toestand van 1914, tenzij, dat het Hoofdbe stuur zou willen verklaren, dat verdere beper kingen van den dienst slechts door haar zullen worden ingevoerd, na gepleegd overleg met en gunstig advies van de Besturen der Gemeenten en de Kamers van Koophandel, opdat daardoor worde bereikt, dat de plaatselijke belangen van Handel en Industrie, welk euit den aard der zaak niet over denzelfden kam kunnen worden ge schoren, ten volle tot htm recht zullen komen. In bepaalde gevallen zal dan, na gemeenschap pelijk overleg, vermoedelijk wel een regeling kun- nen worden getroffen, waardoor op practische wijze uwe plannen met de belangen van Handel en Industrie in haar District in overeenstemming kunnen worden gebracht. Voor de Kamer, (w.g.) De Voorzitter S. W ARNTZ. (w.g.) De Secret. D J. SCHEFFEL. Aan den Hoogedelgestr. Heer Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie 'a Gravenliage. - ST. PANCRAS. Maandagavond trad in openbare vergadering, voo rde A.R.- Kilesvereeniging, op de heer R. Zuidema van Deiden, met als onderwerp: „Met beslistheid, zonder schipperen". De vergadering door velen bezocht, werd gehouden in de Ger. Kerk. - ST. PANORAS. De tuinbouwvereeniging „De Tuinbouw" heeft de leverantie van 253000 koolkragen opgedragen aan den beer Jb. Miesing alhier, agent eener Utrechtsche Fabriek. f GYMNASTIEK. 20 jarig bestaan Turnkring Hollands Noordter- kwartier. 26 Maart j.l. bestend de Turnkring Hollands Noorderkwartier twintig jaar, welk feit op fees telijke wijze zal worden herdacht. Hollands Noorderkwartier behoort tot een der oudste organisaties, die vroeger onder den naam ■van „Turnbonden" naast het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiek-Verbond verrezen en die een meer locale propaganda van de turnzaak beoog- iden. Naderhand werden deze turnbonden in het K. N. G. V. sedert geruimen tijd hun eenmaal aan gevangen werk rp intensieve wijze hebben voort gezet. Op het GOgenblik zijn er bij den turnkring Hollands Noorderkwartier 17 vereenigingen met ongeveer 350 dames en heeren, benevens oenige honderden jongens en meisjes aangesloten. De feestviering zal plaats hebben op 5 Apiil a.s. in het Noordhollands Koffiehuis te Schagen en is het programma als volgt samengesteld: a. 1—2 uur Receptie, b. 's Middags Veneeni- gings- en Personeele Wedstrijden aan Brug, Rek en Paard voor dames en heeren, eerste en tweede graad en c. 'sAvonds: Vereenigingswedstrijde» in eigen gekozen nummers (geen toesteloefeningen). 15 Vereenigingen nemen aan deze wedstrijden deel. Be Jury bestaat, uit deskundigen van den Kring, met toevoeging van eenige leden der Tech nische Commissie van het Gewest Noordholland van het K. N. G. V HET EXAMEN VOOR GEMEENTELIJK BEBRIJFSAMB1ENAAR. De Examen-Commissie van het Nationaal Ver bond van Gemeenteambtenaren, in- Nederland ver- gaderde op ZateTdag 21 Maart 1.1., ter bespre king van de voorbereidende maatregelen voor het examen van gemeentelijk bedrijfsambtenaar. Het examen zal dit jaar gehouden worden op 12 en 13 Mei a.s. in Groningen, Utrecht, Dord recht en Venlo. Besloten' werd den dafum, waarop uiterlijk de opgave vau deelname door eandidaten moet zijn ingezonden bij den Secretaris, den heer F .O. A. v. Doome, Vogelkersstraat 74 den Haag, te be palen -op 20 April a.s., waarbij overgelegd moet zijn een extract uit het geboorteregister, mede deeling betrefende de vreemde taal, in weflke de candidaat examen wil afleggen en onder toezen ding per postwissel van f 15. Eveneens werden de vraagstukken voor dit examen vastgesteld. ALGEMEEN COMITÉ VAN VERZET TEGEN PROTECTIE. (Door een aantal in het bedrijfsleven vooraan staande persoiiën. is opgericht hét ALGEMEEN CpMITé VAN VERZET TEGEN PROTECTIE.