ut wsmufltfi itfta KflU.iiK. 1 Set nog wel eens dubbel en dwars overwegen om met dergelijke „ruime bijverdiensten" door te gaan. Onvoldoend toezicht en controle op de gestie van de lagere ambtenaren van den technischen dienst is» evenals te Kootwijk, zegt het blad, ook hier als de dieper liggende oorzaak aan te. merken. Wordt het niet zoo langzamerhand tijd, dat de reeds zoo lang verwachte krachtige hand! ingrijpt? Buitenland. DE DUITSCHE PRESIDENTSVERKIEZING. Het Duitsche volk heeft gestemd voor een nieu wen Rijkspresident. In totaal 2ijn ongeveer uitge bracht 27.300.000 geldige stemmen, dat is 68.8 percent van wat er had kunnen worden uitgebracht Over de cijfers zijn de telegrammen, die we uit Berlijn ontvingen, het niet geheel en al eens, veel ontloopen ze elkander echter niet, bovendien zujlen ze nog wel door nadere opgaven worden verbeterd. We laten hier volgen de opgave, welke Wolff's bu reau, dat het meest officieel is, zond. De opgaven van den draadloozen dienst leken minder betrouw baar. Dr. Karl Jarres (Duitsch-nation. en Volkspar tij) gewezen rijksminister en burgemeester van Duisburg, 10.700.000. Otto Braun (soc.-dem.) ex-ministerpresident, lid van den rijksdag 838000. 1 Wilhelm Marx (centrum) Pruisisch minister-pre sident en ex-rijkskanselier 3.900.000. Ernst Thalmann (communist) transportarbeider lid van den Rijksdag 1.869.553. Dr. Willy Hellpach (democraat) president van Baden 1.565.163. Dr. Heinrich Held (Beiersche volkspartij) mi nisterpresident van Beieren 120.278,- Erich Ludendorff (Volk. partij-Hittler) gep. ge neraal der infanterie 284.471. Er is dus geen der candidaten bij eerste stem ming gekozen. Een tweede vrije stemming zal nu bij eenvoudige meerderheid den nieuwen president aanwijzen. Wie bij die tweede stemming met het hoogste cijfer uit da bus komt wordt het. (Dé cijfers, door de verschillende partijen bij de laatste rijksdagverkiezingen op 7 December be haald verschillen nog al wat van de nu uitgébrach te aantallen. Ze waren als volgt: sociaal democrati sche partij 7.880.000, Duitsch natioanle partij 6.205.000, centrum 4.118.000, Duitsche volkspar tij 3.048.000, communistische partij 2.708.000, de mocratische partij 1.917.000, Beiersche volkspartij 1.132.000, economische partij 1.005.000, nationaal socialistische partij 908.000, landbond 498.000, Duitsch Hannoveraansche partij 262.000, Duitsch sociale partij 159.000, de overige 138.000 stemmen werden op candidaten van de kleine partijen en groepen uitgebracht. Even voor donker Hadden de gendarmes van het naburige Maison Rouge twee vrij net ge zwerven. Des nachts om één uur zijn deze zelfde kleede personen in de buurt van de spoorbaan zien personen te St. Loup gezien. Jammer genoeg werden her parket en de gendarmerie van Pro v ins eerst ',3nachts 1 uur 20 gewaarschuwd, terwijl •de ontsporing om een uur of negen plaats hal. Door een klopjacht zou men andere allicht de vermoedelijke daders hebben kunnen pakken. Als een bijzonderheid vinden wij nog 7ermeld, dat veertig minuten voor het ongeval een andere sneltrein zonder stoornis het betrokken baanvak gepasseerd was. Men moet dus aannemen, dat de daders, op de hoogte van het voorbijkomen van den ParijsWeenen express, die alleen Maandags xWoensdags en Vrijdags rijdt in dien korten tijd hun misdadig werk hebben voltooid. Bij een der Londensche hotels trad dezer dagen een kamermeisje in dienst, dat later niet alleen van diefachtige natuur bleek te zijn, doch bovendien een vermomde man was. Het meisje was in het bezit van goede getuigen en werd dan ook dadelijk aangenomen. Den volgenden dag vroeg zij eengie uren vrijaf, doch men heeft haar niet weergezien. Na haar vertrek misten de ho- telhoude ren een der gasten juweelen ter waarde van honderd pond sterling. Naderhand kwamen de andere vrouwelijke be dienden van het hotel verklaren, dat zij al dade lijk argwaan tegen het nieuwe meisje hadden ge had. Zij had zulke groote handen en voeten. Van een arbeidsgezin te Parijs waren de drie kleine kinderen, vijf, vier en twee jaar oud. Dinsdag alleen thuis. De vader was naar zijn Werk ,de moeder was uitgegaan om de dagelyk- eche inkoopen voor het gezin te doen. Men ver onderstelt, dat de kinderen zich vermaakt hebben met het aansteken van stukken papier aan een brandende kachel, die in het vertrek stond', en zoo brand gesticht hebben. Hoe het zij, toen de moeder thuis kwam, vond zij haar kamer in lichte laaie en de drie kinderen dood bij de deur, gestikt in den rook. Dezer dagen is de vrouw, die als de oudste vrouw van Engeland gold, op den leeftijd van 106 jaren overleden. Zij leidde tot op het laatst een zeer werkzaam leven. gen .Elke ndag opnieuw ziet ge hier in bonte B|e aanslag op den lnxetr&in ParijsWeenen. Uit nadere bijzonderheden in de Fransche bla den blijkt, dat de luxe-trein ParijsWeenen, toen hij Woensdagavond bij het dorp St. Loup de Naud ontspoorde, een snelheid had van ruim 90 km. Het ongeluk gebeurde in een scherp ebocht. De locomotief en de goederenwagen kregen plotseling een hevigen schok eh dadelijk daarop ontspoordien all erijtuigen, zes in getal, waarvan vier slaap wagens en een restauratie-wagen. De stoker, die juist bezig was kolen op het vuur te doen, werd door deu schok op den machinist geworpen, zoo dat zijn schop naar buiten viel. Dank zij de koel bloedigheid van den machinist Rabiet, die on middellijk remde en tegenstroom gaf, werd de trein schier onmiddellijk tot stilstand gebracht, hoewel daar ter plaatse een vrij sterke helling is. Het geluk wilde, dat de locomotief en de tender weer op de rails kwamen en dat dé wielen der rijtuigen in de baan bleven steken. Alleen de treingeleider werd licht gewond. De reizigers, een dertigtal, werden met een anderen trein naar Troves vervoerd. De rails werden over een af- Btand van 300 M. vernield, terwijl de dwars liggers grootendeels verbrijzeld werden. Het had heel weinig gescheeld of de trein was in een naburig ravijn gestort. Uit het onderzoek is gebleken, dat gelijk ge meld, een rail geheel was losgeschroefd. De bou ten, waarmee de rail aan de dwarsliggers beves tigd was, lagen er in hoopjes vlak naast. Zooals geipeld, werd in-de-nabijheid-een Emgelsche eleu-- tergevonden,, die niet tot het materiaal der maat schappij behoort. Land- en Tuinbouw Een praatje over Stikstofmeststoffen. n. We wezen er in ons vorig „praatje" reeds op, dat een stikstofbemesting voor gewassen,die vroeg in 't voorjaar hun groei moeten beginnen of her vatten .alleen directe uitwerking heeft, wanneer ze in den vorm van salpeter gegeven wordt. Sal peter- of nitraat-stikstof is, zegt een artikel in een landbouwblad, het dagelijkseh brood der planten. Op 't zelfde oogenblik, zo ogaat bedoeld artikel voort, dat ze in opgelosten vorm de haar wortels bereikt, kunnen ze er van „drinken". Trouwens, dat weet iedere praetische landbouwer. Immers, hoe vaak heeft hij niet gezien, dat na een Chiligift, waarop spoedig regen viel, zijn gewas direct een donkere kleur kreeg en er fleurig uit zag. En juist dat „direct" opneembaar zijn, zon der dat warmte, lucht en bacteriën hun invloed behoeven te doen gelden, geeft Chilisalpeter zijn hooge bemestingswaarde. Daarom kunnen we deze meststof gerust onmisbaar noemen. En dan noemt de schrijver verschillende geval len, waarin de Chili niet door een anderen stik- stofvorm te vervangen is: 1. Wie vroege aardappelen wil telen, moet veel Chilisalpeter geven, omdat door het vaak gure voorjaarsweer de ander estikstofmeststoffen te langzaam werken. 