- Uit dit Comité is aangewezen een Commissie van dagelijksch bestuur, bestaande .uit de heerenJhr. Mr. H. Smissaert, 's-Gravenhage, Voorzitter; H. P. Gelderman, Oidenzaai; Ir. A. Plate, Rotter dam; Th. van Weideren Baron Rengers, Oenkerk; Mr. C. D. Salomonson, Amsterdam; Albert Span jaard, 's-Gravenhage; Mr. Q. J. Terpstra, Rotter dam; Mr. J. P. Ekker, Secretaris-Penningmees ter en Jac. Rinse, Secretaris. Het Comité is gevestigd te 's-GTavenhage, Kor te Voorhout, 12 B. RADIO-PROGRAMMA. WOENSDAG 1 APRIL. HILVERSUM. Programma van de Ned. Christ. Vereeniging voor Radiotelefonie, Omroeper P. C. Tolk. Sprekers: Dis. W. J. J Velders, Ger. predikant Amsterdam. Onderwerp„Verhoudingen". Ds. T. J. Hagen, Ger. predikant te Delft. Muzikaal ge deelte. Orgel- en Vioolspel. koersen tijdseinen eo belangrijke nieuwtjes Firma J. VluG Jr., Noordscharwoude Nieuwstijdingen, De daders bekend. Volgens de „Tel." staat thans voldoende vast, dat de daders, die in den nacht van 3 op 4 Au gustus 1923 den spoorwegwachter J. de,.Jong te GiesenNieuwkerk hebben vermoord, bekend zijn Het is een drietal spoorwegarbeiders, die dien tijd op den spoorweg hebben gewerkt voor éen fir ma uit Nijmegen. Het echtpaar K. te Sliedrecht, dat onlangs is aaangehouden, blijkt niet medeplichtig te zijn. Wel is waar wisten zij van den moord af, doch daar zij met den dood werden bedreigd, als zij e riets van vertelden, durfden ze .er niets van te zeggen. De ijzeren hamer waarmede het misdrijf is ge pleegd, behoort aan K. en is door een van hen des avonds uit het schuurtje gehaald. Het gold hier een roofmoord. De buit is ech ter niet groot geweest ,plm. I7. Na der. moord is het drietal in het huis van K. bijeengeko men en hebben zij vroolijk een glaas-e bier ge dronken. Tot half druie in den bewusten nacht zijn zij bij elkaar gebleven. [K. e ndiens vrouw zulle nop vrije voeten wor den gested. De vliegtocht Nederland—Indië. Door tusschenkomst van mr. W. Roosegaarde Bisschop te Londen is aan de heeren Thomassen k Thuessink van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke, een uitnoodiging gezonden om in Mei 1925 een bezoek te brengen aan Lon den en aldaar mededeelingen te doen over hun vliegtocht van Nederland naar en o^er Java. Het comité vliegtocht NederlandIndië heeft die uit noodiging na telegrafische gedachtenwisseling met de heeren zelf namens hen aangenomen. De volgende regeling is getroffen. Op Woensdag 13 Mei 1925 zullen de vliegers in de zaal van de Royal Society of Arts, John Street, ontvangen worden en zal onder de auspi ciën van de Anglo-Batavian Society the Royal Aeronatical Society en de Royal Society of Arts door dén heer Van der Hoop een lezing worden, gehouden over den bekenden vliegtocht, die door en aatnal lichtbeelden en mogelijk een film zal orden opgeluisterd. Sir W. Sefton Brancker, die onlangs van zijn vliegtocht naar Britsch-Indië en Burmah is te ruggekeerd en die door tijdsgebrek noode van een bezoek aan Singapore en Batavia heeft moeten afzien heeft zich bereid verklaard bij die le zing den voorzittersstoel in te nemen, terwijl ver wacht kan worden, dat de Nederlandsche gezant en verschillende Engelsche'autoriteiten de lezing zul len bijwonen. Waarschijnlijk zal door de Anglo- Batavian Society aan .de Hollandsche .vliegers op den volgenden dag een feestmaaltijd worden aan geboden. Het denkbeeld van deze lezing is door de Engelschen met warmte bëgroet en zeer ze ker staat den koenen aviateurs een goede ontvangst in Londen te wachten.I Handige dieven. Een juffrouw, die op een kantoor is bij een firma- te Rotterdam, moest bij een der banken een som gelds storten. Zij legde een zak met f 500 aan specie even bij een loket ne.er. .Onverwacht tikte een meneer haar op den schouder eein vreemde ling die haar iets vroeg. Zij draaide zich om, ten emde -den- man- -op weg te' helpen. Toen-ze-zicR weder naar het loket keerde, werd zii tot haar schrik gewaar, dat de zak met geld verdwenen was. Van haar ontsteltenis maakte de vreemde» ling gebruik om te verdwijnen, voordat ze 'he®, kon aanwijzen. - r Vermoedelijk zegt de „Msb.'f hebben hier twee handige dieven hun slag geslagen. Tenrijl de een de juffrouw aan den praat hield, nam de ander de gelegenheid waar om zijn slag te slaan en zich ongemerkt te verwijderen. Een gevaarlijk persoon. Het grenscommissariaat Heerlen heeft aan de Duitsche politie te Herzogenrath uitgeleverd een berucht Duitsch bandiet, een moordenaar, die uit de gevangenis te Braunsweich was ontsnapt, waar in hij levenslang moest zitten voor een dubbefen moord. In Wolfenbuttel had hij gedurende den nacht ingebroken in de woning van een rechter. Toen hij bezig was gestolen sieraden in te pakken stond plotseling de echtgenoote