2. Vroege groenten, di eveel stikstof noodig hebben kunnen alleen door Chilisalpeter geholpen worden. 3. Haver, die door den verstandigen landbouwer reeds half Maart gezaaid wordt, heeft Chilisal- peter noodig en reeds een gedeelte bij het zaaien, om ze door de slechte periode heen te helpen. 4. Bieten dienen bij het zaaien reeds Chilisal peter te ontvangen. Dit zaad heeft immers weinig reserve-voedsel en de zwakke plantjes moeten bij hun opkomen reeds dadelijk de tafel gedekt vin den. En dit doet alleen Chilisalpeter. 5. Groenlanden, die vroeg gras willen geven, kunnen alleen door Chilisalpeter daartoe gedwon gen worden. 6. Wie na een eerste snede gras direct „toe- maat" of „etgroen" wenscht, dient zijn Chilizak aan te spreken. 7. Gewassen, die snel moeten groeien, zooals b.v. knolgroen na een roggegewas, kunnen alleen met Chilisalpeter geholpen worden. 8. De stikstofverzamelaars (vlinderbloemige ge wassen) vragen ook Chilisalpeter, al is het dan ook slechts matig. Juist, omdat zfj door de eer ste sukkelperiode moeten geholpen worden en daarvoor is directe huip noodig. Later kunnen deze zichzelf wel heipen. Zie, daarom is Chilisalpeter onmisbaar. Tot zoover gemeld artikel. Is 't wonder, dat de Chilisalpeter de stikstof- mest is in ons land? Hoeveel geld fabrikanten van concurreerende stikstofmeststoffen ook voor reclame uitgeven, de Chilisalpeter blijft verreweg bovenaan. Ik eindig dit artikel met de vermelding van wat „Marktbericht no. 9" Rotterdam (van 2 Mrt. j.l.) zegt van Chilisalpeter en van zijn grootsten concurrent den zwavelzuren ammoniak. Chilisalpeter. De zwakke stemming, die den laatsten tijd voor dit artikel overheerschend was, verergerde nog in den loop der week tengevolge van berichten uit Engeland, waarin op de mo gelijkheid gewezen werd van een groote prijs verlaging van salpeter in de komende campagne. Vooral de tweede hand maakte zich ongerust over het verdere marktverloop in dit seizoen en begon maar vast op voorhand met de prijzen te werpen. Dergelijke verschijnselen, die natuurlijk allen redelijken grond missen, daar de prijzen in een volgende campagne niets, doch dan ook absoluut niets -met de markt in dit seizoen fe ma- ken hebben, ziet men in den handel geregeld. Zeer zeker is de markt om andere oorzaken, aie w ijin vorige marktberichten vermeldden, zwak, doch juist ten opzichte daarvan is merkwaardig genoeg de toestand werkelijk verbeterd. De leve ringen in Februari waren, vooral ook in ons land, zeer gunstig en wijzen op een groot verbruik. Wel kan men omtrent het verloop in de volgende maanden nog niets voorspellen, maar toch lijkt ons een verbetering der markt binnenkort zeer goed mogelijk, zoodra de gteote druk van spoedig verwachte partijen wat voorbij is. We noteerden j.l. Zaterdag: Levering Maart Rotterdam-Delf zijl f 14.f 14.05, Levering April Rotterdam —Delfzijl f 14.05, f 14.10. Zwavelzure ammoniak. De markt van Ammo niak bleef zeer teleurstellend, ook in de laatste week van Februari. Midden in het verbruikssei- zoen blijft de vraag absoluut uit. Het schijnt, dat een ieder zijn benoodigde boeveelheden reeds in voorkoop genomen heeft, terwijl velen op hoop van zegen meer kochten, dan ze nu kunnen afzet ten en dit weer op de markt werpen. Vooral in. Belgi ëwas in het begin der week een groote baisse (daling), doch de laatste dagen had zich )de markt daar weder gezet. In sommige Streken )van ons land werd reeds gewerkt met Ammoniak prijzen voo rde volgende campagne: voorjaar '26. Wij geven alle koopere ernstig in overweging, in elk geval te wachten tot nieuwe meer officieel© -prijzen, zoowel van Ammoniak als van andere stikstofmeststoffen, bekend zijn. Wij gelooven hieromtrent in den loop dezer maand nog wel iets nadere te hooren. Wij noteeren voorloopig nog: disponibel in Maartlevering op diverse plaatsen f 15.40—f 15.50. WAT IEiDjERE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft April). Maart was haar karakter getrouwzij gaf zomereche dagen sneeuw-, hagel en regenbuien, en voorts ook nachtvorsten. Zij verwende ons nog niet en dat was goed. Immers: „oen inhoudende Maart is goud waard". Was het voortgegaan als in Februari, dan zouden we het allicht straks hebben moeten bezuren. In deze maand zien we graag het lenteweer tegemoet: een mildere lucht en malsche regenbuien, die leven brengen op den akker en in den hof, en gras brengen in de weide. Op den akker komen nu verschillende zomer gewassen in den grond, vooreerst haver en gerst, erwten en boonen, vlas en spurrie. Er is dus thans weer bezigheid voor den boer genoeg, buitenshuis en binnenshuis, waar hij nu heeft acht te geven op een geleidelijken overgang bij de voeding van het vee van droog tot groen voeder, op de ver zorging der paarden, ja ook op het rossen en schoonhouden van de koeien en varkens, waaraan nog veel te weinig wordt gedacht en gedaan. Een enkel woord over de pas genoemde gewassen. Haver na haver verbouwt men zelden, heel vaak teelt men dit gewas na rogge, tarwe of gerst. Aan te prijzen is dit evenwel niet, want dit zijn alle granen, dus nauwverwante gewassen, en die ervaring leerde dan ook, dat dit minder gewtenscht is, daar dit in verschillende streken ziekte in de haver tengevolge had. Verbouwt men haver na tarwe en gerst, dus als derde graange was, dan ziet men hier en daar het haveraaltje optreden. Haverteelt na hakvruchten is meer aan te bevelen. Veel belangrijker dan de teelt van fzomertarwe en zomerrogge is die van zomergerst, waarmee in 1920 8165 H.A. werden beteeld. Men kan het gewas met sucoes verbouwen daar, waar ook de haver bij een rationeele bemesting goede en vrij' zekere uitkomsten gééft? Erwten teelt men op alle grondsoorten, d.w.z. de heste resultaten verkrijgt men op d eklei, die van na ture voor dat gewas het meest gèschikt is. Past men echter een oordeelkundige 'modërne be mesting toe, dan kunnen de uitkomsten ook op zand en veen zeer bevredigend zijn. Men verinijde land waar veel onkruid op groeit, en waar geen goede waterafvoer bestaat, en zot ge dat kalk, nog beter mergel niet ontbreekt. Ook boonen, (paarde- en duiveboonen) hebben hun aard op den kleibodem, maar ook voor deze geldt wat we van de erwten zeiden. Ruim 21000 bunders waren er in 1920 in ons land mee beteeld. Onder de genoemde boonen, die gezaaid werden van eind Februari tot 1 April, wordt nog al eens karwij gezaaid en dan b.v. na een bemesten kla- veretoppel. Aardappelen of bieten kan men bij boonenteelt als voor- of nagewas telen; een goede vrucht- wisseling is: boonen voor en na een graangewas. Verwisseling van zaaizaad wordt door de boonen- teelt als voor- of nagewas telen; een "goede vrucht wisseling is: boonen voor en na een graangewas. Verwisseling van zaaizaad wordt door de boo nentelers gaarne toegepast. Als laridrassen 'heefc men de Wierboonen, Paardeboonen en Duivehao- I nen; de laatste stéllen de minste eisehen, aan den grond, zij rijpen echter het laatst, en "geven het langste stroo. Fen cultuurras is de Origi- n-efele Mansholt's Wierboon, die echter ota de 'lagere