van den rechter voor hem. Hij trok een mes, sneed de dame den halsslagader door en vertrok met den buit. Later toen (hij een collier te gelde wilde maken, werd door den juwelier de politie verwittigd, die hem aanhield. Hij wist later weer uit de gevangenis te ontsnappen, nadat hij zijn bewaker had overrom peld en gedooa. Al zwervende kwam hij in ons land, waar zijn arrestatie te Maastricht geschied de. Ook heeft hij nog gepoogd uit de gevangetfj» te Maastricht te .ontvluchten. Met meer dan ge wone zorg en bewaking is de beruchte moordenaar aan de Duitsche politie overgeleverd. Een troep woestelingen. Het „Hbl. van Antwerpen" maakt melding van de woeste gedragingen van een troep Neder landers, die op de kermis te Steneke een kraam hadden opgeslagen, om daar vertooningen te ge ven met een zwarte vrouw, 's Avonds slenterden vier mannen van het troepje in beschonken toe stand door het stadje, trachtten eerst een auto bus ie doen kantelen, wat hun mislukte en de ara daarna, met sabels messen en stokken gewapend, een aanval op het hotel „Den Anker", waarbij een man ernstig aan het gezicht gewond werdj en een ander ook een gevaarlijke wonde opliep. De andere bezoekers van het café vluchtten weg en riepen de hulp van de politie in. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Boomplantdagen in Drente. In Drente komen door werkverschaffing in de laatste jaren vrij groote staatsbosschen. Door die bosschen worden lanen aangelegd en langs die lanen boompjes geplant. Heel dikwijls geschie den dan aanplantingen door kinderen, b.v. de kinderen eener school, verdeeld in groepjes van 6 en elk groepje bijgestaan door een onderwijzer of onderwijzeres of een lid der ouderoommiSsie. in ieder geval een grootere. De plantgaten zijn vooraf in orde gemaaktElk egroep van zes poot dan zes boompjes en ieder kind bevestigt een aluminium plaatje met zijn naam er op aan den boom. 'tSprcekt wel van zelf, dat de kin deren daarna wel eehs weer naar de door hen ge plante boomen zullen gaan kijken en dan onwil lekeurig herinnerd worden aan het mooie plant - lied, dat aldus luidt: Plantlied. Wijze: Een middagslaapje. Muziek v. J. Worp. Woonden van T v. 'Buril. Gij boompjes, nu door ons geplant, Groeit op tot forsche boomen; Dan zal uit 't werk van kinderiiand, Een statig woud voortkomen. Zoo God wil .ruischt na jaar én dag. Alom hier eikenloover, En breidt zijn schaduw over De plek, waar oens het heiveld, lag. Dan keeren wij nog vaak hier weer, ■Al oud, met grijze haren, En zetten ons opnieuw ter neer, Als toen wij kind'ren waren. Dan zien wc in 't bosch door ons geplant, Onze eigen kind'ren dwalen, En willen hun verhalen, Van 't werk, verricht door onze hand. En met lie nrustend op het mos, Het teere, groene, weeke, Is 't ons, als hooren wij het bosch Vermanend tot ons spreken: „Kind, zorg niet voor u zelf alleen, Denk aan wie na u komen; Draag deze les der boomen, Steeds met u door het leven heen." I Die plantdagen zijn altijd min of meer feestda gen, vooral voor de kinderen. En in de gevolgen kunnen die aanmuntingen door kinderen heil zaam zijn, doordat men bij de kinderen liefde voor de plantenwereld aankweekt, belangstelling voor het schoone in de natuur wekt, en .dan zul len ze niet zoo licht de 6chennende hand uitstrek ken naar allerlei geboomte en plantsoen. Knoeierijen. I Volgens de „N. Crt." heeft een der met de keurin gbeiaste ambtenaren bij de P. T. T. jaar lijks groote bedragen aangenomen van de aanne mers dèr leveranties van paalhout; de justitie heeft de zaak in handen. Gebleken is,', dat deze reeds vele jaren, met hei- keuren van de voor den technischen Aienst he- noodigde telegraaf- en telefoonpalen belaste-,amb tenaar geregeld 'grööte' bedragen van-het;houtlev,e- ranciers genoten hééft. De weelderige levenswijze van dezen ambte naar, die voor den Officier van Justitie in dén Haag is geleid, verdacht van-het opmaken van vatsche deplarat'ies, leidde totde ontdekking. Moge óp liet aannemen van geld ook geen wet tolijke straf staan, het is den ambtenaren- zoowel direct als indirect en op welken tijd ook ten strengste verboden. Waar éen streng toezicht bestaat, zou men

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 3