opbrengst niet voldeed. De vlasbouw nam van 1913 tot 1920 toe van ruim 14000 H.A. tot ruim 24000 H.A., als gevolg van de hooge prijzen. Vlas wil goed voort in nieuwe polders, tiert vooral op zavelgronden, maar ook op een goeden zandbodem en waar kleigrond het re genwater goed doorlaat kan men met succes vlas telen. Men late het achterwege op ondoorlatende en.natte bodems; wil men het daar toch onder nemen, Ja-i trio men hef Frieschw beenivlas. Van half Maart tot April zaait mem zomerspurrie op dit gewas kan men na oen flinke bemesting, koolrapen telen, of knollen. Zomer- of voorjaars- spurrie geeft men geen stalmest; is het land schraal, dan kan men licht gieren en daarbij superfosfaat uitstrooien; 400 Kilo per bunder. In den tuin: Men kan met de zaaiing van ver schillende groenten voortgaan- als in Maart. Om er geregeld van te kunnen oogsten, in verschen staat, b.v. zaaie men af en toe kleinestrooken geschied: Uitgeest 2, hopeloos onderaan, slaat nummer één der afdeeling op eigen terrein. En de D.T.S.-ploeg leed hiermee haar eerste en lait- ste nederlaag in deze competitie. Laten we over de wedstrijd niet te veel zeggen, I)itgeest speelde met een vaste wil om een- goed figuur te slaan D.T.S. daarentegen vatte alles veel te kalm op. Als de Uitgeest aanvoerder zijn D.T.S. collega bloemen heeft aangeboden, wordt onder een re genbui begonnen, Dt.T.S. heeft al gauw een 20 voorsprong, maar nog voor de fust is het 2—1. In de tweede helft maakt de zwarte voorhoede gauw gelijk en neemt daarna met een zuivere buitenspel goal de leiding. Ondahks hevige D.T. S.-aanvallen blijft de stand tot het einde -3—2. Scheidsrechter v. d. Hoven voldeed goed. DT.S. was nog al gehandicapt door het meespelen Van 2 spelers (invallers, die reeds een wedstrijd achter den rug hadden. Zoo heeft dus D.TJ3. I definitief beslag gelegd op het kampioenschap der 3e klasse. De nedjerloag van Zondag was nu wel niet zoo mooi, maar toch hebben de jongens de geheele competitie hard ge werkt en in menige zware strijd de puntjes uit het vuu rgesleept. Bijna het geheele seizoen kwa men de Doetjes met het volgende elftal uit voor: W. Kos, J. v. d Toeren, J. Speets, C. Kliffen, J. Eecen middenC. Langedijk, A. Kooij, J. Kooij, achter:. P.'Kossen, P. Mienes, doelC. Swager (aanvoerdfer). terwijl Kuiper in menige wedstrijd als invaller fungeerde. Het bestuur meend edeze twaalf spelers een blijvende herinnering aan het kampioenschap te moeten aanbieden in den vorm van 12 elubinsig nes. We hopen ten zeerste, dat het D.T.S -bestuur uiting zal geven aan haar vreugde en trots, een kampioenselftal in haar midden te hebben, aoor haar leden, donateurs en aandeelhouders een ge zellige feestavond aan te bieden. Niet waar, een kampioenschap komt niet iedere week voor!! Hieronder laten we nog even volgen de eind stand van klasse IIIC: P. T,. (8. 1 i doelpunten 14 9 4 1 22 39—10 14 10 2 2 22 55—20 14 7 3 4 17 21—17 14 7 2 5 16 26—21 14 6 1 7 13 30-24 14 5 1 8 11 29—26 14 3 1 10 7 24—55 14 2 0 12 0 12-63 1 Holland 1 V.A.F.C 2 Heiloo 1 Alcmaria 4 Alkmaar 2 Uitgeest 2 Uitgeest 4 verliespunten wegens 2 maal niet opkomen. Hieruit ziet men dus, dat D.T.S. en Zeevogels gelijk staan in punten. Het doelgemicldelde van D.T.S. is door het gering aantal tegenpunten, 10 in 14 wedstrijden, echter beter. Het verschil, tus- sohen deze twee met nummer 3, dus Holland is tamelijk groot. De vier middelste elftallen, lHei land, V.A.F.CHeiloo en Alcmaria loopen niet veel uiteen. Alkmaar en Uitgeest loopen elkaar ook niet veel uiteen en behoorden tot de zwakke broeders. Maar het voetbalspel is veranderlijk, dat hebben we Zondag gezien. Vanaf deze plaats féliciteeren we de D.T.S.- kampioensploeg nogmaals met de behaalde eere- titel en hopen, dat ook in een hoogere klas de wit blauwe kleuren hoog zullen worden gehouden. Rest ons nog te vermelden, dat onze sympa thieke grensrechter, de heer Beeldman, bijna alle competitiewedstrijden als lijnman is opgetreden en dit wel, behoudens één uitzondering, altijd ten genoege van de diverse scheidsrechters, ver slaggevers en supporters. DEETJE. SCHOORL. Hoewel het er Zondagmorgen niet erg^naar uitzag ,dat het weer wat op zou halen, viel dit toch nog mee en konden de meeste vastgestelde wedstrijden in den namiddag toch plaats viaden. Zoo ook hebben de beide Schoorl-elftallen (of negentallen) een wedstrijd gespeeld. Sohoorl 1 toog met 9 spelers van 't le elftal naar Bergen om een vriendschappelijken wedstrijd te spelen tegen B. S. V. 1 Hoewel Schoorl maar met 9 man was, gaven de jongens toch aardig partij en verloren maar met 21 van een bijna volledig le elftal van B.8.V. 8. heeft echter weer een heele steun aan Mildeboér, die voor een keer ook de echoenen weer eens opgezocht had. De B.3.V.- midvoo ïfTaapken weet voor de rust 2 maal te doelpunten. Na de rust heeft S. den wind in de rug en komt onze voorhoede wat meer op dreef. Even voor 't einde redt Schotvanger de eer door met een mooi schot het B.-heiligdom le doorboren. Onze achterhoede heeft schitterend ge werkt. 'Zoowel' Wiïdeboer als Kroon hebben best of bedjes; dan heeft men niet nu eens te veel, dan fb^kt enheeITaapken weinig kans tot weinig of niets. Zoo kan men in den zomer steeds doorkom<* ^geven. De twee ontbrekende heeren weinig of niets. Zoo kan men in den zomer steeds verscheidenheid van vereche groenten hebben. Dat gaat echter niet met raapstelen en spinazie; deze gaan bij warm weer spoedig schieten, waarom velen ze nu reeds niet meer uitzaaien. Met dop erwten is het anders; hiermee kan men wel tot Juli voortgaan; als de laatst gezaaide er op staan, of een paar blaadjes krijgen, kan men weer nieu we leggen. Zoo kan men ook doen met peulen en capucijnere, Erwten tele men niet twee jaren achtereen op denzelfden grond. Denk van nu af er vooral aan om uw bakken geregeld te luch ten! Wordt het eenmaal vergeten, dan kan er veel verbranden, want de zon heeft nu vrij wat kracht en dan kan het onder de ramen warm zijn. Van de wortelen en bloemkool" kan men overdag reeds de ramen afnemen. UuT& 1—Uitgeest 2 2—3. Ongeslagen kampioen, of niet. Zondag .viel de beslissing hieromtrent. En zie, het wonder is waren zeker bang te zullen smelten van een paar droppels water. Echte Sportlui Schoorl II ging met 9 man, waaronder 3 adspi- renten een bondswedstrijd spelen tegen DlT.V. I te Hleerhügowaard, alwaar ze een 9-tal spelers tegtenover zich kregen ook. D.T.V lijkt mij ook een eigenaardig clubje toe als je met een thuis wedstrijd je lc elftal niet eens voltallig kunt krijgen, enfin ze hebben het zeker geweten, wan! ze waren met z'n negenen de 9 Schoorlenaren de baas en wonnen met 30, welke doelpunten in hoofdzaak door de Schoorlspelers zelf zijn ver oorzaakt. Ook hier schenen eenige spelers tégen de regen op te zien. We zullen hopen, dat dit betier mag worden. Daar Zondag a.s. de paardensport ons terrein weter in beslag neemt, zal er getracht worden voor 't eerste elftal een uitwedstrijd te krijgen Voor Zondag a.s. staat er op 't boncUprogramma de wedstrijd Holland IISchoorl II, welke wed strijd echter eerder is gespeeld. Er is'derhalve aan den bond verzocht dien te doen vervallen. Het programma zal te dien opzichte dus nog wel veranderen. SCHOORLjïNAAR.

Nieuwe Langedijker Courant | 1925 | | pagina 4